Fransen zetten Lovers op de rails Fusie stroombedrijven kost 1500 banen Koudegolf fataal voor processierups Banenverlies bij Procter Gamble Aantal slooprijpe boor platforms valt tegen SGS neemt wereldwijd systeem voor tankcontrole in gebruik Fyffes voor 100% eigenaar van Velleman Tas Verkoop Geschi bijna rond Appeïs en peren worden duur Skala stopt geleidelijk Bedrijfsschool Fokker verder Malaise nekt Gako-kleding TTA vliegt voor Base 'Hamburg' "Vb y- x, Hibernia, het grootste olieplatform ter wereld Verzet van EU tegen fusie Amerikaanse vliegtuigbouwers FNV-bonden 'Bondgenoten' Rotterdams Dagblad 0 Zaterdag 5 juli 1997 Rotterdam De Rotterdamse fruitimporteur Velleman &Tas is volledig in handen gekomen van de Ierse Fyffes Groep. De Ieren hebben ook de resterende vijftig procent van de aandelen overge nomen vandirecteur/aandeelhou der D. van Aken. Drie jaar gele den was Fyffes al voor de helft ei genaar geworden van Velleman Tas. Met de overname van het 50 procents belang zou 22,2 miljoen Ierse pond (bijna 70 miljoen gul den) zijn gemoeid. RidderkeiK De vakbonden heb ben zwart op wit de verzekering gekregen dat de Nederlandse poot vai de Duitse industriële bakkeri. Geschi, met onder meer bakkerij Nugteren in Ridderkerk, wordt overgenomen. De nieuwe eigenaar, wiens naam niet wordt genoemd zolang nog met Geschi wordt onderhandeld, heeft de werkgelegenheid voor het perso neel in die vier de bakkerijen voor vier jaar gegarandeerd. Gis termiddag liep een ultimatum van de benden af. RotterdanMinder appels en pe ren ditjair. De Nederlandse fruit oogst zal dit jaar dertig procent kleiner ajn dan vorig jaar. Dat blijkt uiteen inventarisatie die de Nederlaidse Fruittelers Organi satie (hFO) heeft gemaakt. Ook andere Europese landen verwach ten eenkleinere oogst, wat tot ho gere prjzen zal leiden. De schade is het rechtstreekse gevolg van nachtwrst in maart en april van dit jam In totaal verwacht de NFO appeloogst van 400 mil joen wlo, tegen 600 miljoen kilo vorig jaar. De peren hebben de vorst iets beter doorstaan. De pe- renocgst zal twintig procent lager zijn ongeveer 100 mihoen kilo. Den BoschHet licht dooft lang zaam bij Skala, verhuurder van bruin- en witgoed. Moederbedrijf Thora heeft gisteren bekendge maakt de activiteiten in de Bene lux geleidelijk af te bouwen. Over maximaal vier jaar kan de consu ment niet meer bij een Skala-zaak terecht voor het huren van een te levisie of videorecorder. Skala heeft naast het hoofdkantoor in Den Bosch 29 winkels in de Bene lux, waarvan 22 in Nederland. Schiphol De bedrijfsschool van het failliete Fokker draait ook de komence twee jaar door. Arbeids voorziening Zuidelijk Noord-Hol land zet de opleiding (12 werkne mers) in deze periode voort. De kosten hiervan bedragen 7,5 mil joen gulden. Arbeidsvoorziening noemt het haar maatschappelijke verantwoordelijkheid om nu voor deze tussenoplossing te zorgen, Amsterdam De slogan twee ha len, één betalen lijkt niet succes vol genoeg te zijn. Kledingketen Gako, die hiermee de waren aanprees, heeft uitstel van beta ling gekregen. Bewindvoerders mr. P. Schaink en M. Drop van ad vocatenkantoor Trenité van Door- ne stellen dat de algehele terug gang in de textieldetailhandel het bedrijf de das om heeft gedaan. Gako heeft twintig zaken ver spreid over het hele land. Bij de keten werken 120 mensen. De on derneming richt zich op de onder kant van de markt voor herenpak- ken. Rotterdam Trans Travel Airli nes (TTA) heeft per direct de lijn verbinding Rotterdam-Hamburg van de Eindhovense luchtvaart maatschappij Base Airlines over genomen. TTA vliegt sinds eind vorig jaar driemaal daags tussen Rotterdam en Hamburg met een vliegtuig van het type Dash 8, Ba se vloog twee maal pet dag op de- zelde route met een (veel klei nere) Jetstream 31. Beide maat schappijen waren in een hevige concurrentiestrijd verwikkeld, maar werkten op piekmomenten ook samen. Base heeft de vluch ten op Hamburg gestaakt. 200 km CANADA vanaf dok QUEBEC New P Foundland bijtten! Quebeq Montreal Jv qg oston ATLANTISCHE OCEAAN KM4 DE WEG N AAR DE HIBERMIA L"Vto de kust van Newfoundland wordt het Htbemiaoheveld ontdekt in water van 80 meter diepte Verdeeld over 83 boorpunten moet het veld in ca 20jaar tijd 600 miljoen vaten ruwe ohe gaan opleveren. Dagelijkse productie-125 000 tot 135 00 vaten. De voet van het olieplatform is speciaal ontworpen om bestand te zijn tegen de kracht van een ijsberg De buitenmuur bestaat uit zestien grote betonnen, anderhalve meter dikke landen Deze zorgen ervoor dat de kracht van een ijsberg met op één plaats terecht komt, maar door het hele platform wordt opgevangen Een ijsberg met een gewicht van ca zes miljoen ton zal nauwelijks schade kunnen aanbrengen Op de plaats waar het platform staat, komt volgens berekeningen slechts éénmaal in de tienduizend jaar 33'n grote ijsberg voor begin bouw platform platform gereed 993 1994 1996 1997 afmkeharm boortorens Hoogte Hibernia4 224 m bouwstad in Bull Arm landingsplaats helikopter verblwen U. voet gereed begin bouw betonnen voet bemanning eddmgsboten Olie wordt door ca. so Het olieplatform kost 5,8 miljard dollar en is een gezamelijk project van vier oliemaatschappijen en de Canadese overheid laadstauon bourse nachten opslag ruwe olie Murphy Atlantic Offshore Qii Company 6,5% Canada Hibernia Holding Corporation Hibernia Mobil Oil Canada Properties 33,125 1 servicebuis OÊA Petr Partnership betonnen holle voel waarvan de buitenmuur is gevuld met ijzererts nanda sources 26,875% De voet is vanuit hei dok naar dieper water getrokken. Het bovenstuk, aan de oever gebouwd, wordt op het onderstuk bevestigd. Dit gebeurt door water in de voet te laten lopen totdat deze nog maar 6 meter boven het wateroppervlak uitsteekt, Vervolgens wordt de drijvende bovenconstructie er overheen getrokken. Door hel water weer uit de voet te pompen worden beide de'en met elkaar verbonden Het platform wordt vervolgens in z'n geheel naar de plaats van bestemming gesleept. Ter plekke wordt 400 OOO ton ijzererts in de buitenmuur van de holle voet gestort, waardoor het platform zinkt en solide op de oceaanbodem komt te staan. Rotterdams DagbladMNP/Bru.i Hibernia Amsterdam - Op het Nederlandse spoorwegnet lijkt een con currentiestrijd nu pas echt goed los te barsten. Met de finan ciële steun van de Franse multinational CGE zal Lovers Rail superluxe treinen laten rijden in de Randstad. Het is de be doeling dat er extra voorzieningen komen voor passagiers met een fiets, dat men zitplaatsen kan reserveren en dat mensen met een staanplaats korting krijgen. Ook worden de treinstel len voorzien van een televisie. Het netwerk van Lovers Rail met extra service wordt hiermee een kapitaalkrachtige con current van de Nederlandse Spoorwegen. De Compagnie Générale d'Enter- prise Automobile (CGEA), een Frans vervoerbedrijf dat deel uit maakt van een van Frankrijks grootste multinationals, de Com pagnie Générale des Eaux (CGE), neemt een meerderheidsbelang in Lovers. CGEA heeft een omzet van meer dan 65 miljard gulden per jaar. Ter vergelijking: de Ne derlandse Spoorwegen zetten jaarlijks zo'n vijf miljard gulden om. In Groot-Brittannie heeft CGEA inmiddels 17 procent van het nationale personenverkee per trein in handen. J. Jeauffroy, directeur transport van CGEA, hehtte gisteren op een persconferentie toe waarom hij met de Nederlandse nieuwkomer Lovers Rail in zee gaat: „Neder land heeft veel verkeersproble men. Er is hulp nodig om nieuwe tdeeen voor het openbaar vervoer te ontwikkelen. De kleine muis, zoals Lovers Rail wei wordt ge noemd, zal geen tijger worden, maar kan wel zorgen voor een be ter treinennetwerk in Nederland. Daar hebben wij alle vertrouwen in." Extra service moet de reiziger over de streep trekken om voor taan met Lovers Rail te reizen in plaats van met de Nederlandse Spoorwegen. Passagiers kunn»n bijvoorbeeld een vaste zitplaats reserveren en een fiets iea,en. Voor ongeveer vijftig gulden per maand krijgt de klant een fiets die hij kan meenemen in de trein. „Het ei van Columbus," aldus Pe ter Sul, algemeen directeur van Lovers Rail. Hy kondigde verder aan dat de tarieven van de trein kaartjes zullen concurreren met die van de NS. Forensen Volgens Sul zal de geplande Spaarne-expres al in september gaan rijden. Volgend jaar gaan de trajecten Hilversum-Utreeht en Den Haag-Leiden van start. Deze treinen zijn voorlopig beuue«« voor forensen. Ze zullen dan ook rijden van half zeven tot tien uur 's morgens en van half vier 's mid dags tot zeven uur 's avonds. Di re. teur Sul verwacht dat hij voor alle nieuwe treinen 30 tot 40 werk nemers nodig heeft. Of de nieuwe spoorlijnen renda bel zijn, moet nog blijken. De trein van Amsterdam naar IJmui- den, de eerste Loverstrein die vo rig jaar augustus van start is ge gaan, was in de maand juni slechts voor veertig procent bezet. Volgens Sul is het niet de bedoe ling dat Lovers Rail de Neder landse Spoorwegen van de land kaart veegt. „Maar we willen wel een serieuze medespeler zijn". RijswijkBij de voorgenomen fu sie van de vier Nederlandse stroombedrijven verdwijnen 1500 van de 5300 banen. Daarnaast wordt de komende twee jaar bijna 10 proeent van huidige productie capaciteit gesloten. Volgend jaar gaan er in ieder geval dne centra les dicht Dit zijn enkele punten uit het be drijfsplan dat de directies van de afzonderlijke productiebedrijven gisteren voor hun personeel ont vouwden. De ondernemingsraad EPZ, het zuidelijke productiebe drijf, reageerde direct afwijzend. Maandag worden de vakbonden ingelicht De fusie moet een sterk groot schalig productiebedrijf opleve ren dat zich op een vrije Europese elektriciteitsmarkt goed kan handhaven. Op de binnenlandse markt moet het bedrijf gaan con curreren met andere aanbieders van stroom. Dat zijn onder andere de distributiebedrijven. Die wor den in de plannen naast concur rent ook eigenaar van het nieuwe stroombedrijf. Volgens het plan start het nieuwe' productiebedrijf volgend jaar met een solvabiliteit van 28 procent. De solvabiliteit geeft de verhou ding aan tussen het eigen vermo gen en het vreemd vermogen. De nieuwe eigenaren willen winst gaan maken door de levensduur van de bestaande installaties te verlengen en hebben geen plan nen te investeren in nieuwe effi ciënte warmte/krachtcentrales. In 2007 zou de solvabiliteit dan op 45 procent uitkomen. Voor een goede start verwacht de sector twee miljard gulden van minister Wijers van Economische Zaken. Die zijn nodig om de hui dige onrendabele projecten als de kolenvergasser in Buggenum, stadsverwarmingsprojecten en de kerncentrale Dodewaard niet als bakstenen om de nek van de sec tor te laten hangen. Voorzitter J. Werner van de onder nemingsraad van EPZ stelt dat het bedrijf geen eerlijke kans krijgt. Hy rept van een sterfhuis constructie. Zijn grootste bezwaar zit in de rol van de distibutiebe- drijven als eigenaar/concurrent. „In deze plannen kunnen wij niet investeren in innovatieve produc tie, terwijl de distributiebedrijven dat wel doen. Dit wordt op de vrye markt boksen met de handen op de rug. Wij worden door onze nieuwe eigenaren in feite van de markt geweerd." Hy vindt dat de gevolgen van de fusie te zwaar op het personeel drukken. „Het is beter dat er één Nederlands energiebedrijf ont staat uit een fusie van alle produc tie- en distributiebedrijven." Ge zamenlijk draaien de bedrijven een omzet van 21 miljard gulden. Voor de verhouding wijst hij naar een Duits distributiebedrijf dat al leen met elektra een omzet van 100 miljard haalt. RotterdamProcter Gamble Nederland stuurt zijn verkopers niet langer de winkels in om pro ducten, te slijten. Steeds vaker vallen inkoopbeslissingen op de hoofdkantoren, waardoor het winkelbezoek van de vertegen woordigers van de Amerikaanse wasmiddelenproducent een zin loze aangelegenheid dreigt te worden. Het besluit houdt in dat Procter Gamble Nederland twintig van zijn 230 banen moet schrap pen. Het concern zegt de be !is- sing te betreuren. Rroctc Gamble gaat de betrokkenen helpen by het vinden van nieuw werk, binnen of buiten het be drijf. In de levensmiddelenhandel is de schaalvergroting niet meer te stuiten. Kleine kruideniers die nog zelf bepalen wat er op het schap komt, zijn op de vingers van een hand te tellen. Ahold be zit met zijn Albert Heijn en meerderheidsbelang in Schuite- ma een krachtige marktpositie. Recent faseerden TJnigro en De Boer Winkelbedrijven. Met een spe ciale lans is de door de processie- rups getrof fen boom met vloeibare stikstof bene veld. Bijna al le rupsen overleefden de koudegolf niet. Bedryfsfoto Hoek Loos Schiedam Gassenleverancier Hoek Loos uit Schiedam heeft een nieuwe oplossing aangedra gen voor de bestryding van de ei- kenproeessierups. Rupsendes- kundige H. Stigter van de Plantenziektenkundige Dienst Wageningen heeft recent een ge slaagde bestrijdmgsproef met vloeibare stikstof (-196 graden Celsius) uitgevoerd. Fietsers De eikenprocessierups zorgt de laatste jaren in Zuid-Nederland en enkele Belgische provincies voor veel overlast. Niet alleen worden bomen kaal gevreten, ook worden wandelaars en fietsers door de rupsen belaagd. De kleine brandhaartjes van de diertjes zorgen voor huidirritaties en jeuk. Bij de nu uitgevoerde proef is een aantal kolonies rupsen beneveld met de koude stikstof. Ongeveer 95 procent van de rupsen over leefden de 'koudegolf met terwijl de bast van de boom onbescha digd bleef. De stikstofmethode wordt vooral bruikbaar geacht voor bestrijding van de rupsen- plaag binnen de bebouwde kom en by geconcentreerde rupsenko lonies. De stikstof kan eenvoudig worden gedoseerd en is ongevaar lijk voor mens en milieu. Vorig is is door gemeenten in Oost en Midden-Brabant ruim drie mil joen gulden uitgegeven voor de bestrijding van de processierups. De gebruikte methoden varieer den van bladbespuiting (che misch of biologisch), injectie met chemische middelen en branöeen en wegzuigen. ilen Haag Het aantal offshore platforms dat d~ komende jaren voor sloop in aanmerking komt is veel kleiner dan een aantal jaren geleden werd aangenomen. Door verbeteringen in de productieme thoden zyn veel olie- en gasvel- den namelijk veel langer te ex ploiteren. Tot 2002 komen dan ook met meer dan enkele tientallen boor- platforms voor sloop in aanmer king. Minister Wijers van Econo mische Zaken heeft dat geant woord op schriftelijke vragen uit de Tweede Kamer. De bijgestelde sloopverwachting heeft dan ook tot gevolg dat een locatie lie uit sluitend geschikt is voor het slo pen van boorplatforms, uit econo misch oogpunt met langer oppor tuun is. Een aantal jaren geleden leefden er nog grote verwachtingen over de komende hausse in sloopop- drnehten. In Rotterdam sloegen bedrijfsleven en gemeente de handen ineen om in deze nieuwe markt vooraan te staan. Zo zou in de Laurenshaven een m onbruik geraakt terrein geschikt worden gemaakt voor het slopen van boorplatforms. Het aantal orders dat tot nu toe verworven werd, viel echter tegen. Het Gemeentelijk Havenbedrijf van Rotterdam onderzoekt nu de KV mogelijkheden om de terminal -**■ aan de Laurenshaven tevens ge- Z, schikt te maken voor het recyclen van schroot. Hoewel het geringe Z aanbod van te slopen platforms 1 een aparte terminal nu niet meer 'Z, rechtvaardigt, is de sloop van plat- **u forms als zodanig volgens Wijers Z wel een winstgevende activiteit. - Wij ers vindt het volstrekt onnodig^ 'J, om zich als rijksoverheid met hètw£j ontwikkelen van deze activiteiten'--^ te bemoeien, zoals de PvdA-frac-*"^ tie in de Tweede Kamer heeft suggereerd. Zowel in Amsterdam Z als in Rotterdam zijn volgens de- -*•* minister voldoende lokale initia- Z tieven in ontwikkeling. Een aan- - tal jaren geleden was de verwach- ting dat het aantal te slopen plat- forms uit de Noordzee misschien T, wel enige honderden zou zijn. Die gedachte was gebaseerd op de Z planning van de oliemaatschap- pijen bij het verwijderen van de Z. platforms. Nu blijkt echter dat het om met meer dan enige tientallen van de in totaal 600 platforms in de Noordzee gaat. Z Bn-ssel Een adviescomité van de vijftien EJ-lidstaten verzet zich unaniem tegen een fusie van de Amerikaanse vliegtuigbou wers Boeing en McDonnell Dou glas. De nieuwe combinatie zou een te sterk marktaandeel krij gen, waardoor concurrentie on mogelijk is. De fusie moet daarom verboden worden, zo is gisteren vernomen in EU-kringen. Het adviescomité sluit zich daar mee aan by bezwaren van Euro pees commissaris voor concurren tiebeleid, Van Miert. Deze zag vooral in de lange termijncontrac ten die Boeing met luchtvaart maatschappijen afsluit een be zwaar voor eerlijke eoncurrentie- werkmg. Beide fusiepartners zouden op dit terrein water bij de wyn hebben willen doen. Dit gaat het comité echter nog niet ver genoeg. De Europese Commissie wacht nu op meuwe voorstellen van Ameri kaanse zijde. Deze moeten binnen enkele dagen beschikbaar zfjn. Z De Europese Commissie kan de fusie in het uiterste geval verbie den. Europese iuchtvaartmaat- schappijen die dan toch met Boei ng/McDonnell Douglas in zee gaan, lopen het gevaar dat Van Miert de transacties met de Ame rikaanse vliegtuigbouwer ongel dig Iaat verklaren door het Euro pese Hof van Justitie in Luxem burg. Afgelopen maandag gaf de Ameri- kaame Federal Trade Commis- sion <FTC) haar zegen aan de fu- sie, ook al erkende ze dat de ge- - wraakte leveringscontracten (met een looptijd van twintig jaar) de concurrentie kunnen ondergra ven. Maar anders dan de FTC, die alleen de vinger aan de pols wil houden, eist Brussel annulering van de contracten, voordat ze haar Z goedkeuring aan de fusie hecht Amsterdam Ze zijn er uit, de be sturen van de vier fusiebonden van de FNV. Even dreigde de me- gabond de toekomst m te gaan on der de werktitel FNV-Kwadraat. Deze week maakten de besturen aan hun personeel bekend dat is gekozen voor de naam FNV Bond genoten. FNV Bondgenoten moet maart volgend jaar officieel van start gaan. De club telt dan tegen de 500.000 leden en is daarmee de grootste bond binnen de FNV. De vier fusiepartners zyn de Indus triebond, Vervoersbond, Voe dingsbond en de Dienstenbond. FNV Bondgenoten rolde na uitge breide testen als de beste naam uit de bus. De besturen lieten alle namen die binnenkwamen nadat er een prijsvraag was uitgeschre ven, testen door een extern bu reau. Uiteindelyk bleven er tien over, die werden voorgelegd aan een panel van duizend vakbonds leden. Van dit panel gaf 66 pro cent de voorkeur voor deze naam. Daarmee scoorde FNVBondgeno- ten het best bij de achterban. In de praktijk gaat de FNV-bond dezelfde methode hanteren als de CNV-colIega's. De naam vormt een paraplu voor tientallen be drijfsgroepen waarmee de bond zich echt wil profileren. De bond zal bijvoorbeeld eerder naar bui ten treden als FNV Vervoer, met als subtitel 'Bondgenoten' Bij het CNV bestaat sinds kort de CNV Bedrijvenbond als rechtsop volger van de gefuseerde Ver voersbond CNV en CNV Indus trie- en Voedingsbond. In hun ui tingen hanteren de CNVers eer der 'CNV Metaal' dan de overkoe pelende naam. Er waren, in totaal drie inzenders die FNV Bondge noten als nieuwe naam opperden. Zij krijgen allen een prijs. SpijkenisseHet controle- en in- spectiebedryf SGS in Spijkenisse heeft wereldwijd een nieuw sys teem uitgetest en ingevoerd voor inspecties van tank-containers. Ging er voorheen bijvoorbeeld veel tijd verloren voordat een klant in de Verenigde Staten kon beoordelen welke schade een tank had die in Nederland stond: nu is dat een kwestie van minu ten. De polaroid-foto die van de tank werd gemaakt moest name lijk met een koeriersdienst wor den meegegeven. Dankzij het door SGS ontwikkelde systeem kan de klant nu in luttele ogen blikken de (tegenwoordig digita le) foto via Internet op zijn scherm opvragen. „De tijdwinst is enkele dagen," meent algemeen direc teur L.M.J. Akkermans van SGS. Het hart van dat nieuwe contro lesysteem klopt in Spykenisse. Akkermans.noemt de wereldwijd inzetbare tankinspectie een van de innovatieve producten waar mee SGS de groeiende winstcij fers realiseert nu de traditionele havenactiviteiten stagneren of te ruglopen. Nieuwe markten die het internationale inspectie- en controlebedryf inmiddels heeft aangeboord zijn controles van mi lieuvriendelijke land- en tuin bouwproducten, de aanschaf van zeer verfijnde meetapparatuur en certificering van hijs- en hefwerk tuigen. Veel inspecties van liften en hijsapparatuur zijn namelijk verplichte kost geworden zodat de vraag naar controleurs is toegeno men. De twee voornaamste controle-in stanties op de hijs- en hefmarkt waren volgens Akkermans niet blij met de komst van SGS. „Een monopoliepositie is nooit goed en inmiddels zyn we geloof ik wel ge accepteerd," meent hy. Smds in 1990 met een aantal nieu we diensten werd begonnen vormen deze activiteiten nu 17 procent van de omzet Die was in 1996, meldt Akkermans tijdens een toelichting op het jaarverslag, 113,5 miljoen gulden. Het afgelo pen jaar werd afgesloten met een netto winst (na belastingen) van 7,2 miljoen gulden. Vorig jaar be droeg de winst nog G,5 miljoen. Voor dit jaar verwacht de alge meen directeur een winst die overeenkomt met die van vong jaar. Het eerste half jaar van 1997 viel tegen, „maar ik heb het ge voel dat we dat in de tweede helft van het jaar weer goedmaken" SGS, wereldwijd vertegenwoor digd m meer dan 140 landen, is 's werelds grootste onafhankelijke organisatie op gebied van contro le, inspectie, analyse en certifice- ling. Tol de klanten behoren - al leen al in Nederland - ook tien tallen overheidsinstellingen. Be gonnen als controleur van graan dat m de Rotterdamse haven werd overgeslagen, is SGS uitge groeid tot een bedrijf dat alles controleert dat los en vast zit, van de kwaliteit van karbonades tot die van olie. De controles worden vooral gehouden om te zien of de klant krijgt wat hij heeft besteld. De opening van het nieuwe labo- ?- ratonum in Spijkenisse eind 1995 heeft vorig jaar tot een groei ge- 'S- leid in het aangeboden analyse- j weik. Ei is apparatuur beschik- baar die zo geavanceerd is, dat bij wijze van spreken een stofje kan worden opgespoord in een ruimte zo groot is de Rotterdamse Kuip. Om de groei op te vangen is al- weer geïnvesteerd in nieuwe - meetapparatuur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 5