Reijnhout doet beroep op buurgemeente Rotterdams Dagblad Commissie vindt artotheek in nieuwe vorm veel te duur Hoevenbuurt neemt maatregelen na reeks inbraken Fontijne sluit jaren lange verbouwing af .V Schiedamse agent trekt vuurwapen Stadsvernieuwingsgeld Rotterdam ook in Schiedam gebruiken Tramreizigers moeten bus in Opheffen busbanen maakt openbaar vervoer duurder UW ROCKPORTSCHOENENDEALER VAN BUUREN SCHOENEN <V18Y-AS2526 r I Man vlucht over fietspad Wipkip vernield Zwerver opgepakt Beroofd van videofilms Vraagtekens bij beslotenheid presentatie van museum f- Waterweg I Vrijdag 20juni 1997 VlaardingenEen 29-jarige Vlaar- dinger werd het gisteren op de Westlandseweg in zijn woonplaats te heet onder de voeten. De man, die in een onverzekerde auto reed, werd door de politie tot stop pen gemaand. Toen de agenten een takelwagen bestelden om de auto mee te nemen, drukte de Vlaardinger het gaspedaal in en scheurde over het fietspad weg. De agenten liet hij verbaasd ach- .jjEbjcële uren later meldde de man zich aan het politiebureau en ver- dntschuldigde zich voor zijn ge drag. Hij had iemand meegeno men die kon verklaren dat de auto sinds enkele dagen was verze kerd. De politie zoekt dat uit. De Vlaardinger krijgt in elk geval een bon voor over het fietspad rijden. Vlaardingen Twee Vlaardingers (18 en 15 jaar) zijn gistermiddag aangehouden nadat ze hadden ge- ^robeerd een zogenoemde wipkip -. ."uit de grond te graven. Het twee- ^tahwilde het speeltuig dat op de .^SMnterplaats in Vlaardingen meenemen. De politie ver- dat er meer jongeren heb- meegewerkt aan het uitgra- UMr vën van de wipkip. SchiedamEen 29-jarige zwerver is gistermiddag op de Nieuwe Damlaan in Schiedam aangehou den omdat hij rondliep met een vuilniszak met daarin een video recorder, een telefoon en een foto toestel. Bovendien droeg de man zonder vaste woon- of verblijf plaats een mes onder 2ijn broeks- riem. De zwerver kon niet duide lijk maken hoe hij aan die spullen kwam en is meegenomen naar het politiebureau. SchiedamEen 70-jarige man uit Hoek van Holland is gisteroch tend op NS-station Schiedam/Rot terdam-West beroofd van zijn tas met videofilms. Twee mannen trokken de tas uit zijn handen toen de Hoekenees op weg was naar perron drie. Ook hebben de daders geprobeerd het slachtoffer zijn horloge te ontfutselen. Dit lukte niet, waarop het tweetal nam benen nam. Schiedam Een Schiedamse agent heeft gisternacht op de Korvathweg in Schiedam zijn pistool getrokken nadat een 31-jarige arrestant uit Vlaar dingen weigerde een schaar los te laten. De politie wilde de verdachte aanhouden omdat zij dachten dat hij op de Hor- vathweg een auto had gepro beerd te stelen. Toen de dief stal mislukte, was de Vlaardin ger in een andere auto gestapt waarvan de draden onder de stuurkolom waren doorver bonden. De agenten zagen dat en probeerde de man aan te houden. De .Vlaardinger weigerde ech ter uit de auto te stappen. Bo vendien had hij een schaar in zijn hand. Eén van de politie agenten voorkwam dat de Vlaardinger weg kon rijden. 'Tóen bleek dat de verdachte niet van plan was de schaar in zijn hand los te laten, trok de agent z\jn pistool. De Vlaardin ger stapte daarna uit maar liet zich vervolgens snel weer in het voertuig zakken. De Schiedamse agenten, die na enige tijd genoeg hadden van de spelletjes van de Vlaar dinger, hebben de autodief vervolgens hardhandig uit de auto getrokkken en meegeno men naar het bureau,' Daar bleek dat beide auto's inder daad niet aan de verdachte toe behoorden. De rechtmatige ei genaren zijn opgespoord. De verdachte zit nog vast Door Desiree van der Jagt Schiedam Wethouder A. Reijnhout wil met buurgemeente Rotterdam praten over een 'solidaire verdeling' van de stads- vemieuwingsgelden. De gemeente Schiedam heeft de komen de twintig jaar minimaal twaalf miljoen gulden per jaar nodig om de vooroorlogse woningvoorraad op te knappen. „Rotter dam heeft nog zo'n hop ]erd miljoen gulden in de kas zitten voor stadsvernieuwing. Alleen al met de rente zouden wij een heel eind komen," zegt Reijnhout. De gemeente Schiedam is al eni- bouwd tot 2,1 miljoen gulden in ge tijd bezig met een lobby bij de staatssecretaris en de Tweede Ka mer om meer geld voor de stads vernieuwing los te krijgen. Tot vier jaar geleden kreeg de ge meente zo'n negen miljoen gul den per jaar en dat bedrag is afge- „Dat is echt veel te weinig. Uit onze berekeningen blijkt dat we minimaal twaalf miljoen gul den per jaar nodig hebben om de vooroorlogse woningen aan te pakken," zegt Reijnhout. In Schiedam staat een groot aantal vooroorlogse woningen die in een matige tot slechte staat verkeren. Het gaat in Schiedam om ruim veertig procent van het woningbe- zit, terwijl landelijk dat percenta ge op twaalf procent ligt. „Een groot deel van die woningen staat op een slechte ondergrond en is niet onderhercl, de huizen gaan als het ware golven. Daarnaast zijn de mogelijkheden voor alle rijkssubsidies inmiddels verdwe nen, waardoor particuliere eige naren niet snel hun woning op knappen," vertelt Reijnhout. Een groot deel van die woningen moet wel v/orden aangepakt, vindt de wethouder. „Het is een enorm probleem. Het gaat miljoenen gul dens kosten om die woningen op te knappen. Met de vooroorlogse woningen hebben we een enorme achterstand." Schiedam is aange sloten bij een pact van 23 middel grote gemeenten, die gezamenlijk een budget voor de stadsvernieu wing verdelen. De verdeelsleutel ligt al enkele jaren vast. „Gemeenten met meer dan hon derdduizend inwoners krijgen bijvoorbeeld meer geld vanwege het inwonertal. In Tang niet alle gevallen is daar nog behoefte aan," vertelt Reijnhout. Toch wil Reijnhout geen extra geld krijgen ten koste van de overige middel grote gemeenten. „Het gaat om een extra budget voor de komen de drie jaar. In het jaar 2300 wordt de verdeelsleutel sowieso her zien." Voor dat extra geld doet de jeneverstad niet alleen een be roep op de staatssecretaris en de Tweede Kamer, maar ook op de solidariteitsgedachte van buurge meente Rotterdam. De proble men in Schiedam zijn onder meer zo groot door de overloop vanuit buurgemeente Rotterdam. „On danks dat we een stuk kleiner zijn, is de problematiek hier wel te vergelijken met die van de vier grote steden. Na Rotterdam zijn we de tweede gemeente met zulke stadsvernieuwingsproblemen in deze regio. De problemen stoppen niet bij de Hogebanweg." Reijnhout hoopt binnenkort met de gemeente Rotterdam te praten over zijn idee. De natuur is onverbiddelijk. Daar helpt ook geen verbodsbord aan. Vissers laten zich misschien hier aan de Breeweg, net ten noorden vaii Vlaardingen, nog wel verdrijven door de dreigende tekst: 'Verboden viswater'. Maar deze reiger heeft daar maling aan. Is misschien wel opgelucht dat hij de concurrentie van de mannen met die lange hengels niet hoeft te dulden. Maar uitdagend poseren op de foto, dat gaat de reiger toch nette ver. Dan maar op zoek naar een ander stekkie. Foto Roel Dijkstra Schiedam De meerderheid van de raadscommissie cultuur, sport en recreatie wil eerst een be drijfsplan zien voordat de leden over de toekomst van de arto theek in Schiedam kunnen beslis sen. De conceptnotitie over de toekomst van de artotheek werd gisteravond dan ook meteen door wethouder L.A. Hafkamp terug bij zijn ambtenaren op het bureau gelegd. - De artotheek 2it nu nog aan het Baehplein. Als de artotheek op de huidige plek blijft dan zijn de ver wachtingen voorde toekomst heel mager j6. Om te overleven moet de kunstuitleen het aantal leden fors uitbreiden, de doelgroep ver breden en daardoor de inkomsten vergroten. Centraal daarin staat de huisves- ting. Want zonder een goed in het oog liggende piek kan de arto theek niet veel verder groeien. De artotheek moet daarom naar het centrum, staat in de notitie. De eerste keuze van de artotheek is een nieuw onderkomen aan het Stadserf. Momenteel worden al onderhandelingen gevoerd om voor de periode van twee jaar te gen een gereduceerde prijs aan het Stadserf te gaan zitten. Met het nieuwe plan zou de arto theek volgens de gemeente kun nen overleven. De meerderheid van de raadscommissie liet gister avond doorschemeren dat de arto theek dan veel te veel geld gaat kosten. „Ze hebben momenteel 246 abonnees en dat kost ons als gemeente dan enkele tonnen.'Dat is echt van de gekke, daar moeten we niet aan beginnen," vond G. Kiepke (PvdA). Zijn partijgenote B. Zijdeveld was ietwat milder. Zij is niet voor het afbreken van de voorziening, maar ook van haar mag het niet te vee! kosten. Ook het CDA heeft daar grote moeite mee.Als we kijken naar de verhouding kosten en abon nees dan kies ik er liever voor om dat geld bijvoorbeeld te besteden aan een nieuw plan voor werk loosheidsbestrijding," zei C. A. C. Lepidis-Daskalakis (CDA). De commissieleden willen eerst een bedrijfsplan zien, voordat ver der gepraat kan worden over de haalbaarheid van de plannen. „Je kunt dit niet los zien van een be drijfsplan. De groei is wel erg opti mistisch geschetst en ook moeten we niet te veel verwachten van de commercie," zei Th. H. B. Schoenmakers. Het raadslid van Platform Schiedam vond boven dien dat de artotheek niet moet concurreren met de Rotterdamse kunstuitleen. „De Rotterdamse artotheek heeft een regionale functie. We kunnen daar niet te genop." Alleen J.A.M. Poolman (Groen- Links) kwam gisteravond onvoor waardelijk op voor de artotheek. „De raad heeft twee jaar geleden gezegd dat er iets moest gebeu ren. We kunnen het niet zo laten. Natuurlijk moeten we als raad wel naar de kosten kijken, maar we moeten vooraf niet zoveel reser ves hebben. Laat dat bedrijfsplan maar komen." Door Danielle Hermans Vlaardingen Als die inbreker toevallig het lef heeft om aan haar deur te komen, dan zet ze 'm wel even mooi op de foto. Voor dat doel heeft de Vlaardingse een zeer lichtgevoelig fotorolletje in haar camera gestopt. Kan de politie in elk geval rekenen op een gelikt portretje. Al verwacht de fanatieke bewoon ster van de Friesiandlaan in Holy niet dat haar woning snel het doelwit zal worden van inbraak. Ze heeft haar huis al geruime tijd op en top beveiligd. Maar dat bete kent niet dat ze zich 's nachts al tijd veilig waant. Vooral de afgelo pen dagen kon ze de slaap maar moeilijk vatten en schrok ze op van elk geluidje dat buiten op straat weerklonk. De Hoevenbuurt -de noordoos telijke hoek van Vlaardingen - is namelijk de laatste dagen het werkterrein van inbreker(s). Vori ge week dinsdag werd, met name in de Frieslandlaan en de Lem- sterlandhoeve, 's nachts elf keer ingebroken en begin deze week was het opnieuw raak. Wederom kwam een ongenode gast het huis van zeker vijf bewoners van de Hoevenbuurt binnen. Veel moeite kostte het de inbreker niet. De voordeur kon kinderlijk eenvou dig middels de fiippermethode dan wel het hengelen via de brie venbus worden geopend. In alle gevallen hadden de gedupeerden de voordeur niet op het nachtslot gedraaid. De buit bestond uit klei ne, grijpbare spullen als geld en sieraden. De golf aan inbraken maande het Woning Inbraken Team van de Vlaardingse politie tot een spoedactie. Zo gebeurde het dat agenten woensdagmorgen eigen handig duizend preventiebrieven in de buurt verspreidde. Daarin worden de bewoners over de dief stallen geïnformeerd en op het hart gedrukt hun woning 'goed en deugdelijk' af te sluiten. „Ik heb nog nooit zóveel blauw op straat gezien als die bewuste och tend. Dat geeft toch wel een veilig gevoel. Ik vind ook dat ze serieus op tips ingaan," aldus de bewoon ster van de FVieslandlaan. „Een paar dagen geleden zag ik twee donker getinte mannen op straat. Eentje had een telefoon in zijn hand en de ander schreef iets op in een boek. Ik vond die twee ver dacht. Misschien waren ze wel aan het inventariseren welke be woners thuis waren of een hond hadden of zo. Ik heb de politie ge beld en die trok hel geval na. Bleek dat het om twee gemeente ambtenaren ging. Nou ja, kan ge beuren". Een overbuurvrouw die haar gevaarlijk blaffende hond uitlaat, vult aan dat ze zeker weet dat de dief vooraf de boel heeft verkend. „Niet alleen ik, maar veel meer mensen in de straat zijn laatst gebeld door iemand van een of andere verzekeringsmaat schappij. Een vaag telefoonge sprek en waarschijnlijk alleen maar bedoeld om te checken of we thuis waren. Vooral omdat er dan een dag later opeens overal wordt ingebroken. Nee, die telefoontjes zijn vast afkomstig van die inbre ker," vertelt ze hoofdschuddend. Extra alert Beide bewoonsters letten sinds de reeks diefstallen extra goed op. „Ik kijk regelmatig uit mijn raam. Wat kun je anders doen. Ik woon hier graag, dit is echt mijn buurt. Ik woon hier al achttien jaar fijn en rustig en wil dat graag zo hou den. Het contact met de andere bewoners is prima. Je loopt de deur niet bij elkaar plat, maar je houdt de boei in de gaten als de ander op vakantie is. Het is eigen lijk belachelijk dat wij ons steeds beter moeten beveiligen, terwijl die boeven hun gang kunnen gaan," aldus de Vlaardingse. Zo meteen moet ze nog even de gemeente bellen omdat de licht mast bij haar voor de deur kapot is.Anders wordt het zo'n donke re hoek. Zelf heb ik 's nachts altijd twee lampen aan in de tuin. Naast goede sloten op de deur en dubbe le beglazing, heb ik een traliehek je geplaatst voor een kwetsbaar raam en parkeer ik de auto altijd vlak voor de poort. Mocht er dan toch een inbreker kans zien het huis binnen te komen, dan heb ik met. mijn partner de volgende co de afgesproken; eentje belt de po litie en de ander rooft dievent he lemaal leeg." Vlaardingen Fontijne Holland heeft gistermiddag een periode van jarenlange verbouwing afge sloten met de opening van een massieve 80 tons kraan in een nieuwe bedrijfshal. Het Vlaar dingse machinebedrijf kreeg van de vooratter van de onderne mersvereniging FME-CWM, J. Van den Akker, het compliment dat het een voorbeeldbedrijf is. Hij doelde daarmee onder meer op het innovatief karakter en de milieubewustheid bij het bedrijf aan de Industrieweg. Van den Akker zei verder dat het goed gaat met de machinein dustrie in Nederland, maar was over de Rijnmond gematigd posi tief. De Vlaardingse wethouder voor economische zaken H. Roij- ers had wel een verklaring. In Vlaardingen is de werkgelegen heid met name in de industrie met zes procent afgenomen. Als één van de oorzaken noemde hij de verhuizing van bedrijven met uitbreidingsplannen hadden, omdat elders grond goedkoper was. Een apart compliment kreeg Fon tijne voor haar milieuvriendelijke fabricatie. Woordvoerder S. Wob- ben. van Fontijne: „Wij doen er al les aan om met de vervaardiging van onze machines rekening te houden met milieu. We testen on ze producten altijd uitvoerig op al le mogelijke neveneffecten Momenteel werkt Fontijne aan een order voor Volkswagen.. Het gaat om een productielijn voor de vervaardiging van gelaste alumi nium velgen. Dat betekent ge wichtsbesparing, waardoor de au to's nog minder brandstof gaan gebruiken. Directeur A. Fontijne maakte dui delijk dat het bedrijf voorop wil blijven wat de machinebouw be treft. „We investeren fors in ken nis. We geven ook meer geld uit aan technologische kennis. Een onderneming als de onze wordt gevormd door de kennis van werknemers." Fontijne Holland staat op nummer twee van de ze ven bedrijven over de hele wereld die,zich bezighouden met de velg- machine-fabricatie. Schiedam De RET werkt dit weekeinde aan de tramsporen op de Sehiedamseweg op de grens van Rotterdam en Schiedam. Hierdoor rij dt er geen tram tussen het Marconiplein in Rotterdam en de Broersvest in Schiedam. Op dit traject worden bussen ingezet. De wijziging gaat zaterdag vanaf cir ca 21.00 uur in en duurt tot en met zondag. Op de route tussen Cen traal Station-Marconiplein vice versa en tussen Schiedam/Broers- vest-Sehïedam/Woudhoek wordt normaal gereden met trams. Al vertrekt de tram zondag 22 juni, op het traject SehiedamAVbud- hoek richting Centraal. Station, vijf minuten eerder dan op de hal- tepalen staat vermeld. Passagiers vanuit Schiedam, richting Marco niplein die willen in- of uitstap pen bij de halten Hogenbanweg, het Witte Dorp of Tjalklaan moe- ten de halten Van Deventerstraat of Marconiplein gebruiken. Vlaardingen—Als de busbanen op de Anthony Knottenbeltsingel en Sehiedamseweg in Vlaardingen worden opengesteld voor al hef verkeer, dan wordt het openbaar vervoer duurder. Hoewel de. toe name afhankelijk is van de ver lenging van de rijtijd van de di verse buslijnen, kunnen de extra kosten oplopen tot tweehon derdduizend gulden per jaar. Dat blijkt uit antwoorden van het dagelijks bestuur van de stadsre gio Rotterdam aan burgemeester en wethouders van Vlaardingen. Naar aanleiding van de discussie over het wel of niet openstellen van de diverse busbanen, had het college van Vlaardingen daarover vragen gesteld. In totaal zijn er zes buslijnen - 52, 55 en 56 van de RET en 82,125 en 126 van ZWN- die over de Sehiedamseweg en/'of Anthony Knottenbeltsingel rijden. Zodra ook ander verkeer van deze bus banen gebruik mag maken, leidt dit tot een langzamere doorstro ming van de bussen. „Als toch de huidige frequentie in stand ge houden dient te worden, brengt dit extra kosten met zich mee," al dus de stadsregio. De kosten zijn per straat bere kend. Bij een rijtijdverlenging van vijftien seconden op de An thony Knottenbeltsingel nemen de exploitatiekosten jaarlijks 15.000 gulden toe, oplopend tot 60.000 gulden bij een verlenging van de rijtijd met een minuut. Voor de Sehiedamseweg 2ijn die bedragen respectievelijk becij ferd op 33.000 en 133.000 gulden. Daaraan wordt toegevoegd dat in deze bedragen niet de negetieve effecten op het aantal reizigers is meegenomen door de vertragin gen. Verder stelt de stadsregio dat als de kosten toenemen dit hoogstwaarschijnlijk van invloed is op het voorzieningenniveau. Dat kan betekenen dat de diverse lijnen minder vaak gaan rijden. Vlaardingen wii vlak na de zomer twee enquêtes uitvoeren onder onmwonenden naar de wenselijk heid van het openstellen van de busbanen Sehiedamseweg (bij station Vlaardingen-Oost) en Dil lenburgsingel (Holy). Over de en quête in Vlaaidinger-Ambacht met betrekking tot de Anthony Knottenbeltsingel wordt binnen de coalitie nog gesteggeld. Een nieuw onderzoek hierover moet na de zomer uitsluitsel bren gen of dit kan zonder dat het vier miljoen gulden kost en de Knot tenbeltsingel in een vierbaans- weg moet veranderen. Het in Ne derland hoog aangeschreven on derzoeksbureau Goudappel Cof- feng stelt dat er per etmaal bijna dertienduizend auto's- over de Knottenbeltsingel willen als die opengaat. Vorige week-onstond daarover een grote crisis in de co alitie tussen PvdA/CDA en de WD.- Schfsuam Voor de gelegen heid werd de raadscommissie cultuur, sport en recreatie in Schiedam gisteravond in de aula van het Stedelijk Museum gehouden. Met reden want tij dens de vorige commissie was al aangekondigd dat de uit breidingsplannen voor het mu seum aan bod zouden komen. Maar die presentatie ging:: gis teravond aan de neuzen van de belangstellenden voorbij De presentatie was aUeén'.'m besloten kring te zienl Dit tot ergernis van dé commissiele den Th: H. Br. Schoenmakers (Platform Schiedam) en H..W. Metaal (Gemeentebelangen Schiedam). Schoenmakers stelde de zaak dan. ook aan de orde in het openbare gedeelte van de vergadering, „Ik heb hier moeite mee. Als het om personen gaat dan kan ik me voorstellen dat het eerst beslo ten wordt behandeld, maar hier niet" Hij werd daarin ge steund door Metaal. Ook van uit het publiek kwamen ër vra gen over de beslotenheid van het onderwerp, waarop er een zeer. korte, maar heftige dis cussie losbarstte in de aula van het museum,. „Op grond van de Wet Openbaarheid van Be stuur kan niet besloten worden vergaderd over het gehele on derwerp," zei Ml Monté (tegen woordig Gemeentebelangen, voorheen D66) vanuit het pu bliek. .Alleen het financiële gedeelte kan bijvoorbeeld be sloten worden behandeld." Voor V. Broeke (D66) was dat reden om Hafkamp de helpen de hand te bieden. „De vopizit- ter kan tientallen goedeRede nen hebben om dit onderwerp geheel in beslotenheid 'te be handelen." Wethouder KA. Hafkamp wenste er niet teveel woorden aan vuilte maken. Al leen de commissieleden zagen gisteravond de presentatie,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1