'Een beetje wind, meer niet' Levende maaimachines begrazen Beatrixpark flgenda m-é^t-7 U-: Eindelijk die boom bij de buren in de tuin weg Egels in Koestal Auditie voor revue Bijdrage van JWF voor vakantieactiviteiten Boodschappenservice Oost start met visiteclub De Klinker op Internet Werken in de gezondheidszorg Expositie in tuinzaal VAC zoekt nieuwe leden Rotterdams Dagblad V n rr *-*£ %y e 'V'V' ST Dinsdag 10 juni 1997 Vlaardingen Het Vlaardings Musical Gezelschap houdt morgen audities. Nieuwe leden worden gezocht voorde spek takel-revue Boemerang, die volgend jaar wordt opge voerd vanwege het feit dat Vlaardingen in 1998 725 jaar geleden stadsrechten verkreeg, Het musicalgezelschap zoekt zowel dames als heren, maar tevens naaisters en medewerkers voor de de cor- en rekwisietenafdeling. Belangstellenden kun nen zich woensdag aanmelden bij het secretariaat aan de Binnensingel 75, telefoon 4356378. Het Juliana Welzijn Fonds heeft Het Bureau Wel zij nsprojecten een bijdrage toegekend van vijfdui zend gulden als tegemoetkoming in de kosten van de organisatie van kinderactiviteiten in augustus, Het JWF ondersteunt projecten die mensen betrekken bij hun eigen omgeving, zoals buurtverenigingen, dorpshuizen en projecten met en voor buitenlanders. Daarnaast steunt het fonds projecten die willen voor komen dat mensen geïsoleerd raken, zoals hulpdien sten en zorg voor de jeugd, ouderen, dak- en thuis lozen en verslaafden. Jaarlijks verstrekt het JWF zo'n 1200 bijdragen, voor in totaal 20 miljoen gulden. De Beishop begint met een meuwe servicedienst. Onder het motto 'geen zin om vlak na de vakantie met boodschappen te sjouwen' heeft de organisatie de vakantie-boodschappenservice opgezet Nog voor de vakantie kan het boodschappenlijstje worden doorgegeven. Net thuisgekomen van weggeweest staat de Belshop met de bestelde doos met levens middelen voor de eerste maaltijden op de stoep. De bestellingen kunnen op elk moment van dc dag of in de vooravond bezorgd worden. Meer informatie en een bestelformulier zijn te krijgen bij de Belshop, te- lefoon435011I. Naast de boodschappendienst bestaat het werk van de Belshop uit het verzorgen van de post en het uit voeren van koeriersdiensten. De Belshop is twee jaar geleden gestart als werkgelegenheidsproject voor langdurig werkzoekenden. Vooral jongeren vanuit het Jeugdwerkgarantieplan doen er ervaring op. Ook werken er banenpoolers en oudere ex-werkzoeken- den. Tien medewerkers zijn jnmiddels doorge stroomd naar een reguliere baan. Dienstencentrum Oost is vandaag begonnen met de visiteclub. Deelnemers aan de club komen een keer m de week bij elkaar op visite en kunnen op die ma nier leeftijdsgenoten ontmoeten. De club wordt bege leid door vrijwilligers die als een soort gastdames ac tiviteiten organiseren en een kopje koffie schenken. Tu ssen de middag wordt er gezamenlijk aan de Open Tafel van het dienstencentrum meegegeten. De vrij willigers helpen hier ook een handle bij Wie het leuk vindt als vrijwilliger bij de vhiteclub te werken, kan contact opnemen met Corrie Bergsma van de Stichting Ouderenwerk, (010)2486888. De hoogste groepen van openbare basisschool De Klinker aan de Warmoezenierstraat kunnen sinds kort op school kennismaken met Internet. Aan de hand van een speciaal programma leren de leerlingen op de sehoolcomputers over het netwerk te 'surfen'. Nadat zij enkele opdrachten hebben ge daan, kunnen zg contact maken met het netwerk. Ook hiervoor krijgen zij gerichte opdrachten die ze binnen een bepaalde tijd moeten uitvoeren. Door de aansluiting van de school op een Internet- provider heeft De Klinker als eerste Schiedamse ba sisschool een eigen homepage. Op de2e pagina is in formatie over de school te vinden. Het Internetadres luidt: http://www.worldacces.nl/-klinker/home.htm. Wie elektronisch post wil sturen, kan zenden naar het E-mailadres: klinker(apestaartje)worldacces.nl. Bij de Kern, academie voor de gezondheidszorg, is morgen een voorlichtingsbijeenkomst over de cur sus 'Taai en gezondheidszorg voor allochtone vrou wen'. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. De cursus is een samenwerkingsverband tussen De Kem, het plaatselijke Educatief Centrum en het educatief centrum voor volwassenen onderwijs. De cursus is bedoeld voor vrouwen van allochtone af komst in de leeftijd van 18 tot 45 jaar met enkele ja ren vervolgopleiding, die zich willen oriënteren in de gezondheidszorg. Ze moeten wel de Nederlandse taal beheersen, ingeschreven staan bij het arbeidsbureau en wonen in Vlaardingen, Maassluis of Schiedam. In de tuinzaal van Gemeentemuseum Maassluis is nog tot 30 juni werk te zien van de Rotterdamse Les lie Gabrielse. In het kabinet van de tuinzaal is in die zelfde periode werk te zien van Ina Buisman uit Den Oever. Gabriélse maakt veelal portretten, terwijl Buisman maritieme sfeerkistjes laat zien. De Vrouwen Advies Commissie (VAC) in Maassluis zoekt vrouwen die affiniteit hebben met woning bouw en deel willen uitmaken van het VAC-team. De VAC draagt zorg voor het bevorderen en bewaken van de kwaliteit van de woning en de woonomgeving en behartigt de belangen van de woonconsument vanuit de visie van de gebruiker. De VAC kijkt kritisch naar bouwplannen en naar het praktisch gebruik van woningen. De doelstelling voor dit jaar is het deelnemer, aan het woongeriefs- onderzoek van de Steendijkpolder en actief betrok ken worden bij uiteenlopende bouwprojecten zoals de projecten Toorophof en Pievierstraat. De VAC biedt leden de mogelijkheid cursussen te volgen. Vrouwen die interesse hebben kunnen zich aanmelden bij L. J. Papót-van Duien, Jan Steenstraat 30,3141HB Maassluis, (010) 5921420. Redactie Waterweg: Menno Haddeman, Ben van Haren, Danielle Hermans, Desiree van der Jagt, Judith van Klaveren, Mariétte Olsthoorn, Jan Rozendaal Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie; SanderSon nemans Telefoon 2732700 4004310 Door Menno Haddeman Vlaardingen Eén inwoonster van de gemeente Vlaardingen had eerder zoiets verschrikkelijks en beangstigends meege maakt. Ook toen klonk er geraas, gebulder en gekraak. Dat was zo'n vijftig jaar geleden. De inmiddels bejaarde Vlaar- dingse woonde destijds achter de Korte Hoogstraat en hoorde en zag hoe grote vliegtuigen bommen boven de Hoogstraat loslieten. .,De herrie, maar vooral de angst die ik toen had valt te vergelijken met wat het noodweer van zaterdag bij mij ver oorzaakte. Ik durfde nauwelijks te kijken." De vrouw woont in één van de 'zwaarst getroffen gebieden' in Vlaardingen. Haar woning kijkt uit op het parkje op de kruising van de mr. L. A. Kesperweg en de Van Hogendorplaan. Tientallen meters hoge populieren liggen omgeknakt voor haar achterdeur. Omgeblazen of met wortel en al uit de grond getrokken alsof het miniatuurtjes betrof. „Het ge kraak was enorm," vertelt de be woonster van de Van Oldcnbar- neveldstraat. „Ik kon weinig zien omdat het zo hard regende. De tak die van de boom vlak voor mijn deur kwam, is tegen het raam ge slagen. Gelukkig is er niets ka pot." Het groene parkje met bankjes en bruggetjes veranderde zaterdag middag m een kwartier tijd in een groot slagveld. Het gebied was nauwelijks meer toegankelijk. De enorme populieren die vol in blad waren en daardoor veel wind vin gen, zijn als luciferhoutjes in stukken geknakt. Werklui van de gemeente hebben inmiddels de gevaarlijk hangende takken weg gezaagd, maar nog steeds is het een grote rotzooi in het park. Cafébazen Ook aan de overkant, in het Nieuwlandpark is het een bende. Het Vlaardingse 'clean team' is bezig het Hargapad vrij te maken. Andy, Frans, Ria en Jozef dragen fel rode hesjes en werken aan één stuk door om de paden in het park zoveel mogelijk van takken en bladeren te ontdoen. „Voor de avondvierdaagse," vertelt Andy. „Die komt hier vanmiddag langs en dan moeten de paden weer toegankelijk zgn." Ook het centrum van Vlaardingen is niet ongeschonden uit de strijd gekomen. Cafébazen hebben op de Westhavenkade ais 'gekken' hun rieten stoelen binnenge haald. „De bezoekers vluchtten massaal de kroeg in," vertelt een barkeeper van café Tjeers. „De stoelen en glazen lieten ze buiten staan. Dat glas maakte me met uit, maar wel het meubilair en vooral die joekels van parasols. Gelukkig is alles op tijd veilig ge steld en is er mets kapot gegaan." Aan de overkant, bij de eeuwen oude en markante Vïsbank waar 'bloemen Guus' zijn winkel heeft, gmg het in eerste instantie ook al lemaal goed. „Voorbijgangers do ken tijdens het onweer massaal onder het afdakje," vertelt de vrouw van Guus. „Vrouwen met kinderwagen lieten we binnen. Gelukkig pakten de schuilende mensen onze bloemen en planten vast die buiten stonden. Zo bleef alles heel." Meegezogen Met het woonhuis van het bloe menverkopende echtpaar bleek het later minder goed gesteld. Het pand lag precies in de lijn waar de storm het ergst heeft huisgehou den. „De storm heeft het gehele dak van ons huis meegezogen. Het hout lag er nog maar alle dak bedekking van het platte dak was weg. Een ramp," vertelt Guus. „Onze aandacht ging niet direct uit naar de Vïsbank, zoals je be grijpt," vertelt de bloemeverko- per. „Dat gebouw staat er al 250 jaar en is wel wat gewend. Geluk kig dekt de verzekering alle scha de aan ons woonhuis. Met een paar vrienden heb ik diezelfde middag nog het dak provisorisch gerepareerd." Aan de schade op de Mozartlaan in de Vlaardingse binnenstad is Enorme ravage In het parkje op de hoek van de mr. I_ A. Kesperweg en do Van Hogendorplaan in Vlaardingen. Een bewoonster deed het natuurgeweld denken aan een bombardement In de oorlog. Foto Roel Dijk^ra goed te zien wat een enorme kracht de windhozen hadden. Langs de gehele laan zijn enorme takken van opnieuw populieren afgebroken. Buurtbewoners heb ben het hout aan de kant gescho ven zodat auto's er weer langs kunnen. De eens zo statige laan oogt troosteloos en verwoest. Berk „Triest, heel triest," vertelt een bewoonster emotioneel. „Ik vind het echt verschrikkelijk. Van die mooie grote bomen, allemaal k> pot. Wat voor soort bomen het zijn weet ik niet. Ik ben biologisch ge zien niet zo goed op de hoogte. Ik weet alleen dat dit een berk is," wijst de vrouw op een conifeer in haar voortuin. Het enige groepje Vlaardingers dat met geschrokken lijkt te zijn, is het praatclubje van stoere man nen op het Hoofd aan de Nieuwe Waterweg. Dag in dag uit, weer of geen weer staan zij daar 'bootjes te kijken'. „Ach joh, ik ben wel wat gewend." zegt een gebronsde Waar dinger op leeftijd. „Al die mensen die lopen te mekkeren. Een beetje wind, meer niet." Een ander merkt op dat hij het wel eens vaker zo heeft zien waaien. Toen het begon te regenen zijn de mannen even, alsof er niets aan de hand was de kroeg ingegaan. Later, op het moment dat de wind ging liggen en het stopte met re genen, zijn de heren gewoon weer naar buiten gegaan. Toch geeft één van de 'binken' toe zich bij het aandienen van de storm naar huis te hebben ge spoed. „We zagen de donkere wol ken vanuit het zuidoosten aanko men. Ik heb het noodweer niet af gewacht en ben in de auto ge sprongen en naar huis gereden. Daar heb ik alle ramen dicht ge daan en gekeken naar de slagre gens en de vrindhozen." Voor één Vlaardïnger kwamen de enorme rukwinden als een ge schenk uit de hemel. „Ik heb al ja renlang last van de boom bij myn buren in de tuin," vertelt hij met de fiets aan de hand. „Door die boom had ik nauwelijk zon in de tuin. Tot op zaterdagmiddag. Nu ligt het ding om en kan ik einde lijk genieten van het zonnetje." Een van de tweeGallo- way-stlerenln het Beatrix- paik. De die ren kunnen wel tegen een stootje. Als het goed gaat, blijven ze ook in de winter staan. Foto Roel Dijkstra Door Mariétte Olsthoorn SchiedamEén voor één verlaten de twee Galloways de veewagen. In rustig tempo betreden ze het platgetrapte pad tussen de hoge begroeiing aan hei begin van de heemtuin in het Schiedamse Bea trixpark. Boterbloemen, distels en brandnetels liggen verscholen in het hoge gras. Voordat de kort- benïge en ruig behaarde dieren hun nieuwe omgeving gaan ver kennen, doen zij zich tegoed aan het aanwezige groen. Ze hebben honger. Ook een dode tak met bla deren gaat er wel in, Galloways zijn niet zo kieskeurig, weet eige naar B. A. Mouris uit Schoonho ven. Ze eten alle natuurlijke vege tatie, zoals gras en kruiden. Burgemeester R. Scheeres heeft de twee runderen zaterdag losge laten en daarmee het startsein ge geven voor het begrazingsproject in het Beatrixpark. De zwartkleu rige Galloways nemen de natuur lijke begrazing van het eiland ten zuiden van het pannenkoekhuis voor hun rekening, waardoor het gebied een natuurlijker uitstra ling krijgt. Al grazende geven de uit Schotland afkomstige runde ren het landschap vorm, zonder dat de mens hoeft in te grijpen. Een in opkomst zijnde vorm van natuurlijk beheer. De gemeente Schiedam least de veertien maanden oude Gallo ways van eigenaar Mouns. ,.De runderen komen uit een verge lijkbaar park in Alphen aan den Rijn en zijn gewend aan de aan wezigheid van mensen en hon den," vertelt de eigenaar. „Dat is met per se nodig want Galloways zijn van nature rustige dieren en ongevaarlijk voor he/oekers." 'Let op' Desondanks hebben mensen m het domei n van de runderen zich te houden aan een aantal regels. Die worden onder de kop 'Let op hier lopen koeien los* genoemd op het informatiebordje aan het be gin van de heemtuin. Honden moeten aan de lijn worden gehou den en bovendien mogen de Gal loways niet worden gevoerd en aangeraakt. De twee stieren („mannetjes zijn minder kwetsbaar") gaan volgens ecologe K. Jansen van de afdeling Groenvoorziening en Natuur de maaimachine vervangen. „Ze eten gras, struiken, maar ook riet, distels en brandnetels. Daardoor wordt de begroeiing nog gevari eerder en dichter en kunnen vo gels ongestoord broeden, zonder dat bijvoorbeeld een ekster ze ziet. Op stukken waar de graszo den kapot zijn getrapt, kunnen nieuwe zaden ontkiemen. Daar door kan er andere vegetatie ont staan." Het moeras- en veenachtige ter rein dat de Galloways gaan begra zen werd altijd al op een natuurlij ke manier beheerd, vertelt Jan sen. „Er werd maar één of twee keer per jaar gemaaid waardoorer al een hoge begroeiing is. Er wordt veel gevist en gewandeld. Het is een natuurlijk gebiedje in het Beatrixpark." Voor de komst van de runderen is het 4,5 hectare grote gebied aan gepast. Veeroosters en hekken moeten ervoor zorgen dat de die ren het terrein niet af kunnen. Ook komt er een plek waar de Gal loways kunnen worden verza meld, bijvoorbeeld voor een be zoek aan de dierenarts. 650 kilo Hoewel de Galloways weinig ver zorging nodig hebben, gaan de mensen van de kinderboerderij een oogje in het zeil houden. Eén of twee keer per dag gaan de ver zorgers kijken hoe het met de tweehonderd kilo wegende dieren („ze kunnen 650 kilo worden") gaat, of de aangebrachte hekwer ken het wel houden en eventueel om poep van de paden te schep pen. De dieren zijn volgens Jansen zo gehard dat zij zonder problemen de winter doorkomen. „De tijd zal leren of dat ook in het Beatrix- park mogelijk is," zegt Mouris. „Gelukkig heb ik een goede deal met de gemeente kunnen sluiten, ook voor de dieren. Gaat het niet, dan kom ik ze ophalen en bren gen ze de winter door in de stal." Slaagt de proef dan overweegt de gemeente Schiedam op meerdere plaatsen Galloways in te zetten voor natuurlijke begrazing. Het noodweer van zaterdagmid dag hebben de dieren in elk geval goed doorstaan, weet Jansen. „Ze zijn niet gewond geraakt door val lende bomen of takken en maken het goed. In dat deel van het park is ook relatief het minst gebeurd. Bovendien komen de dieren uit de natuur en hebben ze niet op stal gestaan, zodat ze ai het één en ander zijn gewend." Ook de dienst Milieu van de ge meente Vlaardingen onderzoekt de mogelijkheden voor natuurlij ke begrazing in de Broekpolder. Het gaat hierbij om een gebied van 150 hectare waar veertig run deren, Galloways of Schotse Hooglanders, los kunnen lopen. Probleem is alleen de met giftige havenslib vervuilde grond in de Broekpolder. „Naar de kwaliteit van de bodem in de Broekpolder en de gewassen die daarop groei en is inmiddels onderzoek gedaan door het Rijksinstituut van Volks gezondheid en dat ziet er niet on gunstig uitwil W. van der Ham men van de dienst Milieu daar over kwijt. ..Wat ons betreft kun nen de dieren komen, maar de middelen moeten er natuurlijk wel zijn. Volgende week praten we met het Recreatieschap Mid den-Delfland en dan moet er nog een voorstel naar de gemeente raad." Dinsdag 10 juni SCHIEDAM Dc De 4 Molens. Koffie-mloop, ll.00-2.00u. Dc Oost. Visiteclub, 10.00-12.00u. Thuriede. lezing Emotionele aspecten btj gewichts verlies, 20.00u. Podium Café .Jam- sessie,21.30u. VLAARDINGEN Clubgebouw HSC. Start avondvier daagse, 16.00 of 18.30u. MAASSLUIS Dc De Vloot. Vooriichting Veiligheid van ouderen in hetverkeer', 14.00u. ROTTERDAM Dizzy. Ad Colen Kwartet, 22u. Lan taren/Venster. Rotterdamse Dans- academie. Woensdag 11 juni SCHIEDAM Thuriede. Bingomiddag, 14.00u. De Kem. Voorlichtingsbijeenkomst cursusïaa! en gezondheidszorg voor allochtonevrouwen, 14.00-15.30u. Dc De 4 Molens. Zomertoemooi Kcersbal, 18.30-22.00u.; dames- biljart, 18.00-22.00u. Dc Oost Ac- tivfteitenclub, 10.00-12.OOu.; kof fie-mloop, 10.00-12.00u. Wijkcen trum-Oost. ledenbijeenkomst Ge meentebelangen Schiedam, 19.30u. VLAARDINGEN Clubgebouw HSC. Start avondvier daagse, 16.00 of 18.30u. ROTTERDAM De Buurman Jamsession, 20u, SK- VR Muziekschool Centrum-West. Informatie SKVR Popschool jonge- renbands, 20u. Popufar. Dertigersin de natuur, 2iu, Softening's. Kwartet Bloemlust. 19u. RO Theater. Onder het Melkwoud, 20.15u. Lantaren/ Venster. Rotterdams- Dansacade- mie. Plaswijckpark. Het Tovervisje, 15u. Bioscopen ROTTERDAM Calypso 1: The Crucible' (12) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Calypso 2: 'Lost Highway' (16) dag. 18.45- 21.30. do.vr.ma.di.ook 13,15-16. Calypso 3: 'Jerry Maguire' (al) dag. 1315-16-18.45-21.30Cinerama 1: Turbulence" (16) dag. 13.15-16- 18.45-21.30. Cinerama 2: The Fifth Element' (12) dag. 12.45- 15.30-18,15-21.15. Cinerama 3: 'DonmeBrasco' (16) dag. 13.15-16- 18.45-21.30. Cinerama 4: 'Karak ter' (12) dag. 13.15-16-18.45- 21.30, Cinerama 5: The Fnghte- ners' (16) 'dag. 1Ó.'45-21.30. do- .vr.ma.di.ook 13,15-16. Imax Theater: 'Rmgoffire'{a!)dag. (beh- .ma) 14-16-20,45 ma. alleen 20.45. 'Special Effects' (af) dag. (beb.ma) 15.za.zo.ookl3. TheRfth Element' (12) dag. 18.30-21.45, 'Microcosmos' (al) za.zo.17. Lanta ren/Venster: za.m alle zalen vanaf 20: 'IsteHumorbal [festival. Venster 1: 'Lost Highway* (16) dag. (beh.za- .ma.) 19.30-22, za.ma alleen 19.30. ma.22 sneak preview. Ven ster 3: 'Nénette et Bom' (16) dag. (beh.za.) 22. The Van' (16) dag. (beh.za.22). Venster 4: Troisvieset une seule mort' (16) dag. (beh.za.) 19.30-22. Venster 2: 'L'Argent' (16) alleen ma.19.30. Village of Dreams' (al) dag. (beh.za.ma.wo.) 21.30 'DnftingClouds' (16) dag. (be- h.za.wo.) 21.30. Lumière 1: 'Ltar üar' (ai) dag.13.15-16-18.45- 21,30. Lumière 2: Turbulence'(16) dag.13.15-18-18.45-21.30. Lu mière 3: Shadow Conspiracy' (16) dag.18.45-21.30 do.vr.ma.di.ook 13.15-16. Lumière 4: Beavis Butt-Head Do Amenca (12) dag. 13.15-1618.45-21.30. Rexane: 'French Postcards Girls' (16) do. t/m zo. doori.voorst. 'Meisjes om van te smullen' (16) ma.t/m wo. doorl. voorst. Pathé: 'üar üar' (al) dag. 11.30-13.45-15.50-17.55-20- 22.05 'Onefineday'(al)dag. 16.40- 19.10-21.35. do.ma.di.ook 11.40- 14.10 vr. vervalt 16.40 di.vervalt 21.35. 'Dante's Peak' (12) dag. 11.45-14.10-16.45-19.15-21.45. 'All Stars'(al) dag. 11.10-13.55- 16.30-19-21.45. The English Pati ënt' (16) dag.ll-14.20-17.35- 20.50. 'Set it Off (16) dag. 11.55- 14.40-18-21.10. 'The Fifth Ele ment' (12) dag. 11.20-14.40-18- 21.20. 'Jailhouse Rock' (16) di.21.35, sneak preview. Maassluis De Vrienden van het Staelduinse Bos hebben in bezoe kerscentrum d'Oude Koestal een nieuwe tentoonstelling ingericht. Het thema is de egel. Egels zijn kleine zoogdieren, die 's nachts in heel wat tuinen weieens rondlo pen. Egels zijn dol op allerlei in secten, lusten wormen en zijn niet vies van een rottend stukje fruit. De tentoonstelling is vanaf 14 juni te zien. Het Staelduinse Bos is een gebied van het Zuidholiands Landschap en is vrij toegankelijk. Het bezoekerscentrum is centraal in het bos gelegen en wordt be heerd door vrijwilligers van de vereniging Vrienden van het Staelduinse Bos. d'Oude Koestal is woensdag en zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur en op zondag van 11.00 tot 17.00 uur geopend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3