9 Brede steun voor Holy Ziekenhuis Hoekse huurders slaan alarm SUMMER Sloop oude winkel uitgesteld Fietstunnel omgebouwd tot vleermuizengrot Rotterdams Dagblad Project moet cliënten uit de bijstand helpen ALEXANDRiUMÜI .VE Wethouderschap Van der Windt niet ter discussie Van Gorsel wordt nieuwe voorzitter Holy Motorrijder verongelukt Parkeerplaats tijdelijke opslag Hennepkwekerij ontmanteld DCC gaat fuseren en uitbreiden Bamouw in sportraad Bon voor niet dragen gordel Waterweg Donderdag lOjuli 1997 GaardingenDe gemeenteraad van Gaardingen sprak gister avond 'waardering' uit aan het adres van burgemeester en wethouders voor de 'voortvarende wijze' waarop zij het Holy Ziekenhuis te hulp zijn geschoten. Me partijen stemden dan ook in met het hulpkrediet van één miljoen gulden. Alle partijen, behalve W2000. De tweemansfractïe vindt dat bet zie kenhuis 'aan de verkeerde deur klopt' voor hulp. „Het ziekenhuis moet de problemen zelf oplos sen," aldus L. F. M. ten Have, die zich bovendien afvroeg waarom de specialisten niet bijdragen in de financiële malaise. B en w heb ben als voorwaarde voor hun fi nanciële steun geeist dat ook an dere partijen bijdragen. Het per soneel (vier ton) en zorgverzeke raars (onbekend) hebben dat in middels toegezegd. „Gemeente, personeel en zorgver zekeraars steunen op hun manier het ziekenhuis, maar ik mis de specialisten. Die zijn ook gebaat by het voortbestaan van het zie kenhuis. Dat is hun winkel," al dus Ten Have, die voorrekende dat de veertien specialisten die in het Holy Ziekenhuis hun praktijk •hebben de komende vijf jaar, tot de verhuizing naar het nieuwe, re gionale ziekenhuis in Schiedam, goed zijn voor een omzet van 'mi nimaal' 28 miljoen guldem „Dan moet het toch mogelijk zyn om daar één miljoen te halen. Dan kan het ziekenhuis de eigen broek ophouden." Wethouder H.C.J. Roijers, die nogeens wees op de 'morele ver antwoordelijkheid' en de zorg voor de volksgezondheid, zei dat daarover in de onderhandelingen met de directie van het zieken huis niet was gesproken. Hij zou het 'onder de aandacht' van de di rectie brengen. Opstappen Instemming was er ook met het opstappen van wethouder K. van der Windt als voorzitter van de raad van toezicht van het zieken huis. „Niet meer dan passend," vond A. de Lange, fractievoorzit ter van de WD. C Sk. Van der Windt zelf was blij: „Het is verve lend als die dubbele pet zo knelt als nu." Op W2000 na drong geen van de politieke partijen er by Van der Windt op aan om ook politieke consequenties te trekken uit de affaire. „Terecht," aldus PvdA- fractievoorzitter A. Attema. „Het één heeft niets met het ander te maken." Ten Have, ex-partijge noot van Van der Wmdt en Atte ma, denkt daar anders over: „Van der Wmdt zit in dat bestuur omdat hij wethouder is." Maar W2000 stond alleen. Van der Windt zelf („Het is aan ande- Viaardingen A van Gorsel wordt met ingang van 1 augus tus voorzitter van de raad van toezicht van het Holy Zieken huis. Zij volgt de Vlaardingse wethouder K. van der Windt op. Dat heeft de directie gisteren bekend gemaakt aan het per soneel. Van Gorsel is sinds kort lid van de raad van toe zicht. Zij is in het dagelijks le ven organisatieadviseur. In op dracht van haar werkgever, de voormalige KNVB-voorzitter J, Staatsen, wordt zij op tijdelijke basis bij bedrijven, organisa ties en overheden gestatio neerd om de zaak te reorgani seren. Daarvoor is zij bij de ge meente Viaardingen hoofd van de afdeling personeelszaken geweest. ren om te oordelen of ik politieke schade heb opgelopen") vond dat Ten Have te snel tot zijn conclu sies kwam: „Het is veel complexer dan u suggereert. Natuurlijk zijn er fouten gemaakt, maar het gaat te ver om dat te kwalificeren als bestuurlijk falen." De sloop van de voormalige tampenkappenzaak en het naast gelegen pand op de hoek van de Hoogstraat in Viaardingen is voorlopig uitgesteld. Het was de bedoeling om de twee panden op de hoek met de Korte Hoogstraat nog voor de zomervakan tie te slopen, in het tweede deel van het jaar zou dan kunnen worden gestart met de bouw van de nieuwe winkels en wonin gen die voor deze hoek zijn gepland. Maar bij de beoordeling van de sloopvergunning bleek dat de technische kwaliteit van het pand dat aan de slooppanden grenst zo slecht is dat de zijgevel van de behangwinkel zou moeten worden gestut. Het is nog niet zeker of dit pand geheel zal worden gerenoveerd of dat uitsluitende de fraaie Jugend- stïl-gevel zal blijven bestaan. Om op termijn wellicht onnodige kosten te voorkomen is de sloop van de twee panden uitgesteld totdat er duidelijkheid Is over de wijze waarop het Jugendstüpand wordt geïntegreerd in het nieuwe bouwplan. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Viaardingen Op initiatief van de Vlaardingse vleernniizendeskun- dige Ben van As is de oude fiets tunnel bjj de Curagaolaan omge bouwd tot vleermuizengrot. Voor vleermuizen wordt het steeds moeilijker om een winteronder- komen te vinden. De oude tunnel is dichtgemetseld. De vleermui zen kunnen door kleine luikjes binnenkomen. Initiatiefnemer Van As hoopt dat de vleermuizen snel de grot ont dekken. „De grot is vochtig en daar houden vleermuizen van," vertelt Van As. Hij denkt dat de vleermuizen de grot via geluids signalen zullen ontdekken. De gratis aangepast om aan de eisen van de vleermuizen te voldoen. Het plafond is ruw gemaakt. Hier door kunnen de vleermuizen daar 's winters, hangend aan de achter poten, in alle rust overwinteren. Vocht komt in de grot door een lekkende waterleiding, waar niets aan wordt gedaan. Van As hoopt dat er deze winter al vleermuizen in de grot overwinte ren. „Je kunt alleen niet zeker we ten of de vleermuizen de grot ont dekken. Het kan best zyn dat er pas na tien jaar vleermuizen in de grot te vinden zijn," legt Van As uit. In Hoek van Holland is een experiment uitgevoerd in de bun kers, waar ook veel vleermuizen overwinteren. Er werd met water gesproeid en al snel bleek door de aanwezigheid van vocht het aan tal vleermuizen in de bunkers te groeien. Ben van As toont kinde ren een vleermuis voor de in gang van de Vlaardingse vleermuizen grot. Foto Donnés van dar Wel/Roel Dijkstra Helemaal 'waterdicht' is de grot niet. De grootste angst van Van As is dat jongeren tijdens de oudjaar- viering vuurwerk door de kleine openingsluikjes gooien. „Dan zal het hele experiment mislukken," benadrukt hijBinnenkort komen de buurtbewonersorganisatie en Van As dan ook bijeen om nu al een oplossing voor dit mogelijke pTobleem te vinden. Vleermuizen zijn in Nederland een beschermde diersoort. Van As heeft mede daarom gepleit voor de overwinteringsplaats. „Ik hoorde dat ze de oude fietstunnel wilden sluiten en ging toen een kijkje nemen," zegt Van As. „Tot mijn grote vreugde bleek dat het een vochtige plaats was. En daar zijn vleermuizen gek op." Ook in Viaardingen komt het beestje voor. Vier jaar geleden is er zelfs een onderzoek in Gaar dingen gehouden naar de aanwe zigheid van vleermuizen. Met be hulp van detectors zijn de plek ken in kaart gebracht waar veel vleermuizen voorkomen: de Gaardingse Vaart, de Zuidbuurt- seweg en de Breeweg naar de Zweth. Veel voorkomend waren de gewone vleermuis, de ruige dwergvleermuis, de laatviieger, de meervleermuis en de rosse vleermuis. Doordat de vleermuis in Neder land een zeer verborgen leven leidt, een voor de mens bijna niet te boren geluid maakt en net iets groter is dan een nachtvlinder, zullen de buurtbewoners geen last hebben van de vleermuizen. Een oudere buurtbewoner is daar ook niet bang voor. „In die twintig jaar dat ik hier woon, heb ik nog nooit een vleermuis gezien." Het defensiebedrijf DCC gaat samen met de andere automatiseringsbedrijven van de-, fensie fuseren. Dat zal weinig ge-' volgen hebben voor de 620 werk nemers van het bedrijf in Maas land. Wel kan het zijn dat werkne mers naar andere locaties worden overgeplaatst. Het grootste deel van de productie zal echter in Maasland blijven. Na de fusie van DCC en de vijf de fensiebedrijven, die 1 september van dit jaar ingaat, zal het nieuwe bedrijf Defensie Telematica Part ners gaan heten. Los van de hele fusie is het de bedoeling dat het Maaslandse bedrijfvoor het einde van dit jaar 73 fulltime medewer kers erbij heeft. Er wordt momen teel vooral gezocht naar Informa tie Technologie-special'Sten. Schiedam Een 26-jarige motor rijder uit Schiedam is gistermid dag om het leven gekomen bij een ongeval op de Rotterdamsedijk. De man kreeg op de kruising met de Van Deventerstraat geen voor rang van een 57-jarige automobi list uit Rotterdam. De man be zweek aan zijn verwondingen kort na aankomst in het zieken huis. Als gevolg van het ongeval was de Rotterdamsedïjk twee uur lang afgesloten. Schiedam Voor het uitvoeren van werkzaamheden aan kabels, leidingen en bestrating aan de Burgemeester Honneriage Grete- laan is het noodzakelijk in de om geving van het werkterrein bouw materiaal op te slaan. Het par keerterrein aan de Burgemeester Stulemeijerlaan is tijdens de bouw van het metroproject Bene- luxlijn aangewezen als opslag plaats in dit gedeelte van Schiedam. De parkeerplaats zal tot mei 1998 vol staan met bouw materialen. Schiedam - In een woning aan de Polderweg in Schiedam heeft de politie gisteren een kleine hen nepkwekerij ontdekt. De agenten stuitten in een stookhok van de woning op zo'n vijftig stekjes. In de badkamer hingen ongeveer veertig plantjes te drogen. De po litie heeft zowel de hennep ais een aantal waxmtelampen in beslag genomen. Tegen de bewoners,va der en zoon, wordt proces-verbaal opgemaakt Viaardingen J. Bamouw is gis teravond door de gemeenteraad benoemd in de Gaardingse Raad voor Sport en Recreatie (VRSR). Het WD-raadslid volgt CDA'er F, van der Krans op. Ook J. Fial en J, Ranshuijsen hadden zich aange meld als kandidaat voor de VRSR, maar Bamouw verwerf gister avond de meeste stemmen. Van der Krans heeft zyn lidmaat schap neergelegd omdat hij voor zitter is geworden van de Gaar dingse korfbalvereniging CKC Spint. Beide functies zijn onver enigbaar. Het aan de Coidenhovelaan ge vestigde bedrijf DCC is een agent schap van het ministerie van De fensie, gespecialiseerd in admini stratieve automatisering. Boven dien is het een rekencentrum van Defensie en levert het netwerk diensten, overwegend aan Defen sie maar ook aan andere ministe- Maassluis Bij een Verkeerscon- trolebpde Laan 1940-1945 hebben gistermorgen tien automobilisten een bekeuring gekregen. Zij ble ken zonder autogordel achter het stuur te zitten. In totaal werden negentig automobilisten gecon troleerd. Schiedam Voor bystandscliën- ten in Schiedam is een nieuw pro ject gestart, waardoor mensen met hulp van verschillende in stanties een kans krijgen uit de bijstand te komen. De gemeente en de Arbeidsvoorziening Rijn mond hebben deze week een sa menwerkingsovereenkomst gete kend voor het zogenoemde pro ject 'Samenwerken op Turn Key'. Het project is bedoeld voor bjj- standscliénten die binnen een re delijke termijn weer aan het werk zouden kunnen komen, maar die hiervoor wel extra begeleiding of scholing nodig hebben. De sociale dienst, het bureau voor werk en scholing en het arbeidsbureau werken nauw met elkaar samen om dat voor elkaar te krijgen. 'Samenwerken op Turn Key' be staat uit drie fasen. Eerst wordt gekeken of de cliënt wel of niet in staat ts om naar de arbeidsmarkt te worden toegeleid. Als iemand voldoende kans heeft, wordt aan de hand van een diagnose de posi tie van de cliënt op de arbeids markt in beeld gebracht. Geke ken wordt naar de vaardigheden, persoonlijke omstandigheden, motivatie en opleidingsniveau. Aan de hand daarvan wordt een bemiddelingsplan opgesteld in de vorm van een contract Hierin wordt opgenomen welke produc ten zullen worden ingezet om de afstand tot de arbeidsmarkt te verkleinen. De extra begeleiding kan bestaan uit sollicitatietrai ning of een beroepskeuzeadvies. Uiteindelijk zal een bemïdde- lingsplan op tafel liggen dat wordt ondertekend door de cliënt, de contactpersoon van de gemeente en de contactpersoon van de ar beidsvoorziening. De diént en. de instellingen verplichten zich hier mee om zich in te spannen, zodat de cliënt uit de bijstand kan ko men. Hoek van Holland Over de ont wikkelingen t van de huren in Hoek van Holland bestaan grote zorgen. Erwordenhuurverhogin- gen gesignaleerd die voor veel ^bewoners niet zyn op te brengen. Bovendien dreigen ved mensen in de komende twee jaar-hun huursubsidie te verliezen omdat zij boven de huurgrens komen. De huurdersvereniging Houdt Zicht en de bewonerscommissies van de particuliere woningcom plexen hebben alarm geslagen. Men heeft zich tot het deelraads- bestuur gewend in de hoop dat het kan bemiddelen. Men gaat er van uit dat het lokale bestuur de particuliere verhuurders, inclu sief Humanitas, wijst op de ern stige gevolgen van het gevoerde beleid en dat hen wordt verzocht zich in de komende jaren te mati gen. „Deze actie is Uitsluitend gericht tegen de verhuurders van parti culiere woningcomplexen en dus niet tegen de Woningbouwver eniging Hoek van Holland," ver duidelijkt M. Dekkers. Hy is se cretaris van. de huurdersvereni- ging Houdt Zicht, die zich vooral bezighoudt met de belangen van huurders van de woningbouw vereniging. „M&ar we hebben in middels een 'Houdt Zicht Twee' in oprichting met in eerste in stantie hetzelfde bestuur. Want het blijkt dat enkele honderden bewoners van particuliere wonin gen diep in de problemen dreigen te komen." Zo hebben de bewoners van de huizen aan de Prins Hendrik straat bij de Hoekse Brink een huurverhoging gekregen van 5,5 procent „Dat is weliswaar wette lijk toegestaan, maar met nog twee van die verhogingen komt geen enkele huurder meer in aanmerking voor huursubsidie," berekent Dekkers. In de gloednieuwe woontoren van Humanitas aan Zee werden de bewoners binnen een halfjaar geconfronteerd met een huurstij- ging van 6,5 procent Dat bete kent voor veel mensen een verho ging van zeventig tot tachtig gul den per maand. „Dat noem ik geen sociale instelling meer," zegt Dekkers. „Ook hier zullen, als dit zo doorgaat, de huursubsi- dieregels niet meer van toepas sing zijn. Maar volgens econo misch directeur Caljouw is de animo voor de seniorentoren zo groot dat deze huurverhoging verantwoord is." Een aantal woningen aan de Pre sident Jan Leisstraat en de Presi dent van Heelstraat, in handen van een particuliere maatschap pij, krijgt een verhoging te slik ken van eveneens 6,5 procent Bovendien worden de huren van deze huizen, als er nieuwe bewo ners in komen, nog eens met 150 tot 200 gulden per maand opge waardeerd. Bij de woningen die worden ge ëxploiteerd door het Sociaal Fonds Bouwnijverheid, zijn de huren inmiddels gestegen tot 1200 gulden per maand, „Het zijn natuurlijk niet alleen mensen met huursubsidie die in de pro blemen komen," weet Dekkers. „Vooral mensen in de Humani- tastoren zijn vorig jaar verhuisd op het randje van hun financiële mogelijkheden en uitgaande van een huurverhoging van 3 tot 3,5 procentper jaar. Dat besluit werd vaak ingegeven door angst om slecht ter been te raken en het vooruitzicht van de nodige ver zorging. Maar veel mensen zullen binnenkort weer moeten uitzien naar een goedkopere woning." Mogelijkheden Het bestuur van de huurdersver eniging Houdt Zicht erkent dat de deelgemeenteraad weinig mo gelijkheden Reeft om daadwerke lijk in te grijpen in de toegepaste huurverhogingen. Wettelijk is een verhoging van maximaal 6,5 procent immers toegestaan. De huurdersvereniging vraagt de deelgemeenteraad daarom de staatssecretaris van Volkshuis vesting rechtstreeks of via het college van burgemeester en wet houders van Rotterdam te wyzen op deze 'afschuwelijke situatie" en te verzoeken de maximale huurstijging terug te brengen naar maximaal vier procent per jaar. 'Houdt Zicht' suggereert verder dat het in de toekomst wellicht beter is om bijvoorbeeld in het nieuwe Waterwegcentrum de wo ningen te laten bouwen door ech te sociale verhuurders, zoals de Woningbouwvereniging Hoek van Holland of andere corpora ties uit de Rijnmond. De Hoekse woningbouwcorporatie heeft de laatste twee jaar in goed overleg met de huurders een veel lagere huurverhoging doorgevoerd. Ook de toegestane huurverhoging bij het vrijkomen van woningen wordt door de corporatie-niet toe- Het verzoek aan het deelraadsbe- stuur is ondertekend door de huurdersvereniging 'Houdt Zicht Twee i.o.', maar ook door de huur derscommissies van de Brinkto ren, de woningen van de voorma lige My. Zeeland en de woningen boven Albert Heijn en de apo theek. Met openba.ir vervoer: NS-station Rotterdam Pr.;. Alexander. SALE Ongekend lage mcubelprtjzen. Ongehoord hoge mteneur- komngen Bij ruim vijftig woonspecialis- ten onder één dak. K.om snel profiteren. KuaMCttil WOONMALL DE GROOTSTE WOONBELEVENIS VAM NEDERLAND. Rotterdam-Pr: Alexander

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1