13 Gemeenten maand bezig met opruimen Vijf scenario's voor coalitie un 'Directe zorg gehandhaafd als gemeente meebetaalt' Auto 'klimt' op andere auto Rotterdams Dagblad K E N SE 1CONMNENIIIJK i Postkantoor I overvallen Ruit snackbar ingeslagen Dronken man ramt afzetting Illegale cd's aangetroffen Malafide advertentie verkopers Bushokje wordt verplaatst Ruim miljoen gulden onverzekerde schade in Vlaardingen en Schiedam y v ju aan zet WSM én huurders tevreden over huisbezoeken Schubertflats Waterweg Dinsdag lö juni 1997 Vlaardingen Een gewapende man heeft gistermiddag het post kantoor in het winkelcentrum De Loper in Vlaardingen overvallen. Op dat moment waren drie mede werkers en twee klanten aanwe zig. Onder bedreiging van een vuurwapen werden de medewer kers gedwongen geld af te geven. De man ging er daarna met een onbekend bedrag vandoor. Hij is vermoedelijk op de fiets gevlucht. Vlaardingen Een 17-jarige Vlaar- dinger en een 20-jarige man uit Delft zijn vannacht aangehouden, nadat ze in de Kuiperstraat in Vlaardingen de ruit van een snackbar hadden ingegooid. De twee reden daarna weg. maar wer den later in de Brederostraat aan gehouden. Het is niet duidelijk waarom de twee de ruit in hebben gegooid. I Vlaardingen Het rijbewijs en het kentekenbewijs van een 53-jarige Vlaardinger zijn gisteravond in genomen, nadat de man in be schonken toestand was doorgere den na een aanrijding. De man had een afzetting op het Liesveld- viaduct geramd. Later op de avond werd hij aangehouden. Maassluis— Een 26-jarige Maas- sluizer is gistermiddag na een tip aangehouden in een pand aan het Willem Pijperplein. In het pand werden enkele honderden cd's aangetroffen en die zijn in beslag genomen. Maassluis De gemeente Maas sluis waarschuwt ondernemers voor mogelijk malafide adverten tieverkopers. Naar de afgelopen dagen is gebleken worden Maas sluiseorganisaties telefonisch be naderd met het verzoek een ad vertentie te plaatsen in de stads- gids. Het gemeentebestuur ver moedt dat het om oplichters gaat. De beller zegt dal het een adver tentie betreft die al eerder in een uitgave van de stadsgids is opge nomen. De gemeente wijst er ech ter op dat de stadsgids voor het seizoen 1997/1998 bij na klaar is en momenteel bij de drukkerij ligt. Eind juni of begin juli wordt de nieuwe uitgave bij alle Maassluise huishoudens bezorgd. Het controleren van adressen en werven van advertentieruimte heeft de gemeente uitbesteed aan een uitgeverij. De medewerkers daarvan zyn in het bezit van een aanbevelingsbrief van het college van burgemeester en wethouders. Ondernemers die worden bena derd door een bedrijf dat adver tenties verkoopt, kunnen bij twij fel naar deze aanbevelingsbrief vragen. Maassluis Samen met de boze buurtbewoners uit de Molenwijk gaan Maassluise jongeren de ko mende tijd op zoek naar een nieu we plek voor hun bushok. Het hok, dat een maand geleden door de gemeente vlak naast een kin derspeeltuin in de wijk werd ge- plaats, is bedoeld als hang- en vrij- plek. Al geruime tijd ergerden de bewoners zich aan de jongeren en de 'overlast' waarvoor zij volgens de buurt zorgden. Zo zou de jeugd er vaak met scooters rijden en bierflessen kapot gooien, waat kleine kinderen niet meer in de speeltuin konden spelen. Toen twee" weken geleden een groep jongeren op de vuist ging met de politie op het grasveld voor het hokje was de grens voor de buurtbewoners bereikt. Er werd gedacht aan het 'verbouwen' van het hok maar onder leiding van politie en gemeente werd in goede harmonie vorige week overlegd en besloten het bushok je elders in de wijk te plaatsen. Waar is nog niet duidelijk. Vlaardingen Er vallen geen ontslagen onder het verplegend personeel van het Holy Ziekenhuis mits de gemeente Vlaardingen meebetaalt aan een sociaal plan. ,,Wij zullen er alles aan doen de kwaliteit van de zorg niet terug te laten lopen. Dan bijt je in je eigen staart. Voor patiënten zou dat een reden kunnen zijn om niet naar het ziekenhuis te komen," zegt directeur M. Rook. De Patiënten Belangen Vereniging Schiedam heeft inmiddels een brand brief naar het bestuur en de directie van het Holy Ziekenhuis gestuurd om te waarschuwen voor het teruglopen van de kwaliteit van de zorg. ..Uit reacties van patiënten lijkt dat het aantal 'handen aan het bed' en de hygiëne in het ziekenhuis zichtbaar terugloopt. We dringen aan om te zorgen dat de zorgkwaliteit niet terug loopt," schrijft de Patiënten Belangen Vereniging Schiedam. Volgens directeur Rook zal de kwaliteit in het Hoiy Zieken huis niet afnemen door de financiële zorgen. Begin dit jaar kwam de financiële wanor de in het Vlaardingse ziekenhuis aan het licht. Vanwege een verkeerd budgetbe- heer kampt Holy met een tekort van vijf miljoen gulden. Daardoor zijn veertig ar beidsplaatsen op de tocht komen te staan. Tot de fusie met het Schiedamse Schieland Ziekenhuis in 2002 moet het Holy structureel vijf miljoen gulden be zuinigen. Met een bijdrage van 800.000 gulden van de gemeente Vlaardingen zouden de veertig gedwongen ontslagen van de baan zijn, zegt Rook. „Met acht ton zou den we deze mensen nog een halfjaar in dienst kunnen houden. De vacatures die in die periode ontstaan kunnen zij daar na invullen. Een aantal verschuivingen is hierbij echter onvermijdelijk," stelt Rook. Met deze stelling schaart de directeur van het Holv zich achter de onderne mingsraad (OR) en de vakbond. Tijdens de behandeling van de Voorjaarsnota, vandaag, gaat het personeel van het zie kenhuis actie voeren voor het stadhuis. Het miljoenentekort is volgens de OR ontstaan in de jaren 1995 en 1996 toen het ziekenhuis nog onder verantwoorde lijkheid viel van de gemeente Vlaardin gen. Daarom moet de gemeente opdraai en voor de kosten van een sociaal plan, vindt de OR. B en w van Vlaardingen willen echter niet aansprakelijk worden gesteld voor de tekorten, ook al zijn die ontstaan voor de privatisering van het ziekenhuis op 1 januari van dit jaar. Burgemeester en wethouders van Vlaardingen hebben daarom op schriftelijke vragen van di verse politieke partijen geantwoord niet mee te zullen betalen aan het verhelpen van het negatieve saldo. Diverse oppositiepartijen dringen van avond bij burgemeester en wethouders aan toch de helpende hand toe te steken. De SGP/RPF/GPV-combinatie vindt dat de gemeente medeverantwoordelijk is en daardoor niet zo gemakkelijk kan weglopen. Ook de Socialistische Partij spreekt van 'de morele en sociale plicht' die de gemeente heeft 'om te voorkomen dat er veertig arbeidsplaatsen vervallen'. Schiedam/Vlaardingen De gemeenten in het Waterweg gebied zijn nog tot het eind van de maand bezig met het opruimen van de chaos die de hevige wind zaterdagmid dag veroorzaakte. In krap een half uur tijd werden tien tallen bomen ontworteld, braken takken af, vlogen dakpannen van daken en moesten reclameborden het ontgelden. De schade in elke gemeente wordt geschat op een half miljoen gulden. Voor een groot gedeelte van dat be drag zijn de gemeenten niet verzekerd. In Schiedam en Vlaardingen zijn momenteel ruim honderd werklui druk in de weer om wegen weer begaanbaar te maken. Deze week wordt nog hard gewerkt aan het oplossen van onveilige situaties. Vooral in parken zijn bepaalde stukken nauwelijks meer toegankelijk en hangen losgeruk te takken vervaarlijk aan de bomen. Volgende week zullen de werklui beginnen aan het oprui men van de chaos die de storm veroorzaakte. De gemeente Maassluis heeft gek genoeg weinig te stellen gehad met de storm. Op wat waterover last na, die werd veroorzaakt door de hevige regenval, wat dode vis sen en enkele omgevallen bomen is het in Maassluis rustig geble ven. De gemeenten Vlaardingen en Schiedam zetten momenteel alle beschikbare medewerkers in om puin te ruimen. Daarnaast probe ren de gemeenten particuliere be drijven in te huren om mee te hel pen. Dat blykt echter niet mee te vallen omdat deze het zelf' al druk genoeg hebben. Populieren De bomen die door de storm wer den geveld zijn voornamelijk po pulieren. Deze reuzen groeien ais kool en met hun grote hoeveel heid bladeren fungeren ze als enorme windvangers. Hoe korter de populieren worden gesnoeid, hoe minder kans er is dat ze be zwijken onder een hevige storm. Dat korthouden van de bomen is echter zeer arbeidsintensief en kostbaar werk. Dat het onderhouden van bomen wel'vruchten afwerpt blijkt uit het aantal verplaatste bomen dat is blijven staan in de gemeente Schiedam, Daar werden het afge lopen jaar in het kader van de aan leg van de metro verschillende bomen op andere plekken in de gemeente neergezet. Om de bomen op hun nieuwe plek goed aan te laten slaan, werden ze kort gesnoeid. Volgens een woordvoer- der van de gemeente is het groot ste gedeelte van die bomen onge schonden uit de storm gekomen, Pagina 15: 'Een beetje wind, meer niet' In het Nieuwlandpark in Schiedam zorgen werklui ervoor dat de paden vrij worden gemaakt. Foto Roei Dijkstra Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 955*^1 14.00 tot 16.00 uur '"^Telefoon: 010-4004 «4 De schade was enorm nadat gister morgen een 32-jarige Ba- rendrechter op de Hoflaan de macht over het stuur ver loor. Drie stil staande au to's werden geramd en de wagen van de Barendrechter kwam tot stfl- stand toen hij tegen de auto van een 26-ja- rige Rotter damse reed. De wagen van de Barend rechter reed op de auto van de Rotter damse. De man is met een hersen schudding overgebracht naar het Holy Ziekenhuis. De vrouw kon ter plekke aan haar verwon dingen wor den geholpen. Foto Roel Dijkstra VlaardingenDrie van de vier coalitiepartners zijn het eens met het compromis dat b en w van Vlaardingen gisteravond aan de ruziënde partijen heb ben gepresenteerd. Ln plaats van de veel. besproken enquête over het openstellen van de busbaan Anthony Knottenbelt- singel, wordt in Vlaardinger- Ambacht een diepgaand on derzoek gehouden naar de wensen en klachten van de be woners. PvdA, CDA en ook D66 zouden zich hierin kunnen vinden. De WD - gebrand op de en quête en juist dat woordje staat nergens in het voorstel van b en w - is na het overleg met de coalitiepartners in het stad huis tot in de kleine uurtjes in overleg geweest. Afgesproken is dat de WD de coalitiepart ners zou bellen met de' uit komst van dat overleg. Fractie voorzitter A. de Lange deelde vanmorgen mee dat 'we bin nen de fractie nog met elkaar in overleg zijn'. De liberaal zegt nog steeds te hopen 'er vandaag uit te komen'. PvdA-fraetievoorzitter A. Atte- ma en plaatsvervangend frac tieleider C. Oosterom van het CDA zeiden beiden vanmor gen 'niks nieuws' te weten. „Er is nog geen oplossing. Ook bin nenskamers niet," aldus Atte- Door Jan Rozendaal Viaardingei Annv Attema en Lex de Lange schijnen weer met elkaar door één deur te kunnen. De vraag die dan rest is of de fractie voorzitter van de PvdA dezelfde kant op gaat als de liberale voorman in Vlaardingen: allebei naar binnen, eentje naar binnen of met z'n tweeën naar buiten? Nu na drie jaar het monsterverbond op klap pen staat, zijn er diverse mogelijkheden hoe het verder moet met het Vlaardingse gemeen tebestuur tot aan de verkiezingen van maart 1998, Eén voorwaarde komt daarbij steeds te rug: er zal door die of gene behoorlijk wat moe ten worden geslikt. Want hoewel betrokken partyen de verkeersafsluitingen 'een detail' noemen, is het opheffen van de schakels de hardste voorwaarde van de WD geweest bij het schrijven van het collegeprogram driejaar geleden. Drie jaar lang heeft dat - zeker bij de PvdA van afsluitwethouder Goudiiaan - geët- terd en dat krijgen de liberalen nu allemaal te rug om de oren. Er staat, zoals in het verleden zo vaak bij verkeerszaken in Vlaardingen. veel prestige en oud zeer op het spel. Er rest een handjevol scenario's. De eerste mogelijkheid -die het meest voor de hand ligt als de bemiddelingspogingen en goed bedoelde compromissen mislukken - is dat de WD haar wethouder H. C. J. Roijers uit het college haalt. Daarmee zeggen de liberalen hun steun op aan de coalitie. Ais de overige drie partijen - D6Ü heeft inmiddels het kamp van PvdA en CDA. opgezocht- de rit we! wil len uitzitten, kunnen zij dat in een minder heidscoalitie doen. Echt vreselijk politiek ge wichtige nieuwe zaken staan er niet meer op de agenda. Het risico bestaal dat de bezuini gingen op de subsidies niet worden binnenge haald. maar daar zullen weinig Vlaardingers zich zorgen over maken. Bovendien is het nog steeds de vraag of de huidige coalitie dat geld wel binnen weet te halen. Kan het ook zo zijn dat door oververhitting alle wethouders hun boeltje oppakken? Dat lijkt onwaarschijnlijk. Als een (oppositie) partij vandaag of morgen tijdens de beraadslagingen over de Voorjaarsnota 1997 een motie indient om de enquête over de busbaan Anthony Knot- tenbeitsinge! te schrappen, stemt waarschijn lijk alleen VVD tegen. De overige wethouders kunnen samen met een meerderheid van de gemeenteraad de motie steunen. En overgaan tot de orde van de dag. Bovendien: één wet houder en één partij minder in een coalitie van vier is te overzien, maar helemaal geen coalitie op minder dan een jaar voor de verkiezingen zou betekenen dat er een jaar lang helemaal niks gebeurt. Een derde optie is dat de WD 'naar keutel in trekt. Maar het ligt niet voor de hand dat de li beralen dat - om een eerder door het andere kamp aangehaald citaat te gebruiken- aan zichzelf kunnen uitleggen, laat staan aan an deren. Bovendien is het nog maar de vraag of dat genoeg zou zijn. Misschien om de rit tot maart 1998 uit te zitten. Als wethouder Roijers de volgende periode weer het college in wü - en dat wil hij. heeft hij al meerdere keren te kennen gegeven- heeft dc WD in eigen kring nog wel het een-en-ander uit te praten. Zoals de vlag er nu bij hangt krijgt de WD de komende jaren de busbaan van de Knotten- beltsinge! niet meer op de agenda. Maar om dat geloofwaardig te slikken zijn er wel andere poppetjes nodig dan De Lange en J. Bulva, van wie wordt gezegd dat hij niet meer door de li beralen op de lijst wordt gezet. Of zouden PvdA en CDA zich alsnog om laten praten? „We zijn er niet om het verkiezings programma van de WD uit te voeren," zei C. Oosterom, de beoogd fractievoorzitter van het CDA voor na de verkiezingen.Alles goed en wel, maar die enquête komt er niet," aldus At tema. Maar als de verpakking nu eens erg mooi wordt? SGP/RPF/GPV-fractievoorzitter M. W. Lensvelt sleutelt aan de motie die hij vandaag of morgen in stemming wil brengen. Ja, een enquête, maar onder de nadrukkelijke randvoorwaarden dat de Knottenbeltsingel eenrichtingverkeer wordt (vanaf Plein 1940- 1945). En ook moeten maatregelen worden ge nomen dat de kinderen veilig vier keer per dag de Knottenbeltsingel en Burgemeester Verka- desingel over kunnen steken van en naar school. Een compromis: het kost niet zo veel, de veiligheid is gewaarborgd en als het overs teken maar voor genoeg oponthoud zorgt voor het autoverkeer wordt het er niet zo druk ook, aldus de Lensvelt-logica. De wethouders verpakken de boodschap nog breder. Ja, een enquête (al wordt het niet zo ge noemd). maar dan vragen naar alle wensen van de bewoners van Vlaardinger-Ambacht. Onder de vlag van het wijkbeheer, wijkveilig heidsplannen of wat dan ook. Alles behalve on der dc noemer opheffen busbaan. Daarover mag alleen nog worden gepraat op besloten VVD-partijtjes. Maassluis De Woning Stichting Maassluis (WSM) is 'erg tevreden' over de huisbezoeken die zijn ge- daan bij de bewoners van de flats aan de Sehubertlaan. Omdat de twee flats volgend jaar worden ge- 1 sloopt, zijn alle bewoners de afge- lopen weken thuis bezocht door de woonconsulent van WSM. „De medewerking van de huurders is buitengewoon goed," ondervond hoofd bewonerszaken H. F. War mer. tevens plaatsvervangend di recteur van WSM. Warmer erkent enigszins verrast te zijn door de warme ontvangst van de huurders. De informatie bijeenkomst waarop de bewoners van dc Sehubertlaan formeel wer den ingelicht over de sloop van j 'hun' flats -op 13 maart- ligt nog vers in het geheugen. De be- woners reageerden dis avond fu- j rieus en de meesten hadden geen j goed woord over voor het beleid van de woningstichting. Niet vreemd „Dat zijn natuurlijk ook geen i prettige mededelingen om te doen," blikt Warmer terug. „Niet I alleen voor de bewoners -ook niet voor ons. Dan is het niet j vreemd dat de mensen zo emotio- j neel reageren. Vóór de huisbezoe- j ken hadden we dan ook overal re- kening mee gehouden. Maar dat I bleek helemaal niet nodig. We werden heel hartelijk ontvangen, j vaak stonden zelfs de koffie en j koek klaar." j Volgens Warmer verloopt 'alles heel prettig' en zijn de bewoners zelf ook tevreden. „We hebben geen onvertogen woord gehooid, ook niet via de huurdersraad. De huurders zijn tevreden over de j tijd die we voor ze hebben geno men en de informatie die wordt gegeven." Lof Voorzitter E. van Iperen van Huurdersraad Maassluis (HRM) bevestigt dit. „Ik heb veel contac ten met de bewoners van de Sehu bertlaan, dus ik was erg gespitst op het verloop van de gesprekken. Maar ik heb totaal geen negatieve berichten gehoord. Ook bij het spreekuur van HRM of via de be wonersraad zijn geen klachten binnen gekomen. WSM speelt goed in op de wensen en de huur ders zijn daar vol lof over. Maar dit soort dingen handelt de wo ningstichting altijd goed af." Warmer vindt dat de procedure voorspoedig verloopt. „Deze week zijn de gesprekken afgerond en is van iedereen een urgentieprofiel gemaakt. We zijn nu zes weken bezig en al 26 huurders hebben opgezegd. Vier van hen hebben een woning gekocht en de ande ren verhuizen naar een andere woning van ons." Eigen omgeving Warmer heeft geconstateerd dat de meeste huurders kiezen voor een woning in de eigen omgeving. „Er is een grote voorkeur voor de buurtzegt hij. „En daarnaast komt het voor dat ouderen de voorkeur uitspreken voor een be jaardenwoning." De plaatsvervangend directeur is hoopvol. „Er komen jaarlijks ze venhonderd woningen van ons vrij. Bovendien hebben we ge spaard voor deze groep huurders. En we hebben nog een behoorlij ke tijd te gaan. Pas volgend jaar in april, mei wordt het lastig, We ho pen dan maximaal tien tot twintig huurders over te hebben. Maar binnenkort worden in Maassluis weer nieuwbouwwoningen opge leverd en over enkele maanden komen er ook weer woningen vrij na renovatie." Vergoedingen Met bewoners die speciale voor zieningen in hun woning hebben aangebracht, zoals aanpassingen voor een rolstoel, wordt nog over legd over eventuele vergoedin gen. „In bijzondere gevallen kij ken we of we de bewoner tege moet kunnen komen," zegt War mer. „Daarvoor hebben we een onafhankelijke taxateur inge schakeld." WSM zal over een paar maanden nog eens kijken 'hoe het ervoor staat'. Eventueel volgen dan weer huisbezoeken en zonodig zal de wonmgsuciitmg bemiddelen bij het zoeken naar een andere wo ning.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1