Waters 9 Rioolrecht Vlaardingen stijgt fors Laatste voorstelling van 'meneer Fico' Test voor nieuw transformatorhuisje A genda Assepoester en Mozart, een mooie combinatie Gemeentelijk tarief gaat van 156 naar 325 gulden in het jaar 2002 'Van Vliet moet zich neerleggen bij besluit' Huurders van WbS kunnen 'hun'huis kopen Fietsendief aangehouden Mishandeling Hek op heen Agressieveling bekend daad Gebroken sleutelbeen Rotterdams Dagblad Maandag 23 juni 1997 Door Leen van Ooijen Hoek van HollandWat de Hoekse culturele commissie niet lukte en waar de culturele voorstellingen uiteindelijk op stuk hepen, daarin slaagde wel het bestuur van de Hoekse Kinderkoren: een bom volle zaai in de Hoekstee! Zater dagmiddag moest de verkoop van de kaarten voor de musical 'Asse poester' zelfs worden gestaakt, want met zo'n kleine 500 bezoe kers was de zaal helemaal gevuld. Natuurlijk is er een verschil tus sen de bekende gezelschappen en het meisjeskoor Tiritomba' en het jongenskoor 'De Zeesterren', al was het alleen maar de toe gangsprijs. De bezoekers die hun kaartje in de voorverkoop hadden gekocht, mochten voor vijf gulden naar binnen en dus waren alle ou ders, opa's en oma's, ooms en tan tes present om de verrichtingen van hun nageslacht te zien en te horen. In de zaal ook opvallend veel jongeren. Zij kozen voor een 'ligplaats' in het gangpad of vlak Schiedam Een 29-jarige man zonder vaste woon- of verblijf' plaats is zondagavond in de Van Lcibnizstraat in Schiedam aange houden nadat hij een fiets wilde stelen. Een voorbijganger zag de dief aan het werk en hield hem aan. De oplettende getuige droeg de man over aan de politie. Vlaardingen Twee Vlaardingse mannen (18 en 25) zijn zaterdag nacht bij een woning aan de Dirk de Derdelaan in hun woonplaats mishandeld. De onbekende da ders hanteerden een ploertendo der en hamer. Het oudste slacht offer heeft een hersenschudding, gekneusde ribben en een ontzette pols. Problemen in de relatiesfeer lijken de oorzaak. Schiedam Een 50-jarige Vlaar- dinger heeft vrijdagavond een open beenbreuk opgelopen nadat hij in de Nijverheidsstraat in Schiedam een stalen hek op het ledemaat had gekregen. De man wilde het hek verplaatsen, maar kon het gevaarte niet 'houden'. Hij is opgenomen in het zieken huis Dij kzigt. Vlaardingen—Een 19-jarige Vlaar dinger heeft bekend zondagmid dag een 18-jarige plaatsgenoot op het Veerplein met een alarmpis tool te hebben bedreigd. De Vlaar- dinger verkocht daarna het slachtoffer een aantal klappen. De verdachte werd aangehouden in zijn woning en bekende op het bu reau de Vlaardinger te hebben mishandeld. De reden ligt in de familiesfeer. Maassluis Een 17-jarige Maas- sluise bromfietser is gistermid dag met een gebroken sleutel been naar het ziekenhuis ver voerd. De jongen raakte op de Wa genstraat in Maassluis gewond toen hij werd geschept door een 55-jarige automobilist uit Oud- Beijerland. De bestuurster gaf de brommerrijder geen voorrang. voor het podium en benadrukten daarmee de ongedwongen sfeer. Vooral het horen was iets nieuws. Het sprookje van Assepoester, het stiefdochtertje dat later met de Prins trouwt, zal maar weinigen onbekend zijn. Maar datzelfde sprookje in musicalvorm is wel degelijk iets nieuws. Gerrie de Gint-de Kimpe uit Putten koos de muziek van 'Die Zauberflöte' van Mozart en schreef daarop een aan tal liedjes dat betrekking heeft op het sprookje. Op zichzelf een opvallende en schitterde combinatie, maar ook een hele moeilijke. Want Mozart schreef zijn opera voor volwassen en zeer ervaren zangers en zange ressen. Voor kinderstemmen is het daarom dubbel moeilijk. Dirigent Henny Westdijk en pia niste Deborah Pettengail zijn dan ook maanden bezig geweest om de aria's zo op de kinderen te pro jecteren dat ze op een verantwoor de wijze konden worden uitge voerd. Dat daarbij ook nog reke ning moest worden gehouden met het feit dat enkele deelnemers stijf stonden van de zenuwen was een bijkomend probleem. Maardit was een van die voorstel lingen waarbij de goede wil voor op stond: zowel van de zijde van de uitvoerenden als van de kant van het publiek. Dat de tekst door een niet geheel goed functione rende geluidsinstallatie vooral in het eerste bedrijf slecht was te verstaan, mag de organisatie ech ter wel aangerekend worden. Dat was na de pauze gelukkig een stuk beter. Maar in het eerste deel moest het publiek met het pro grammaboekje m de hand probe ren om het verhaal te volgen. Dat was jammer, want eigenlijk had iedereen beide ogen nodig om te genieten van de schitterende kos tuums. De leeftijd van de deelnemers in aanmerking genomen -ze waren allemaal tussen 7 en 14 jaar- werd hier toch een mooi spekta kel neergezet. Zelfs de paar 40- plussers die als aanvullende de corstukken meededen in het laat ste bedrijf, pasten goed in de sfeer. Tmeke Heins tekende voor dc choreografie van de musical 'Assepoester' en dat leverde een beweeglijk geheel op met wisse lingen op de juiste momenten Di rigent Henny Westdijk had zijn zangers en zangeressen goed in de hand en hij zag zelfs nog kans om zijn partituur even uit te lenen in de richting van de piano toen Deborah Pettengail in haar verza meling een aria miste. Gezien alle voorbereidingen is hel eigenlijk jammer dat een dergelij ke musical bestemd was voor een eenmalige opvoering. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Het rioolrecht in Vlaardingen wordt in vijfjaar bijna verdubbeld. In stappen van vijfendertig gulden per jaar betalen Vlaardingers in 2002 325 gulden; nu is dat nog 186. Dat stellen burgemeester en wet- gulden wórden-geïnvesteerd. Om houders voor aan de gemeente raad, die daar op 9 juli over debat teert. De drastische ingreep is vol gens het college nodig om het Vlaardingse rioleringssysteem in orde te krijgen en de kwaliteit te waarborgen. Tot het jaar 200Ü moet er meer dan dertig miljoen daarna de boel op peil te houden zijn per jaar bedragen nodig die schommelen tussen de vier en acht miljoen gulden. In het gemeentelijk riolerings plan 1997-2000 gulden dat aan de ingrijpende tariefswijzigingen ten grondslag ligt, wordt uitge gaan van een aantal maatregelen. Zo wordt er naar gestreefd om voor het jaar 2000 alle ongezuiver de lozingen in de bodem en opper vlaktewater zijn beëindigd. Ver der moeten er onder meer maatre gelen worden getroffen om de wa teroverlast te beperken en moe ten er kosten worden gemaakt om de schade voor het milieu te be perken. Daarvoor moet onder meereen nieuwe persleiding wor den aangelegd tussen het rioolge maal Vettenoord en de Nieuwe Maas. In dat kader moeten ook de ernstig verontreinigde buizen in met namen de Oostwijk en Cen trum worden aangepakt. De af- voercapaciteit is door die vervuil ing te beperkt, waardoor bij hevi ge neerslag overstromingen ont staan. De waterkwaliteitsbeheerders hebben met de plannen van Vlaardingen ingestemd. Tijdens de discussie over de Voor jaarsnota 1997 heeft een aantal partijen al aangekondigd zich niet te kunnen verenigen met een al te forse toename van het rioolrecht. In de ambtelijke notitie wordt ge wezen dat een aantal gemeenten nu al aan het nieuwe Vlaardingse tarief zit. Dit geldt niet voor Schiedam. Daar betalen inwoners nu 202 gul den. Dat tarief is de afgelopen ja ren steeds met een gulden of vijf verhoogd en volgens een woord voerder van de gemeente veran dert die trend de komende jaren niet. Schiedam hoeft anders dan Vlaardingen niet al te veel te in vesteren in het rioolstelsel. Door Danielle Hermans Vlaardingen Het doek is defini tief gevallen voor Vlaardinger Klaas van Vliet. Bij jonge én oude Vlaardingers beter bekend als 'meneer Fico'. Na precies veertig jaar trouwe dienst draaide hij af gelopen zaterdag in de Vredes- kerk de laatste film van het sei zoen: 101 Dalmaiiërs. Van Vliet (66) had liever nog wat langer deel uitgemaakt van het bestuur van de filmcommissie van CJV Vlaardingen (Fico). Maar door een conflict met het centraal bestuur van de Christelijke Jeugdvereniging restte hem niets anders dan opstappen, Door een grootscheepse bezuiniging moest de prijs van het kaartje voor de film opeens met twee kwartjes omhoog. En dat was tegen het ze re been van Van Vliet. Bovendien had hij grote moeite met de ma nier waarop deze maatregel tot stand kwam en vervolgens door de ledenvergadering werd goed gekeurd. „Veertig jaar lang heeft het be stuur van de CJV zich nooit met ons beleid bemoeid. En nu beslis sen ze iets zonder ons hier vooraf in te kennen. Onze voorstellingen trekken per seizoen gemiddeld zesduizend betalende bezoekers. We hebben nooit met verlies ge draaid en kwamen altijd boven de begroting uit," aldus de vroegere voorzitter van Fico. De CJV, die volgend jaar 70.000 gulden minder subsidie ontvangt van de gemeente Vlaardingen, kwam tijdens de ledenvergade ring met een bezuinigingsplan op de proppen. De veertig groepen die onder de vereniging vallen, moesten zonder uitzondering ver velende maatregelen nemen. De filmcommissie kreeg een bezuini- Ookop zijn laatste dagals 'meneer Fico' moest Klaas van Vliet nogvan alles regelen. Foto rooi Dijkstra ging van drieduizend gulden in de schoot geworpen. „De prijsverhoging van de kaart jes viel ons rauw op het dak. Na tuurlijk moeten we bezuinigen, maar dat had ook op andere ma- Vlaardingen Voorzitter Aad Brommel van het centraal be stuur van de CJV in Vlaardingen wil liever niet reageren op het me ningsverschil met het Fico-be- stuur. Volgens hem gaat het puur om een zakelijk conflict en heeft hij persoonlijk geen ruzie met Klaas van Vliet. „Nee, we gaan eikaar met met scheve ogen aankijken. Ik heb 25 jaar in goede harmonie met Van Vliet samengewerkt en vindt het heel vervelend wat er is gebeurd. Het bestuur van de Fico wilde zelf een bezuinigingsplan vaststellen, maar zo werkt het niet. Dat ge beurt op een ledenvergadering, het hoogste orgaan binnen onze vereniging. Je hebt je als lid neer te leggen bij een gezamenlijk be sluit Zo werkt een democratie nou eenmaal" concludeert Brom mel. Een verzoeningspoging met Van Vliet ziet hy niet zitten,Als je 24 uur na de bewuste ledenvergade ring al een ontslagbrief op de mat vindt, heeft praten niet veel zin. Je probeert bij elk ingrijpend plan een afweging te maken van ieders belangen. Maar we zijn een grote club, dus dan kun je niet iedereen te vriend houden. D'r zijn nou eenmaal verliezers." Inmiddels heeft het centraal be stuur een nieuwe voorzitter en penningmeester gevonden. Per 1 juli neemt C. van Bommel, die al in het bestuur van Fico zat, de voorzittershamer ter hand en be gint A van der Kooy als penning meester. nieren gekund. Het centraal be stuur heeft buiten ons om plan nen gemaakt. Terwijl wij ook best ideëen hadden," vertelt Van Vliet. Hij klinkt verontwaardigd. Hij zegt de onverkwikkelijke zaak voor het grootste deel te hebben verwerkt. Maar hij kan zijn teleur stelling moeilijk verbergen, Al die jaren besteedde hij veel vrije tijd aan de handel en wandel rond de filmvoorstellingen. Hij koos de films uit, verzorgde de pu bliciteit en verkocht in de pauze snoep. Ook op de scholen was hij een graag geziene gast. Hij draai de er films en grootbeeld-voorstel lingen. Vele duizenden Vlaardin gers maakten dankzij 'meneer Fi co' menig filmavontuur mee. Het afscheid van de bekende Vlaardinger verliep desondanks zonder toeters of bellen. Hij gaf samen met nog twee opgestapte bestuursleden van Fico, voorzit ter George Bruinaars en penning meester Marcel Stam, een be scheiden receptie in de Triangel. Gewoon tussen twee filmvoorstel lingen door. Maar de Vlaardingse gemeen schap is nog niet van Van Vliet af. Hij zal zijn werkzaamheden voor de vereniging niet volledig sta ken, „Sinds mijn pensioen heb ik veel tijd in dit werk kunnen ste ken. Ik deed het werk van drie mensen tegelijk, bij wijze van spreken. Die grootbeeld-voorstel lingen bijvoorbeeld, draaien we tegen betaling ook op scholen en in schouwburgen. Daar wil ik voorlopig wel mee doorgaan. Dat brengt veel geld in het laatje voor de vereniging en wie moet dit an ders doen?" De intocht van Sint Nicolaas die de Vlaardinger al ve le keren heeft georganiseerd, loopt ook geen gevaar. Dat wil hij nog wei een jaartje regelen. Varf Vliet is er de man niet naar om rustig achter de geraniums te zit ten. „Ik doe inderdaad veel. Ik had me eigenlijk voorgenomen om volgend jaar als de Fico vijftig jaar bestaat, wat taken af te sto ten. Dat hoeft dus niet meer." Maandag 23 juni SCHIEDAM Thurlede. Kom zing met ons mee, 14.00U. ROTTERDAM Nighttown. Optreden SKVR-Pop- schoolbancfs, 20u. Rotown. Troitsa uit Rusland, 22u. Zaal de Unie. Ar- chitectuurcafé: Centrum aan de n- vier, 20.30u. Dinsdag 24 Juni SCHIEDAM Podiumcafé. jamsessie, 21.30u. VLAARDINGEN Brasserie Romanov. Politiek Café van WD, 20.15u. ROTTERDAM SKVR Muziekschool Ringdijk. Leerlingenuitvoenng Piano, 19u; Centrum-West. Presentatie SKVR Popkoor, 20a De Vlerk. New Bomb Turks, 22a Dizzy. Nemvan den Dun- gen/Bartvan lier Quintet, 22u. Lan taren/Venster. The time to live, the timetodie, 19.30u. Spes Bona. Bo na Pop, 19a ROTTERDAM Calypso JU The Crucible' (12) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Calypso 2: 'One Fine Day' (al) dag. 18.45- 21.30, ma.di.ookl3.15-16. Calyp so 3: 'Lost Highway' (16) dag. 13.15-16-21.30; 'Karakter' (12) dag. 18.45. Cinerama 1: 'Jungle 2 Jungle' (al) dag. 13.15-16-18,45- 21.30. Cinerama 2: TheGostand the Darkness' (12) dag. 13.15-16- 18.45-21.30. Cinerama 3: The Truth about Cats Dogs' (ai) dag. 13.15-16-18.45-21.30.Cinerama 4: 'Beavis Butt-Head do Amenca' (12) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Cinerama 5: 'Donme Brasco' (16) dag. 18.45-21.30, ma.di. ook 13.15-16. Imax Theater: 'Ringoffi- re' (al) dag. 14-16-20.45, ma. al leen 20.45. 'Special Effects' (al)dag. (beh. ma.) 15. The Fifth Element' (12) dag. 18.30-21.45. 'Mscrocos- mos' (al) za.zo. 17. Lantaren/Ven ster. Venster i: 'Lost Highway' (16) dag. (beh.ma.) 19.30-22. Venster 3: 'Love and Other Catastrophes' (16) dag. (beh.ma.) 20-22. Venster 4: 'Nelly et mr. Amaud' (16) dag. (beh.ma.) 20; 'La Seconda Volta' (16) dag. (beh.ma.) 22. Venster 2: The Time to Uve, the Time to Die' (16) di. 19.30; 'NénetteetBoni'{16) wo. 19,30; Trois Vies et une seule mort' (16) dag. (beh.ma.di.) 21.30, di.22. Lumière 1: 'Con Air' (16) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Lumière 2: Turbulence' (16) dag. 13.15-16- 18.45-21.30. Lumière 3: 'Set itOff (16) dag. 18.45-21.30, ma.di.ook 13.15-16. Lumière 4: 'üarüar' (al) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Rexane: 'Starmaker' (16) t/m wo. dood. voorat Pathé: 'Liar Liar' (al) dag. 11.10-13.45-15.50-17.55- 20-22.05; 'Dante's Peak' (12) dag. 11.30-16.20-18.50-21.30, ma.di .ook 13.55, di. vervalt 21.30, 'All Stars'(al)dag. 11.20-13.55-16.25- 19-21.35. The English Patiënt' (16) dag. 11-14.20-17.35-20.50. The Fifth Element' (12) dag. 11.55- 14.55-18.05-21.15. The Ghost and the Darkness' (12) dag. 11.45- 14.15-16.45-19.15-21.45; 'Con Air1 (16) dag 11.15-13.50-16.25- 19-21.40; 'How Bigis Yours* {16} di. 21.30, sneak preview. KlndermatJnees: Calypso 2: '101 echte Dalmatiers' wo. 13.15-16. Ci nerama 5: 'Space Jam' wo 1315- 16. Lumière 3: '101 echte Dalma tiers' wo. 13.15-16. Pathé: 'De Klokkenluider van de Notre Dame' wo. 13.55. Maassluis Op het buitendijks industriegebied in Maassluis - aan de Zwarte Zee - is het eer ste transformatorhuisje-nieuwe- stijl van ENECO geplaatst. Het is het eerste trafostation volgens het vorig jaar gekozen nieuwe ont werp. Het model in Maassluis dient als proef; als over een half jaar blijkt dat het voldoet, worden voortaan alle trafohuisjes van het energiebedrijf volgens dit ont werp gebouwd, Zo'n anderhalf jaar geleden be sloot ENECO om te kijken of het mogelijk was een uniform ont werp te maken voor de transfor matorhuisjes - de stations die de hoogspanning verlagen voor indi vidueel gebruik. „Nu werken we Schiedam—De Woningbouwver eniging Schiedam (WbS) gaat vanaf het einde Tan dit jaar wo ningen verkopen. Het gaaf om woningen die de concurrentie dreigen te verliezen metrte koop- markt of met andere huurwonin gen. Verkoop kan aan de rittende huurders of op de vrije markt De opbrengst wordt onder meer ge bruikt om de financiële positie van de WbS te versterken. Het voornemen, staat in het meerjarenbeleldsplan 1997-2000. Het verkopen van woningen is bovendien aantrekkelijk omdat niet alleen de financiële positie van de WbS kan worden ver sterkt, maai dft volgens de corpo ratie kan bijdragen aan een min der eenzijdige wijkopbouw. Voor de WbS kunnen deze woningen op termijn een risico gaan vormen voor de continue be drijfsvoering. De WbS haast zich om duidelijk te stellen dat op,geen enkele huurder druk zal worden uitge oefend om over te gaan tot aan koop. Om de drempel te verlagen wordt het huurders ook mogebjk gemaakt om de woning te kopen volgens het maatschappelijk ge bonden eigendom (mge). De huurder koopt het huis, krijgt het huis in bedt en daardoor recht op aftrek van de hypo theekrente en kans op vermo gensvorming. Het verschil roet een 'gewone* koopprocedure is dat er voor de koper geen ver kooprisico's zijn en dat de kwali teit vanhet casco is gewaarborgd. Het nadeel is dat de koper niet kan profiteren van waardestij gingen van de woningen. De WbS heefteen gevarieerd en kwalitatief goed bezit dat voor zo'n vijftig procent betaalbaar is voor mensen met een minimum inkomen. Op het gebied van hu ren en subsidies verandert dit jaar veeL Door de nieuwe huursubsidieregels zal zo'n tach tig procent van de woningvoor raad van de WbS bereikbaar rijn voor mensen met een minimum inkomen. Daarnaast heeft de Schiedamse woningbouwvereni ging met ingang van dit jaar een instmment toegevoegd om de marktwaarde beter te kunnen bepalen, de zogenoemde portfo lio. Hiermee kan de WbS redelijk nauwkeurig bepalen waar de vraag relatief groot is, waardoor binnen de grenzen meer huur verhoging kan worden gevraagd om matiging van de huurverho ging in andere complexen te compenseren. De huren gaan dit jaar gemiddeld met 4,2 procent omhoog. De komende jaren daalt dat percentage tot drie procent in Ssuöu. WbS heeft in het meeijarenbe- leid ook vastgelegd dat ze wat voor de huurders wil doen die door een plotselinge wijziging in hun financiën de huur met meer kunnen opbrengen. WbS heeft een vangnet gecreëerd om de overgang naar een goedkopere woning mogelijk te maken. De steun zal vooral bestaan uit een tegemoetkoming in de verhuis kosten. De komende jaren groeit de wo ningbouwvereniging niet veel, is de verwachting. Momenteel heeft de WbS ruim 5600 wonin gen in beheer. De totale woning voorraad zal in geringe mate wij zigen door verkoop en sloop en een geplande toename van hon derd nieuwe woningen. Aan de woningen hoeft de WbS de ko mende drie geen groot onder houd uit te voeren. Alle naoor logse woningen zijn al verbeterd. Het vooroorlogse bestand is gere noveerd. Meen voor de ruim 150 zogenoemde instandhoudings woningen wordt nog gekeken wat de WbS daar mee gaat doen. Ongeveer veertig van deze wo ningen worden gesloopt De wo ningen staan in Oost en hebben een minimale kwaliteit Momen teel worden ze verhuurd als knutselwonïngen. met verschillende modellen in bij voorbeeld Den Haag, Maassluis, Rotterdam en Dordrecht," vertelt woordvoerder C. de Ruijter. „Bij onderhoud brengt dit extra kos ten met zich mee." Een terugkerend probleem waar mee ENECO bjj nieuwe stations wordt geconfronteerd is dat de welstandscommissies van de be treffende gemeenten ze vaak niet mooi vinden. Daarom is samen met de betrokkenen gezocht naar een nieuw, uniform ontwerp. Uit de vier ingediende modellen is dat van Cepezed uit Delft geko zen: een betonnen omhulling van de transformator met daar om heen een metalen rooster. „Dit is specifiek voor ENECO, in alle ge vallen buiten toepasbaar en als se rieproduct te vervaardigen," zegt De Ruijter. Het model in Maassluis is nog zonder kleur, maar De Ruijter geeft aan dat het mogelijk is zowel het beton als de stalen omhulling een kleur of zelfs een motief te ge ven. „Zo kunnen we het aanpas sen aan de omgeving. Als het tus sen de bomen komt te staan, kun nen we het groen maken: als het tussen woningen met een gele baksteen wordt geplaatst, maken we het gewoon geel." Zout Maassluis is volgens De Ruijter een geschikte plek om het nieuwe ontwerp te testen.Hier kunnen we meteen kijken of het overwaai end zout uit de Waterweg het me taal niet aantast" Aan de Zwarte Zee moest sowieso een nieuw trafostation worden geplaatst, vervolgt hij. „We plaatsen er circa veertig per jaar en hier was een nieuwe nodig." Het station gaat meteen dienst doen. Over de technische kwali teiten maakt De Ruijter zich geen zorgen. „Of het werkt is niet het probleem, de transformator is het zelfde gebleven. Wel moeten we bijvoorbeeld testen of er geen wa ter op het dak blijft staan, of het bestand is tegen stof en onkruid en of over een halfjaar de metalen omhulling nog open kan, zodat er onderhoud kan worden ge pleegd." Het transformatortiuisje-nieuwe-stijl van EN ECO zoals dat sinds vrijdag in Maassluis staat. Het is de bedoeling dat alle huidige transformatiehuisjes, zoals bijvoorbeeld in de Eendrachtstraat in Vtaardingen-Oost (inzet), in het Waterweggebied worden ver vangen. Foto's Roel Dijkstra

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1