Sport Miriam Oremans vervult opnieuw heldenrol Bal na ft Mantilla denkt aan meer dan alleen tennis Blote billenparade in de Tour FED Cup-ploeg na zege op Tsjechië in finale tegen Franse vrouwen René de Hoon als hoofdscout in volledige dienst bij Sparta Principat en Moeskroen zijn te klein voor de UEFA Cup Spanje blijft in wereldgroep Van Praag komt F-side tegemoet Eurovoetbalshow in Eindhoven Tomek Rotterdams Dagblad Maandag 14 juli 199? Praag Wie vrouwentennis beschouwt als een slap aftreksel BB 1 J y c van mannentennis is er niet bij geweest in Praag, waar op een iTC* zonnige zomernamiddag een idyllisch eilandje in de Moldau veranderde in een heksenketel van emoties- De Nederlandse FED Cup-ploeg plaatste zich gisteren in Praag voor het eerst voor de finale door een zwaar bevochten 3-2 overwin ning op Tsjechië. Een uiterste krachtsinspanning van Miriam Oremans en de routine van dub- belspecialiste Manon Boliegraf brachten de vrouwen in de finale. Op 4 en 5 oktober is het Franse team van coach Yannick Nbah de tegenstander. De strijdlust ging haar technische mogelijkheden ver te boven. Mi- nam Oremans vervulde gisteren opnieuw een heldenrol, net als een ronde eerder, toen de Ver enigde Staten in Haarlem met 3-2 aan de kant werd gezet. Tegen Adriana Gersi voorkwam Ore mans een zo goed als zekere uit schakeling. Ze overleefde, na drie gemiste matchpoints voor, vier matchpoints tegen. Gersi be zweek door kramp en zenuwen en verloor de derde set met 9-7. Oremans schudde de vermoeid heid en zenuwen uit haar benen en keerde na een koite pauze te rug op de baan. Aan de zijde van Manon Boliegraf sleepte ze het beslissende punt uit het vuur: 64 7-6. Niet de Brabantse ging aan de spanning ten onder, maar routi nier Jana Novotna, die in de twee enkelspelen nog oppermachtig speelde. Het Nederlandse klompenle gioen, dat het Stnavice-stadion twee dagen in een oranjegloed had gezet, gooide er nog eens een polonaise uit. Maar het zag er lan ge tijd naar uit dat er geen echte reden tot feestvreugde zou zijn. Zoals Miriam Oremans opper machtig was in de wedstrijd tegen de Verenigde Staten, zo heerste Jana Novotna in Praag. Op halve kracht Het heette dat Novotna lichame lijk en wellicht ook geestelijk be hoorlijk geblesseerd was terugge keerd van de verloren Wimble don-finale. Maar Oremans, noch Brenda Schultz kreeg het in het enkelspel voor elkaar een bloot liggende zenuw te treffen, ook al serveerde de Tsjechische num mer één hooguit op halve kracht. Schultz schoot in Praag opnieuw te kort als Nederlands kopvrou- we. Ze was allang blij dat ze een bal terugsloeg en produceerde te gen Novotna zelfs dertien dubbe le fouten, nadat ze een dag eerder Hope Island De Spaanse ten nissters hebben jiun plaats in de wereldgroep van de Fed Cup weten te behouden. In Ho pe Island klopten de Zuid-Eu- ropese vrouwen Australië met 3-2. Na de eerste twee enkel partijen was de stand 1-1. Op de tweede dag stelden Arantxa Sanchez en Mana Luisa Sema de zege veilig. Sanchez had geen enkele moeite met Anna bel EUwood: 6-2 6-0. Sema be haalde een eenvoudige over winning op Rachel McQuillan: 6-1 6-3. tegen de veel minder vermogende Sandra Kleinova er al elf had ge maakt. Schultz hield Novotna gis teren echter wel beter bij dan Ore mans, die zaterdag bij een voor sprong van 3-1 veranderde in een handkussen uitdelend prinsesje. In een zucht en een vloek was het voorbij (6-3 6-0) en trokken coach Hemmes en zijn speelster naar de belendende trainingsbaan. „Het is toch geen straftraining," riep een Oranje-supporter. „Miriam, wij vinden dat je best goed hebt gespeeld." „Ik weet wel beter," riep Oremans terug, terwijl ze het trapje van de scheidsrechterstoel als stormbaan gebruikte. De Tsjechische coach Hana Mandlikova dacht er slim aan te doen tegenover deze gedemorali seerde Brabantse de volgende dag een verse kracht op te stellen. Kleinova werd ziek gemeld en Adriana G°rsi speelde in haar plaats. Succes verzekerd, zo leek het Maar het was uiteindelijk niet Gersi, maar Oremans die de ver schrikkelijke marathon overleef de en daarna nog conditie over had om ook het dubbel te beslis sen. De stormbaan van zaterdag bleek uiteindelijk slechts stilte voorde storm. „Na die single van drie uur ver baasde het me dat ik me niet méér vermoeid voelde," blies Miriam Oremans even later uit. „Het was meer de mentale spanning. Die werd zo hoog dat ik een beetje be gon te blazen. Toen ik won, barst- Miriam Ore- mans wordt door de Ne derlandse supporters op de schou ders geno men. „Nadfe single van drie uur ver baasde het me dat ik me '0 niet méér vermoeid voelde," sprak zij dol blij. „Toen ik won, barstte ik in tranen uit. Dat lucht te op. Na een goede douche voelde ik me weer tame lijk fit." Foto Pet/JoseWeoters Praap Tsjechië-Neder land 2-3, Heinova- Schultz 1-66-7(5-7),Novotna-Oremans 636 0, Novotna-Schultz 7-6 6-3, Gersi-Oremans 6-1 2-6 7-9, Novotna/Martmcova-Bollegrafi' O remans 4-6 6-7. Finale, 4/5 oktober; Neder- land-Franknjk. Nice: Frankrijk-Beljië 3-2. Fusai-Appel- mans 6-7 6-3 6-1, Testud-Van Roost 64 5-7 4- 6, Testud-Appeimans 62 64. Fusai-Van Roost 3-C 3-6, Tauziat/Fusai-Callens/Cour- tois 3-6 62 7-5. Wereldgroep, play-offs om klassebehoud. Duits]and-Kroatië3-2, Australië-Sparye 2-3, Zwitser! and-Argentinië 4-0, Verenigde Sta ten Japan 3-0. In wereldgroep: Duitsland, Spanje, Verenigde Staten en Zwitserland. te ik in tranen uit. Dat luchtte op. Na een goede douche voelde ik me weer tamelijk fit." Normaal bedraagt de rustpauze tussen enkel- en dubbelspel slechts een half uur. De referee maakte er een uur van. „Kenne lijk vond ook hij dat de Tsjechen de zaak een beetje saboteerden," veronderstelde coach Fred Hem mes, „Gewoon doorgestoken Gstaad/Bastad Tennissers wordt wel eens verweten dat ze alleen maar met zich zelf en met de bankrekening bezig zijn. Felix Mantilla is in elk geval niet zo. De 22-jarige Spanjaard greep giste ren de hoofdprijs in Gstaad en droeg de zege op aan ETA-slacht- ofTer Miguel Angel Blanco Garrido. Mantilla domineerde op het Zwitserse gravel, waar voor de zesde keer in zeven jaar een Spanjaard zegevierde. De num mer zestien van de wereld ver loor op weg naar de finale geen set. In de eindstrijd snelde hij in kaart," noemde hij de vervanging in het Tsjechische kamp. „Kleinova had misschien vijf mi nuten in de zon gezeten en werd 98 minuten voorbij zijn landge noot Juan AlbertVÜoca: 6-164 6- 4. Het was de tweede toernooize ge van het jaar voor Mantilla, die vorig jaar in Gstaad verliezend fi nalist was. Magnus Norman won het toer nooi van Bastad. De winst in ei gen land was de eerste toernooi zege van de 21-jarige Zweed. In de finale was hij met 7-5 6-2 te sterk voer de Spanjaard Juan- Antonio Marin, Norman is de 25e Zweedse toernooiwinnaar in het circuit. Björn Borg (62), Stefan Edberg (41) en Mats Wilander (33) staan bovenaan de lijst. toen door een Tsjechische arts ziU: wklaard. Het verbaasde me trouwens dat Gersi niet vanaf het begin werd opgesteld. Kleinova Norman reisde na Wimbledon naar zijn vaderland om zich te onderwerpen aan uitvoerige me dische tests. Het talent kreeg in Londen, tijdens zijn vijf sets overwinning tegen Goran Ivanis evic voor de tweede keer in korte tijd last van hartkloppingen. „Dit kan nooit goed zijn. Ik moet me eens grondig laten onderzoe ken," zei de man die op Roland Garros ook al verantwoordelijk was voor een stunt. Daar schakel de hij Pete Sampras uit. In afwachting van de resultaten haalde de nummer 32 van de we reld vast goede uitslagen. In de had dan wel aardig gespeeld te gen Pierce en Majoli, maar wel verloren. Gersi won van Pauius en bleef voor de FED Cup tegen halve finale bleef hij de gravel- specialist Carlos Costa met 7-5 6- 3 de baas. Marin, die 114e op de wereldranglijst slaat, verraste za terdag de als vijfde geplaatste Stowaak Karol Kucera, In de mastersfmale van het Ne derlandse satellite-circuit bij het Amersfoortse Flehite stonden twee 19-jarige Nederlanders Mar tin Verkerk en Peter Wessels. Verkerk won met 6-2 4-6 en 6-3. Edwin Kempes deed tijdens de vier Nederlandse weken de beste zaken. De eveneens 19-jarige Jong Oranje-speler verdiende 56 ATP-punten. Duitsland ongeslagen. Dat telt als het erop aankomt. Dat besefte Mandhkova na de eerste dag blijkbaar ook." „In het begin had ik bij Anderieckt geenproblemenmetArieHaan. We gingen goed met elkaar om. Maar na het WK in Argentinië kreeg hij een dikke nek, zoals dat in België heet. Daar had ik moeite mee, toen is hetgeëscaleerd en uit dp hand ge lopen" Rob Rensenbrink in NRC Han delsblad. „Neumann heeft gezegd dat ieder een aan spelen toekomt, maar dat zal in mijn geval tot een minimum beperkt blijven. Het ziet er dus ta melijk uitzichtloos uit bij NAC. Ik zal telkens de knop moeten omdraaien. Ik train dan wel met de groep mee, maar eigenlijk trainik voorniksbijNAC." NicoJalinkinVoetbal Internatio nal. „Han Berger gaat er prat op 25 jaar als trainerin het betaaldeprofvoet- bal te werken. Maar communice ren uia de pers vind ik niet profes sioneel Cambuur-bestuurslid Jan Ried- stra in VI „De trainen van alle achttien clubs lopen deze weken met de hoogste verwachtingen rond. En eipens halverwege de competitie zijn er zestien ontevreden. Hopelijk koor ik daar niet bij. Ik hoop dat wij er gens tussen de eerste en 15de plaats eindigen." Hans Meyer, trainer van FC Twente, in Dagblad Tubantia/ Twentse Courant. Weetje icat het probleem is? Ik ben geen aankoop van Haan. Ik ben ge haald op voorspraak van Geen Meijer en Frans Bouwmeester, Zij hebben me bij Cercle zien spelen, Haan niet. Feyenoorder Geoffrey Claes in Voetbal International. „Dat Sparta mij niet kan betalen, tekent de situatie bij de club." RobAlfleninVL René de Hoon treedt met in gang van 1 augustus in volledige dienst bij Sparta als hoofd van de scouting. Hij vervult deze functie al enkele jaren op vrijwillige ba sis. Omdat hij vanaf volgende maand gebruik gaat maken van de VUT-regeling heeft De Hoon (55) alle tijd om zich volledig bezig te gaan houden met de scouting en de coördinatie van de jeugdaf deling. Bij Sparta gaat hij nauw samenwerken met Frank Fran ken, die onlangs benoemd is tot hoofd opleidingen. Michael van Praag is de F-side, de harde supporterekem van Ajax, tegemoet gekomen. In het komende seizoen zitten de aan hangers in de Arena in Amster dam weer bij elkaar in het vak. Om dat te bereiken moesten veel vaste bezoekers verhuizen. Een deel had daar geen proble men mee, anderen voldeden aan het verzoek met tegenzin. „Er zul len mensen het komende seizoen knarsetandend de wedstrijd vol gen," aldus. „We hebben verder een half miljoen gulden geïnves teerd in sfeerverhogende midde len." Als tegenprestatie eiste Van Praag van de F-side, die vorig sei zoen. het gebrek aar» sfeer weet aan het feit dat ze verspreid over het stadion zaten, onvoorwaarde lijke steun. „De F-side dient ver antwoordelijkheid te nemen. Ik verwacht dat ze niet als etalage poppen de wedstrijd bekijken, want dan is alle moeite voor niets „Dc laatste jaren was het zo," zegt De Hoon, „dat de hoofdtrainer het voor het zeggen had. Als ik bij voorbeeld Arjan van der Laan drie keer had bekeken, moest ik mij sterk maken om hem naar Sparta te halen. Terwijl de hoofdtrainer - ik noem maar een naam - Joe Addo drie keer liet meetrainen en hem een contract kon aanbie den." Over de (financiële) voorwaarden moet De Hoon nog met Sparta tot een vergelijk komen. „Maar ik verwacht dat we daar wel zullen uitkomen." René de Hoon prijst overigens de samenwerking met de nieuwe trainer Hans van der Zee, op wiens voorspraak de 27-jarige Jimmy Simons (FC Lisse) naar het Kasteel kwam. Dé Jimmy Si mons, die al eerder by Sparta en daarvoor nog bij Feyenoord speel de? Van der Zee: „Nee, deze Jim my Simons komt uit Amsterdam. Hij is een fysiek sterke spits. Vo rig seizoen was hij met negentien doelpunten topscorer. Mam* hij is zelfs geen familie van Jerry en Jimmy." De Fransman Pascal Lino kan er wel om grinniken ais hij onderweg tussen Sautemesen Pau een paar blote billen aanschouwt. Uitgelaten bezoekers van de Tour de France doen er alles aan om op de foto te komen. En het is ze weer gelukt. Foto Pascal Pavant/ANP Toerisme en voetbal hebben elkaar gevonden in Eindhoven. Rond de jaarwisseling wordt de Eurovoetbalshow geopend. De in teractieve attractie laat bezoekers diverse aspecten van de voetbal sport meebeleven. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de show naast het stadion van PSV wordt gevestigd. Ook is veel kennis te verkrijgen over de historie van het EK voetbal. Actueel is de informatie over het WK volgend jaar in Frankrijk en het EK in 2000 in Nederland en België. Het hoofdkantoor van die organisatie zit, ook al niet verwon derlijk, in Eindhoven. De show moet naar verwachting 200.000 bezoekers trekken. De hoop is dat het publiek meer betrokken raakt bij het EK, dat onder andere in Eindhoven plaatsheeft. De show bestaat uit vijf delen. Het theater met beeld-, geluids-, be- wegings- en geureffecten van een voetbalwedstrijd, de twintigtal si- mulatoren met onder andere spel letjes over voetbal, het café, de Eurovoetbalwinkel met artikelen van clubs uit heel Europa en de virtual intemetvoetbalshop. De show wordt gerealiseerd en ge ëxploiteerd door de stichting Voetbal 2000. Het Andorrese amateurclubje Esportiu Principat, beter bekend onder zijn oude naam Charlie's Restaurant, is in problemen geko men door de loting voor het UEFA Cup-toernooi. De eerste vertegen woordiger van het vorstendom metje in de Pyreneeën is gekop peld aan Dundee United. De Schotten verwachten dat ze ker 2000 supporters het Andorre se dorpje Ginebra zullen aandoen voor het Europese bekerduel van hun United op 23 juli. De accom modatie ter plekke biedt echter plaats aan slechts 600 man De club, opgericht door Andorrese Cans van Real Madrid, hoopt te kunnen uitwijken naar Spanje. Het Sarria-stadion van Espanyol zou een mogelijkheid zijn. Daar kunnen 41.000 voetballiefhebbers terecht. Excelsior Moeskroen kampt met hetzelfde probleem. Het sta dion van de Belgische club biedt volgens de regels van de UEFA slechts plaats aan 4000 toeschou wers. Moeskroen heeft van de Eu ropese voetbalbond UEFA toe stemming gekregen voor de wed strijden in de Europa Cup uit te wijken naar Frankrijk en gast de duels voor de UEFA Cup nu spe len in het noorden van Frankrijk in het Stadion Nord in Villeneuve d'Ascq. In dit complex is plaats voor 20.000 bezoekers. De gulheid van Pedro Pachedo, voorzitter van Jerez CD dat naar de Spaanse tweede divisie is ge promoveerd, komt hem duur te staan. Hij beloofde zijn spelers bij promotie allemaal een nieuwe Mercedes. Toen Pachedo vorige week het wagenpark ging bestel len, viel hem het chequeboek van schrik uit de handen. De rijke voorzitter had zich bij het opstel len van het kostenplaatje nogal verrekend. Het begeerlijke Duit se staal was flink wat prijziger dan hij had gedacht Pachedo besloot daarom alleen de voetballers die afgelopen seizoen meer dan 1000 minuten in actie zijn gekomen, een auto te geven. Dat zette veel kwaad bloed in de selectie. Die dreigt nu met staking als de voor zitter zijn belofte niet nakomt. Dat bleke koppie, dat sp.ingenge kapsel - To mek Iwan vertoonde een sprekende gelijkenis met Polletje Piekhaar, toen hy daar vandaag op de kop af twee jaar geleden met Feyenoord voor de arbitrage commissie van de KNVB in Zeist stond tegenover Roda JC. Feyenoord wilde de Pool overne men, maar Roda JC walde hem met laten gaan. Mr. Nicole Edelenbos pleitte nog voor Feyenoord. Later, eenmaal tn vaste dienst van de Stichting, mocht ze dat met meer van Jonen van den Henk. „Nee, ze is bepaald geen Perry Mason," grapte de voorzitter plagerig nadat ze weer eens een zaak had verloren. Want de zaak-Iwan verloor Feye noord ook. De arbitragecommis sie van de KNVB zag geen reden tot ontbinding van het contract van Iwan met Roda JC. omdat er geen sprake zou zijn van een spor tieve positieverbetering Het weg vallen van een vertrouwensbasis tussen Iwan en Roda JC achtte de commissie met aantoonbaar en van een financiële positieverbete ring was evenmin sprake, nadat Roda JC opeens bereid bleek het salaris op te trekken tot aan nage noeg de aanbieding van Feye noord. die vyfton per seizoen be droeg. Roda JC vroeg vijf miljoen gulden als afkoopsom voor Iwan. PSV, dat op slinkse wijze had gepoogd hem in te lijven door manager Frank Amesen tersluiks naar diens vakantie-adres in Polen te sturen, zou bereid zijn 4,8 miljoen te betalen. Maar Iwan wilde niet naar PSV, wilde ook niet by Roda JC blijven, nee. hy wilde alleen maar naar Feyenoord, „Die club spreekt me aan. daar ligt mijn toekomst." had zijn zaakwaarnemer Jan de Zee uw hem gesouffleerd. Het sierde Jorien van den Herik dat hij pal achter Iwan bleef staan en alles in het werk stelde om Pol letje Piekhaar van Roda JC los te weken, Hij fluisterde hem zelfs in zich ziek te melden in Kerkrade, waardoor hy de eerste trainingen niet hoefde mee te maken. Roda JC-voorzitter Theo Pickee betichtte Feyenoord vervolgens van mafia-praklijken, Deson danks bleek Feyenoord later be reid een afkoopsom van ruim vier miljoen gulden aan Roda JC over te maken. En zo werd Tomek Iwan de tot dan duurste aankoop in de Kuip. Hoeveel spijt Feyenoord achteraf van die transfer heeft gekregen, is niet precies weer te geven, maar dat Jorien van den Herik zich me- nigmaal achter dc oren heeft ge krabd, staat vast. Tomek Iwan loste nooit de ver wachtingen in en daarom werd in de Kuip met vreugde kennis ge nomen van de herstelde belang stelling, die PSV vorige week voor de Pool aan de dag legde. Want wie had daarop nog durven rekenen na die twee mislukte sei zoenen van Iwan? En wat Dick Advocaat ziet in die bedeesde, oprechts 'hangende' spits, die altoos bereid is mee te verdedigen, maar in aanvallend opzicht veelal niet verder komt dan een kapbeweging - dat zal Feyenoord worst wezen. De trainer van PSV hoopt dat hij de Tomek Iwan van Roda JC bin nenhaalt. Dat hij in Eindhoven zal opbloeien tussen de gemoedelij kere Brabanders en daar wel aan de verwachtingen zal voldoen. „Ik wil graag naar PSV," zegt To mek Iwan nu, zoals hij twee jaar geleden nog zei 'niet naar PSV te willen.' Had Feyenoord hem destijds maar gewoon naar PSV laten gaan. Want waren het dan echt van die glansrollen, die Tomek Iwan in dat ene jaar bij de Lim burgers had vervuld? Het zou Van den Herik veel moei te en Feyenoord zo'n anderhalf miljoen hebben bespaard. Alleen PSV is ruim twee miljoen gulden voordeliger uit.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 4