13 Nieuw beleid oorzaak tekorten Holy 'Je ziet ineens zoveel liggen' Interim-directeur bijt van zich af Rotterdams Dagblad Onduidelijkheid over snelheid politieauto Vlaardingen rekent op 1,2 miljoen voor armoede Groenteboer in beeld voor innovatieprijs Afscheid van Kolpabad in pyjama Veilig gevoel <^E Discussie over bestemming grote stedengeld Schiedam Bankrover nog vrij Geschopt door Ajax-jack Auto belandt in weiland Vuurwapen afgenomen 4? 0181 - 617036 j "S1LOGGI :4. _f isi Waterweg Woensdag 18 juni 1997 Ondanks de inzet van zwaar materieel door de brandweer kon het leven van de passagier niet meer worden gered. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Door Jan Rozendaal Waardingen Vlaardingen deelt komend najaar flink mee in de 250 miljoen gulden die het kabi net uittrekt voor de lokale armoe debestrijding. Verantwoordelijk wethouder A. Kool gaat er van uit in september een bedrag van 1,2 mihoen gulden bijgeschreven te krygen op de bankrekening van de sociale dienst. Dat is pp één ton na het hele bedrag dat de ge meente aan het vorige week vast gestelde 'Plan van Aanpak Ar moedebestrijding' wil besteden. Maar die aangekondigde schat kist lijkt nu al problemen op te le veren. Want wat moet er met die 1,2 miljoen gaan gebeuren? In middels hebben de verschillende partijen allemaal zo hun eigen stokpaardjes in de ideeènkamer van de wethouder gestald; een definitieve regeling om de CAI- geiden kwijt te schelden (voor dit jaar is na de verkoop van het ka belnet aan ENECO een tussen tijdse oplossing gekozen voor 150 minima), zoals PvdA en Groen links bepleiten. Of, ook een voorstel van de socialisten, wat doen aan de lange wachttijden bij de sociale dienst. Een ander idee dat Burger Belan gen opperde is het instellen van een ontplooiingsbank. Die is er om bijstandsgerechtigden te koppelen aan geschikt vrijwilli gerswerk zodat zij weer (sociaal) actief worden. De SP wil een bre dere opzet van de huursubsidie- lijn. Zo hebben de meeste partij en wel één of meerdere ideetjes om uit te voeren als het geld uit Den Haag binnen is. Behalve de WD. De liberalen steunen de plannen, zoals Kool die nu gaat uitvoeren, maar dat is dan voorlo pig ook wel genoeg. Die 1,2 mil joen van het kabinet wordt als het aan de WD ligt niet gestopt in extra maatregelen om de ar moede in "Vlaardingen -zestien procent van de huishoudens leeft op of onder het sociaal mini- ,mum- te bestrijden: „Wij gaan er van uit dat de extra middelen uit Den Haag naar de algemene middelen gaan." Deze opvatting staat haaks op die van coalitiepartners PvdA en CDA. „Juist voor het treffen van extra maatregelen," aldus de christen-democraten over het ex tra geld, die daarbij de wethou der in overweging gaven ook de groep mensen die net boven de armoedegrens zit niet te verge ten. D66 schuift -net als bij de discussie over de busbaan Antho ny Knottenbeltsingel- weer aan bij de WD. Kool wil gezien de politieke ge voeligheid niet te concreet in gaan op wat er met-het extra geld moet gebeuren. „Laten we eerst maar eens kijken hoeveel geld we in. september werkelijk in ons handje krijgen van het kabinet," aldus de wethouder, die daarna het blijken nog genoeg plannen op zijn bureau te hebben liggen. (Vervolg van de voorpagina) Schiedam—Het is nog niet duide lijk of de politieauto die gisteren in Schiedam een personenauto ramde te hard reed. Dat zegt een woordvoerder van de Schiedamse politie. Bij het ongeluk gistermiddag op de 's-Gravelandseweg kwam een 45-jarige vrouw uit Rotterdam om het leven gekomen. Een toege sneld traumateam kon de vrouw niet meer redden. Zij zat bekneld in het verwrongen staal van de au to. Na drie kwartier gaven de art sen de hoop op. De vrouw was zo zwaar gewond dat ze ter plaatse overleed. De 50-jange echtgenoot van de vrouw, die de auto bestuurde, was vrij snel uit zijn benarde positie bevrijd. Zijn verwondingen ble ken mee te vallen, al moest hij wel worden overgebracht naar het Ho ly Ziekenhuis. De twee politieagenten die - on derweg naar een overvalalarm - bij het ongeluk waren betrokken, werden door de Schiedamse brandweer uit hun vernielde voer tuig gehaald en met lichte ver wondingen ter plekke behandeld in een ziekenauto. Korte tijd na het ongeluk stond de 's-Gravelandseweg verstopt met auto's. Niet alleen strandde het reguliere zakenverkeer, ook tien tallen politieauto's blokkeerden het kruispunt. Zelfs uit Vlaardin gen en Maassluis waren agenten ter assistentie op de spoedmel- ding afgekomen. Nadat de brand weer de lekkende benzine van het wegdek had verwijderd en de twee wrakken waren wegge sleept, werd de weg na anderhalf uur vrijgegeven. Schiedam De komende maanden start in Schiedam een discussie over'het actie plan grote stedenbeleid. In dit plan staan 55 mogelijke be stemmingen voor de zeven 'miljoen'gulden die Schiedam jaarlijks krijgt voor het oplos sen van de grootstedelijke pro- blemen. Naast de raadscomm- missies zullen ook inwoners en ondernemers uit de stad zich •- erover buigemHet definitieve plan 'wordt 22 september vast gesteld door de gemeenteraad. In het actieplan ligt de nadruk op werkgelegenheid, econo mie, veiligheid, onderwijs, .leefbaarheid en zorg en op- vang van de jeugd. Het over grote deel van het, geld, vier - miljoen gulden, wordt ge- bnüktVoorMelkertbanen. Het foverige geld gaat op aan het opwaarderen van'de probleem- 'gebiedenin Schiedam. Zie ook pagina 15; Groei van werkgelegenheid speerpunt grote stedenbeleid. Vlaardingen De bankoverval op het ABN/AMRO-filiaal aan de Van Hogendorplaan in Vlaardingen is gepleegd door één man die een Idant met een pistool bedreigde en geld eiste. De dader vluchtte vervolgens met enkele duizenden guldens de bank rnt. De politie startte direct een grootscheepse zoekactie waarbij zelfs een heli kopter werd ingezet, later wer den ook de buurtbewoners door de politie gehoord. De speurtocht leverde echter niets op. DoorMenno Haddeman Vlaardingen Directeur M. Rook van het Holy Ziekenhuis is zelf verantwoordelijk voor het miljoenentekort, meent P. Ml Sturkenboom van het bureau dat vorig jaar een interimdirec- teur leverde. Door versneld afschrijven van investeringen en reserveren van geld voor afvloeiingsregelingen, verdwijnen nu 35 arbeidsplaatsen. Beschuldigingen van 'mismanage ment' aan het adres van Rooks voorganger C. van der Horst zijn onterecht en niet op waarheid gestoeld. Het is onjuist dat Rook zich plots geconfronteerd zag met een tekort van vijf miljoen gulden. Rook heeft de tekorten zelf gecre- eerd, valt op te maken uit de woor den van P. M. Sturkenboom van Sturkenboom en partners, het bu reau dat Van der Horst uitleende. Volgens hem is het tekort van vijf mihoen gulden voor het overgrote deel veroorzaakt door de achteraf ingevoerde beleidswijzigingen van directeur Rook. Van der Horst was op dat moment allang weg bij het ziekenhuis. De interim-direc teur heeft volgens Sturkenboom geen schuld aan de huidige situ atie. Twee maanden geleden werd be kend dat het ziekenhuis kampt met een tekort van vijf miljoen gulden. Het Holy zou in deze pe nibele situatie zijn beland door broddelwerk van interim-direc teur Van der Horst. Althans, dat is wat de in januari begonnen direc teur Rook en het bestuur onder leiding van de Vlaardingse wet houder K, van der Windt willen doen geloven. Eén van de maatre gelen die de directeur nam om or de op zaken te stellen is het laten verdwijnen van 35 arbeidsplaat sen. Tevens kondigde Rook vori ge week aan te bekijken of het mogelijk is juridische stappen te ondernemen tegen de in zijn ogen veroorzaker van alie ellende: inte rim-directeur Van der Horst. Daarnaast is de hulp van de ge meente Vlaardingen ingeroepen om de problemen - met geld - op te lossen. De directeur van Sturkenboom reageert verbolgen op de dreige menten. Volgens hem heeft Rook zelf het tekort van vijf miljoen veroorzaakt. Ook het verdwijnen van arbeidsplaatsen is te wyten aan de beleidswijziging die direc teur Rook samen met collega Van Eijk van het Schieland Zieken huis in het kader van de fusie aan het begin, van dit jaar heeft opge steld. De twee hebben besloten de wijzigingen ten laste van 1996 te brengen. Het nieuwe beleid is na vertrek van Van der Horst (op 31 december 1996) bedacht en inge voerd, De vertrokken mterim-di- reeteui wist van niets. Dat blijkt volgens Sturkenboom uit een ac countantsonderzoek van het bu reau Coopers en Lybrand naar de jaarrekening van het ziekenhuis. Volgens Sturkenboom hebben de twee ziekenhuisdirecteuren be dacht dat het Holy winst moet ma ken om zo het financiële vermo gen te laten groeien. Op die ma nier zou het ziekenhuis er, met de naderende fusie met het Schie land Ziekenhuis in het vooruit zicht, warmpjes by zitten. Het Ho ly, een non-profit organisatie, was er in 1996 nog helemaal niet op ge richt om winst te maken. Achteraf invoeren van zo'n volledig nieuw beleid levert volgens Stur kenboom logischerwijs een flink tekort op. „Het is niet juist om dat in de schoenen van Van der Horst te schuiven," meent hij. „Over het jaar 1996 had Van der Horstop ge zag van het bestuur een begroting opgesteld die op een half miljoen na sluitend zou uitkomen. In de tweede helft van het jaar bleek dat het verlies hoger zou uitvallen. Door budgetoverschrijding van alle clusters en diensten en ver slapping in de budgetbewaking in de tweede helft van 1996 is het te kort opgetreden. De hoogte van het gat steeg daardoor tot 1,5 mil joen gulden." Directeur Rook voert, gesteund door vakbonden en onderne mingsraad, momenteel een lobby bij de gemeente Vlaardingen om het ziekenhuis uit de financiële malaise te helpen. Het ziekenhuis doet een beroep op het geweten van het gemeentebestuur. Tot be gin dit jaar was de gemeente vol gens het Holy verantwoordelijk voor het ziekenhuis dat per 1 ja nuari 1997 is geprivatiseerd. Omdat het tekort is ontstaan in 1996, toen de gemeente nog ge deeltelijk verantwoordelijk was, vindt Rook dat vanuit het stad huis geld op tafel moet komen. B en w van Vlaardingen denken daar anders over en wijzen een ju ridische aansprakelijkheid van de hand. Overigens zijn ze wel be reid 'mee te denken'. Hierover wordt deze week verder overlegd. MaaslandDe Maaslandse groenteboer Gerard van Linden maakt kans op de agrarische innovatieprijs. De eigenaar van Lex Grofashop is geno mineerd vanwege zijn creatieve en bevlogen ondernemerschap. „Zon der supermarkt in de omgeving, zonder winkelstraat, maar steunend op zijn gedrevenheid, kennis van het vak en verfrissende werkwijze heeft Gerard van Linden zich de afgelopen jaren ontwikkeld tot een begrip m het dorp Maasland," schrijft de juiy. Van Linden moet het opnemen te gen de Wateringse firma De Kombinatie (telers van de nieuwe babypa prika) en winkelinrichter Groko uit Breukelen, die een nieuw soort win kel bedacht voor de detailhandel De AGF-innovatieprijs wordt in sep tember uitgereikt. De prijs bestaat uit een trofee en een oorkonde. Het is een initiatief van enkele prominenten uit de sector. Na tientallen jaren hebben de vrijwilligers van het Rode Kruis gisteravond afscheid genomen van het Kolpabad. Al die tijd be geleidden zij een groepje minder-validen tijdens het wekelijkse uurtje zwemmen. Dat moest natuurlijk worden gevierd, want vanaf 1 juli gaan ze naar het nieuwe zwembad. Daarom spron gen ze gisteravond met z'n tientallen tegelijk in het chloorwa- ter. Niet in badpak, zoals normaal, maar gehuld in hun pon of pyjama. Nadat sommigen de eerste paar keer hun nachtgoed nog uitwrongen als ze voor een nieuwe sprong op de kantston den, zat de pyjama al snel als gegoten als zwempak. Maar het leukste was misschien nog wel het fanfarekorps dat voor het zwemmen een paar noten kwam spelen. In de hal van het te slopen zwembad, zodat het lekker hard klonk. Het was één van de vele afscheidsfeestjes die deze dagen in het Kolpabad worden gevierd door de talloze gebruikers van het bad. In het laatste weekeinde van deze maand gaat het nieuwe zwembad De Kulk open. Na een kunstenaarsmanifesta- tie wordt het Kolpabad gesloopt om plaats te maken voor een nieuwe woonwijk. Foto Roe!bijkstra SchiedamAl s een speer spurtte de Schiedamse Bika van Schie gisteravond door de Plusmarkt aan de Monseigneur Nolenslaan, Als winnaar van de prijsvraag 'wandelen door Nieuwland' mocht ze twee minuten gratis winkelen in haar eigen vertrouw- - de supermarkt. Op het moment dat het winkelen op tijd gaat, blijkt die vertrouwde winkel echter toch veel meer spullen in de schapp en te hebben dan Rika van Schie had gedacht. Terwijl de filiaalhouder met zes karretjes klaarstond, kreeg de hoofdprijswinnaar er 'slechts' twee vol „Je ziet ineens 20veel liggen. Ik wist het gewoon niet meer," zei ze toen ze by de kassa stond uit te hijgen. Zodra het startschot was gegeven rende Van Schie door de winkel. Van de luiers naar de koffie. Van de schoonmaakbezem naar de vleeswaren. Het resultaat was voor 300 gulden en 67 cent gratis boodschappen. Aan de einds treep bleek dat ze een hoop had vergeten. Samen met de overige prijswinnaars nam ze de bood schappen door. „Ja, zeeppoeder, dat ben ik vergeten." Voor filiaalhouder Koomneef viel de 'schade' mee. „Mevrouw nam eigenlijk de verkeerde weg." Veel ervaring met gratis winkelen-heeft ook hij mei, maar Hoofdprijswinnares Rika van Schie spurt door de supermarkt om de karretjes volte krijgen met gratis boodschappen. Foto Dennes van der Wel/Roet Dijkstra enkele jaren geleden was het voor' het eerst in rijn winkel ge daan en toen bedroeg de buit een paar honderd gulden meer. De prijs was het resultaat van een wedstrijd die door de bewo- nersvereniging Wonen en leven Nieuwland was uligesdueven. Ook voor de Nieuwlanders is de wjjk afgelopen jaren enorm ver anderd. Tijdens vier wandelin gen die door de bewonersvereni ging zijn uitgestippeld kunnen de bewoners de wijk opnieuw ontdekken. De prijsvraag bleek moeilijker dan gedacht. „H,rt aantal goede oplossingen viel toch tegen," zegt C. Putters, voorzitter van de bewonersvereniging. De wande lingen zijn echter een groot suc ces, „We krygen inmiddels ook van buiten de wijk aanvragen voor de wandelroutes." Hoek van Holland De bevolking van Hoek van Holland voelt zich veilig. Slechts wemig bewoners zijn bang om slachtoffer te wor den van verschillende vormen van criminaliteit. Dat blijkt uit het onderzoek 'Bele ving van wijkveiligheid in Hoek van Holland', dat is uitgevoerd door Projectbureau Geïntegreerd Veiligheidsbeleid m samenwer king met Bureau Onderzoek op Maat Met dit onderzoek, waarbij enkele honderden mensen thuis werden ondervraagd, is gepro beerd om inzicht te krygen m de veiligheidsbeleving en de proble men die worden ervaren. Dat zal moeten leiden tot maatregelen en bijsturing van beleid. De vragen waren gericht op pro blemen die spelen binnen de deel gemeente Hoek van Holland. Er is een onderverdeling gemaakt naar Dorpskern/Centrumgebied en de rest van Hoek van Holland. Op vallend is dat er maar heel weinig problemen worden ervaren met sociale factoren. Het sociaal ver keer en de voorzieningen worden ui de regel als.positief ervaren. Merkwaardig is dat de bewoners uit 'de rest' van Hoek van Holland in het algemeen meer problemen ervaren dan de centrum-bewo ners. Overlast door hondenpoep staat op de eerste plaats, gevolgd door te hard rijden, In het cen trum wordt parkeeroverlast ris derde genoemd, in de rest vpn Hoek van Holland wordt geklaagd over de slechte dienstverlening van de politie. In vergelijking mèt een jaar gele den vinden de meeste bewoners dat de veiligheid in de buurt ge lijk is gebleven. De meest voorko mende vormen van criminaliteit rijn nog steeds de diefstallen van fietsen en de inbraken in auto's. Verder staan hoog op de lijst ver keersoverlast, hinder die wordt veroorzaakt door jongeren, buren- overlast en drugsgebruik. Een kwart van de bewoners van het centrum zegt overlast te hebben van de horeca in dit gebied. Volgens de onderzoekers bestaat er bij de bewoners een grote be reidheid om mee te werken aan verbetering van.de leefbaarheid van de buurt Het bestuur van de deelraad wil in overleg met het Projectbureau Geïntegreerd Vei ligheidsbeleid de resultaten van het onderzoek bespreken met be woners, politie, woningbouwver eniging, jongerenwerk en ge meentewerken. Daarna zullen de finitieve voorstellen worden ge daan voor de aanpak van een aan tal knelpunten. Vlaardingen—0en 12-jarige Vlaar- dinger heeft zijn voorliefde voor Ajax gistermiddag zwaar moetgn bekopen. De jongen fietste op Ret Achterlangs in rijn woonplaats een groepje leeftijdgenoten voor bij. Hij kreeg allerlei opmerkin gen naar rijn hoofd omdat hy een Ajax-jack droeg. Vervolgens werd de jongen geslagen en geschopt. Buurtonderzoek van de politie le verde niets opl Hoek van Holland Een 25-jarige automobilist uit Hoek van Hol land nam op de Prins Hendrikweg In Hoek van Holland een bocht niet en belandde in een weiland. De man liep daarbij verwondm- gen op en moest naar het Hóly Ziekenhuis, De politie vermoedt dat de bestuurder te diep injhet glaasje heeft gekeken en zal pro ces-verbaal opmaken. Tijdens een alcoholcontrole bleek dat een 24-jarige Vlaardinger eveneens onder invloed van drank reed. De man werd gecon troleerd op de Albert Schweitzer- smgel en moest op het politiebu reau een tweede test ondergaan. Daaruit bleek dat hij bijna 0,8 pro mille blies zodat hij een boete kreeg van 350 gulden. Schiedam De politie heeft van ochtend vroeg een 39-jarige Schiedammer aangehouden op de Havendijk. De man, die in het gras lag te slapen, had een gela den vuurwapen op zak. Het wa pen en twee patronen werden in- beslaggenomen terwijl de eige naar de cel indraaide.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1