16 CORRECT SUMMER SALE 49 mmmiM gg m Fietsen maken in het nieuwe land ROTTERDAM LAATSTE WEEK 'Alcoholstokers': geen strengere wetten 'Misbruik voorkom je echt niet door alcoholconsumptie hard aan te pakken' i ÊSèMië I ills ÉS £g ÏM^ II feite CORRECT PORTABLE AUDIO WALKMAN LUIDSPREKERS IN FERRARI ROOD COMPACTDISC/RADIO/CASSETTESPELER p mrnmmm mmm Sociale zekerheid in EU Rechten bij nul-urencontract Thuiszorg Vakantiewerk TEL.: 010-4.618.600 Rotterdams Dagblad Woensdag 23 juli 1997 In de drie Correcipanden kunt u nog 1 week profiteren van de CorrectSummerSale, de zomer opruiming van Correct Fantastische aanbiedingen gaan weg met hoge kortingen. Voor de Correct SummerSale aanbiedingen geldt: •MEENEEMPRMZEN SOMS MET EEN KLEIN KRASJE OF ZONDER DOOS MAAR ALTIJD MET VOLLEDIGE CORRECTGARANTIE AiWA SC-C55 WALKMAN LUIDSPREKERS Haal het maximale uil uw walkman n»t <ta compacte luidspreker. Iedere luidspreker heeft em Ingebouwde 5 WaS verstelter. DSL (Dynamic Super Linear Bass) zorgt aiuia AKTIEVE net voor dat bee^e meer lage tonen. Voorzien van volume regeling. In wil PER PAAR 139? Art Of. 24503 Correct Summit Prijs AIWA HStX200MK2 PORTABLE CASSETTE SPELER MET AUT0REVE8SE - Het anS-roliTiechanisirie zorgt voor een perfecte handloop. Voorzien van techniekkgnlu 17uur lang Igereetenopéénset batterijen, trrci. atstarxis- bedierOngin hetoorteteföonsnoer. .229? Artnr. 2225S groefV2226öro«l systeem. Door de energie zuinige PHILIPS PHILIPS AZ-1000 COMPACTDISC RADIO- CASSETTERECORDER Deze radio cassetterecorder is voorzien van een programmeerbare C!>sp©!er. D© rad to hesft ontvangst van FM-stereo, MG en L6. Compleel met cassettedeck, Dynamic Bass Boost Geschikt voor netvoeding en batteriien in zwart uitgevoerd. .•Alm. 49x16.5x22cm. 528?" «re. 3! 10! Het laatste twtfew de week is bij Cornet een super-uurtje. Op de BetywegUO km uml7.mot18.00 uur iedere zaterdag profiteren m een super-aanbieding. Voor deze aanbieding gekit zolang de voorraad strekten geen tektonische reserveringen of bestellingen mogelijk. SO NV De ontvanger heeft een digitale klok en een steeptimer met wekfunctie. In zwart uitgevoerd. Afm. (bxhxd) 18.5x12x35 cm. .X J399C- Aitnr. 1Ï I SONY ICF-SW 7600 t WERELDONTVANGER MET SSB Een digitaal inöeesvenster toont u nauwkeurig de frequentie. Daar- I naast heeft u 22 voorkeuzetoetsen 1 tot uw beschikking. Ontvangst van H LG, MG. KG en SSB statons. J OPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 9.00-18.00 uur, vrijdag 9.00-21.00 uur, zaterdag 9.00-18.00 uur. Voor de Summersale prijzen geldt Pinnen of contante betalingen. Creditcard betalingen zijn niet mogelijk. PIJNT- j mmmm mmmm De fietsenfabrikant Giant uit Taiwan was gewild in acht Europese Een maand geleden ging de fonkelnieuwe fabriek in Lelystad officieel landen. Om puur fiscale redenen dreigde Ierland de voorkeur te krij- open. In één van de jongste polder van Nederland worden nu van pptwSiSllell^FlE. - gen, maar Giant Europe bleef uiteindelijk behouden voor Nederland. Taiwanese frames gelikte Hollandse fietsen gemaakt. Door John de Graaff Lelystad Het kostte Leo Schoormans slechts twee avondjes. Meer tijd had hij niet nodig om zijn Taiwanese baas ervan te overtuigen dat de dertig miljoen gulden heus welbesteed waren. En zo kreeg Nederland, of beter gezegd Lelystad, 's werelds modernste assemblage- en productiefabriek van fietsen binnen haar grenzen. „Werkelijk iedereen wilde ons hebben, ook Ypenburg bij Den Haag is in beeld geweest," zegt de president-directeur van Giant Europe. „Lelystad, waar we na tuurlijk al tien jaar op kleinere schaal actief zijn, is ons echter in alles tegemoet gekomen. We heb ben een enorme locatie gekregen en de grondprijzen zij'n hier op z'n zachtst gezegd niet hoog." Met de keuze voor de polder, in het nieuwe land, kiest Giant over duidelijk voor groei. Over vyf jaar wil dit merk in Europa jaarlijks ruim een half miljoen sportieve fietsen verkopen, honderddui zend meer dan nu. Duitsland blijft waarschijnlijk de belang rijkste afnemer, gevolgd door Ne derland. Maar meer nog dan aan deze mooie vooruitzichten zegt Schoormans te hechten aan de sterk toegenomen flexibiliteit „Want flexibel waren we vroeger niet," vertelt hij tijdens een wan deling door de nieuwbouw. „Pro duceren in een land als Taiwan betekent simpelweg datje nauwe lijks kunt inspelen op de snel ver anderende vraag van de consu ment De levertijd is in zo5n geval bijvoorbeeld enorm, je praat al snel over een maand of vijf. En als je vijfentachtig modellen aan biedt, zijn er altijd wel drie of vier missers bij, bijvoorbeeld qua kleur. Maar als die bewuste exem plaren net in Taiwan op de boot zijn gezet, valt er niks meer te her- Labstraat Schoormans en zijn collega-direc teur Jan Derksen, de oud-schaat ser en -wielrenner, hebben aan die ongewenste situatie definitief een eind gemaakt. Taiwan stuurt alleen nog maar frames en voor vorken, somber in de grondverf; in Nederland maken ze er wel een gelikte fiets van, keurig in de lak. Vooral op dat laatste is Leo Schoormans trots, In Lelystad staat volgens hem de modernste lakstraat van Europa. De installa tie van 2500 vierkante meter kost te vijf miljoen gulden, maar is dan ook het toppunt van milieuvrien delijkheid, Tegen een achter grond van spoelwaterwanden worden de frames -vier stuks per minuut- met zogenoemde waterafdunbare lakken gespoten. „We gebruiken 35.000 kilo verf Giant-directeur Schoormans: *Wij kunnen geen fietsen maken van driehonderd gulden' Foto'sgpo per jaar. Hiervan komt ongeveer een tiende deel in het spoelwater terecht, maar dat wordt weer te ruggewonnen en als primer ge bruikt." De fabriek produceert bo vendien haar eigen gedeminerali- seerde water, dat nodig is voor het lakken op waterbasis. Kortom, het milieubeheer is gewaarborgd. De vraag dringt zich op of zo'n fiets uit Lelystad duurder wordt dan een Taiwanees exemplaar. „Ik denk het niet," reageert Schoormans. „Qua productie kost het hier meer, maar daartegen over geen hoge transportkosten en het op voorraad hebben van een groot aantal fietsen." Om al die fiere doelstellingen te kunnen realiseren, moet het per soneelsbestand van Giant Europe worden verdubbeld tot ongeveer honderdzeventig vaste medewer kers. In het hoogseizoen, als er vijftienhonderd tot zestienhon derd fietsen per dag moeten wor den gemaakt, zal nog eens een be roep worden gedaan op vijftig tot zestig tijdelijke krachten. „Gemiddeld zullen hier honderdt achtig mensen in dienst zijn," zegt Schoormans. Gevochten Giant, in 1972 opgericht, heeft zieh altijd gemanifesteerd in het Taiwan stuurt alleen nog maar frames en voorvorken, In Ne derland wordt er een gelikte fiets van gemaakt. midden- en topsegment. „En dan moet je denken aan fietsen van zeshonderd tot zevenduizend gul den, wij kunnen geen fiets maken van driehonderd gulden. We heb ben altijd gekozen voor kwaliteit, we hebben nooit gevochten voor de prijs," stelt de president-direc teur, zelf sinds 1986 in dienst bij de fietsenfabrikant Die strategie is succesvol geble ken, al moet worden gezégd, dat vooral in de jaren tachtig de popu lariteit van de ATB wel een hand je heeft geholpen. „Natuurlijk," zegt Schoormans. „Maar onder schat de rol van onze vierduizend Europese dealers niet. We hebben hen al die jaren als gelijkwaardige gesprekspartners beschouwd, want zij staan namelijk in direct contact met onze klanten. Alleen dan raken we op de hoogte van de wensen die bij de consument le ven.1' Mede door die nauwe band met de dealers vreest Schoormans in ei gen land de slag met Gazelle en Batavus geenszins. „De afzet is hier met iets meer dan een mil joen nieuwe fietsen per jaar rede lijk stabiel te noemen. Daarvan wordt tachtig procent verkocht via dealers en laat dat nu juist on ze sterke kant zijn." DoorThieuVaessen Den Haag Ze noemen zichzelf de alcohol branche. En ze maken zich op voor een krach tige lobby tegen wetsvoorstellen van minister Borst om de verkoop van alcoholhoudende dranken te beperken. „De overheid zit vast in haar denken. Misbruik voorkom je niet door alcoholconsumptie te bestrijden," zegt J. Ver hoek van het Overlegplatform drank- en hore- cawet. De eerste slag hebben Verhoek en de zijnen verloren. Borst (Volksgezondheid) kreeg het kabinet deze maand achter haar plannen om de verkoop van alcohol aan jonge ren van 16 en 17 jaar te verbieden. Ook schaar den de collega-ministers zich achter het voor stel de verkoop van drank in benzi nestations en personeelkantines te verbieden. Maar voor de bierbrouwers, jene verstokers, wijnimporteurs, horeca, slijterijen en supermarkten is de strijd pas begonnen. Verenigd in Verhoeks platform zetten zij de ko mende maanden alles op alles om Kamerleden ervan te overtuigen dat strengere wetten niet leiden tot minder drankmisbruik. „Het is een gezamenlijke inspanning in de richting van de Tweede Kamer," al dus Verhoek. Boosdoeners zijn volgens de branche vooral de ambtenaren van het Ministerie van Volksge zondheid, die elf jaar geleden ook al vergeefs met strenge wetsvoorstellen kwamen. „Ze hebben weinig geleerd," meent Verhoek. Wettelijk beperkingen op alcoholconsumptie moedigpn misbruik alleen maar aan, zoals de ervaringen in Scandinavië, de Amerikaanse drooglegging in de jaren twintig en de vroege sluiting van Engelse pubs zouden hebben aan- Het alternatief dat de branche biedt, zijn dui delijke afspraken, onder meer over terughou dende reclame en gerichte bestrijding van misbruik. Voor dat laatste doel is de eigen Sti- ching Verantwoord Alcoholgebruik (Stiva) in het leven geroepen. Die bepleit verantwoord alcoholgebruik en is de motor achter de leus: Geniet, maar drink met mate. Ook de Stiva moet niets hebben van strengere wetten. „Een juiste drinkcultuur creëer je niet door verboden," meent directeur Khee Liang Phoa. In de aanloop naar de verkiezingen re kent hjj met name op de politieke partijen. Want kunnen de liberalen een sterk over heidsingrijpen wel verantwoorden? Hechten de democraten van D66 niet evenzeer aan de geïnformeerde, zelfstandige burger, terwijl de christen-democraten toch de eigen verant woordelijkheid benadrukken? En zelfs bij de sociaal-democraten, die ooit aan de basis ston den van de Blauwe Knoop, gaan volgens Phoa dissidente geluiden op. Lokmiddel voor de politiek zijn enkele nieuwe toezeggingen, waaronder de belofte meer dan de huidige drie miljoen gulden uit te trekken voor het stimuleren van verantwoord drinken. En de branche zou zich ook willen vastleggen op hardere afspraken, bijvoorbeeld dat het al coholgebruik onder jongeren in elk geval niet mag toenemen Indien Borst haar voorstellen met succes door de Kamer loodst, verwacht de branche een om zetdaling van circa een procent. Naast disco theken en jongerencafés zullen pomphouders waarschijnlijk het sterkst de gevolgen onder vinden. Benzinestations vrezen een omzetver lies van 120 miljoen gulden. In haar lobby heeft de alcoholbranche dan ook steun gekregen van de Bovag, namens de pomphouders. Het verkoopverbod langs de snelweg heeft volgens hen niets met veilig ver keer van doen. Automobilisten zouden de fles wijn of het blikje bier dat ze op een benzinesta tion kopen toch pas thuis opdrinken. Nederlands grootste producent van alcohol, Heineken, speelt een passieve rol. De bier brouwer wil z' naam niet in verband brengen met een politic J.e lobby en vertrouwt op de in spanningen van de brancheorganisaties. Zelfs tegen het voorstel van PvdA-fractieleider Wal lage om alle sponsoring door drank- en tabaks producenten te verbieden, spreekt Heineken zich niet publiekelijk uit. Al wil een woord voerder wel kwijt dat het 'onterecht' is bier brouwers en sigarettenfabrikanten in één adem te noemen. Heel druk hoeft Heineken zich ook niet te maken, want zelfs de mede standers van minister Borst vrezen dat de wetsvoorstellen niet onge schonden door de kamer komen. „Het is heel dapper wat Borst pro- 'ert, maar wij zijn niet zo optimis- Tch, De alcoholbranche heeft tra ditioneel een stevige lobby, daar zijn ze heel goed in. In die sector gaat ook zoveel geld om, daar krijg je de politiek niet zo gemakkelijk in mee," meent W. van Dalen van het Nationaal Instituut voor Gezond heidsbevordering en Ziektepreventie, de orga nisatie achter de campagne 'Drank maakt meer kapot dan je lief is'. Van Dalen is een van de belangrijkste tegen standers van de zogenoemde zelfregulering door de alcoholbranche. „Nadat de overheid in de jaren tachtig al hard wilde ingrijpen, is een hele reeks afspraken gemaakt over grotere discipline in de horeca en in de reclame. Voor volwassenen sorteert dat misschien effect, maar in de praktijk moetje vaststellen dat het aanbod voor jongeren enorm is toegenomen." Zijn gelijk ziet Van Dalen met name bevestigd door de opkomst van mixdrankjes, die in hun kleurrijke verpakkingen ook in supermarkten te koop zijn. „Jongeren worden daarmee lek ker gemaakt. De overheid zal toch zijn verant woordelijkheid moeten nemen." Onder redactie van Hans Roodenburg In de rubriek Rechthoek behandelt het Rotterdams Dagblad juridi sche consumenten-kwesties. Problemen op het gebied van kopen, hu ren, echtscheiding, ontslag, lonen en uitkeringen, verzekeringen en dergelijke worden beantwoord door onze deskundigen. Lezers kun nen vragen opsturen naar het Rotterdams Dagblad, Rubriek Recht hoek, Postbus 2999,3000 CZ Rotterdam. Ik werk als seizoenarbeider vaak in verschillende andere Europese lan den. Ik heb veel vragen op het gebied van mijn AOW, eventuele werkloos heidsuitkeringen en andere zaken betreffende de sociale zekerheid Waar kan ik terecht om daarover meer informatie te krijgen? De Europese Unie heeft een aantal zogenoemde 'communautaire bepalingen' over de sociale zeker heid opgesteld waaraan alle lidstaten moeten vol doen. Heeft u een specifieke vraag dan kunt u die neerleggen bij de Afdeling sociale zekerkheid van migrerende werknemers van Directoraat-generaabV van de Europese Commissie, Wetstraat 20,1049 Brus sel in België. Er zijn ook begrijpelijke Nederlands talige boekjes over deze bepalingen te koop by SDU Servicecentrum Uitgeveryen in Den Haag (070- 3789880) Mijn vrouw is plaatsvervangend bekeerder van een serviceflat. Zij heeft een jaar op contractbasis (een zogenaamd Tmi-urencontracf) geuierfcl. In de praktijk werkt zij echter meer dan twintig uur per week, op vaste da gen en tijdstippen. Nu unl haar werkgever haar een contract geven voor onbepaalde tijd, wederom op basts van een mtl-urencontracl. Daardoor loopt zij volgens mi; vakantiegeld en ziekengeld mts en latfcenngëh waarop zij mijns inziens wel rechten kan doen gelden. Is deze gang van zaken terecht? Zo neehoe moet mijn vrouw nu verder handeten? Een nul-urencontract is een oproep-arbeidsovereen- komst tussen werkgever en werknemer waarvan veelal ondernemers in de winkelbranche en zorgin stellingen in de verpleging gebruik maken om piek periodes of ziekte van personeel met vaste werktij den op te vangen. Net zoals met een dienstverband met al wel vastgestelde uren kunnen dergelijke con tracten worden afgesloten voor bepaalde of onfcft- paalde tijd. Bepaalde tijd wil zeggen dat een derge lijk contract wordt aangegaan voor bijvoorbeeld eep periode van een jaa- Deze contracten zijn voor werk gevers altijd erg interessant omdat als u niet bevalt zij na afloop van de contractsperiode makkelijk van u kunnen alkomen. Bij contracten voor onbepaalde tijd bent u in feite oneindig in dienst genomen. In beide gevallen heeft u echter rechten op vakantie geld, ziekengeld en eventuele werkloosheidsuitke ringen. Daarbij maakt het niet uit of u een nul-uren- contract hebt of op basis werkt van een arbeidsover eenkomst met vaste uren. Velen mensen weten niet dat als zij als oproepkracht sterk in werk terugvallen (ten opzichte van de referte-periode van 26 weken daarvoor waarin wel veel is gewerkt) ook recht kun nen doen gelden op een aanvullende werkloosheids uitkering. Als u daarover het fijne wilt weten, moet u contact opnemen met de bedrijfsvereniging waaron der u valt Als u (individuele) arbeidscontracten aan gaat en u wilt weten of er geep adders onder het gras zitten, dan kunt u het beste lid worden van een Yak- bond en daar advies vragen. Per 1 januari ben ik geconfronteerd met een aanzienlijk hogere eigen bij drage voor de thuiszorg Worden sinds die ttjd andere tarieven gehan teerd? De tarieven 2ijn niet zozeer gewijzigd, maar de inko mensgrondslag aan de hand waarvan wordt bepaald hoe hoog uw eigen bijdrage moet zijn wordt anders bepaald. Vanaf 1 januari wordt teruggekoppeld naar de gege vens die de belastingdienst over het inkomen in uw huishouden heeft. Daarbij is voor dit jaar bepalend hoe uw (gezamenlijke) belastbaar inkomen was over het jaar 1995. In de praktijk komt het erop neer dat als u een minimuminkomen had (alleen AOW of! by- stand) uw eigen bijdrage nauwelijks mag verande ren. Is uw inkomen echter veranderd (of u S^t vroeger een te laag inkomen opgegeven) dan kan net inderdaad zijn dat u bent geconfronteerd metéén aanzienlijk hogere bijdrage per uur. Ook moet sincfé 1 januari de uren die de thuishulp bij u werkt precies (op vijf minuten nauwkeurig) worden bijgehoudeg.. Vroeger werden die nogal eens afgerond. Dus als gr meer uren worden gemaakt, betekent dat uiteraard ook een hogere eigen bijdrage. Tenslotte moet u öbk lid zijn van de thuiszorgorganisatie in uw gebied Daarvoor betaalt u in Rotterdam 60 gulden per jaar. Bent u niet regelmatige donateur dan betaalt u, zo dra u zorg nodig hebt een toegangsbijdrage van 137,50. r! Ik heb een zoon van dertien jaar. Mijn man is bakkeren heeft hem beloofd dat hij tijdens de vakantie in de bakkerij mag helpenUiteraard tegen een beloning. Hij moet om vier uur beginnen en mag tegen tien uw in de ochtend met zij'n toerk ophouden. Mag dit icel? Uw zoon mag slechts hand en spandiensten verle nen. Hij mag niet in een fabriek werken, maar wel in een winkel of bij het plukken van groenten en fruit Zolang uw zoon uw man in de bakkerij helpt, lijkt dat op het eerste gezicht te mogen. Probleem is eqfftfr dat de wetgever kinderen die 13 of 14 jaar oud zijn, verbiedt om nachtwerk, overwerk en werk op zondeg te doen. Het is dus raadzaam dat uw zoon later intjp ochtend met zijn werk in de bakkerij begint Bovendien mag hij in de vakantie in totaal maar vijf endertig uur per week werken. En dat niet larigéjr dan zeven uur per dag. Na drie weken moet hij wel stoppen met zijn vakantiebaantje. Hoe ouder een kind overigens is, hoe ruimer de bepalingen worden. Voor meer informatie kunt u zich wenden tot de Ar beidsinspec tie. Deze dienst is te bereiken bij bet ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen heid op het gratis tele foonnummer 0800-9051 of middels de fax: 070 - 336655 illustratie Sandra de Haan f

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 4