Iedereen denkt: die Leurs doet maar Ba! na.. Kemp slaat Cubaan het ziekenhuis in Het voetbalprogramm? knelt nog altijd Kindelan de beste Bondscoach voelt zich tekortgedaan na prima prestaties Nederlands team in WPT w. terdam jseball Hit run Hoeren plagen volleyballers Nico Maandag 7 juli 1997 Foto Fred tmst/CorVos Manager Jan Dick Leurs aanschouwt met grote tevredenheid, hoe Johnny Balentinazich op aangeven van coach Dave Daniels op het derde honk stort. Scheidsrechter Leo Boom ziet dat Bally 'save' is. Door Chris Mast Rotterdam Jan-Dick Leurs, de manager van het Neder lands honkbalteam, blijft een fantastische man. Hoe beter de resultaten van zijn team, hoe bozer Leurs is op ieder een die de successen niet naar waarde schat. Het verjongde Nederlands team droeg het zevende World Port Tournament. Het ontpopte zich tot de uitdager van het sterkste team ter we reld. De enige uitdager. Maar, zoals Leurs gisteren relativeerde na de 17-3 ne derlaag tegen Havana: „Drie keer in één week tegen de wereldkampioen is een beet je te veel Om later nog eens uit te leggen: „Als we tijdens een WK of op de Spelen tegen Cuba spelen, wil ie dereen dat die wedstrijd en die dag zo snel mogelijk voorbij zijn. Je weet van tevoren dat je geen kans hebt. En er zijn belangrijker tegenstanders." De resultaten van Oranje waren om over naar huis te schreven. Zoals zaterdagavond een insider con stateerde: „Je kan over Leurs den ken en zeggen wat je wilt, maar hij flikt het toch maar om te presteren met een compleet nieuwe ploeg." Leurs mócht dus 'boos'zijn. Zaterdag na de 8-5 nederlaag - de eerste in de dubbele finale tegen Havana - was hij nog in een pri ma stemming. „De beste wed strijd onder mijn bewind tegen Cuba? Ik denk dat dit de beste wedstrijd was die een Nederlands team óóit tegen Cuba heeft ge speeld." Waarna hij verder filosofeerde over de vraag wat er zou zijn ge beurd als linksvelder Toine Jager in de negende inning een door Omar Linares hoog geslagen bal voor de tweede nul had gevangen. Leurs: „Jager was die bal niet kwijt, hij heeft hem nooit gezien." De onfortuinlijke Haarlemmer doolde door het linksveld als een blinde zonder geleidehond. De plof van de bal achter hem kwam als een verlossing. De daaropvol gende slagman, Orestes Kinde- lan, homerde de stand naar 8-5. Leurs: „Er was iets geknapt bij Koeiman." Laatdunkend Het humeur van de bondscoach kreeg een forse knauw, toen hij 's avonds laat in het hotel keek naar de samenvatting van de NOS-tele- visie. Daarin werd wat laatdun kend gedaan over de Nederlandse prestatie, omdat de Cubanen 'niet alles zouhebben gegeven.' Gister middag, na de veegpartij (17-3) te gen dezelfde ploeg, vroeg dat al lereerst om een rechtzetting. „Zo als Elton Koeiman tegen die Cu banen stond te gooien, zo heeft nog nooit een werper tegen Cuba gegooid. Wij slaan twee van hun werpers van de heuvel. Zij halen alles uit de kast, ze bunten, zij spelen fcit-and- mn. En zij zou den dus niet al les hebben gege ven. Sidi-shit." Nadat zo de tele- visieverslagge- ving inhetstraf- gemaakt, was er kritiek gekomen op de vele nieuwe namen. In een landelijk ochtendblad was die kri tiek geparafraseerd in de opmer king, dat 'iedereen die een balle tje kon slaan of kon gooien werd uitgenodigd voor Oranje.' 'JD' keek triomfantelijk de kring rond, constateerde dat de bewuste criticaster ontbrak; veroordeelde diens lafheid en sprak: „Toen ik met zestien nieuwe jongens kwam, dacht iedereen: die Leurs doet maar wat. Zoals men alijd denkt: die Leurs doet maar wat. Maar niets is minder waar. Veel van die jongens volgen we al ja ren. Elton Koeiman hadden we twee jaar geleden al op de korrel." Assistent-coach Leurs verklaarde ook zijn positie ten opzichte van oudgedienden als Marcel Joost en Eric de Bruin nader: „Het is een schande, dat Eric de Bruin hier als oud-inter national wordt gepresenteerd. Dat is hij 'niet. Ik heb Eric heel hoog zitten. Na Atlanta hadden we twee vacatures in de staf. Ik heb toen tegen Eric gezegd: 'Als je stopt, dan bied ik je een functie als assistent-coach aan.' Maar hij wilde nog niet." Voor het Nederlands team is dit een gebroken seizoen. Pas eind augustus staat in Parijs het Euro pees kampioenschap op het pro gramma. Leurs moet zeker drie namen schrappen. Hij neemt in elk geval ex-Major Leaguer Kik kert Faneyte mee. „We hebben hem, aan het begin van het sei zoen een brief gestuurd om zijn intéresse te peilen. Die boodschap was misschien een uur in zijn be zit, toen hij al belde en zei: 'Coach, ik wil graag.' Dat is voor mij bepa- "Port.Töürnament. bankje was gezet, volgde een nieuwe uitbrander. Richting Ge rard Vaandragei als toemooi- voorzitter: „Het is een schande, dat Patrick Beljaards niet tot roo kie (grootste belofte, red.) van het toernooi is uitgeroepen," Bel jaards, met .zijn negentien jaar, was de pitcher, die donderdag in de halve finale Taiwan op nul hield en zo Nederland doortocht verschafte naar de finale, leurs verklapte, tijdens die wereldpres- tatie al zijn assistent Boudewijn Maat zorgelijk in het oor te heb ben gefluisterd: „Dat betekent tweemaal tegen Cuba." Leurs viel niet meer te stuiten. Toen hij zijn selectie bekend had Mascotte Bil ly the Marlin gaat een rijtje enthousaste vrijwilligers voor m de WPT-klassie- ker -YMCA'. FOTO Fred Ernst/Cor lend." Dit in schril contract tot de opstelling van een andere poten tiële international, Mike Crouwel. Die houdt zich Oost-Indisch doof. Op het EK is de finale terugge bracht tot één wedstrijd, in plaats van de gebruikelijke best of five Leurs vermoedt Italiaanse machi naties: „Zij weten dat wij een bre dere weipersstaf hebben. Twee jaar geleden verloren wij de eer ste wedstrijd en wonnen de vol gende drie. Ik heb gehoord, dat er in Parijs een topwerper uit Nica ragua opduikt, uitgerust met een Italiaans paspoort. Hij moet die ene wedstrijd voor hen winnen." Dat zou best eens de reden kun nen zijn, dat dit jaar op het WPT de Italiaanse scout, de grijze kuif van Italo-Amerikaan John Noce, ontbrak. Italië blaakt kennelijk zo van zelfvertrouwen, dat het scou ten. van de belangrijkste concur rent niet langer als noodzakelijk wordt gezien. Boxscore Zaterdag HAVANA.014 0 0 0 0 0 3=3-12-2 NEDERLAND.030 110 000=5- 9-0 Werpcijfers Havana: Anel Contreres (4 in nings 3 man) 5-0-7, Abal Madera <3 2/3) 2- 0-1, Pedro Luis Lazo (1 1/3) 2-1-1. Neder land: Rob Cordemans {2 2/3) 2-2-6, Elton Koeiman (5 2/3) 1-2-4, Thijs Bakker (2/3) 1-1- 2, Homerun Cuba: Orestes Kmdelan [9e in ning, +1) Winnaar Lazo Verliezer: Koeiman. Adonis Kemp heeft kennelijk iets tegen 'vijandelijke' pitchers De pezige Neptuniaan sloeg gistermiddag al zijn tweede star tende werper bij dit WPT van de heuvel Na de Taiwanees Hsu, donderdag, moest gisteren Leoni - das Turcas eraan geloven De ongelukkige Cubaan kreeg het projectiel vol op het jukbeen, had nog wel de tegenwoordigheid van geest om de nul te maken, maar moest zich vervolgens laten be- handelen in het Sint Frandseus Gasthuis Umpire Fred van Gro ningen Schinkel G" zaterdag gehuldigd voor v hij al dertig jaar weds* dt* De 'wegenwachter r inmid dels dik 650 duels op zitten en was bij alle zeven WPT's van de partij Die bom zaterdagavond in het aanpalende Roel Langerak-park zorgde voor de vreemdste 'seventh inning stretch' ooit Honkballiefhebber Henk Fra- ser en zijn voormalig ploeggenoot Ulrich van Gobbel stonden dit weekeinde aangekondigd als wer pers van de eerste bal, maar Keten zich niet zien in het tijdelijke sta dion aan de Abraham van Stol- kweg, dat voor de laatste keer is opgebouwd Over twee jaar wordt het achtste WPT in het nieuwe Neptunus-stadion gehou den Annelies, de zus van Nept uniaan Eric de Bruin, won giste ren de tweede geheel verzorgde reis naar Aruba Samen met haar Leen maakt ze er graag ge bruik van Maar dan wel buiten het honkbalseizoen zeker, Anne lies? VoorstelvanSparta-coach Rob Hendriks en téamleider Jan van der Sande van Neptunus: laat de tribunes van het WPT staan tot na de derby tussen Neptunus en Sparta (komende zaterdag) Zondag NEDERLAND00 0 02 1= 3- 6-3 HAVANA—..307 214 x=17-13-0 Nederland: Jurnaan Lo'bbezoo [2 innings 3 man) 2-2-4, Eeleo Jansen (1) 1-2-2, Thijs B akker (1) 0-0-3, Patnck van Heijningen (2) 4-04 Havana: Leomdas Turcas (2) 1-0-0, Ciro Silvino Lacea (4)4-14, Wilson Lopez (1) 1-1-2. Homeruns Cuba: Gabnel Pierre (le inning, +2), Juan Manrique (3e inn. +2), Rey Isaac (6e inn. +2). Winnaar; Lirea Ver liezer: Lobbezoo. Om derde/vierde plaats: Taiwan-Baltimo re Comgans 6-2. Homeruns van Chen Chin-Feng (+2) en Scott McKee (solo) Orestes Kindelan is de meest onderscheiden honkbal ler van het zevende World Port Tournament. De 31-jarige Cu baan werd uitgeroepen tot meest waardevolle speler (MVP) van het toernooi en liet zich bovendien tot homerun- koning kronen. Hij sloeg vijf ballen over de hekken, waar onder zaterdagavond (bij 5-5 in de laatste inning) de beslissen de tegen Nederland. Tot zijn verkiezing droegen voorts by zijn slaggemiddelde (0,571), zijn 11 binnengeslagen punten en de 10 runs, die hij zelf liet aantekenen. Alle persoonlijke prijzen op een rijtje: beste slagman: Yobal Duenas (Cuba, 0.607,17 uit 28); beste werper: Tsao Chun- Yang (Taiwan, 1.96 ERA, 3 wins); homerunkoning: Orestes Kin delan (Cuba, 5); meest populaire speler: John ny Balentina (Nederland); grootste talent: Rickey Osuna (California, 19 jaar); meest waardevolle speler: Orestes Kmdelan. Eindstand 1. Havana, 2. Nederland, 3. Taiwan, 4. Baltimore, 5. Cali fornia. Het immense Hotel Cosmos in Moskou telt zo'n 1500 fca- mers en nauwelijks minder hoeren. De volleyballers van het Nederlands team die vori ge week tijdens de World Vol- leyball League in de enorme herberg waren gehuisvest, werden bij voortduring lastig gevallen door opdringerige prostituees die langs slinkse wegen de nummers van ka mers waarin alleen mannen huizen, wisten te bemachti gen. De vrouwen belden de ka mers, bij voorkeur bij nacht en ontij.Hello,'ram a very nice young woman..." Of ze kwa- men gewoon even langs. Misha Latuhihin en Guido Görtzen troffen donderdag tot hun ver bijstering een dame van lichte zeden op hun kamer aap Gört zen nijdig- „We hebben haar d'r uit gedonderd natuurlijk!" De clubs in het betaalde voetbal weten Zeist telefonisch feilloos te vinden, maar ze zullen nog een aantal dagen geduld moeten be trachten voordat het competitie- programma 1997-98 bij de post zit. De afdeling wedstrijdzaken van de bond draait overuren om knel punten op te lossen. De KNVB stelde de presentatie van het programma tien dagen geleden op het laatste moment uit. Voor Onbepaalde tijd, zo bleek. „We presenteren het liever gisteren dan vandaag, rnaar we willen het nu helemaal goed doen," aldus woordvoerder Her man Poos. En als één wedstrijd verschuift, volgt een kettingreac tie van gevolgen voor andere du els. Het programma, dat al enige ja ren wordt gemaakt met behulp van de computers van de univer siteit in Twente, is bemoeilijkt door tal van knelpunten Sommi ge clubs mogen op bepaalde da gen niet spelen, omwille van vei ligheid. Bovendien dient de KNVB rekening te houden met Europese wedstrijden, die tegen woordig op dinsdag, woensdag en vrijdag zijn. Omdat een club recht heeft op drie vrije dagen tussen duels in, zijn de nodige beperkin gen dus al automatisch inge bouwd. Weer andere clubs, Vites se bijvoorbeeld, krijgen eon nieuw stadion en vragen de be langrijke duels na de winterstop te mogen spelen. De medewerkers onder leiding van competitieleider Will van Rhee doen hun best ritme in de kalender te krijgen. Niet te veel thuis- of uitwedstrijden achter elkaar. Geen twee wedstrijden binnen 48 uur, Europese inspan ningen van de zes deelnemers in de Europa Cup meegerekend. Ook bestaan problemen omdat er door lucratieve tv-contraeten veel dunh cp vrijdag zijn. Maar de KNVB is niet boos op de clubs, dte zo gra?g een NV Eredivisie wille met veel tv-exposure. Poos: ..V zijn er slechts om de clubs te die nen." De Deense voetballiefhebber komt het meest aan zijn trekken. Per competitiewedstrijd wordt ge middeld 3,08 maal geseoord. Daarmee zijn de Deense teams de top in Europa. Er wordt in de Deense eredivisie meer gescoord dan in de Duitse Bundesliga (ge middeld 2,98 goals per wedstrijd) en in Bulgarije (gemiddeld 2,94 goals per wedstrijd), de nummers twee en drie op de ranglijst. De clubs in de PTT-telecompetitie troffen per wedstrijd gemiddeld 2,82 maal doel. Daarmee eindig den de Nederlandse spelers op een zevende plaats binnen Euro pa. Nog achter de Belgische, Turkse en Roemeense collega's, maar wel vóór de veel geroemde Spaanse, Kroatische, Italiaanse en Engelse voetballers. De Franse spelers bakken er wat het scoren betreft het minste van. Per wedstrijd m de hoogste Fran se divisie wordt gemiddeld maar 2,33 maal het net gevonden. Als er naar de score van clubs wordt gekeken, dan komt FC Bar celona op de eerste plaats met 102 doelpunten. PSV deelt met het Turkse Galatasaray en Croatia Zagreb de tweede plaats. De spe lers van de drie ploegen vonden 90 keer het vijandelijke net. De voetballers van Charlie's Restaurant dromen al weken van woensdag 23 juli. Op die dag maakt het café-elftal uit Andorra zijn Europese debuut. Het kostte een zwaar offer. De UEFA eiste namelijk dat de club zijn naam zou veranderen. Charlie's Restau rant Supporters van Real Madrid mocht niet. Dan maar Real Ma drid, dachten ze in het kleine bergstaatje. Bij vrijze van ultieme heldenverering. De UEFA was on wrikbaar en kende bovendien al een club met die naam. Maar als Club Esportiu Princtpat mogen ze wel Europa in. Het is een bijzonder stel voetbal lers dat de voorrondes in de UEFA Cup gaat spelen. Stuk vov.. stuk adoreren ze hun collega's van Real Madrid, de kampioen van Spanje, Echte supporters zijn het, die hun liefde voor de Koninklijke verwerkten in de clubnaam, In hun vrije tijd voetbalden ze met elkaar. Zoals zo veel café-elftal len. Maar sinds de UEFA besloot ook de kampioen van Andorra aan het UEFA-toemooi deel te laten nemen, is het serieus geworden. De spelers wilden de titel, train den extra en slaagden in hun op zet. Charlie's voetballers wonnen 20 van de 22 competitiewedstrij den. Pas in de laatste wedstrijd stelden de Real Madrid-suppor ters de titel veilig. Met een doel saldo van 115 voor en 12 tegen wa ren ze dik tevreden. Europees voetbal. Een droom voor een club met een begroting van zevenduizend gulden. De helft wordt betaald door Charlie van het gelijknamige restaurant, de rest is contributie. Nu wachten de praktische problemen. De spe lers moeten vrij nemen van hun werk. De rijschoolhouder, de reisagent en de metselaar, Ook de kapsalon gaat dicht, want Tomas Gomez is voorzitter van de club. Hij hoopt in de eerste ronde op een makkie, uit Luxemburg bij voorbeeld. Daarna droomt hij van Liverpool en Ajax. Real Madrid zou helemaal fantastisch zijn, maar die dub speelt in de Cham pions League. Gomez wil de aanhangers van de tegenpartij fatsoenlijk welkom heten, maar hoe doe je dat in een stadionnetje waar normaal ge sproken driehonderd mensen ko men? Met 800 toeschouwers zit het echt vol. Hij is er nog niet uit. Gomez heeft ookzoveei zaken aan zijn hoofd. De kapper ki nau welijks, hij moet knopen hak ken. De transfermarkt op. want afgaan wil hij niet. NAC WIL van Nico Jalink af, terwijl voorzitter John Peek vorig seizoen nog he mel en aarde bewoog om hem van Sparta af te troggelen. Jalink was volgens Sparta monde ling akkoord met een nieuw twee jarig contract, maar nadat hy lucht had gekregen van de veel lucratievere aanbiedingen voor de gebroeders De Nooijer, wilde hij plotseling weg. „Ik voel me misbruikt," mokte Ja link. „Over myn rug zijn andere spelers gebleven, terwyl mijn contract nog niet eens in orde was." NAC bood hem een forse salaris verbetering. Bij Sparta kon hij 160.000 gulden per seizoen verdie nen, bij NAC meer dan het drie voudige. En zo zou hij toch enige genoegdoening krijgen. Maar Sparta gaf geen duimbreed toe. In een arbitragezaak werd Sparta in het gelijk gesteld en Ja link mocht naar NAC als hij Spar ta een afkoopsom van drie ton zou betalen. Onder protest maakte hij het bedrag over met in zijn achter hoofd de vijf ton, die hij driejaar lang bij NAC ging verdienen. „Mijn hele leven ben ik transfer vrij geweest en nu na het Bos man-arrest moet ik mijn eigen af koopsom betalenj sprak hij vol on begrip. Bovendien had hij eerst nog de 10.600 gulden voorschot voor een nieuwe auto aan Sparta moeten terugbetalen. Het seizoen verliep niet glorieus voor NAC en Jalinks prestaties waren navenant. Weg met die Ja link, dacht de nieuwe trainer Her bert Neumann. „Maar ik heb nog een contract voor twee jaar," sputterde Jalink tegen. „Niets mee te maken," moet John Peek hebben gedacht. En nu zit Nico Jalink, 33 jaar inmiddels, met de gebakken peren. Terug naar Sparta kan niet. Daar voor is zijn salaris veel te hoog en bovendien zit Sparta niet meer te wachten op een type middenvel derals Jalink. Inmiddels schijnt een Franse club belangstelling voor hem te heb ben getoond. Maar dat vindt Nico veelte ver. „Ik ga niet weg bij NAC," houdt hij vol, „desnoods speel ik in het tweede elftal." Diep in zijn hart had hij vorig jaar niet eens weggewild van het Kas teel, omdat 'Spartanello', het trai- ningscomplexvan Sparta, bij hem om de hoek is. „Ik moet er niet een denken om elke dag weer grote afstanden te moeten njden," zei hij nog, voor dat NAC ter sprake kwam. Breda was net te doen. Maar wat nu? De voorzitter, die vorig seizoen nog pal achter hem stond, staat nu lijnrecht tegen er hem. En ei genlijk had N "alink zoiets kunnen vermoeiden, want als je nieuwe voorzitter dreigt met een dwangsom van 500 gulden per dag als je niet naar NAC komt, ter wijl diezelfde voorzitter niet eens genegen is om je financieel bij te staan bij het voldoen van de af koopsom, dan kan je al je beden kingen hebben. Nou hoeft niemand medelijden te hebben met Jalink. Hij is één van de weinige spelers in Nederland, die zijn voetballeven lang trans fervrij is geweest, omdat zijn schoonvader de eigendomsrech ten van hem bezit. Bij Excelsior betaalde hy Nico's eerste contract uit eigen tók. Jalink is daarna nooit meer eigen dom van een club geworden. De middenvelder kon voor een ton per jaar worden gehuurd van zijn schoonvader, die het geld door sluisde naar het eiland Guernsey, waardoor de belasting ook op het verkeerde been werd gezet, als ik het allemaal goed begrepen heb. Alleen die drie ton, die hij vorig jaar aan Sparta moest betalen, zit ten hem dwars. Want als hij NAC moet verlaten, dan is hy van dat ene jaar in Breda niet echt veel wijzer geworden. Sterker; dan had hij voor hetzelf de geld bij Sparta kunnen blijven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 4