11 Spoedoverleg over busbaan-enquête EcoTeams ook in Maassluis 'Meer geld voor slachtofferhulp' Kinderen 'handelen' op straat Wijkgesprekken D66 oogsten geen succes Rotterdams Dagblad Inwonertal Schiedam stijgt weer licht Wethouder Van der Steen moet met degelijk voorstel komen Klankbord groep vergadert openbaar Vlaardingers leggen speeltuin aan in Palestijns vluchtelingenkamp Vechtpartij na ruzie Vlaardinger gestenigd Ingebroken in caravan ifgëmkriaSr fjJ Mgp&flp Waterweg Donderdag 29 mei 1997 Schiedam Het inwonertal van Schiedam is de afgelopen maand toegenomen met dertig personen. De toename is het ge volg van een relatief groot ge boorteoverschot dat is veroor zaakt door een bovengemiddeld aantal geboorten. Door dat posi tieve saldo kruipt het inwonertal weer langzaam in de richting van de 75.000 inwoners. De jene- verstad hikt al bijna een jaar te gen die magische grens aan. Met ingang van 1 mei van dit jaar telt Schiedam 74.903 inwoners. In de wijken Centrum, Oost en Woudhoek daalde het aantal in woners licht. In de overige wij ken, met uitzondering van Ke- thel waar het aantal gelijk bleef, steeg het aantal inwoners. De gemiddelde leeftijd in Schiedam vertoonde de afgelo penjaren een dalende lijn. Daar is voorlopig een einde gekomen. De gemiddelde leeftijd ligt mo menteel op 39,2 jaar en ligt daar mee weer op een niveau van 1995. Spaland kent gemiddeld nog altijd de jongste bevolking (28,5 jaar) en Groenoord de oud ste (46,5 jaar). Spaland neemt volgens de afde ling Onderzoek en Statistiek van de gemeente als jongste wijk van Schiedam een wat aparte positie in wat betreft het percentage geboren Schiedam mers. Terwijl alle andere wijken dit percentage zien dalen, is dat voor Spaland ten opzichte van 1995 licht gestegen. Dit kan wor den verklaard door de aanwezig heid van veel jonge gezinnen in de wijk, waardoor het geboorte cijfer en daarmee het aantal ge boren Schiedammers hoog is. Ook opvallend is dat Spaland en Woudhoek een stijgende gemid delde woonduur kent, terwijl die in andere wijken daalt. Maassluis Het kostte de kers verse wethouder L. G. van Duin (onder meer stads- en milieube heer) enige overredingskracht, maar uiteindelijk kreeg zij de commissieleden deze week zover dat zij instemden met het instel len van EcoTeams in de gemeente Maassluis. Samen met het Plat form Buurtbeheer en het Eco- meldpunt zal worden geprobeerd onder inwoners drie tot vijf Eco Teams te werven. Diverse commissieleden twijfel den aan de kans van slagen van het project, omdat een zelfde po ging om de hoeveelheid huishou delijk afval terug te dringen in het h verleden mislukte. In Schiedam en Vlaardlngen zijn de EcoTeams V wel succesvol, met respectievelijk 28 en 12 teams. Door het milieu vriendelijk gedrag van de deelne mers heeft een EcoTeam-huis- houden op jaarbasis zo'n 170 kilo afval minder dan een gemiddeld gezin. Omgerekend per team le vert dat ten aanzien van de uit stoot van C02 een besparing op van gemiddeld 1075 kilo per jaar. De Maassluise fracties van Groen- Links en D66 toonden zich zonder meer enthousiast over het colle gevoorstel en wensten de wethou der succes. PvdA'er P.E.H. Kromdijk vindt het een 'loffelijk streven', maar wilde meer duide lijkheid met betrekking tot het draagvlak onder potentiële* deel nemers. WD en RPF/SGP/GPV bleken vooral moeite te hebben met de kosten en stemden tegen. „Het gaat om tweeduizend gulden," wees Van Duin hen verontwaar digd terecht. „En darts* alleen voor de wervingsfase. Verder hoe ven we niets.-te-doeoïTWöpt alles wordt geregeld vanuit het Eco- meldpunt in Schiedam. En-dat ge looft heilig in het succes," besloot de wethouder, die haar teleurstel ling over de reacties openlijk liet blijken. Vlaardlngen—Vlaardingen moet meer geld overmaken voor slachtofferhulp. Dat heeft de PvdA deze week voorgesteld aan burgemeester en wethouders. De huidige bijdrage van Vlaar- dingen steekt volgens fractie voorzitter A Atteraa wat flets af bij de meeste andere gemeenten in de Rijnmond en vooral bij de waarde van het werk dat het Bu- ro Slachtofferhulp Rijnmond doet. De twaalf beroepskrachten en zeventig vrijwilligers ontfermen zich over slachtoffers van mis drijven en verkeersslachtoffers. Ze horen het verhaal aan, geven advies over de verdere gang van zaken bij politie en justitie en ondersteunen bij de verwerking van 20'n ingrijpende gebeurte nis. De gemeenten in de Rijn mond dragen allemaal een bij drage per inwoner af. Vlaardingen maakt jaarlijks der tien cent per inwoner over - een slordige negenduizend gulden. „Dat is te weinig," vindt Attema. Zij wijst op buurgemeente Maassluis, die een kwartje per inwoner beschikbaar stelt en Hoek van Holland alsook heel Rotterdam liefst 45 cent. Schiedam daarentegen hoort weer bij de slechte donateurs van van slachtofferhulp. Op de begroting is dit jaar nog geen 8600 gulden opgenomen; iets meer dan elf cent per inwoner. Een woordvoerder zegt dat er al geruime tijd ambtelijke voor stellen liggen op de bijdrage op te voeren tot drie dubbeltjes per inwoner, maar de poliek wil daar (nog) niet aan. Mede doordat een aantal middelgrote gemeenten -Ca- pelle aan den IJssel is een ander voorbeeld- 'te weinig' bij draagt, verkeert het Buro Slachtofferhulp al geruime tijd in de financiële problemen. Bur gemeester Stam erkent dat de bijdrage van Vlaardingen 'niet toereikend' is. Voor de burge meester geen nieuwtje, want hij wordt daar regelmatig door poli tie en justitie op aangesproken. „Steeds krijg ik te horen dat de mensen van slachtofferhulp vastlopen," aldus Stam. Dat het college de bijdrage nog niet heeft bijgesteld heeft te maken met de financiële positie van de gemeente. Dat argument snijdt wat Attema betreft geen hout. „Waar praten we nu over: negenduizend gul den als we de bijdrage op een kwartje brengen. Als u een brug getje (over het Buizengat, red.) van achthonderdduizend gul den kunt bouwen, dan kan die negenduizend gulden niet zo'n probleem zijn. Terwijl slachtof ferhulp echt een basisvoorzie ning is." Stam heeft toegezegd te zullen bekijken of er snel een aanvul lend krediet beschikbaar kan worden gesteld. Door Ben van Haren Vlaardingen De kans be staat dat de enquête over de openstelling van de busbaan Anthony Knottenbeltsingel alsnog wordt geschrapt. De coalitiepartijen, PvdA, WD, CDA en D66, hebben gisteren spoedoverleg gevoerd op het stadhuis in Vlaardingen. Dit gebeurde op verzoek van de PvdA, nadat het raadslid P. Roovers zich bij zijn fractie voorzitter had beklaagd over de wijze waarop hij dinsdag avond door WD'er A, de Lange onder druk was gezet. Verkeerswethouder T. W. van der Steen heeft gisteren opdracht ge kregen de recente onderzoeksre sultaten over milieu-, verkeers- en finaciéle gevolgen nadrukke lijker te betrekken bij de oor deelsvorming in het college. Uit die onderzoeken blijkt dat open stelling van de Anthony Knotten beltsingel ruim vier miljoen aan maatregelen kost en tot een ver keersstroom van 12.750 auto's per etmaal door Ambacht leidt. Aanleiding voor het spoedoverleg was de hooglopende discussie over de busbanen-enquêtes van dinsdagavond, waarin WD-frac- tieleider De Lange de zaak op scherp stelde en met een crisis P. Roovers (PvdA)...argumenten... A. de Lange (WD)...voorshands afspraken.... Archieffoto'sRotterdams Dagblad/Jaap Rozema dreigde. Een verzoek van PvdA- woordvoerder Roovers om de en quête-afspraak te heroverwegen, legde hij uit als een poging om het tegen de zin van de PvdA in het collegeprogramma opgenomen WD-punt van onderzoek naar openstellingen van busbanen en wegafsluitingen te torpederen. Afspraken Volgens De Lange heeft dat tema ken met het feit dat hij de andere fractievoorzitters en de niet-be- trokken wethouders kort daar voor afspraken hadden gemaakt. Roovers daarentegen had, even als de verkeersdeskundigen van alle overige fracties, aan de hand van het onderzoek van bureau Goudappel Coffeng de financiële en veiligheidsrisico's overwogen, en op grond daarvan om herover weging gevraagd. „De Lange komt nooit in onze commissie en weigerde bovendien te luisteren naar de argumenten, die daar over tafel kwamen. Ook van de zijde van de vele insprekers." Fractievoorzitter A Attema van de PvdA bevestigt dat in het coali- tieoverleg reeent afspraken zijn gemaakt. Zij vertelt dat toen is be sloten om het in het collegepro gramma vastgelegde voornemen van negen enquêtes te beperken. Na Parjjslaan/Korhoenlaan en Landje van Chardon zouden al leen Dillenburgsingel, Anthony Knottenbeltsingel en Schiedam- seweg nog aan de orde worden ge steld. De in het drie jaar geleden opge stelde collegeprogramma ook ge noemde openstellingen van de busbaan Europaboulevard en de afsluiting Emaus-Voorstraat, An na Paulownalaan en Beatrixlaan/ Holysingel zouden buiten be schouwing blijven in de lopende collegperiode. Compromis Attema zegt: „Die drie enquêtes is een compromis, dat we hebben gemaakt voordat we de resultaten kenden van het onderzoek. Wij van de PvdA houden ons aan een dergelij ke afspraak, maar wel bin nen de randvoorwaarden die we bij het maken van die afspraak gezamenlijk hebben vastgesteld. Die betreffen onder meer leef baarheid, veiligheid en milieu. Een ander is dat maximaal 2,7 miljoen in deze periode voor en quêtes, onderzoek en openstellin gen beschikbaar is. Wij zullen concrete voorstellen van het colle ge daaraan toetsen." „Voorshands," zegt De Lange, „houdt de VVD vast aan die af spraken." Hij sluit een herover weging niet uit. „Maar eerst wil len we het standpunt van het col lege horen." Het is dan wel geen koninginnedag, maar het ieek er gistermiddag wel een beetje op. Op het Wilhelminaplein in Schiedam werd een soort vrijmarkt gehou den. De kinderen uit de buurt konden - meestal wel samen met hun ouders hun spullen uitstallen op de straten voor de kinderrommelmarkt. Over de spul len werd flink onderhandeld. De oranje vlaggen van de koninginnemarkt zijn in Zuid dezer dagen vervangen door het geel van het Opzoomeren. De manifestatie 'Daar zijn we trots op!', 'zoomert' door de straten van Zuid. Dagelijks worden voor de kinderen uit Zuid in de wijk (educatieve) spelletjes gehouden en met de rommelmarkt kunnen ze een centje verdienen. Maar het hoofddoel van de week is om zo veel mogelijk geld binnen te halen voor het kinderboerderijtje De Gorzen. De manifestatie wordt zaterdag afgesloten. Laat in de avond wordt dan de op brengst voor de kinderboerderij bekendgemaakt. Foto Gemt de Hsus/Roel Dijkstra Maassluis De klankbordgroep lokale vernieuwing van de ge meente Maassluis vergadert dins dag voor het eerst openbaar. Op de agenda staan onder meer een kwaliteitszorgsysteem, voor het meten van de kwaliteit van ge meentelijke producten, en een no titie over publicaties in het kader van de Wet Ruimtelijke Orde ning. De klankbordgroep, waarin zowel inwoners als raadsleden en ambtenaren van Maassluis zitting hebben, is in 1996 in het leven ge roepen om de kloof tussen poli tiek en burgers te dichten. Zij hebben tot taak het gemeentebe stuur gevraagd en ongevraagd te adviseren over de wijze waarop de gemeente met burgers communi ceert over voorstellen en beslui ten. De klankbordgroep houdt zich niet inhoudelijk bezig met actuele onderwerpen die in de ge meente spelen. Het eerste jaar van zijn bestaan heeft de klankbordgroep gebruikt als brainstora-fase. In die periode is uitvoerig gediscussieerd over taakstelling en werkwijze, waar door nog niet in de openbaarheid is vergaderd. Verder waren er in tern problemen; enkele maanden geleden zegden twee van de vier burgerraadsleden uit onvrede hun deelname op. Tijdens de ge meenteraadsvergadering van 22 april zijn voor hen in de plaats twee nieuwe burgerraadsleden geïnstalleerd. De eerste openbare vergadering, aanstaande dinsdag, wordt ge houden in het personeelsrestau- rant van het stadhuis en begint om 19.30 uur. Waardingert^Eqpjd l^ari ge Vlaar? dinger is gistermiddag op de Van Hogendorplaan in Vlaardingen in het gezicht geslagen door een 18- jarige Rotterdammer. Het slacht offer werd met verwondingen naar het ziekenhuis vervoerd. La ter die middag werd de 18-jarige dader gearresteerd. De oorzaak van de vechtpartij was een ruzie tussen beide mannen. Vlaardingen Vier Vlaardingers van 14 en 15 jaar oude hebben gis teravond op het Vlaardingse Veer- plein een 20-jarige plaatsgenoot bekogeld met stenen. Na deze gruwelijke daad schopte het vier tal de Waardinger in de rug. De verwondingen van het slachtoffer bleken achteraf wonder boven wonder mee te vallen. De vier jon gens zijn voor verhoor overge bracht naar het politiebureau. Hoek van HollandTwee mannen van 24 en 30 jaar uit Hoek van Holland zijn gisternacht aange houden nadat zij hadden ingebro ken in een caravan aan de Wier straat in Hoek van Holland. Aan de hand van een getuigenverkla ring werd de 24-jarige aangehou den. Later kon de tweede inbre ker worden opgepakt. De mannen zijn overgebracht naar het politie bureau. Vlaardingen Een groep van tien Vlaardingse jongeren van 15 tot 25 jaar gaan begin augustus tien dagen naar de Palestijnse autono me gebieden. Het is de bedoeling dat ze naar het vluchtelingen kamp Dheshe bij Bethlehem gaan. Ze gaan er onder meer een jongerencentrum opknappen. Dit doen de Vlaardingers in een drachtige samenwerking; .etrijf- tien jongeren uit het kamp er nog Maassluis De wijkgesprekken die de fractie van D66 in Maas sluis de afgelopen weken heeft gehouden, hebben nauwelijks respons opgeleverd. De bijeen komsten in alle Maassluise wij ken zijn nauwelijks bezocht door de inwoners. Fractievoorzitter F.M.L. Wensveen is teleurge steld over dit tegenvallende resul taat. „Wat moeten we dan doen om de Maasluise burgers betrok ken te krijgen bij de politiek," rea geert hij desgevraagd. D66 had de wijkgesprekken geor ganiseerd met de bedoeling de in woners zo veel mogelijk te betrek ken bij het verkiezingsprogram ma voor de gemeenteraadsperio de 1998-2002. In plaats van het programma 'van bovenaf te schrijven, had de party het stre ven dit in nauwe samenspraak met de burgers te doen. Om de in woners zo ver mogelijk tegemoet te komen, werden in alle wijken discussie-avonden gehouden. „De opkomst was minimaal; van drie tot geen," concludeert Wensveen spijtig. „Ik vraag me af of het ze werkelijk met interesseert. We hebben toch geprobeerd de kiezer te betrekken met onderdelen per wijk, maar dat is niet gelukt. Het komend weekeinde zullen we met de partij gaan evalueren." eens twintig leeftijdgenoten uit Jordanië en Italië. „Een kind moet een kind kunnen zijn," benadrukt Omar Elkhader (21). Hij is één van de Vlaardin gers die meegaat. „Vijfenveertig jongeren gaan de mensen helpen. Wij gaan speelmogelykheden voor de kinderen en een ontspan ningsruimte voor jongeren ere- eren. Onze voornaamste doelstel ling is dan ook het heipen van de Palestijnse kinderen in het vluch telingenkamp. Kinderen moeten immers niet de dupe zijn van de politieke geschillen in een land." Themabijeenkomsten Behalve dat de groep er de han den uit de mouwen steekt, gaat zij ook themabijeenkomsten houden in het kader van de culturele uit wisseling. De deelnemers uit de Europese landen praten over de cultuurverschillen die zich ook tijdens het samenwerken zullen uiten. Omar legt uit: „Het is een jongerenuitwisseling. Jongeren gaan samen de mensen daar hel pen. Tijdens het samenwerken zullen de jongeren stuiten op cul tuurverschillen. Daar gaan we elke avond over praten. We moe ten leren om met verschillende denkwijzen om te gaan. Dat zal ons mker maken. Wij leren van de Arabische deelnemers het één en ander en zij ook van ons." Walter Meyers (23), een andere deelnemer, is het met Omar eens. „Het is goed om te zien hoe dc Pa lestijnse jongeren leven. Mis schien dat wij dan ook stoppen met zeuren dat wij het hier zo slecht hebben." De Europese Unie heeft inmid dels een subsidie toegekend voor de uitwisseling. Maar die dekt slechts een deel van de kosten. „Wij moeten zelf proberen het res terende deel te dekken. De Jor daanse en Italiaanse deelnemers zullen het op hun eigen manier gaan doen. In Vlaardingen gaan we van start met een kledinginza- melingsactie," vertelt Omar. Advertentie Het idee om naar Dheshe te gaan ontstond toen Ibrahim Al-Baz, medewerker van Het Bureau Wel- zijnsprojecten in Vlaardingen, in 1995 een advertentie in het krant je van Youth for Europe, de jonge renafdeling van de Europese Unie, zag. Hierin werd vermeld dat de mogelijkheid bestaat om een internationale uitwisseling met het Midden-Oosten te onder nemen. Al-Baz speelde daarop in en zo ontstond het uitwisselings idee, Bedoeling is dat de Palestijnse jongeren in de nabije toekomst ook naar Nederland ko men. Het is overigens niet vreemd dat dit idee juist in Vlaar dingen tot stand is gekomen: in Vlaardingen woont de grootste Palestijnse gemeenschap" in Ne derland. Mensen die voor dit pro ject oude kleding en/of schoenen willen afgeven, kunnen bellen naar jongerencentrum Vajo (tele foon: 4351221). rag*1 y

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1