9 1 I Speeltoestellen moeten weg I Vakbond hecht weinig waarde aan kritiek op Holy-directie Rotterdams Dagblad -I Vervanging kost Schiedam honderdduizenden guldens Politie: Bankovervallen zijn wellicht werk van één dader Een prijs van de wind Huizen voor schippers kinderen jaar langer open Gemeente helpt ziekenhuis Historisch archief van Wfo? overgedragen aan gemeente College verwerpt Balkón-bezwaren, maar moet nog veel onderzoek doen 'n P i Rijntalder wordt hoofd basiseenheid Dronken achter het stuur Hardrijders op de bon Boos over enquête vs.V*v nW! 'OOLCAFE DE BLAAK 8 pooltafels, 4 snookertafels Mariniersweg 451 (schuin onder kubuswoningen) tel. 010 - 414 6913. Waterweg Donderdag 19 juni 1997 Maassluis/ Hoek van Holland De 34-jarige R. W. Rijntalder is per 1 juli benoemd tot hoofd van de ba siseenheid Maassluis- Hoek van Holland binnen het politiedistrict Waterweg. Rijntalder zal op 21 ju li, na zijn vakantie, beginnen op zijn nieuwe post. Voor deze benoeming was Rijntal der chef basiseenheid in het dis trict Maas en Rotte bij het korps Rotterdam-Rijnmond. Vlaardingen -—Een 49-jarige inwo ner van Vlaardingen moest don derdagochtend zijn rijbewijs inle veren omdat hij dronken achter het stuur werd aangetroffen op de Burgemeester Pruissingel. Hij had bijna 2,7 promille alcohol in zijn bloed. Vlaardingen Tijdens een snel- "i heidseontrole op de Burgemees- ter Heusdenslaan in Vlaardingen zijn woensdag van de 330 voertui gen vijftien bestuurders bekeurd. Op de Marathonweg reden 476be stuurders van de 1204 passanten te hard. De top lag op 101 kilome ter. Op de Deltaweg werden dertig auto's geflitst. Maasland Beledigde gezichten in de Maaslandse gemeenteraad. Fractievoorzitters Lauwaars (WD), Gouma (PvdA) en Quak (CDA) eisten opheldering van Co Visser van de Open Groepering over de vorige week gehouden en quête over het Maaslandse winke laanbod. Wat was er loos? Vorige week pre senteerde de Maaslandse dorps partij -goed voor vijf van de der- tien raadzetels - huis-aan-huis de resultaten van een onder 174 Maaslanders gehouden enquête over hun koopgedrag. Hierin wa- ren ook weer vragen opgenomen l over de eventuele komst van een koopcentrum in het dorp, een dis cussie die al jaren speelt De re sultaten waren voorspelbaar: een - .-winkelcentrum in de buurt wil ie dereen wel. Veel Maaslanders zouden dan vaker in het eigen dorp boodschappen gaan doen. -Het CDA, dat net als Open Groe- J'lperii een wethouder levert, voelde zich gepasseerd door de co- "'alitïepartner. PvdA'er Gouma be schuldigde de Open Groepering .'(ervan stiekem al met de verkie zingen van volgend jaar bezig te Rzijn. En hij vond dat de dorpspar- tij met de enquête al een beetje „stelling neemt in de discussie -over het nieuwe winkelcentrum. L'Open Groepering-fractievoorzit- -ter "Visser vond de reacties over- dreven. De dorpspartij heeft ge woon de mening van de Maaslan ders gevraagd omdat dat in alle onderzoeken en rapporten nog niet was gedaan, liet hij weten. zaterdag 21 juni zondag 22 j.uni van. 10:1)0 tot 16.01) uur. 'Uiteraard hebben wij op deze dagen special» VOORJAARS AANBIEDINGEN Ibeuk- Vet vanaf 74.00 p.m2 I eikei. h .et vanaf 85,00 p.m2 I planken vloeren vanaf 99.00 p.m21 laminaat vanaf 55.00 p.m21 u.s1 jandi' |>np.i-i> /ijn i;ul. li-jg. naar cle exacie voorwaarden SCHIKI.ANF) PARKET Schiedam De gemeente Schiedam gaat nog voor de zomer vakantie 172 speeltoestellen in de stad verwijderen. Deze speeltoestellen worden volgens de nieuwe voorschriften van de Europese Commissie als gevaarlijk aangemerkt. Met het weghalen en vervangen van de speeltoestellen is een investe ring van vele honderdduizenden guldens gemoeid. Een speciale keuringscommissie heeft het afgelopen jaar alle speel toestellen in Schiedam gecontro leerd. Dat zijn er in totaal meer dan duizend. Du de controle bleek dat heel veel toestellen niet aan de nieuwe veiligheids- en ge zondheidsvoorschriften voldoen. Het gaat om eisen die vorig jaar door de Europese Commissie in het leven zijn geroepen om de vei ligheid van de Milderen te verbe teren. Om de veiligheid te waar borgen worden de speeltoestellen verwijderd, Het varieert van wip- kippen tot glijbanen, die ver spreid staan over heel Schiedam. Volgens een woordvoerder van de gemeentelijke dienst groenvoor ziening en natuur betekent het niet dat het levensgevaarlijk is om op de betreffende toestellen te spelen. Al is nu wel besloten om 172 speeltoestellen nog voor de zomervakantie weg te halen. Deze haast van de gemeente vloeit voort uit afspraken met de verzekering. Die is niet langer be reid eventuele claims door onge vallen op deze niet goedgekeurde speeltoestellen uit te keren, „En dat risico wil de gemeente niet lo pen," aldus de woordvoerder. De gemeente zou dan bij ongelukken zelf moeten opdraaien voor de schade. Verstikkingen De niet goedgekeurde speeltoe stellen staan door de hele stad. De hoogste prioriteit wordt gegeven aan toestellen die volgens de Eu ropese Commissie hoofdbeknel lingen en verstikkingen kunnen veroorzaken. Het grootste deel van de meer dan duizend toestel len wordt in de toekomst vervan gen. Dit gebeurt niet overal in eens omdat de gemeente zichzelf redelijk plotseling gesteld ziet voor forse uitgaven. Overigens wordt zoveel mogelijk geprobeerd de toestellen aan te passen. Soms is een enkele wijzi ging voldoende om aan de ver scherpte eisen te voldoen. In an dere gevallen is het verplaatsen van een schommel of wip van een getegelde ondergrond naar een grasveld al genoeg. Hoe hoger het toestel reikt, des te zachter de on dergrond moet zijn. Daarom moet de ondergrond worden aangepast. Ook daarvoor zijn strenge richtlij nen. Te hoog Maar sommige speeltoestellen, waar nog dagelijks kinderen ge bruik van maken, keren niet meer terug. Een voor vele Schiedam mers bekend voorbeeld daarvan is de glijbaan bij het pannenkoe kenhuis in het Beatrixpark. Eén van de mankementen volgens de Europese controleurs is dat de op staande randen onvoldoende zijn v ior een zo'n hoge glijbaan, zodat de kinderen er niet uit kunnen i.lijdt-n. Op termijn komt erop die l lek een geheel nieuwe speeltuin d> gescnikt wordt gemaakt voor minder validen. Den teuwe richtlijnen gelden voor heel Nederland, inclusief de pret parken en speeltuinverenigingen, In Vlaardingen voldoen alle speel toestellen aan de nieuwe eisen. Volgens een woordvoerder wer den de toestellen in Vlaardingen al langer jaarlijks door externe controleurs nagelopen. Wel moet wegens de nieuw richtlijnen hier en daar de ondergrond worden aangepast. Daarvoor heeft de ge meente 450.000 gulden gereser veerd, D© glijbaan in het Beatrixpark Is ét- de vakantie moeten verdwijnen. Foto 'ie speeltoestellen die volgens denieuwe regetsalsonveülgworden bestempeld en nog voor Vlaardingen De Vlaardingse politie denkt een verband te hebben gevonden tussen de overval van 9 juni op het post kantoor in winkelcentrum de Loper en de bankoverval van af gelopen dinsdag aan de Yan Ho- gendorplaan. Volgens woord voerder C. Willems droeg de da der in beide gevallen een zonne bril en een petje op zijn hoofd. Het gaat om een man van onge veer 1,80 meter. Het grootste probleem van de polilieis echter dat weinig men sen getuige zijn geweest van beide overvallen. „Het is ook geen bekende van de poltie dus we weten echt niets van deze man, We zoeken naar aanwijzin gen van omstanders die hebben gezien welke kant hij bijvoor beeld is opgegaan. We weten nu gewoon te weinig. Het is ook niet zeker of het wel om dezelfde dader gaat, maar in elk geval heeft hij wel twee keer een petjè en een zonnebril op gehad. Van daar dat we de twee zaken com bineren," aldus Willems. Bij de overval in de Loper be dreigde, de overvaller alleen het personeel met een vuurwapen. Op de Van Hogendorplaan werd ook een klant die op dat moment in het pand was bedreigd. „Het personeel zat achter kogelvrij glas, de overvaller zal dit mis schien hebben geweten en daar om een klant hebben gebruikt om geld op te eisen," légt Wil lems uit „De klant heeft geluk kig niets, maar verkeert wel in een schoktoestandf' De Vlaaruingse politie roept de hulp in van televisieprogram ma's in de hoop meer gegevens te krijgen over de mogelijke da- der(s). Bij Opsporing Verzocht worden woensdag 25 juni waar-' schijniijk de video-opnamen ge toond die in het Postbank-filiaal in de Loper zijn gemaakt van de overvaller. De politie is niet van plan extra surveillance bij de Vlaardingse banken te houden. VlaardingenLeven van de wind, zegt vader Boekestijn altijd dat hij doet. Gisteravond, kregen hij en zijn zoon uit handen van bur gemeester Stam 'een prijs van de vind'. De jury van de Vlaardingse Ondernemersprijs had de mole- naarsfamilie uitverkoren om in het zonnetje te zetten. En, beken de vader Boekestijn, hij had er 'een paar traantjes voor moeten laten'. Het was ook niet mis wat de jury allemaal op een rijtje had gezet. In het rapport werd Boekestijn sr. geprezen voor het avontuur dat hij twintig jaar geleden aanging om van de molen Aeolus een be drijf temaken. Maar zoon Boekes tijn, die het bedrijf in 1985 heeft overgenomen, werd ook geroemd wegens de vernieuwing van pro^ ducten waarvoor is gekozen en de enorme uitbreiding op het indus trieterrein De Vergulde Hand. Verder roemde burgemeester Stam het tweetal voor de betrok kenheid bij de stad Vlaardingen en het meedoen aan allerlei mani festaties. De cheque van vijfduizend gul den die bij de prijs hoort, werd door de molenaar beschikbaar ge steld aan de Moerman Vereniging en de stichting die zich bezig houdt met de instandhouding van de molen op de hoek Westlandse- we^Tvortedijk. Het was gister avond de negende keer dat de Vlaardingse Ondernemersprijs werd uitgereikt. Schiedam De drie Schiedamse leefgroephuizen voor schippers en kermiskinderen sluiten niet in augustus dit jaar hun deuren, maar een jaar later. Het bestuur van de stichting katholieke instel lingen voor schippersjeugd en kermiskinderen (Katins) kwam onlangs onder druk van de ouders en het personeel tot dit besluit. Na het jaar respijt blijft één leef groephuis, waarschijnlijk het huis aan de Burgemeester Knappert- iaan, tenminste tot 2001 voortbe staan. Daar worden maximaal dertien kinderen ondergebracht die de kans krijgen hun middel bare school af te ronden. De kin deren die op de basisschool zitten, kunnen volgend jaar waarschijn* lijk terecht in een leefgroephuis in Zwijndrecht Vorig jaar oktober bezette het schipperspaar Lubbers het voor malige leefgroephuis aan de Schoolstraat in Schiedam uit on vrede over de voorgenomen slui ting van de andere drie leefgroep huizen. De ouders eisten dat de bezuinigingen teruggedraaid werden. ïn 1984 zjjn de Schiedamse leef groephuizen voortgekomen uit het schippersintemaat De Uit kijk. De Uitkijk ging een paar jaar geleden na een fusie op in Katins. De kleinere instellingen moesten vervolgens na de fusie fors bezui nigen. Het echtpaar Lubbers vond dit onterecht omdat de grotere te huizen er financieel juist op voor uitzouden gaan. Bovendien kozen de ouders er be wust voor hun kind in een leef groephuis onder te brengen omdat de kwaliteit van de opvang beter zou zijn dan in een inter naat. Schipperskinderen kampen meteen leerachterstand omdat zij pas met zes jaar op school komen en zodoende de kleuterMassen hebben gemist Volgens de St. Jo zefschool. waar vorig jaar elf van de 32 Schiedamse schipperskin deren op school zaten, hebben zij extra aandacht en begeleiding no dig. De school biedt deze kinde ren indviduele begeleiding waar door sommigen gewoon doorstro men naar het middelbaar onder wijs. Door Menno Haddeman Vlaardingen Een sterk verhaal. Zo omschrijft de AbvaKabo de re actie van P. M. Sturkenboom op de gang van zaken bij het Vlaar dingse Holy Ziekenhuis. Stur kenboom verweet gisteren de hui dige directeur van het ziekenhuis schuldig te zijn aan het miljoe- nenentekort en het daarmee ge-' paard gaande verlies van 35 ar beidsplaatsen, ,:<De man loopt dik ke kans een claim aan zijn broek te krijgen, dus probeert hij nog wat te redden," meent N. Sierkstra van de ambtenarenvak bond. Die daim komt er. Het ziekenhuis heeft Sturkenboom aansprakelijk gesteld voor de malaise. Een juri dische procedure volgt. Wat daar- —'•pe gemeente' Ylaardingën is bereid 'een sub stantiële bijdrage' televerén aan de-oplossing 'van de problemen, in het Holy Ziekenhuis. 1 Dat hebben 'burgemeester en - wethouders vanmorgen bekend gemaakt. Wel wordt als belang- •rijke voorwaarde' gesteld''dat ook andere betrokkenen een bij drage leveren. Daarbij wordt ge- dacht aan onder meer 'de vak bonden en ziektekostenverzeke- - ringen- Uit de'gesprekken die b en w de .afgelopen dagen op uitdrukke lijk verzoek van de,gemeente raad met het Holy Ziekenhuis hebben gevoerd, is 'volgens de gemeente gebleken dat.de fi nanciële malaise (een tekort van vijf miljoen) alleen kan worden opgelost als er.geld van buiten; „het ziekenhuis beschikbaar - "mt/Hoewei b en w nog niet' ^drinén aangeven voor welk be drag de gemeente garant zal,, staan, heeft de directie van het 'ziekenhuis verheugd 'gerea- Het collegcbesluil is ingegeven door 'de wens een adequate volksgezondheidsvoorziening in Vlaardingen in stand te hou den tot het ruement van de fusie met hét Senieiand Ziekenhuis', zo stellen b en w. in precies gaat worden geëist is niet bekend. Daarover moet de di rectie nog overleggen met juris ten. Maar in elk geval zou het om een deel van het salaris gaan dat in twee jaar aan de interim-direc teur is betaald. Een bedrag dat kan oplopen tot enkele tonnen. Sturkenboom is de directeur van het gelijknamige bureau dat twee jaar geleden een crisismanager aan het ziekenhuis leverde om or de op zaken te stellen. Toen deze manager aan het eind van vorig jaar wegging, bleef het hospitaal zitten met een tekort van vijf mil joen gulden. De huidige directeur, M, Roek, die allerlei maatregelen moest r 2- men om het tekort weg te werken, waaronder het laten verdwijnen van arbeidsplaatsen, verwijt de ingehuurde manager C. van der Horst verantwoordelijk te zijn voor de financiële malaise. Ongunstig Sturkenboom zei gisteren in het Rotteraau-s Dagblad dat Rook zelf voor het tekort heeft gezorgd door allerlei beleidswijzigingen in te voeren die financieel ongunstig uitpakten voor het ziekenhuis. Rook zou volgens Sturkenboom Van der Horst daar de schuld van geven. „Zoals elk sterk verhaal, bevat wat Sturkenboom zegt ook een kern van waarheid," reageert vak bondsman Sierkstra. Uit de boe ken blijkt volgens hem inderdaad dat Rook beleidswijzigingen heeft doorgevoerd. De directeur beeft er voor gezorgd dat binnen het ziekenhuis orde op zaken werd gesteld. Onder het bewind van Van de Horst is volgens Sierkstra geld op een verkeerde manier aangewend. „Geld dat was be stemd voor bijvoorbeeld de in- standhoud: Tig van het gebouw werd voor volledig andere zaken ingezet" Sierkstra verwijt Van der Horst een creatieve boekhouding. „Rook heeft dit weer terugge draaid en mede daardoor zijn de tekorten ontstaan. Het is niet juist om daar Rook de schuld van te ge ven. Het is Van der Horst die fout zat." aldus de vakbondsman. Orde op zaken Directeur Rook wil eigenlijk niet reageren op de uitlatingen van Sturkenboom. „Wij hebben beslo ten langs juridische weg verder te praten met Sturkenboom, Het la ten verdwijnen van 35 arbeids plaatsen is inderdaad mijn maat regel Maar wel omdat dat de eni ge mogelijkheid was orde op za ken te stellen," Volgens Rook heeft Van der Horst er niet alleen in 1996 een potje van gemaakt. Ook al in 1995 was er sprake van een tekort. „De begro ting is sluitend goedgekeurd, maar Van der Horst hield infor matie achter voor de raad van toe zicht," meent Rook. Wethouder K van der Windt, toenmalig voorzitter van het be stuur en als zodanig verantwoor delijk voor de begroting, wil niet reageren. Hij verwijst naar de ju ridische procedure die tegen Strnv kenboom wordt gestart. Het college van burgemeester en wethouders van Vlaardingen, daf momenteel bekijkt hoe de ge* meente het ziekenhuis kan hel pen, laat zich ook niet uit over de beschuldigingen van Stur kenboom. 1 Een woordvoerder laat weten dat het een conflict is tussen twee partijen waar de gemeente op dit moment niets mee te makeii heeft, Schiedam Df Woningbouwver eniging Schieiam (WbS) heeft gistermiddag het historisch ar chief overgedragen aan het ge meentearchief van de gemeente Schiedam. De overdracht heeft plaats vanwege het tienjarig be staan van de woningbouwvereni ging. De geschiedenis van de sociale woningbouw in Schiedam is op verschillende manieren beschre- x v. De wantoestanden uit de vo- Maassluls Het college van b en w van Maassluis houdt vast aan rijn voornemen Pet Balkon te be stemmen voor woningbouw. On danks de tijdens de inspraakpe riode binnengekomen bezwaren zien b en w geen aanleiding de Balkon-plannen te wijzigen. TJit de college-reacties op de door bur gers gestelde vragen wordt -nog maar eens - duidelijk dat er nog veel moet worden onderzocht voordat zeker is of het allemaal haalbaar is. Zo hebben de onderzoeken naar een extra toegangsweg nog slechts een 'globaal karakter'. Pas als de gemeenteraad het eens is met het college Het Balkon voor woningbouw te bestemmen, wor den de verschillende onlsluitings- mogelijkheden nader onderzocht. Grootste knelpunt zijn de kosten, Het hele project mag immers, zo reageert het college op één van de vragen, geen lastenverzwaring betekenen voor Maassluis en haar inwoners. Hoewel voorlopig is ge kozen voor het verlengde van de Mozartlaan is nog niet zeker waar de extra weg moet komen, terwijl ook nog onduidelijkheid bestaat over wat het moet worden. Een tunnel of een -minder kostba re- gelijkvloerse spoorwegover gang. Dat laatste is lastig en wordt nog lastiger als er meer treinen gaan rijden. Maar op de vraag hoeveel extra tremen er gaan rijden en met wat voor lading, moet het col lege het antwoord (nog) schuldig blijven. Andere onzekerheden zijn de bo dem (is die wel schoon genoeg?) en het industrielawaai van de overkant van de Waterweg. In een gemeentepublicatie over Het Bal kon werd eerder gemeld dat vol gens de Wet Geluidshinder wo ningbouw 'nu al' mogelijk is. De gemeente reageert nu echter met: „Op dit moment is het niet duide lijk of er een geluidsscherm/ wal geplaatst moet worden." Overschrijdt de geluidsoverlast de in de wet gestelde normen dan zullen er geen woningen op Het Balkon komen, stelt de gemeente. "Voor de bodem geldt hetzelfde. De grond wordt dan ook pas van Rijkswaterstaat gekocht als de bo demkwaliteit in orde is. Dat het ministerie van Verkeer en Water staat zich verzet tegen buiten dijks bouwen, een opmerking van de Actiegroep Behoud Groene Oe ver, nuanceert de gemeente. Ais het gebied een bepaalde hoogte heeft, is buitendijkse woning bouw toegestaan. Het Balkon vol doet hieraan, heeft het ministerie uitgerekend. In het meest ongun stige geval stijgt het water tot 3,6 meter boven NAP, terwijl de woonwijk op 6,0 meter zal komen te liggen. 'Een zeer ruime veilig heidsmarge' vindt de gemeente. Het enige punt waartegen de ge meente niets heeft in te biengen is het verdwijnen van uitzicht. Uitzicht Met name de Lisztstraat-bewo- ners zullen niet meer, of in elk ge val minder, naar de schepen in de Waterweg kunnen kijken. De re actie van de gemeente in het in- spraakverslag: „Hiervoor hebben wij begrip." Maar „Er zal een af weging moeten worden gemaakt tussen het individuele belang van enkele inwoners van Maassluis en het algemeen belang." Van de 83 binnengekomen reac ties zijn er overigens 47 niet kri tisch of rtegstief. Ze zijn afkom stig van mensen die Het Balkon een goed plan vinden, er graag willen wonen en mensen die 'slechts' op de hoogte gehouden willen worden. Van deze reacties zyn er 78 geuit op de formulieren die waren uitgereikt op de infor matieavond van 28 april. Daar naast ontving de gemeente vier brieven en een telefoontje. Het inspraakverslag wordt 1 juli behandeld in de commissieverga dering stads- en milieubeheer en komt op de lijst van ingekomen stukken van de gemeenteraads vergadering van 15 juli. rige eeuw en he' jegïn van deze eeuw en de pogingen van de over heid om daar iets aan te verbete! ren rijn bij velen wel bekend. D| rol die de woningcorporatiea speelden, is van groot belang ge| weest, ook in Schiedam. Die corf poraties hebben elk hun eigeif specifieke rol gespeeld in de ge schiedenis van de sociale woningr bouw in Schiedam. De archieven van de WbS bevat ten allerlei informatie zoals notu lenboeken van vergaderingen, briefwisselingen met de gemeen te over gronduitgifte in oqder meer de Gorzen. Opdrachten aan architecten, waaronder de in Schiedam zo bekende architect Sanders. Verslagen van opzich ters die ook een mooi beeld geveq van het leven van alledag in de- woningen van de corporaties. Met de overdacht van de papieren is het voortbestaan van het ar chief verzekerd en zijn de stuk ken ook toegankelijk voor men sen die ze willen inzien voor bij voorbeeld studie. De stukken zijn momenteel te zien in het gemeen tearchief aan de Korte Haven. De kosten voor de overdracht zijn betaald door de WbS en in ruil daarvoor is een korte schets van de geschiedenis van de sociale verhuurders opgesteld. Er is ook een inventarisatielijst samenge steld v?" 'te stukken die in het archie ogenomen. Een klei ne btaende -expositie is mo menteel te zien in de hal van het kantoorpand van de WbS aan de Kerklaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1