9 Keurmerk van politie in strijd tegen inbraken Gratis spetteren in nieuw zwembad :v^®i Parken steeds moeilijker De Hoek Man uit koude water gevist Hert vast in touw Glazenwasser rekent af Architectuur tussen de regen door Woningen met veiligheidsstempel zijn lastige klus voor inbrekersgilde Duizenden wandelaars in duister langs branding en duinen Niet alle molens draaien op Westlandse Molendag *Sïl nt Rotterdams Dagblad Maandag 30 juni 1997 -• r- f - j- f-'il VlaardlngenEen 22-jarige Vlaar- dinger is gisteren rond midder nacht door een reddingsteam van de havendienst uit de Waterweg gevist, Onder meer de GGD, de politie en de brandweer waren uit gerukt om de man, die in depres sieve toestand verkeerde, te red den. De duikersploeg en een speedboot van de brandweer die stand-by stonden waren uiteinde lijk niet nodig. De licht onderkoel de Vlaardinger kon door de ha vendienst uit het water worden gehaald. Medisch personeel on derzocht de man op het politiebu reau waarna hij weer naar huis kon. Maassluis De politie van Maas sluis heeft het gisterochtend knap moeilijk gehad toen zij een hert wilde verlossen van een stuk touw in zijn gewei. Het dier was op het .Lepelaarplantsoen vast komen te zitten in het touw dat onbekenden aan een hek hadden gebonden. Het damhert had zichzelf kunnen bevrijden, maar zijn gewei bleef verstrikt in het touw. Omdat het beest niet rustig te krijgen was, moest de hondenbrigade het hert verdoven. Schiedam Een nep-glazenwas- ser heeft op verschillende plaat sen in Schiedam, onder meer aan de de Sneliiussingel, geld opge haald bij bewoners van wie de ra men onlangs waren gezeemd door een echte glazenwasser. Voor be woners is het moeilijk te controle ren of het om een echte of een nep-glazenwasser gaat omdat er geen vergunning bestaat voor de ze beroepsgroep. De politie waar schuwt Schiedammers voor deze oplichter, die ook in Rotterdam- West en Noord actief is. Schiedam Tussen regendrup pels door kijken naar architec tuur. Dat gold zaterdagmiddag voor enkele honderden belang stellenden op de Schiedamse Dag van de Architeeteur. Rondom het vernieuwde en bijna afgebouwde Stadserf kwamen de liefhebbers van bouw-, tuin- en andersoortige kunst een kijkje nemen in de als stands ingerichte winkelcom plexen. Blikvanger was de ruimte van' de Bedrijfs Gemeenschap Schiedam (BGS). De expositie van de mannen en vrouwen van de ho- veniersafdeling van de BGS was veruit de mooiste. „Tot september mag het zo blij ven staan vertelt een medewer ker van de bedrijfsgemeenschap. „De winkelunits zijn nog niet ver huurd. Met de projectontewikke- laar hebben we afgesproken dat de ruimten ingericht mogen blij ven tot september. Tenzij er na tuurlijk eerder een huurder voor de winkels is gevonden." De tuinarchitecten van de BGS hebben in de ruimte laten zien wat zij met de tuin van een op drachtgever kunnen doen. Een pad van houtsnippers, diverse soorten straatklinkers in verschil lende motieven, een vijver en mooie planten. Vooral het groen, BonSai-boompjes in vormen en maten zijn ware kunstobjecten. De boompjes, sommige wel 150 jaar oud, zijn prachtig geknipt. Ze kosten van enkele tientallen tot een paar duizend gulden. De winkelruimten mogen inge richt blijven om zo vandalen er van te weerhouden de winkels te vernielen. In de afgelopen maan den is gebleken dat onverlaten de enorme ruiten van de winkels als doelwit zagen. Stenen Uit de bouwput aan de overkant, het theater, werden gebruikt om de ruiten' kapot te gooien. „Nu de winkels vol staan met spullen, is het idee dat de vernielingen uit blijven," vertelt de medewerker van de BGS. In de andere leegstaande win kelunits hebben andere architec ten hun intrek genomen. Ook de ze winkels mogen tot september zo blijven. Aan het eind van de promenade op het Erf verzamel den belangstellenden zich om mee te gaan met de rondleiding in het toekomstige theater, stadhuis en bibliotheek. Met een gids kon den de Schiedammers de jongste trots van de gemeente bekijken. De meeste bezoekers waren het met elkaar eens. Het ziet er bin nen prachtig uit, maar het is nog wel een rommeltje. Er zal nog aar dig wat moeten gebeuren voordat de eerste medewerkers aan het eind van het jaar hun intrek inhet nieuwe pand nemen. Schiedam De Schiedamse politie is een nieuw project ge start dat het aantal woninginbraken drastisch moet laten da len. Met een 'politiekeurmerk' wil de politie ervoor zorgen dat al bestaande woningen beter worden beveiligd tegen inbre kers. Bovendien kunnen bewoners met een keurmerk bij hun verzekeraar een premiekorting tussen de tien en twintig pro cent krijgen. Adviseur criminaliteitspreventie T. Zantingen van de politie in Schiedam denkt dat het project 'Veilig wonen' een succes wordt. „In Utrecht, waar ze met het pro ject al in 1994 zijn begonnen, zijn de woninginbraken met 26 pro cent afgenomen. Dat is een bui tengewoon goed resultaat, In Schiedam hopen we op hetzelfde effect." Veiligheidseisen Bewoners krijgen pas een keur merk als hun woning aan bepaal de veiligheidseisen heeft voldaan. Zo krijgen de bewoners bijvoor beeld voorlichting over hoe ze het beste hun huis kunnen achterla ten wanneer ze even op visite gaan. Ook belangrijk zijn de ad viezen voor de vakantiegangers. Daarna worden sloten, beglazing en de directe woonomgeving (voor- en achtertuin) door een des kundige nagekeken en indien no* dig, aangepast of vervangen. Een alarm instaleren gebeurt pas na de eerste voorbereidingen en vormt de laatste stap. Politieagent Zantingen legt uit waarom; „Verzekeringsmaatschappijen adviseren vaak om als eerste een alarminstalatie aan te brengen, maar dat alleen is niet voldoende. Als het alarm afgaat kan de inbre ker toch nog in die paar minuten het hete huis leeghalen. Die inbre ker buiten houden, daar ligt de kern." Nadat de bewoners alle stappen hebben ondernomen om aan de veiligheidseisen te voldoen, kun nen ze het keurmerk certificaat in ontvangst nemen. Hiermee kun nen ze bij de meeste verzeke ringsmaatschappijen een premie korting krijgen. Woordvoerster M. van de Valk van de Aegon Ver zekeringen vertelt dat die korting tien procent bedraagt, „De verze kerden kunnen deze korting krij gen op de mboekpremie na het to nen van het pohtiecertificaat." Huurhuis De Schiedamse politie wil niet al leen particulieren de mogelijk heid bieden om een keurmerk te krijgen, ook woningbouwvereni gingen worden bij het project be trokken. Zantingen; „Dus ook de bevolkingsgroep die een huis huurt, kan zich beter beschermen tegen inbraak als de woningbouw- bouwveremgingen dat toelaten. Die kunnen bij ons een informa tiepakket aanvragen en de bewo ners mogen dan zelf beslissen of ze eraan willen meewerken." Het legertje wandelaars zet zich in beweging. Foto Richard Hoogeveen Maassluis Niet alle wieken van de molens hebben afgelopen za terdag tijdens de Westlandse mo lendag gedraaid. De Wippersmo len in Maassluis bijvoorbeeld was net geverfd en molenaar Nicolaas Boekestijn kon niet vermurwd worden het glanzende en net dro ge kruiwiel op de wind te draaien. ZelfsnietvoorSBSö. De fraaie Wippersmolen, gelegen aan het water van de Zuidvlïet, werd goed bezocht. De molen was overigens ook te bewonderen op het speciale herdenkingstegeltje - dat verdiend kon worden door het op de fiets bezoeken van mini maalvijf molens. Veel mensen de den het echter anders, lopend of met de auto. Hartje Molenaar Boekestyn heeft de mo len, die gesticht werd in 1726, zelf bewoond. Hij wijst naar het piep kleine huisje dat even los van de molen staat. ..Daarin heb ik nog negen jaar met vrouw en kinde ren gewoond." Achter de molen herinnert het pleehuisje met hart je in de deux nog aan oude tijden. Het huisje wordt overigens nu ge bruikt voor opslag. Nicolaas Boe kestijn heeft niet voor niets hard gewerkt aan het opknappen van de molen. „Dinsdag ga ik met pensioen, na veertig jaar profes sioneel molenaar te zijn geweest". Hij komt nog uit een heel oud mo lenaarsgeslacht „In Vlaardingen werken we op de korenmolen Ae olus met het bedrijf (zeven man personeel, waaronder de zoon van Boekestijn) aan het malen van het tarwe, dat verkocht en geëxpor teerd wordt naarvele landen in de wereld." Boekestijn heeft er recht op trots te zijn. Hij ontving voor zijn werk enkele weken geleden een' belangrijke ondernemers prijs. Vrijwillig Niet minder vakkundig en en thousiast worden de bezoekers verwelkomd op de andere molen van Maassluis. De korenmolen 'De Hoop', gelegen op de dijk vlakbij het NS-station, neemt al sinds jaar en dag een belangrijke plaats in. De molen wordt 'be stuurd' door drie vrijwillige mole naars. Bij binnenkomst blyktech- ter al snel dat hier sprake is van een goed lopende onderneming. Een winkeltje met graanproduc ten, een heuse koffie- en broodjes stand en op een van de verdiepin gen wordt een mooie collectie ou de gebruiksvoorwerpen tentoon gesteld. Molenaar Jaap van der Kaaden staat bij de sleuf waar het gemalen graan uitkomt en vertelt de aanwezigen alles over het ma len. Boven de hoofden klinkt het geluid van de zware molenstenen die door de grote wieken worden aangedreven en al naar gelang dat de wind harder of zachter waait het graan malen. Magere Hein 'Wieken zijn als de zeis van mage re Hein. Ze draaien snel en malen fijn', staat te lezen bij de deur die leidt naar de omgang van de mo len. Voor de enkeling die nog ho ger dan de maalstenen wil kijken mag er zelfs docrgeklommen wor den naar dc kap van de molen. De grote raderen dwingen respect af voor de uitvinding, die de molen al sinds de dertiende eeuw is. De kap van 'de Hoop' is nog niet zo oud, deze werd in 1968 op de mo len getakeld. Sinds 1972 wordt de molen van Maassluis weer ge koesterd als sieraad waar de stad en zijn bewoners trots op is. Hoek van Holland Het is al sche merig en een beetje mistig als honderden auto's en bussen rich ting het strand in Hoek van Hol land njden. Politie en vrijwilligers moeten zelfs wegen afzetten en de parkeerplaatsen aanwijzen. „Waar is dat recreatiecentrum?" vragen bezoekers aan vrijwilli gers. Iedereen heeft dezelfde be stemming: gebouw Bos Duin van waaruit dit jaar voor de vijfde maal de Hoekse nachtstrandwan deling van start gaat. Tegen elf uur 's avonds is het een gedrang van jewelste by het cen trum. Veel drukker dan op een zo merse topdag. De patat wordt ge schept, de blikjes gaan snel van de hand. „Nog een saté of wil je een gevulde koek?" vraagt een medewerker van de strandtent. De gymschoenen en rugzakjes Ia- ten geen stoeltje onbezet. Tussen vele schouders en ruggen dringen mensen naar de tafels voor de in schrijving. De nachtwandeling van Hoek van Holland naar Sche- veningen is uitgegroeid tot een mega-evenement. Twintig kilometer wandelen langs golven en duinen onder de donkere hemel is kennelijk een unieke ervaring. Alleen het geluid van de branding en een kalm briesje. „Het lijkt me heerlijk rus tig," zegt de iets oudere wande laar Fijs Noordhoek uit Maasdam, die voor het eerst meedoet. „Mijn zoon zei nog: neem je mobiele te lefoon mee. Voor als er wat ge beurt, Maar nee hoor, dat gerinkel hoef tk met te horen. Als er wat gebeurt, merken ze het wel." De opmerkelijke wandeltocht heeft een ongelooflijke aantrek kingskracht. Vijf jaar geleden lie pen nog 1500 mensen mee. Zater dagavond schreven zich 3500 deelnemers in. Nog eens duizend liepen onofficieel mee. „Dat maximumaantal heeft te ma ken met het vervoersbedrijf," legt vrijwilliger Fred Peters bij het startbureau uit. „Iedereen die zich inschrijft wordt met bussen teruggebracht. Dat moet gepland worden. Maar inderdaad, er zit elk jaar een stijgende lijn in. We moe ten steeds meer bussen huren." De wandelaars die zich na half twaalf willen aanmelden, zien het bordje 'vol=vol' hangen. Voor sommigen is dat geen probleem. „We hadden toch al vervoer gere geld. Dan maar geen medaille," zegt een jonge wandelaar. De meeste deelnemers komen uit Rotterdam, waar verschillende weekbladen flink reclame hebben gemaakt voor de tocht. Maar ver der komen ze uit het hele land. Velen zien er als serieuze wande laars uit: regenjack in de hand en stevige schoenen aan de voeten. Adri Duimelaar uit Stryen bij voorbeeld. Ze zit met haar drie dochters en man rustig te wach ten op het startsein. Ze doet voor de gezelligheid mee. Al voor de derde keer. „De eerste keer waren we echt gebroken. We wisten met dat het zo ver was," zegt ze la chend. Nu weet ze beter. Ze verklapt: „Het is zaak om voorop te lopen. Dan is het zand nog hard en met omgewoeld door de voetstappen." Uit ervaring weet ze ook dat de nachtelijke tocht het dagelijkse ritme behoorlyk breekt. „We ho pen zo rond zes uur 's ochtends thuis te komen. Dan gaan we erg lang slapen. We hebben onze af spraak voor zondag maar afge zegd. Daar zou toch niets van te recht komen." Het is inmiddels helemaal donker geworden. De wandelaars roken nog een sigaretje of drinken een kopje koffie. Hoe meer de wijzers van de klokken naar middernacht wijzen, hoe verder de spanning stijgt. Het is dringen naar de uit gang van het recreatiecentrum. Een smal bospaadje. Om precies twaalf uur klinkt een scheepsbel. De stoet zet zich in beweging. En dan is pas goed te zien hoeveel mensen het zijn. Ruim een kwar tier lang dikke njen vrolijke wan delaars over de Strandweg. Even is er wat irritatie als ieder een aan de kant moet springen omdat de pendeltremtjes van Taxi Rooney zo nodig'toeterend tussen 4500 mensen door moeten racen. Een dikke chauffeur scheldt zelfs een wandelaar on dersteboven die vraagt of het wat kalmer kan. Het incident mag de pret niet drukken. De wandelaars gaan vol goede moed verder. De nacht in, het strand op. Langzaam rekt de lange stoet zich uit. De één wan delt sneller dan de ander. Gaande weg wordt het rustiger. Een jeep rijdt als een bezemwagen over het strand om de vermoeide wande laars op te pikken. Halverwege, by Ter Heyde, schenken vrijwilli gers warme soep. In het donker kunnen de lopers toch gemakkelijk zien waar ze wandelen. „Er is nog steeds licht aan de horizon," constateert Fijs Noordhoek. „En als dat weg is, verschijnt aan de andere kant een kleine streep licht. En er zijn veel sterren". Wie achterom kijkt, ziet de licht jes van Hoek van Holland die steeds zwakker worden. En net als die uit het zicht verdwijnen, doemt Seheveningen op. Na dui zenden voetstappen in het zand en ongeveer vier uur verder krij gen de lopers bij de finish in Sehe veningen koffie en thee. Maasdammer Noordhoek arri veert om vier uur. „De tocht is me niet tegengevallen," oordeelt hij. „Best de moeite waard, De bran ding, de sterren, dat is heel mooi." Maandag 30 juni ROTTERDAM SKVR Muziekschool Centrum- West Jaarlijkse afsluiting SKVR- Jazzschool, 20.00u. De Doelen, Gr.z. Koninklijk Conservatorium/ SweelmckConservatonum, 20.15u. Feyenoord Stadion. NK Schaken, 13.0Gu. Dinsdag 1 juli SCHIEDAM PodlumcaféJamsessie, 21.30u. VLAARDINGEN Rabobank Veerplein. Starterson- entatiebijeenkomst, 13.45-17.00u. ROTTERDAM - SKVR Muziekschool Dalweg» Eind presentatie SKVR-Popschool, 19.00u. Oostzeedijk. SKVR-teer- ImgenuitvoenngDwarsfluit, 19.30u. Feyenoord Stadion. NK Schaken, 13.00u. Museumpark. Oase/Pyra- 12.00-18.00u. ROTTERDAM Calypso 1: The Crucible' (12) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Calypso 2: 'One Fine Day" (al) dag. 18.45- 21.30. di.ookl3.15-16. Calypso 3: 'Lost Highway' (16) dag. 16-18.45; 'Donme Brasco' (16) dag. 13.15- 21.30. Cinerama 1: 'Scream' (16) dag. 16.15-16-18.45-21.30. Cine rama 2: 'Sgt. Bilko' (ai) dag. 13.15- 16-18.45-21,30. Cinerama 3: 'Dante's Peak' (12) dag. 18.45- 21.30, di. ook 13.15-16. Cinerama 4: 'Beavis Butt-Head do Amenca* (12) dag. 13.15-16; The Goat and the Darkness' (12) dag. 18.45- 21.30. The Associate' (ai) dag. 18.45-21.30. Imax Theater 'Ring of fire' (al) dag. 13-15. 'Super Speedway' (al) dag. 14-16-20.45) di.wo. ook 17.30. The Fifth Dement* (12) dag. 18.30-21.45. Lantaren/ Venster: Venster 1: 'Lost Highway' (16) dag. 19.30-22. Venster 3: 'Lo ve and OtherCata strophes' (16) dag, 20-22. Venster 4: 'Nelly et Mr.Ar- naud' (16) dag. 20-22; Venster 2: Jim Jarmusch-week: aanvang tel kens 19.30; di. 'Mystery Train (16), vooraf: Coffee and Cigarettes deel 2, Wo. 'Night on Earth' (16), vooraf: Coffee and Cigarettes deel 3. Dag. 22'Troisviesetuneseule mort'(16, Lumière 1: 'Con Air' (16) dag.13.15-16-18.45-21.30. Lu mière 2: Turbulence' (16) dag.18.45-21.30; dtookl3.15-16. Lumière 3: 'Set it Off (16) cteg.18.45-21.30df.ook 13.15-16. Lumière 4; 'LiarUar' (al) dag.13.15* 16-18.45-21.30. Rexane: Wateen lekker kind' (16) t/m wo. doorl. voorst. Pathé: 'Liar Liar' (al) dag. 11.50-13.55-16-18.05-20.10- 22.15; 'All Stars'(af) dag. 11.20- 13.55-16.30-19.05-21.40; The English Patiënt' (12) dag. 17.40-21. di.ookll-14.20. The Fifth Element' (12) dag. 11.10-14.25-17.40- 21.10; The Ghostand the Darkness' (12) dag. 11,40-14.10-16.40- 19.10-21.50;'Con Air' (16) dag 11- 13.35-16.10-18.45-21,30. informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur j^gTeiéfoon: 010 - 4004 444 Gratis spetteren in het nieuwe zwembad in Vlaardingen. Afgelopen weekeinde maakten enkele honderden Vlaardingers gebruik van de aanbieding om het lang verwachte, nieuwe zwemparadijs van binnen te bekijken. De glijbaan, de drie baden en terras werden onderworpen aan kritische inspectie. Voor de Viaar dingers die gewend waren om in het ruim veertig jaar oude Kolpabad hun baantjes te trekken, is De Kulk een waar paradijs. Lekker warm water en eindelijk geen last meer van rode geïrriteerde ogen. Het wa ter wordt op een alternatieve manier hy giënisch gehouden waardoorzwembrille- tjes tegen de gevolgen van het chloor, overbodig zijn. Tot zaterdagochtend toe waren werklui en medewerkers van De Kulk nog druk in de weer om het bad op tijd af te krijgen. O'p de valreep is dat ge lukt. Hoewel hier en daar nog wat moet gebeuren, is het zwembad nu officieel in gebruik. Foto Roel Dijkstra Hoek van Holland Parkeren in het centrum van Hoek van Hol land dreigt een luxeio. gaan wor den en op korte ter.nijn wellicht zelfs helemaal onmogelijk. De in gebruikname van de HSS-ferry 'Stena Biscoveiy' en de verander de afvaarttyden zyn de belang rijkste oorzaak van de parkeer- nood. Stena Line heeft weliswaar een ei gen parkeerterrein ingericht, maar aan het parkeren daar hangt een stevig prijskaartje. Boven dien is het aantal beschikbare plaatsen niet echt groot. Vandaar dat veel mensen die een tochtje naar Engeland maken, hun auto parkeren op het terrein achter Al- bert Heijn of voor de bejaarden huizen aan de Hoekse Brink. Omdat ze 's morgens om half ze ven al aankomen voor de afvaart van kwart over zeven, hebben ze voldoende keus uit de beschikba re parkeerruimte. „Het centrum is werkelijk over voerd met auto's," constateert Wil Meershoek, bestuurslid van de ondernemersvereniging 'De Meerpaal'. Hjj ziet met lede ogen aan hoe langparkeerders de plaat sen innemen van de klanten die in het centrum hun boodschap pen willen doen. „We hebben al brieven aan de deelgemeenteraad geschreven en ook hebben we gesproken met portefeuillehouder Dukers. Men onderkent het probleem, maar er wordt niets aan gedaan. Niet al leen de parkeerterreinen staan vol, ook in de zijstraten wordt ge parkeerd door mensen die naar Engeland gaan." Volgens Meershoek is de oplos sing niet echt moeilijk. Tussen het Blesplan en de spoorlijn ligt namelijk een groot parkeerterrein dat voorheen door Stena Line werd gebruikt voor vrachtwagens. „Dat terrein ligt er nu helemaal verlaten bij. Men kan er met de auto wel in, maar het wordt ner gens aangegeven. Bovendien is het wegdek er heel slecht en er is geen verlichting. Verder schijnt er een moeilijkheid te zijn met de eigendomsrechten van het ter rein. Met goede gesprekken en het nodige geld ligt hier gewoon de oplossing," aldus Meershoek. Hij wyst erop dat met name het parkeerterrein achter de vesti: ging van Albert Heijn is aange legd voor de bewoners en voor de bezoekers van de supermarkt „Dat geld is in de bouwprijs mee genomen. Er werd een voorwaar de gesteld over het aantal plekken voor zowel de bewoners als voor de supermarkt. We hebben daar flink voor moeten betalen." Meershoek veronderstelt dat de instelling van een blauwe zone met een parkeerbeperking van bijvoorbeeld twee uur al een op lossing zou bieden. Hij is tegen de invoering van betaald parkeren. „De winkeliers zijn overigens niet de enigen die oog hebben voor de parkeerproblemen. Ook de politie heeft er al meermalen op gewezen dat het winkelcentrum bezig is dicht te slibben. En dat terwijl de oplossing nabij de spoorlijn en op korte afstand van de Stena-termi- nal voorhanden is."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1