13 Coalitie staat op springen Deense televisie door mooi weer Gaslek zet flat voor bejaarden op stelten Rotterdams Dagblad Culturele instellingen onder één koepel Wennen aan nieuwe verkeerssituatie UW ROCKPORTSCHOENENDEALER VAN BWJHEN SCHOENEN Huizen vliegen als warme broodjes over de toonbank Inzet: busbaan Knottenbeltsingel VVD noemt PvdA onbetrouwbaar Ben Oostrum wint VSB-prijs 'Gemeente Vlaardingen moet sociaal plan Holy betalen' Flinke botsing Meisje gewond Zwervende inbreker Waterweg Vrijdag 6 juni 1997 Schiedam Inwoners van Schiedam - en mogelijk ook el ders in de regio - hebben de af gelopen dagen kunnen kijken naar Denemarken 2. De Deense televisiezender verschijnt mo menteel 's avonds laat, op de fre quentie van Nederland 2 nadat die is gestopt met uitzenden. Volgens woordvoerder E. Put ters van kabelexploitant ONS is dit te danken aan het prachtige weer. „Het hogedrukgebied is nu zo hoog, dat de Deense zen der hier is te ontvangen," legt Putters uit, Volgens haar komt dit doordat Nederland 1,2, en 3 worden doorgegeven via aardse zenders. Dat wil zeggen zend masten die contact hebben met de aarde. Deze zijn te ontvangen met een antenne op het dak. „In Schiedam en Vlaardingen, bijvoorbeeld, wordt Nederland 2 doorgegeven op kanaal 27," ver volgt Putters, „dezelfde fre quentie als waarop Denemarken 2 wordt uitgezonden. Beide zen ders staan dezelfde kant op ge richt." Putters vergelijkt het met een sterke lichtbundel, die wordt weerkaatst door de lucht. Als Nederland 2 eruit ligt, kan het gebeuren dat Denemarken 2 zo sterk is, dat hij hier kan wor den ontvangen. Volgens, Putters kan het echter ook gebeuren dat Nederland 2 tijdens de uitzending wordt on derbroken door de Deense zen der. „Daar kunnen we helaas niets aan doen," zegt ze veront schuldigend, „Hetzelfde ge beurt wel eens met Britse of Bel gische zenders, die staan ook de zelfde kant op gericht Nu is het voor zover bekend alleen met Denemarken." Hoek van Holland Als het aan de deeigemeenteraad van Hoek van Holland ligt komen alle instellin gen van sociaal cultureel werk binnen afzienbare tijd onder één koepel. Op 1 januari 1998 zal de nieuwe organisatie van start moe ten gaan. De deelraad is van mening dat het beter is één professionele organi satie in te schakelen voor de aan sturing van de vele vrijwilligers die in Hoek van Holland werk zaam zijn op sociaal-cultureel ge bied. Nu werken de Stichting Kin dercentrum, de Stichting Buiten schoolse Opvang, de Stichting Dienstencentrum, het Ambulant Jongerenwerk en de Speeltuin vereniging allemaal onder een ei gen bestuur en onder eigen ver- an tv/oor;» Hij kheid, Ze hebben één ding gemeen; ze krijgen elk forse subsidies van de deelge meente. Het dienstencentrum moet vol gens de deeigemeenteraad wor den gescheiden. Het Gecoördi neerd Ouderenwerk moet los ko men te staan van het sociaal cul tureel werk. Enkele organisaties hebben al laten weten dat ze posi tief staart tegenover de eentralisa- tieplannen, Onderzoeker M. van Rootselaer geeft aan dat de huidi ge besturen een groot deel van hun bevoegdheden zullen inleve ren bij het manegement van de nieuwe instelling, dat de sturing op hoofdlijnen zal gaan verzor gen. De vrijwilligers van de bestaande instellingen krijgen een eigen plaats binnen de nieuwe instel ling. die bovenaan een bestuur krijgt, met daaronder een direc tie. een ondernemingsraad en een vrijwilligersvertegenwoordiging. Daaronder komen daa-de~ver- schillende afdelingen, In de loop van deze maancfwofdèn twee ver gaderingen gehouden met de be trokkenen om alle voor- en nade len opeen rij te zetten. In septem ber zal de commissie welzijn de resultaten bespreken, waarna eventueel het fusietraject in wer king kan worden gezet. Maasland De Algemene Wo ningstichting Maasland hoeft zich geen zorgen te maken over de ver koop van de huizen op het voor malige MOB-complex, het nieuwe plan Avenue. Honderdzestig ge gadigden hadden zich bij de AWM gemeld voor de in totaal 52 koop huizen, waarvoor gisteravond door notaris Geldens de loting werd verricht. Voorzitter C. Keïjzer van de AWM toonde zich met dat aantal koop lustigen niet ontevreden. Het was voor het eerst in haar bestaan dat de woningstichting ook als pro jectontwikkelaar voor koophui zen optrad. In totaal worden er in plan Avenue 84 huizen gebouwd, want er verrijzen er ook nog 32 in de huursector. „Het is een goed plan," meent Keijzer. „Het zijn kwalitatief hoogwaardige woningen, heel mooi voor een plattelandsge meente als Maasland." Volgens Keijzer werkt dit door in het prijs kaartje, want de huizen zijn niet goedkoop. „De prijzen vallen ons niet mee," erkent hij. „Dat kwali tatieve gaat niet ten voordele van de vraagprijs, maar de kopers krijgen er een prachtige woning voor." De prijzen lopen uiteen van circa 300.000 gulden voor een apparte mentsgebouw, van 310.00 tot 330,000 voor een eengezinswo ning, tot 525.000 gulden voor twee onder-een-kap met garage. Waar bij de kopers zelf een keuken moeten kopen, want die zit er niet in. Evenmin is rekening gehou den met een open haard en op de zolderetages wordt geen verwar ming aangelegd. AWM was met het gemeentebe stuur overeengekomen dat inwo ners van Maasland de eerste keus hebben. Het ziet er naar uit dat al le woningen ook aan eigen ingeze tenen worden verkocht. Ondanks de hoge prijzen en de nog aan te schaffen keuken,bleek de belang stelling voor vrijwel alle type hui zen groot. De woningen vlogen als warme broodjes over de toon bank, al wacht alle kopers nog wel de gang naar de notaris. Dus ma ken geïnteresseerden die net bui ten de loting vielen, door eventu ele afvallers mogelijk nog een kans. Het bouwplan is ook van belang voor de werkgelegenheid in het dorp, want het wordt door twee lo kale aannemers (Buijnink en Gïöenewegen) uitgevoerd. In au gustus wordt met de bouw ge start, waarna de woningen bloks- gewijs in de periode najaar 1998 tot vooijaar 1999 worden opgele verd. Door Jan Rozendaal Gaardingen De Vlaardingse coalitie verkeert in een diepe crisis. Binnen het vier partijenverbond staan de twee grootste fracties WD en PvdA lijnrecht tegenover elkaar. Inzet: de busbaan op de Anthony Knottenbeltsingel. Urenlang overleg gisteravond heeft er niet toe geleid dat beide partijen ook maar één millimeter naar elkaar zijn opgeschoven. „Het is buitengemeen spannend," aldus één van de hoofdrolspelers, PvdA-fractievoorzitter A Attema. De WD wil koste wat het kost en quêteren in Vlaardinger-Ambaeht om er op die manier achter te ko men wat de wijk wil: wel of geen autoverkeer over de Knottenbelt singel. Een zinloze vraag, vinden de socialisten. Want waarom zou je daarna vragen als bij een 'ja' die uitslag toch niet kan worden uige- voerd. Want volgens de PvdA strookt dat niet met de uitgangs punten van het coalitieprogram ma. Daarbij doelen de socialisten op verkeersveiligheid, leefbaar heid in de wijken en veilige schoolroutes. „Daar houden wij ons aan vast," aldus Attema. Daarnaast heeft "Vlaardingen geen vier miljoen om het werk te doen en stuit de aanleg ook op technische problemen. De WD daarentegen verwijst naar andere afspraken in het drie jaar geleden geschreven college- program. waarin staat dat onder meer de busbaan Anthony Knot tenbeltsingel ter sprake zou wor den gebracht door middel van een peiling onder de omwonenden. .Afspraak is afspraak," hamert WD-fractievoorzitter A. de Lange maar steeds. Attema: „Inderdaad: afspraak is afspraak. In december hebben we afgesproken die enquêtes te hou den en de mensen alle consequen ties voor te leggen. En juist die consequenties, de verkeersveilig heid en leefbaarheid, staan zo hi. aks op ons collegeprogramma dal we het niet kunnen uitvoeren. Nog los van de technische uitvoe ring en de kosten. Dat valt toch aan niemand uit te leggen. Ik kan dat niet eens aan mezelf uitleg gen." Om de bijna dertienduizend au to's per etmaal die na openstelling worden verwacht te kunnen ver werken, moeten er twee keer twee rijbanen worden aangelegd, ge scheiden door een berm. „Het wordt een tweede Burgemeester Heusdenslaan." De PvdA heeft binnen de coalitie steun van het CDA: „Je gaat men sen toch niet ergens naar vragen wat je toch niet uit kan voeren." D66. de kleinste coalitiepartner van verkeerswethouder Van der Steen die de enquêtes moet uit voeren. valt de WD bij: „Dat het besluit bij een 'ja' niet wordt uit gevoerd moeien we bij de enquête aan de mensen laten weten." Onbetrouwbaar Inmiddels zijn ook de persoonlij ke verhoudingen tussen de hoofd rolspelers Attema en De Lange tot op een ijzig dieptepunt gedaald. De Lange heeft de PvdA 'een on betrouwbare partner' genoemd en Attema verweten dat zij haar frac tie niet in het gareel weet te hou den. Het was PvdA'er P, Roovers die vorige'week in een raadscom missievergadering de zaak op scheip zette. De Lange wil niet meer op zijn be- schuldigingen reageren. Attema zegt dat de WD'er 'betreurt dat zijn uitspraken in de openbaar heid zijn gekomen'. Maar hij heeft ze niet ingetrokken. „Daar kan ik iet mee leven. Ik voel me wat dat betreft onheus behandeld." Plaatsvervangend fractievoorzit ter C. Oosterom heeft vanmorgen hel initiatief genomen lot een be middel ingspoging. Samen met burgemeester Stam gaat hij het komende weekeinde proberen de partijen op één lijn te krijgen. „Maar dan zal er wel water bij de wijn moeten worden gedaan door één van beide," aldus Oosterom, die daar een hard hoofd in heeft. „PvdA en WD staan niet met de hakken in het zand, maar tot hun knieën in de klei," typeert hij de stemming. Zie pagina 15: WD vreest psy chologische omslag in macht Door Menno Haddeman Schiedam Tachtig Schiedamse bejaarden zijn gisteren de hele middag in de weer geweest met de gevolgen van een gaslek in de kel der van hun verzorgingsflat aan de Burgemeester Gijssenlaan. De grootste schrik voor de oude Schiedammers kwam 's avonds om zes uur toen plotseling ieder een de flat moest verlaten. De geschrokken bejaarden wer den met hulp van de brandweer en de politie tijdelijk onderge bracht in het naast de flat gelegen dienstencentrum De 4 Molens. De meeste bewoners vatten de ont ruiming die ruim drie uur duurde laconiek op. Toch waren er ook ouderen, die, gezeten aan een gro te tafels in het centrum, bevend aan een kopie koffie nipten. „Stel je voor dat het was misgegaan. Dan hadden we hier nu niet geze ten," trilt een 85-jarige Schiedam se. Het gedonder met het gas begon In september begint het echte werk pas op het Plein 1940-1945 in Schiedam. Op dat moment gaat de schop in de grond en wordt de tunnel voor de metrolijn Benelux gegraven. Maar ook het voorbereidende werk zorgt nu al voor de nodige overlast. Het verkeer op de kruising met de Hor- vathweg en de 's-Gravelandseweg moet nog even wennen aan de voorrangssituatïe voor de au tomobilisten op de laatstgenoemde weg. De verkeerslichten zijn zeker tot september bulten werking en tot die tijd zal het verkeer overlast ondervinden. Foto Roei Dijkstra vroeg in de middag al. Toen roken enkele bewoners op de eerste ela- ge van de flat een penetrante gas- iucht. „Ik dacht: dit zit niet goed. Dat het om gas gaat ruik je met een, of je nou 72 bent of omge draaid, 27," lacht de bewoner die samen met een aantal andere grappenmakers de boel in het dienstencentrum zit op te hitsen. „Ik zou wel een borrel lusten, maar die schenken ze hier natuur lijk niet, ha ha ha." Direct na het ontdekken van de lucht togen medewerkers van het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS) naar de flat om de leidin gen. te inspecteren. In de kelder van het gebouw vonden zy het lek. „We dachten dat het over was nadat de werklui weg waren ge gaan," vertelt een 79-jarige be woonster. Zij zit met drie medebe woners aan een grote tafel. „Toch roken we 's middag weer een ster ke lucht. De werkmannen kwa men terug en later ook de brand weer." „Ik dacht dat er ergens een knok partij aan de gang was vertelt een 85-jarige bewoonster van de vijfde etage. „Ik keek uit het raam en zag allemaal politieauto's en brandweerwagens staan. Daarna kreeg ik te horen dat ik de gas kraan in mijn woning dicht moest draaien." Met hulp van de brandweer daal den de medewerkers van ONS vervolgens weer af de kelder in. Omdat er in de flat een sterke gas- lucht bleef hangen en om het ze kere voor het onzekere te nemen, besloot de brandweer de bewo ners uit hun huizen te halen. „Er werd aangebeld en een agent vroeg of ik met hem mee wilde gaan. Ik pakte mijn jas en ging weg. Ik ben de laatste jaren mijn fiat niet meer uil geweest." vertelt een 91-jarige bewoonster. Rond half tien bleek dat er geen lek was. De gaslucht die vrij was ONS-medewerkers graven naar het gaslek. Foto Roe) Dijkstra gekomen door het lek van die middag was blijven hangen. Toen de brandweer met grote windbla- zers de gaslucht uit de kelder had geblazen, mochten de bewoners weer terugkeren naar hun huizen. Zo rustig en gemoedelijk als de bejaarden uit hun woningen wer den gehaald, zo kalmpjes werden ze door de agenten en de brand weer per verdieping terugge bracht. Toen de bewoners een maal thuis waren, werd door de brandweer systematisch bij ieder een de gaskraan weer aangezet. Na een klein uur keerde de rust in de flat aan de Burgemeester Gijs senlaan terug. Schiedam Ben Gostrum is de winnaar van de VSB-prijs beel dende kunsten. De opdracht was een kunstwerk en tevens lieht- object te ontwerpen voor het nieuwe Vlaardingse zwem- en recreatiebad De Kulk. Na een oproep aan beeldende kunstenaars had de juiy uit een eerste selectieronde er drie ge selecteerd en gevraagd een ont werp te maken. Gisteren werd tijdens een bijeenkomst in het Pand Paulus aan de Korte Ha ven in Schiedam dc winnaar bé kend gemaakt. Volgens de jury voldeed het ontwerp van de Rot terdamse kuiutenaar Oostrum - eentwintigtalplatinabollenin de vorm van watermoleculen - het best aan de strenge criteria, „Het is een toegankelijk kunst werk, niet alleen voor kinderen, maar waarvan ook volwassenen kunnen genieten. Het geeft licht en heeft bovendien een sterke relatie met het zwembad," aldus het oordeel van de jury. Morgen verschijnt in het Rotterdams Dagblad een interview met Ben Oostmm, de gelukkige winnaar. „Het is ontzettend prettig om zo'n prijs te winnen," reageert hij. „Daarwas ik wel aan toe." Onder bege leidingvan brandweer en politie worden de bewoners rond half tien hun huizen geleld. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen De onderne mingsraad van het Holy Zie- km huis eist dat de gemeente- ra id van Gaardingen alsnog zijn verantwoordelijkheid neeint De huidige erbarmelij ke financiële situatie -hetHo- ly kampt met een tekort, van vijf miljoen gulden - is vol gens de OR ontstaan in de ja ren 1995 en 1996 toen het zie kenhuis nog onder verant woordelijkheid van de ge meente Vlaardingen viel. De ondernemingsraad vindt dan ook dat de.gemeehte moet op draaien voorde kosten van het sociaal plan. Volgens de ondernemingsraad is het mogelijk om met 8(50.000 gulden een sociaal plan op te stellen, waarbij kan worden voorkomen dat er massaal ont slagen vallen. Door hét tekort van bijna vijf miljoen gulden komen veertig arbeidsplaatsen te vervallen en moet ook op an- dere-uitgaven fors worden be-, zuinigd. Hit tekort is ontslaan door ho ge kosten voor interim-mana gement, grote investeringen en slecht budgetbeheer. De ge meente is niet bereid mee iet betalen aan het oplossen van de tekorten by hebjHöly Zié- kenhuis, zo blijkt uit de 'ant woorden die bujgari^ster eii wethouders eerdêSAleze.weeK gaven op vragèh van. diverse politieke partijen naar aanlei: ding van de financiële chaos in het". Vlaardingse ziekenhuis, Voor dé. ondernemingsraad, js J dat onverteerbaar, Veertig ge dwongen ontslagen ishetvoor- lopig resultaat van het falend toezicht door de Raad van Tofe zichi oftewel het oude bestuur v/aar cok de gemeente 3-TAar-;, dingeh'deel van-nitmaakte:"- Hel. belang "van'kwaliteil van •zorg voor del bevolking van Gaardingen en omstreken is 5 ook, in hét bèlMgyan dè verte- gen woordigers, binnen de ge- méenteraad, vindt dé pndëme-. mingsraad. Tydens de behan- deling van de voorjaarsnota zal- het personeel van het Hoiy Zie- kénhuikop^ë;G«)fé^ Vlaardingen vöprlhët stadhuis: actie voeren. De kwaliteit van-," de 2reg zalvolgens de o ndeme- mingsraad niets te lijden heb ben van de actie, i Schiedam Een 36-jarige Schiedamse is gisterochtend licht gewond geraakt bij een aanrij ding op de Nieuwe Haven in haar woonplaats. Het slachtoffer botste met haar voertuig tegen een aan hanger en reed vervolgens boven op een tegenligger die daarna zijn beurt tegen een hek tot stilstand kwam. Het slachtoffer werd met kneuzingen naar het ziekenhuis vervoerd. Haar verwondingen vie len, in tegenstelling tot de blik schade mee. Maassluis Een 16-jarige Maas- sluise is gistermiddag op de West- iandseweg in Hoek van Holland aangereden door een automobi- list Het slachtoffer werd met hoofd letsel en kneuzingen naar het zie kenhuis overgebracht De auto mobilist had de fietsster over het hoofd gezien. Het zicht werd de man ontnomen door een gepar keerde bus. Schiedam Een 22-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats is donderdagmiddag be trapt op het inbreken in tuinhuis jes op een complex aan de Park weg in Schiedam. De eigenaren van de huisjes za gen de man bezig en hielden hem staande. De dief bleek uit verschillende huisjes spullen te hebben wegge nomen. De man is overgedragen aan de politie. Hij zit nog steeds vast.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1