Sprookjesachtige koeien laten plein weer spreken fl Naar links De dubbele petten van de wethouder Voel je portemonnee (2) Zwemvierdaagse Bieb gesloten ïnloopochtenden Wandeling De Plantage Ideeënbus Koudetoeslag Rotterdams Dagblad m *1 VA I Woensdag 23 juli 1997 Vorige week vergeleek ik op deze plaats de toegangsprijzen van de Vlaardingse Stadsgehoorzaal met die van theater de Veste in Delft. Ik rekende voor dat het Vlaardingse kaartje gemiddeld niet alleen 60 cent duurder is, maar ook dat het aantel betaalbare voorstellingen (toegangsprijs lager dan 40 gulden) in Vlaardingen beduidend lager ligt (Vlaardingen: 66 procent, Delft: 76 procent). Maar zelfs dat beeld is geflatteerd, blijkt bij een nadere beschouwing. Want het Vlaardingse programma bevat zes zogeheten try-outs. Dat zijn voorstellingen, die een artiest gebruikt om zijn programma te testen. Doorgaans zijn ze goedkoper, waardoor de toegangsprijs ook wat lager kan liggen. Omdat Delft slechts vier try-outs heeft, bete kent dit dat het Vlaardingse gemiddelde voor de overige voorstellin gen nog wat ongunstiger uitvalt. De kwaüteitsvergelijking, die ik vorige week beloofde, houdt u van mij tegoed. Want toen ik mijn krantenbak aan het uitmesten was, kwam de seizoensbrochure 1995-1986 tevoorschijn. Dus weer mijn pocketcalculator gepakt en aan het rekenen geslagen. Even het ge heugen opfrissen: het aantal voorstellingen in het komend seizoen bedraagt 99 met een gemiddelde toegangsprijs van 34,80 gulden; in het seizoen 1996-1997 lagen deze qjfersop 109 en35,72 (inclusief kof fie en pauzeconsumptie). Wat blijkt uit mijn nieuwe exercitie? In het seizoen 1995-1996 be droeg het aantel voorstellingen 153 (1) met een gemiddelde toegangs prijs van 25,94 gulden. Dus in één jaar tijd heeft de Stadsgehoorzaal het kaartje 10 gulden duurder gemaakt Ongeveer de helft daarvan is opgesoupeerd door de twee consumpties. Kijft een verhoging van 5 gulden. Tel uitje winst, want my maak je met wys dat de voortellin gen tussen 1996 en 1997 20 procent duurder zijn geworden., - Ernstiger vind ik evenwel de drastische teruggang in het aantal be taalbare voorstellingen. In 1995-1996 lag 89 procent van de voorstel lingen onder de 40 gulden-grens, een jaar later 68 procenten komend seizoen een magere 66 procent Drie seizoenen geleden kwam het pu bliek met de niet al te grote beurs dus nog volop aan zijn trekken in -Vlaardingen; dat kan van het komend seizoen niet worden gezegd. teBat blijkt vooral wanneer we naar de allergoedkoopste voorstdlin- i gen kijken. Komend theaterseizoen zijn er 17 voorstellingen (17 pro cent) in de prijsklasse tot 25 gulden; in het seizoen 1996-1997 waren dat er 15 (14 procent), maar een jaar eerder (houd u vast?) 128 (84pro- „cent), waarvan zelfs 59 goedkoper dan 20 gulden. r Op de omslag van de nieuwe seizoensbrochure prijkt een lege zaal Ik ^begrijp nu waarom. •m DICK VAN DER LUGT Vlaardingen Va*t28 juli tot en met 1 augustus wordt in sportpark De*Vijfsluizen de 28ste Nationale Zwemvierdaagse gehouden. Het Shell-park dat over een 25 meter lang openluchtbad beschikt, stelt het zwembad tijdens de vierdaagse open voor iedereen die mee wil doen. Kin deren tot 12 jaar zwemmen een afstand van 250 me ter, de anderen leggen het dubbele af. Van maandag tot en met vrijdag kan er om 18.30 uur worden gestart. Deelnemerskaarten voor de zwem vierdaagse kosten ƒ12,50 en kunnen bij het sport park aan de Mr. L. A. Kesperweg worden gekocht. Voor de bibliotheekfilialen Westwyk en Babberspol- der breekt de jaarlykse vakantieperiode aan. De Westwyk is gesloten van 28 juli tot en met9 augustus^ en ip de Babberspblder gaan de deuren van 4 tot 16~ Tt. VI TT augustUS 'óp Slot. Vóór Vlaardingers die in de vakan tie door willen lezen blijven de hoofdvestiging in de Waalstraat en het filiaal in winkelcentrum De Loper geopend. Schiedam De koffie-inloopochtenden bij de stichting SVO gaan tijdens de zomerperiode gewoon door. Gedurende de maanden juli en augustus worden wel de openings tijden aangepast. Vrijdagmorgen van 10.00 tot 13.00 uurJeunnen vrouwen terecht op het Broersveld 142. Tydens deze periode is er echter geen kinderopvang. D£ kinderen kunnen wel worden meegenomen naar dakoffieochtend. Vanaf 5 september zijn de leidsters vaffde kinderopvang weer aanwezig. Dan wordt ook debar op donderdagavond weer geopend. -oor. e Op zondag 27 juli houdt de afdeling Natuurontwikke ling van de gemeente Schiedam een rondleiding door één van de oudste stadsparken van Nederland: De-Plantage. De heer Van Oorschot van de hoofdaf deling Groenvoorziening en Natuur leidt de wande ling. Tijdens de rondleiding vertelt hij wat meer over de geschiedenis van de stad en over de bezienswaar digheden. De rondleiding begint om 11.00 uur bij de ingang van de VWaan de Buitenhavenwegen. Deel name is gratis. Maassluis Maassluizers met goede ideeën kunnen die sinds kort kwijt in de ideeënbus by het informatiecentrum in de hal van het stadhuis. De ideeënbus is ervoor ie dereen die in de gemeente iets ingevoerd of veran- deitfjvil zien. Jaarlijks beloont het college van b en w goéde en bruikbare tips met een prijs: een trofee of eeiWeunstwerk. Levert een idee een belangrijke kos- tei$j|sparing op bij de gemeente dan kan er tevens een-geldbedrag voor de bedenker ervan inzitten. De vertterc afhandeling van de inzendingen komt in hancTen van een speciale ideeënbuscommissie, be staande uit vertegenwoordigers van het manage mentteam, de ondernemingsraad, het stafbureau personeel en organisatie en de afdeling kabinet, communicatie en juridische zaken. Zij berichten de inzenders over de afhandeling van het idee. In het in formatiecentrum ligt de folder 'Heeft u een idee...? Kom er dan mee!' waarin de spelregels voor het in- dienen van een idee worden uitgelegd. Tips kunnen ook worden opgestuurd onder vermelding van Idee enbus, Antwoordnummer 55,3140 AB Maassluis. Voor de afgelopen winter is er voor de oudjes geen koudetoeslag. Als er voor de Spaanse trappen in het centrum van Vlaardingen heel veel geld tekort is, kan de gemeente wel even dokken. Tel maar uit je winst. Het geld komt uit een zeer ruime beurs en die hebben de ouderen niet achter de hand. Is het nu zo erg voor het Vlaardingse gemeentebe stuur om de 65-plussers en minima alsnog een snip te geven? Wees toch niet zo karig! Het zal voor hon derd procent de stad wel ten goede komen. Antoinette van den Berg (74 jaar), Vlaardingen. Redactie Waterweg: Menno Haddeman, Ben van Haren, Danielle Hermans, Deslree van derJagt, Judith van Klaveren, Marietta OlstJioom, Jan Rozendaal Overde Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Sander Son nemans Telefoon 2732700 4004310 Door Kor Kegel Dick van der Lugt heeft van zijn onderwijs genoten, schrijft hij. Ik geloof dat graag. Maar hij heeft er van niets geleerd. In de school banken konden alleen de opbol lingen van ontluikende klasge nootjes hem opwinden. Een an der probeert nog tijdens repeti ties te spieken, maar Dick van der Lugt loerde naar zachte velle tjes en blote benen. Ik denk dat hij toen al die schuinse blik had, waarmee hij in café De Steeg of D'Oude Stoep nog altijd naar de meisjes gluurt. Hij is docent ge worden in de journalistiek en re ken maar dat hij nog altijd van het onderwys geniet, met al die pennedrift van jonge vrouwelijke studenten om hem heen. Wat maakte het hem in de dagen van zijn jeugd uit of het Rotter damse of Vlaardingse meisjes waren? Niets. Kut is kut, las hij by Jan Wolkers, Dat was riskante stof voor een jongen die, ontwor teld doordat hij Rotterdam verla ten had en zoekend naar een nieuw identificatiepunt, over- Door Desiree van der Jagt Schiedam Beestachtig groot worden ze. De twee 'pratende' koeienkoppen die een centrale plek in gaan ne men op de Koemarkt. Geïn spireerd door de heilige koe, de schilderijen van Paulus Potter, maar ook door Lucky Luke. Door de grootte en de sprookjesachtige uitvoering zullen de twee koppen een markante plaats innemen op het warrigste plein van Schiedam. Beeldend kunste naar Aijen Lancel, een bui tenstaander uit Amsterdam, heeft alle facetten van de Koemarkt met elkaar gecom bineerd en kon uiteindelijk niet anders dan de koe in een kunstwerk vast te leggen. De eerste kennismaking met de Koemarkt .was-niet één:, van. de aangenaamste'uit het leven van de 36-jarige kunstenaar uit Am sterdam. „Direct nadat ik de op dracht voor een ontwerp had ge kregen, ben ik gewapend met een fototoestel naar Schiedam geto gen. Ik heb een broodje vis ge haald en kon alleen maar denken, mijn god wat moet je hier mee," vertelt hy op een terras dat uit kijkt op de Koemarkt. „Het is zo'n in: .kkeld plein. Het is zo ont- zetiend vol, Kijk, je kunt hier net langs lopen. Mijn eerste impuls was dan ook om dingen weg te ha len." Dat weghalen bracht hem na zijn tweede bezoek op het idee om op de twee pilaren gigantische kop pen neer te 2etten. „Na de eerste bespreking ging ik naar huis en het enige wat door mijn hoofd spookte was dat die blauwe balk weg moest. Dat ding zat voor mijn gevoel ernstig in de weg." Van koeienkoppen was toen nog geen sprake. „Ik wilde iets sprookjesachtig neerzetten tegen al die formele gebouwtjes op de achtergrond." De inspiratie moest van Alice in Wonderland komen. „Ik heb er heel erg veel figuren uit getekend en ik had er nog heel veel kunnen tekenen, maar het klopte niet. De beeltenissen moesten wat met de omgeving te maken hebben en het kon gewoon niet anders dat daar koeienkop pen zouden komen. Het is een Door Jan Rozendaal Vlaardingen „Dit is eens maar nooit weer," zeiden burgemeester Stam en de bewaker van de lege schatkist van Vlaardingen, wet houder Roijers herhaaldelijk tij dens de discussie over het Holy Ziekenhuis en de gemeentelijke bijdrage van een miljoen gulden. Dat was bij de laatste raadsverga dering voor de vakantie. Ondanks dat wethouder Van deT Windt per 1 augustus geen deel meer uitmaakt van het bestuur van het Holy Ziekenhuis, wordt na de vakantie de discussie echter vervolgd. Want het gemeentebe stuur wil nooit meer in zo'n situ atie worden gedwongen. Maar ook omdat de vier wethouders bij elkaar veertig nevenfuncties in diverse besturen blijken te heb ben, zoals het Rotterdams Dag blad gisteren meldde. Er zijn drie belangrijke afwegin gen te maken voor de gemeente- laad in de discussie over de ne venfuncties: financiële verplich tingen, bestuurlijke helderheid en integriteit. Om maar eens met het geld te be ginnen. Ondanks dat Vlaardingen krap bij kas zit is dat zeker niet het belangrijkste bezwaar. Hoe zei Roijers dat ook weer? „De ge meente Vlaardingen heeft altijd spoeld werd met de complete middelbare meisjesschool die de kantine binnenstroomde waar hij ais hbs-klant zijn boterhamme tjes at. Daar zat hij. Met een brandend verlangen en er geen richting aan kunnen gevend, want: zonder voorkeuren. Waar Han van der Horst en Comelis Pons op hun ouwe dag nog de held van alle meisjes uit hun woonplaats wil len zijn, door op hun massale missverkiezing de Sehiedamse en Vlaardingse schonen uit te venten, daar worstelt Dick van der Lugt met een onbestemde hunkering - ja, naar wat? Naar alles en niets tegelijk. Hij weet het niet en wat zien we in zo'n ge val? Als je hem dan behulpzaam het Schiedammerschap aanreikt, dan byt hij van zich af, dan snauwt hij dat ik lieg en dat hij vlees noch vis is, haringkop noch jeneverneus, hij wil niet vastge pind worden, hy spartelt als een postmodernist in het woestijn zand. Maar wy weten wel beter. Op school in Rotterdam en Vlaardin gen leerde hij niks, maar zijn be wustwording begon in Schiedam. Daar gaf hij in de Havenloods ui ting aan zijn prille maatschappe lijke verkenningen, 't was opval lend links voor een jongeman die zonder voorkeuren toch overal van wil snoepen. Als je Schiedam in de atlas opzoekt, is het geen wonder dat Dick van der Lugt in Vlaardingen terechtkwam: dat lag links. Met een hoog promillage Schiedam in z'n bloed belandde hij te Vlaardingen en daar ging het weer bergafwaarts: een grim mige uitspatting, eenmaal per week, m hooguit 150 millimeter tekst is al wat wy van deze docent in de journalistiek nog mogen vernemen In Schiedam was hij een groot man. m Vlaardingen is hy een dunne zure. zoals Lévi Weemoedt hem ooit kenschetste. Zijn talenten liggen begraven in het Hof. maar geen hond die weet waar m het Hof. Zo loopt hy dolend rond. oefent voor zombie, de weg kwijt, een schipbreuke ling op het droge. En dat is nu mijn punt: het is met eens zijn schuld, maar die van zijn stad. Zo gaat Vlaardingen met haar getalenteerde inwoners om. Vlaardingen stuurde vissers de zee op, maar velen kwamen met weerom. Denkt u dal de hui zen waar Fungus en de Amazing Stroopwafels woonden al met ereplaatjes voorzien zijn? Wel nee, in het stadhuis weten ze am per nog wat Fungus was. De Vlaardingen-cultuur, waar die stad zo prat op gaat, is duizenden jaren oud en daarom merk je daar niets meer van. Vlaardingen heeft een droeve cultuur nu, waarin Annet Braad het artistie ke hoogtepunt is. Een streekmu seum, een lokale gehoorzaal en een Westhavenkade die naar ou de haring ruikt. Vlaaardingen, dat spreek je uit alsof je kotsend over de wc-pot hangt. Nee, dan Schiedam! Internatio naal klimaat, kunstenaars van naam en faam, een theater dat al voordat het opengaat met verhe ven cultuurtempels (Parma) wordt vergeleken, en voortreffe lijke jenever. Ik begrijp wel waar om Dick van der Lugt zich aan de Sehiedams-Vlaardingse buren strijd onttrekt. Hij zou het verhe zen als hy het voor Vlaardingen opneemt, maar erger nog is dat hy er geen reden toe heeft het voor zo'n koude, onbarmhartige stad op te nemen. En bovendien wil die likkebaard de Sehiedamse vrouwen nog onder ogen kunnen komen, want je weet maar nooit. Kor Kegel, journalist te Schiedam, slaat terug. Hij rea geert op Dtck van der Lugt, do cent in de journalistiek en colum nist uit Vlaardingen, die op zijn beurt zaterdag weer reageert. De polemiek tussen Sehiedamse en Vlaardingse scribenten is onder deel wan de Kunstestafette. Eerde re afleveringen verschenen in het Rotterdams Dagblad van 2, 5, 9, 12, WenlQjuli met een nieuwe cast. De hoofdrol van Kees van der Windt is overge nomen door Aart Kool. Hoewel de voorstelling nog niet is gestart, is de teneur van het ver haal duidelijk. Het wordt balance ren op de bestuurlijke even- wichtsbalk. De wethouder die van zijn baas (de gemeenteraad) het één moet doen, terwijl de baas in kwestie (de GGD-directeur, aan wie steun is gegeven) het anders wil. Een lastig probleem - maar een goed vervolg biedt wat extra's - dat zich bij de GGD voordoet, is dat Kool het bestuur vormt met zijn collega-wethouders uit Schiedam en Maassluis. In de twee buurgemeenten is (nog) geen aanleiding om de discussie over de nevenfuncties van de wet houders op te rakelen, dus zal het er ook voorlopig niet - onderwerp voor het verkiezingsprogramma - van komen. Want Vlaardingu; zal niet streven naar een uitzon deringspositie binnen de gemeen schappelijk regeling die de GGD is. Dat betekent in elk geval dat de kostuumontwerpers voor de be stuurlijke poppenkast zich weer kunnen gaan toeleggen op het maken van petten. Verschillend van ontwerp, maar passend op hetzelfde wethoudershoofd. Woensdag 23 ju li SCHIEDAM Thurlede. Bingomiddag, 14.00u. Hemaplein. Jeugdland, creativiteit, 14-OOu. Vlaardlngerdijk. Jeugd land, sporten spel, 14.15u. Dc de 4 Molens. Damesbiljart, 18.00- 22.00uenkoersbaU8.30-22.00u. ROTTERDAM Imax. Ring of Fire. 13*15u; Super Speedway 14 en 16u. Diergaarde Blijdorp. Zoo detective. De Molen wei. Jeugdvakantie paspoort, 9- 16u. Wllgenhof. Rugzakroute door het Berg- en Broekpa rk, 13-15.30U. Strand Hoek van Holland. Strand- 6-daagse, start tussen 9 en lOu. Museumpark. Kïnderverblijfplaats, 12-18u. Plaswijckpark. Watje zegt dat ben je zelf, 15u, Tent op de Wil- helminapier. Kindervoorstelling, 15u. Wilhelminakade. Wüheimi- na's Zomers 1997, div.tijden. Donderdag 24 juli VLAARDINGEN Grote kerk. Lunchconcert Aad Zou tendijk, 12.45-13.15u.Theater-en eetcafé De planken op. The jive kings (Rocken roll), 21.00u, SCHIEDAM Schoolplein. Jeugdland, creativi teit, lO.OOu. Edisonplein. Jeugd land, spefctrcuit, 10.15u. Frans Halspleln. Jeugdland, theater, 10.30u. Wijkcentrum Nieuwiand. Jeugdland, theater, 14.00u. Fran3- halspleln. Jeugdland, creativiteit, 14.00u. De Regenboog. Jeugd land, spelcircuit, 14,15u. ROTTERDAM #jr Imax. Ring of Fire. 13-15u; Su^er Speedway 14 en 16u. Diergaarde Blijdorp. Zoo detective: Zooryej- avonden,tot21.30u. De Molenwei. Jeugdvakantie paspoort, 9-16u. Wil genhof. Rugzakroute door het Berg en Broekpark, 13-15.30u. Strand Hoek van Holland. Strand-6-daag- se, start tussen 9 en lOuMuseum park. Kinderverblijfplaats, 12-18u. Laurenskerk. Middagpauze con cert, 12.45u. ROTTERDAM Cinerama 1: 'Bean, The Ultimate Di saster Movie'Jai) dag. 13.15-16- 18.45-21.30. Cinerama 2: 'Happy Gilmore' (al) dag.13.15-16-13.45- 21.30. Cinerama 3: 'All Stars' (al) dag. 16-18.45-21.30. Cinerama 4: "Jim Carrey Liar L/ar' (al) dag.16- 18.45-21.30. Cinerama 5: 'Jungle 2 Jungle' (ai) dag. 13.15-16.; The Ghost and the Darkness' (12) dag. 18.45-21,30. /max Theater: 'Super Speedway' (al) dag. 14-16- 20.45 do.vr.ma.di.wo ook 17.30. 'Ring of FIre' (al) dag.13-15. 'Speed 2: Cruise Control' (12) dag. 18.30- 21.50. 'Microcosmos' (al)za.zo,17. Untarenl;dag.21.30{16)do. 'De nieuwe moeder'; vr.Twister'; za.en ma. 'Sleepers'; zo.en di. 'ComoApya Para Chocolate'; wo. 'Beautiful Thing'; Venster h 'Lost Highway" (16) dag. 22. Venster 2: dag. 2L3j!) do.en wo. Vacas' (16); vr. 'Marcello Mastroianni in: De Eso No Se (16); za. 'Marcello Mastroianruie; Un, Deux, Trois Soletl' (al); zo.en dl. 'Ene Rohmer retro: Conté de Pyrv- temps' (16); ma. 'Les Film du Para dis: Ju Doun'Venster 3:21.30 (16) do.'Clint Eastwood in: The Good, The Bad and The Ugly'; vr. 'Dolores C'a»- bome' za, 'Clint Eastwood in: Heart break Ridge"; zo. 'Laagland'; ma. 'Midzomeravond-Sneak'; di. The Brothers McMullen';wo. The Day the Sun Turned Cold' Venster 4: 'Love and Other Catastrophes' (16) dag.22. Lumlère 1: 'Speed 2: Cause Control' (12) dag.13.15-16-18.45- 21.30. Lumière 2: Two Days in the Valley' (16) dag.16-18.45,21.30. Lumiére 3: 'Fly Away' (al) dag.13.15-15.45-18.15.; The En glish Patient' (12) dag. 20.45. Lu mière 4: The Funeral" (16) dag.18.45-21.30. Rexane: "Holly wood Goes Hard' (16) do.t/m zo'. doorl .voorst. "Zwoele nachten op Ibi- za'jlS) ma.Vmv/o. doorl.voorst Pa- thé: 'Bean, The Ultimate Disaster Movie' (al) dag. 'Scream' (16) dag. 11.20-14.10-16.40-19.10-21.50. The Fifth Element' (12) dag. 18.15- 21.15di.vervalt21.15. 'Con Air' (16) dag. 11-13.35-16.10-18.45- 21.30. 'Speed 2: Cruise Control' (12) dag. 11.40-14.35-18.25- 21.20. 'Jim Carrey Liar Liar* (al) dag. 18.05-20.10-22.15. "Howard Stem: Pnvate Parts' (al) dag.11.20- 13.55-16.30-19.05-21.40. 'Staying Alive with Facelift' (16) di.21.30. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: 'Men tn Black* (16) vr.za.00.15. Lu mière 2: 'Speed 2: Cause Control' (16; vr.za.00.15. Lumière 3: 'Scre am' (16) vr.za. 00.15. Lumière 4: 'Con Air' (16) vr.za. 00.15. Kindermatinees: Cinerama 3: 'La dy en de Vagebond' (a!) dag.13.15. Cinerama 5: 'Space Jam' (al) dag.13.15. Lumière 2: '101 echte Dalmatiers' (al) dag. 13.15. Lumiè re 4: 'lady en de Vagebond' (al) dag.13.15-16. Pathé: 'Lady en de Vagebond' (al) dag. 11.10-13,10- 15.10. 'Fly Away Home' (al) dag. 11* 13.20-15.40. Beeldend kunstenaar Arjen Lancel hurkt op de Koemarkt voor de twee 'pilaren' waarop nu de blauwe balk nog rust. De balk maakt plaats voor twee door Lancel ontworpen koeienkoppen. FotoGeuttde Heus/Roei Dijkstra voordeel datje als buitenstaander naar het plein kijkt en eigenlyk met een heel voor de hand liggen de oplossing op de proppen komt" De Koemarkt met de twee koeien koppen wordt opener, maar ook raarder, voorspelt Lancel. „Dat raarder is bijna niet mogelijk. Dat besef ik ook als ik hier zit." Toch zullen die reusachtige koeienkop pen bij het publiek reacties losma ken. „Ze krijgen een totemfunc tie, waardoor het plein ruimtelij- ker wordt. Door het sprookjesach tige karakter van het kunstwerk wordt het plein ook weer speelser. Het is een tegenwicht tegen het zakelijke karakter dat het nu heeft." Lancel is samen met een andere kunstenaar uitverkoren om een ontwerp te maken voor de Koe markt. Hij reageerde op een ad vertentie in een blad, waar 66 beeldende kunstenaars op heb ben gereageerd. Het aannemen van opdrachten wordt onder beel dende kunstenaars steeds accep tabeler en volgens Lancel is dat alleen maar een hele goede zaak. „We hebben in Nederland heel veel vernieuwende kunstenaars. Tot voor kort werden dit soort pro jecten ingevuld door omgeving- vormgevers. Dan ging het alleen om vorm en een kleurtje, maar van inhoud was weinig sprake." Ook de inrichting van de Koe markt laat volgens Lancel veel te wensen over. „Je ziet het vaker dat met pleinen heel onachtzaam wordt omgegaan. Er wordt maar van alles neergezet, terwijl juist op zo'n plein ontzettend veel men sen komen en het een centrale plek zou moeten zijn. De Koe markt zou een soort centrumfunc tie moeten hebben, maar het mist behaaglijkheid en identiteit." De pleinvrees, die hij overal consta teert, geeft hem meteen ook een vreemde verantwoordelijkheid, „Wat hier wordt neergezet, staat hier voor jaren. Daar heb ik ook rekening mee gehouden." De twee koeienkoppen zullen aan het einde van het jaar op de twee pijlers op de Koemarkt worden neergezet, hoopt Lancel. „Het mooiste zou zyn als ik de koppen nog voor de vorst kan plaatsen en dat op hetzelfde moment de blau we balk weg wordt gehaald Of dat allemaal gaat lukken hangt vooral af van de adviescommissie. Die commissie wil eerst nog een definitief ontwerp zien. voordat Lancel over kan gaan tot het plaatsen van de twee koppen. „Dat is dezelfde commissie die twee jaar geleden goedkeuring gaf aan het plaatsen van die blau we balk. Misschien dat ze daar door zo voorzichtig zijn gewor den." geld. Het gaat erom waaraan je het uitgeeft." Een uitspraak waar aan hy waarschijnlijk nog vaak zal worden herinnerd, Natuurlijk hadden Roijers en de rest van de gemeenteraad het geld liever ergens anders aan uit gegeven, dan aan het ruimen van problemen bij het Holy Zieken huis. Een dergelijke situatie moet bij de -net als het Holy Zieken huis- te verzelfstandigen BV Parkeergarage, waar wethouder Van der Steen president-commis saris is en in de huidige situatie in de raad van toezicht of zoiets zou komen, dan ook worden voorko men, Daarover is vriend en vijand het eens. Binnen het college gaan ook stemmen op om wat te doen aan het feit dat twee wethouders (Kool en Roijers) 'aandeelhouder' zijn in Don/Erka. Dat-is de drukkerij die de gemeente heeft opgekocht nadat deze verloren dreigde te gaan als belangrijke opdrachtge ver voor het Toeleveringsbedrijf Vlaardingen. Maar wat als Don/ Erka in de malaise raakt? In hoe verre is of voelt de gemeente Vlaardingen zich dan verantwoor delijk? Daarmee komen we op de afwe gingen in bet kader van de be stuurlijke helderheid en integri teit, die in elkaar overvloeien. Ju risten hadden uitgezocht dat de gemeente niet verplicht was om bij het verzelfstandigde Holy Zie kenhuis bij te springen. Het was 'de morele verplichting' om er voor te zorgen dat de met gedwon gen ontslag bedreigde medewer kers niet zonder sociaal verant woorde afvloeiingsregeling op straat zouden moeten worden ge zet. Een motivering die is te ver dedigen. Falen Maar wat zegt men op de straat en ook in de wandelgangen van het stadhuis? „Met dat miljoen wordt het falen van wethouder Van der Windt als bestuurslid van het Ho ly Ziekenhuis afgekocht" De col legeleden stellen daar echter te genover, dat Van der Windt er niet by zat als wij over het Holy Ziekenhuis praatten'. In dat soort poppenkast gelooft de man op de straat natuurlijk niet. En terecht. Ook al zou Van der Windt steeds de collegekamer hebben verlaten, buiten die vergaderzaal praat hij ook met zijn collega-wethouders. In elk geval met zijn pet als be stuursvoorzitter van het zieken huis, maar nog steeds dezelfde Kees van der Wmdt. Aan het eind van de Holy-affaire heeft ook Van der Windt toegege ven niet altijd raad te weten met die dubbele petten. Het niet wen selijk te achten. Laat staan wat ze er buiten die vergaderzalen van het stadhuis van denken. Dat soort situaties is dus onge wenst. Brengt hoe dan ook schade toe aan de politiek. En daarom staat er behalve de al genoemde nevenfuncties, nog eentje op de nominatie om eens door de ge meenteraad onder de loep te wor den genomen: het lidmaatschap van wethouder Kool in het dage lijks bestuur van de GGD. Even opfrissen: de directeur van de GGD wil, gesteund door zijn bestuur, verzelfstandigen. Maar een meerderheid van de gemeen teraad {waaronder Kools eigen partij het CDA) ziet daarin hele maal geen heil. Het scenario voor de volgende be stuurlijke poppenkastvoorstel ling is in de maak. Titel: De dub bele pet van een Vlaardingse wet houder 2. Omschrijving: Na de miljoenentreffer van Deel 1, is een nieuw verhaal geschreven

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3