Rentree Bontje overschaduwt achtste titel Van Grunsven Van 't Hek gaat snijden in hockeyselectie José Kouwenhoven blij met titel Kapitonov krijgt in Twente respect dat hij verdient Heeren legt 'zeurende hardlopers' zwygen op Hockeyers in gunstige groep bij WK 1998 Rens Blom maakt Looije polsstokrecord afhandig Nederlandse atleten handhaven zich bij EC Barel tweede in WK triathlon lange afstand Van Doorn is geen 'watje' Vijf uit zes voor Doohan Rotterdams Dagblad Maandag 9 juni 1997 Door Sjoerd Boolsma Nijmegen Ze was 'maar' derde. Toch waren bijna alle schijnwerpers na het Nederlands kampioenschap dressuur gericht op Ellen Bontje. Anky van Grunsven en Sven Rothenberger mochten de gouden en zilveren medailles in Nijmegen inpakken, de amazone was niet minder blij met de bronzen kleur van haar eremetaal. Ellen Bontje schonk zich m park Brakkestein misschien wel het mooiste cadeau voor haar 39ste verjaardag. De amazone, al acht tien jaar werkend en wonend in Duitsland, stond buna een jaar aan de zijlijn. Twee keer moest haar paard in 1996 worden geope reerd. Een kwetsuur aan het grif felbeentje maakte deelneming aan de Olympische Spelen onmo gelijk. „Ik heb het in die dagen ze ker niet gemakkelijk gehad. Ik ben bij aile ontvangsten na Atlan ta aanwezig geweest, dus ik stond er met echt buiten. Maar mee doen is uiteraard veel mooier."' Met geduld werkte Bontje in Drei- etch, 20 kilometer onder Frank furt, aan de rentree van haar 12-ja- rige hengst. In november kon ze voorzichtig met de Holsteiner stappen. Rijden ging vanaf janua ri. Begin april maakte de combi natie in 's-Hertogenboseh z'n ren tree op wedstrijdniveau. „Siivano was toen nog wel een beetje onge hoorzaam. Sommige mensen had den op dat moment hun twijfels. Uiteraard heb ik mij ook wel eens afgevraagd of het ooit goed zou komen. Elke eerste paar stappen wilde ik de bevestiging hebben. De afgelopen dagen hebben ge lukkig bewezen dat het de juiste kant op gaat." Waarbij haar collega's vooral een blik wierpen op het scorebord. Met Bontje, zo zei Anky van Grunsven al eerder, maakt het Nederlandse team immers een veel grotere kans om de Duitse concurrenten de stuipen op het lijf te jagen. Met scores \an ruim 71 en 74 procent tn de Grand Prix en de Grand Prix Special bewees de combinatie klaar te zijn voor het grote werk. De afsluitende kur op muziek, niet haar meest favo riete onderdeel, bevestigde het gestelde vertrouwen: 78 procent. „Misschien ga ik ooit nog bij de echte specialisten horen," voegde ze er lachend aan toe. Een score die ze mede dankte aan ene Wil lem Schutte uit Elspect. „Hij schoot mu m Den Bosch aan. Hij bood me aan te helpen met de mu ziek voor de kur. Daarna zijn we een paar keer bij elkaar gekomen. Ik moet zeggen dat de stukken die hij had uitgezocht goed bij de diverse oefeningen passen." Met een overtuigend presterende Ellen Bontje durft bondscoach Jurgen Koschel ook met een volle dige equipe over ruim twee we ken in Aken aan de start te ver schenen. In het hol van de leeuw wil de Duitser anderhalve maand voor het Europees kampioen schap z'n troepen presenteren. „Ik wil niet langer verstoppertje spelen. Althans, ik zie de zin er met van in, In Aken zal blyken of we goed genoeg zijn. ïk ben er m elk geval van overtuigd dat we niet bang hoeven te zyn." De zelfverze kerdheid van de bonds coach werkt inspirerend op z'n team- Kampioene José Kouwenho ven staat op de hoogste trede. Links van haar Tyrza van Iperett, winnares van het zilver, rechts nummer drie Mïscha Koot. Foto Jacob M«Mis3«n leden. Hoe wel de Europese titelstrijd pas half augustus in het Duitse Ver den is, heeft Koschel zijn kwartet al staan. Naast eerdergenoemd trio Van Grunsven-Rothenberger- Bontje mag Gonnelien Rothen berger binnenkort als vierde een ticket voor het EK ophalen. .Al leen fysieke problemen zouden nog voor een wijziging in mijn se lectie kunnen zorgen." Koschel mag zich derhalve geluk kiger prijzen dan zijn voorganger Wim Emes. De oud-bondgcoach, gisteren lid van de jury. beschikte twee jaar geleden m Mondorf-les- Bains over hetzelfde supertrio. De tussenliggende tijd lijkt de deel nemers alleen maar goed te heb ben gedaan. Alleen onverwachte dingen kunnen een succes voor komen. Zoals gisteren, toen Bon fire zich plotseling van de wijs liet brengen. „Er stond ineens langs de piste een televisiecamera, die ook ik niet had gezien. Ik ben er daarom geen tweede keer langs gereden. Het kostte mij we! een fout," wist kampioene Anky van Grunsven, die haar achtste titel op rij weer even uitbundig vierde als de eerste. Door Sjoerd Bootsma Nijmegen Ze kon haar geluk niet op. Blij dartelde José Kouwenhoven zater dagmiddag door Park Brakkenstem in Nijmegen. Ze was dolgelukkig met het zojuist gewonnen kampioenschap bij de Young Riders. Iedereen mocht dat zien, en waarom ook niet? De Rotterdamse amazone was immers niet de favoriete in de dressuurklasse van het aanstor mend talent. Op het juiste moment toon de zij met haar paard Grand Ami even wel het solide werk, waaraan de concur rentie niet kon tippen. Zelf had Kouwenhoven haar kansen wel hoog ingeschat. „Ik heb vorig jaar goed gekeken naar Imke Bartels. Die deed in het begin van het seizoen rustig aan. Pas een paar weken geleden zijn we keihard gaan werken." zo verklapte de Hille- gersbergse het geheim van haar succes. De 20-jange amazone had haar 8-jange afstammeling van Rechter op het juiste moment in vorm. Vrijdag nog hadden zij nog Mi scha Koot en Berken horst Gallia no vóór zich moeten dulden. De combi natie uit Oude Tonge betaalde op de tweede dag echter de tol voor het over vragen van de ruin. „Eigenlijk had ik ge hoopt dat mijn paard Discovery bijtijds in vorm zou zijn," legde de jongste van de twee zusjes Koot uit. „Door een hoef- blessure kon ik hem pas vij f weken gele den weer trainen. Toch had ik op meer gehoopt dan de vijfde plaats van vrijdag. Door de plaatsingspunten was ik daar om gedwongen mei Galliano te starten. Het is eigenlijk het paard van Barbara, mijn zus. Zij reed hem dan ook in het ZZ-licht (waarin ze tweede werd, red). Het dier moest zodoende vier proeven in twee dagen rijden." Dat bleek te veel gevraagd, zelfs voor een nakomeling van Aktion. het paard van de Hongaarse dressuurtopper Gyu- la Dallos. „Maar ik maakte zelf ook twee foutjes," verontschuldigde Mischa Koot (19) haar dier, dat door bondscoach Jur gen Koschel als een mogelijk bestormer van de wereldtop wordt beschouwd. Het bleken uiteindelijk wel dure vergis singen. Niet alleen José Kouwenhoven had elf punten meer, ook Tyrza van Ipe- ren uit Krimpen aan den IJssel ging haar op de ranglijst voorbij. Aangezien de tweede rubriek zwaarder telde, dui kelde Mischa Koot van rang één naar drie. „Jammer, maar dat hoort bij de sport." Tyrza van Iperen, die binnenkort naar Strijen verhuist, had méér dan vrede met haar zilveren medaille. „Ik wist dat het tussen ons drieen zou gaan," aldus de 19-jarige, die met de 11-jarige Hannoveraan Tolstoi reed. „Helaas maakte ik tijdens de eerste proef een paar programmafoutjes. Ik weet dat de presentatie in elk geval spectaculairder moet" De voormalige Numansdorpse Renske Quellhorst, die ook bij de Berkenhorst- stal van de familie Koot rijdt, bereikte achter het regionale trio een keurige vierde plaats. De tegenwoordig in het Belgische Minderhout wonende amazo ne was na de eerste dag nog derde, Kir- sten Beckers (19) uit Puttershoek maak te met haar paard Oulie B een nieuwe start. „Vong jaar reed ik hier Frivool naar een vijfde plaats. Ik wist toen al dat dat paard zou worden verkocht Oulie is net zeven jaar. Hem heb ik de afgelopen twee jaar alles moeten leren. Maar we hebben nog de tijd," aldus de amazone, die achtste werd bij de Young Riders, maar vierde in de categone ZZ-licht Enschede—Gezanik over het slechte weer is niets voor Irma Heeren. ,Ach, ze hebben altijd wel wat, die hardlopers. Dan staat de wind niet goed, dan regent het te hard of is het een graadje te waim. Nee, triatleten zeuren niet Vooraf niet en zeker niet achteraf." Heeren, afkomstig uit de duatlon- sport, regeerde met harde hand. Met een formida bele winnende tijd van 1.10.30 stelde ze bij het NK halve marathon de winnaarbij de mannen, Marco Gielen, in de schaduw. In de Twentse klassieker werd de dreumes zelfs de op één na snelste vrouw op de halve marathon aller tijden. Alleen Carla Beurskens was ruim tien jaar geleden sneller. „Dit is een tijd," beaamde Gerard Nijboer, „waar je diep respect voor moet hebben. Zeker onder deze omstandigheden met een vochtigheidsgehalte van rond de 75 procent Een prestatie, die weinigen in de wereld kunnen neerzetten." Bij de mannen draaide alles om Marco Gielen. De favoriet pakte op 27-jarige leeftijd zijn eerste titel bij de senioren. Mede, omdat de 'Nederlandse' Afrikanen elders hun beurzen spekten met hoge startgelden. „Van mij hadden ze mee mogen doen. Graag zelfs." Gielen voelde zich beresterk. ,30 was ongenaakbaar," vond Nijboer, bij de KNAU in dienst als coördinator. De man, die de wedstrijd maakte, was John Vermeule. De Zeeuw zaaide van begin tot einde onrust en bracht alleen Gielen niet van zijn stuk. „Een goede tijd was niet mogelijk. Daarom was het snel kiezen voor een medaille. Aan Gielen kon ik niet tippen." De der de plaats was voor Robert Smits. Door Jan Kees van der Paauw Enschede In een groot land als Rusland duurt het even voor rij zende sterren de eer krijgen die ze verdienen. Dimitri Kapitonov kan er van meepraten. Zijn bond beschouwt en behandelt hem niet als een vedette ofschoon hij van de vier marathons waarop hij uit kwam er drie won: Austin, Lyon en Bordeaux. Gisteren kwam daar in een tropische regenbui te En schede een vierde overwinning bij. De 29ste editie van de oudste klassieker van West-Europa be sloot hij in 2.12.30. Geen persoon lijk record, dat was zijn 2.11.31 in Eorueaux, maar wel zijn op één na beste tijd ooit. Een triomf krijgt pas glans wan neer de verslagenen zijn ge noemd Met Turbo Tumo, de favo riet uit Ethiopië, schudde Kapi tonov een tegenstander van for maat van zich af. De zege van de 29-jarige zoon van St. Petersburg mag dus gezien worden, de eind tijd ook wanneer de omstandighe den worden ingecalculeerd. Die waren door de omslag in het weer in de voorafgaande 48 uur verre van optimaal. Een hoge luchtvochtigheid m combinatie met een relatief hoge tempera tuur van twintig graden rond de starttijd van twaalf uur verhinder den dat er, ondanks een hoopvolle tussentijd (1.02.02 bij 20 km), een zeer aansprekende eindtijd op de klok kwam. De kans dat de naam van Kapito nov in de toekomst met nog meer topprestaties wordt verbonden is vrij groot. De stayer oogt zwaarder dan de 68 kg die hij weegt, maar heeft een lichte tred en is mentaal sterk. „Ik wist wie mijn concur renten waren," sprak hij zelfver zekerd na afloop, „en dat ik een goede kans had om. te winnen. Dat wilde ik in ieder geval, en liefst in ccr. goede tijd." Kapitonov heeft nog een twee lingbroer, Alexander, die in Ham burg 2.13.58 als persoonlijk record neerzette. Beiden zjjn hoogstens een maand per jaar thuis in St. Pe tersburg. Als ze niet op reis zijn trainen ze in het Franse Longwy. Alexander zou ook in Enschede lopen, maar kon vanwege een blessure geen hulp bieden. Broer Dimitri bleek zónder ook in staat een hoofdrol te spelen. Na 20 benauwde kilometers dun de het uit Afrikanen en Oost-Eur opeanen bestaande gezelschap flink uit, waarbij Kapitonov de re gie voerde. „Ik heb niet echt om me heen gekeken om te zien hoe de rest erbij ?at. Bij die brug, in Hengelo, heb ik gewoon versneld. Ik voelde me sterk." Wim Y i hoorn zag het vanaf de motor met genoegen aan, in de wetenschap dat Kapitonov en Ko- rir een supersnelle halve mara thon kunnen neerzetten. Zijn hoop dat Turbo Tumo ook gas bij kon geven, werd echter de bodem ingeslagen. Verhoorn spoorde Ka pitonov aan nog nadrukkelijker aan de eindtijd te denken. Dat durfde de kanshebber echter niet. „Het tempo was gezakt omdat de Afrikanen niet wilden. Of mis schien niet konden. Maar ik wist in die fase niet precies hoeveel ki lometers er nog te gaan waren. Er stonden geen borden." Verhoom erkende dat de organi satie in dat opzicht mogelijk te kort is geschoten. Een smet die hij zich aantrekt. „Met 2.11 was ik iets meer tevreden geweest dan Een krans, een premie van tien mille en een zoen van Fanny Blan- kers-Koen voor de winnaar van de Twente-marathon, de Rus Di mitri Kapitonov. Foto Cor Mulder/ANP met deze 2.12," gaf de race-'regis- seur' toe. Om daaraan toe te voe gen dat hij één minpunt zelf had moeten zien aankomen: het grote aantal sjokkers in de staart van het peloton op de halve marathon. Die liepen nog net niet m de weg, maar verstoorden wel de ideale lijn van de favoriet. Kapitonov kon er, tien mille rijker, niet mee zitten. „Ik hoop nog eens 2.09 te halen." Hetgeen zijn positie in ei gen land zou versterken. Hij moet het zonder steun van de Russi sche atletiekfederatie stellen. Als ik op stage wil om goed voor bereid naar het WK in Grieken land te kunnen, moet ik dat zelf betalen. Alleen voor de baantop- pers wordt geld uitgetrokken." Door Pauline Blom Berlijn Externe prikkels, Tom van 't Hek is er gek op. Afgelopen weekeinde in Berlijn gebruikte de vrouwenbondscoach alles en ie dereen om zijn ploeg aan het hockeyen te krijgen. Met als re sultaat een onverwachte overwin ning op Korea (5-2), een derde plaats bij de Champions Trophy en een hoop boze gezichten. Want op aanvoerster Carole Thate na is geen speelster meer zeker van haar zaak. Nederland piekte en daalde in Berlijn en dat zal, aldus de bondscoach, „de nodige perso nele consequenties hebben." „Er zullen andere mensen bij de selectie komen." meldde Van 't Hek zaterdag, na de dramatisch slechte wedstrijd tegen Duitsland (2-0j. „De zestien die hier waren, zijn niet de zestien die over twee weken meegaan voor de oefentrip naar Korea. We kwamen hier om goed te hockeyen, hebben veel energie gestoken in deze groep, en toch is het mislukt. Wanneer iets perspectiefloos is. moetje er mee ophouden." Het waren de woorden van een enigszins paniekerige coach, die bang is voor een afgang, volgend jaar tijdens het WK m eigen land. Die vrees is ovengens, kijkend naar de prestaties afgelopen week in Berlijn, zeker niet ongegrond. Tijdens het toernooi om de Cham pions Trophy bleek het gat met de echte top - toemooiwinnaar Aus tralië - nog steeds erg groot. De 'Aussies' spelen drie tempo's ho ger, kunnen op snelheid passen, de bal stoppen, een aanval fat soenlijk uitvoeren en deinzen niet terug voor sehouderduwen en hakken op de stick. Daarnaast be schikken ze over een levensge vaarlijke strafeomer. „Gelukkig hebben we tot het WK nog een jaar de tijd," was aanvoer- slei Thate cel lijk loeit de jubel stemming na de winst op Korea was gezakt. „Dit was een merk waardige week. Wat er mis is? ïk denk dat iedereen naar zichzelf moet kijken. Ook de begeleiding. En dat er snel duidelijkheid moet komen rond de selectie." Ellen Kuipers zag de bui al han gen. De spits, goed voor welgeteld één doelpunt, startte de laatste twee duels in Berlijn op de bank. „Dat is me zelfs onder Wentink (voorganger van Van 't Hek, red.) nog nooit overkomen," baalde de Kampong-speelster, inmiddels 67-voudig international.Als Tom het heeft over personele conse quenties voel ik me wel aange sproken, ja. Hij zet me er niet zo maar naast. Ik wil deze week een persoonlijk gesprek over mijn po sitie. Want ik wil wel mee naar Ko rea, maar niet als bankzitster," Zo'n gesprek zal er ongetwijfeld ook komen tussen Van 't Hek en Suzan van der Wielen. Want de topscoorster van Nederland (vijf treffers) werd door de bondscoach de laatste twee speeldagen in de zelfde positie gemanoeuvreerd. „Nee," vertelde ze na de drie we reldgoals tegen Korea, ze had zich niet aangesproken gevoeld. Maar haar ogen vertelden een ander verhaal. „Ik begrijp ook niet waar om hij het heeft gedaan, want ik heb geen externe prikkels nodig om lekker te hockeyen. Maar goed, Tom denkt dat dat bjj mij wél zo werkt." En met een gefor ceerde glimlach: „Ik was wel ge tergd, maar ben niet bang dat ik voor Korea buiten de boot val," Toch lijkt Van der Wielen, samen met Nicole Kooien en Ellen Kui pers, een voorname kandidaat om plaats te maken voor de rentree van de tijdens de Champions Trophy afwezige geblesseerden: Noor Holsboer, Marge Teeuwen en Mijntje Donners. Eefke Mui der stapt terug naar Jong Oranje, al zal de sierlijke spits volgend jaar in Utrecht ongetwijfeld weer van de partij zijn. „Plus dat ik hoop dat ik nog een paar speel sters kan overhalen terug te ke ren aldus Van 't Hek, dir 1 1 vooral doelde op de vrijwil -- haakte Jcancttc Lcwin. Kt^icr Jacqueline Toxopeus lijkt even eens een optie, hoe goed Daphne Touw in Berlijn haar doel ook ver dedigde. De pijn zat 'm in Berlijn vooral in de aanval, de strafeomer (nul uit 24) en de mentale instelling. „De zelfmotivatie moet omhoog," al dus Van 't Hek.Als begeleidings- staf zijn we nu te veel bezig met het aan de gang krijgen en hou den van mensen. Het is tijd voor een omslag. Niet meer proberen technische hockeysters mentaal weerbaar te maken, maar psy chisch sterke speelsters wat tech niek bijbrengen. Topsport bedrij ven vereist mentale stabiliteit. En die is onvoldoende aanwezig m de selectie, hoe droevig die conclusie ook is." Duïtsland-Nederland 2-0 (0-01. 47 Ern- stmg-Knenke 1-0 54 Woeker 2-0 (scl Scheidsrechters Clarke (GBr! Barnsbv (Aus) Toeschouwers 1500 Stralcorners Duitsland 3 Nederland 1 Opstelling Nederland Touw Duvster Van den Boogaard. Veenslra Boomgaardt Van den Broek. Thate, Deiters. Smabers. Van der Kieft. Mulder Viegende wissels Van der Wielen. Kooien en Kuipers Bijzonder heid T«iiw «ir>ni arnfh.il van Becker Zuid-Korea-Ntderland 2-511-2». 10 Thate 0 1 (5bl, 14 Mi Soon Choi l-l, 29 Van der Wielen 1-2. 41 Van der Wielen 1-3.43 Mi Soon Choi 2-3 (sc). 56 Van der Wielen 2-4, 80 Van de Kieft 2-5 Scheidsrechters Barnsby (AusVChatas(VSt) Toeschouwers BOO Slrafcorners Zuid-Korea 11. Neder lands Nederland Touw. Duyster.Vanden Boog- Brussel Het Nederlandse mannen-hockeyteam heeft gunstig geloot voor het wereld kampioenschap dat van 21 mei tot 1 juni 1998 in Utrecht wordt gespeeld. De Olympische kam pioen is ingedeeld in groep A met Europees kampioen Duitsland, Canada, India, Zuid-Korea en Nieuw-Zeeland. In groep B komen titelverdedi ger Pakistan, Australië, Enge land, Maleisië, Polen en Span je uit. De indeling voor het vrouwen toernooi, dal op dezelfde data in Utrecht wordt gehouden, wordt pas in september tijdens het FIH-congres in Milton Keynes (Eng) gemaakt Van 2 tot 12 augustus vindt in Zimba bwe het kwalificatietoernooi plaats. aard. Veenstra Boomgaardt. Van den Broek. Thate. Deiters, Smabers, Van der Kieft, Mulder Oordegem Nadat de hemel zich boven België had ontladen, elektriseerde Rens Blom opnieuw het sta dionnetje in Oordegem. De Sittardse hemelbestor mer haalde tijdens een instuif zijn stugste polsstok uit ^et foedraal, nam een aanloop van achttien pas sen en plaatste de spriet krachtig in de laneeerinrieh- ting. Vervolgens koos hij het luchtruim. De 20-jarige heao-student katapulteerde zichzelf over 5.62 meter en maakte Laurens Looije brutaal het net drie weken oude Nederlands record (5.61 meter) afhandig, [n Kerkrade en Hengelo bleef Blom nog steken op vrij onbeduidende hoogtes (5.20 en 5.40 meter). Maar de afgelopen dagen richtte hij zijn blik naar boven. „Het heeft me dit seizoen al vaker gefrustreerd dat de lat eraf vloog door een klein foutje. Soms had ik al leen nadeel van een draaiende wind. Ik wist dat ho ger kon springen." Blom nestelt zich met de hoogte van 5.62 meter nu in de mondiale top-drie bij zijn leeftijdgenoten en stijgt op de algemene wereldranglijst naar een klassering bij de beste 25. Met zijn uitschieter bieef de atleet uit Sittard slechts drie centimeter onder de limiet voor het WK in Athene „Ik zou daar heel wat ervaring kunnen opdoen. Maar ik denk dat ik het EK-jeugd in het Finse Turku laat prevaleren. Ik hecht toch wat meer waarde aan een Europese jeugdtitel." Dublin De Nederlandse mannenploeg heeft zich dit weekend in Dublin bij wedstrijden om de Europa Cup kunnen handhaven in eerste divisie. Met over winningen voor Marko Koers, Laurens Looye, Simon Vroemen en Robin Kotving eindigden de Neder landers op de vijfde plaats. De Finnen promoveerden in Dublin naar de superliga. Marko Koers won zaterdag de 1500 meter. In een tac tische race kwam de Molenhoeker tot een tijd van 3.50,41. Koers was nog wat vermoeid van de 800 me ter donderdagavond in Rome, waar hij vierde werd. „Dat was door de regen een zware wedstrijd. Het is moeilijk om dan geconcentreerd te blijven. Ik had verwacht dat het hier in Dublin makkelijker zou gaan, maai ik moest flink aanzetten," aldus Koers, die op de laatste 300 meter van de vijfde naar de eer ste plaats oprukte. „Maar dit soort wedstrijden zijn goed voor me, ik voel dat ik in vorm ben." Ook Robin Korving. die licht geblesseerd was aan de hamstrings, merkte in de Ierse hoofdstad dat zijn vorm verbetert. „Ik hoop dat de komende weken technisch alles op z'n plaats valt en ik een echt snelle wedstrijd kan lopen," aldus de Heerhugowaarder. Laurens Looye was minder tevreden met zijn presta tie. „Ik heb teveel op de veranderlijke wind moeten letten. Die 5,50 meter spring ik al een paar weken met groot gemak, maar een echte uitschieter is er nog niet bij." De Nederlandse ploeg promoveerde vorig jaar naar de eerste liga. De vrouwenploeg neemt eind deze maand deel aan wedstrijden in de tweede divisie, die in Odense worden gehouden. Nice Rob Barel is in Nice als tweede geëindigd bij het WK triathlon op de lange afstand. De Belg Luc van Uerde, die vorig jaar ook al de Europese titel voor zich opeiste, was vier minuten en drie seconden sneller dan de 39-jarige Nederlander. Van Lierde, twaalf jaar jonger, is de beste triathleet van dit moment op de lange afstand. Hij was ook win naar van de laatste Iron Man Triathlon op Hawaii. De Belg nam in de Middellandse Zee meteen de leiding. Hij kreeg tijdens het fietsen gezelschap van Yves Cordier, De Fransman maakte voor de 15e keer deel uit van het deelnemersveld in zijn woonplaats, maar won nog nooit Ook gisteren ging het fout en moest hij uitstappen in het afsluitende looponderdeel. Hij was toen al gepasseerd door Barel, die de Zwitser Guinchard nog even bij zich moest dulden. Met een demarrage in de laatste vier kilometer stelde de Ne derlander de tweede plaats 2eker. Halle Gert-Jan van Doom is motocrosser, hij laat zich geen 'watje' noemen. Een pijntje hier, een pro bleempje daar, de Brabander rijdt door. Alleen een wolkbreuk, zoals gisteren bij de Grote Prijs van Ne derland 500 cc, kan spelbreker zijn. Het circuit De Kappenbulten in Halle stond blank, rijden was voor een ieder onmogelijk. 'Afstappen? Geen sprake van,' zo luidt onder norma le omstandigheden het motto van Van Doorn. In de eerste manche miste hij gisteren een kwartier lang de scherpte in zijn rechteroog. Van Doorn werd bij de start in de hekken gedrongen door Joel Smets, de aanstaande wereldkampioen uit België. De motor botste op de banden, het hoofd echter tegen een vlag genmast, dat deed meer pijn. Van Doorn krabbelde op, zocht even naar het juiste pad en sloot weer aan bij de meute. Snel merkte hij echter, dat er iets mis moest zbn. „In m'n ooghoek was het heel wazig," zei Van Doorn even later. „Het licht is even uit geweest." Smets was de hoofdschuldige van de botsing bij de start, die Van Doom op een teleurstellende twaalfde plaats deed belanden. „Die wringt zich altijd overal tussen," verweet de Nederlander de Belg. „Daar moet hij toch eens mee ophouden, anders voel ik me genoodzaakt maatregelen te nemen." Maar Van Doom kijkt wel uit, hij heeft Smets op an der gebied nog nodig. De Belg heeft protestacties aangekondigd tegen de slechte circuits waarop de or ganisatoren de motorcoureurs laten rond stuiteren. Le Castellet Michael Doohan is en blijft de beste motorracer ter wereld. De Australiër behaalde giste ren in de Grote Prijs van Frankrijk op het circuit van Le Castellet zijn vijfde overwinning in zes wedstrij den voor de wereldtitel 1997 in de koningsklasse 500 cc. In Zuid-Frankrijk eindigde de Spanjaard Carlos Checa op de tweede plaats. De Japanner Tadayuki Fi nishte als derde. De regerend wereldkampioen won dit jaar eerder al de Grand Prix van Maleisie, Japan, Italië en Oosten rijk, Zijn enige 'nederlaag' was in Spanje tegen zijn Spaanse teamgenoot bij Honda Alex Crivillé. Op Le Castellet zegevierde Doohan voor de tweede opeen volgende keer. Hij heeft intussen een ruime voor sprong in het klassement om de wereldtitel, 43 pun ten op Crivillé. In de schaduw van koning Doohan be haalde Jurgen van de Goorbergh weer een WK-punt. Hij had wel een minuut achterstand op de winnaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3