GS stemmen in met groene Broekpolder Rotterdams Dagblad H" j_J_ GEZOCHT...!! Vrouwen gezocht voor koor Woningbouw definitief van de baan* 'Dit is een historisch besluit' t X VAN BIJUREN SCHOENEN °°™N£ e Inwonertal Schiedam blijft groeien Scholieren Het Startblok maken een reuzenschilderij Beachmovie gaat niet door Inboedel van winkel op straat gegooid Project moet de culturen nader tot elkaar brengen 'Drenkeling' houdt het voor gezien Boom gerooid voor aanleg metrolijn Abonneeservice Provincie tikt Schiedam op vingers in nieuwbouwpian Westmolenstraat Waterweg Schiedam Het inwonertal van Schiedam groeit nog steeds. Volgens de cijfers van het bureau Onderzoek en Sta tistiek van de gemeente Schiedam nam het aantal in woners in de maand mei toe met 71 personen. Deze toena me is het gevolg van relatief groot vestigingsoverschot. Het inwonertal bedroeg in juni 74.974. Vooral in de wijk Nieuwland groeide het aantal inwoners. Deze groei is te danken aan een toename van de niet-Ne- derlandse bevolking, maar ook door de nieuwbouwprojecten. Het bureau Onderzoek en Sta tistiek verwacht dat Schiedam in het jaar 2006 ongeveer 79.000 inwoners tót. Dit zal hoofdzakelijk komen door de bouw van nieuwbouwwonin gen in Sveaparken. Na Nieuwland volgen de wij ken Oost en West die het snelst groeien. In deze wijken komt dit mede doordat meer alloch tonen zich hier hebben geves tigd. Het inwonertal ran bui tenlandse origine bedraagt in Nieuwland ongeveer 33 pro cent, in Oost 16,3 procent en in West 12 procent Maassluis Het Intercultureel Vrouwennetwerk (IVN) is op zoek naar vrouwen die willen zingen m een internationaal vrouwenkoor. Zangeres en dirigente Jacqueline Castro Ravelo dirigeert het koor, begeleidt de vrouwen met gitaar en maakt arrangementen. Naast vocalisten is het IVN op zoek naar vrouwen die het koor willen bege leiden met percussie, viool en contrabas. Op 19 september is de eerste zangavond in de vorm van een workshop over wereldmuziek. Plaats van bestemming is de klei ne zaal naast het Carillon tegen over theater Schuurkerk, aan vang 20.00 uur. k Aanmelden bij Janny Krug van het IVN, telefoon 5913625 of op 5915211. Het IVN organiseert al jaren the ma-bijeenkomsten voor vrouwen in Maassluis en omgeving. Onder werpen zijn rituelen m verschil lende culturen, verdraagzaam heid en tijdsbesteding. Het IVN is een samenwerkings verband van de Nederlandse Christen Vrouwenbond, de Maas- sluise Vrouwenraad, Vrouwen groep de Regenboog en inwoon sters van Maassluis Meer informatie bij Lida Kerst- ens, telefoon 5915211, Door Jan Rozendaal Vlaardingen—Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben het Vlaardingse bestemmingsplan voor de Broekpolder goed gekeurd. Dat betekent dat woningbouw in de met havenslib opgespoten polder van de baan is. Wethouder K van der Windt (stadsontwikkeling) spreekt van 'een historisch besluit' van het provinciebestuur, waarmee een eind komt aan een ja renlange discussie; huizen bouwen of groen houden. Gedeputeerde Staten (GS), de hoogste instantie die het bestem mingsplan inhoudelijk toetst, hebben de drie bezwaarschriften die tegen het plan waren inge diend, verworpen. Eén van de mensen die geen recreatie in de Broekpolder wil, is H.J. van Woerden, de boer die al bijna 25 jaar delen van de Broekpolder pacht en de bestemming land bouwgronden wilde in plaats van een recreatieve bestemming. Dan 'zou de gemeente niet onder ver lenging van zijn pachtovereen komst uit kunnen komen. Die loopt op 1 maart 2000 af. Volgens Van Woerden is er geen behoefte aan reereatiebos en wordt weinig gebruik gemaakt van de Broek polder door recreanten. Boven dien zouden zijn bloeiende kool zaadvelden - die er overigens dit jaar met waren - veel mooier zijn voor de wandelaars om van te ge nieten. GS beroepen zich in hun afwij zing van de wensen van Van Woerden m eerste instantie for meel op het feit dat in het vorige bestemmingsplan ook geen spra ke was van Agrarische doelein den, maar van woningbouw. Van huizen heeft Vlaardingen in de ja ren zeventig afgezien en toen is grond aan Van Woerden verpacht. GS steunen de gemeente Vlaar dingen dat de activiteiten van de boer niet passen in plannen. De uitbreiding van bossen, speel- en ligweiden, dagkampeerterremen en wandel- en fietspaden zouden te veel beperkt worden door het handhaven van het agrarisch be drijf. aldus de provincie. Modaal Ook de wensen van de Industriële Kring Vlaardingen worden door GS van tafel geveegd. De onder nemersvereniging wil dat een derde van de Broekpolder wordt ingeruimd voor woningen. Dat is nodig, vindt de IKV, omdat er nu voor mensen met een inkomen van modaal of hoger geen plek is in Vlaardingen om te wonen. Zij trekken weg waardoor de koop kracht afneemt en op den duur in vesteerders Vlaardingen zullen mijden. Gevestigde bedrijven zoeken hun heil elders, waardoor de werkloosheid zal stijgen. Maar volgens de provincie is het niet nodig om in de Broekpolder huizen te bouwen omdat daarvoor In Vlaardingen en in de regio vol doende mogelijkheden zijn. In Vlaardingen wordt het Buizengat (vijfhonderd woningen) genoemd en als nabijgelegen uitwijkmoge lijkheid wijst de provincie op Spa- land-Oost (tegenwoordig Sveapar ken waar duizend woningen ko men) in Schiedam. En verder bie den de opknapbeurt van de West- wijk (waar ook duurdere huizen worden gebouwd) en 'de moge lijkheid van wonmgebouw langs de rivieroever' volgens GS moge lijkheden voor mensen met bo- venmodale inkomens. Het bezwaar van de Stichting Groeiend Verzet in de Lickebaert, die juist weer meer groen wilde dan waarmee in het bestem mingsplan rekening wordt gehou den, is door het provinciebestuur om procedurele redenen niet-ont- vankelijk verklaard. GS zijn de hoogste instantie die een bestemmingsplan inhoude lijk toetsen. De bezwaarmakers kunnen nog wel in beroep bij de Raad van State, maar die kijkt al leen nog maar of de procedures juist zijn gevolgd. Zie ook pagina 13: De tuin van Vlaardingen kan worden inge richt. Schiedam Een vleugel van openbare basisschool Het Start blok in Schiedam werd gistermid dag een klem half uurtje aan het oog onttrokken door een vrolijk wapperend reuzenschilderij op een meterslang doek. Na weken van voorbereidingen werd het kunstwerk door 270 leer lingen van de school diezelfde morgen in drie uur tijd geschil derd. Met deze recordpoging nam de school afscheid van het school jaar én van het oude gebouw dat in de vakantie ingrijpend wordt opgeknapt. De glazen pui die vijf tien jaar lang diende als voorgevel verdwijnt voorgoed. Tot grote op luchting van de scholieren en de leerkrachten. De glazen constructie werd inder tijd geïntroduceerd als een uitge kiend ventilatiesysteem. Maar in de winter was het in de klas te koud en in de zomer kwam de temperatuur gemakkelijk boven de dertig graden uit. Een raam openzetten had geen zin. De gla zen muur bleef potdicht. Het duurde lang voordat de gemeente Schiedam geld wilde uittrekken voor een ingrijpende renovatie. Er komt niet alleen een nieuwe voorgevel en een extra koepel voor de directie. Ook het school gebouw zelf krijgt een nieuw en ftis uiterlijk. Om de lang gewenste verbouwing feestelijk te laten verlopen, ver zon de schoolleiding een indruk wekkend startsein. De onthulling van een schilderij op zes doeken van 7.20 meter lang en 3 of 4.20 breed. Met deze 'grootste kinder tekening opdoek' hoopt de school in het Guiness-book of records te komen. Een officiële waarnemer van de Guiness-organisatie en een verte genwoordiger van de politie kwa men gistermorgen op het school plein aan de Burgemeester van Haarenlaan toezien of deze po ging conform alle eisen verliep. Over een paar weken wordt be kend of de school een record heeft verbroken. De kinderen stoorden zich in ieder geval niet aan de waakzame blikken en verfden op vrolijke muziek elk een gedeelte van de afbeelding in. Het ont werp, een feestelijke optocht van musicerende kinderen, werd ge maakt door leerkrachten. Het was vooraf als een soort borduurwerk op het laken uitgestippeld Spannend was het moment dat veertien moedige leerkrachten, ouders en ambtenaren van ge meentewerken op het dak van de school klommen. Toen het start schot van wethouder Aad Wieg man klonk, trokken zij aan het touw waaraan de doeken waren bevestigd. Op een hoogte van ze- veneneenhalve meter vormden de zes kunstwerken één groot schilderij met bovenaan de tekst 'Het Startblok verbouwt..' Daarna barstte het speciaal hiervoor ge schreven lied los en mochten de scholieren een ballon oplaten. Door de harde wind was het voor de veertien mensen op het dak te gevaarlijk om het kunstwerk lan ger dan een half uu: vast te hou den. Terwijl de eerste druppels re gen op het plein neerspatten, be gon voor de scholieren van Het Startblok officieel de zomerva kantie. Hoek van Holland De beach movie 'Cliffhanger' die zondagavond op de Zeekant in Hoek van Holland zou worden vertoond, is afgelast. De voor stellingen zijn al enkele keren eerder op het nippertje afgezegd. Het slechte weer was vaak de oorzaak. Maardit keer meldt het bedrijf Adee- tera uit Eindhoven dat organisatorische moeilijkheden de oorzaak zijn. De voorstelling van Terminator-2, die voor 3 augustus op het Hoekse strand stond gepland, gaat om die reden waarschijnlijk ook niet door. Het kledingwfnkettje in het eerste markante pand aan de SchEedamseweg in Vlaardingen Es niet meer. Voor de Vfaardfngers die niet wilde geloven dat in het smalle pandje geen (dading jjj»"» .„verdt verkocht gooide de eigenaar "istsrcchtcnd de hele inboedel op strest. Zc kon geen enkele voorbijganger er meer omheen dat het over was. De reinigingsdienst van de ge meente kwam 's middags de rommel opruimen. Foto Gen« de Heus/Roei Dijkstra Het reusachtige kunstwerk van de Schiedamse school Het Startblok krijgt misschien een plaatsje En het GulnessBook of Records Foto Gerrtt de Heus/Roel Dijkstra Maassluis In de maanden au gustus en september van dit jaar gaat het Project Interculturele Ontmoeting in Maassluis van start. Dit project wordt or .ermeer georganiseerd door Stichting Sa- menlevings-opbouw, Vluchtelin genwerk en wijkverenigingen in het kader van het door de VN uit geroepen Europese anti-discrimi natiejaar 1997. Het project moet de verschillende culturen in Maassluis nader tot elkaar bren gen om toekomstige conflicten uit de weg te gaan. De bedoeling is dat mensen door middel van culturele activiteiten met elkaar in aanraking komen. SPORTIEF KANARIEGEEL HORLOGE MET STOPWATCH MET KANARIEGELE LEDEREN BAND WATERDICHT BEKEND MERKprijs 125.- AAN BIEDING EN ANTWOORDNUMMER 4057030WB ROTTERDAM Kinderen gaan tekeningen ma ken, een kunstmarkt van ke ramisten en buitenlandse kunste naars, multiculturele middagen voor kinderen, muurbeschilderin gen en themamiddagen voor vol wassenen zullen het programma vullen. Jdensen hoeven niet de zelfde taal te spreken om elkaar te verstaan. Met kunst en dans kun je namelijk ook uitstekend com municeren," legt woordvoerder A. de Krijger uit. Het streven is dat hierdoor har monie ontstaat binnen de ver schillende bevolkingsgroepen en dat de culturele afstand ver dwijnt. „Het voelen en denken van een nuchtere Hollander is an der dan het voelen en denken van iemand die in de voodoo-cultuur is opgegroeid," aldus De Krijger. Volgens hem zijn de tegenstellin gen te overbruggen door respect te krijgen voor elkaar. Of mensen ook daadwerkelijk respect krijgen voor elkaar is nog maar de vraag. De Krijger: „Zo iets kun je niet van te voren we ten. Dit is namelijk een complex iets. Mensen hebben misschien nooit met elkaar gecommuni ceerd." De Krijger denkt wel dat het in elk geval de moeite waard is. „Als je dit niet doet dan loopje de com municatie mis vindt De Krijger „En als je de communicatie mis loopt, krijg je afstand. En door de afstand krijg je conflicten. Dat is voor niemand goed." Hoek van Holland—Een 19-jan- ge 'drenkeling1 is gisteren zelf standig uit de zee voor Hoek van Holland gekomen. De man lag al zeker een kwartier te wachten op z|jn redders. Hij besloot terug te zwemmen naar het strand, want zo* lekker was het water nou ook weer niet. De reddingsbrigade van Hoek van Holland had gisteren be sloten om te oefenen, omdatër door het niet zo goede weer toch niet veel te doen was op het strand. De Hoekse 'Bay- watch' had één van haar ledén in zee gedropt óm hem te kun nen redden. -» Na ruim een kwartier in het koude water te hebben gedob-, berd, zwom de drenkeling te rug, Door de stroming kwam hij echter nogal ver uit; bij Gravenzande. Toen de',-red dingsbrigade haar collega niet kon vinden, ontstond er aan zienlijk consternatie en wereU er een echte reddingsoperatie Juist toen een politiehelikop^. ter vanuit de lucht een zoekat* tie was begonnen, kwam dg drenkeling hevig vermoeid lo pend aan bij de post yan'de bri-- Schiedam Voor de aanleg van een fietspad moet een boom op de hoek Stationsplein/Horvathweg wijken. Voor het rooien van de boom is in middels een kapvergunning ver leend. In die vergunning is de voorwaarde opgenomen dat na aanleg van de metro Beneluxlijn nieuwe bomen worden geplant voor de gerooide exemplaren. Ook zal het bosplantsoen dat ligt in het verlengde van het NS-sta- tion, parallel aan de Horvathweg worden verwijderd. Rondom de parkeerplaats zal het plantsoen plaatsmaken voor het bouwter rein van de metro. De groenstrook voorbij de par keerplaats in de richting Rotter dam zal tot februari 1998 gehand haafd blijven. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur Telefoon: 010 - 4004 444 Rotterdams Dagblad Door Menno Haddeman Schiedam De gemeente Schiedam moet het stadsvernieu wingsproject rondom de Westmo lenstraat in de binnenstad her zien. Het provinciebestuur, die de plannen beoordeelt, heeft beslo ten dat de gemeente haar huis werk grondig moet overdoen. De ideeen zijn te weinig onderbouwd en bovendien bevatten de nieuw- bouwplannen volgens de provin cie nog teveel onduidelijkheden. De gemeente is teleurgesteld maar laat het er niet bij zitten. Zij is inmiddels begonnen met het herzien van de ideeën en probeert zoveel mogelijk binnen het be staande plan veranderingen aan te brengen om tegemoet te komen aan de kritiek van de provincie. Het stadsvernieuwingsproject voorziet in de sloop van vijftien panden. Daarvoor in de plaats worden 86 woningen gebouwd waarvan 76 in nieuwbou" zijn in het project een par -j rage en 750 vierkante metti oe- drijfsruimte opgenomen. Een nieuwe brug over de Lange Ha ven als toegangsweg tot het nieuwbouwgebied maakte in eer ste instantie ook onderdeel uit Een stuk kaalslag in het gebied Westmoienstraat in Schiedam waardegemeentemooiestadsvernieuwingsplannen mee heeft Foto Gerot de Heus/Roel Dijkstra van de reconstructie. Het stadsvernieuwingsplan voor de Westmolenstraat is in 1994 be dacht door ontwerper J. Molenaar in samenwerking met Bokx Bouw. Zij sleepten de opdracht binnen, nadat de gemeente een prijsvraag had uitgeschreven. De jury, onder leiding van professor Ruijssenaars (ontwerper van het Schieaamse Stadserf) koos uitein delijk voor het idee van Molenaar en Bokx. In de jaren na het vaststellen van het plan wil het echter niet vlotten met de uitvoering van het presti gieuze project. Een brug over de Lange Haven blijkt financieel niet haalbaar. Ook ontstaat on enigheid tussen de gemeente en de Bokxgroep over de te bouwen parkeergarage. Het geschil gaat om het financiële gewicht van de garage op het totale project (wie draait voor de kosten op?). Momenteel zijn het vooral de vele bezwaren van omwonenden en belanghebbenden, die ervoor zorgen dat de gemeente geen spij kers met koppen kan slaan. De provincie heeft het plan voorna melijk afgekeurd omdat de ge meente de bewuste bezwaarma kers niet genoeg duidelijk heeft gemaakt wat hen met de nieuw bouw te wachten staat. Veel bezwaren zijn er bijvoor beeld tegen de bouwhoogte. Deze staat in het plan niet precies om schreven en aangezien de nieuw bouw dicht tegen de bestaande bouw staat gepland, maken bewo ners bezwaar. Ook over de par- keermogelijkheden in het gebied bestaat onduidelijkheid. Boven dien vrezen de eigenaren van ver schillende bedrijven voor hun bo terham als hun onderneming plots binnen een woongebied valt. Ze zullen dan plots aan veel stren gere eisen moeten voldoen op het gebied van geluidsoverlast, bij voorbeeld. Met het afkeuren van de plannen door de provincie begint het er op te lijken dat het gebied Westmo lenstraat tot in den eeuwigheid zal blijven zoals het nu is. Rom melig en verwaarloosd. „Helemaal niet," zegt woordvoer der J. Peppelaar van de gemeente Schiedam. „Het is helemaal geen verloren zaak. Het stadsvernieu wingsplan voor dat gebied is mooi en goed. Wij zijn teleurgesteld in het afkeuren door de provincie maar doen er alles aan het niéuw- bouwplan binnen de bestaande ideeën te herzien." Volgens Peppelaar heeft de ge meente al reeds gesprekken ge voerd met de bezwaarmakers en. is begonnen met het herzien van het stadsvemieuwingsproject. Peppelaar is er vast van overtuigd dat het plan in herschreven vorm wordt uitgevoerd. Volgens hem is het goed mogelijk om in het be staande plan wijzigingen door te voeren die niet teveel afwijken van de oorspronkelijke bedoeling. Toch zal daar nog wel enige tijd overheen gaan. Als straks het nieuwe plan klaar is, moet het op nieuw aan de gemeenteraad en bewoners worden voorgelegd. De gemeente hoopt de nieuwe versie aan het eind van het jaar voor de tweede maal aan de provincie voor te leggen. Aan een voorspel ling over wanneer er in het gebied zal gaan worden gebouwd, durft niemand zich bij de gemeente te wagen. 0181 -482526

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1