13 'Corporaties letten te veel op eigen positie' Voorproeve op Mission Impossible m I Cf vA o o k Huurders krijgen maar weinig begrip Aanpak vrouwenhandel laat op zich wachten Ontvluchte tbs'er als door wonder ongedeerd gebleven 'Jacht op pizzabezorgers is overdreven' Onderzoek naar invloed milieu op beeld Erasmus Rotterdamse haven is voor autodieven onmisbare schakel Jomanda komt naar Rotterdam Wooninformatie op Internet Man dodelijk verongelukt Afsluitingen op A16 en A20 Schiehaven- Müilerpier SATIVAR JUWELIERS UWNAAM IN 14 KRT. GOUD INCL. COLLIER 169,- SATIVAR JUWELIERS RL SN SZ RY Zaterdag 5 juli 1997 Rotterdam Rotterdam 'Genezeres' Jo manda komt naar Rotterdam. Ze geeft komende maandag twee 'healings' in het party- en conferentiecentrum Engels nabij het Centraal Station. De eerste begint om 15.00 uur en de tweede om 19,30 uur. Er worden alleen op de maandag zelf kaarten verkocht. Rotterdam Het informatiecen trum van de dienst Stedebouw en Volkshuisvesting (iS+V) heeft sinds gisteren een eigen website op Internet. Op de site is veel in formatie te vinden over waar in Rotterdam nieuwe woningen wor den gebouwd, wanneer ze klaar zijn en wat ze gaan kosten. Door middel van keuzesehermen of plattegronden van verschillen de deelgemeenten kan specifieke informatie over woningen worden opgevraagd. Bij een groot aantal bouwprojecten die op korte ter mijn gerealiseerd worden, kan een tekening of foto opgevraagd worden ter vergelijking. Ook is een databank te raadple gen met informatie over dc be schikbare huurwoningen van par ticuliere verhuurders. Wie zoekt naar bestaande drie-kamerwonin gen met een maandelijkse huur prijs tot 900 gulden in Rotterdam- Zuid, kan bijvoorbeeld kiezen uit 43 woningen. De goedkoopste uit de lijst is een appartement aan de Landmanstraat in Chariois voor 512 gulden per maand. De duurs te is voor 858 gulden aan de Meij- enhage, ook in Chariois. Het adres van de site is www.dsv.rotterdam.nl. RotterdamEen 62-jarige Rotter dammer is gisteren om het leven gekomen door een aanrijding met een electrocar (ijzeren hond). De man werd door het achteruit rij dende voertuig aangereden en kwam eronder terecht. De be stuurder had niets gemerkt en sleepte de man over enige afstand mee. Omstanders waarschuwden hem. Het slachtoffer overleed la ter aan zijn verwondingen. Rotterdam Rotterdamse woningcorporaties hebben bij het vaststellen van hun huren te veel aandacht voor hun eigen fi nanciële positie en houden te weinig rekening met de porte monnee van hun klanten, de huurders. Dat concludeert het Steunpunt Wonen in zijn huurbeleidsplantoets. Het steunpunt nam het huurbe leid van tien corporaties onder de loep om bewoners-en huurdersor ganisaties meer inzicht te geven in het reilen en zeilen van de cor poraties. De huurdersorganisaties moeten met de uitslag van het on derzoek meer troeven in handen krijgen in de onderhandelingen over huurverhoging. De corporaties wagen allemaal meer huurverhoging dan de 3,5 procent die staatssecretaris Tom mei (Volkshuisvesting) minimaal noodzakelijk acht. -Dat wijkt af van het landelijk beeld: 700 van de 800 corporaties vragen minder dan 3.5 procent huurverhoging. Verrassend was de uitkomst dat de 'arme' woningcorporaties niet per definitie meer huurverhoging vragen dan de rijke'. Het steunpunt concludeerde ook dat veel corporaties creatief om gaan met het begrip 'bereikbaar heid'. dat wil zeggen betaalbaar heid voor de lagere inkomens. Die grens ligt voor 1997 op maximaal 710,-. Veel corporaties verhuren hun woningen voor een prijs die net onder dat bedrag ligt. Corporaties voeren doorgaans een 'marktgericht' huurbeleid. Ze stellen een streefhuur vast die volgens hen past bij de kwaliteit van de woning. Maar, zo conclu deert het Steunpunt, de corpora ties bepalen zelf hoe hoog die kwaliteit is. Ze hebben daarvoor ingewikkelde systemen, maar hanteren ook subjectieve criteria. Factoren als marktpositie, popu lariteit en woonomgeving stellen de corporaties zelf vast. Het Steunpunt kent gevallen waarin bewoners die in hun leefomge ving investeren worden 'gestraft'. De kwaliteit van de omgeving gaat erop vooruit, waardoor corpo raties meer huur kunnen gaan re kenen. Als lichtpuntje noemt het Steun punt dat corporaties die al enkele jaren met zo'n systeem werken, het steeds consequenter gaan toe passen. Men heeft gesignaleerd dat te hoge huren soms ook wor den verlaagd. Bovendien hebben alle corporaties zich voorgeno men de huurverhoging te verla gen. Zo zijn de meeste van plan rond het jaar 2000 de verhoging ongeveer gelijk stellen aan de in flatie. RotterdamHet Rotterdamse be leid ten aanzien van prostitutie laat nog steeds op zich wachten. In Rotterdam wordt al lange tijd reikhalzend uitgekeken naar een beleid om tegen uitwassen van prostitutie te kunnen optreden. Raadsleden waren dan ook blij dat m maart eindelijk een rapport van de politie over dit onderwerp verscheen. Dit rapport geeft on der meer aan welke voorwaarden exploitanten moeten voldoen als het bordeelverbod wordt opgehe ven en bevat de belofte meer toe zicht te houden op seksinrichtin- gen. Dit rapport is pas deze week in de commissie Veiligheid en Politie besproken. Dat gebeurde in beslo tenheid omdat het zogeheten driehoeksoverleg tussen politie, justitie en burgemeester nog steeds geen definitief standpunt heeft ingenomen over het rap port. De commissie wilde echter niet langer wachten met bespre king ervan. De gemeentelijke plannen zijn des te actueler nu het bordeelver bod verdwijnt. Dit maakt de weg vrij voor gemeenten om een effec tief beleid inzake alle vormen van prostitutie te voeren. De lokale overheid moet voorwaarden te stellen waaronder prostitutie bin nen hun gemeentegrenzen toe laatbaar is. C. van Besouw liet namens de vrouwenhulpvereniging Sara in de commisievergadering weten dat Rotterdam niet langer moet treuzelen. „Wij zijn het beu te wachten op opheffing van het bor deelverbod." Ze drong erop aan al op korte termijn een aantal maat regelen te treffen. Zoals het meer hulp en bescherming bieden van slachtoffers van vrouwenhandel en meer financiële steun aan hulpverlening. Burgemeester Peper antwoordde dat hij het probleem inzag en sprak van „slavenhandel, die van geen enkele kant kan". Raadslid B. Kruse (GroenLinks) adviseerde opgepakte illegale prostituees niet meteen het tand uit te zetten omdat ze vaak slachtoffer „zijn. Plaatsvervangend korpschef C. Ottevanger beloofde dit 'signaal' mee te nemen in het overleg met justitie en de burgemeester. -WK' Als voorproefje op alle op- zoomer-activlteiten die dit weekeinde plaats hebben, zijn zestig jongeren van het Christelijk College Henegou wen gisteren het Kralingse Bos in getrokken om daar zwerfvuil te verwijderen. Bo vendien kreeg de heemtuin er een onderhoudsbeurt. De leerlingen kregen begeleiding van het Centrum voor Natuur- en Milieu-educatie en de werf Kralingen/Crooswijk. De schoonmaakbeurt hing sa men met Mission Impossible waarvoor vandaag tientallen jongerenteams in heel Rot terdam actie komen. Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad Tussen 18 Juli en 4 augustus zal een belangrijk deel van de rijkswegen A20 en A16 bi] het Terbregsepleln richting Hoek van Holland worden afgesloten. De afsluitingen houden verband met de aaaleg van een vrachtwagenstrook (SDG). Tegelijkertijd worden het wegdek, de verlichting, de vangrail en het Poortugaal De 24-jarige tbs-ver- pleegde uit de Poortugaalse kli niek De Kijvelanden die woens dag ontsnapte en later werd opge- pa lïendrik-Ido-Ambacht, 'wat i begeleiding op weg naar de Kaakchirurg in het Rotter damse Ikazia-ziekenhuis. Dat heeft de leiding van de kliniek gisteren meegedeeld. De man ontsnapte door met ge vaar voor eigen leven op het Zuid plein uit een auto met drie bege leiders te springen en zonder acht te slaan op het overige verkeer naar de overkant te sprinten. Als door een wonder bleef hy onge deerd, aldus de leiding van de kli niek. De begeleiders slaagden er op dat'moment niet in de vluchte ling te achterhalen. Twaalf uur Ia- ter werd hij alsnog gearresteerd in Hendrik-Ido-Ambacht, in een auto met enkele Fransen die over last veroorzaakten. Volgens bestuurder E. Schuijer van De Kijvelanden is er geen sprake van dat, zoals omwonen den van de kliniek veronderstel len, de tbs-verpleegde op eigen gelegenheid naar de chirurg mocht. De patiënten van De Kij velanden hebben hun straf welis waar uitgezeten maar worden on der dwang behandeld en ver pleegd. Daarbij wordt in ruime mate aandacht besteed aan bewa king en beveiliging; er zijn came ra's, hekken, hoge muren en zoals gezegd begeleiding. Dat alles neemt niet weg dat de verpleegden allerlei activiteiten buiten de muren van De Kijvelan den kunnen ondernemen, zegt Schuijer. Daartoe behoren naast het bezoek aan een arts bijvoor beeld ook het maken van fiets tochten in de wijde omgeving, waarvoor recentelyk achttien fiet sen zijn aangeschaft. Schuijer, te vens directeur van het aangren zende Delta Psychiatrisch Zie kenhuis.: „Dit soort vrijheden voor het individu zijn mogelijk; dat is een keuze. Maar men moet absoluut niet denken dat er nu op eens achttien tbs'ers tegelijk rondfietsen. Het wordt streng ge reglementeerd. Bovendien gaat het om één of twee verpleegden; de rest van de fietsen is voor de bewaking." Overigens, onderstreept Schuijer, zijn er naast (vluchtgevaarlijke ook niet-gevaarlijke tbs'ers. „We hebben hier een scala aan patiën ten, De niet-gevaarlijken kunnen m principe zonder bewaking een fietstochtje maken, ja." Het was de eerste keer dat een pa tient van De Kijvelanden, dat on derdak biedt aan 84 patiënten, een geslaagde ontsnappingspo ging ondernam. sprit Rotterdam Crooswijk richting Hoek van Holland uit Gouda richting Gouda Nieuwe SDG-strook richting II Dordrecht V .416 afrit Prins Wexanderpolder •afgesloten in vrijdag 18 juli .00'uur tot 23 jL 5.00 uur. Ann Pr. Alexander Terbregseplein uit Dordrecht SDG-slrook BafiMad/DftU/Bron De letter H geeft, de oml.eiding aan richting Den Haag, de S staat voor richtingi Schiedam en de A voor de Prins Alexander- polder. Automobilisten op de A16 uit Breda in de richting Hoek van Holland worden omgeleid via de A15 en de A4 via de Beneluxtunn^l. Automobilisten die'komen uit de richting Utrecht en die richting Hoek van Holland rijden worden vanaf Gouda omgeleid via de Ai2 en de A13 Borden met letterszullentussen 18juli en4augustusdeomleidingsroutesaangeven. Deheleope- ratie hoeft volgens Rijkswaterstaat niet al te veel oponthoud met zich mee te nemen: de extra reis tijd bedraagt onder normale omstandigheden hoogstens tien minuten. Doen zich opstoppingen voor, dan worden die vooral verwacht bij de Beneluxtunnel (A 4)de afritGouda op de A 12 en bij het Kleinpolderplein (A 20, A 13} In de richting Den Haag. RotterdamEigenaresse Patricia Favetta van pizzeria Maremma Espressa in Ridderkerk is blij dat de politie van het district Ridder waarden strenger gaat optreden tegen pizzabezorgers die zich niet aan de verkeersregels houden. Het grote aantal klachten dat bij de politie binnenkomt over het roekeloze gedrag van bezorgers op brommers heeft gezorgd voor strengere controle. Alle eigenaren van horecazakken die een bezorgdienst hebben zijn schriftelijk op de hoogte gesteld van deze nieuwe actie van de poli tie. Werkgevers krijgen twee wken de tijd om de bromfietsen in goede technische staat te bren gen, Volgens de politie is het voor al de verlichting die vaak niet in orde is. Verder zouden de jongens veel te hard rijden en ook eenrich- tingsstraatjes van de verkeerde kant inrijden. Maremma Espressa zelf heeft vijf brommers en één auto waarmee maaltijden aan huis worden be zorgd. Favetta vindt dat je de jon gens niet vaak genoeg kan waar schuwen. „Hoe strenger hoe be ter. Wij waarschuwen maar één keer. Een tweede keer vliegt ie mand er gewoon uit. Er zijn ge noeg jongens die bij ons willen werken. Net zoals er genoeg bij zijn die niet bij ons willen werken omdat ze ons te streng te vinden." Het overtreden van de verkeers regels zou niets te maken hebben met de snelheid waarmee een maaltijd bezorgd moet zijn. „Het gaat natuurlijk om de fooien. Meer bestellingen betekent meer fooien. Het is dan wel logisch dat de jongens,snel willen zijn. Maar ex zitten somsioch enkele tussen die zelf geen brommer hebben en voor wie dit een ideale manier is om flink te gaan crossen." H. Durgac van Bella Cyprus in Ridderkerk deelt haar mening niet. Hij vindt dat de politie op moet houden met de jacht op piz zabezorgers. Zelf is hij nadat twee brommers gestolen werden, over gegaan op het bezorgen van maal tijden met de auto. „Ik vind het een ware jachtpartij. Ik weet dat de politie bij de zaak gaat staan en wacht tot zo'n pizzabezorger op pad gaat. En dan gaat men er ach teraan rijden en wachten tot ie mand een regeltje overtreedt. Dat kan toch niet. Ik vind het erg overdreven. Een waarschuwing moet voldoende zijn," vindt de ei genaar van Bella Cyprus. De eigenaar van de Chinese res taurant Top Food heeft twee jon gens met een brommer. „Ik vind het beter voor mij als de politie het allemaal een beetje in de ga ten wil houden. Natuurlijk moet men zich aan de verkeersregels houden. Ik vind het uitstekend. Verder heb ik geen commentaar." Shoarmatent Hewal in de Bever waard heeft ook een bezorgser- vice maar herkent niets van de klachten. Volgens de eigenaar had men vroeger wel last van de pizzabezorgers die te hard gingen op hun brommer. Ook hy begrijpt de commotie rond de pizzabezor gers niet. „Zelf bezorgen wij met de auto, maar wij merken voor de rest toch ook niet dat deze jon gens een gevaar op de weg zouden zyn. Ik vind de automobilisten die keihard scheuren in de wijk nog veel en veel erger. Waarom ge beurt daar niets mee?" Rotterdam Het college van bur gemeester en wethouders van Rotterdam heeft een commissie ingesteld die onderzoek gaat doen naar de invloed van het milieu op het beeld van Erasmus. Het uit 1662 daterende beeld viel vorig jaar november van zijn sokkel. De beschadigingen zijn hersteld in Amsterdam, Het is de bedoeling het beeld terug te plaatsen op het Grotekerkplein. Gaandeweg kwam er veel kritiek op de restauratie van het beeld. De restaurateur Smolenaars advi seerde om het beeld volledig schoon te maken en te conserve ren. Ook vindt hij dat er kopie van gemaakt moet worden zodat het origineel binnen gezet kan wor den. Wethouder Kombrink wil het beeld toch weer bij de Laurens- kerk laten plaatsen, Hij wil echter eerst een advies van de commis sie. De adviescommissie moet kij ken of het mogelijk is het bronzen beeld opnieuw in de buitenlucht te zetten. Zo nee, dan moet wor den bekeken of het beeld gecon serveerd kan worden, hoe lang dat duurt, wat het kost en wat de risico's zijn. Als leden van de adviescommissie zijn benoemd; M, van Hunen en G. A. Overeem van de Rijksdienst Monumentenzorg, R. Creveeoeur van het Instituut Collectie Neder land, de zelfstandig adviseur P. Terwen, E. Chirer van TNO en R. de Haas van de Rotterdams Kunststichting. Rotterdam Het Sehiehaven- Müllerpiergebied moet vooral mooi worden, zo bleek gisteren tijdens een 'miniconferentie' over de toekomst van de nog te bouwen wijk. Aan ambities was er tydens de discussie geen gebrek. Volgens H. Moscoviter, journalist en be wonervan Delfshaven bestond er tijdens de bijeenkomst „een soort eenduidig ideaal dat er een hele boel ambities in het gebied ge stopt moeten worden. Maar hoe maak je al die ambities waar?" Volgens dagelijks bestuurder P. Heuberger van Delfshaven zul len alle opmerkingen worden ver werkt in het advies van de deelge meente aan de gemeenteraad. Door Peter de Lange RotterdamDe Rotterdamse ha ven blijft een belangrijke schakel in de handel in gestolen auto's. Deze week werd bekend dat in Paramaribo onlangs een kleine tachtig peperdure, in West-Euro pa gestolen auto's zijn aangetrof fen die via de Rotterdamse haven naar Suriname waren ver scheept Ook deze week arres teerde de Rivierpolitie in de Waalhaven een Libanees die in een gestolen Mercedes kwam aanrijden bij eer. loods waar al twee andere gestolen auto's van hetzelfde merk stonden gepar keerd. Welke bestemming dit wagen park had, staat voor de politie nog niet vast, maar rekening wordt gehouden met de mogelijkheid dat de Mercedessen - allemaal uit de duurdere prijsklassen - waren bestemd voor afnemers in het Midden-Oosten. In Rotterdam werd al eens eerder een smokkei- lijn van gestolen auto's naar Bei roet opgerold. Volgens de stichting VAR (Ver miste Auto's Register, opgezet door de gezamenlijke verzeke raars) rijden in de Arabische lan den heel wat in Europa ontvreem de Ferrari's, Porsches en andere exclusieve auto's rond. Waar schijnlijk zijn veel exemplaren verscheept vanuit Rotterdam, De wagens die in Paramaribo werden achterhaald behoorden zoals gewoonlijk in dit soort za ken tot de boverunodale model len, met kostprijzen van vaak meer dan een ton. Accountmana ger O.R. Filon van de VAR zegt dat het gmg om onder meer BM W's, Jeeps, Mercedessen, terrein wagens en dure Fords. Ze waren gestolen in Nederland, Duitsland en België en Suriname binnenge komen op valse papieren. Tegen betaling waren sommige dou aniers bereid gebleken niet al te nauw te kijken bij de inklaring. Maar volgens Filon is de welwil lende medewerking van de dou ane in het land van bestemming lang niet altijd nodig. Een veelge bruikte methode om een gestolen auto per schip naar een afnemer in het buitenland te krijgen is simpelweg de wagen verpakken in een container en de boel ver schepen op 'aangepaste' papieren nadat de container is verzegeld. Filon: „Je zet er bijvoorbeeld ver- huisgoederen open gokt dat jouw container niet wordt openge maakt by een controle door de douane. De kans op ontdekking is natuurlijk erg gering, er gaan duizenden containers per dag doorheen, die kunnen onmoge lijk allemaal worden nageke ken." Terreinwagen De Suriname-connectie kwam dan ook niet in eerste instantie bloot te liggen na een douane controle, maar doordat een poli tieteam samengesteld uit de re gio's Kennemerland en Amstel- land het spoor van een in Amster dam gestolen terreinwagen volg de en terechtkwam in de Rotter damse haven. Een vervolgonder zoek in Suriname liet vervolgens op zich wachten omdat de plaat selijke autoriteiten niet wensten mee te werken. Pas onlangs kreeg een team, samengesteld uit particuliere onderzoekers en ver tegenwoordigers van de verzeke raars, toestemming om een kijkje te nemen op de haventerreinen. Niet alle in Suriname terugge vonden auto's zullen aan hun vroegere eigenaren worden te ruggegeven, Filon: „Uiteraard is er beslag op gelegd, en een deel zal zeker terugkomen naar Ne derland. Welke wagens dat zijn hangt ondermeer af van de waar de, want, die moet opwegen tegen de transportkosten. Een ander deel zal waarschijnlijk in Surina me worden verkocht." Suriname staat bij de Nederland se verzekeringsmaatschappijen bekend als doorvoerhaven van gestolen auto's naar andere Zuid- Amerikaanse landen. Andere 'probleemregio's1 zijn, naast het al genoemde Midden-Oosten, de voormalige Oostbloklanden, te genwoordig met name Rusland en de Baltische staten. In die lan den, waarheen ook veel Neder landse auto's verdwijnen, blijkt het voor de verzekeraars uiterst lastig opereren. Filon; „Gestolen wagens terughalen uit die landen is bijna ondoenlijk, je krijgt daar geen enkele medewerking van justitie en politie." Dat neemt niet weg dat het aantal auto's dat in Nederland wordt ge stolen een opvallende daling ver toont. Filon verwacht dit jaar uit te komen op een totaal van 32.000 stuks, een daling met zo'n tien procent ten opzichte van vorig jaar. Sinds 1985 liep het aantal ge stolen auto's jaarlijks op met vijf tot acht procent, tot zich twee jaar geleden voor het eerst een stabili satie voordeed. De VAR verklaart de huidige da ling door een scala aan maatrege len die de laatste jaren zijn door gevoerd om autodiefstallen te., voorkomen. Daartoe behoren bij voorbeeld nieuwe apparatuur zo als start-blokkeerinstallaties. Ook hebben de verzekeraars on derling afspraken gemaakt over het niet meer doorverkopen van total loss-auto's mèt papieren, omdat die papieren samen met de uitgezaagde chassisnummers de nieuwe identiteit van gestolen auto's kunnen vormen. Tenslotte zetten volgens Filon ook de activiteiten van de VAR zelf veel zoden aan de dijk. De computers van de stichting staan in verbinding met tal van instan ties. Die kunnen met één druk op de knop zien of een bij hen aange melde auto is gestolen of niet. Op die manier wordt de speelruimte van autodieven steeds verder in geperkt. Het verklaart waarom van alle gestolen auto's, tegen woordig rond de 65 procent wordt teruggevonden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1