14 'Breuk met korpschef niet te lijmen' Nesselande begroet eerste bewoners in 2005 Meer stankklachten bij Milieudienst Rijnmond Zestig ambtenaren erbij voor toezicht uitkeringen Reiziger moet wennen aan nieuwe NS-winkel Tweede Kamer is verbaasd over 'chaos' door affaire-Brinkman Kinderen oefenen voor Circus Rigolo Bestemmingsplan nodig voor bescherming van Bergse Plassen Driejaar voor moeder die baby doodgooide Festival Market gaat pas na de zomer open Groter aanbod Music Choice Zijdeveld nieuwe voorzitter AWN Rotterdams Dagblad Dinsdag 10 juni 1997 Schiedam In mei 1997 zijn er bij de DCMR Milieudienst Rijn mond 295 klachten meer bin nengekomen over stank, dan in mei 1996. In totaal zijn de afgelo pen maand 724 stankklachten genoteerd. Tot nu toe heeft dit jaar 3473 stankklachten opgele verd, 433 meer dan in dezelfde - periode van 1996. Een duidelijke oorzaak voor de klachten is er niet De meeste klachten kwamen binnen over de Sheli-raffinadery in Pertós (143). Mensen in Hoogvliet en Spijkenisse klaagden onder an dere over zwavel, rottingslucht en brandlucht De raffinaderij kende problemen met de ver branding van zwavelwaterstof; Over Elf Atochem, eveneens in Pemis, bereikten 41 klachten de Milieudienst Het gros daarvan is vermoedelijk veroorzaakt door problemen met een afval verbrandingsinstallatie. Ook hier werd geklaagd over zwavel, rottingslucht, en een chemische brandlucht. Over Aluehemie in de Botlek kwamen 19 klachten binnen. Omdat het bédrij? betwijfelt al tijd de veroorzaker te zijn van de gemelde klachten, gaat de Mi lieudienst een extra onderzoek instellen. Farm Frites uit Bernisse zorgde opnieuw voor een baklucht in Hellevoetsluis. Het bedrijf heeft tot nu toe in 1997 al 49 klachten op zijn conto geschreven, On danks de maatregelen die Farm Frites heeft getroffen, is er toch nog geen eind gekomen aan de stankverspreiding, zo consta teert de Milieudienst De overige 502 klachten zijn op te delen in kleinere aantallen per bedrijf, of ze zijn toegeschre ven aan een bepaald gebied, zonder dat een directe veroorza keraanwijsbaar is. Rotterdam In Rotterdam moe ten zestig ambtenaren extra wor den aangetrokken om de 'Wet boeten' te kunnen uitvoeren. De ze nieuwe wet, die op 1 juli ingaat, beoogt een scherper toezicht op de sociale zekerheid. De aangescherpte regels leiden naar verwachting tot een verdrie voudiging van het aantal be zwaarschriften van mensen met een uitkering. Dat aantal zal sty- gen van 750 naar tenminste 2250 per jaar. Verder wordt verwacht dat voortaan zeker 30.000 mensen een sanctie krijgen opgelegd omdat zij hun formulieren niet tij dig of onvolledig invullen en te rugsturen. Dat zijn er nu jaarlijks minder dan zesduizend. Om alle regels stipt uit te voeren en alle klachten die daar weer uit voortvloeien te kunnen afhande len, is uitbreiding van de afdeling Juridische Zaken op het stadhuis met 15 werknemers noodzakelijk. Bij de dienst Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SoZaWe) moe ten 45 nieuwe krachten worden aangesteld.' De Wet boeten, maat regelen, terug- en invordering so ciale zekerheid zet mensen met een uitkering de pin op de neus. De wet stelt strenge straften in het vooruitzicht aan iedereen met een uitkering die de overheid on juist informeert over zijn inko menssituatie of zich onttrekt aan zijn wettelijke verplichtingen, De nieuwe wet verplicht een ge meente ook om een uitkeringsge rechtigde bij fraude een boete van vijftien procent van het fraude- brag op te leggen, met een mini mum van honderd gulden. Ook wordt de gemeente voortaan ver plicht een uitkering te verlagen als een cliënt bepaalde gegevens niet op tijd verstrekt. Mensen die verwijtbaar werkloos zijn, staat eveneens een strengere behandeling te wachten. Op dit moment wordt verwijtbare werk loosheid gestraft met verlaging van de uitkering voor twee maan den. Maar vanaf 1 juli wordt een WW-uitkering gewoon geweigerd als de aanvrager door eigen schuld zijn baan is kwijtgeraakt. Hopt deze cliënt vervolgens bij de sociale dienst aan om een bij standsuitkering, dan heeft hij één maand lang geen rechtop geld. In Rotterdam is die laatste maatre gel overigens afgezwakt, omdat anders ook de ziektekostenverze kering van de cliënt zou verval len. De gemeente kan uitkerings trekkers die hebben gefraudeerd voortaan meteen via een incasso bureau aanpakken. Tot nu toe moest zo'n zaak altijd eerst aan de kantonrechter worden voorge legd. Ofschoon de gemeente het recht heeft sommige aange scherpte regels ook met terugwer kende kracht toe te passen, is be sloten dat niet te doen. Anders wordt het beleid ondoorzichtig. Uitvoering van de Wet boeten stelt de gemeente Rotterdam voor hoge kosten. Alleen voor de aan stelling van zestig nieuwe werk nemers is al een bedrag van en kele miljoenen guldens nodig. In de begrotingen van de twee be treffende diensten (Juridische Za ken en SoZaWe) is daarmee geen rekening gehouden. Van het Rijk krijgt de gemeente dit jaar onge veer 1,8 miljoen gulden voor de eerste uitvoeringskosten en vanaf 1998 jaarlijks ongeveer zeven mil joen. De gemeente denkt dat geld hard nodig te hebben. Vooral So ZaWe verwacht zeer veel tijd te moeten investeren in uitvoering van de nieuwe wet. Rotterdam Boodschappen doen na het werk, wie heeft er geen he kel aan? De tijd en vooral de zin om nog even snel naar het winkel centrum te hollen, ontbreken vaak. De Nederlandse Spoorwe gen denken in Rotterdam een op lossing voor dit probleem te heb ben gevonden. Sinds een aantal weken bevindt zich in de hal van het Centraal Station de Take it Leave it-win- kel. 's Ochtends kan de bestelling worden geplaatst en 's avonds op gehaald, Gemak dient de forens, In de winkel zelf zijn niet veel pro ducten die direct kunnen worden meegenomen. Bijna alles wat Ta ke it Leave it te bieden heeft, moet met bestelformulieren wor den aangevraagd. Op de muren staan de prijzen van de beschik bare producten en diensten ver meld. Gebak bestellen, postpak ketjes versturen, het pak laten stomen of even snel de foto's op halen. Binnen een paar minuten is het allemaal geregeld. Medewerker T. Jakobs is ervan overtuigd dat met de Take it or Leave it-winkel een gat in de markt is gevonden. „Het loopt als een trein. Vooral 's ochtends voor dat de mensen naar het werk gaan en 's avonds als ze weer terugko men is het echt druk." E. Suykerbuyk uit Rotterdam komt met de gestoomde kleding onder haar arm de winkel uitlo pen. „Perfect zo'n zaak. Ik werk hier vlak om de hoek. Je wipt even langs om de kleding op te halen. Het kostje amper tijd." Toch zijn de meeste reizigers al leen nieuwsgierig naar de nieuwe winkel. De aanbiedingsfolders worden geïnteresseerd bekeken, maar vaak blijft het daar ook bij. De echte loop moet er duidelijk nog inkomen. „Ze moeten meer afbeeldingen van de producten ophangen. Alleen de prijs van een slagroomtaart zegt mij niets, de slagroom moet mij van foto's tege- moet komen. Dan pas krijg ik trek," ziet een oudere heer als op lossing voor de vrij sobere inrich ting van de winkel. Even verderop staat M. van den Broek onder het genot van een hamburger de 'Kijkshopterminal' te bekijken. „Als je net als ik hele dagen werkt, heb je niet veel tijd voor dit soort dingen. Dit is een mooi alternatief." Na de Wizzie-winkels, die onder meer op station Vlaardingen-Oost sinds enige tijd zijn geopend, be geeft de NS zich verder op het ter rein van de detailhandel. Niet ie dereen staat te juichen bij dit nieuwe initiatief. Bloemist A.J. Ollefers van de bloemenhal Rot terdam CS betreurt de handel '/ij- ze van de Nederlandse Spoorwe gen. „Zonder overleg met mü is de NS nu ook bloemen op bestel ling gaan verkopen. Ik was daar in eerste instantie zeer verbaasd over. Pas later is er contact met mij geweest" Ook de organisatie voor het Mid den- en Kleinbedrijf (MKB) heeft grote vraagtekens bij de nieuwe initiatieven van de NS. De detail handel in naburige winkelcentra wordt volgens het MBK hiervan de dupe. De overheidssubsidie die bij de bouw van stations is ver leend, geeft volgens de organisa tie de Nederlandse Spoorwegen een oneerlijk concurrentievoor deel. Of er in de nabije toekomst ook op andere stations Take it Leave it-winkels geopend zuilen worden, is nog onzeker.De winkel in Rotterdam zal by wijze van proef een jaar geopend blijven. Rotterdam Burgemeester Peper heeft gisteren aan hoofdof ficier van justitie mr. L. de Wit laten weten dat er geen ruimte is om de breuk tussen korpschef Brinkman en het regionaal college nog te lijmen. De Wit had die poging willen wagen, mits hem daarom zou worden gevraagd. Een aantal burge meesters gaf dit weekeinde aan wel brood te zien in een be middelingspoging van De Wit. Die vond lange tyd dat er nog een 'vertrouwenswekkende relatie' mogelijk was met Brinkman. De korpschef zelf zou de problemen ook graag uitpraten met burge meester Peper. „Dat een aantal burgemeesters nog een mogelijk heid zag verder te praten," zegt Brinkmans advocaat mr. drs. C.H. J. van Leeuwen, „dan zegt dat heel wat. Het is ook impliciet kritiek op de houding van burge meester Peper." Peper kreeg gisteren in de Twee de Kamer de wind van voren van een aantal parlementariërs. Mi nister Dijkstal (Binnenlandse Za ken) stelde eerst meer informatie te willen vanuit Rotterdam, voor dat hij over het lot van Brinkman beslist. „Wat Dijkstal constateert is dat er door de betrokkenen ver schillende standpunten worden ingenomen," zegt PvdA-kamerlid D. de Cloe. „Dat komt allemaal nogal chaotisch over. Dat is niet fraai voor Rotterdam." Compromis CDA, D66 en PvdA drongen er bij de minister op aan in zyn eindrap portage duidelijk aan te geven wat er nu precies vorige week maandagavond heeft plaatsge vonden toen het regionaal college het aan de stok kreeg met Brink man. Peper zei naar aanleiding van dat incident dat Brinkman te verwas gegaan met zijn kritiek op het zorgvuldig tot stand gekomen compromis. De bedreigde korpschef verweet de burgemeester 'een spel te spe len'. Peper steunde tot vorige week zijn korpschef die eind april openlijk in aanvaring kwam met de ondernemingsraad en drie vakbonden. Nadat Brinkman in het regionaal college van burge meesters, het bevoegd gezag over een politiekorps, kritiek had gele verd op de voorstellen van Peper om uit de crisis te komen, liet de ze zijn steun varen. 'Irrationeel' Volgens hem had Brinkman zich onmiddellijk loyaal moeten op stellen achter zijn voorstellen, vooral omdat hij daarvan te voren over was ingelicht. Volgens de korpschef was dat juist niet zo en gedroeg de burgemeester zich 'ir rationeel'. Hij stelt dat Peper voortdurend stemming tegen hem gekweekt heeft; vanaf het naar buiten bren gen van het negatieve advies van de OR bij zijn aanstelling, tot aan de vergadering van het regionaal college. Peper had toegezegd zijn plannen met hem te bespreken maar had dat niet gedaan. „Hij heeft een overvaltactiek toege past. En dat moet je bij mij niet doen." Volgens mr. Van Leeuwen is Brinkman 'geenszin van plan op te stappen'. „Ik stel slechts vast dat nu de burgemeester in het nauw is gebracht. Er wordt al ge sproken over de affaire Peper. Het ontslag van Brinkman lost met? op." R» /z. RotterdamEen nieuw metrosta tion, een twee keer zo grote Ze- venhuizerplas, zo'n twintig hecta re bedrijfsterrein, een kleine jachthaven, een reep strand en 5400 nieuwe woningen. Zie daar de meest in het oog springende fa cetten van de nieuwe wijk Nesse- lande waar. als alles volgens plan gaat, in 2005 de eerste mensen zullen wonen. Wethouder Kom brink (ruimtelijke ordening) pre senteerde gistermiddag het 'voor ontwerp structuurvisie' van de wijk. Nesselande - ingeklemd tussen Zevenkamp, de Middelweg, de ringvaart en Rijksweg A2Ö - wordt een gebied waar mensen wonen, werken en recreëren. Van de 5400 woningen die in de wijk komen, zullen er vierduizend in 2005 klaar zyn. Minstens dertig procent wordt gebouwd in de so cial e huur- en koopsector, de rest in de vrije sector. Zo'n driekwart van de nieuwe huizen bestaat uit eengezinswoningen. De gemeente Rotterdam is er in middels in geslaagd zestig pro eent van de benodigde grond voor Nesselande in handen te krijgen. Wethouder Kombrink hoopt voor het einde van het jaar ook de rest te verwerven. Voor het kopen van grond deed de gemeente een be roep op de 'Wet op het Voorkeurs recht1 die vorig jaar van kracht werd. Op grond van die wet moe ten alle grondeigenaren in Nesse lande die hun grond willen verko pen, die in eerste instantie aan de gemeente aanbieden. Onbetaalbaar Rotterdam benutte de nieuwe wet om greep te krijgen op de bouw van de wijk. Dat was nodig omdat, nadat de plaatsen waren aange wezen waar de overheid groot schalige woongebieden wilde ma ken, zich tal van ontwikkelaars en grondspeculanten zich op de grond stortten. Gevolg was dat de grondprijzen de pan uitrezen waardoor de huizen onbetaalbaar dreigden te worden. In de ontwerpvisie van Nesselan de gaan de stedebouwers ervan uit dat de métro/sneltram vanuit Zevenkamp wordt doorgetrokken tot in de wijk, Of de metro op pa len, op maaiveldhoogte of in de grond komt, is nog onderwerp van studie. Nieuwe buslijnen zorgen voor directe verbindingen met on der meer Nieuwerkerk aan den IJssel en station Prins Alexander. Om het autoverkeer naar de hoofdwegen te leiden, zijn twee aansluitingen nodig. Aan de noordzijde van Nesselande kan die worden gemaakt door aan te sluiten op de provinciale weg N219. De ontsluiting van de wijk aan de zuidzijde is nog in studie. Er worden drie varianten onder zocht. Fietsers krijgen, met de aanleg van veilige fietsroutes, ruim baan in Nesselande. Daar naast wordt gestreefd naar een wegennet in de wijk dat het moge lijk maakt om bepaalde buurten 'autoluw' te maken. Midden in Nesselande is voorzien in een brede strook groen. De ont werpers hebben daarvoor geko zen omdat op die plek een hoog- spanningsleiding loopt die niet verplaatst kan worden. Door het gebied loopt ook een ondergrond se gasleiding. „We gaan er heel se rieus op inzetten om die te verleg gen," zei Kombrink bij de presen tatie van het plan. „Dat zou meer woningbouw en betere recreatie ve voorzieningen aan het water mogelijk maken." Volkstuinen Gevoelige punten in de planpro ces zij n de volkstuincomplexen in het gebied. Met vertegenwoordi gers van de tuinen is overleg ge voerd. De gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel is bereid binnen de eigen gemeentegrenzen ruimte te maken voor een complex. „We streven ernaar de twee andere tui nen zo veel mogelijk te ontzien," Inspraakronde Deze en volgende maand wordt het voorontwerp stractuurvisie Nesselande besproken in ver schillende commissies van de ge meente Rotterdam en de deelge meente Prins Alexander. Ook de omliggende gemeenten krijgen dan de gelegenheid te adviseren. In september start de in spraakronde. De bevolking wordt onder meer via aankondigingen in huis-aan-huisbladen geïnfor meerd over de procedure. De deelgemeente Prins Alexan der en de gemeente Rotterdam zijn al in gesprek met een klank bordgroep waarin de huidige be woners van liet gebied en bedrij ven zijn vertegenwoordigd. Ook mensen van bewonersverenigin gen uit Zevenkamp hebben daar in zitting. Leerlingen van de Nicoiaasschool In Schiedam zijn druk aan het oefenen voor de voorstellingen van het Circus Rigolo. Ter gelegenheid van de verbouwing van het wijkgebouw Pier '80 in Tussen dijken, geeft het Circus Rigolo een aantal speciale voorstellingen die voor en door kinderen wor den verzorgd. De bedenker van het circus, DIck Hoezee alias clown Didi, treedt tijdens de voor stellingen op als spreekstalmeester. De openbare voorstelling vindt plaats op vrijdag 13 juni, in de sporthal van het wijkgebouw Pier '80, aanvang 15.00 uur. Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Rotterdam Een nieuw bestem mingsplan voor de Straatweg in Hillegersberg-Schiebroek moet het gebied rond de Bergse Plas sen beschermen tegen bouwplan nen. Er is in toenemende mate sprake van een spanning tussen het behoud van het gebied en een behoedzame ontwikkeling ervan. De nieuwe voorwaarden voor de uitbreiding van Lommerrijk met een hotel, zorgden een aantal we ken geleden voor de nodige pro blemen, omdat er onenigheid be stond over de interpretatie van het huidige bestemmingsplan. Naast de bouwplannen bij Lom merrijk bestaan er onder meer plannen voor de uitbreiding van het Chinees restaurant aan de Straatweg en voor nieuwbouw in hctPlaswyckpark. „Wij willen het gebied nu bescher men door het een fatsoenlijke be stemming te geven," aldus deel- raadsvooizitter I. Koedam. Ande re middelen van de deelgemeente vormen geen afdoende instru menten om de huidige ruimtelij ke ontwikkelingen te kunnen be oordelen. Met het nieuwe bestem mingsplan moet een wettelijk ka der gecreëerd worden dat als lei draad kan dienen. Gesproken wordt van een 'conserverend' be stemmingsplan, want er moet vooral behoedzaam worden omge gaan met de nieuwbouwontwik- kelingen. De deelraad zal zich allereerst be zighouden met het vaststellen van de begrenzingen van het be stemmingsplan. Daarbij is de vraag of het betreffende gebied beperkt wordt tot de Straatweg en het Plassengebied, of dat de wijk Oud-Hülegersberg in het plan wordt opgenomen. Volgens De Jong van de dienst Stedebouw en Volkshuisvesting kleeft aan de laatste variant een aantal nadelen. Er is sprake van een andere stedebouwkundige opzet en bestemming in Oud-Hü legersberg, waardoor de uitvoe ring drie tot zes maanden langer zal duren dan de eerste variant De Jong heeft toegezegd dat ze eerst duidelijkheid zal verschaf fen over de complexiteit en de tijd die nodig is. RotterdamDe rechtbank m Rot terdam heeft gisteren een 23-jari- ge moeder die haar baby doodde veroordeeld tol drie jaar cel, waar van een jaar voorwaardelijk. De vrouw moet zich daarna tijdens een proeftijd van nog eens drie jaar streng laten begeleiden door de reclassering en de sociaal-pe dagogische dienst. De 23-jarige A.R. liet op 13 fe bruari haar tien dagen oude doch tertje drie keer met haar hoofdje hard op de grond vallen. Het meisje overleed door uitgebreid hersenletsel, dat volgens deskun digen niet door een eigen val kan zyn veroorzaakt. Tegen dc vrouw was ook dnejaur en strenge begeleiding geeist. Volgens officier van justitie mr. P. Blanken is de kans op herhaling nog groot, R. beweerde voor de rechtbank dat haar baby van de commode was gevallen. Eerder gaf zij by de politie toe het kind hard op de grond te hebben gegooid om haar op te laten houden met huilen. Maar dat zei ze om haar man te be schermen, die aanvankelijk ook werd verdacht van doodslag, zo verklaarde raadsman mr. J. van Duin. De vrouw werd volgens de advocaat geplaagd door een grote faalangst, aangepraat door haar man die R. vaak onhandig vond. Rotterdam De exotic festival market in en rond het Entrepotge bouw op de Kop van Zuid gaat in september open. De officiële ope ning maakt onderdeel uit van de Wereldhavendagen. Al een maand eerder, vanaf 12 augustus, gaat exploitant Konmar 'warmdraaien' in het winkelge deelte. De opening stond aanvankelijk voor de zomer gepland, omdat dan de voor het toerisme aantrek kelijkste maanden konden wor den meegepakt. De eerste bewo ners van de appartementen boven het market-gedeelte ageerden echter tegen de tot hun verrassing geplaatste ventilatieboxen en schakelden de rechter in. Die sommeerde projectontwikkelaar Mabon een andere oplossing te zoeken. Dit zorgde weer voor de nodige vertraging. Bezoekers die met eigen vervoer naar het Entrepotgebied komen, zullen voorlopig zijn aangewezen op een tijdelijk parkeerterrein aan de Rosenstraat, De gemeente raad gaf daar vorige week groen licht voor. Pas in een later sta dium zal dichterbij een garage worden gebouwd. Mabon heeft bedongen dat pas voor eigen reke ning te doen wanneer jaarlijks een bezoekersaantal van een mil joen wordt gehaald. Rotterdam Het aanbod van Mu sic Choice, de non-stop muziek zender van kabelexploitant ENE- CO, wordt vanaf 15 juni met 30 procent uitgebreid. Er komen ze ven kanalen bij, waarmee het to taal op 32 komt. Tijdens het Spec trum-festival in het Schiedamse Beatrixpark op die 15de juni wordt het nieuwe muziekpakket gepresenteerd. Daar worden zo'n 50.000 bezoekers verwacht en zijn vele soorten muziek te horen. De prijs van het maandabonnement stijgt niet door de uitbreiding en blijft ƒ24,95. De programma's van Music Choi ce worden 24 uur per dag via de kabel uitgezonden. Al die muziek wordt niet onderbroken door nieuwsbulletins, presentatoren, reclameboodschappen of andere mededelingen, Voor ontvangst van Music Choice is wel een speciale tuner nodig. Die is al van het begin af aan bij de prijs van het abonnement inbe grepen. Het aanbod van de zender bestaat uit een grote verscheiden heid aan muziekstijlen. Rotterdam Het Algemeen Ver bond van Volkstuindersvereni- gingen Nederland (AWN) heeft Chr. Zijdeveld als nieuwe voorzit ter gekozen. Zijdeveld is hiermee de opvolger van de teruggetreden J.van de Scheur. De keuze voor Zijdeveld valt vol gens het AWN te verklaren door zijn visie op de samenhang tussen stedelijke bebouwing en voldoen de groenvoorziening in de stad. Met het oog op de toenemende verkeersproblematiek maakte Zijdeveld in de tyd dat hij nog wethouder in Schiedam was zich sterk voor de volkstuincomplexen dichtbij huis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2