14 D66 zaait twijfel over Asklepion De cel in voor voetballen op basketbalveld Stichting reageert verbaasd: 'We zijn keihard aan het werk' Over en sluiten met cruiseschip Rotterdam Katja gekoesterd door orang-oetanmoeder Simons is lekken beu 'Wonen is steeds meer gericht op genoegens' Twee jaar voor poging gifmoord 'Betrokkenen gingen met hun enthousiasme op de loop' Politie: 'Mensen in elkaar pompen kan niet' Schietpartij A. van Nesstraat Rotterdams Dagblad Vrijdag 30 mei 1997 Rotterdam Het D66-raadslid G. F. H. Muller heeft naar aan leiding van het niet doorgaan van de aankoop van de ss Rot terdam gesuggereerd dat ook het Asklepion-project wel eens een vroegtijdige dood zou kunnen sterven. Naar aanleiding van het, door vrijwel de gehele gemeenteraad overgenomen, negatieve advies van NIB Consults over de aankoop van de ss Rotterdam zei hij gisteravond in de speciale commissieverga dering: „Laat het MB nu ook maar eens kijken naai- de haal baarheid van het Asklepion. Onze fractie heeft daar altijd al grote twijfels over gehad." Er werd op gewezen dat het al weer geruime tijd erg stil is rond het medisch science-center, dat nabij het Imax-theater moet ver rijzen, De gemeenteraad stelde daar twaalf miljoen voor beschik baar in de veronderstelling dat een dubbel bedrag op andere ma nieren zou binnenkomen. „Ik kom er elke dag langs, maar ik be speur nog geen enkele activiteit. Dat baart me toch een beetje zorgen," aldus PvdA-raadslid P. J. Aubert. Het Stadspartij-raadslid M. M. M. Kneepkens wees erop dat NIB Consults in de rapportage al ver wijst naar Asklepion. In de notitie staat letterlijk: „Dit type centrum is qua commerciële exploitatie minder interessant te noemen." De stichting Asklepion reageert verbaasd op de opmerkingen die tijdens de commissievergadering zijn gemaakt, „We zijn keihard aan het werk," zegt secretaris E. van Manen. „Ter zake deskundi ge mensen zijn volop bezig met de voorbereidingen, Er bestaat geen enkele reden tot twijfel. We heb- ben nog altijd om de zes weken in overleg met de betrokken wet houder en zijn ambtenaren." De stichting Asklepion heeft vo rig jaar na een moeizame voorbe reidingsgeschiedenis het groene Jicht gekregen voor uitvoering van haar plannen. Pogingen om een op zichzelf staand gebouw neer te zetten, zijn vastgelopen op onder meer de hoge kosten daar van. In de jongste opzet zal As klepion naast het Imax-theater worden gevestigd in het Leuveha- vengebouw. De exploitant van het theater (en van het Ommversum in Den Haag) -Sijthoff- zal ook de exploitatie van de educatief-re- creatiéve attractie op zich nemen. De Rotterdamse raad had veel aarzelingen, onder meer over be zoekersaantallen, exploitatie en de te verwachten parkeerproble men. Met DS6 als belangrijkste te genstander ging de raad echter wei akkoord met de plannen. Het NIB, dat het onderzoek heeft gedaan naar de Rotterdam, heeft overigens m de beginfase al een onderzoek gedaan naar de haal baarheid van Asklepion en kwam tot een positieve conclusie. Rotterdam Een 43-jange moe der is gisteren door de rechtbank in Rotterdam veroordeeld wegens poging tot moord, omdat ze hero ine en slaappillen in de thee voor haarzelf en haar twee kinderen heeft gedaan. De straf is twee jaar gevangenis, waarvan acht maan den voorwaardelijk met een proeftijd van driejaar. Er was drie jaar gevangenisstraf tegen haar geeïst. Tevens moet de moeder zich houden aan de richtlijnen van de reclassering. De moeder verkeerde in grote fi nanciële en emotionele proble men. Door John Bunte RotterdamHet is over en sluiten met de plannen om tot aankoop van de ss Rotterdam over te gaan. „Nee, die boot komt hier niet meer," beaamde D66-raadslid T.P. Scherpenzeel wiens fractie als enige nog steeds niet is over tuigd van de redenen om af te zien van aankoop. Wethouder H. J. Simons heeft vorige week, nadat hij via het Japanse Kobe naar Seattle was gevlogen, de HAL-directie al laten weten dat geen enkele hoop meer hoeft te worden gekoesterd. „Natuurlijk vroegen de mensen van de HAL nog of de gemeente raad er wellicht anders over zou kunnen denken. Ik heb hen, ook naar aanleiding van de eerdere beschouwingen, gezegd dat er geen enkel uitzicht meer is op een positief besluit," aldus Simons gis teravond in een gecombineerde commissieverga dering, In een 'gentle mens agreement' heeft de Holland America Line de gemeente Rot terdam tot 5 juni de tijd gegeven tot aankoop te besluiten. Die don derdag praat de gemeenteraad er nog wel over. Dit is formeel niet nodig omdat er geen collegevoor stel meer is, maar op verzeek van D66 komt de brief van het college met de mededeling niet te kopen op de lijst van ingekomen stuk ken voor de vergadering te staan. Volgens de onder meer met toeris me en economische zaken belaste wethouder Simons heeft het Rot terdamse nee geen gevolgen voor een toekomstige samenwerking tussen de HAL en de gemeente. WD-fractievoorzitter M. D. Teen stra-Verhaar maakte zich daar een beetje zorgen over. „Want de HAL heeft hier ook mensen zitten die de kranten lezen." Ze spoorde het college aan 'dezelf de ambities te blijven houden', „Ook al is er nu bijna een spron getje te ver gemaakt." Teenstra wees erop dat er in maart hoogst waarschijnlijk een nipte meerder heid in de raad voor aankoop zou zijn geweest. Rotterdam had dan met de financiële gevolgen daai- van gezeten. Stadspartij-raadslid M.M.M. Kneepkens ging nog verder. „We zijn langs de rand van de afgrond gegaan, maar de ratio naliteit heeft toch gezegevierd. Het was een mooie droom, maar die is nu voorbij. Ondernemers hebben gewoon niet gehapt omdat ze anders naar de haaien waren gegaan," Hij verweet het college 'te luchthartig' te hebben gehandeld. Volgens hem had er een half jaar geleden al een onder zoek naar de haalbaarheid moe ten worden uitgevoerd. „Dat des- kundigenberaad heeft te lang op zich laten wachten," Simons bracht daar tegenin dat zoiets 'fysiek onmogelijk' was. De tijd ontbrak. Hij benadrukte dat wanneer de gemeenteraad in maart zou hebben ingestemd er dan alsnog een haalbaarheidson derzoek zou hebben plaatsgevon den. Bovendien is het nooit de be doeling van de gemeente geweest zich met de exploitatie bezig te houden. Het enig doel was het cruiseschip een plekje in de stad te geven, aldus Simons. Toch bleef er bij gemeenteraads leden de verbazing dat de voorge nomen transactie aanvankelijk uitsluitend met jubel werd begeleid en nu in het geheel niet riteer. PvdA-raadslid P, J. Aubert: „Er waren toen veel opti mistischer beschouwingen. Er werd zo maar uitgegaan van een miljoen bezoekers per jaar. Waar was dat op gebaseerd? Klaarblij kelijk niet op realiteitszin. Be trokkenen zijn al te zeer met hun enthousiasme op de loop zijn ge gaan." D66-raadslid T.J. Scherpenzeel vermoedde iets anders. „Het lijkt erop dat het onderzoek van NIB Consults er alleen maar op was ge richt om de onhaalbaarheid aan te tonen. Wij zijn daar echter nog steeds niet van overtuigd." Zijn fractiegenoot G. F, H. Muller vroeg zich af of nu echt wel met al le geïnteresseerden was gepraat. Hij wees op een mogelijke exploi tant die van, de Rotterdam een fa miliehotel had willen maken. Op dat moment zouden ingrijpende verbouwingen achterwege kun nen blijven. Het ging in dit ver band om R. van der Valk, die tien miljoen gulden voor het schip bood en daarnaast van de ge meente Rotterdam een jaarlijkse bijdrage van anderhalf miljoen gulden in de exploitatie wilde. Simons zei in antwoord op dat laatste, dat zoiets voor het college onbespreekbaar was. Een woord voerder van NIB bendrukte dat 'met alle interessante mensen' was gesproken en niemand zich bereid toonde een overeenkomst aan te gaan. Volgens hem zou ook een familiehotel met te exploite ren zijn. Rotterdam Exploitanten Koedam en Hanenberg vanhet Maastheater vinden de verwijten aan hun adres niet terecht. „Een portier moest zo hard slaan om de jongen tot kalmte te brengen dat het slachtoffer zijn kaak brak. Het laatste akkefietje leverde iemand een blauw oog op," zegt Koedam. „Die jongen was ladderzat en hij heeft naderhand ons gebeld om zijn excuses te maken." De politie ziet dat anders. „Het slachtoffer heeft aangifte gedaan. Hij kreeg van de heren van het Maastheater 1000 gulden aange boden als hij zou afzien van aan gifte", zegt districtschef A. van Gils. „Wij constateren dat de por tiers tot drie keer toe mensen be hoorlek in elkaar pompen. Dat kan niet." Horeca Nederland onderkent het probleem en is volop bezig met het ministerie van Justitie om een beter soort portier voor de disco deuren te krijgen. De politie zou hen op antecedenten moeten on derzoeken. Gebleken is dat som mige portiers een crimineel verle den hebben en via afpersing van horeca-ondernemers complete za ken min of meer overnemen om zo een drugshandel te beginnen. Er komen strengere opleidingsei sen met cursussen conflictbe heersing en sociale vaardigheden en tenslotte worden alle deur wachters geregistreerd. In Rotter dam is de politie al bezig met be geleiding van portiers, „Maar dat heeft allemaal pas zin als de poli tie ook de naleving van de regels controleert", zegt beleidsmede werker H. Wittekoek van Horeca Nederland. Koedam en Hanenberg hebben nog een streepje voor bij de ge meente. Hun Maastheater is een belangrijk onderdeel van het n- vierfront aan de Maasstad en een geliefd oord voor lezingen en con gressen. Wat hen betreft klopt er niks van het beleid om portiers bij wijze van spreken met vastgebon den handen de rotzooi in de maat schappij op te laten runnen. ..Ik ken ai een zaak in Rotterdam die werkt met een katvanger", waarschuwt Hanenberg. „Dat is een ingehuurde kleerkast die tus sen het pubïiek loopt. By proble men aan de deur deelt hij daar even een klap uit en dan ver dwijnt hij weer tussen het pu bliek." Katja heet ze, bijna twee weken oud. Orang-oetanmoeder Radja verliest haar dochter geen moment uit het óog. Ster ker nog: Katia klampt zlch.stevjgaan haar 35-jarigomoedor. Radja heeft op 17 mei In de Diergaarde Blijdorp hét leven geschonken aan Katja'. De vader Is de 37-jarige Kart, Hel was al weer vijf jaar geleden dat in'BIIjdórp een orang-bëtah is geboren. "H'.s Radja en Karl "women' nog niet zolang inRotterdam. Het stel is in 1995, samen mét zoon Sibu, vanuit Frankfurt naar; Blijdorp gekomen. Karl kwam als geroepen, waht ln Rottpr- dam was men naarstig öp zoek naar een nieuwe, ouder© - orang-eetanman. '\'C |§|V De nieuwbakken vader wacht al weer eén vélgande klus. Sinds een week logeert in Blijdorp het orahg-oetanvrouwtle Joke, afkomstige utt Burgers Zoo. Zowel Joke ais Kart Is ge in Borneo en htm nageslacht is vangroot genetisch ,«-• voor de populatie in dierentuinen.' - Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad - - Rotterdam Wethouder H. J. Si mons is het zat dat vertrouwelijke informatie uit het stadhuis uitlekt in de media. Op korte termijn wil het college met de fractievoorzit ters m de gemeenteraad praten over het aanscherpen van de ge maakte afspraken over geheim houding, Volgens Simons is de laatste tijd sprake van 'Haagse toestanden'. ..Er is een verslon zing opgetreden. Dit kan gewoon met. In één geval hebben we als college inmiddels tot een nader onderzoek besloten." De wethouder bevestigde desge vraagd dat het gaat om het uitlek ken van de rapportage die een on derzoekscommissie naar aanlei ding van het voorgenomen ont slag van SoZaWe-directeur J. H. J. Krosse had opgesteld. De ze krant citeerde uitvoerig uit de geheime verslagen die de com missie (bestaand uit gemeente raadsleden) maakte naar aanlei ding van gesprekken met betrok kenen. Simons uitte zjjn boosheid gister avond tijdens een gecombineerde commissievergadering over het, door de gemeenteraad breed ge steunde (alleen D66 is niet over tuigd}, college-besluit af te zien van de aankoop van da ss Rotter dam. Groenlinks-fractievoorzit ter L.H.M. Kruse sprak tijdens die bijeenkomst haar teleurstel ling uit over het feit dat zij dat be sluit en de achtergronden daar van uit de krant had moeten ver nemen. Volgens de wethouder doet het college er alles aan de gemeente raad en andere direct-betrokke- nen als eerste te informeren. Met verbazing wordt keer op keer ge constateerd dat media toch eerder op de hoogte zijn. De laatste tijd gebeurt dat steeds vaker en voort durend bij heikele kwesties. „Het is geen incident meer. De voor beelden volgen elkaar met enige regelmaat op. Ik trek me dat aan." Zo werd wethouder J. T. C. M. den Oudendammer (sport en recre atie) onlangs hard aangevallen door het Sparta-bestuur dat via de media had moeten vernemen dat het college afzag van verhuizing van de voetbalclub naai,Prins Alexander. Een geheime notitie over het gemeentelijk prostitutie- beleidlag al bij deze krantvoordat gemeenteraadsleden er ook maai' een blik in hadden kunnen wer pen. En alle vertrouwelijke details uit het voorlopige contract tussen de HAL en de gemeente over de voorgenomen aankoop van het cruiseschip Rotterdam waren ge woon in schriftelijke vragen van het Stadspartij-raadslid M. M. M. Kneepkens te lezen. In de beant woording daarop betichtte het col lege het raadslid er van de ge heimhoudingsplicht te schenden. Rotterdam In de Aert van Ness straat is vanochtend rond zeven uur geschoten. Daarbij werd nie mand geraakt. Twee mannen kre gen ruzie met twee andere man nen, waarna één van hen een vuurwapen pakte en schoot. Hij zit vast. Hij had drugs bij zich. Door Ben Maandag Rotterdam April 2019. De bin nenstad van Rotterdam is uitge groeid tot een stadsjungle, een no go-ciraa, waar criminaliteit en prostitutie hoogtij vieren. De stedelijke bevolking, zo die er nog is, heeft zich teruggetrok ken in omheinde vestingen, die door slagbomen toegankelijk zijn. Daar leven de stedelingen op eikaars lip, in ongemakkelij ke enclaves waar de sociale con trole groot is en het multifunc tionele fitness-center het klop pend hart vormt. Het contact met de buitenwe reld wordt onderhouden met de computer, want een reis buiten de hermetisch gesloten muren der huiselijke veiligheid is nau welijks aan te raden: zo'n onder neming is bar en voert langs een bevolking van haveloze zwervers en andere stakkers die het op de portefeuille met euro's hebben gemunt. Rotterdam in de volgende eeuw. Somber, zo'n toekomstbeeld? Mwah. Auteurs Robert Klooster man en Arthur Kosten schetsen in het boekje 'Leefstij ien, wonen in de 21e eeuw' waarschijnlijk wei het treurigste beeld van een van de vele verschillende ma nieren van wonen die ons nog te wachten staan. Het boekwerk, een initiatief van de dienst Ste- debouw en Volkshuisvesting, vormt een oefening in het aftas ten van toekomstige woonmoge- lijkheden. In Botterdam, op zich al een stad in een weinig florissante econo mische positie, zijn nogal wat moeilijke wijken te vinden, waar ingrepen nodig zijn. Te denken valt bijvoorbeeld aan naoorlogse nieuwbouwwijken als in Hoog vliet Zuidwijk en Pendrecht. Voor de aanpak van die wijken is inmiddels geldbeschikbaar. Hat gangbare woord voor die aanpak luidt herstructurering. „Je kan wel zeggen: herstructurering dat betekent wat bedrijfsruimten en duurde- re woningen erbij en dat is het dap," aldus wethouder H. Meijer oyer het boek. „maar daarmee ben je er niet. Wil je die her structurering goed-aanpakken, dan moet je je'verdiepen in. hoe het in die wijken toegaat", i Gfwei: je verdiepen in denver-' schillende stedelijke leefstijlen. Die van nu vooral en dan probe ren daaruit een beeld van de toe komst af te leiden. Daarom wer den in het boekje tal van ver schillende manieren van wonen nader belicht. Het duo Klooster man en Kosten projecteerde een beeld naar de Rptterdamse toe komst dat is gebaseerd op wat zij in de Verenigde Staten te genkwamen. In de Verenigde Staten bestaan al van die bewaakte, woonen- claves, waarin mensen de veilig heid van hun huiskamer achter hoge hekken kunnen waarbor gen. Je kunt spreken van een 'gedeeld bestaan', waarin de grens tussen de onveilige pu blieke ruimte en de eommerri- eef geëxploiteerde''veilige, woon plekken steeds duidelijker vormen aanneemt. En leidt tot arme en rijke getto's. 'Zo zijn er verschillende be staansvormen te onderscheiden. Het schijnbaar 'geregelde be staan' bijvoorbeeld, waarin Joke van der Zwaard zich verdiepte bij Turkse en Marokkaanse ge zinnen in Crooswyk, om tot de conclusie te komen dat de be hoefte aan de gezinssituatie aan gepaste woningen, waarin moe ders eindelijk ruimte hebben om iets voor zichzelf te kunnen beginnen, groot is. Dieuwke van Ooij maakte de overgang van het ronduit dorpse karakter van een deei van we reldstad Berlijn .zelfs de post bode kende me"), naar een pro bleemwijk in Rotterdam. Ze raakte van die cultuurschok be hoorlijk gedeprimeerd en in de war. Architect Juijen Zeinstra stortte zich in de wondere we reld van de mobile homes, de ca ravans en woonwagens, en stuit te op de merkwaardige paradox dat wonen aan de ene kant ge richt is op geborgenheid en zich hechten aan een plaats, terwijl de neiging om zijn hele boeltje op te pakken en ermee naar el ders te trekken toch ook behoor lijk in de mens ligt verankerd. Nederland telt naar verhouding de meeste caravan-bezitters ter wereld. Dat zegt wel wat» vindt Zeinstra. Misschien komen we toch wel uit op het ideale woonbeeld van modejournaliste Paulme Ter- reehorst, die wegdroomt in haar 'tuinhuis', een nog kleinere en verder geïndividulaisecrde een heid dan het tuindoip of de tuin stad, zoals die naoorlogseiueuw- bouwwijken eens met veel ide alisme werden gepresenteerd. Het tuinhuis biedt de bewoner alle comfort en met een goede computer en een tv kan hij of zij kennis nemen van de buitenwe reld. Het tuinhuis hoeft niet per se een huis met een tuin te zijn. Al is dat natuurlijk wel aardig. En is het belangrijk waar dat huis zich precies bevindt om zich echt op z'n gemak te kun nen voelen. Arnold Reijndorp, die de redac tie voerde over het boekje, denkt wel een. tendens voor de toe komst waar te nemen; „Hetwo- nen heeft, niet zozeer meer met functionalisme te maken, maar. meer met genoegens. Het gaat bij'het wonen steeds meer over comfort, over mooie materialen en een goede plek." Gedurfder bouwerij, meer moge lijkheden tot bedrijvigheid van uit het eigen huis, dat lijkt de boodschap voor de toekomst. Dat zou dus een grotere rol moe ten spelen .bij de vormgeving van woningen. Maar de vraag is hoe de algemeen als zeer behou dend bestempelde projectont wikkelaars daarvan zijn te over tuigen. Bedoeling is dat op grond van; deze bevindingen en die van een' onderzoek' naar succesvolle en minder geslaagde woonwijken een 'programma! van eisen wordt opgesteld voor toekomsti ge woningbouw in de stad. Ver volgens mogen architecten in een prijsvraag laten zien hoe zy dat programma gestalte'geven. 'Leefstijlen' is uitgegeven door NAi Uitgevers en voor 29.50 te koop in de boekhandel Rotterdam Een basketbalveldje is niet om op te voetballen. Zeker niet voor kinderen ouder dan twaalf jaar want die schoppen te hard en dan gaan gegarandeerd omwonenden de politie bellen over een voetbal in de tuin of hin derlijk gebonk tegen de zijmuur. Zoiets heet tegenwoordig „onge wenst gedrag". De politie Rotterdam-Rijnmond hanteert in zo'n geval een pittige aanpak. „Een keer waarschuwen kan. maar twee keer waarschu wen behoort tot de uitzonderin gen," staat in het werkplan van de politie in Hoogvliet. En wie bij re primandes een grote mond opzet heeft het snel verbruid bij oom agent. De 17-jarige Robert Bout uit de wijk Middengebied-Zuid in Hoog vliet heeft dat maandagavond ge merkt. Hij moest toen enige uren de cel in. Bovendien maakte Ro bert kennis met de politierechter. De toekomstige leerling-verpleeg kundige kreeg een lik-op-stuk- boete van tachtig gulden opge legd wegens een partyfje baitrap- pen op het buurtveldje aan de Hoogvlietse Hallant. Dat ging nogal onstuimig 2odat boze omwonenden de politie op trommelden. „Heeft de poliiie mets beters te doen, criminelen oppakken of zo?", vroeg Robert Bout zich hardop af. "Waarop een van de agenten reageerde met: „Dat doe ik nu toch". Vooral deze politie-uitspraak is moeder Bout in het verkeerde keelgat geschoten. „Ben je nu al crimineel als je voetbalt op een openbaar basketbalveldje? Mijn zoon had misschien beter zijn mond kunnen houden, maar ja.. menigeen denkt vaak wat Robert uit stoerheid hardop zei. Met de bekeuring heb ik geen moeite. Die procedure is correct verlopen, al vind ik tachtig gulden een boel geld. Maar vervelender vind ik het machtsvertoon van de poli tie," aldus moeder Bout. „Openlijk opbrengen en dan nog eens tot laat in de avond opsluiten in de ceL Zoiets is geen leuke af sluiting van de eindexamendruk- te. Robert heeft net een hele span nende tijd afgesloten en wilde met twee vrienden even lekker uitrazen. Hij voetbalt bij sport club Poortugaal, maar dat basket balveldje ligt als het ware om de hoek. Onze wijkagentzegt wel dat de jeugd vertier moet zoeken op een van die hangplekken ergens buitenaf, maar op die manier jaag je de jongeren toch bewust de buurt uit? Dan heb je er helemaal geen zicht meer op". Politievoorlichter H. Rouw is het niet eens met de Hoogvlietse. „Wij willen van dat geouwehoer over jeugdoverlast af. Er is door de betreffende agent tweemaal gesommeerd te stoppen met voet ballen. Zonder resultaat. Het ge volg is bekend." Robert Bout: 'Heeft de poli tie niets be ters te doen crimme en oppakken of ZO? Foto Cor Vos

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2