Scheurtjes in brug blijken veel groter Met een wasmachine naar Negru Voda Sleep-inn biedt 's zomers goedkope slaapplaats Duizenden figuranten in nieuwe fiim Jackie Chan Rijkswaterstaat: Geen sprake van enig risico voor weggebruiker Rotterdamse verpleeghuizen yoelen zich;. ,nauw verbonden met Roemenië Beroofd van bromscooter Mishandeld door vrouwen Inbreker overmeesterd Rotterdams Dagblad Vrijdag 25juhl997 Rotterdam De Rotterdamse sleep-inn aan de Mauritsweg is m 25 jaar uitgegroeid tot een begrip voor de lowbudget reiziger. De kenmerken van dit eertijds door het gemeentebestuur onder steunde studenteniniatief zijn: goedkoop, centrale ligging, con tact met de zogenoemde 'locals' ofwel Rotterdammers en - uniek in Nederland- geheel gerund door studenten op vrijwillige ba sis. Het monumentale pand van de studentenvereniging SSRR, Koi- noonia genaamd, is jaarlijks goed voor ongeveer achthonderd over nachtingen in maar twee maan den. „Tussen 15 juni en 10 augus tus is de studentenvereniging ge sloten voor de gebruikelijke acti viteiten," vertelt Ilse Wellen die de externe contacten van SSRR verzorgt. „Bijna alle 45 slaapplaat sen m ons gebouw zijn dan conti nu bezet. Voor vijftien gulden per nacht krijgen de voornamelijk rugzaktoeristen een bed en een echt Hollands ontbijt. Met hagel slag." „Onze gasten komen van overal: zoals uit de Verenigde Staten, Au stralië, Oostenrijk en Spanje. In het afgelopen weekend was het bomvol met U2-aanhangers uit het hele land," zegt Wellen. >,.De toeristen weten meestal wel wat ze willen zien, maar vragen ons doorgaans ook naar de coffee shops, de leuke uitgaansplekken en de plaatsen die niet in de gid sen staan," gaat Wellen verder. Informatiepunt „Voor meer informatie verwijzen we ze door naar de VW en het jon geren informatiepunt 'Use it'. Voor tripjes of meer informatie hebben we geen tijd of geld. Elk jaar is het een hele organisatie om het pand zomerklaar te maken voor de strom gasten." „Maar we doen het met plezier," vertelt Jaap, een van de vrijwilli gers. „Deze open jeugdherberg is voor ons een manier de studen tensociëteit open te houden." „En," haakt 'cretomember1 Sander Lol op de slaapruimte in de sleep-innaan de Mauritsweg tussen vier vrouwen uit Argentinië en drie mannelijkegasten, waarvan rechts beneden op bed Allisteruit Australië. Foto Rem Geiijnse m, „degenen die zes dagen aan het werk moeten, beschouwen het als een kleine vakantie. Je slaapt toch die zes nachten hier, ook al zijn de gasten van tien tot vier uur overdag weg We zijn immers 24 uur per dag aanwezig om nieuwe gasten in te schrijven, het gebouw schoon te maken en uiteraard de bar te bemannen." De bar, deontbytkamer en de vier slaapkamers (gemengd, vrouwen, mannen en de 'stelietjeskamer') zijn de ontmoetingsplaatsen van de 'backpackers'. Allister (27) uit Australië en Chen (24) uit Israël reizen al enige tyd door Europa. Chen is op een kunst- en architec- tuurreis: „Als ik iets leuks lees over een stad, dan ga ik er naar toe. Rotterdam is voor mij een tus senstation tussen het toeristische Amsterdam en het ware Holland." Hostelling (goedkoop overnach ten in jeugdherbergen) is het eni ge wal hij doet: „Je leert mensen kennen, communiceren en voor jezelf zorgen." Ook Allister is een ware globetrot ter en slaapt bij voorkeur in hos tels. „Je verblijft er goedkoop en je ontmoet andere reizigers en niette vergeten de locale mensen. Je maakt kennis met zoveel cultu ren. Rotterdam, is voor mij een multi-culturele stad." De Austra liër 'vond' een paar weken gele den in Amsterdam een fiets en peddelt er sindsdien mee van plaats naar plaats. Inmiddels heeft hij Denemarken en Zweden ook gezien vanaf het zadel. Als be langrijkste herinnering aan Ne derland somt hij op: „Sexy mei den op de fiets en de havens van Rotterdam." De sleep-inn heeft haar bekend heid niet alleen te danken aan de vermeldingen in de reisgidsen 'The Lonely Planet' en 'Let's Go Europe', onder (ervaren) reizigers ook wel reisbijbels genoemd, of aan hun intemet-pagina. „Onder onze gasten horen we vaak dat ze van deze plek hebben gehoord van vrienden, andere reizigers," vertelt Jaap. „Elke avond is het feest. Vorig jaar was een Ameri kaanse journaliste hier voor een het schrijven van een boek over jeugdherbergen in Europa. Zij had het zo naar haar zin, dat ze één week is gebleven." RotterdamLangzaam maar zeer gestaag vallen de aanmeldingen op de deurmat. In de speurtocht naar zo'n drieduizend figuranten voor de nieuwste actiefilm van Jackie Chan maakt het Rotter damse bureau FTV Casting zich geen zorgen over de haalbaarheid van die opdracht. Enerzijds heeft FTV zelf een fors klantenbestand, anderzijds is de populariteit van 'vechtersbaas' Jackie Chan zo groot dat aeteurs-in-de-dop maar wat graag in de slagschaduw van de vedette willen opereren in de in de maak zijnde rolprent "Vho am F. De opnamen van Who am F' zijn vorige week begonnen in Dor drecht en duren nog tot eind sep tember. In Rotterdam moeten en kele massale straatscenes worden opgenomen waarbij honderden fi guranten nodig zijn. Daarbij moet het 'gewone' straatbeeld' zo goed mogeijk gekopieerd worden, In wezen, benadrukt directeur Janek Boerland van FTV Casting, kan men elke aanmelding goed gebruiken,Alleen op die manier kunnen we een heel gemêleerd gezelschap bij elkaar krijgen" zegthy- Met het schaamrood op de kaken bekent Boerland dat hij tot het jongste Rotterdamse Filmfestival nog nooit van Jackie Char, had ge hoord. (Maar er blijken heel veel mensen te zijn die idolaat zijn van Chan. Zo waren er twee jongens van vijftien, zestien jaar die met een op onze vraag hebben gerea geerd. Zy waren helemaal weg van Chan. We hebben zelf een groot bestand, maar door de va kantieperiode redden we het daar nu niet mee." Jackie Chan (1954) is geen onbe kende grootheid voor Rotterdam. Hij was dit jaar eregast van het In ternationale Filmfestival Rotter dam. Rotterdam De scheurtjes in de Van Brienenoordbrug blij ken veel groter dan aanvankelijk verondersteld. Aanvankelijk werd ervanuit gegaan dat er haarscheurtjes van een halve tot een millimeter breed waren opgetreden. Er blijken nu echter scheuren aanwezig te zijn van een halve centimeter breedte. Van enig risico voor weggebruikers is echter geen sprake, zo wordt opnieuw verzekerd. Voorlichters van Rijkswaterstaat bleven dagenlang spreken over 'scheurtjes' of 'haarscheurtjes' in een rijstrook van de nieuwste van de twee van Brienenoordbruggen. De scheurtjes, aldus de voorlich ters, waren ongeveer een halve millimeter tot een millimeter breed. Vorige week zeiden voorlichters dat er niets ernstigs loos was: de scheurtjes (een stuk of twaalf in lengterichting achter elkaar en in het spoor van de vele duizenden vrachtwagen die er dagelijks overheen denderen) zouden ge last worden, er zou een nieuwe deklaag op het wegdek worden aangebracht, en zaterdagmiddag omstreeks één uur zou de klus ge klaard zijn en de weg weer hele maal worden vrijgegeven. Maar er bleek later toch meer aan de hand, al is nog steeds niet pre cies duidelijk wat. Gistermiddag was nog steeds een rijstrook van deVan Brienenoordbrug (richting Dordrecht) afgesloten. En tijdens een kijkje dat de media onder de brug mochten nemen, repten wer kers van Rijkswaterstaat al lang niet meer over 'haarscheurtjes' maar doodgewoon over 'scheu ren'. Hoofd technische dienst W, van Meggelen liet een foto van zo'n scheur zien, enkele tientallen cen timeters lang. En heel wat breder dan een halve of een hele millime ter. Ongeveer een halve centime ter breed, bevestigde Van Megge len, dwars door het anderhalve centimeter dikke staalplaat heen. Van de ongeveer twaalf inmiddels gelaste scheuren was dit overi gens wel de ergste in de in 1990 aangelegde brug. Toen lassers en slijpers aan de on derkant van zo'n scheur ook nog eens roestplekjes ontdekten, en de indruk kregen dat eveneens een steunbalk onder het brugdek zou kunnen zijn ingescheurd, werd dit weekeinde duidelijk dat de klus nog lang niet geklaard was. De onderkant van de brug zou zorgvuldig worden gecontroleerd op roest en er zou -eveneens on der de brug- gespeurd worden naar de oorzaak van de scheuren. „Resultaten van het onderzoek De keuken van het kinderhuls in het Roemeense Negru Voda heeft eèn met behulp van De Stromen en Rotterdam een ware metamorfose. De kook inrichting dateerde uit het spreekwoordelijke jaar nul en ook de hygiëne Het zwaar te wensen over. De nieuwe keu ken glanst de bezoekers tege moet. Rotterdam In september vertrekt opnieuw een delegatie van de voormalige Rotterdamse dienst Gemeentelijke Ver pleeg- en Verzorgingshuizen (DGW), tegenwoordig Stichting De Stromen geheten, naar Roemenië om plaatselijke zorgin stellingen te helpen aan betere huishoudelijke apparatuur. Anderhalfjaar geleden plaatste de delegatie een in Rotterdam overbodig geworden keuken in sanatorium Techirgol in de havenstad Constanza, een zusterstad van Rotterdam. In die anderhalf jaar tijd kwam het balletje aan het rollen en is 'operatie Techirgol' uitgegroeid tot een grootscheeps hulpproject. Apparatuur, met name uit keu kens, die in Rotterdamse instel lingen bijvoorbeeld door sluiting overbodig was geworden, vindt in Roemenië gretig aftrek. Maar niet alleen .afdankertjes vertrekken naar het oosten. De Stromen heeft inmiddels ook de dienst Sociale Zaken en Werkgelegenheid en particuliere bedrijven als wasserij Bombeke en keukenleverancier Eouter Zoetermeer bereid gevon den een steentje bij te dragen. In september voert de reis naar een kindertehuis in Negru Voda, dat vlak na de val van Ceaucescu bekend werd door de beelden van uitgemergelde gehandicapte kin dertjes die vanuit getraliede bed jes de wereld schokten. Sindsdien is er veel verbeterd aan de zorg. Maar de riemen waarmee de me dewerkers moeten roeien zijn nog altijd uitermate gebrekkig. Metamorfose Eerder dit jaar onderging de keu ken met Rotterdamse hulp een ware metamorfose. De kookin richting dateerde uit het spreek woordelijke jaar nul en ook de hy giëne liet zwaar te wensen over, „Als je daar je boterhammetjes at, moest je er eerst de kakkerlakken vanaf slaan," verhaalt Hans Ver kade, werkzaam bij het servicebu reau van De Stromen en een van de vijf vaste Roemenie-gangers. „In de keuken lag een open riool. Daar kwam een Tucht vanaf, dat kun je je niet voorstellen. We za ten op een gegeven moment 's avonds in het hotel en nog hing die lucht in mijn neusgaten. Ik dacht eerst dat het in mijn hoofd zat, maar de geur bleek in mijn shirt te zitten. We hebben er dus eerst een behoorlijk riool aange legd." De komende operatie behelst de plaatsing van een enorme wasma chine voor 25 kilo wasgoed. Het apparaat van Russische makelij dat er nu staat is hard aan vervan ging toe, „Er spuit een vuistdikke straal water uit," vertelt Verkade. „Een. enorme verspilling van wa ter en energie." Tevens zullen de Rotterdammers een ventilatiesys teem aanleggen. De voormalige Oostbloklanden hebben zoals bekend onder het communistische regime een enor me achterstand opgelopen. Voor dat de landen zich aan net wei- vaartsniveau van het Westen kun nen meten, is het jaar 2000 ver ge passeerd. Zijn al die Rotterdamse inspanningen, hoe goed ook be doeld, geen druppel op de gloeien de plaat? ,AIs memand begint, gebeurt er helemaal niets." zegt Bewoners van het tehuis creëren hun eigen sprookjes. Een week lang al zijn ze aan het trouwen. 'BruceLee' (links) is getuige bij het huwelijk. Hij zal de door De Stromen gebouwde keuken openen met een karate-act. Foto constant van Schelven/De stromen Verkade beslist. De medewerkers van De Stro men. die veel vrije tijd steken in het goede doel. bereiden hun rei zen grondig voor. Ze houden re kening met van allerlei zaken die mis kunnen gaan. De reizen du ren meestal precies een week. en in die tijdsspanne moet de klus worden geklaard. Om te voorko men dat de geplaatste apparatuur door een defect stil komt te lig gen, worden Roemenen opgeleid, van koks tot technici. Tevens wordt gezorgd voor groot onder houd en vervangende onderde len. 'Roemenisme' Het kindertehuis in Negru Voda biedt onderdak aan circa twee honderd kinderen van 2 tot 16 jaar. Hun handicaps variëren van spastidteit tot verstandelijke handicaps. „Een grote bende," noemt Verkade de situatie die hij aantrof toen hij er voor het eerst kwam. Kinderen die in Nederland gewoon thuis of in projecten voor begeleid wonen zouden leven, worden in Roemenië bij elkaar in een inrichting gezet. „We hebben daar kennis gemaakt met een verstandelijk gehandi capte jongen. Ik geloof dat ik tij dens onze bezoeken wel vijfhon derd keer zijn hand heb geschud. Hij was niet bij ons weg te slaan," vertelt Verkade, nu nog aangesla gen. „We kwamen hem op een ge geven moment tegen in een ande re psychiatrische inrichting voor volwassenen. Hij was zestien jaar geworden en dan moet je weg uit het kindertehuis. Hij zag ons en huilde of we hem daar weg wilden halen," Voor je plezier hoef je er dus niet naartoe? „Je maakt daar dingen mee, kinderen die in hun ondergoed met min 15 graden in de sneeuw lopen te bedelen. Als we gaan, krijgen we de tweede of derde dag dat we er zijn altijd last van Roemenisme, zoals we dat zijn gaan noemen. Dan worden we allemaal wakker met een enorm sombere bui." Naast de hoofdbrekens over de enorme armoede in het land, zijn er ook zorgen over het milieu. Verkade heeft er een stookinstal- latie gezien, die in het Westen al sinds de oorlogsjaren onverant woord zou zijn. „De installatie lekt olie, die wordt afgevoerd naar een meer in de buurt Kuuroorden die er in de buurt liggen, gebrui ken de modder uit dat meer in hun modderbaden," schetst hij. „En als hier asbest wordt verwij derd, komen er van die maan- mannetjes. Daar hangt het ge woon langs de leidingen. Je moet er je adem inhouden. Heel eng. Ik ben geen expert, maar ik noem het een dreigende milieuramp," zullen niet eerder dan donderdag bekend zijn," schreef Rijkswater staat maandag. Maar Rijkswaterstaat had buiten de bouwvakvakantie gerekend. Om goed onder de brug te kunnen kijken moesten hangende stei- gerconstructies worden aange bracht, en die bleken dezer va kantiedagen moeilijk te krijgen. Gistermiddag was Rijkswater staat dan ook nog steeds niet toe aan de roest-mspectie. laat staan aan onderzoeksbevindingen. Er werd nog gewerkt aan het op hangen van de steigers. Wanneer de resultaten van het onderzoek nu bekend zijn? „Mogelijk maan dag," aldus hoofd infrastructuur W. Anemaat van Rijkswaterstaat voorzichtig. Het gaat dan om voorlopige con clusies. Want na een eerste in spectie van de onderkant van de rijstrook waar scheuren in gecon stateerd zijn, zal daarna voor de zekerheid ook de rest van het brugdek worden onderzocht, het geen enkele weken gaat duren. „Op het eerste gezicht lijkt daar mee overigens niks aan de hand," aldus Anemaat, die nog eens her haalde dat er op geen enkele ma nier sprake is van risico's voor weggebruikers. Anders hadden we de brug echt wei afgesloten." Medewerkers van Rijkswater staat weigeren in dit stadium te speculeren over oorzaak en ernst van de situatie: eerst het onder zoek afwachten. De optimistische en luchtige toon die vorige week door voorlichters werd aangesla gen, is hen echter vreemd. Staan de op een railing, wijst rayon hoofd A Harmans opeen plek aan de onderkant van het brugdek, „Kijk." Zelfs op een afstand van twintig meter is in lengterichting duidelijk een ongeveer één meter lange bruine streep te zien. Roest? Een van de bovenkant ver borgen gebleven scheur? Har mans zegt niets, maar kijkt veel betekenend. Misschien, zegt Harmans, blijkt na de inspectie dat de scheurvor ming een eenvoudig oplosbaar probleem is en kunnen we snel weer over tot de orde van de dag. Maar, vervolgt hij: „In mijn ach terhoofd houd ik er ook rekening mee dat het wèl ernstig is." En wat dan? Harmans: „Tja, wat dan,., In het allerergste geval praat je over een nieuwe brag. AI ga ik er vanuit dat het zover niet komt," Het brugdek van de oude Van Brienenoordbrug wordt niet on derzocht. Dat is niet van staal, maar van hout. Er zijn nog nooit Rotterdam Twee 17-jarige jon gens zyn gisteravond het slacht offer geworden van een beroving op de President Rooseveltweg in Ommoord. Op het fietspad werd hen ineens de weg versperd door vjjf onbekende en met takken be wapende knapen. Eén van de jon gens kreeg een mes op zijn keel, terwijl de ander werd geschopt en geslagen. Daarna werden beiden van hunuieraden ontdaan. Debe- rovers namen ook de scooter mee. RotterdamEen 49-jarige Rotter dammer is gisteravond in de Vier- havenstraat mishandeld door twee vrouwen. Het slachtoffer fietste op de stoep toen hij werd aangesproken dor het tweetal. Plotseling sloeg één van de vrou wen met een steen op zijn hoofd, waarna beide vrouwen hard weg renden. De man is naar het Dyk- zigtziekenhuis gebracht, waar bleek dat hij een stukje van zijn oor miste en een schedelbasisfrac- tuur had opgelopen. Het geweld dadige tweetal kon later op basis van signalement worden aange houden. Het bleken twee vrouwen, 31 en 38 jaar, uit Schiedam en Rotter dam te zijn. Ze zijn ingesloten. Rotterdam Een inbreker is vannacht overmeesterd in een huis in Prinsenland. De 44-jarige Rotterdammer was de woning aan het Ogier van Cralingenpark bin nengedrongen. Hij eiste onder be dreiging van een vuurwapen geld van de 49-jarige bewoner, die nog naar de televisie zat te kijken. De wakker geworden echtgenote bel de de politie en die kon de indrin ger aanhouden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2