11 Personeel en politiek forceren uitstel besluit bibliotheek Bulva toch verkiesbaar •ff Rotterdams Dagblad Ontsnapte chinchilla houdt Schiedamse familie uit slaap Duikers vegen bodem schoon Man klem in lift UW ROCKPOHTSCHOENEN DEALER VAN BUUKEN Brandje in keuken Te mager bezuinigingsvoorstel door b en w ingetrokken Combikaart voor musea Commandant brandweer deelt tijd tussen twee gemeenten Cursussen voor startende ondernemers Dronkaards aangehouden Man pakt inbreker Waterweg Vrijdag 11 juli 1997 Schiedam Een pannetje op het vuur was er de oor- Izaak van dat er gisteroch tend rond half twaalf brand uitbrak in een wo ning aan de Professor Ka- merhngh Onneslaan in Schiedam De brandweer was snel ter plaatse en had het vuur binnen korte tijd onder controle De bewoonster was op het moment van de brand met aanwezig Haar twee honden werden door de brandweer uit het huis gehaald en onderge bracht by het dierenasiel. De woning liep vooral schade op door de flinke rookontwikkeling Een duikteam van de Vlaardingse brandweer is gisterochtend enige tijd bezig geweest met het opruimen van glas in de Krabbeplas. De kikvorsmannen hielpen de medewerkers van het Hoogheemraadschap Midden-Delfland die met een graafmachine in de weer waren. On verlaten hadden eerder deze week flessen in de surfplas gegooid. Bezoekers van het popu laire recreatiegebied klaagden bij de politie over scherven op de bodem van de plas. Ook had iemand zich al verwond. De politie plaats te waarschuwingsborden bij het water en riep de hulp in van de brandweer. De altijd behulp zame Vlaardingse spuitgasten waren direct bereid dit klusje op te knappen en maakten de bodem schoon. Veel glas haalden zij echter niet meer weg. De graafmachine had het meeste al van de bodem geschept. Zonaan- bidders en badgasten kunnen nu weer onge stoord pootjebaden en en watertrappen. Foto Dennes van der Wet/Roel Dijkstra Door Jan Rozendaal Vlaardingen De gemeenteraad van Vlaardingen heeft geen besluit kunnen nemen over de bezuinigingen op de biblio theek. Burgemeester en wethouders hebben hun voorstel in getrokken. Zowel personeel als politiek hadden forse kritiek op de wijze waarop b en w de besparingen voor een bedrag van 700.000 gulden wilden invullen. Mede op aandringen van die twee partijen komt het voorstel in het najaar op de raadsa- genda. De zomerperiode moeten burge meester en wethouders gebrui ken om tot een beter voorstel te komen, vindt het CDA. De vak bonden vinden dat de gemeente de zomer moet gebruiken om ook onder het personeel draagvlak te creeren. De bibliotheek moet met ingang van volgend jaar 700.000 gulden bezuinigen. Op 23 juni presen teerde verantwoordelijk wethou der KL van der Windt zijn plannen daarvoor: de schoolmediatheek- dienst verdwijnt (scholen moeten hun boeken voortaan in Schiedam halen), een deel van de cd-collectie wordt afgestoten (is inmiddels gebeurd door ze te ver kopen aan particulieren), de hoofdvestiging in het centrum wordt opnieuw ingericht en het fi liaal in winkelcentrum De Loper gaat in elk geval op zaterdag dicht, maar er wordt vooi de boe- kenuitieen in Holy nog gezocht naar een defiüeve oplossing om de bezuinigingen daar in te vul len Te mager Voor een meerderheid van de ge meenteraad was het allemaal te mager. Ook het CDA, dat de bi bliotheek als een troetelkindje ziet en zich al eerder fel verzette tegen de bezuinigingen, heeft zich m het overleg met coalitie partners PvdA, VVD en D66 ver zet tegen de plannen van Van uer Windt Er bestaat voor de chris ten-democraten te veel onduide- Maassluis In het gemeente museum in Maassluis hebben deze zomer enkele werkzaam heden plaats, Naast het opnieuw inrichten van het depot waar de kunst verzameling van het museum -'is ondergebracht, zal het hele museum worden geschilderd. -Het museum en de kunstuit- leen bleven de hele zomer ge- opend. De vaste collectie en de 'kunstuitleen blijven vry toegankelijk. Alleen de Tuin- lijkheid over onder meer de toe komst van het filiaal in De Loper Al begint het er steeds meer op te 1 ij ken dat net als de bibliotheek aan de Van Hogendorplaan in de Groen van Pnnsterschool wordt ondergebrachtWiek-Holy-filiaEl onderdak krijgt bij de Vlaar dingse Openbare Scholenge meenschap. Behalve dat hierdoor de huisvestingskosten fors om laag gaan, past dit ook in de plan den van het voortgezet onderwijs, waann de bibliotheek een belang rijke plek inneemt. Verder liep het CDA te hoop tegen de sluiting van de bibliotheek in De Loper op zaterdag. By uitstek een dag dat het druk is en het ge zin naar de bibliotheek kan, aldus het CDA. Daarnaast hadden par tijen vraagtekens bij de verhui zing van de Gemeentelijke Kre dietbank van de Schiedamseweg naar de begane grond van de hoofdvestiging m de Waalstraat. Dat levert voor de bibliotheek wel een aardige inkomstenpost op na een 335 000 gulden kostende ver bouwing, maar de gemeente moet het huurcontract aan de Schiedamseweg (350 000 gulden) afkopen. Dat is een aantal fracties wat te gortig Zo zou de biblio theek wel fors kunnen winnen, maar kost het de gemeente als geheel een hoop geld. Protest Daar bovenop kwam nog eens het protest van personeel en vakbon- derndaleeudagvoör geitteer^ leraad schriftelijk bij burgemees ter en wethouders op het stadhuis werd bezorgd. „Wij hebben ook in een gesprek met de gemeente aangegeven dat ze niet, zoals het kabinet vaak doet, vlak voor de zomer nog even dit voorstel er doorheen moesten jassen," zegt T. de Jong van de ABVAKABO. JVïaar om de zomer te gebruiken nogeens met het personeel te overleggen en alternatieven te on derzoeken." De vakbond vindt dat in het voor stel van Van der Windt de bezuini gingen op het personeel als enige harde factor zijn ingevuld. Er ver dwijnen in de plannen van de wet houder zes formatieplaatsen. Dat kan zonder dat er gedwongen ont slagen vallen De Jong hoopt ech ter dat er alternatieven kunnen worden bedacht. Het uitstel kost de gemeente (nog) geen geld omdat de bezuini gingen pas volgend jaar in moe ten gaan CDA-raadslid C Ooster- om benadrukt dat zijn party wel vasthoudt aan de hoogte van de bezuiniging. .Aan die zeven ton willen wij met morrelen, alteen zijn we het met eens met de ma nier waarop het college die heeft ingevuld." Het CDA pleit voor het onderbrengen y3n het (dure) Ho- ly-fihaafbij de" VOS en vindt bo vendien dat de bibliotheek best wat commerciëler kan. Daarbij wordt onder meer gedacht aan een flexibeler uitleenbeleid. „Waarom bied je mensen die geen abonnement hebben ook niet de mogelijkheid om boeken te le nen? Mensen die bijvoorbeeld al leen in de vakantie een paar boe ken lenen, maar daarvoor geen abonnement van 30,35 gulden per jaar willen aanschaffen. Voor een boek moeten ze dan natuurlijk wel meer betalen; 1,50 bijvoor beeld in plaats van een kwartje." Speciaal voor het zomersei zoen is de Massslulse combi- kaart bedacht Dat is een pas- - se-partout van tien gulden die toegang geeft tot verschillende historische bezienswaardighe den van Maassluis. Naast het gemeentemuseum doen ook het sleepvaartmuseum, de Fu rie, de Groote Kerk en molen De Hoop mee. Kanderen, 65-plussers en CJP- houder krijgen een rijksdaal derkorting. Jan Bulva hier in overleg met CDA'ers Wil Baris en Klaas van Netten, wil ondankseerdere berich ten toch terugkeren In de gemeenteraad, t Vlaardingen Jan Bulva ontbrak op de onlangs door de Vlaardingse VVD gepubliceerde kandidaten lijst voor de komende gemeente raadsverkiezingen, Maar dat be rust op 'een misverstandje', zegt Bulva, terug van vakantie. „Zoals alle zittende raadsleden ben ik gebeld met de vraag of ik weer op de lijst wilde. Ik heb toen ja gezegd. Later kreeg ik een for mulier thuisgestuurd Dat heb ik ingevuld en opgestuurd. Ja, mis schien een beetje te laat," aldus de uit 1968 uit Tsjechie overgeko men ondernemer, die tot vorig jaar een iampenvokel m do Hoogstraat bestierde Bulva (56) zit vijftien jaar in de ge meenteraad voor de WD Op 7 september 1982 is hy beedigd en sindsdien is hy -ondankspogin gen van zijn eigen party- één van de 35 Vlaardingse gemeente raadsleden. Eind september wordt de definitieve lijst vastge steld en zal Bulva er zeker op staan Op 27 november stelt de af- deimgsvergadering van de WD de definitieve volgorde vast. De ovenge leden van de huidige zevenmahsfractie staan ook alle maal op de voorlopige groslijst. Alleen geldt voor Pol de Beer, de Vlaardinger die ook in de Eerste Kamer zit, dat hij niet beschik baar iö vuui een vet kiesbare plaats. Hij wil het wat rustiger aan gaan doen. Als nieuwe gezichten zijn verkiesbaar Jan van Gastel sr.. Jan van Hemert, Frank Kwak- keistem, Pieter Runsink, Guus Vons, Jacqueline Madai-van Es en Pauline Thiele-Geurtsen. De kleine; grijze chinchilla dfe gisternacht bIj de familie Heljster onder het bed zat, blijkt he lemaal niet zo angstaanjagend als aanvankelijk werd vermoed. Het wollige diertje fs hand- Foto D«nno« van d#r WefRosJ Dijkstra Schiedam Een vreemd pie pend geluid onder het bed, Schiedamse José Heijster, be* woonster van de Burgemeester Knappertlaan, schrikt er gister- nacht rond vier uur wakker van. Getrippel en gepiep, „Dat moet een beest zijn," denkt de Schiedamse als ze met gespits te oren rechtop in haar ledikant zit Geschrokken maakt ze haar man wakker. „Er zit een beest onder het bed," -fluistert ze. Ook haar echtgenoot hoort, als hij de slaap uit zijn ogen heeft gewreven, het vreemde geluid Voorzichtig kruipt hij tussen de lakens vandaan en steekt zijn hoofd onder het bed. Hangend boven de grond schrikt manlief zich vervolgens het apelazerus, Twee bolle ogen kijken hem vanuit het donker doordrin gend aan. „Hij schrok zich kapot," vertelt Heijster, inmiddels van de schrik bekomen, een beetje la chend. „Twee van die grote ogen. Toen ik het gepiep voor de eerste keer hoorde, dacht ik dat het een pluchebeest van één van de kinderen was. Zo'n ding dat geluid maakt Toen het piepen bleef aanhouden, kon het niet anders dan een echt beest zyn." ■De echtgenoot die na het ont dekken van het dier voorzich tig uit bed is gestapt, denkt in eerste instantie dat er een eek hoorn onder het ledikant zit. Zijn vrouw heeft inmiddels het matras opgetild om het harige diertje beter te bekijken. „Mijn man is een doos gaan halen om het dier in te vangen. Ik kon niet zien wat het was, Het beest was grys en wollig en had een dikke staart." Niet wegjagen. De vreemde gast blijkt het pri ma naar zijn zin te hebben in de slaapkamer van de familie Heijster. Hij laat zich niet weg jagen en blijft onder hetbed zit ten. Pas na een tijdje wachten komt het onbekende dier onder het ledikant vandaan gekro pen. De echtgenoot van Hei- sters handelt direct en zet de doos over het dier heen. „We durfden hem niet vast te pakken." vertelt Heijster. „We wisten echt niet wat voor een soort dier het was. Het leek een beetje op een rat. Aangezien je direct een injectie moet halen als je door zo'n beest wordt ge beten, pakten we het dier met met on2e handen vast." En daar zit de familie Heijster dan 's nachts even over vier. Op de rand van het bed in de slaap kamer met op de grond een on bekend dier onder een omge draaide doos. „We hebben toen maar de politie gebeld. We wis ten niet wat we moesten doen." Drie agenten, gewapend met knuppel, handboeien en een vuurwapen worden door de po- litiemeldkamer naar 'de plek des onheils' gedirigeerd. Drie man sterk om een beestje van nauwelijks twintig centimeter groot mee te nemen. De agen ten sehuA en een stuk karton onder de doos door en draaien het geheel vervolgens om. Het beest zit gevangen en wordt meegenomen naar het politie bureau. De opgeluchte familie Heijster probeert weer wat te gaan slapen. Op het bureau ontdekken de agenten dat het dier aanzien- lyk minder gevaarlijk is dan aanvankelijk werd vermoed. Het wollige, grijze diertje blijkt zelfs zeer tam en kan zonder gevaar worden opgepakt en ge aaid. Bestudering van de die renencyclopedie leert de agen ten dat het gaat om een zoge noemde chinchilla, een Zuid- Amerikaans knaagdier ver want aan de wolmuis. De agen ten richten een afvalbak in als bok gooien er wat blaadjes sk en stukjes appel m en het beestje wordt in zijn nieuwe huisje losgelaten. Raadsel Hoe de chinchilla zo plots on der het bed van de familie He'yster kon kruipen is nog een raadsel. „Waarschijnlijk is hij via het dak naar ons huis getip peld. Alle woningen aan het be gin van de Burgemeester Knappe rtlaan staan onder het zelfde dak. Wy hadden geen zin het beestje te houden. We heb ben al een konijn en dat beest heeft al eens de telefoondraad doorgebeten dus hebben wy geen .behoefte aan nog een knaagdier." Het diertje is gistermiddag door de Schiedamse politie af geleverd by het dierenasiel. Daar logeert de chinchilla nu totdat de eigenaar van het dier zich meldt Maasland De gemeenten Maas land en Schipluiden willen brand weercommandant J Barendse m vaste dienst nemen. De steeds verdergaande professionalisering van de brandbestrijding en hulp verlening en de werkdruk maken het byiid uMUugeujk om de func tie nog door een vTywilhger te la ten uitvoeren. In alle redely kheid kan dat met meer van iemand worden verwacht, vindt het ge meentebestuur van Maasland, Het college van b en w van Maas land wilde Barendse parttime in dienst nemen als commandant. De overige uren zou hy werken ais reimgmgsmspecteur. Die laat ste optie is echter komen te ver vallen nu de gemeente Schiplui den ook interesse heeft getoond m de brandweercommandant Ook Schipluiden kende alleen een vry willige commandant Voordeel van een samenwerking is dat een persoon voor de twee gemeenten in de diverse regiona le instanties plaats kan nemen. Dat levert efficiencyvoordelen op Tussen de twee gemeenten zijn inmiddels afspraken gemaakt over de inzet van Barendse. Hij treedt drie dagen in dienst van de gemeente Schipluiden en twee in Maasland De kosten voor studie en vervoer worden door de twee gemeenten gedeeld De gemeenteraad zal hierover op 15 juli beslissen. Vlaardingen Een 80-jarige Vlaardinger kreeg gisteren de schrik van zijn leven toen hü in een complex aan de Colum- busstraat in zijn woonplaats de lift wilde instappen. Hots slo ten de deuren zich voor zya neus en kwam hy meerijn hand klem te zitten. De brand weer moest het slachtoffer uil zyn benarde positie bevrijden. Na een behandeling in het zie kenhuis kon de Vlaardinger weer naar huis. VlaardingenDe gemeente Vlaar dingen wil beginnende onderne mers steunen met cursussen. De behoefte daaraan is naar voren gekomen tydens een onderzoek van de gemeente. Die bekeek of het zinvol zou zijn om speciaal voor deze starters een bedrijfsver-.- zamelgebouw te stichten. Duide^ lyk is inmiddels dat zo'n gebouw. nog dit jaar in gebruik wordt ge nomen. A.W. van der Kruk van de ge meente denkt dat het initiatief de werkgelegenheid in Vlaardingen ten goede komt. „We verlagen zo de drempel voor potentiele onder nemers om een bedrijf te begin nen. Veel van de kandidaat-on dernemers zyn nu nog werkloos. Tijdens hét hele startproces wil len we ze zoveel mogelijk onder steunen, onder meer aan de hand van cursussen." Volgens Van der Kruk is het nog te vroeg om te vertellen hoe die cursussen eruit gaan zien. „Waar schijnlijk zyn het cursussen die ervaren mensen uit het bedrijfsle ven gaan geven." Dat er in Vlaardingen behoefte is aan een bedrijfsverzamelgebouw is gebleken uit de gesprekken die Wisselwerkkring Rijnmond in op dracht van de gemeente heeft ge voerd met onder meer de Indus triële Kring Vlaardingen, de Ka mer van Koophandel en met twin tig (toekomstige) ondernemers. Dergeiyke projecten elders in het land zyn een groot succes geble ken. „Beginnende ondernemers hebben negentig procent meer kans op slagen in zo'n bedrijfsver zamelgebouw. Dat komt omdat je binnen zo'n gebouw veel aan elkaar kunt hebben. Je kunt even by je buurman langs gaan om een vraag te stellen. Zo creeer je h$ï, leren-van-elkaar-effect," aldus de; gemeenteambtenaar. j De gemeente is nog aan het zoe-~ ken naar een geschikte plek. Ge dacht wordt om een al bestaand bedrijfsgebouwte renoveren. „We hebben nu als optie de Vergulde Hand," vertelt Van der Kruk. „Het is nog onzeker welk gebouw we gaan gebruiken. Het is wel praktisch zeker dat het een al be staand gebouw wordt. Vlaardin gen heeft genoeg bedrijfsgebou wen." Schiedam Een 29-jarige Schiedammer is vannacht op de Westerkade in zyn woonplaats aangehouden. De automobilist bleek teveel te hebben gedron ken. Hij had 1,9 promille alcohol in zyn bloed. Tegen hem is pro ces-verbaal opgemaakt. Een 32-jange Vlaardinger werd la ter die nacht met zijn wagen aan gehouden op de A 4 by Schiedam. Hy bleek 1 promille alcohol in zijn bloed te hebben en werd even eens bekeurd. Hoek van Holland Een 18-jarige man uit Hoek van Holland is vannacht door de politie opgepakt nadat hy door een 48-jange Rot terdammer op heterdaad werd be trapt. De Hoekenaar probeerde in te breken in een recreatiewoning aan het Fregat. De Rotterdam mer, eigenaar van het huisje, schakelde dp politie in en droeg de inbreker aan hen over. Het ge reedschap dat de indringer ge bruikte werd in beslag genomen. tli

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1