14 Rotterdam Extra begeleiding schoolverlater Jorritsma lapt kritiek Rotterdam aan haar laars Gedeputeerde wil stadsprovincie zonder Voorne-Putten en Krimpen Geest van Quasimodo waart rond in spits Lanrenstoren verkeerd beeld vakan tiepieken Preventieplan moet jongere aan passende vervolgopleiding helpen Werk brug lijdt onderbouwvak Overleden na aanrijding In rug gestoken Rotterdams Dagblad Woensdag 23 juli 1997 I5>- Rotterdam In totaal zo'n 7400 leerlingen van 72 scholen voor voorbereidend beroepsonderwijs (vbo) en mavo in de Rijn mond doen komend schooljaar mee aan het Preventieplan Schoolverlaters. Vanaf september worden zij bij het nekvel gegrepen voor het maken van een keuze voor een vervolgop leiding. Ze mogen pas weer 'los' als ze ergens goed zijn te rechtgekomen. Het Rotterdamse bureau AOB, Adviseurs voor Opleiding en Beroep, draagt zorg voor de begeleiding. Duizenden dossiers van vbo/ma- Het Preventieplan Schoolverla- vo-leerlingen, keurig gerang schikt in grote bakken, vullen een kantoortje van het bureau AOB aan de Blaak in Rotterdam. Som- 'mjge mappen bevatten maar en kele blaadjes. Ze zijn van leerlin gen die op hun slotjes een keuze voor een vervolgopleiding hebben gemaakt. Andere dossiers zijn aanzienlijk dikker. Ze puilen uit door vele velletjes aantekeningen van ge sprekken, verslagen van bezoe ken en soms een beroepskeuze test. 'Moeder is wanhopig' rappor teert een AOB-consuIent over een jongen die nog steeds niet weet wat hij wiL Projectleider L,H. Spuybroek dekt de naam van de betrokken leerling zorgvuldig af. Want de privacy is gedurende het hele traject gewaarborgd. ters kwam drie jaar geleden op initiatief van het Regionaal Bu reau Arbeidsvoorziening (RBA) van de grond. Medewerkers van het RBA merkten dat veel vbo/ mavo-gediplomeerden uit het zicht verdwenen voordat zij, zes maanden na het eindexamen, in aanmerking kwamen voor bemid deling voor werk. „Het gaat om een kwetsbare groep jongeren," zegt algemeen directeur J. W. M. Kok van AOB. ,,In de periode na het examen kan veel misgaan." Geen flauw idee Voorheen had een op de vijf vbo/ mavo-leerlingen drie maanden voor het verlaten van de school nog geen flauw idee van wat hij of zij daarna wilde doen. Veel jonge ren in die situatie zoeken na ver loop van tijd een baantje, maar die weg blijkt zonder veel perspectief. Na verloop van tijd moeten zij wij ken voor jongere schoolverlaters, die voor werkgevers goedkoper zijn. In de periode daarna blijkt een vbo- of een mavo-diploma wel erg mager om te slagen op de ar beidsmarkt en loert langdurige werkloosheid. Om aan die situatie een einde te maken, krijgen bijna alle vbo/ma- vo-leerüngen in de Rijnmond in het laatste leeijaar te maken met het bureau AOB. „Dit jaar sturen we hen al in september uitgebrei de vragenlijsten om te peilen wat zij al hebben gedaan om tot een keuze te komen, waar de interes ses liggen en wat zij belangrijk vinden in hun beroep," vertelt Spuybroek. De uitkomsten, waarvan zowel de school als de leerling een verslag krijgen, zijn vaak onthullend, zo leert de ervaring uit de twee voor gaande jaren. „Het komt voor dat een jongen aangeeft dat hij graag de verpleging in wil, veel geld wil verdienen en zegt interesse te hebben voor commerciële activi teiten. Tja, dan klopt er iets niet," zegt Spuybroek. „Zo'n combina tie maakt duidelijk dat deze leer ling nog niet goed heeft nage dacht en zich te weinig heeft ge oriënteerd." Jongeren laten zich bij de keuze voor een vervolgopleiding vaak leiden door zaken die later niet zo belangrijk blijken. „Een televisie serie kan invloed hebben," zegt Kok, „Of de mening van familie of vriendjes. We zien vaak clusters per klas. Als een populaire leer ling een bepaalde richting kiest, zijn anderen kennelijk geneigd dezelfde kantoptegaan. Een keu ze op die gronden maakt het risico op uitval in de vervolgopleiding erg groot." Oma Ook komt het vaak voor dat jonge ren zich bij hun beslissing base ren op een verkeerd idee dat zij hebben van een beroep. „Iemand die aangeeft graag met oude men sen te willen werken, kan die keu ze maken met het beeld van de ei gen oma voor ogen. Maar werken in de ouderenzorg betekent vaak wél dat je iedere dag mensen moet verschonen," zegt Kok. Spuybroek: „We hebben een bro chure samengesteld die de leer ling 'over de opleiding heen' leert kijken. Kies je bijvoorbeeld voor de procestechniek, dan kies je ook voor onregelmatig werken. Daar moet je je van bewust zijn." Enkele weken voor het eindexa men krijgen de leerlingen een kaart toegestuurd, waarop zij aan geven wat ze gaan doen. Zo nodig helpen de AOB-consulenten hen bij het zoeken naar een arbeids- leerplaats, nemen ze de uitkom sten van de vragenlijst nog eens met de leerlingen door of stimule ren ze hen open dagen te bezoe ken en zich aan te melden bij een school, wat vervolgens gecheckt wordt. Leerlingen die het echt nog niet weten, mogen een be roepskeuzetest doen. De ervaring leert dat 35 procent van de eind examenleerlingen van de vbo/ma- vo-scholen, naast hulp van de schooldecaan, in meer of mindere mate begeleiding van AOB nodig heeft. Niet zo gek. vindt Kok, want hel is moeilijk op 15- of 16-ja- rige leeftijd al zo'n belangrijke keuze te makenTot nu toe zijn de meesten goed terechtgekomen. „Slechts enkelen willen nergens van weten en zijn ook voor ons uit het zicht verdwenen." Door Ben Maandag Rotterdam Spookt het in de to renspits van de Grote of Sint Lau- renskerk? Of waart de geest van Quasimodo, die legendarische, gebochelde klokkenluider uit Parijs, gnuivend rond tussen de drie imposante klokken, die op grote hoogte doodstil hangen te hangen in hun houten geraam ten? „Ik begrijp er niets van," zegt kerkbeheërder Jannes de Jong. „Het is volstrekt .onduide lijk wat èr aan' de Hand is. We kun nen gewoon njeteidhden." Vrijdagavond tien uur. Zoals elk uur slaat de grootste klok in de to ren van de Laurenskerk tien maal. Dong! Dong! Dong! Dong! Dong! Dong! Dong! Dong! Dong! Dong! Maar na tien keer slaan houdt hij niet meer op. De Mok gaat gewoon door. Dong! Dong! Dong! Totdat het omwonenden opvalt en de beheerder van de kerk wordt ingeschakeld om de klok tot bedaren te brengen. Dan is het stil. De volgende dag breekt aan. De klok wordt weer ingeschakeld. Het mechaniek loopt feilloos. Elk iter slaat de klok braaf het hem x|$pr de computer opgedragen aantal slagen. Niets aan de hand, lijkt 't. Zo tikken de uren weg en wordt het maandagavond. De acht slagen van acht uur komen er vlekkeloos en zonder haperen uit. Om half negen slaat de klok een enkele keer. Zoals het hoort. Dan is het, een half uur later, tijd voor klokslag negen. Opnieuw zet de hamer van de grote klok zich in beweging voor zijn uurlijkse ritu eel Negen keer weerklinkt de klokslag over Rotterdam. En tien keer en elf keer en twaalf, der tien... Plotseling weet de klok weer van geen ophouden. Het ge beier gaat onverdroten voort De beheerder van de kerk weet de op hol geslagen klok bijna een uurla- ter pas te doen verstommen. Wat is er met de klok van de Lau renskerk aan de hand? Niemand die hetweet Dinsdagmiddag han gen de drie klokken er hoog bo- vgp Rotterdam rustig en stil bij. De wind glijdt over de zwaar be tonnen vloer van wat officieel de 'tweede geleding' van de toren heet. Nergens een schim te be speuren, laat staan een gebochel de gestalte die haastig in de scha duw achter een zware klok weg duikt Wel staat daar een onderhouds monteur van de firma Eijsbouts uit het Noordbrabantse Asten, die met een lichte tik het deurtje van een schakelkast sluit die hij zo juist aan een nauwgezet onder zoek heeft onderworpen. „Niets te vinden," zegt hij zelfverzekerd. „Kijk, als er echt iets kapot is, dan kun je op zoek gaan en is het vrij wel zeker datje 't vindt." Hij veegt zijn zwart geworden vin gers af aan zijn spijkerbroek. „Maar als je een storing hebt die cr nu eens wel is en dan weer niet, tja, dan wordt het moeilijk." Hij zucht eens diep. „Ik heb het hele mechanisme gecontroleerd. Hij schiet niet door, hij draait keurig z'n rondje. Ik krijg geen foutmel ding, geen verkeerde signalen, niets duidt op een storing." Het lijkt wel kiespijn: die is ook altijd opeens weg, wanneer je naar de tandarts moet. Tussen duim en wijsvinger van zijn rechterhand houdt hij een kleine schakelaar. Die steekt hij met een blik van voorzichtige ver twijfeling even in de lucht. „Heb ik maar verwisseld. Ik weet niet of dit 'mis, maar ik heb hem er toch uitgehaald. Als ik 'm doormeet lijkt hij in orde. Zal beneden de computer nog eens controleren," zegt hij, om vol goede moed aan de bijna eindeloos ronddraaiende afdaling van honderden traptre den te beginnen. Van de drie stilzwijgende klokken is er een de boosdoener. De twee kleinere klokken, daarmee is niets aan de hand. Die worden ook alleen maar gebruikt voor de kerkdiensten, op zondag, Nee, als er een probleem is, dan is het in de grote klok, klok nummer één. Dat is de 'uurslagklok', die elk uur en elk half uur in beweging komt Met de klok zelf is niets mis. Het is het slagmechanisme waarmee de laatste tij d iets wonderlijks aan de hand is. Het werkt ongeveer zo: beneden in de toren, in een schakelkast, staat de computer, die aangeeft wanneer er hoe vaak wordt gesla gen, De tijdsimpulsen worden ge geven vanuit Duitsland. Daar wordt de zogenoemde 'atoomtijd' bijgehouden, de meest betrouw bare tijdmeting, die door radiogol ven over de rest van Europa wordt verspreid. Precies om twaalf uur krijgt de computer van de Lau renskerk het signaal dat er gesla gen moet worden. De computer geeft daJ door aan het slagmecha nisme, niet meer dan een kastje van bescheiden omvang, dat zich bovenin de toren onder de holle ruimte van de klok bevindt. Het slagmechanisme zet een draad beweging. Die staat in ver binding met een hamer, vlak naast de klok. Een veer spant zich, de hamer wordt opzij getrok ken en slaat vervolgens tegen de klok aan. Metaal op metaal. Er weerklinkt een oorverdovend dooooomng! dat zich door de gelo ken openingen van de toren een weg naar buiten baant en in dikke geluidsgolven over de stad heen vleugelt. De klok blijft nog lang natrillen, terwijl het dreunende geluid langzaam tot een doffe galm versterft en tussen het hout werk wegebt Zo gaat het elk uur, elk half uur weer opnieuw. De spits van de Laurenstoren valt onder het beheer van de gemeen te. De dienst Gemeentewerken komt in actie, wanneer zich iets aan de toren voordoet. De beheer der van de kerk waarschuwt dus eerst de Gemeentwerken. Daar bellen ze, in het geval van de mys terieus luidende klok, naar Eijs bouts. Elk half jaar wordt een on derhoudsbeurt uitgevoerd. De laatste heeft toevallig tien dagen geleden plaatsgevonden. Intussen is de technicus van het bedrijf met zijn hoofd beneden in de toren, vlakbij de hoofdingang, verdwenen in de computerkast. Hij laat de klok naar hartelust weerklinken. Tussen twaalf en één weergalmt het klokgelui met onregelmatige tussenpozen over de stad. Maar: er is niets vreemds te bespeuren. „Ik heb 'm dertien, veertien keer achter elkaar laten slaan," zegt de onderhoudsmon teur. „Het gaat keurig." De com puter is op de juiste manier inge steld, alles lijkt het naar behoren Kerkbeheerder Jannes de Jong bovenin de toren bij de haperende klok- Foto victor van BreuKeien. te doen. „Signalen komen goed door en worden goed wegge stuurd. Alles lijkt in orde," zegt hij. Op de nieuwe schakelaar is nu alle hoop gevestigd. En op derem- metjes. „Die heb ik wat bijgesteld. Verder zou ik het ook niet weten." „Wie weet Was het toch die Qua simodo," grapt Jannes de Jong, Minister Jor ritsma: „Rot terdam gaat er juist op voorurt. Archieffoto Niels wan aer Hoeven/ Rotterdams □agDiad Rotterdam Verkeersminister Jorritsma-Lebbink verwerpt Rot terdamse kritiek dat zij te veel be zuinigt op het openbaar vervoer in de Maasstad. Politici in de Rijn mond zijn boos dat de RET vol gend jaar 23 miljoen gulden moet bezuinigen, bovenop de toch ai pittige bezuinigingen van de afge lopen jaren. Maar in een brief aan de Tweede Kamer schrijft Jorrits ma luchtig „dat ik van mening ben dat Rotterdam er niet 23 mil joen op achteruit gaat, maar juist 23 miljoen gulden op vooruit". De minister wijst 'daarbij op het ingewikkelde bekostigingssys teem. Rotterdam zit in een over gangsregeling van een oud naar een nieuw bekostigingssysteem. Zou de oude overgangsregeling gehandhaafd zijn, dan zou Rotter dam 46 miljoen gulden minder hebben ontvangen dan nu het ge val is, aldus de minister. In een re actie hierop meldt de Rotterdam se wethouder Van der Tak dat Jor ritsma hiermee een yerkeerd beeld neerzet „De dingen zijn niet als ze lijken". Volgens Van der Tak is de nu door de minister genoemde 46 miljoen nooit 'hard' geweest. Het bedrag was de uitkomst van technische aanscherpingen terwijl voor ie dereen duidelijk was dat het be drag geen enkel verband hield met de realiteit. Bovendien was er geen termijn aan verbonden. Maar de 23 miljoen die Rotterdam nu moet opbrengen zijn wel dege lijk hard. en moeten bovendien in een jaar worden opgebracht. Van der Tak zegt niet te begrijpen dat de minister zo hardnekkig haar zin doordrijft met de forse bezui nigingen op vooral het Rotter damse openbaar vervoer. Rotterdam moet in vergelijking met de andere grote steden veel bezuinigen omdat de minister de onderhoudskosten voor de metro niet langer wil vergoeden. Rotter dam heeft de grootste metro-om zet (twee keer zo hoog als Amster dam) en daardoor een relatief duur tram- en busnet. Volgens Van der Tak leiden de plannen van Jorritsma ertoe dat gebieden zonder metro financieel profite ren, en dat de nu nog winstgeven de Rotterdamse metro straks niet meer vooruit kan. Verder moeten de vervoerders in alle grote ste den relatief veel inleveren ten ba te van vervoerders in dunbevolk te gebieden. Nu Jorritsma vasthoudt aan haar Rot- r zo ver te krijgen dat die de plannen^ stelt. bezuinigingsplannen poogt terdam de Tweede Kamer zo luiiawAdUtaiui 'üzv>'j aCI Rotterdam Bij de afsluiting van het Terbregseplein, waar onder meer een vrachtwagenstrook wordt aangelegd, had Rijkswater staat rekening gehouden met de vakantieperiodes in het zuiden van het land. Omdat het volgens die berekeningen eind juli, begin augustus het minst druk zou zijn op de doorgaande route naar Rot terdam (A16) werd besloten de werkzaamheden in die periode uit te voeren. Hoofd dienstkring Delft S. P. Ber- revoets van Rijkswaterstaat vult aan dat de opmerkelijke drukte niet alleen voor dat deel van het wegennet geldt Ook op de A 27 richting Gorinchem en Utrecht is het momenteel drukker dan nor maal in de vakantieperiode. „Er zijn blijkbaar veel minder men sen met vakantie dan werd ver wacht," concludeert Berrevoets. De files van begin deze week wer den vooral veroorzaakt door te ho ge vrachtwagens. Sensoren langs de weg reageren hierop door weg- vakken af te sluiten: groene pijlen boven de weg worden rode Mui zen, en slagbomen klappen naar beneden. Een file is dan snel ge vormd. Inmiddels heeft Rijkswaterstaat tijdens de spitsuren een mede werker bij de Beneluxtunnel ge posteerd. Zodra er een hoogtemel ding komt, ioodst hij de in over treding zijnde vrachtwagen van de weg zodat de stremming tot een minimum beperkt blijft. „Dan is er nog het probleem in de Beneluxtunnel zelf," vult Berre- voets aan. „Vooral zware vracht wagens trekken heel langzaam op als ze eventjes hebben stil ge staan. Dat werkt onmiddellijk door op het achterop komende verkeer." Rijkswaterstaat zegt dat het on mogelijk is het sluipverkeer in de stad Rotterdam tegen te gaan. „We kunnen die wegen moeilijk gaan afsluiten," aldus Berrevoets. „Wij verwijzen niemand de stad in. Het zijn hoofdzakelijk mensen uit Rotterdam en omgeving die de situatie goed kennen en een eigen manier zoeken om aan de files te ontsnappen." Niettemin oordelen Rijkswater staat en de politie positief over de organisatorische gang van zaken rond de afsluiting. Betrokkenen gaan volgende week weer rond de tafel zitten om de gehele eerste week van de afsluiting uitgebreid onder de loep te nemen. RotterdamHet werk aan de Van Brienenoordbrag blijft moeizaam verlopen. Onderzoek aan de on derkant van de brug naar roest en naar de oorzaak van de vorige week ontdekte haarscheurtjes is nu al twee dagen vertraagd. Oor zaak is de bouwvakvakantie. Stei gers die aan de onderkant van de brug moeten worden bevestigd waren daardoor nauwelijks te krijgen. Inmiddels is een steiger bouwer gevonden ep is het de be doeling dat 'deskundigen van Rijkswaterstaat morgen met hun onderzoek beginnen. Rijkswater staat hoopt nu dat het onderzoek vrijdag kan worden afgerond. In verband met de steigerbouw bly ft een rijstrook afgesloten. Rotterdam De 43-jarige vrouw die vrijdag bij een aanrijding in de Zaagmolenstraat in het Oude Noorden ernstig gewond raakte, is gisteren aan haar verwondin gen overleden. Het slachtóffei* werd op een oversteekplaats aam gereden door een 22-jarige Rotter dammer die een bestelbusje, be stuurde. Zij werd in kritieke toe stand met een spoed transport naar het ziekenhuis overge bracht Tegen de man werd pro ces-verbaal opgemaakt Rotterdam Een 27-jarige man uit Alkmaar is gisteravond op de Middenbaan-Noord in Hoogvliet in de rug gestoken. Het slachtof fer kwam een groepje van zes per sonen tegen. Een van die mannen liep tegen hem aan en toen de Alkmaarder daar iets van zei, werd hij gestoken. r iJ Door Kor Kegel Rotterdam Wel Spijkenisse er bij, maar niet de rest van Voome- Putten. En ook de gemeenten Bleiswijk en Krimpen aan den IJssel kunnen afvallen. De stads provincie Rotterdam moet een kleiner gebied omvatten dan waar tot nu toe sprake van is geweest. Dat standpunt gaat PvdA-gedepu- teerde G. Brouwer op 19 augustus verdedigen in een vergadering van het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Brouwer weet niet of er binnen het WD/CDA/PvdA-college een draagvlak voor bestaat, maar hij meent zijn partijgenoot J. Wolf achter zich te hebben. De voor de Rotterdamse regio primair ver antwoordelijke provinciebestuur der Brouwer vindt dat de stads provincie een compact, grootste delijk bestuur moet opleveren. De groenere gemeenten van Voome- Putten horen daar niet bij. Brou wer wil adviseren om Wcstvoamc, Bemisse, Brielle en Helle- voetsluis buiten de stadsprovin cie te houden. Over de gemeente Krimpen aan den IJssel heeft hij zyn twijfels: hij ziet niet direct een toegevoegde waarde voor Krimpen om de grootstedelijke problematiek van Rotterdam te helpen oplossen. De gemeente Bleiswijk kan volgens hem ook buiten de stadsprovincie vallen. „Maar als Bleiswijk er wel bij blijft, dan moet Zevenhuizen- Moerkapelle er ook bij, want daar gelden exact dezelfde criteria voor," aldus Brouwer gisteren tij dens zijn vakantie. In het 'plaatje' van Rotterdammer Brouwer zal de stadsprovincie nog slechts uit twaalf gemeenten bestaan, in plaats van de achttien die op dit moment de Stadsregio Rotterdam vormen. De Stadsre gio is bedoeld als voorloper van de stadsprovincie. Brouwer: „Ik wil terug naar de roots. Ooit wilden we een sterk regiobestuur om de grote-stadsproblemen te kunnen oplossen. Dan wil ik vooral uit gaan van dc agglomeratie, niet van de gemeenten die daar buiten vallen." Brouwer ontkent dat hij een 'bekering' heeft doorgemaakt. Enkele jaren geleden leidden op merkingen van Brouwer in het Rotterdams Dagblad tot kritische vragen in het provinciebestuur van Zuid-Holland. De gedepu teerde had zich er toen een voor stander van betoond om behalve de Hoeksche Waard en de Drecht- streek ook het Westland bij de stadsprovincie Rotterdam onder te brengen. Nu bepleit hij juist een verkleining van de stadspro vincie. „Het ligt er maar aan welk con cept je kiest," verklaart Brouwer. In een regionaal bestuur met een accent op economische en mobili teitsvraagstukken ligt een voor keur voor een grotere stadspro vincie voor de hand, vindt hij, maar in een meer grootstedelijk bestuur hoeft volgens hem de groene omgeving geen rol te spe len. De nu nog redelijk groene ge meenten Albrandswaard (Rhoon en Poortugaal) en Barendrccht horen er volgens hem wel bij, van wege hun gigantische bouwopga- ve (de Vinex-locatie Camisselan- de/Portland, voorheen aangeduid als Smitshoek). Bekend is dat Brouwer scherp on derscheid maakt tussen stad en provincie. Een stadsprovincie is volgens hem een minder logisch fenomeen. Brouwer is geen tegen stander van een agglomeratiege meente (schaalvergroting van de gemeente Rotterdam door toevoe ging ofwel annexatie van de om liggende gemeenten). Het door Rotterdamse raadsleden en amb tenaren voorgestane Hamburg model spreekt hem aan: in dat ge val is Groot-Rotterdam zowel pro vincie als gemeente. Voor dit mo del is overigens een wijziging van de Grondwet nodig. Compact Dit idee ontmoet ook binnen het dagelijks bestuur van de provin cie Zuid-Holland sympathie. Maar Brouwer is benieuwd hoe zijn voorstel valt om de grenzen van de beoogde stadsprovincie zo te wijzigen, dat het een kleiner ge bied omvat dan waar tot nu toe aan gedacht was. D66-statenlid mr. L. C. Verstegen heeft getracht met schriftelijke vragen te achter halen wat het college van GS be doelt met een 'compacte stadspro vincie'. Verstegen had de indruk dat het standpunt van de provin cie Zuid-Holland niet goed was overgebracht in een hoorzitting van de vaste kamercommissie van Binnenlandse Zaken op 5 ju ni. Ze vroeg het college om ophel dering. Het college antwoordt nu by mon de van de commissaris van de ko ningin, J. M. Leemhuis-Stout, en griffier A J. Korff dat een bandop name van de hoorzitting niet be schikbaar is voor personen buiten de Tweede Kamer en dat er geen verslag van is gemaakt. Wel geeft het college aan wat het met een compacte stadsprovincie bedoelt: „In onze opvatting gaat een com pacte stadsprovincie in elk geval de grenzen van het kaderwetge bied stadsregio Rotterdam niet te buiten. De compacte stadsprovin cie bevat die gemeenten die kun nen bijdragen aan de oplossing van de grootstedelijke problema tiek in de regio." Op 29 augustus wordt een advies hierover van GS voorgelegd op een gezamenlijke vergadering van de statencommissies Milieu Rotterdam en personeel, finan ciën en bestuurlijke aangelegen- Brouwen „Spijkenisse wel, maar niet de plattelandsge meenten." Archieffoto Rotterdams Dagblad heden. Tien dagen tevoren zal Brouwer zijn 'krimpadvies' in het college van GS verdedigen. Aan het standpunt van GS is een in spraakprocedure voorafgegaan waarbij alle gemeenten in Zuid- Holland betrokken zijn geweest; deze Arhi-procedure zal na het ad vies van GS en het commentaar van Provinciale Staten nog niet zijn afgerond, want dan gaat het Herindelingsplan voor de stads provincie Rotterdam nog de in spraak in voor de inwoners, be drijfsleven en maatschappelijke organisaties.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2