11 Schiedam wijst 'goedkope' sloper af 1 Overeenstemming over het eerste bouwplan Westwijk Rotterdams Dagblad Ondanks vragen geeft raad miljoen aan Holy Ziekenhuis Deelraad moet met oplossing voor parkeeroverlast komen Controle moet uitwijzen of sloop volgens boekje ging Uitstel besluit rioolrecht Ambtenaren op het stadskantoor zijn momenteel roomser dan de paus SSS Voorzichtig omspringen met 30-kilometerzones Vlaardinger mishandeld Omwonenden klagen over partycentrum ^pasbarPerrito Calient© Spaanse keuken catering terras op het water Lange Haven 26,3111CG Schiedam Telefoon 426 38 98 Vrydag4juli 1997 -• Waterweg Vlaardingen Ondanks het groot aantal vragen dat er bij de politie ke partyen in Vlaardingen leefde, is gisteravond met de grootst mo gelijke meerderheid ingestemd om één miljoen gulden over te maken naar het Holy Ziekenhuis. Als bydra'.e in de financiële pro blemen an het ziekenhuis. Al leen V^QGO hield een voorbe houd. Fractielid L. F. M. ten Have van deze oppositiepartij vond dat hij te weinig gegevens had om 'die voor de gemeente Vlaardin gen toch grote uitgave' verant woord te kunnen doen. „Je moet toch weten waar je je geld aan geeft," aldus Ten Have. Ook de andere partijen hadden nogal wat vragen. „De eerste de beste padvindersclub die hier om subsidie komt vragen moet een jaarverslag indienen en goed ver antwoorden wat er met het geld gaat gebeuren. Anders hoeven ze niet eens aan te kloppen. Dat wil ik dan ook van het Holy Zieken huis weten als wij een miljoen ge ven," vertolkte M. den Hollander van de SGP/RPF/GPV-combina- tie, de indiener van de motie om het Vlaardingse ziekenhuis uit de problemen te halen, een gevoel dat bij alle partijen leefde. Nu was er wel een jaarverslag in te zien voor de raadsleden en zat er een korte analyse van de peni bele situatie by het Holy Zieken huis van Coopers Lybrand ac countants bij de stukken, maar het volledige verslag ontbrak. Omdat, zo verklaarde wethouder H.C.J. Roijers, daarm de ge meente Vlaardingen geen rol speelt, maar directie en bestuur. En juist daarna was Ten Have zo benieuwd, terwijl burgemeester en wethouders juist niet te veel in het verleden vallen kijken maar naar de oplossing. Met dat miljoen ziet de toekomst van het Holy Ziekenhuis er wat gezonder uit: ondanks dat er 35 arbeidsplaatsen verdwijnen, hoe ven er geen gedwongen ontslagen te vallen. Inmiddels heeft het per soneel toegezegd vier ton bij te dragen door in te leveren op de ar beidsvoorwaarden en zijn ook de ziektekostenverzekeraars over de brug gekomen. Het was een voor waarde van de gemeente dat ook andere betrokkenen hun steentje zouden bijdragen. Volgens Roij- ers en directie en bestuur van het ziekenhuis kan het Holy Zieken huis in 1999 met opgegeven hoofd naar Schiedam om de fusie aan te gaan. De schuld van het miljoenente kort wordt vooral bij de in 1995 en 1996 leidinggevende interim-di recteur gelegd, En ook het be stuur, onder leiding van de Vlaar dingse wethouder K. van der Wmdt, heeft volgens Roijers 'fou ten gemaakt'. Zo werd er een le ning van vijftig miljoen aange gaan, zonder dat goed naar de fi nanciële positie van het zieken huis was gekeken. En in juli 1996 waarschuwt VB accountants in een brief al dat directie en bestuur onvoldoende grip hebben op de fi nanciële controle. Maar er grijpt niemand in, totdat twee maanden geleden het tekort van tussen de vier en vijf miljoen gulden aan het licht komt. W2Ö00 stelt dat wethouder Van der Windt hieruit ook zijn politie ke consequenties zou moeten trekken. Maar daarin staat de oppositiepar tij (voorlopig) alleen. Van der Windt werd door zijn partijgenoot G. Wicart weliswaar als 'aange schoten wild' betiteld, maar dat ging over zijn inmiddels ter be schikking gestelde functie in het ziekenhuisbestuur. Ook wethou der Roijers hamerde er op dat de PvdA-wethouder op persoonlijke titel in dat bestuur zat. Ook van juridische verantwoorde lijkheid of aansprakelijkheid van de gemeente tegenover het Holy Ziekenhuis is geen sprake. Dat hebben zowel gemeente als zie kenhuis laten onderzoeken. „Er valt de gemeente niets te verwij ten. We doen dit om gedwongen ontslagen bij het ziekenhuis te voorkomen en de directe gezond heidszorg in Vlaardingen op het huidige peil te houden," aldus Roijers, die daarbij aangaf dat het bij deze zak geld blijft: „We tim meren de zaak goed dicht zodat we in de toekomst met een cura tor of een fusiepartner geen gela zer meer krijgen." Maasland Twee CDA-Statenle- den hebben vragen gesteld over de afhandeling van gevaarlijke stoffen en grond uit onder meer Maasland. W. J. V van Katwijk en Sj .J. Veerman willen weten hoe het verwijderen van de asbestda- ken van de landbouwmachinema ker Lely in Maasland is afgehan deld. Volgens Van Katwyk heeft hij geen aanwijzingen dat er iets mis is, maar betreft het een steek proef om te weten of afspraken uit het verleden worden nagekomen. Het Vlaardingse Statenlid was na mens zijn partij woordvoerder mi- liëü toen in de vorige Statenperio- de het rapport Zand Erover uit kwam. Een van de aanleidingen voor deze nota was de vraag waar de grond van het Rotterdamse Bergwegziekenhuis terecht was gekomen. Dat was een tijd lang zoek, In Zand Erover zyn regels en procedures opgenomen die zoekraken moeten voorkomen, „We hebben toen afgesproken het traject na te gaan van een groot aantal stoffen en gronden en dit regelmatig te evalueren," licht Van Katwijk zijn vragen toe. „De ze vraag is bedoeld als steekproef om te checken of de aanbevelin gen in het rapport worden nage leefd. We hebben pas een pro bleem als blijkt dat van de ge noemde projecten de afhandeling niet te achterhalen is." Andere projecten waar ze infor matie over hebben gevraagd zijn een houthandel in Strïjen, het verwijderen van vervuilde grond in Brielle en het slopen van asbestdaken in Waddinxveen. Vlaardingen Het plan om het ri oolrecht in Vlaardingen de ko mende vijfjaar te verdubbelen is door burgemeester en wethou ders ingetrokken. Tijdens de be handeling van het rioleringsplan 1997-2000 in diverse raadscom missies blijkt er te veel weerstand onder de politieke partijen te zijn. Gisteravond maakte wethouder H.C.J. Roijers (financiën) be kend dat het voorstel pas na de va kantie in de gemeenteraad komt. In de tussentijd wordt een bureau ingeschakeld dat moet bekijken, of het rioleringsplan hier en daar kan worden aangepast waardoor het goedkoper kan. Dit is in de roos bij D66. De klein ste coalitiepartij was niet van plan in te stemmen met de drastische tariefsverhoging. Volgens het rio leringsplan lopen de tarieven per huishouden op van 156 gulden nu, tot 325 gulden in 2002. „Een rioleringsplan met gouden randjes," noemde D66-woord- voerder L. den Hoedt het gister avond. Ook alle andere partijen maken zich 'veel zorgen' over de rigoureuze tariefsverhoging. Wel iswaar wordt erkend dat er de ko mende jaren flink moet worden geïnvesteerd in het verouderde Vlaardingse rioolstelsel, maar van het nu voorliggende plan zou vol gens de meeste partijen best wel wat afkunnen. Zo hoeven volgens D66 de boerde rijen in de buitengebieden niet op korte termijn op het riool worden aangesloten. De milieuvoordelen in vergelijking met een septic- tank zijn volgens Den Hoedt 'maar heel minimaal'. Verder kunnen volgens hem flink wat in vesteringen over een langere ter mijn worden afgeschreven (waar door de jaarlijkse lasten naar be neden gaan). Ook het schoonma ken en vervangen van riolerings- leidingen kan volgens D66 hier en daar wel wat uitstel velen. Burgemeester en wethouders la ten de voorstellen van D66 en an deren nu door een extern bureau bekijken. Toch waarschuwde wet houder Roijers voor al te veel opti misme. „Het huidige tarief zit al een aantal jaar op dit niveau en is gewoon te laag. Het zal omhoog moeten." Vlaardingen—Er is overeenstem ming over het bouwplan in de Planriusstraat. De Vlaardingse raadscommissie voor stadsont wikkeling heeft ingestemd met een gewijzigd plan voor de bouw van 66 woningen. Begin vorige maand werden de eerste ideeen van Bouwfonds Wo ningbouw voor de plek waar een huishoudschool stond naar de prullenbak verwezen. Een uitge knepen plan, werd het genoemd. Prijs ('te hoog') en kwaliteit ('te weinig') stonden volgens de raadsleden niet in verhouding tot elkaar. Dat was een streep door de reke- ..ning van wethouder K van der Windt, die nog dit jaar de eerste paal wilde slaan in de Westwijk, de naoorlogse wijk waar de ko mende jaren enkele honderden (flatwoningen worden gesloopt en duizend (eengezinswoningen gebouwd. Met het gewijzigde plan is de eer van de wethouder enigszins ge red, Als de inspraakprocedure - medio september is er een in formatieavond- niet te veel te genzit, kan aan het einde van dit jaar de verkoop starten en begin volgend jaar alsnog de eerste paal de grond in. De woningen worden dan in de eerste maanden van 199.9 opgeleverd. In het gewijzigde plan zyn de twaalf goedkopere woningen in plaats van 5,10,5,40 meter breed geworden. Ook een ander kritiek punt van de commissie dat de schuurtjes tegen de woningen aan waren getekend, is veran derd. De bergingen komen nu achterin de tuin. De geplande fundering blijft wel. „Zo kunnen de toekomstige kopers eventueel later profiteren van de mogelijk heid tot woninguitbreiding aan de achterzijde," aldus de ge meente. Met de aanpassingen is volgens de raadscommissie de prijs-kwa- liteitverhouding in evenwicht. De prijzen van de woningen, waar voor pas aan het einde van dit jaar kan worden ingeschreven, variëren van 240.000 tot 300.000 gulden. ,A1 i i i i -li Vlaardingen Een 44-jarige be- vannacht wakker gehouden. Tot grote ergenis van de omwonen den had zij de muziek veel te hard aan staan. Vijf bewoners riepen de hulp in van de politie. De agenten hebben eerst nog geprobeerd om de vrouw de muziek zachter te la ten zetten, maar daar reageerde de vrouw niet op. Uiteindelijk nam de politie de apparatuur in beslag. De bewoonster heeft zich daar nog tegen verzet, maar de po litie was onverbiddelijk. De sloop van de dichtge timmerde panden aan de le en 2e Tuinsingel wordt uitge voerd door Bik. Drt ter wijl er een ge die de klus voor vijftig procent min der wilde kla ren. Foto Roel Door Menno Haddeman Schiedam De gemeente Schiedam heeft besloten de sloop van de le en 2e Tuinsingel niet te gunnen aan het goedkoop ste sloopbedrijf. Omdat sloper Van As niet voldoet aan een aantal criteria die de gemeente stelt, gaat het werk naar een oude bekende. Bik sloopwerken rekent weliswaar ruim vijftig procent meer voor het slopen van de woningen dan Van As, maar mag het werk toch gaan uitvoeren. Volgens deskundi gen zijn de voorwaarden die de gemeente stelt zeer dubieus en boort zij zich zo'n 13.000 gulden door de neus. De belangrijkste twee criteria voor de gemeente om Van As af te wijzen zijn dat hij niet lid is van een brancheorganisatie en het ontbreken van een open begro ting bij de offerte. De sloper, die de beide singels voor 25,000 gul den tegen de vlakte wilde gooien, ziet het werk nu aan zijn neus voorbij gaan. Als sloper Bik, die een offerte van 38.000 gulden inle verde, wel voldoet aan de eisen, mag het bedrijf de singels gaan af breken. Dat de huissloper van de gemeente aan de criteria voldoet lijkt na al die jaren slopen in de gemeente klaar als een klontje. Volgens kenners, waaronder slo per J. C. van As zelf, zijn de crite ria die de gemeente stelt zeer du bieus. „Ik ben bewust niet lid van de brancheorganisatie omdat het verenigen van aannemers prijs opdrijving in de hand werkt," ver telt Van As. „Ik ben daar tegen. Overigens is kartelvorming ook bij de wet verboden." Daarnaast vindt Van As het vreemd dat hij bij zijn offerte een specificatie van de kosten moet indienen. „Ik kom tot een bepaald bedrag dat moet worden betaald om het object te slopen. Het gaat om die totaalprijs. Ik ben niet van plan inzage te geven in hoe ik tot op de cent nauwkeurig tot dat be drag ben gekomen. Dat gaat nie mand iets aan Een woordvoerder van de ge meente deelt mee dat de gestelde voorwaarden helemaal niet zo vreemd zyn. De regels worden volgens hem door verschillende gemeenten in Nederland gehan teerd. Bovendien zijn de criteria opgesteld door een adviesbureau dat de aanbesteding van de sloop- klus in opdracht van de gemeente Schiedam uitvoert. Het lidmaat schap van de brancheorganisatie wordt, volgens de woordvoerder, als voorwaarde gesteld om er als opdrachtgever zeker van te zijn dat een bonafide sloper de klus gaat uitvoeren. Een ambtenaar van de dienst ge meentewerken van de gemeente Rotterdam reageert verbaasd op de gang van zaken in Schiedam. Het lidmaatschap van een bran cheorganisatie is in de buurge meente 'absoluut' geen voorwaar de. „Dat heeft geen enkele zin. Het gaat er om dat een sloper goed werk levert. Het kunnen to nen van een certificaat of een keurmerk kan daarvoor een crite rium zijn. Dat lidmaatschap slaat nergens op en dient geen enkel doel," Het sloopbedrijf Van As staat vol gens de ambtenaar in Rotterdam goed aangeschreven. De sloper zou in de Waterstad zonder enig probleem een opdracht kunnen verwerven. Anders Ligt dat met' sloopbedrijf Bik. „Zij hebben bij het laatste project in de gemeente nogal gerommeld met het afvoe ren van sloopafval. Zij komen niet zomaar weer binnen bij de ge meente Rotterdam." De ambtenaar heeft het idee dat men bij de gemeente Schiedam door alle commotie die het afgelo pen jaar is ontstaan over het aan bestedingsbeleid uiterst voorzich tig is geworden. „Er worden aller lei maatregelen genomen om het zekere voor het onzekere te ne men," zegt de ambtenaar die de ontwikkelingen in Schiedam op de voet volgt. „Ze zijn daar op dat stadskantoor momenteel Room ser dan de Paus." Th.H.B. Schoenmakers, Schie dams raadslid en sloopdeskundi- ge bij uitstek, heeft eigenlijk geen zin om woorden vuil te maken aan de beslissing van de gemeente. Het raadslid kaartte vorig jaar met een uitgebreid slooponder- zoek de wantoestanden bij de dienst gemeentewerken in Schie dam aan.J3eze huidige gang van zaken bevestigt nog maar weer eens dat het by de dienst nog lang niet goed gaat. Er wordt ruim vijf tig procent meer uitgegeven van wege een onzinnige regel. Vragen hierover stellen heeft geen zin. Uit het verleden blijkt dat ant woorden die iets toevoegen toch niet worden gegeven." Gewaagd naar zyn mening wil het raadslid toch nog wel kwijt dat het 'belachelijk' is het lidmaat schap van een branchorganisatie als voorwaarde te stellen. „Het werkt prijsopdrijving van aanne mers onderling in de hand en het vergemakkelijkt het onder eikaar verdelen van de markt. Boven dien kan iedereen lid worden van die brancheclub. Of je nu een ge renommeerd sloopbedrijf hebt of een kippenhokkensloper bent. als je maar contributie betaalt. Voor waarde om lid te worden zijn er niet. Het is onzin te stellen dat al leen het lidmaatschap een op drachtgever de zekerheid geeft met een goede sloper te maken te hebben. Maar ja," zucht het raads lid. „bij de dienst gemeentewer ken schijnt men daar anders over te denken." Hoek van Holland Het deel- raadsbestuur van Hoek van Hol land zal de komende tijd erg voorzichtig moeten omspringen met de instelling van 30-kilome terzones, D66-deelraadslid Aard Langenberg wees er gisteren tij dens de vergadering van het Hoekse college op, dat wellicht reeds volgend jaar binnen de be bouwde kom een algemene be perking tot 30 kilometer komt. Dure investeringen worden dan in feite overbodig. In de Columbusstraat/van Spil bergenstraat zal de reconstruc tie volgpns plan worden uitge voerd, ondanks het feit dat CDA en D66 tegen stemden. Zij wil len betere toezeggingen over snelheidsremmende maatrege len, zonder daler gebruik woidt gemaakt van verkeersdrempels. Bovendien willen de oppositie partijen dat het eenrichtingsver keer wordt gehandhaafd op het deel van de Columbusstraat dat aansluit op de Cordesstraat. Maar een meerderheid van de raad wil dat deel juist weer in twee richtingen laten berijden, CDA-fractieleider Piet van der Wel verweet portefeuillehouder. Dennie Dukers dat deze steeds maar weer toezeggingen doet en dat daarvan geen fluit terecht komt. Ook bij de behandeling van de straatvemieuwing in plan Oost kwam Dukers onder vuur te lig gen, deze keer door coalitiege noot Wim Verhagen (PvdA). Hij vond dat Dukers nu eens met uitvoerbare voorstellen moet ko men, in plaats van met vage toe zeggingen. De vernieuwing werd overigens unaniem goedgekeurd. Hoek van Holland Het dagelijks bestuur van de deelgemeenteraad Hoek van Holland moet proberen snel een oplossing te vinden voor de parkeerproblemen in het cen trum. Daar worden namelijk re gelmatig grote aantallen auto's geparkeerd van passagiers van de Stena Line. Dat gebeurt om de parkeergelden op het Stena-terrein te ontlopen, maar ook omdat het parkeren in het centrum een veilig gevoel geeft aan de menseridie hun auto achterlaten. Dat is ook de reden waarom par keren op net donkere terrein ach ter de spoordijk niet als een oplos sing wordt gezien. Dat het probleem groot is, bleek wel uit de grote belangstelling van bewoners van het centrum. Enkelen van hen maakten giste ren gebruik van het spreekrecht voorde vergadering. Het dagelijks bestuur wil ook ernst maken met de aanpak van het probleem. Een initiatiefvoor stel van het CDA om een blauwe zone in te stellen stond al op de agenda, hoewel het pas dinsdag was ingediend. Maar zo'n zone op zeer korte termijn verwezenlijken is zeker nog met gemakkelijk. Daaraan zijn allerlei formaliteiten verbonden, waaronder in spraakronden, bezwaarschriften die zelfs tot aan de Hoge Raad kunnen worden doorgevoerd. Aanvankelijk wilde het CDA toch het voorstel handhaven, maar na een korte schorsing werd een compromis van de PvdA omarmd. Woordvoerder Adri Bras gaf na melijk aan dat het dagelijks be stuur op zeer korte termijn naar een oplossing moet zoeken. En het maakt helemaal niet uit hoe die oplossing er uit. Het kan een blauwe zone zijn of een andere maatregel, als er maar iets ge beurt. Eén van de eerste zaken die aan de orde komen, zal een gesprek met de directie van Stena Line zijn, omdat ook die ook medever antwoordelijk voor het probleem zijn. Een betere en directere be wegwijzering richting ferryter- rein ligt ook voor de hand. Voorzitter Leen Vreugdenhil zeg de toe dat hij zich met zijn mede bestuurders zal inspannen voor de oplossing van het parkeerpro bleem dat inderdaad onhoudbare vormen aanneemt. Van de 74 par keerplaatsen achter de Albert Heijn-vestiging waren er bijvoor beeld afgelopen zaterdag 's mor gens om zeven uur al 70 bezet, vooral door eendaagse Engeland vaarders, Schiedam Een 22-jarige Vlaar dinger is gistermorgen op de Har- galaan mishandeld door een on bekende man. De twee hadden ru zie gekregen op de rijksweg A20. Eenmaal van de rijksweg af heeft de onbekende automobilist de VlaaTainger geslagen en trapte hij tegen de auto. Een deuk in het voorportier, een afgebroken bui tenspiegel en een barstje in de ruit waren het gevolg. De politie is nog steeds op zoek naar de agres sieve automobilist. Den Haag/Maassluis Exploi tant Hans van Sehie van party centrum Moreaan in Maassluis snapt niet waar de klachten over geluidsoverlast van om wonenden vandaan komen. De belangrijkste gebruikers van zijn feestzaal aan het Zandpad zyn een klaveijasclub, een schaakclub en een vereniging voor travestieten. Bruiloften, waarvan de buurt zo'n last zou hebben, vinden hooguit vijf tien keer per jaar plaats. Van Schie verweerde zich gis teren bij afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State tegen de klachten van omwonenden. Volgens hem hebben de klachten vooral een persoonlijke achtergrond. Een klaagster had bijvoorbeeld in het verleden bij hem gesollici teerd maar de baan niet gekre gen. Sindsdien zat de vrouw hem dwars. De afdeling bestuursrecht spraak besprak gisteren de be zwaren van omwonenden te gen de milieuvergunning voor Partycentrum Moreaan. De eis van omwonenden dat de ge luidsnormen aangescherpt worden, maakt weinig kans. De Raad van State-rechters wezen gisteren op een geluids rapport over het partycentrum. In het rapport staat dat het maximaal aantal decibellen dat het centrum krachtens de vergunningen mag produce ren, niet uitkomt boven het la waai dat normaal al in de om geving hangt. De geluidsvoor schriften zijn dus niet te soe pel, concludeerde de afdeling gisteren. Het zou kunnen dat het partycentrum de voor schriften aan de laars lapt, maar daartegen moet de politie en/of gemeente volgens de af deling maar optreden. De woordvoerder van de om wonenden antwoordde dat hij regelmatig, en tevergeefs, bij de politie aan de bel hebben getrokken over geluidsover last De man vond dat de Raad van State de tweede ingang van het partycentrum, die aan het Zandpad, zou moeten stui ten. Dat zou niet alleen helpen tegen de geluidsoverlast, maar ook tegen de parkeeroverlast. Over enkele weken doet de Raad van State uitspraak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1