11 Bibliotheek Vlaardingen moet inkrimpen If il' Wethouder Wiegman gaat de straat op Rotterdams Dagblad PROFESSIONELE Filialen blijven bestaan, maar de collectie wordt kleiner Gemeente wil geen supermarkt in garage fl Maquette van Stadserfin WIC Kritiek op oever van hardhout langs kassencomplex 'Oude' bieb krijgt nieuw laagje verf KNVB huldigt oud-voorzitter Verzetshelden krijgen straat Ongelukken niet veroorzaakt door gevaarlijke kruising Noordvest verhuurt dak flat VITO RTTV Waterweg Dinsdag 24 juni 1997 De bieb aan de Waalstraat gaat danig op de schop. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen De bibliotheek in Vlaardingen moet flink in krimpen om aan de door de gemeente opgelegde bezuinigin gen van 700.000 gulden te kunnen voldoen. Herinrichting van de hoofdvestiging, het verhuren van ruimten in de centrale bieb, het schrappen van de schoolmediatheekdienst, kosten vermindering van het filiaal in de Holy en het afstoten van een deel van de cd-collectie zijn maatregelen die volgens bur gemeester en wethouders van Vlaardingen moeten worden genomen. In het voorstel, dat volgende maand in de raad komt, is de eerder genoemde sluiting van de filialen in de Westwijk, Babberspolder en Holy van de baan. Dc grootste verandering vindt plaats in de centrale bibliotheek aan de Waalstraat. De inrichting wordt zodanig veranderd dat een drietal ruimten leeg komt en kan worden verhuurd. De roltrap op de begane grond verdwijnt en de balie verhuist naar de eerste ver dieping. Over verhuur van het vrijgekomen gedeelte beneden en een gedeelte van de eerste etage wordt momenteel onderhandeld met de Gemeentelijke Krediet Bank. Veertig vierkante meter op de begane grond wordt verhuurd als winkelruimte. Op de eerste verdieping krijgen naast de balie zowel de boeken als een deel van de cd's uit de fono- theek een plek. De 17.000 cd's tel lende collectie, die nu op de twee de verdieping is gehuisvest, wordt teruggebracht naar lO.ÖQO. Nieuwe titels Wethouder K. van der Windt (cul tuur): „De fonotheek wordt opge heven zoals die nu is, maar komt terug in afgeslankte vorm. Top- cd's verdwijnen uit de collectie (verkoop vanaf 5 juli), zodat het meer een specifieke verzameling gaat worden. Bovendien moet de fonotheek zichzelf gaan bedrui pen, Dus met de inkomsten wor den nieuwe titels aangekocht." Volgens productmanager W. van der Vliet van de bibliotheek is de fonotheek door dc jaren heen nooit echt gesaneerd en is de be zuinigingsmaatregel dé gelegen heid om eens kritisch naar de col lectie te kfjken. 'Oude rommel' die al jaren niet meer wordt uitge leend, kan de deur uit. Populaire muziek uit de Mega Top 50 wordt voortaan geweerd om de twee gul den auteursrechtenvergoeding per cd in eigen zak te houden. In totaal bespaart de bibliotheek hiermee 60.000 gulden op het aan koopbudget. Op de tweede verdieping blijft er naast de studiezaal en kantoren ruimte over voor verhuur. Gega digden zijn een dienstonderdeel van de afdeling Gebouwen en de afdeling Automatisering van de gemeentelijke Facilitaire Dienst. Het verhuren van delen van de centrale bibliotheek levert zo'n 150.000 gulden op. Voordat de ruimten verhuurbaar zijn is ech ter een bedrag van 355.000 gulden vereist voor de nodige verbouwin gen, zoals het aanbrengen van wanden en het maken van ingan gen. De schoolmediatheekdienst voor basisscholen wordt als enige hele maal opgeheven. In plaats daar van kunnen onderwijsinstellin gen een beroep doen op de Probi- bho, de provinciale bibliotheek, die een filiaal heeft in Schiedam, aldus Van der Windt, De Wisselbi bliotheek, die zorgt voor wissel- collecties op de vestigingen en in zorginstellingen, en de biblio theek aan huis blijven, in kleinere vorm, gehandhaafd. Andere plek Alleen voor het filiaal in de Loper, dat 100.000 gulden moet bespa ren, is nog geen oplossing gevon den. Onderzocht wordt of een deel van de vestiging verhuurd kan worden, de bieb wellicht naar een andere plek kan verhuizen -zo als de nieuwbouw van het VOS of het wijkgebouw aan de Aristide de Briandring - of er nieuwbouw wordt gepleegd. Wel geldt voor al le filialen dat zij zich speciaal gaan richten op de jeugd en de re creatieve lezers. Scholieren die li teratuur voor hun lijst moeten le zen, zijn dus aangewezen op de centrale bibliotheek aan de Waal straat. Voor alle duidelijkheid zijn alle filialen voortaan achttien uur per week geopend. Dat betekent dat er bij de vestiging in de Holy acht openingsuren komen te ver vallen. Dê centrale bieb krijgt er daarentegen tweeenhalf uur bij. Ook binnen de organisatie van de bibliotheek staan veranderingen op stapel. Er komt een team uitle ning en een bedrijfsbureau, waar in administratie/secretariaat en de centrale dienstverlening wor den gebundeld. Een productma nager en een teamleider gaan lei ding geven aan het geheel. Door alle bezuinigingsmaatregelen gaan er zes formatieplaatsen ver loren, maar de verwachting is dat het voltallige personeel binnen de bibliotheek herplaatsbaar is door het jaarlijkse verloop, het saneren van vacatures en door tijdelijke contracten niet te verlengen. In totaal wordt 366.000 gulden op personeelskosten bespaard. Wethouder Van der Windt noemt de 700.000 gulden een 'forse be zuiniging', maar vindt het behou den van de drie filialen een plus punt, evenals de efficiëntere huis vestingen personeelsbezetting. SchiedamIn het Woon Informa tie Centrum (WIC) aan het Stadserf 108 in Schiedam is de ko mende maand een maquette te zien van het toekomstig cultureel centrum aan het Stadserf. Naast het nieuwe theater zal in het ge bouw onder meer een stadswin- kei, de bibliotheek, het gemeente archief en het bestuurscentrum komen. Het gebouw nadert zijn voltooiing, maar de steigers, bouwmaterialen, en -keten belem meren dat het publiek al een kijk je kan gaan nemen. De maquette is gemaakt door de heer Biemans, medewerker van de afdeling on derhoud en gebouwen van de ge meente. De maquette was al te zien op de veertiende verdieping van het stadskantoor. Hoek van Holland Het gebruik van tropisch hardhout langs een nieuw kassencomplex !n de Oran jepolder bij Hoek \+ji Holland heeft tot kritische opmerkingen geleid binnen het bestuur van wa terschap Delfland. Afgevaardigde J. Schievink uit Delft zei tijdens een vergadering 'buitengewoon ongelukkig' te zijn met de beschoeiing. In de West- landse polder is over een lengte van zo'n anderhalve kilometer ge bruik gemaakt van hardhout. Hij had daar liever een natuurlijke oever gezien. Dijkgraaf P. Zevenbergen ant woordde dat het bewuste houtge- bruik 'niet de hoogste sympathie geniet', maar technisch wel accep tabel is. Delfland kan moeilijk een andere oever afdwingen, legde hij uit. De kassen dienen op een afstand van vier meter van de waterkant te blijven, en aan die norm is vol daan. Een natuurlijker oever zou drie meter meer aan ruimte vergen, wat de tuinder 180.000 gulden ex tra zou hebben gekost. Maassluis Ondanks de nieuw- bouwplannen wordt de buiten kant van het bibliotheekgebouw aan de Uiverlaan in Maassluis op geknapt. Burgemeester en wethouders stellen een bedrag van maximaal 12,750 gulden beschikbaar om het houtwerk van een nieuw verflaag- je te voorzien. Gemeentewcord- voerder I. van Eijk legt uit dat het 'gewoon om onderhoud gaat'. Over de plannen om naast of aan het stadhuis een nieuwe biblio theek te bouwen - de huidige huisvesting is te klein- heeft de gemeente mo menteel niets te melden. Vlaardingen Op een geani meerde bijeenkomst heeft For- tuna Vlaardingen gisteravond oud-voorzitter Dirk Haddeman gehuldigd. De 80-jarige For- tunees kreeg in verband met het feit dat hij dertig jaar ere-voor- zitter is, van de KNVB een repli ca van een voetballer overhan digd. Het beeldje is een ver kleind model van een voetballer die voor de ingang van het KNVB-centrum in Zeist staat. In het clubgebouw van Fortuna voerden talrijke bestuursleden het woord. Onder anderen oud secretaris en oud-begeleider van het Nederlands Elftal Carel Ake- mann en voorzitter Arie Plomp van Fortuna. wereld zich op gestort," reageert centrummanager C. A. E. de Jon ge. Maar het is afgewezen door b en w vanwege het bestemmings plan, legt hij uit, Op het pand rust de bestemming garage. Ook is er te weinig parkeergelegenheid en is de ligging niet perfect. „Als het gaat om de looplijnen en de koopstromen moet je juist niet daar gaan zitten. Je moet de con sument in de binnenstad krij gen." De Projectgroep Binnen stad blijft dan ook naarstig op zoek naai een geschikte super marktlocatie. De in het BRO-rap- port genoemde plek aan de Marel- stiaat ziet de centrummanager daarbij 'slechts' als een suggestie. Wat er met de leegstaande garage gaat gebeuren, is niet bekend. Maassluis In het door BMW- dealer Kalfsbeek verlaten pand aan de PC Hooftlaan in Maassluis komt geen supermarkt, Om diver se redenen ziet de gemeente hier van af. In het onderzoek van adviesbu reau BRO van vorig jaar was de wens opgenomen om - als trek ker- in de binnenstad een extra supermarkt te vestigen. Grootste probleem is dat er in het centrum weinig plaats is voor een middel grote supermarkt. Toen het gara- gepand aan de PC Hooftlaan eni ge tijd geleden leeg kwam te staan om Kalfsbeek zijn BMWs vanuit een nieuw pand in Schiedam gaat verkopen, leek daar verandering in te komen, „Daar heeft de hele supermarkt- Schiedam Wethouder A.G. Wiegman gaat begin september op bezoek bij de Schiedammers om ideeën op te doen over het ac tieplan grote stedenbeleid. Ook de inwoners krijgen een stem in de samenstelling van het actie plan. Wiegman wil voorkomen dat hij tijdens bijeenkomsten over het actieplan in een zaaltje zit met tien ambtenaren en slechts twee Schiedammers. Om de mening van de Schiedammer te peilen gaat hij de straat op. Hij zei dat gisteravond tijdens de eerste be handeling van het concept-actie plan voor het grote stedenbeleid in de raadscommissie onderwijs, sociale zaken en werkgelegen heid. In het concept-actieplan zijn 55 projecten vastgelegd, waaruit de politiek in september een defini tieve keuze moet maken. In totaal gaat het om de verdeling van ze ven miljoen gulden, waarvan vier miljoen is bestemd voor het uit voeren van de Melkertregeling. „Het goede van het actieplan is dat er ook projecten met onderne mers op stapel staan. Het gaat niet alleen om zorg voor mensen die het moeilijk hebben," zei M. Siljee (PvdA). H. W. Metaal (Gemeentebelangen Schiedam) zag de projecten wel zitten, maar volgens hem is er veel te weinig geld. „Kan die pot nog groter worden? We hebben A. G. Wiegman '...We moeten een schifting maken... Archieffoto Rotterdams Dagblad/Jaap Rozema veel meer geld nodig om alles uit te voeren. Als je alleen al kijkt naar de bedragen die nodig zijn voor de binnenstad of bijvoor beeld hot museum, dan sla jc stijl achterover." Het jaarlijkse bedrag dat de ge meente Schiedam krijgt van ze- ven miljoen gulden ligt vast tot het jaar 1999. Ook wethouder Wiegman heseft dat dat bedrag al tijd onvoldoende is om alle pro blemen aan te pakken. .,We moe ten een schifting maken," zei hij. Voor de raadscommissie ligt de prioriteit bij werkgelegenheids projecten, maai- uok het jeugdbe leid scoort hoog. Voor D66 is het aanpakken van de jeugdproble matiek na de werkgelegenheid projecten een heet hangijzer. Het actieplan wordt op maandag 22 septemb r definitief vastge steld tijdens de gemeenteraad. Maassluis De vijf straten in de nieuwte bouwen woonwijk op het Elementumterrein worden ver noemd naar Maassluise ver zetshelden uit de Franse tijd. Dit stelt het gemeentebestuur -na herhaaldelijk verzoek van de His torische Vereniging Maassluis daartoe - de gemeenteraad voor. Het gaat om Cornells van der Kolff, Jan Stoorvogel, Jan Boude- stein, Hendrik Sehoonbrood en Arie Krijgsman. Mannen die zich in 1813 verzetten tegen het des tijds heersende Franse bewind. Naar Sehoonbrood en Krijgsman werden al eerder straten (op 't Hooft) vernoemd, maar deze wer den in 1974 gesloopt. In de nieuwe woonwijk ontbreken Adriaan en zoon Matthijs van Heel, twee an dere helden uit 1813. Adriaan wordt- nu niet vernoemd omdat 'zijn' straat op 't Hooft niet is ge sloopt, Matthijs n oet het zonder straat doen omdat twee Maassluise Van Heelstraten verwarring zou kun nen opleveren. Het collegevoorstel wordt behan deld in de commissie voor alge mene en bestuurszaken van 30 ju ni en in de gemeenteraadsverga dering van 15 juli. Schiedam De kruising 's-Gra- velandseweg/Brauwweg in Schiedam is niet bijzonder ge vaarlijk. Dat zegt een verkeers- deskundige van de gemeente. Het stukje weg tussen de Schiedamse binnenstad en het industriegebied 's-Gravelandse- polder was vorige week tot twee maal toe decor voor een ernstig ongeluk' waarbij politieauto'^ waren betrokken. Volgens de verkeersdeskundige zijn de on gevallen niet te wijten aan een gevaarlijke verkeerssituatie op de kruising. Vorige week dinsdag overleed op de kruising een 45-jarige Rot terdamse. Zij zat in een auto die werd bestuurd door haar 50-jari- ge man. Toen ze vanaf de 's-Gra- velandseweg de Brauwweg in rnlde rijden, boorde een politie auto zich in de rechterflank van het voertuig. De politiewagen reed met zwaailicht en sirene en was op weg naar een overval. De twee agenten en de 5ö-jarige be stuurder van het personenvoer tuig raakten gewond. Vrijdagavond ramde op dezelfde kruising een personenauto een politievoertuig dat eveneens met zwaailichten aan reed. De politieagenten reden vanaf de 's- Gravelandsepolder naar de bin nenstad waar iemand met een wurwapen was gezien. De auto mobilist wilde vanaf de Brauw weg de A 20 oprijden. De be stuurder had geen erg in de poli tieauto toen hij de weg overstak en rankte het voertuig aan de achterkant. De agenten kwamen tegen een verkeerslicht tot stil stand. Hierbij raakte niemand gewond, maar moesten wel bei de auto's worden weggesleept Volgens een verkeersdeskundi ge van de gemeente Schiedam is de bewuste kruising niet bijzon der gevaarlijk. „Het is een over zichtelijk stuk weg," vertelt A. Braam. „Het is niet zo dat de kruising slecht is te overzien. Ook als de verkeerslichten niet zouden werken is er geen sprake van een onoverzichtelijke situ atie." Dat er in het verleden, toen er nog geen verkeerslichten waren geplaatst, veel ongelukken ge beurden, is volgens de deskun dige niet te wijten aan slecht in te schatten situatie. De vele on gelukken werden voornamelijk veroorzaakt door te hard rijden. De 's-Gravelandseweg -vooral het stuk tussen Plein 1940-1945 en de Schiedamse polder - wordt door sommige automobi listen als racebaan gebruikt rechte, geasfalteerde twee- baan sweg biedt sommige weg gebruikers de mogelijkheid flink het gaspedaal in te druk ken. Om dat harde rijden tegen te gaan laat de gemeente de ver keerslichten op kruising met de Brauwweg dag en nacht bran den. Ook worden er door de poli tie regelmatig snelheidscontro les gehouden. Uit cijfers blijkt dat doob deze maatregelen het aantal ongelukken. tfliok; ,is ge daald. Deden zich voor 1992, het jaar, waarin de lichten werden geplaatst nog gemiddeld* 6a on gelukken voor, daarna daalde het aantal aanrijdingen naar ge middeld zes per jaar. De verkeersdeskudige van de gemeente kan nog niet zeggen of er op de kruising extra maat regelen gaan v?jrden genomen. „We moeten eerst afwachten wat de onderzoeken naar de twee on gelukken uitwijzen. Blijkt het om incidenten te gaan, doen wé niets." Volgens woordvoerder van de politie is de verkeers dienst nog bezig met het onder- zoek naar de ongelukken. Zij verwacht dat aan het einde van de week meer bekend is over de toedracht van beide aanrijdin gen. SchiedamTwee vijf meter lange sprieten op het dak van de flat. De bewoners van het complex Vijf sluizen in Schiedam-West zitten daar binnenkort mee opge scheept. Zonder dat huurders van de flat er vooraf over waren geïn formeerd, kwamen werklui vorige week het gebouw binnen en be klommen het dak. De lieden wa ren van het telecommunicatiebe drijf Libertel. Zij gaan twee vijf meter lange antennes boven op de flat planten. HuisbaasWoningstichting Noord- vest heeft met het bedrijf een con tract gesloten over de verhuur van het dak. Noordvest wil met vertellen hoeveel geld Libertel voor de huur van het dak moet be talen. Wel zegt ze dat de op brengst 'ten goede komt aan de huurders'. De bewoners wisten niets van de plannen. Hennie Hagen, voorzit ter van bewonersverening en zelf ook bewoonster van de Vijfslui- zenflat, vindt het 'idioot' dat geen van de bewoners vooraf is geïnfor meerd over wat er met de flat stond te gebeuren. „Bewoners willen weten waar ze aan toe zijn. Er wordt door de woningstichting wel heel erg makkelijk omgegaan met de bewoners." De verbolgen Hagen vertelt dat ze plots een telefoontje kreeg van een bewoner van de bovenste ver dieping. „Hij vertelde me dat een zendmast op het dak van de flat zou worden geplaatst. Hjj wist daar niets van af. De bewoner maakte 2ich ongerust, want hij heeft al eens eerder last van lek kages gehad. Bovendien vroeg hij zich af of de straling van de anten nes gevaarlijk is voor de gezond heid." Volgens een woordvoerder van Noordvest voldoet het bedrijf Libertel aan de eisen die worden gesteld door het ministerie van Volksgezondheid. De bewoners hoeven zich dus geen zorgen te maken over gevaarlijke stralin gen. Het bedrijf gaat de antennes plaatsen om het netwerk in de re gio wil uitbereiden en de ont vangst-verbeteren. De werkzaam heden zullen zeker nog enkele weken duren, De woordvoerder van de wo ningstichting verontschuldigt zich voor de handelwijze van de corporatie. „De woningstichting heeft inderdaad verzuimd de be woners tijdig te informeren." Vol gens haar is er sprake van 'mis communicatie'. Zij bedoelt daar mee dat er op het kantoor van de woningstichting iets mis is ge gaan waardoor er geen brieven naar de bewoners van de Vijsiui- zen zijn gestuurd. De woordvoer der deelt mee dat Noordvest dat deze week goed maakt Dan wor den de bewoners persoonlijk ge ïnformeerd over de antennes op het dak van de flat. Kous niet af Voor Hagen ïs de kous daarmee niet af. „Het is maar te hopen dat die antennes niet hoger dan vijf meter zijn," zegt de belangenver- dedigster van West. .Anders maken we er echt werk van. Libertel heeft in dat geval na melijk een vergunning nodig en die hebben ze heel waarschijnlijk niet. Die mensen van Libertel denken dat ze als semi-multina tional alles mogen,_maar zó werkt het niet." U Uil D UmI Km. wSELECT CENTER Mi Marrewyklaan 41 Spijkemss^ tèl^lR. j:--

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1