Tachtig mille voor moeilijke huurders Politie gedoogt illegale party in vervallen loods trots zijn op manifestatie Eenden laten zich niet zien in Het Aalkeetbuiten Steeds meer mensen lopen kans dakloos te worden Buurtfietsenstalling eigenlijk al te klein Man krijgt kopstoot Inbreker gepakt met computer Overleden in auto Man beroofd Maandag 2 juni 1997 Rotterdams Dagblad Maassluis Een 29-jarige Maassluizer is zaterdagnacht op de Maasdijk mishandeld. Een passerende bromfietser vroeg hem naar de weg en gaf het slachtoffer als dank een kopstoot De Maassluizer raak te gewond boven zijn linker oog. Diezelfde nacht moest een 39-jarige Maassluizer in het Lickebaertbos langs de Water weg onder bedreiging van een mes zyn portemonnee met daarin 650 gulden afgeven. Het slachtoffer werd ingehaald door twee personen op een lichtblauwe scooter die hem tot stilstand brachten, De man moest tegen een boom gaan staan waar hii van zijn beurs werd beroofd. Schiedam Maatschappelijke Dienstverlening Schiedam heeft voor haar project hulpverlening aan moeilijke en moei lijk plaatsbare huurders 80.000 gulden gekregen. De stichting kreeg het geld van het Juliana Welzijnsfonds. Deze organisa tie schenkt geld aan allerlei welzijnsinstellingen en -projec ten. Maatschappelijke Dienstverle ning Schiedam is één van de vele organisaties die dit jaar een dona tie uit het fonds hebben ontvan gen. In totaal heeft de charitatieve organisatie twee miljoen gulden beschikbaar gesteld om dak- en thuislozen een handje te helpen. Volgens het fonds neemt het aan tal mensen dat een reele kans loopt dak- of thuisloos te worden flink toe. Eenmaal in deze situatie beland is het voor de betrokkenen moeilijk weer een 'normaal' be staan op te bouwen. Het project hulpverlening aan moeilijke en moeilijk plaatsbare huurders probeert te voorkomen dat inwoners van Schiedam aan hun lot worden overgelaten en het stadium dak- of thuisloos berei ken. Momenteel ontfermt de orga nisatie, die in februari dit jaar met het project startte, zich over vijf moeilyke huurders. Met het geld dat zij al eerder van de gemeente kreeg en dat van het Juliana Wel- zijns Fonds kan de Maatschappe lijke Dienstverlening Schiedam nu zo'n 25 huurders 'onder haar hoede'nemen. Huurachterstand Dat blijkt echter niet zo'n goede omschrijving voor wat de organi satie voor ogen heeft. „Wij helpen in de problemen geraakte huur ders. Ze moeten natuurlijk ook zelf dingen doen," vertelt project leider G. de Weerd. „Het zijn meestal mensen met een grote huurachterstand. Structurele wanbetalers Sommigen geven hun geld aan allerlei dure zaken uit. Anderen zijn verslaafd aan al cohol, drugs of gokkken. Wij pro beren ze met maatschappelijk werk te helpen en verplichten ze hun 'huishouding' op orde te hou den. Maandelijks de huur gaan betalen is een voorwaarde om aan het project deel te nemen." Met het opvangen van de moeilij ke huurders en het sluiten van een overeenkomst met de wo ningstichtingen is het de bedoe ling te voorkomen dat de bewo ners op straat belanden. „Dit is een preventief project. Normaal gesproken worden structurele wanbetalers met een gerechtelij ke uitspraak uit hun huis gezet Het project probeert dit, met me dewerking van de bewuste huur der, te voorkomen." De Weerd verwacht met dat dit jaar het streefcijfer van 25 lastige huurders wordt gehaald. „Ik denk dat dit jaar zo'n vijftien moeilijke huurders zich voor het project aanmelden." Door Menno Haddeman Schiedam Dansen tot vroeg in de ochtend, stiekem in een oude loods< Een groep van ongeveer duizend jongeren bezocht zater dagavond een 'illegale' housepar ty op het voormalige terrein van Wilton-Fijenoord in Schiedam. Eén van de oude opslagloodsen van de scheepswerf aan de Vlaar- dingerdijk was omgebouwd tot discotheek. In verschillende ruimten danste de grote groep be zoekers op een combinatie van Mellow en Trance. De politie 'ge doogde' het feest. Tot diep in de nacht galmde de muziek in de uit beton opgetrokken loodsen. In het diepste geheim zijn de or ganisatoren van het feest, Illegal Party Productions (IPP) zes we ken lang bezig geweest met het op poten zetten van de party. IPP be staat uit een groep Schiedammers onder aanvoering van Jeroen Hoogendijk die de pest heeft aan het beleid van de gemeente Schiedam. In 'de gehele stad is nergens een discotheek te vinden. Uit onvrede daarmee heeft de groep besloten zelf maar party's te organiseren. De loodsen op het voormalige Wil- ton-Fijenoord-terrein vormen dei- ideale plekken daarvoor. Hef feest van zaterdagavond komt laat op gang. Rond half twaalf is het op het terrein nog weinig le vendig. Op zoek naar de irgang van de loods waar de party wordt gehouden komt in het pikkedon ker plots een auto met groot licht aanrijden. De stralen zijn verblin dend. Als het voertuig dichterbij komt blijkt het een politieauto te zijn. De agenten staan op het ter rein geposteerd omdat ze 'zachte informatie' hebben dat er die avond een houseparty wordt ge- Schiedam Net nadat de 39-jari- ge Schiedammer zijn slag had ge slagen in een pand aan de Bet- toweg in Schiedam werd hij door de politie in zijn kraag gegrepen. In de Morsestraat kon de inbreker zondagmiddag naar aanleiding van tips van getuigen worden aangehouden. Zijn buit, een draagbare computer, werd samen met enkele stukken gereedschap in beslag genomen. Schiedam Een 48-jarige Schiedammer is zondagmiddag rond half vier om het leven geko men nadat hij op de Parkweg on wel werd in zijn auto. De man raakte achtereenvolgens een ver keersbord, een boom en kwam te gen twee geparkeerde auto's tot stilstand. In het Schieland Zie kenhuis werd vastgesteld dat de man door een hartstilstand om het leven is gekomen. Vlaardingen Op de Westhaven- kade is een 41-jarige Vlaardinger zaterdagavond beroofd van zijn portemonnee. Iemand vroeg hem een tientje te wisselen, maar op het moment dat het slachtoffer zijn beurs pakte, kwamen er van af de Vettenoordskade drie hand langers aangelopen die de porte monnee uit de hand van de Vlaar dinger rukten. Het lukte het slachtoffer om één van de dieven te tackelen en vast te pakken, maar de andere drie kwamen te rug om hem te bevrijden. De por temonnee werd later met inhoud teruggevonden. houden. Tot nu toe hebben zij een klein aantal mensen wegge stuurd. „Voor de rest is het rustig. Een feest is hier in ieder geval niet aan de gang," meldt de agent tot slot. Wat de diender echter niet weet is dat zich binnen al tientallen jon geren hebben verzameld. De mu ziek staat nog met aan. Het voor de elektriciteit benodigde aggre gaat draait nog niet. De aanwezi gen houden zich rustig. Dan rijdt rond twaalf uur plots een tiental auto's het terrein op. In de voorste zit één van de orga nisatoren. Die heeft de achterlig gers opgepikt op een verzamel punt in de stad. bi een lange stoet rijden zij de loods binnen. Kort daarna volgt een tweede golf au to's. De agenten staan erbij en kij ken ernaar. Binnen klinkt dan muziek. De opzwepende klanken worden langzaam harder. Ook de biertap werkt. Het wordt drukker en drukker. De dansvloer is spaarzaam verlicht dcor een paar lampen, net genoeg om elkaar te zien. Meer is ook niet nodig. De vervallen ruimte is kaal en grauw. Het gaat om de muziek. In de loods waar de auto's worden geparkeerd, hebben de organisa toren met hout gevulde oliedrums laten ontbranden. Dit geeft vol doende verlichting en het fakke- lende schijnsel zorgt voor een mysterieuze sfeer. Steeds meer jongeren komen op het feest af. Zelfs taxi's stoppen voor de loods. Met agenten die zich bij de ingang van het terrein bevinden maken de organisatoren afspraken. „We hebben er zes weken hard aan ge werkt, ik zorg ervoor dat het niet uit de hand loopt," verzekert Hoo gendijk de politie. „Er zjjn nu al zoveel mensen in de loods dat we het maar gedogen," zegt de agent. Binnen dansen de bezoekers er ondertussen lustig oplos, 'Einde lijk een discotheek in Schiedam'. In een vervallen loods op het voormalige terrein van Wilton-Fljenooro dansen honderdëfrförtgeren op housemuziek. Deze twee mafkezen willen wel even poseren, FUt<$^oiiks(^C Vlaardingen De eerste Vlaar- dmgse buurtfietsenstalling in de Verhey/Rontgenstraat had best een maatje groter gekund. Voor dat wethouder T.W. van der Steen de stalling in de Vetten- oordsepolder zaterdag officieel opende, waren de vijftig beschik bare plaatsen al lang en breed ver geven. Vijf bewoners moesten ge noegen nemen met een plaatsje op de wachtlijst. „Tsja, het blijft een gok. Toen we driejaar geleden het plan lanceer den, kwamen we uit op een stal ling van vijftig plaatsen. Je kunt het natuurlijk groots aanpakken, maar dan loop je kans dat de stal ling voor de helft leeg staat. Het is fijn dat het nu al zo'n groot succes is. Als de wachtlijst langer wordt, kunnen we altijd nog uitbreiden," aldus voorzitter T. M. G. Gorissen van de Stichting Fietsenstalling VOP. De stichting werd tijdens de Qp- zoomerdag in mei 1994 opgericht. De initiatiefnemers -bewoners en de Vereniging Wijkbelangen Vettenoordsepoider- wilden een stalling realiseren en exploiteren om fietsendiefstal en vandalisme legen te gaan. Het ontbreken van schuurtjes in de vooroorlogse wijk is al jaren een punt van dis cussie. Bewoners moeten hun fiets in de hal of buiten op straat laten staan. Dit werkt diefstal en vernielingen in de hand. Uit het Wijkveiligheidsonderzoek Vettenoordsepoider, dat in maart dit jaar verscheen, blijkt dat het percentage fietsendiefstal in de wijk hoog is. Maar liefst 68 pro cent van de respondenten kreeg tc maken met uetóendieuiaL Naast diefstal is het viervoudig parkeren van fietsen op het trot toir ook een doom in het oog van wijkbewoners. Het verpest het straatbeeld en belemmert de doorgang. Positieve reacties De stichting kreeg veel positieve reacties van bewoners op het plan. Dit resulteerde in een uitge werkt plan en een exploitatieop- zet. Om de stalling werkelijk te kunnen bouwen, boorde de stich- Ontbijten in deopen lucht: 280 mensen lietenzichzaterdagochtendindeGroenelaandevorstelijke broodjes met gevarieerd beleg goed smaken. Hef was één van de gezellige hoogtepunten van de manifestatie 'Daar zijn we trots op'. Foto Roe! Dijkstra Schiedam—Bewoners, winkeliers enwijkwerkers in Schiedam-Zuid kunnen terugzien op een geslaag de manifestatie 'Daar zijn we trots op'. Zaterdag werd de één week durende manifestatie afgesloten met een feestavond op het Wilhel- minaplein, waar prijzen werden uitgedeeld voor de actiefste stra ten en de mooiste geveltuinen, D66-raadslid Vincent Broeke maakte de opbrengst bekend van wat met spelletjes in de straten en met een gemoedelijke markt van het verenigingsleven en winke liers bijeen was gebracht voor de kinderboerderij.' een kleine tien duizend gulden, ongeveer het be drag waarop boerderijvoorzitter M. Rorije had gehoopt. Aan het gezellige ontbijt in de Groenelaan deden 280 mensen mee, onder wie wethouder Reijn- hout, die toezegde zich hard te maken om ook in Schiedam-Zuid nog dit jaar een wijkservicepunt van de grond te tillen, net als in Oost en Nieuwland. Stichting Lentefeest maakte enkele rond vaarten voor tientallen mensen en de Buitensluis was 'van bin nenuit' te bezichtigen. Het Rode Kruis droeg met de verkoop van sinaasappelsap bij aan de totaal score voor de kinderboerderij in wording. De organisatie, het zogenoemde Oppie-promotieteam, was dik te vreden met het stralende weer, al zullen veel mensen het strand hebben verkozen boven het ge beuren in de Gorzen, 's Avonds presenteerde Nanda Gelderblom, voorzitter van de commissie Be- wonersondersteuning, een pro gramma waarbij het bewoners- team van de Grevelingenstraat de grootste 'premie op actie' in de wacht sleepte en Ton en Sylvia Kooijman een prijs kregen voor de mooiste geveltuin (in de Steen straat). De D66-fractie schonk de kinder boerderij alvast een lammetje 'op papier' en D66-raadslid Broeke, die de inhoud van de collectebus sen bekendmaakte, ging persoon lijk bij het publiek langs om con tanten in te zamelen. „En als ie dereen een extra gulden op zijn drankje legt, halen we die tiendui zend vanavond nog!" riep hij en thousiast uit. Een Rotterdams op- zoomerteam onder aanvoering van de Delfshavense kunstenaar Ron Sinoo kwam als cadeau aan df> Gorzen het trafohuisje op de hoek van Groenelaan en Haga- straat opschilderen. Door Danielle Hermans Vlaardingen Dankzij de onge kende spierkracht van een stel meiges uit greep 7 van basis school De Ark schoof zaterdag morgen de deur van de nieuwe in- formatieschuur in eendenkooi Het Aalkeetbuiten 'officieel' open. De meiden versloegen de jongens tijdens de touwtrekwed strijd. Het nieuwe onderkomen dient niet alleen als expositieruimte, maar ook als startpunt voor excur sies door de eendenkooi. De vroegere vangplek voor eenden ligt tussen Vlaardingen en Maas land, vlak langs de rijksweg. Verscholen in het dichte bos - waar het geluid van het voorbij ra zende verkeer wegsterft - doemt de kooiplas op; prachtig badend in het zonlicht. Omringd door bomen, gewas en netschermen biedt de plas een volmaakte rust plek voor eenden. Een veilige oa se waar in deze tijd van het jaar - buiten de voedertijden om- geen eend te bekennen is. De rie ten broedkooien die her en der op houten palen boven het water uit steken, ogen verlaten. „Inder daad, daar zit niets meer m. Een den broeden eind februari. Als de kuikentjes een dag oud zijn, springen ze uit de mand en groei en op bij moeder. De familie brengt de dag in slootjes in de buurt door. Ln de winter zitten hier wel honderd tamme eenden," legt opzichter Jan Hofman van Vereniging Natuurmonumenten uit Hofman werkt sinds 1986 als beheerder in het unieke natuur gebied en vindt het er prachtig. Als geboren Vlaardinger kent hij het goed. Ondanks dat de eenden kooi zo'n achthonderd jaar oud is, hebben veel mensen er nooit van gehoord. „De laatste jaren komen gelukkig wat meer mensen op on ze excursies af. Dat komt door ex tra publiciteit en mond-tot-mond reclame," aldus Hofman. Tn dit gebied lagen vroeger veel kreken waar men paling, maar ook eenden ving. Rond 1200 ont stond de eendenkooi en vijfhon derd jaar later waren er in Mid den-Delfland tientallen kooien. Hiervan overleefden slechts twee kooien de tand des tijds. Het Aal keetbuiten en de kooi in Schiplui den. Het vak van kooiker (eendenvanger) en het verschijn sel eendenkooi bestaan nauwe lijks meer. De Vereniging Natuur monumenten wil ue geschiedenis graag levend houden. Een inten sieve bezigheid. „Het is niet zozeer het geld, maar meer het onderhoud vnr ae kooi. Daar gaat veel tijd i xaldus de opzichter. Hij et werk sa men met een grot' vrijwilligers van de Stichting voor Vogel- Olieslachtoffers. De Vlaardingse stichting is al sinds 1968 actief in de eendenkooi. Hofman zelf knapte het oude kooikershuisje op. „De kooiker woonde daar tij dens het jachtseizoen. Het beroep van kooiker was geen vetpot. De armoede zie je af aan de bouwstijl van het huisje. Heel simpel, een gangetje en daarnaast een kleine ruimte waar ook enkele koeien verbleven. Ik heb de vloer gereno veerd en er wat oude meubeltjes in gezet. Zo wordt het een leuk on derdeel van de rondleiding," vindt hij. De tocht voert verder over een smal bospaadje door het dichtbegroeide gewas waar mooie varens, bomen en veel brandne tels de kop opsteken, naar één van de vijf vangpypen. De van garm is een aftakking van de kooikerpias en overkapt met gaas. Hoewel de kooi met meer wordt gebruikt voor het vangen van een den is alles intact. De pijp uit Als er wilde eenden op de pias zit ten, komt de kooiker in actie. Hij bekijkt v/aar vandaan de wind komt en zoekt de beste vangpyp uit. Bij het kopscherm dat bij de ingang van de vangpyp staat, gooit hy voer op de plas en in de gang. De staleenden komen daar dan op af, gevolgd door de wilde Opzichter Jan Hofman leidt een groep rond: 'Ondanks dat de eendenkool zo'n achthonderd jaaroud is, hebben veel mensen er nooit van gehoord.' Foto Roei Dijkstra eenden. Vervolgens wordt het kooikershondje ingezet. Dit springt over het schot en ver dwijnt vervolgens weer achter het coulisse-scherm. De nieuwsgieri ge eenden volgen de hond en ko men verder de pyp in. Op het kri tieke moment laat de kooiker zich zien en de geschrokken eenden zitten in de val en vliegen het vanghok binnen. Hofman: „Vroeger gingen ze dan letterlijk de pyp uit als de kooiker ze de nek omdraaide." Voor excursies in de Aalkeetbui- tenpolder, eendenkooi Het Aal keetbuiten en de Vlietlanden kunnen belangstellenden zich van dinsdag tot vrijdag 09.00- 19.00 uur aanmelden op telefoon; 0104741032. ting financiële bronnen aan. De Stadsregio die de buurtfietsen stalling als proefproject ziet, nam de helft van de kosten op zich. Met bijdragen van de gemeente en een gift van het VSB fonds kwam het benodigde kapitaal bij een. Voor de verharding, de stal ling en verlichting was 78.000 gul den nodig. Bewoners van de Verhey/Rörit- genstraat gaan een huur van zes gulden per maand per fiets beta len. Ze krijgen een sleutel waar mee ze vrij toegang hebben tot de stalling, officieel VERON ge naamd. Dit is een afkorting van beide straatnamen. Na gebruik moet de deur van de stalling wor den afgesloten. De centrale lig ging en het wakend oog van om wonenden moeten potentiële fiet sendieven straks op een afstand houden. Gorissen: „De stalling is niet be waakt, maar we hebben er alles aan gedaan om 'm zo veilig moge lijk te maken. De deur valt auto matisch in het slot en 's avonds is het gebouwtje geheel verlicht De stalling is bovendien vervaardigd van brandwerend materiaal." Maandag 2 Juni ji HOEK VAN HOLLAND Jeugdwielerronde. 18.30 tot 21.00 uur. ROTTERDAM R'damse Schouwburg, kt.z. R'damse Dansgroep, 20.15u; hi.z. Keet op de Kaap, 20.30u. Imax Theater. Ringc" re, Ï4-16u. Popu lar. PopifilrhsHuisf21.30u. Venster 2. Blind Chance, 19.30u. Wligen- hof. Rugzakroute door hef Berg- en Broekpark, 9-16.30U. SKVR Mu ziekschool Ringdijk. Leerüngenuit- voeringDwarsfiuitenVioo!, 19.30u. Luxor.Mmt&Maw, 20.15u.Zaalde Unie. Transformaties in de Rotter damse binnenstad, 2Q.3Qu. Dinsdag ajuni^>£;\nfcr.j8 HOEK VAN-HOLLANDf Jeugdwielerronde. „18.30 tot 21.00 uur. ROTTERDAM ImaxTheèter.Ringof fire, 14-ldu. Wilgenhof* „Rugzakroute door het Berg- errBroekpark,9-16.30u, Diz zy. Jan van Duikelen, sextet, 22u. Lantaren/Venster.CÜbaanseband, 21.30u. Luxor. Hame Jekkers, 20.15u. R'damse Schouwburg, k(.z. Keet op de Kaap, 20.30u. De Doelen, gr.z. Geheid Rotterdam! 20.15u. ROTTERDAM Calypso 1; 'Lost Highway' (al) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Calypso 2: 'Romeo Jultet' (16) dag.18.45- 21.30.di.ookl3.15-16. Calypso3: 'Jeny Maguire' (al) dag. 13.15-16- 18.45-21,30. Cinerama 1; The Fifth Element' (12) dag. 12.$5- 15.30-18.15-21.15. Cinerama'2: The Fnghteners' (16) dag. 13.15- 16-18.45-21.30. Cinerama 3:30- rakter' (12) dag. 13.15-16-18.4S- 21.30. Cinerama 4: The Detffs Own' (16) dag.13.l5-16-18.SS- 21.30. Cinerama 5: 'E?lood& Walg' (16) dag. 18.45-21.30. ma.di.ook 13.15-16.lmax Theater. 'Rmgoffi- re' (al) dag. (beh.ma) 14-16-20745 ma. alteen 20.45. 'Special Effects' (al) dag. (beh.ma) 15. dt.ook 13. The Fifth Element' (12) dag. 18.30- 21.45. Venster 1: 'In concert Vieje Trova Santiaguera' (al) di.2i.30 ex tra concert wo vanaf 16. 'tost Hig hway' (16) dag. (beh.ma.) 19.30- 22, ma alleen 22. 'Sneak Preview' ma.22. Venster 3: "When we were Kings' (16) dag.20. The Van' (16) dag.22. 'DnftingClouds'dag.21.30, ma.22. Venster 4: 'Koiya' (ai) dag.19.30. Venster 2: Tierra' (16) dag.22. 'Gabbeh' (16) dag. (beh. ma.) 19.30. "Blind Chance' (16) ma.21.30. Lumlère 1: 'LiarUar' (al) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Lu mlère 2: That Thing you do' (al) dag.13.15-16-18.45-21.30. Lu- mière 3: Shadow Conspiracy' (16) dag.18.45-21.30ma.di.ookl3.15- 16. Lumlère 4: Beavis Butt-Head Do America (12) dag. 13.15-16- 18.45-21.30. Rexane: 'Love Hotel' (16) tftn wo. doorl. voorst Pathé: Dar Liar1 (al) dag. 11.30-13.45- 15.50-17.55-20-22.05. 'One fine day' (al) dag. 16.40-19.10-21.35, ma.dt.ook 11.40-14.10. di.vervalt 21.35. The Fifth Bement' (12) dag. 11.20-14.40-18-21.20. 'Dante's Peak' (12) dag. 11.45-14.10- 16.45-19.15-21.45. 'Donme Bra§- co' (16) dag. 11.55-14.40-18- 21.10. 'All Stars'(al) dag. 11.10- 16.30-19-21.45, ma.di.ookl3.55. "The English Patient' (16) dag.ll- 14.20-17.35-20.50 Kindermatinees: Calypso 2: '1Ö1 echte Dalmatiers' wo.13.15-16. Ci nerama 5: 'Space Jam' wo.13.15- 16. Lumière 3: '101 echte Dalma tiers'wo.13.15-16. Pathé: 'De klok kenluider van de Notre Dame' (al) wo.11.40-14.10. 'Mijn Franse tante Gazeuse'(al)wo.l3,45.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1