13 Verkoop flats op losse schroeven Vliegende molenkap Coalitie vraagt oppositie tips voor armoedebestrijding Rotterdams Dagblad B en w willen goedkope huurwoningen Noordvest behouden 'Krater' door lek in damwand Malaise bij Holy kleiner dan gedacht UW ROCKFOIITSOIÖE^ENDËMJER van buuren schoenen Molenaar Boekenstijn wint Vlaardingse Ondernemersprijs Abonnee Service Achter tralies na rake klappen Vrouwen geven diefstallen toe Schiedam krijgt meer geld dan was gehoopt Weer geen stroom in Vlaardingen DANKBETUIGING Pisatex B.V. De familie Saas Waterweg Vrijdag 13 juni 1997 Door Menno Haddeman Schiedam Burgemeester en wethouders van Schiedam staan gereserveerd tegenover de plannen van Woningstich ting Noordvest (WSN) om woningen aan een belegger te ver kopen. Het college adviseert Noordvest in het verkoopcon tract met de belegger op te nemen dat de twee complexen in Sehiedam-West (Vijfsluizen en Wilhelmina) in de verhuur biij- De belegger, die in totaal vijf eom- plexen van de woningstichting wil kopen, is van plan de wonin gen op den duur te verkopen aan particulieren. B en w willen dat de huizen in het goedkope huurbe- stand blijven. Door het advies van de gemeente komt de totale ver koop aan de belegger op losse schroeven te staan. Twee maanden geleden werd be- 1 kend dat de noodlijdende WSN een deel van het woningbestand wil verkopen. Een gedeelte aan zittende bewoners en een flink deel aan een belegger. Vooral op die laatste manier zou de Schiedamse woningstichting op korte termijn veel geld binnenha len. WSN kent grote geldzorgen en dit was éen van de oplossingen die directeur J Feijtel had be dacht om zijn corporatie uit het slop te treken. Met de Fortress Groep had de WSN inmiddels een akkoord be reikt over de verkoop van vijfhon derd woningen. De verkoop om vatte de complexen aan de Sta tionsstraat, het Schuttersveld, de flats Wilhelmina en Vijfsluizen en tachtig woningen in Woudhoek- Zuid. Volgens de directeur was er een goede prijs overeengekomen. Feijtel realiseerde zich dat hij zijn tafelzilver verkocht en dat het een zeer impopulaire maatregel be trof. Daarom had hij ervoor ge zorgd dat er een harde sociale pa ragraaf in het verkoopcontract werd opgenomen. Volgens hem zouden de bewoners er niets van merken dat niet Noordvest, maar een belegger de huisbaas was. De bewoners hechtten echter wei nig waarde aan de als gerustel- lend bedoelde woorden van Feij tel. Zij lieten de directeur duide lijk blijken niet akkoord te gaan met de verkoop van 'hun* huizen. Zij lieten hun protest horen tij dens een vergadering van de raadscommissie voor volkshuis vesting. Ook verschillende raads leden lieten die avond weten vraagtekens bij de plannen van Noordvest te hebben. Probleem Vlak voordat de commissie maan dag met haar advies aan de Noordvest komt, wordt bekend dat b en w de verkoop op zich niet van de hand wijzen. Wel stelt het college bij een eventuele verkoop de voorwaarde dat de twee com plexen in West in de verhuur blij ven. Hoogst waarschijnlijk neemt de commissie het advies van het college maandagavond over. De woningstichting, die het voor stel van de commissie niet naast zich neer kan leggen, heeft dan een probleem. Directeur Feijtel heeft vorige maand in een bnef aan het college al laten weten dat de totale verkoop van de wonin gen aan de belegger alleen door kan gaan als de belegger, onder bepaalde voorwaarden, dc moge lijkheid krijgt alle woningen aan particulieren te verkopen. Mocht dat met kunnen, is de belegger niet meer geintereseerd en gaat de verkoop niet door, aldus Feij tel. De woningstichting blijft dan dezelfde, enorme schuldenlast met zich mee zeulen. De enige mogelijkheid die dan voor de WSN overblijft is naar de staatssecretaris stappen. Zijn uit spraak in de zaak is dan doorslag gevend. Een woordvoerder van de woningstichting deelt mee eerst het advies van de commissie af te wachten alvorens met een reactie te komen. Wel deelt ze mee dat de WSN zo krap bij kas zit dat het geld dat met een eventuele ver koop binnengehaald kan worden hard nodig is. „We staan met de rug tegen de muur. Verkoop is voor ons de enige mogelijkheid iets aan de finaciële situatie van de stichting te doen." VlaardingenDe malaise bij het Vlaardingse Holy Ziekenhuis blijkt minder groot dan aanvan kelijk werd vermoed. Niet veer tig maar 35 arbeidsplaatsen ver dwijnen bij het noodlijdende hospitaal. Voor 23 werknemers heeft de directie reeds een ande re functie gevonden, een aantal binnen en een deel buiten het ziekenhuis. Toch is voor twaalf werknemers van het Holy, alle maal werkzaam in de indirecte zorg (zoals technische dienst en administratie), de toekomst on zeker. Als de gemeente Vlaar- dingen niet bijspringt met hulp of geld, komen zij werkloos op straat te staan. De 35 werknemers van het zie kenhuis zijn de afgelopen week allemaal individueel ingelicht over de plannen van de directie. Gisteren werd in twee bijeen komsten het voltallige personeel van het ziekenhuis geïnfor meerd. Volgens directeur M. Rook was de stemming gelaten. Bijna ie der personeelslid wist al hoe het er met het ziekenhuis voor staat Rook: „Voor de mensen die wor den ontslagen was de medede ling een soort opluchting. Na lange tijd van onzekerheid wis- ten^ze eindelijk waar ze aan toe waren. Er heerste deze week een soort van examenstemming in het ziekenhuis. Word ik gebeld of mag ik blijven?" Van de 23 werknemers waarvoor de directie een andere baan heeft gevonden blijft een flink deel binnen het ziekenhuis wer ken. Ze vullen ontstane vacatu res op. „Watje vaak ziet is dat als bekend wordt dat er banen bij een bedrijf of instelling verdwij nen een aantal werknemers zelf ai weggaat," vertelt Eouk. „Zij nemen het zekere voor het onze kere en kiezen bij voorbaat al voor een nieuwe baan. Zo is er momenteel gek genoeg een aan tal vacatures by het zieken huis." Een andere groep krijgt de mo gelijkheid een baan bij andere ziekenhuizen, waaronder het Schieland in Schiedam, te be trekken. Van de in totaal 35 ar beidsplaatsen verdwijnen er vijf bij de directe zorg. Dit zijn alle maal leerling-verpleegkundi gen. „Zij doen op dit moment er varing op in het ziekenhuis met de garantie dat ze binnen een bepaalde termijn een vaste baan krijgen aangeboden. Dit gebeurt echter niet bij het Holy, maar bij een ander ziekenhuis of de Thuiszorg.'1 Doordat 'maar' vijf medewer kers bij de directe zorg verdwij nen, zullen er voor de patiënt volgens Rook geen veranderin gen optreden in de kwaliteit van het ziekenhulswerk. Een bijdra ge van de gemeente Vlaardin- gen in het sociaal plan blijft vol gens Rook onontbeerlijk. De twaalf werknemers die nu ge dwongen worden ontslagen zou den met hulp van de gemeente aan het werk kunnen. „De ge meente zou een aantal van deze mensen zelf in dienst kunnen nemen. Daarnaast kan een ge deelte met financiële hulp van de gemeente in het ziekenhuis zelf blijven werken." Ook met de fusie met het Schie land Ziekenhuis aan het eind van de eeuw in het vooruitzicht is geld van de gemeente hard nodig. „Op dit moment kampen we met een negatieve reserve van 2,5 miljoen gulden. Door de bezuinigingsmaatregelen pro beren we daar wat aan te doen. Om het Schieland Ziekenhuis er aan het eind van de eeuw niet een erg mager broertje bij te la ten krijgen is geld van de ge meente hard nodig." Vlaardingen Molenaarsbaas Ni co Boekenstijn van Molen Aeolus heeft de Vlaardingse Ondeme- 'mersprijs 1997 gewonnen. 'Een 'waardige winnaar', meent secre- 'taris H. Klaasse van de Stichting Vlaardingse Ondernemersprijs. „Eindelijk weer eens een detail handel annex ambachtelijk be drijf," motiveert hij. De laatste ja- Ten hebben voornamelijk grote ondernemingen gewonnen. ■De molen op de kop van de Korte- Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van I 14.00 tot 16.00 uur Telefoon: 010-4004 444 Rotterdams Dagblad dijk in Vlaardingen is de bekend ste activiteit van Boekenstijn, vanwege de ingrediënten voor het Moerman-brood. Dit gezond heidsproduct vindt zijn weg door heel de wereld en wordt zelfs afge zet in Afrika. Behalve molenaar is de prijswinnaar directeur van een drietal vennootschappen, die zich bezighouden met groothandel en importactiviteiten op het gebied van detailhandel in granen, meel- produeten, dierenvoeding en de 'molenproducten'. Daarnaast is Boekenstijn actief betrokken bij allerlei promotione le acties voor Vlaardingen en de molen. Ook treedt hij geregeld op ais weerman bij de lokale radio. Aan de Vlaardingse Ondernemersprijs is een geldbe drag van vijfduizend gulden ver bonden. Dit jaar wordt dat bedrag verdeeld over de Dr. Moer manvereniging en de Stichting Restauratiefonds Molen Aeolus. De prijsuitreiking is woensdag om 19.30 uur in de Burgerzaal van het stadhuis van Vlaardingen. „Niets aan de hand," sust T. Sonneveld van Rijkswaterstaat de gemoederen van enkele Maas- sluizers. Die maken zich ernstig zorgen over een gat in de grond nabij het voormalig havenkan toor op de uiterste hoek van de Govert van Wijnkade. „Het lijkt wel een krater," zeggen ze ver ontrust. Sonneveld legt uit dat het gat is ontstaan door een lek in de damwand. Niks bijzonders, reageert hij laconiek. „We zijn gewoon onderhoud aan het plegen. Net zoals de PTT de straat wel eens openbreekt." Nadat een deel van het zand door het lek was weggelopen, heeft Rijkswaterstaat nnk Hg van h*>t ?anri wrnit gegraven. Zo kan achter de huidige damwand een nieuwe wand worden geheld, waama het gat weer wordt gevuld. Sonneveld verwacht dat de werkzaamheden medio september zijn afge rond. Overigens kampt de gemeente Maassluis met een soortgelijk probleem aan de Govert van Wijnkade. Ook die is aan het zak ken. „De verzanding spoelt eronder vandaan," licht gemeente woordvoerder I. van Eijk toe. „We onderzoeken hoe we dat het beste kunnen oplossen. De moeilijkheid is namelijk de belas ting van de kade in verband met de loswal van Smit Tak." Foto Roel Dijkstra Bij de laatste restauratie in 1974 was de kap van de molen De Vrijheid (1785) aan de Noordvest in Schiedam niet meegeno men. Herstel was toen nog niet nodig. De molen is nog dage lijks In bedrijf als korenmolen voor bakkers in de wijde omtrek van Schiedam en daardoor is de kap gaan slijten. De basiscon structie van de kap is deze week met hulp van een enorme kraan van de molen verwijderd. Dat niet ongevaarlijke werk nam zo'n vijf uur in beslag. De kap wordt op de Schiedamse restauratiewerkplaats uit elkaar gehaald en hersteld, waarbij een groot deel van de oude onderdelen weer wordt hergebruikt. Vooral het kruiwerk zal on der handen worden genomen zodat de molen weer soepel op de wind kan kruien. De opknapbeurt van De Vrijheid zou eigenlijk vorig jaar al plaatsvinden, maar dat werd gedwarsboomd door de brand in molen De Walvisch aan de Westvest, vorig jaar februari. De restauratiewerkpiaats is sindsdien met De Walvisch bezig ge weest. Verwacht wordt dat de molen De Vrijheid deze zomer weer draait. Daarna wordt weer verder gewerkt aan De Wal visch. Foto Roel Dijkstra Maassluis „Als u zegt dat er vanavond geen oplossingen zijn aangedragen, heeft u niet geluis terd. Of het komt doordat wij op positie zijn," reageerde het Maas- sluisse PvdA-raadslid J,M. de Bruin gisteravond teleurgesteld. In een speciaal belegde vergade ring van de raadscommissie socia le zaken over de nota Armoedebe leid concludeerde wethouder L. Timmermans na een eerste in- spreekronde dat er "geen concrete voorstellen werden gedaan. Tot ergernis van De Bruin, omdat het juist de PvdA, de oppositiepartij, was die suggesties deed. „Zet uw oplossingen dan op pa pier," nam J. Lensselink (D66) het op voor de wethouder. Timmer mans had zojuist voorgesteld op de vragen en opmerkingen te rea geren door middel van een nota van antwoord, omdat 'niet uit drukkelijk door u is gezegd ga het daar en daar aan besteden'. „U heeft zo veel dingen gezegd, dat ik daar ook niet zo direct op zou kunnen antwoorden," meende Lensselink. Concrete afspraken zijn er dus wederom niet gemaakt tijdens de ze uitvoerige bespreking van de nota Armoedebeleid - op advies van enkele raadsleden voortaan armoedebestrijdingsbeleid ge noemd. Timmermans hield vast aan het collegestandpunt hier voor maximaal vierhonderddui zend gulden uit te trekken. On danks de berekening van De Bruin dat er zeker negen ton be schikbaar is. Naar aanleiding van de recentelijke toezegging van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid wordt gere kend op een extra uitkering voor de uitvoering van de nieuwe Alge mene Bijstandswet van vierhon derdduizend gulden. „Geld vrijmaken voor het kwyt- schelcüngsbeleid moet niet nodig zijn," was een andere suggestie van De Bruin in reactie op één van de collegevoorstellen in de nota. „Kwijtschelding van zaken als OZB en reinigingsrecht is te regelen via een solidariteitshef- fmg." Hij verwees naar de ge meente Vlaardingen, die per in woner tachtig cent extra wil gaan heffen om deze kostenpost te dek ken. Ook was De Bruin teleurgesteld over het feit dat Timmermans niet inhoudelijk inging op het eindverslag van het stadsdebat van de PvdA. Het was immers de ze fractie die op 26 maart een stadsgesprek had georganiseerd over het onderwérp, terwijl op de inspraakprocedure van het ge meentebestuur slechts één reac tie is binnengekomen. Ook de an deren vonden dit, een mager re sultaat. Wel waren de commis sieleden het erover eens dat de achterstandsbestnjding 'indivi dueel maatwerk' moet zijn, en niet in categoriale regels vastge legd. Zo moeten zaken als kwijt schelding, schuldhulpverlening en bijzondere bijstand - bijvoor beeld het vergoeden van een was machine- per geval worden be keken. Verder zeiden enkele frac ties het te betreuren dat het beleid pas in 1998 gaat gelden. Zowel RPF/SGP/GFV als WD pleitten voor een jaarlijkse bijstelling dan wel evaluatie van de nota. De discussie wordt voortgezet ty- dens de eerstvolgende commissie voor sociale zaken, op woensdag 2 juli. Schiedam De politie heeft afge lopen nacht een 20-jarige Schiedammer achter de tralies ge zet. De man werd opgepakt omdat hü in de Hoogstraat in zijn woon plaats een 21-jarige plaatsgenoot had mishandeld. Voor een café was onenigheid ontstaan tussen twee groepen jongeren. Op het moment dat politieagenten een kijkje kwamen nemen deelde de 20-jarige man klappen uit aan het slachtoffer. Hij werd aangehou den en overgebracht naar het poli tiebureau. Het slachtoffer is voor verwondingen aan het gezicht be handeld in het Schieland Zieken huis. Vlaardingen Op de Mr. L.A. Kesperweg in Vlaardingen zijn gisteravond twee vrouwen aange houden. In de auto van de twee uit Rotterdam en Ssttard troffen de agenten diverse goederen aan die afkomstig leken van diefstal. Tij dens het daaropvolgende verhoor bekenden de vrouwen (33 en 34 jaar) vijf winkeldiefstallen op het Liesveld en Veel plein in het cen trum van Vlaardingen. Schiedam De gemeente Schiedam krijgt drie miljoen gulden van het rijk voor het uitvoeren van het grote ste denbeleid. Dat is meer dan waarop wethouder A. G. Wieg man (financiën) had gerekend. De wethouder en burgemees ter R. Scheeres waren gisteren aanwezig bij het ondertekenen van het convenant voor de zes grote steden Haarlem, Venlo, Leiden, Dordrecht, Heerlen en Schiedam voor de periode 1996 tot en met 1999. Schiedam en de overige zoge noemde G6-steden zijn afgelo pen jaar door de staatssecreta ris van Binnenlandse Zaken Kohnstamm benoemd. Het ge volg is dat er extra geld komt om de grootstedelijke proble men op te lossen. Wiegman had begin dit jaar uitgerekend dat Schiedam op zo'n twee mil joen gulden kon rekenen. Een zelfde bedrag zou de gemeente krijgen voor Melkertbanen, Gisteren bleek dat ook voor de Melkertbanen de komende drie jaar meer geld beschik baar komt. Tot 1999 krijgt Schiedam hiervoor jaarlijks ruim vier miljoen gulden. B en w van Schiedam hebben vorige week het 'concept-actie plan uitvoering grote steden beleid' aangeboden aan het mi nisterie van Binnenlandse Za ken. Binnenkort worden de vertegenwoordigers van maat schappelijke instellingen uit genodigd om een reactie te ge ven op de plannen. In septem ber neemt de gemeenteraad een definitief besluit over de bestemming van het geld. Vlaardingen Een groot deel van Vlaardingen is vanmorgen zonder stroom komen te 2itten. Om tien voor acht viel in minstens tiendui zend woningen en bedrijven de elektriciteit uit. Het gaat om de wijken^ Vlaardinger-Ambacht, Öostwijk en een deel van het cen trum: het stadhuis bleef donker en dat gold ook voor de Gedempte Biersloot en een stuk van de Hoogstraat. De kabel voor radio en tv viel ook in de Westwfjk weg. ENECO heeft de storing getra ceerd in een schakelhuis in Vïaar- dingen-Oost, waar de hoogspan ningskabel het begaf. Vanaf even na tien uur is de stroomvoorzie ning langzaam weer op gang ge komen. Dat duurde tot het einde van de ochtend. Het is in korte tijd de tweede keer dat Vlaardingen te kampen heeft met een grote stroomstoring, Gp 20 mei zaten het centrum, de Oostwijk en een deel van de West- wijk ruim twee uur zonder stroom; heel Vlaardingen kon toen geen gebruik maken van de kabel. Dat was rond de middag. De oorzaak van die storing was het kapot slaan van een hoog spanningskabel. Werklui in het centrum van Schiedam hadden dat op hun geweten. Vlaardingen ten zuiden van de rijksweg A 20 krijgt -op een deel van de West- wijk na - de stroom vanuit Rot terdam; het overige deel wordt voorzien vanuit Schiedam-Nuoru. ENECO aan de Hoflaan, dat ook deze keer zelf werd getroffen door de storing, heeft met behulp van een noodvoorziening twee tele fooncentrales in werking gesteld. De tien mensen die daarachter za ten kregen in korte tijd honder den telefoontjes te verwerken. Namens Pisatex willen wij de brandweerkorp sen van Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Rotterdam en het politiekorps van Schiedam en Gemeentewerken Schiedam bedanken voor de volledige inzet tijdens de brand in de nacht van dinsdag op woensdag jl. Tevens bedanken wij de buren voor het mede leven en voor de opvang tijdens en na de brand en de firma Zijdenbos voor de verzorging en het beschikbaar stellen van kantoorruimte. OOSTVOORNE: 0181-482526

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1