16 Productieheffing levert 250.000 extra banen op i Iffll® Rambiz-methode kan meer brug-orders opleveren 'Rotterdamse subisdie op loonkosten pakt goed uit' Vrachtwagen-blokkades in Europese landen Aandeelhouders HMG nemen de macht over MOT wil lagere overheids- tarieven Meer winst voor EZH Omzet industrie flink gestegen Benzine/diesel cent goedkoper Zwitsers kopen Mister Minit Start krijgt 36-urenweek Duitse bouw: minderbanen Microsoft schikt over nepmuizen Timberhouse is failliet Nieuwe Shell-topman: 'Eerst praten, dan pas besluiten' Unilever verkoopt Nordsee-visbedrijven Vliegveld niet bang voor verbod op korte vluchten Rotterdam lisiffl» Mfl9^es VanDriei Drukkerij Van Priel drukt ze met spoed, Stena Discovery vaart nu op schema Rotterdams Dagblad 1 Dinsdag 10 juni 1997 09 9 Den Haag Het gaat goed met de Nederlandse industrie, want de omzet in deze sevctor steeg in april van dit jaar met 12 procent; de metaal en de textiel waren met een plus van 17 procent de absolu te toppers. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek boekte de vaderlandse industrie de hoog ste omzetgroei sinds mei 1995. De bedrijven konden de verkoopprij zen met ruim twee procent verho gen. Het feit dat april dit jaar één werkdag meer had dan vorig jaar werkte eveneens door. RotterdamDe prijzen van zowel benzine als dieselolie gaan mor gen een cent per liter omlaag. Marktleider Shell heeft dit be kendgemaakt. Ongelode benzine komt op 2,05 per liter. Ongelode superbemine en super met lood- vervanger gaan resp. ƒ2,10 en ƒ2,17 kosten. De prijs van een He ter dieselolie komt op 144,8 cent. Zurich DBS Capital, een Neder lands dochterbedrijf van Union Bank of Switzerland, heeft alle aandelen overgenomen van Mis ter Minit, een keten van schoenre paratie- en sleutelbedrijven die inmiddels ook actief is met een snelle fotoservice. Wat de Zwitser se bank voor de aandelen heeft betaald is niet bekend. Mister Mi nit neemt een unieke internatio nale positie in. De keten beschikt over 3800 vestigingen in 36 lan den. Mister Minit werd in 1957 op- gerichtdoor Donald Hills on Ryan, Van hem heeft de bank alle aan delen gekocht. GoudaStart krijgt als eerste uit zendbureau een 36-urige werk week. Dat is opgenomen in de nieuwe CAO die vakhonden en Start gisteren zijn overeengeko men. De éénjarige CAO gaat op 1 juli van dit jaar in, en geldt voorde drieduizend vaste medewerkers. De uitzendkrachten zelf krijgen dus geen kortere werkweek. De loonsverhoging is bescheiden: één proeent. Een beperkt aantal mensen, zoals chefs en directeu ren, krijgt geen kortere werk week. In plaats daarvan krijgen ze 2,5 procent loonsverhoging extra. Bonn De crisis in de bouw in Duitsland kost dit jaar nog eens 80.000 banen. In 1998 valt op z'n best een stabilisering van de situ atie te verwachten. Vorig jaar gin gen er al 100.000 banen verloren in de Duitse bouw: ruim 7 procent van de totale werkgelegenheid. De malaise is te wijten aan èen ge brek aan opdrachten door de zwakte van de economie en aan concurrentie van buitenlandse bedrijven met goedkope arbeids krachten. Hoofddorp Softwarefabrikant Microsoft heeft een schikking ge troffen met Procase in Breda, een leverancier van computeronder delen die 40.000 illegale kopieën van Microsoft-computermuizen op de Nederlandse markt heeft gebracht. De partij nepmuizen had een verkoopwaarde van onge veer ƒ4 miljoen. Het bedrijf be taalt nu een onbekend bedrag als schadevergoeding aan Microsoft en heeft verklaard dat hei nooit meer illegale Microsoft-producten zal leveren. Alkmaar Timberhouse Trading Group in Enkhuizen, dat houtsta pelwoningen van Amerikaans ei ken verkocht, is failliet. De Alk- maarse rechtbank heeft het fail lissement uitgesproken over het omstreden bedrijf. Dit gebeurde op verzoek van een onbetaald be drijf en een benadeelde klant Eind 1993 ging een soortgelijk be drijf uit Zwaag, genaamd Falcon Log en geleid door dezelfde eige naar, ook al failliet Zeker vijftien kopers van zelfbouwwoningen zeggen door Timberhouse te zijn benadeeld. Materiaal werd niet geleverd. Het gaat behalve om Ne derlandse ook om Duitse klanten. Timberhouse lag met diverse le veranciers overhoop over betalin- Door Canis Zijlmans Rotterdam Het in Rotterdam ontwikkelde systeem van pro- ductieheffing kan bij landelijke invoering in vier jaar tijd 250.000 extra banen opleveren. Dit toont een begin vorig jaar in Rotterdam gestart experiment aan. De deskundigen wijzen erop, dat het werkgelegenheidseffect bij de Rotterdamse proef is geba seerd op kleine aantallen, het geen voorzichtigheid gebied om trent voorspellingen over het ef fect van landelijke invoer van het fiscale systeem. Bij de zeven deel nemende bedrijven groeide de werkgelegenheid volgens een tus sentijdse rapportage met 16,5 pro cent De zeven bedrijven maakten een reële werkgelegenheidsgroei door van 22,4 procent Maar zonder Prohef, zoals het experiment kort weg heet, zouden zij, volgens in schattingen van bedrijfsdeskun- digen, een afname van het aantal banen van 4,1 procent hebben la ten zien. De Rotterdamse proef komt neer een loonkostensubsidie. Met ge meentelijke steun worden de loonkosten met de helft omlaag gebracht. Bij de proef wordt de premie voor WW, WAO en andere sociale lasten betaald over de op brengst van de onderneming. Het door Rotterdam gevulde garan tiefonds heeft tijdens de proef al voor 300.000 gulden aan lasten verlichting uitgekeerd. Op hun beurt droegen de bedrijven voor een half miljoen gulden af. Het verschuldigde percentage voor de sociale lasten varieert zodoende tussen de 19,4 en 45,7 procent van de toegevoegde waarde op de pro ductie van de deelnemenden on dernemingen. Door de proef konden de deelne mende bedrijven hun klanten meer service bieden, de werk plaatstarieven verlagen en inves teren in nieuwe markten. Door de vrijwilligheid van de deelname aan de proef kregen de twee be drijven, die met Prohef meer aan premie moesten betalen dan vol gens het huidige systeem, het ver schil teruggestort. Prohef is gebaseerd op ideeen van organisatie-adviseur P. van Els- wijk. De stichting is een initiatief van de gemeente. Men koos voor het experiment bewust kleine ka- pitaalextensieve ondernemingen. De zeven deelnemende bedrijven, bestaande uit vijftien bv's, heb ben zo'n tachtig arbeidsplaatsen. Het betreft onder meer drukkerij en, garages, een pianohandel, een groothandel in audio-visueie ap paratuur en een scheepvaarten* dememing. De Stichting Prohef streeft uit breiding na naar 25 bedrijven met in totaal300 arbeidsplaatsen voor begin volgendjaar. Rotterdam Eerst praten met overheden en maatschappelijke groeperingen, dan pas een besluit nemen en daarna bouwen. Dat is volgens Shell-directeur Jeroen van der Veer de nieuwe lijn die Shell bu grote investeringen zal volgen. Tot nog toe had Shell de politiek zelf een besluit te nemen, dit vervolgens aan te kondigen en publiekelijk te verdedigen. Die koers moet volgens Van der Veer helemaal andersom, omdat die niet langer voldoet om betrok kenen en groeperingen te overtui gen en tevreden te stellen, zoals bijvoorbeeld bleek bij de ontman teling van het productieplatform Brent Spar. Het traditionele beslissingsmodel van Shell voldoet volgens hem niet „Het heeft paternalistische trekos." Volgens Van der Veer is het een benadering van 'vertrouw mij'. „Maar vandaag de dag leven we in een 'Show me'-cultuur. We zullen het dus beter moeten doen," zei het aanstaande lid van het Comité van Directeuren van de Koninklijke/SheU Groep. Van der Veer sprak gistermiddag tijdens een door Shell georgani seerde conferentie in het kader van de ingebruikstelling van het vernieuwingsproject Per+ op de raffinaderij in Pemis. Hij heeft de nieuwe lijn van denken bij die in vestering van 3,3 miljard gulden als voormalig directeur van Shell Pernis al in de praktijk gebracht. In een vroegtijdig stadium is met overheden en maatschappelijke groeperingen, waaronder de mi- lieu-orgamsaties, over de investe ring gesproken. Daarbij heeft Shell tal van milieumaatregelen genomen, zoals ontzwaveling van de producten en afvalgassen en reiniging van proceswater. Ge volg was dat er slechts een gering aantal bezwaren tegen de investe ring werden ingediend. Dit 'mo del' heeft Shell kort geleden ook toegepast bij de vaststelling van de vernieuwde algemene beleids uitgangspunten van de groep. Van der Veer noemt het model, Triple-D genoemd (Dialogue. De cide, Deliver), als 'universeel toe pasbaar' voor grote infrastructu rele projecten. Als voorbeeld noemt hij de uitbreiding van de Maasvlakte en de aanleg van een nieuwe nationale luchthaven. De Rambiz met een brugdeel bij de Vasco da Gama-brug. FotoScaidis-VanSeumereo Rotterdam Unilever heeft Nord- see Gmbh met zyn visrestaurants, groothandels -en detailhandelsbe- drijven in Duitsland en Oosten rijk verkocht aan de internationa le beleggingsmaatschappij Apax Partners. Een verkoopprijs werd gisteren niet bekendgemaakt. Nordsee heeft een omzet van bij na DM 1,1 miljard 1,24 miljard); daaraan dragen de detailhandels- en de groothandelsbedrijven elk voor de helft bij. Dit visbedrijf heeft in Duitsland 6200 en in Oos tenrijk 450 werknemers in dienst. Nordsee detailhandel omvat 307 restaurants; daarvan zijn er 276 in Duitsland gevestigd en 31 in Oos tenrijk. Van deze restaurants heb ben er 182 tevens winkeis v/aar verse vis en delicatessen worden verkocht. Groothandel Deutsche See bestaat uit 31 distributiecen tra in Duitsland en drie in Oosten rijk; ook heeft het bedrijf produc tiefaciliteiten in Bremerhaven. De verkoop van Nordsee zal geen gevolgen hebben voor de 'Norda- LyselT ingeblikte visproducten die door Umlever-dochter Union Deutsche Lebensmittelwerke op de markt worden gebracht, of voor Frozen Food International, dat een productievestiging in Bre merhaven heeft en diepgevroren vis (vooral vissticks) levert aan de aan haar gelieerde bedrijven in Europa. Apax Partners, de nieuwe eige naar van Nordsee is een interna tionale beleggingsmaatschappij,, die meer dan 4,8 miljard aan in stitutionele fondsen beheert. Van uit elf kantoren in onder meer En geland, Duitsland en de Verenig de Staten ontwikkelt de belegger een scala aan investeringen, zoals het verstrekken van start- of uit breidingskapitaal tot het investe ren in een management-buv-out. Apax Partners heeft Nordsee met onmiddellijke ingang overgeno men. De beleggingsmaatschappij zal niet alleen de aankoop finan cieren, maar wil de onderneming ook verder tot ontwikkeling bren gen. Door Bram Oosterwijk Lissabon De succes-methode waarmee Scaldis-Van Seumeren met het catamaran-hijsschip Rambiz het vervoer en het plaat sen van de betonnen wegdelen van de Vasco da Gama-brug over het brede gedeelte van de Taag bij Lissabon heeft aangepakt zou de ze Belgisch-Nederlandse combi natie op niet al te lange termijn wel eens enkele forse opdrachten kunnen opleveren. Zo is ze al een eind gevorderd met de onderhandelingen over mede werking aan de bouw van een 44 kilometer lange brugverbinding over de Rio de la Plata tussen Ar gentinië en Uruguay: een order van meer dan 100 miljoen gulden. Ook wordt er onderhandeld over brugprojecten in Izmir (Turkije) en Zuid-Korea. Er is internatio naal veel interesse voor de werk wijze van de Rambiz. "Directeur Klfas" Reimgert "van Scaldis Salvage and Marine Con tractors in Antwerpen, die de joint-venture met Van Seumeren is aangegaan: „Er is een prima contact met de Argentijnse rege ring. We hebben goede hoop dat we de order zullen krijgen". En Frans van Seumeren, president van Van Seumeren Holland: Het gaat om een opdracht van zeker honderd miljoen gulden. We kun nen de Rambiz ook daar uitste kend gebruiken. Hebben we er in tussen ander werk voor, dan kun nen we een tweede, mogelijk gro ter hijsschip laten bouwen". Het systeem van twee kranen die elk op een ponton staan en die on derling door een constructie zijn verbonden heeft in Lissabon be wezen snel en effectief te kunnen werken. Ruim binnen de con- tracttijd heeft de Rambiz de brug-' delen geplaatst; de komende vier weken worden de laatste tien van de in totaal 150 stuks gelegd. De Rambizhaaltzeweg bij een bouw plaats op zo'n twintig kilometer afstand, transporteert ze en legt de delen op de pijlers. Gemiddeld is er iets meer dan twee dagen no dig voor één deel. Scaldis-Van Semumeren heeft de hijs-catamaran in 1995 speciaal la ten construeren voor het werk aan de Taag-brug. Op twee bestaande pontons (de Ram en de Bizon) construeerde het Rotterdamse be drijf Huisman-Itree een verbin dingsponton (met dekhuis en scheepsbrug) en twee kranen die tot 240 meter hoogte kunnen hijsen. Elk kunnen ze tot 2000 ton heffen. De delen van de Taag- brug zijn 80 bij 16 meter groot; ze wegen 2200 ton per stuk. De Ram biz heeft 28 miljoen gulden ge- Parijs Vrachtwagenchauffeurs in een aantal Europese landen hebben gisteren wegblokkades gevormd in het kader van een ac tiedag van Europese vrachtwa genschauffeurs voor betere ar beidsvoorwaarden. Het zwaarte punt lag in Frankrijk. Daar waren 's middags 33 blokkades. Franse chauffeurs blokkeerden in samenwerking met buitenlandse collega's enkele grensovergangen met België, Duitsland, Zwitser land, Italië en Spanje. Spaanse chauffeurs blokkeerden de grens Vilar Formoso met Portugal. Ook in Duitsland waren er acties om aandacht te vragen voor de wen sen van de vrachtwagenschauf feurs. Die concentreerden zich langs de grenzen met Frankrijk en Polen. Bij de Europese Commissie be staat begrip voor de onvrede van de chauffeurs. Vervoerscommis- saris Kinnock meent dat er geen rechtvaardiging bestaat voor de grote verschillen in werkomstan digheden tussen het wegvervoer en andere economische sectoren. Voor vrachtrijders zouden dezelf de principes als voor andere werk nemers moeten gelden, zo meent hij. De commissie werkt aan voorstel len voor hérziening van de rege lingen voor de sectoren die uitge zonderd zijn van de Europese so ciale wetgeving. Dit betreft vooral de transportsector. lieux als bestuurslid zijn afgezet komt als een volslagen verras sing. Uitgezonderd Boermans, die zich ziek heeft gemeld en de aan deelhouders met de Techter dreigt, zijn de anderen nog aan het werk bij de HMG-groep. Volgens ingewijden is de onge meen harde ingreep van de aan deelhouders het gevolg van een een-tweetje tussen VNU-topman Brentjes en Veronieabaas J. van der Reyden. VNU topman Brent jes zou met zijn aanval Boermans hebben willen straffen voor hel feit dat hij zich helemaal heeft verkocht aan productiemaat schappij Endemol in plaats van bij het VNU bedrijf De Winter pro gramma's in te kopen. Hilversum Niet alleen topman H. Boermans en directielid H. Roemers, maar het voltallige HMG-bestuur is vorige week uit hun functie gezet. De aandeel houders VNU, Veronica en het Luxemburgse CLT wilden daar mee het vermeende gesjoemel met aandelen en ondermaats be leid afstraffen. Vorig jaar leed HMG een verlies van 33,2 mil joen. De drie bazen van deze be drijven, J. van der Reyden (Veronica). J. Brentjes (VNU) en R. Sautter (CLT), hebben zitting genomen in het nieuwe bestuur. Dat naast HMG-baas Boermans en zijn Luxemburgse collega Roe mer ook de directieleden W, van de Meer de Walcheren en P. Tiï- kost. De know-how voor het mari tieme aspect van de catamaran komt van Scaldis (dat vooral in bergings- en aannemingswerk op zee doet). Het hijsgedeeite werd verzorgd door Van Seumeren Hol land, die met een 'vloot' van 120 kranen het grootste bedrijf in zijn soort van ons land is. De brug over de Taag is hard no dig omdat het verkeer over de eni ge brug die de beide oevers van de Portugese hoofdstad met elkaar verbindt met zo'n 150.000 auto's per dag zwaar overbelast is. Deze '25-april-brug' krijgt er binnen kort trouwens een tweede dek bij, voor een dubbel metro-spoor. De nieuwe brug -die genoemd is naar de Portugese zeevaarder die in 1498 de vaarweg naar India ont dekte- maakt deel uit van een ringweg-circuit rond Lissabon. De totale lengte van de Vasco da Gama-brug is 18 kilometer: tien kilometer over water aVècht kilo meter overiancTHeOS IShfva&te brug op pijlers, met aan beide zij den een verhoging voor de door vaart van schepen. Twee miljard De brug, die na de Kanaaltunnel de op één na langste verbinding over of onder water in Europa is, kost twee miljard gulden. Het pro ject wordt gebouwd door het En gels/Frans/Portugees consortium Lusoponte. Bij het baggerwerk en bij de fundatie voor de pijlers zyn enkele Nederlandse bedrijven in geschakeld geweest. De Portuge se regering wenste een brug van een betonkwaliteit die voor een periode van liefst 120 jaar wordt gegarandeerd. Het project is be stand tegen zeer zware aardbevin gen. Lusoponte heeft een contract met de regering om gedurende 33 jaar tol te mogen heffen; dat doet ze vanaf 1 januari 1996 trouwens ook op de '25 april-brug'. Het tolcon- tract eindigt eerder als het totale verkeer in beide richtingen op de twee bruggen vanaf die datum het aantal van 2,25 miljard voertuigen heeft bereikt. Na de tolperiode vervalt de brug aan de Portugese overheid. De westelijke kant van de brug - die in maart volgend jaar in ge bruik wordt genomen- sluit aan op het terrein waarop op dit mo ment wordt gebouwd aan de Ex- po'98: de wereldmanifestatie waarmee Portugal het feit her denkt dat Vasco da Gama 500 jaar geleden de vaarweg naar India ontdekte. Expo'98 zal gewijd zijn aan de beheersing van de wereld wateren, vooral wat betreft het milieu. Eind volgende maand wordt de Rambiz teruggesleept naar Rot terdam. Voor de hijs-catamaran is dus nog niet meteen werk. De bui tenlandse projecten zullen op z'n vroegst pas over twee jaar kunnen beginnen. Rotterdam De luchthaven Rot terdam verwacht niet dat vluch ten over korte afstanden zullen worden verboden op het moment dat hoge-snelheidsverbindingen per trein gereed zyn. GroenLinks- fractieleider P. Rosenmöller heeft afgelopen weekeinde tijdens een bijeenkomst van zijn partij ge pleit voor verregaande maatrege len om het vliegen over korte af standen te verbieden. Volgens een woordvoerster van Rotterda m Airport duurt het voor lopig tot minimaal het jaar 2002 eer er een goed netwerk is van ho- ge-sneiheidstreinen. Bovendien is hedendaagse zakenreiziger, zo geeft de woordvoerster aan, ge steld op vooral snelle verbindin gen. „Voor die reiziger is bijvoor beeld de Thalys naar Parijs nog geen alternatief, Datzelfde geldt voor de Kanaaltunnel voor het rei zen naar Engeland." Op Europees niveau wordt al eni ge tyd gesproken over het {mini maal) bevorderen van het snelle treinverkeer ten opzichte van het vliegverkeer voor verbindingen korter dan zeshonderd kilometer. De woordvoerster van de luchtha ven Rotterdam betwijfelt of het ooit komt van een, in het uiterste geval, vliegverbod voor korte af standen. „Zoiets kan je, zelfs als Europa, niet eenzijdig invoeren," zegt ze. „Voor Nederland is zoiets bovendien economisch erg slecht." Zo'n vliegverbod zou voor Rotter dam Airport, waar de meeste pas sagiers gebruik maken van die korte verbindingen, desastreus zijn. Voor de regionale economie is de luchthaven een zeer belang rijke factor, alleen al voor wat be treft de directe werkgelegenheid, zo benadrukt ze. „De Europese voetbalbond, de Uefa, heeft on langs nog tijdens de in Rotterdam gespeelde finale om de Europa Cup voor bekerwinnaars gesteld dat een vliegveld in de directe na bijheid van een stadion een zeer belangrijk voordeel is. Dat soort wedstrijden wil Rotterdam toch niet gaan missen?" Adverteren? Tel: 010 - 4004 463 DRUKKERIJ van PC' OF MAC-FILES ^KEH WIJ DRUKWERK I BeiBambachtttraat 2 3079 DA Rotterdam Tel. OtO - 482 90 44 Fax 010 - 479 07 42 RotterdamMaasvlakte Olie Ter minal (MOT) blijft klagen over de te hoge overheidstarieven in de Rotterdamse haven. Dit jaar wor den weliswaar de haventarieven met verhoogd, maar bezorgd is MOT over de gevolgen van de her waarderingen voorde onroerende zaak belasting (OZB). Een struc turele verlaging van de overheids- lasten is en blijft var groot belang, schrijft algemeen-directeur ir. C.H. Doorakkers in het jaarver slag van MOT, die via de opslag tanks voornamelijk de raffinade rijen van ruwe olie voorziet. De kosten van huren en belastin gen stegen vorig jaar uiteindelijk nog met 3 procent vooral door de stijging (met ruim 2 procent) van de grondhuur van het Gemeente lijk Havenbedrijf Rotterdam. MOT moest vorig jaar in totaal ruim 7,2 miljoen gulden aan het Havenbedrijf betalen (hierin zit ten nog niet de havengelden voor de 140 meestal supertankers tot 400.000 ton draagvermogen die vorig jaar by MOT losten). De totale aanvoer van ruwe olie bedroeg vorig jaar 39,5 miljoen ton, tegenover41,8 miljoen in het jaar daarvoor. De vermindering met -ncent kwam vooral doo: aantal kleinere tan kers n».„uil zo'n 3 mihoen ton in het Zeeuwse Borsseleging lossen. Niettemin loopt via MOT nog al tijd 32,7 procent van de ruwe olie- aanvoer in de haven van Rotter dam. Hoek van Holland Stena Line in Hoek van Holland heeft de vertra gingen met de nieuwe supersnel le catamaran Stena Discovery bij na helemaal opgelost. Het schip ligt volgens directeur De Lange elke dag beter op schema. „De verstoringen blijven nu beperkt tot vijf tot tien minuten, een tijd die het snelle schip op zee kan in halen," zegt hy. Vorige week maandag had het schip tijdens zyn eerste vaart een vertraging van twee uur wegens «werkproblemen, een kapotte kraan en moeizaam manoeuvre ren voor de kade bij Hoek van Holland. De dag daarna kende de middagafvaart nog een vertra ging van een kwartier. „Maar daarna is het snel beter gegaan," zegt De Lange. De Stena Discovery had afgelo pen zaterdag door de snel opko mende storm weliswaar ook een vertraging van een halfuur. Maar dat was uit voorzorg. De storm stak precies om kwart over drie op, de tijd dat de catamaran nor- maai gesproken voor de kade aan het manoeuvreren zou zyn. „De bemanning wist door de regelma tig bijgehouden weerberichten dat de storm eraan kwam en bleef daarom buitengaats wachten," zegt De Lange. „Om vier uur kon het schip zonder problemen afme ren." VoorburgDe strenge winter, een grotere efficiency en de lage rente hebben bijgedragen aan de verbe tering van het resultaat bij het EleetriciteitsbedrijfZuid-Holland (EZH). Vorig jaar heeft EZH een winst behaald van 59,5 miljoen, tegen 45,4 miljoen in 1995. Het bedrijfsresultaat by EZH ver beterde van 98 miljoen in 1995 tot 106 miljoen vorig jaar, zo blijkt uit het jaarverslag. De om zet lag in het verslagjaar met ruim 1,4 miljard maar net boven die van een jaar eerder. In 1996 leverden de stroomfabri kanten in totaal 13.272 Gigawatt- uur aan elektriciteit, iets meer dan een jaar eerder. Door de inge bruikname van de warmtekracht centrale RoCa3 in Rotterdam steeg het gezamenlijke vermogen van de Zuid-Hollandse centrales met 220 Megawatt tot 2.601 Mega watt in totaal. In 1997 en 1998 wor den de centrales Waalhaven en Merwedehaven stilgelegd, waar door het productievermogen zal teruglopen naar 1.770. Dit jaar staat voor EZH groten deels in het teken van de fusiebe sprekingen met andere productie bedrijven voor elektriciteit EPON, UNA en EPZ. Samen met de SEP willen zij komen tot een landelijk grootschalig productie bedrijf. Zo moet een onderne ming ontstaan die zich kan hand haven temidden van de buiten landse giganten. Deze fusie zou in april 1998 een feit moeten zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 4