ff"* Sociale dienst maakt zich op voor de volgende eeuw III Kibbelende broers Museum Hoogstad groeien Bomen in kuipen op De Beukenhof wil 'Met nieuwe bijstandswet alles wel erg overregeld' }'Wt HetStartblokl in Schiedam f Rotterdams Dagblad j Zaterdag 19 juli 1997 Voor de Schiedamse sociale dienst is de invoering van de nieuwe alge mene bijstandswet een gigantische operatie geweest. Bij alle 3800 cli ënten moest een heronderzoek worden uitgevoerd. Ellenlange vra genlijsten werden op de klanten afgevuurd om zo opnieuw te toetsen of iemand überhaupt wel uitkeringsgerechtigd was. De nieuwe regel geving zorgde voor spanningen bij zowel de medewerkers, die de werkdruk zagen toenemen, als bij de cliënten die hun hele hebben en houwen op tafel moesten leggen. De rust lijkt nu weergekeerd. Maar dat is slechts voor even. De volgende ingrijpende klus staat alweer voor de deur. De komende maanden wordt gewerkt aan een inventari satie voor het 'Verbeteringsplan', dat in het najaar op tafel moet lig gen. De sociale dienst maakt zich op voor de komende eeuw. Door Desiree van der Jagt Schiedam—Wethouder Aad Wieg man wil niet wegduiken voor moeilijkheden. Als er problemen met de sociale dienst zijn, moeten ze op een zo kort mogelijke ter mijn worden opgelost, luidt zijn stelling. Zo bereiken hem de laat ste tijd klachten dat het vaak te lang duurt voordat een uitkering wordt uitbetaald na een aanvraag. „Dat is iets waar we bovenop moe ten zitten. Als mensen recht heb ben op een uitkering, dan moeten ze die ook snel krijgen," vindt hy. Maar met alle veranderingen die de medewerkers achter de kiezen hebben, is het volgens hem niet verstandig om de druk voor het personeel nu nog verder op te voe ren. „De tent moet wel de kans krijgen om optimaal te kunnen functioneren," vindt hij. Het ver beteringsplan, waaraan naast Schiedam nog 199 andere sociale diensten in het land meewerken, juicht hij van harte toe. Toch wil hy zijn mensen behoeden voor een te grote druk op de organisa tie. „We moeten ze zeker twee tot driejaar geven voordat alle verbe teringen zij n doorgevoerd." Ruim achttien maanden, stond het werk van de medewerkers van de sociale dienst puur en alleen in het teken van de controle. Voor andere zaken, zoals het begelei den van mensen naar de arbeids markt, was geen tijd meer. „De nieuwe bijstandswet heeft een enorme impact gehad," vertelt Ronald Jaggie van de sociale dienst. „We moesten weer bij nul beginnen, omdat bij iedereen een heronderzoek moest worden uit gevoerd." Voor het opsporen van fraudege vallen is de nieuwe wet een verbe tering, maar wethouder Wiegman vindt dat de zaken nu wel heel erg 'overregeld zijn'. „Ik vraag me af of het resultaat nu beter is. Ik heb het gevoel dat er zaken zijn die te veel over elkaar heen tuimelen. En dan hebben we het nog niet eens over de enorme belasting die de nieuwe wet op de medewer kers van de sociale dienst heeft gehad," zegt hij. Op de werkvloer was het onmogelijk om dat niet te merken. „Het is er niet gemakke lijker op geworden. Dit gaat ten koste van andere dingen in het werk." Categorie Meer dan een jaar ging het bij de sociale dienst alleen maar om de vraag of iemand recht had op een uitkering. Nu hebben de mede werkers u-eer tijd om zich met de rechten van de cliënten bezig te houden. De nieuwe wet helpt daarin wel een handje. „Een voor deel is de nieuwe indeling in cate gorieën," vertelt Jaggie. De Schiedamse sociale dienst werkt met vier categorieën. In groep 1, vijf procent van het be stand, zitten mensen die slechts kort werkloos zijn (korter dan een half jaar) en in groep 4, ruim veer tig procent, zitten mensen waar van de kans dat ze een baan vin den heel klein is. Daarnaast is er nog een groep die niet meer of nog niet aan de slag hoeft, zoals mensen ouder dan 57 jaar of vrou wen met jonge kinderen. Deze groep bestaat uit 30 procent. Vooral op de twee tussengroepen, in totaal een kwart van het be stand van de sociale dienst, ligt de nadruk. „Met voldoende begelei ding kunnen deze mensen, weer een weg vinden naar de arbeids markt," vertelt Jaggie. Toch gaat het hier ook om slechts een Idem deel van het aantal mensen. Aan het Turn Key-project waarin men sen met extra begeleiding en scholing weer naar de arbeids markt worden begeleid kunnen slechts 263 mensen deelnemen. „Het is een utopie om te denken dat iedereen weer aan de slag kan, zo werkt het gewoonweg niet," zegt Wiegman. Maar ook de mensen die in de 'af geschreven' categorie 4 zitten, kunnen bij de sociale dienst reke nen op begeleiding. Zo kunnen ze deelnemen aan projecten voor so ciale activering. In die projecten kunnen ze cursussen volgen of er gens vrijwilligerswerk doen. Wiegman: „Het feit dat ze onvol doende mogelijkheden hebben om weer op de arbeidsmarkt te komen, betekent nog niet dat we ze totaal afschrijven." Samenwerking Het Turnkey-project is een uit vloeisel van de samenwerking met het arbeidsbureau. Die sa menwerking wordt steeds inten ser. Op dit moment is een pilot- project aan de gang waardoor me dewerkers van het arbeidsbureau en de sociale dienst met elkaar worden uitgewisseld. Het grote voordeel is volgens Jaggie dat de cliënten niet meer twee keer het zelfde verhaal te horen krijgen. Maar in eerste instantie zorgde de uitwisseling voor de nodige span ning. „In de praktijk werkt het toch anders dan wanneer zo'n uit wisseling alleen nog op papier staat "vertelt Jaggie. Inmiddels is de samenwerking beter op elkaar.sfgestemd en is het project zo succesvol dat wet houder Wiegman al het plan heeft gelanceerd om beide instanties gezamenlijk te huisvesten in een nieuw gebouw op het Hemaplein. „Dat bouwplan is door de politiek getorpedeerd, maar ik blijf zoe ken naar een manier om de socia le dienst samen met het arbeids bureau goed te huisvesten." Een extra impuls om mensen weer aan het werk te krijgen, krijgt Schiedam met de besteding van het grote stedengeld. Een groot deel van het beleid is erop gericht om mensen weer aan de slag te helpen en het hoge aantal uitkeringsgerechtigden in verge lijking met andere gemeenten te laten dalen. „Het is niet zo dat we een offensief beginnen. De moge lijkheden zijn beperkt, maar we moeten wel alles doen om mensen te motiveren en zo mogelijk aan een baan te helpen," vindt Wieg man. De komende jaren zal het aantal uitkeringsgerechtigden m de ge meente Schiedam dan ook moe ten dalen. Wiegman:„Met het ver beteringsplan en het grote ste dengeld maken we ons klaar voor de 21ste eeuw. Alleen voor de huisvesting, daar moet nog wat op worden gevonden." Door Dick van der Lugt „Van de maan af gezien zijn Schiedammers en Vlaardingers gelijk, maar Schiedam en Vlaar dingen niet. Bovendien sta ik niet op de maan." Zo begint in de krant van woensdag Kor Kegeis bijdrage aan het Kunstestafette- duel, Had hjj het maar bij deze ene zin gelaten, want tot zover klinkt zijn bijdrage redelijk ver standig. Maar vervolgens geeft hij een staaltje onzindelijk den ken weg, waarop Schiedammers het alleenrecht lijken te hebben. En dat is nog niet het ergste: met de feiten neemt hij het ook niet zo nauw. Zo noemt hij mij een Schiedammer en dat is toch wel de ergste verwensing die ik ken. Wat zijn de feiten? Ik ben gebo ren in Rotterdam. Met uitzonde ring van klas 5 en 6 van de lagere school heb ik mijn schooloplei ding in Rotterdam en VIaardin gen genoten (want vroeger ge noot je nog van onderwijs). Toen ik 10 jaar was, verhuisde ons ge zin naar Schiedam, maar 'we gaan naar de stad' betekende im mer: oostwaarts, naar Rotterdam. Toegegeven, ik ben lid geweest van een Schiedamse padvinders- groep (het trendy scouting be stond nog met) en van een Schiedamse atletiek- en volley balvereniging, maar dat zijn wer kelijk de enige smetten op mijn verder hagelwitte Rotterdamse blazoen. Het gesjoemel van Kegel met de feiten verbaast me overigens niet. Op het gebied van nauwkeu righeid hebben de media een niet al te beste naam. Zo gelooft vol gens een Nipo-onderzoek van vo rig jaar slechts 38 procent van de Nederlanders in de journalist als verspreider van waarheidsge trouwe berichten. Kegel beves tigt dat beeld. Hij strooit zijn als feiten verpakte leugens, opinies en halve waarheden over de krantenlezer heen met een gre tigheid die mij doet denken aan sportvissers. Als dat volk een miezerig visje heeft gevangen, groeit de vangst thuis uit tot een vis van prehistorische omvang. Hoe zit hel dan écht met Schiedam en Vlaardingen? Zijn deze steden water en vuur? Staan de bewoners elkaar naar het le ven? Hebben ze eeuwenlang aan de grens strijd geleverd om het bezit van de mooiste vrouwen? Nee, dat zijn allemaal verzinsels; sterke verhalen die als enig doel hebben het grauwe leven in de ei gen stad glans te geven. Want op veel wapenfeiten kan een door snee Schiedammer of Vlaardin- ger zich niet beroepen. Hij gaat naar de bakker, groentenboer en Albert Heijn, hij huurt een vide- ootje en consumeert plichtmatig tweemaal per week de echt. Het zou een aardig raadseltje kunnen zijn: wat is het toppunt van spanning in Schiedam? Ant woord: voorgesorteerd staan op de Oranjebrug om de Passage parkeergarage in te rijden. En het dito toppunt in Vlaardingen? Diagonaal oversteken op het kruispunt Gedempte Biersloot binnen de groene voetgangers- golf. Met zo weinig spanning en sensatie in het dagelijkse leven moet je wel je toevlucht nemen tot het visserslatijn, waaraan Ke gel zich bezondigt. Daarop is niets tegen, mits je de verhalen maar niet al te serieus neemt Want Schiedam en Vlaardingen zijn als twee broers: ze kibbelen de godganse dag, maken in bed ruzie wie op wiens helft ligt, pik ken balletjes gehakt uit eikaars borden soep, maar o, wat houden ze van elkaar. Dat blijkt vooral als een Rotterdammer, zoals ik, lelij ke dingen over ze durft te zeg gen. Dus dat doe ik dan ook maar niet. Dick van der Lugt, columnist en docent in de journalistiek uit Vlaardingen, neemt in de pole miek tussen Schiedamse en Vlaar- dingse scribenten op tegen Kor Kegel, journalist te Schiedam. Zij nemen de fakkel over van Han van der Horst en Cornells Pons, die elkaar op deze plek twee toe ken te lijf gingen. De Schiedams/ Vlaardingse burenstrijd is onder deel mn de Kunstestafette. Woensdag is de beurt weer aan Kor Kegel. Eerdere afleveringen verschenen in het Rotterdams Dagblad van 2,5,9,12 en 16 juli) Het archeologisch-historisch museum Hoogstad in Vlaardin gen wil opstomen in de vaart der volkeren. Het moet allemaal wat professioneler worden. Dat bete kent meer bezoekers, die ook nog eens meer moeten kunnen zien. Behalve een uitbreiding van de eigen collectie, worden aan het einde van dit jaar de privé- en praktijkverblijven van wijlen dokter Moerman, direct naast het museum, opengesteld voor publiek. Om die plannen alle maal uit te voeren is Esther Blaauw aangesteld als conserva tor van Hoogstad. Voorlopig voor één dag in de week. Daarnaast blijft natuurlijk een groot aantal vrijwilligers actief voor het mu seum. Door Jan Rozendaal Vlaardingen—Bijna aan het einde van de reis terug door de tijd ligt een stukje touw, Een centimeter of tien lang, maar dat is het bij zondere niet. Dét is dat het ai vijfduizend jaar oud is. „Vijfdui zend jaar," herhaalt Esther Blaauw. Ze straalt verbazing uit. En bevestigt dat twee tellen later: „Dat kun je je toch bijna niet voor stellen?" Het touw stamt uit de zogenoem de Vlaardingen-euituur. De perio de rond 2900 voor Christus toen mensen voor het eerst in groepen gingen leven, waarvan in Vlaar dingen de eerste bewijzen zijn ge vonden. Vandaar de Vlaardingen- cultuur. In plaats van blijven rondtrekken kregen de mensen rond die tijd behoefte aan een vas te plek. Bijvoorbeeld om hun do den te begraven en daarbij in de buurt te blijven. Wie zich, verbazend over het stuk je touw, op de hooizolder van de boerderij Hoogstad omdraait, kijkt in de hut zoals mensen die vijfduizend jaar geleden op Vlaar dingse terpen hebben neergezet. In de hoek hangt een grote dode vogel te drogen en een man staat een beetje voorovergebogen. De Conservator Esther Blaauw van museum Hoogstad vertelt scholieren het verhaal dat bij de 'kijkdozen op ware grootte' hoort. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra wilde zwijnen moeten daarachter ergens staan. De 'kijkdozen op ware grootte', zo als Esther Blaauw de diorama's in het museum noemt, zijn vooral bij de vele scholieren die er komen populair. „Aan de hand van deze kijkdozen kun je heel beeldend vertellen over hoe de mensen vroeger in dit gebied hebben ge leefd. En als je dan nog een kin derzwaard uit de zestiende eeuw laat zien. Of een kam uit de elfde eeuw en dat we dat weten aan de hand van de resten van menselij ke vlooien die erop zijn gevonden, dan gruwelen ze er van," vertelt de enthousiaste Blaauw. Gewone mensen Het zijn de kenmerken van een archeologisch-historisch mu seum. Jeroen ter Brugge, de voor malige stadsareheoloog en voor zitter van de Stichting Archeolo gie en Bouwhistorie Vlaardingen, de beheerder van het museum: „In Nederland zijn ongeveer vijf tien archeologische musea. Het bjjzon dere van die m usea is dat ze het leven van de gewone mensen van eeuwen geleden laten zien. Veel gemeentemusea hebben ook wel een archeologische afdeling, maar dat zijn meestal spullen die het gemeentebestuur en de nota belen hebben gedoneerd. Dan krijg je geen beeld van hoe de ge wone mensen leefden." Blaauw wervend: „Je loopt hier als het ware door je eigen geschie denis," En dat is iets wat nog te weinig mensen weten. Iets wat het mu seumbestuur zich ook wei reali seert, maar waarvoor gewoon de tijd nooit was. Blaauw: „Neem de boemerang die hiervlakbij, op het bedrijvenpark Hoogstad, is ge vonden. Dat heeft in alle kranten gestaan. Vanuit de hele wereld, tot aan Amerika en Australië toe, kwamen reacties. Daaruit hadden we meer moeten halen voor ons museum" Want de boemerang heeft een plekje gekregen op de hooizolder; in de Romeinse tijd. Bij andere spullen die in de zogenoemde 'duiker', de vroegst bekende af- wateringssluis in een inheemse traditie, zijn gevonden: aarde werk- en glasscherven, dierlijke botten, stenen, metalen en houten voorwerpen. „Het wordt onder meer mijn taak om er voor te zorgen dat wij dat ding hier heb ben liggen. En er bijvoorbeeld een speciale tentoonstelling aan te wijdenzegt Blaauw, wetend dat een museum in Frankrijk een re plica van de Hoogstad-boemerang in de collectie heeftopgenomen. Mooi Er komen nu zo'n vierduizend be zoekers per jaar naar de knusse boerderij. „Een mooi aantal," vindt Ter Brugge, „maar dat wil len we uitbreiden." En dat moet gemakkelijk kunnen, denken Ter Brugge en Blaauw. Want niet al leen zijn nog lang niet alle "Vlaar dingers in het museum geweest, de helft van de bezoekers komt van buiten Vlaardingen. „Ook voor niet-Vlaardingers is het inte ressant hoe de mensen hier vroeger hebben geleefd." Een belangrijke publiekstrekker - zeker ook voor niet-Vlaardin- gers - moeten de verblijven van dokter Moerman worden. De in 1988 overleden huisarts, die eige naar was van het hele Hoogstad- terrein, van de rijksweg over de Burgemeester Heusdenslaan tot aan de Vaart, die beroemd werd om de naar hem vernoemde, nog steeds toegepaste alternatieve ge neeswijze van kanker. Vorig jaar, tijdens Open Monumentendag, kwamen meer dan duizend men sen door de voor één dag geopen de deuren van zijn verblijven. Mo menteel wordt druk nagedacht over de inrichting van de ruimten. Het archeologisch-historisch museum Hoogstad is gevestigd aan de Westlandseweg 254 in Vlaardingen. Het museum is ge opend op zondag van 13.00-17,00 uur. Groepen kunnen op aan vraag een rondleitlmg krijgen. Telefoon: 01M355616. r -f*-' Na de storm die op zaterdag 7 juni over het land raasde, leek het alsof er op De Beukenhof in Schiedam een veldslag had plaatsgevonden. In dat beruchte halfuurtje hebben windvlagen de nor maal gesproken zo groene begraaf plaats zo'n zestig bomen beschadigd of ontworteld. De meesten moesten wor den gerooid of in ieder geval flink ge snoeid. Tot grote teleurstelling van de omwonenden. Zij misten het groen en vonden de lege plekken die waren ont staan, maar een akelig gezicht. De hoofdafdeling Groenvoorziening en Na tuur heeft aan dat ongenoegen onlangs een einde gemaakt. Zij vulde de lege plekken op met vijfentwintig sierkers-, sierappel- en meïdoornbomen in kui pen. De kuipen moeten de bomen be schermen tegen uitdroging. In het zo merseizoen kunnen ze namelijk niet in de volle (droge) grond worden geplant. Maar ook in de kuipen dienen de bomen goed vochtig gehouden te worden. Ko mende winter worden de bomen uit de kuipen gehaald en in de grond gezet. Foto Den nes van der Wel/Roel Dijkstra Zaterdag 19juli VLAARDINGEN Grote Kerk. Wandelconcert, 15.00-5 17.00u. Podium X. Disco-dreamsl 23.00-05.00u. MAASSLUIS 5 Staelduinse Bos. Excursie^ lO.OOu. Groote Kerk. Jaapj Kroonenburg bespeelt hetGarrelsor-i gel,20.15u. ROTTERDAM Imax. Ring of Fïre. 13-15u; Supei speedway 14-16u. Diergaarde Blljdorp. Zoo detective. Cabaret Restaurant Schellinks. De Tunes Live, 19u. Museumpark. Kinderver! blijfplaats, 12-18u. Park op de Wilj helmlnakade. Wilhelmina'sZomerg 1997, div.tijden. Laurenskerk. I Chnstiaan Ingelse, 15u. Zondag 20 juli SCHIEDAM Prinses Beatrixpark. Rondleidtnj start bij kinderboerdenj, ll.OOu, ROTTERDAM Imax. Ring of Fire. 13-15u; Supei speedway 14-16u. Diergaarde Blijdorp. Zoo detective. De Molen-j wef. Jeugdvakantie paspoort, 9i 16u. Wilgenhof. Rugzakroute doofi het Berg-en Broekpark, 13-15.30ujj Binnenrotte. Zondagsmarkt, 12* 17u, De Kooi. Paardendag, 10-16ui Museumpark. KinderverblijfplaatSj 12-18u; Openluchttheater 1997," 13-14.30-16U. Park op de Wilhel* minakade. Wnhelmina's Zomers 1997, diritijden, Schledamsedijk. Zondagsmarkt, 10-16u. Maandag 21 juli SCHIEDAM De Plantage. Jeugdland, spelcir- cuit,11.00-15.00u. VLAARDINGEN Dc West. Bridge, 13,00-17.00u. HOEK VAN HOLLAND Strand. Start strandzesdaagse van 9.00 tot 10.00 uur. ROTTERDAM Imax, Ring of Fire. 13-15u. Lanta-: ren/Ven ster. Yu-Dou ,19.30u .DIer-= gaarde Blijdorp. Zoo detective. Dé Molenwei. Jeugdvakantie paspoort! 9-16u. J ROTTERDAM Clneramal:'Bean, The Ultimate Di saster;, Mpvie', (al) dag., 13.15-16* 18.45-21.30. Cinerama 2: 'Happy Gilmore; .(al) flafl 1-3,15? !&,-18.45- 21.30. Cinerama 3: 'All'Stars' (al) dag. 16-18.45-21.30. Ci»erama4ï 'Jim Carrey Liar Liar' (al) dag. 164 18.45-21.30. Cinerama 5: 'Junglq 2 Jungle' (al) dag. 13.15-16.; Thé Ghost and the Darkness' (12)j dag.18.45-21.30. Imax Theater: 'Super Speedway' (al) dag,14-16^ 20.45 do.vr.ma.di.wo ook 17.30J 'Ring of Fïre' (al) dag. 13-15. 'Speed 2: Cruise Control' (12) dag. 18.30-' 21.50. 'Microcosmos' (al)2a.zo. 17.J Lantaren 1dag, 21.30 (16) do. 'Da nieuwe moeder'; vr.'Twister'; za.en ma.'Sleepers'; zo.endi. 'ComoAqusf Para Chocolate'; wo. 'Beautiful} Thing'; Venster 1: 'Lost Highway1* (16) dag. 22. Venster 2: dag. 21.30' do.en wo. Vacas' (16); vr. 'Marcello* Mastroianni in: De Eso No Se Habial (16); za. 'Marcello Mastroianni ini Un, Deux, Trois Soleil' (al); zo.en dij 'Eric Rohmer retro: Conté de Prin4 temps' (16); ma. 'Les Film du Para-? dis: Ju Doun' Venster 3:21.30 (16)j do. 'Clint Eastwood in:The Good, The Bad and The Ugly'; vr, 'Dolores ClaP borne' za, 'Clint Eastwood in: Heart*] break Ridge*; zo. 'Laagland'; mai 'Midzomeravond-Sneak'; di. Tha Brothers McMullen';wo. TheDaythe Sun Turned Cold' Venster 4: 'Lové and Other Catastrophes' (16i dag,22. Lumière 1: 'Speed2:Cruisa Control' (12) dag.13.15-16-18.454 21.30. Lumière 2: Two Days in tha Valley' (16) dag.16-18.45.21.30i Lumière 3: 'Fly Away" (al)i dag. 13.15-15.45-18.15.; The En-; gfish Patient' (12) dag. 20.45. UM mière 4: The Funeral' (16)- dag.18.45-21.30. Rexane: 'Hoilyé wood Goes Hard' (16) do.1/m zo.j doori.vQorst. 'Zwoele nachten op Ibi-j za' (16) ma.t/m wo. doorl.voorst. Pa4 thé: 'Bean, The Ultimate Disastei Movie' (al) dag. 'Scream' (16) dags 11.20-14.10-16.40-19.10-21.50j The Fifth Element' (12) dag. 18.154 21.15di.vervaft21.15. 'ConAir' (16s dag. Kindermatinees: Cinerama 3: 'lai dyen de Vagebond' (al) dag.l3.15.| Cinerama 5: 'Space Jam' (als dag.13.15. Lumière 2: 'lOlechté Dalmatiërs' (al) dag. 13.15. Lumièj re 4: 'Lady en de Vagebond' (al| dag^lö-ieyPathé: 'Lady en dej Vagebond' (al) dag. 11.10-13.104 15.10. 'Ry Away Home' (al) dag.lli 13.20-15.40. ol Het I a met. 5 De.opeai^re basls3choo!:L Staitbtok.staafcuiteraiira niet. 1 -i%totterd^^»a&^'gisW3 .^op&,wr!H^haatafflevfe;i meldden, maar m I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1