Geen koudetoeslag voor minima 1 Rotterdams Dagblad Ii 4 O Volgens statistieken ENECO was het niet koud genoeg Jongens gooien ruiten in Orpheus heeft eindelijk weer een eigen onderkomen Hoffestival laat publiek dolen door het innerlijk lerkomen 'Woonbieb' bij stadhuis Koopsom Elysiumwoningen gaat niet naar beneden Maasland en Schipluiden delen brandweercommandant Kwekerfj opgerold Slachtoffer vechtpartij nog kritiek Teleac filmt nieuwe cursus in Schiedam Waterweg DoorMenno Hadderr.ar. Vlaardingen De gemeenten Vlaardingen en Schiedam beta len de minima dit jaar geen koudetoeslag. Dit in tegenstelling tot vorig jaar, In 1996 ontvingen de minder draagkrachtigen een tegemoetkoming voor de extra kosten die ze moesten ma ken om hun huizen te verwarmen. De reden dat er dit jaar niets wordt uitgekeerd is volgens een woordvoerder van de gemeente Vlaardingen eenvoudig: bet is niet koud genoeg geweest. In buurgemeente Schiedam is men van mening dat er landelijk al het één en ander is geregeld voor de minima. De gemeente Vlaardingen baseert zich op een onderzoek van ENE CO. De energieleverancier in Vlaardingen houdt nauwkeurig de gemiddelde dagtemperaturen tijdens de wintermaanden bij. Aan de hand van deze zogenoem de graaddagen wordt vervolgens bepaald hoe streng de winter is geweest Uit de gegevens blijkt dat de temperatuur in de winter maanden het afgelopen jaar niet is afgeweken van het gemiddelde. Alleen de maand januari was iets frisser dan normaal. Elfstedentocht Ondanks dat het afgelopen winter koud genoeg was voor het rijden van een Elfstedentocht, menige sloot en vijver werd bevolkt door glijdende kinderen en de scheep vaart lange tijd stil lag vanwege de ijsgang, vindt de gemeente Vlaardingen het niet nodig de mi nima een handje te helpen. De strenge winter van vorig jaar was voor de gemeente Vlaardin gen wel aanleiding om op eigen initiatief iets te doen voor de min der draagkrachtigen. De gemeen te stelde voor een tegemoetko ming in de stookkosten te geven. Op basis van de jaarafrekening van ENECO konden de minima de extra gemaakte stookkosten bij de gemeente declareren. In de meeste gevallen ging het om en kele tientjes. Ook op landelijk niveau ontstond een discussie over een regeling om armlastige Nederlanders te helpen. Een tegemoetkoming van honderd gulden, de zogenoemde rilsnip, was het idee dat werd ge opperd. De Tweede Kamer ging echter niet akkoord met dat plan. Een meerderheid vond dat een te gemoetkoming op gemeentelijk niveau moest worden geregeld. Een woordvoerder van ENECO in Vlaardingen laat welen dat het klopt dat de winter niet bijzonder koud is geweest. Volgens hem wij zen de cijfers uit dat de maand fe bruari zelfs warmer was dan nor maal. „Het is lastig te bekijken of er in de Vlaardingse huishoudens in vergelijking met vorig jaar minder energie is verbruikt. Wy hebben die cijfers niet direct pa raat, Toch kan algemeen worden gesteld dat als de temperatuur niet bijzonder laag is, er geen enorme toename in het energie verbruik is waar te nemen.'' In de gemeente Schiedam is men ook van mening dat de koudetoe slag dit jaar niet hoeft te worden uitgekeerd. De reden hiervoor is niet direct dat het wel mee zou zijn gevallen met de kou. maar een landelijke regeling om de mi nima dit jaar een koopkrachttoe slag te verlenen. Volgens een woordvoerder van de sociale dienst in Schiedam is op het mi nisterie besloten de minima dit jaar een koopkrachttoeslag in de vorm van een tegemoetkoming in de huursubsidie te geven. Deze toeslag was in eerste instantie be doeld als koudetoeslag. Toen ech ter bieek dat de winter minder koud bleek dan verwacht, kon het ministerie de regeling niet meer terugdraaien en is de tegemoetko ming uitgevoerd. De woordvoerder meent dat de gemeente niet hoefde over te gaan tot het betalen van een kou detoeslag omdat landelijk al het één en ander was geregeld. pil De politie heeft twee 12-jarige Vlaardingers aangehouden die In het enkele weken geleden ge sloten Koipabad enkele ruiten hebben ingegooid. Ook hadden ze enkele spullen uit het verlaten binnenbad klaargelegd om mee te nemen. De politie heeft het tweetal doorgestuurd naar Buro Halt, waar ze een alternatieve straf krijgen. Voordat de slopershamer In de loop van het jaar te gen het gebouw gaat, wordt de komende maanden nog een kunstenaarsproject in het bad ge houden. Na de sloop wordt een woonwijk op het Kolpabadterreln gebouwd. Foto Dennes van der Wel/Roei Dijkstra Uit volleborstzingtReinlerScheeresmeemeteenvarlantophet Praathuislied uit deFabeltJeskrant.Deere-voorztttervanhetKoninkliJkMannenkoorOrpheusopende gisteravond het nieuwe onderkomen van het mannenkoor. Foto Dennes van der wei/Roei Dijkstra Schiedam Na vele omzwervin gen door de stad heeft het Koninklijk Schiedams Mannen koor Orpheus eindelijk een eigen onderkomen. In een oud gymnas tieklokaal in de kelder van de Magnalia Dei' Kerk aan de Al- bardastraat, waar het koor al drie jaar repeteert, heeft Orpheus een eigen ontmoetingsruimte gekre gen. De ruimte is gisteravond op de laatste repetitie-avond van het seizoen op ludieke wyze geopend door ere-voorzitter Reinier Scheeres, burgemeester van Schiedam. Ruim 130 jaar bestaat het Schiedams mannenkoor en in al die jaren hebben de zangers voor hun oefenruimte door de stad moeten zwerven. In 1866 be gon het allemaal in het 'Blauwe Huis' aan de Lange Nieuwstraat en in het sociëteitsgebouw 'De Maas' aan het Hoofd. Van 1873 tot 1907 werd in het "Musis Sacrum' aan de Lange Haven geoefend. Er werd tijdelijk uitgeweken naar het Volkshuis, de huidige biblio theek aan de Lange Haven, waar na het koor terecht kwam in de R. K Volksbond aan de Lange Ha ven. Tot 1933 werd hier gerepe teerd. In de crisisjaren en de oor log moest het koor regelmatig uit zien naar andere plaatsen om te oefenen. Van gebouw Eendfócht weer terug naar de Volksbond (het latere Arcade), de foyer van het Passagetheater en uiteinde lijk in 1946 weer terug in de Volks bond. Vanaf die tijd bleef het een tijd rustig op het repetitiefront. De verhuisnood leek geleden. Het mannenkoor kon zich voor jaren concentreren in dat wat 2e het beste kunnen. Zingen. Orpheus geeft regelmatig concerten door heel Nederland. Éénmaal in de ongeveer drie jaar maakt het koor een buitenlandse tournee en bij elk lustrum probeert het koor een wat groter concert te geven. Bunker Na de periode waarin het koor zich hoofdzakelijk met zingen be- zig kon houden, herhaalde de ge schiedenis zich in de jaren tach tig. Arcade sloot in 1982 haar deu ren en het koor vond uiteindelijk Mannenkoor Orpheus opende men worden gezocht. Na overleg met het kerkbestuur werd die ruimte vlak bij huis gevonden. Voorde sfeer is het volgens secre taris E. Stouthandel een onmisba re voorziening, maar bovenal is er weer een plek gecreëerd voor de nieuwe bibliotheek. De afgelopen periode is het oude gymnastieklokaal door enkele le den van het mannenkoor geheel opgeknapt en ingericht Het lo kaal zag er tot voor kort uit als een bunker. Inmiddels staat er een bar en heeft ook de zeer omvang rijke collectie van de muziekbi bliotheek een plèk gekregen. En na afloop van de repetities hoeven de leden van Orpheus nu niet meer meteen naar huis. Maassluis Ontwikkelaar Hop man gaat de Vinex-bijdrage, als ze die niet verschuldigd is, niet te rugbetalen aan de kopers van de woningen op het Elementumter- rein. Dit heeft het bedrijf het col lege van ben w van Maassluis gis- teren schriftelijk meegedeeld. Het twistpunt kwam een dag eer der aan de orde in de gecombi- neerde commissievergadering stads- en milieubeheer en finan ciën. Uit de exploitatieovereen komst met de gemeente bleek dat de ontwikkelaar van mening is dat de Vinex-bijdrage van 2500 gulden per woning niet van toe passing is op de te bouwen woon wijk Elysium. De gemeente is de ze mening niet toegedaan, maar gaat zich - dat heeft het aan Hop man beloofd - er bij de stadsregio wel voor inspannen. Bij de stads regio wilde men nog geen uit spraak doen over de visie van.de ontwikkelaar. Woordvoerder H. Haarsma: „Wij wachten eerst af wat Maassluis doet. Ze hebben nog geen aanvraag ingediend." Mochten gemeente en Hopman slagen in hun opzet dan zal dit geen invloed hebben opde prijzen van de al in de verkoop zijnde wo ningen. Want, zo meldt het schrij ven van Ely si urn-exploitant „De Vinex-bijdrage wordt, naast vele andere posten, opgenomen in de stichtingskosten als risico/kosten post." Het wel of niet hoeven beta len wordt door Hopman met ande re woorden beschouwd als één van de door haar te nemen risi co's. Net zoals, legde wethouder L. van Duijn-Camfferman gisteren uit, bijvoorbeeld het heien en bouwen problemen - en extra kosten - kan opleveren. Als de Vinex-betaling achterwege blijft zal Van Duijn, beloofde 2e te genover de raad, zich inzetten voor een door Hopman te betalen andere vorm van tegemoetko ming voor de bewoners. „In de sfeer van de aankleding van de wijk, de kwaliteit van de woonom geving." MaaslandDe gemeenteraad van Maasland heeft gisteren, zoals verwacht, ingestemd met één brandweercommandant voor bei de gemeenten. De commandant, Hans Barendse, zal gelet op de grootte van beide gemeenten twee dagen in Maasland actief zijn en drie in Schipluiden. Maas land betaalt veertig procent van de salariskosten. De overige reis- en studiekosten delen beide ge meenten. De gemeenteraad van Schipluiden ging vorige maand al akkoord met het voorstel. Nu Maasland er ook definitief achter staat, kan Barendse beginnen. De bedoeling is dat hij vanaf 1 sep tember zijn nieuwe functie gaan uitoefenen. Hans Barendse werkt nu nog als bedrijfsleider in een tuinbouwbedrijf. MaassluisEindelijk is er duide lijkheid over de nieuwe huisves ting van de Maassluise biblio theek. Het gebouw, dat het te klei ne complex in Koningshof gaat vervangen, komt naast het stad huis te staan en zal ook 24 wonin gen bevatten. Dit vertelde wet houder L, D. Wesenhagen-Kaste- Iein gisteravond na afloop van de besloten vergadering van de com missies financiën en stads- en mi- liieubeheer. Van eerdere plannen om de bieb aan het stadhuis te bouwen wordt onder meer van wege de veiligheid, afgezien. Om plaats te maken voor de nieuwe vestiging zal een groot deel van de stadhuistuin moeten verdwijnen. Slechts een kleine patio blijft over, aldus de wethouder. Het ge hele bouwplan zal voor een groot deel worden bekostigd uit de op brengst van de 24 appartementen en maisonnettes die bovenop de bibliotheek komen. De commissie stemde gisteren in met het colle gevoorstel om bouwondernemer Dura en architect Kraayenvanger uit te kiezen als uitvoerders van het project. Met deze partijen gaat het college nu verder onderhan delen over de prijs en de bouw plannen. Na de zomer verwacht wethouder Wesenhagen hierover meer duidelijkheid. Door Mariëtte Qlsthoorn Vlaardingen Het zesde Hoffesti val brengt haar bezoekers naar de vulkaan van de hartstocht, de val lei van valse beloften, de woestijn der vergetelheid, de poel des ver- derfs en de tuin der lusten. Laat ze griezelen in het schemergebied der angsten, cruisen in de thuis haven en genieten van muziek in de nachtclub van triomfen en suc ces. Het Hof van Dolcge in Vlaar- dings prachtigste park komt er aan <20 tot en met 24 augustus), speelt in op gevoelens, werkt op het gemoed en daagt iedereen uit op zoek te gaan naar het innerlyk. Het verhaal gaat zo: Archeologen zijn onlangs bij toeval op een 7000 jaar oude kaart van Vlaardingen gestuit. De landkaart toont het ei land het Gemoed waar ooit een emotioneel hoogbegaafd volk woonde. Op die plek is nu het Hof gelegen. Tekenaar Rene Stoute maakte een artistieke vertaling van de kaart en ontdekte dat er al lerlei bekende gevoelens en ge moedstoestanden op in kaart wa ren gebracht. Zijn reconstructie is de handleiding voor de heront dekking van het gemoed tijdens hetHofvanDolage. De schat aan begrippen en om schrijvingen op de plattegrond (lyrisch, romantisch, impotent, ra deloos, verliefd) staan voor de mu ziek en -theatervoorstellingen, de beeldende kunstinstallaties en de horecal oca ties. Cantina Caramba staat bijvoorbeeld voor het twee verdiepingen tellende restaurant. Met de vrije loop wordt het kin derprogramma bedoeld. En het theaterstuk van Beckett dat Hans Rikken gaat spelen, kreeg de noe mer angst voor eenzaamheid en verlatenheid. Net als vijf jaar geleden tijdens het Hof van Spektakel is een be langrijke rol weggelegd voor de beeldende kunstenaars. „We heb ben er dit jaar bewust voor geko zen terug te gaan naar de beelden de kunst," zegt organisator Kees Lesuis. „Daar is het tenslotte alle maal mee begonnen. Het was er wel elk jaar, maar het groeide niet mee met het festival, het sneeuw de onder bij het theatergebeuren. In het Hof van Dolage willen we een plek in Maison Tivoli aan de Nieuwe Haven. Maar ook dit was niet voor heel erg lang. Maison Ti voli sloot in 1994 de poorten. Met de sluiting van Tivoli doemde een nieuw probleem op. Voor de zeer uitgebreide collectie in de muziekbibliotheek moest in al lerijl een nieuwe piek worden ge vonden. De collectie werd uitein delijk opgeslagen op de zolder van het Huize Frankeland. De af gelopen jaren werd naarstig ge zocht naar een vervangende ont moetingsruimte, maar die kon het koor niet vinden. De situatie werd echter nijpend toen het oude Hui ze Frankeland zou worden ge sloopt. Voor de muziekcollectie moest toen een nieuw onderko- het eigene van het festival weer naar boven halen, het is een mooie plek om verschillende vormen naast elkaar te zetten en dat zie je bijna nergens anders." De Rotterdamse kunstenares Ag nes Roothaan spreekt van 'een ei genwijze programmering' en meent dat theaterfestivals als de Parade alweer over hun hoogte punt heen zijn. Zij nodigde ne gentien kunstbroeders uit een ge moedstoestand uit te beelden. Een late avondwandeling op za terdag leidt bezoekers langs het resultaat: 23 beeldende kunstpro jecten over het innerlijk. Zoals een labyrint waarin je kunt ver dwalen en stemmen hoort. Of een graafmachine die is omgebouwd tot gemoeds-lokalisator. Naast kunst staat er tijdens het door de gemeente Vlaardingen gedeelte lijk gesubsidieerde Hoffestival veel muziek op het programma en zijn er zelfs een aantal dansvoor stellingen geboekt (de Tibetaanse zang- en dansgroep Tipa omdat deze 'by de zoektocht naar het in nerlijk past'). Een reeks kleine voorstellingen staat er dagelijks, terwijl grote theaterproducties ontbreken. Lesuis: „Het is een beetje een experiment. We zoeken naar dingen die interessant zijn en proberen elk jaar met een nieuw idee te komen. Het specta culaire is eraf, het is meer fijnzin nig. Ik denk dat we met de sfeer alleen mensen al genoeg kunnen bieden. Kom gewoon maar kijken of er iets bijzit." Primeur De kaart van het gemoed die be zoekers by aankomst krijgen uit gereikt wijst ze de weg naar de verschillende festivaliocatiës in het Hof. Ook borden en pijlen moeten de festivalgangers behoe den voor een dwaling door het park. „Niet alleen op het festival- terrein, maar ook in het omrin gende gebied is van alles te bele ven. Het hele Hof gaat er anders uitzien. Hans Rikken speelt zelfs op een plek buiten het park, zijn atelier op het Emaus, een primeur voor het festival." Alvast een voor proefje op de programmering: Op het eiland van de waarheid wor den woensdagavond oude films muzikaal begeleid, genieten van uit een bootje. Broodje Aap verha len of Urban legends staan cen traal op de avond van het sterke verhaal op vrijdag. Zondagmid dag wordt er gepicknickt op de weide van verlangen met Plat form Ander Vlaardingen. Tegelij kertijd is er een speurtocht naar dichters en hun werk: dichterlijk dwalen, Met de groep Njava uit Madagascar denkt Kees Lesuis op de 'baai baai love' een goede af sluiter in huis te hebben gehaald. Voor de vele kleine voorstellingen betalen bezoekers niets of zachte prijzen, vaak een tientje, soms een knaak en hoogstens vijftien gulden. Vlaardingen Naar aanleiding van stankklachten van omwonen den heeft de Vlaardingse politie gistermiddag een hennepkweke rij in een woning aan de Seringen straat in Vlaardingen opgerold. Het woonhuis was voor de helft ingericht als kwekerij. De agen ten namen bijna tweehonderd planten in beslag. Tegen de 25-ja- rige bewoners is proces-verbaal opgemaakt. Schiedam De 30-jarige Schiedammer die zondagnacht na een vechtpartij in de Lange Kerk straat in Schiedam ernstig ge wond werd afgevoerd, ligt nog steeds in kritieke toestand in het ziekenhuis. De man kreeg zon dagnacht ruzie met een 38-jarige Schiedammer in café Kent Het tweetal liep naar buiten waar een vechtpartij ontstond. Het slacht offer werd daarbij 'ongelukkig* geraakt. De 38-jarige Schiedam mer liet het slachtoffer op straat achter en ging terug de kroeg in. De politie die rond vier uur arri veerde pakte de 38-jarige Schiedammer vervolgens in het café op. Het slachtoffer weid in al lerijl naar het ziekenhuis ver voerd. Daar bleek de man ernstig hersenletsel te hebben opgelopen. De 38-jarige Schiedammer die er van wordt verdacht de klappen te hebben uitgedeeld, wordt morgen voorgeleid aan de officier van jus titie. De b'chiedamse politie zoekt nog wel naar getuigen die kunnen vertellen wat er aan de vechtpartij voorafging. Schiedam Teleac komt vol gend jaar naar Schiedam om opnamen te maken voor een televisiecursus over natuurlijk tuinieren. De camera's worden opgesteld aan de Harreweg in Kethel bij de zogenoemde voorbeeldtuinen. M. Scheef-:; hals van de gemeente is .er trots op dat Teleac Schiedam heeft uitverkoren voor dëeur- sus. Hij ziet het als een troost voor het mislopen van de;Ge- meentelijke Natuurprijs 1996. Déze. door het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij ingestelde prijs, waar- mee 50.000 gulden is gemoeid en waarvoor de voorbeeldtui nen in Kethel waren genomi neerd, ging net aan de; neus van Schiedam voorbij. Bij de voorbeeldtuinen kunnen meri- sen ideeën opdoen hoe zehün eigen tuin zo natuurlijk móge- lijk kunnen maken. Daarvoor zyn een boeren-, ecologische moes-, akker- en gevel/balkon- tuin ingericht. De komende ja ren komen er nog acht bij. Op woensdagmiddag (13.30- 16.30 uur) en elke tweede zon dagmiddag van de maand rijn de voorbeeldtuinen aan de Harreweg 19 geopend. 'V

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1