Water in Oder daalt langzaam Arafat: Israël heeft Palestijnse volk de oorlog verklaard 75.000 kankergevallen in VS door atoombomtesten? Kroaten verjagen moslims, moslims verjagen Serviërs Gevaar voor doorbraak doorweekte dijken blijft voorlopig groot Fortuin maharadja wacht in Zwitserse bankkluizen bandenmei alestjjnen Vulkaan zet stad in vlam Rolls voor de 'gewone' man Comorees eiland scheidt zich af Singapore bijna geheel rookvrij Portugal 't veiligste land Brittannia blijft toch in dienst Staking bij UPS Zuivering in Turks leger .-maK'Mp.-d^ièefaeV eer.t pond per mmammMsmr swg wpssx tÜPi Khatami moet Iran acceptabel maken voor rest van de wereld Rotterdams Dagblad Maandag 4 augustus 1997 Salem Een uitbarsting van de Soufiriere Hills vulkaan op het ei land Montserrat heeft gisteren een straal superheet gas, gesteen te en as door de twee jaar gelegen ontruimde hoofdstad gejaagd. Ko lommen vuur en rook die boven Plymouth uitstegen wezen erop dat veel van de veriaten huizen in brand zijn geraakt. De uitbarsting werd gadegeslagen vanuit Salem, acht kilometer ten noorden van Plymouth in een gebied dat tot nu toe veilig werd geacht Het was de eerste keer dat de hete stroom Plymouth bereikte. De stad is met de rest van de zuidelijke helft van Montserrat ontruimd nadat de vulkaan in juli 1995 tot leven was gekomen. Londen Rolls Royce brengt een goedkopere auto op de markt. Vanaf volgend jaar is volgens de fabrikant een kleine, milieuvrien delijke variant van een van de meest luxueuze auto's ter wereld te koop. De Volks Royce' wordt niet zoals zijn grote zeer dure broer met de hand maar deels aan de lopende band gemaakt en gaat een kleine vier ton kosten. De au to krijgt een BMW-motor. Eind 1994 sloten de twee bedrijven een samenwerkingsakkoord. Moutsamoudou Het eiland An- jouan, behorend tot de Comoren, heeft zich afgescheiden. De sepa ratisten verklaarden gisteren op een bijeenkomst in Moutsamou dou geen deel meer uit te maken van de eilandengroep. Zevendui zend mensen trokken daarop, on der leiding van hun 71-jarige voorman Abdallah Ibrahim, naar het oude paleis van de gouver neur en hesen de Franse vlag. De afscheiding moet leiden tot her eniging met Frankrijk,tot 1975 de kolonisator van de Comoren. Maar Parijs liet al weten daar niets voor te voelen. Anjouan telt een kleine 200.000 bewoners. Singapore Singapore gaat het roken verbieden in zo goed als al le publieke gelegenheden, waar onder universiteiten, scholen, pri- vé-clubs en winkelcentra met air conditioning. Daarmee zetten de autoriteiten een nieuwe stap op weg naar het volledig rookvrij ma ken van de stadstaat. De maatre gel geldt vanaf 15 augustus. Ro kers kunnen daarna alleen nog thuis, in hun auto en in speciale ruimtes terecht Zelfs bij het wachten op de bus is het opsteken van;een sigaret ongepast en ver- bGden als twee mensen of meer in dèrij staan. Overtredingen leiden tót boetes die oplopen tot een klei ne drieduizend gulden. Parijs Portugal is wat diefstal len betreft het veiligste land in Europa. Dit meldt CDIA, het Franse Verzekeringswezen. Kop loper op de lijst is Nederland, met 37 aangiften van diefstal per dui- 'zend inwoners, op de voet gevolgd door Groot-Britannië (27). Op dui zend inwoners worden in Por tugal gemiddeld twee diefstallen aangegeven. Londen Hare Britse Majesteits Schip Brittannia blijft in dienst Het koninklijke jacht wordt niet ontmanteld, zoals eerder gepland, maar gemoderniseerd, en Eliza beth II zal voor het gebruik ervan moeten betalen. Dit meldt de Brit se zondagspers. Een nieuw schip zou meer dan 200 miljoen gulden kosten. In plaats daarvan heeft de regering gekozen voor renovatie van de 43 jaar oude Brittannia. Die kan dan nog 20 jaar mee. Washington - De Teamsters-vak- bond in de Verenigde Staten heeft „vandaag een staking uitgeroepen ij het inteiiidüuuaal uperende 'bedrijf UPS. Volgens Teamsters- -voorzitter Ron Carey zijn de sle- pende onderhandelingen over bij voorbeeld meer arbeidsplaatsen by het pakket- en vervoersbedrijf UPS mislukt. De firma verzorgt dagelijks twaalf miljoen zendin gen en speelt derhalve een be langrijke economische rol in de VS. Er werken 300.000 mensen bij hpf bedriif. Washington—Door de radioactie ve neerslag van de atoombomtes- ten die in de jaren vijftig in de VS werden gehouden zouden miljoe nen. kinderen in het land zijn blootgesteld aan radioactief jo dium, waardoor 10,000 tot 75.000 mensen schildklierkanker kun nen krijgen. Dat heeft het Ameri kaanse kankerinstituut NCI be kendgemaakt De Amerikaanse regering bena drukte echter dat er geen bewijs bestaat dat de radioactieve neer slag schildklierkanker kan ver oorzaken en dat het om een doemscenario gaat Volgens dok ter Richard Klausner, de direc teur van het NCR zijn er onvoïd- doende gegevens om met zeker heid te kunnen zeggen dat er een groot risico bestaat »Aan de an dere kant kunnen we dat niet uit sluiten," zei hij. Onafhankelijke schildklierkan- kerdeskundigen hebben onmid dellijk tot voorzichtigheid ge maand en gezegd dat zelfs a!s er vérband blijkt te bestaan tussen de atoombomtesten en sehild- klierkanker, er nog geen reden is voor paniek omdat schildklier- kanker zich erg traag ontwikkelt en goed te genezen valt. „We wil len niet dat er massahysterie ont staat," zei dokter Stanley Feld, de gewezen voorzitter van de Ameri kaanse Vereniging van Klinische Internisten. Als de schattingen blijken te ïdoppen, dan zou al 30 procent van de kankergevallen zich ge openbaard moeten hebben, aldus het NCI. Het instituut adviseert iedereen die bang is dat hij is blootgesteld aan dc radioactieve neerslag om zich te laten testen op schildklierkanker. De regering heeft het Instituut voor Geneeskunde verzocht om te inventariseren wat de gezond heidsrisico's van de atoombom- testen waren en binnen een half jaar advies uit te brengen. Volgens de studie van het NCI is iedereen die tussen 1951 en 1058 in bepaalde Amerikaanse staten woonde, besmet door de 90 atoombomtesten in Nevada. Mensen die in de windrichting woonden zouden het zwaarst zijn getroffen, vooral in het zuidwes ten van Utah. Daar hebben som mige mensen al een schadeloos stelling van de regering gekre gen. De radioactieve straling kan doorwinden regen echter ook tot op veel grotere afstand warden verspreid Klausner wees er echter pp dat de kinderen in en rond Tsjemobyl aan een tienmaal hogere dosis ra dioactieve straling zijn blootge steld dan de kinderen die in de jaren vijftig in de VS woonden. Potsdam - Het waterpeil aan de Oder daalt langzaam maar gestaag. Voor het eerst in bijna drie weken werden geen nieu we breuken in de zwaar beproefde dijken geconstateerd. Maar het water oefent nog altijd een enorme druk uit op de door weekte dijken, die het elk moment kunnen begeven. Met na me in de Oderbruch, een laagvlakte van zeventien bij vijftig kilometer, is het gevaar nog altijd groot. Het grootste probleem is dat het waterpeil te langzaam daalt, waar door de druk nog zeker een week zal aanhouden. Pas een daling van ongeveer vijftien twintig centimeter per dag biedt in en kele dagen tyd enige verlichting, aldus een woordvoerder van de deelstaatregering Brandenburg. Volgens deskundigen moet het water anderhalve meter dalen voordat het gevaar wy kt Het werk aan een nooddijk in het zuiden van de Oderbruch moest gisteren worden gestaakt. De vrees bestaat dat er bommen uit de Tweede Wereldoorlog liggen. 1 ti IstanbulHet afgelopen jaar rijn in Turkije in to$#|otgiü 305 offi cieren om hun extreem-islamiti sche visie uit het leger verwij derd. Bij een laatste ontslaggolf in het Turkse leger eind vorige week werden 76 officieren ontslagen, van wie 73 wegens moslimfunda mentalistische activiteiten of lid maatschap van een religieuze sekte. De ontslagen houden direct ver band met de Militaire Hoge Raad, die ieder jaar in augustus plaats vindt en waar wordt besloten wie er in de legertop met pensioen gaat, of wordt bevorderd of over geplaatst naar een andere functie. Ook vorig jaar greep de Generale Staf het conclaaf aan om officie ren uit hun functie te ontzetten. Toen ging het om dertien militai ren. Ondertussen wordt op meerdere manieren geld bijeen gebracht. Zo brengen de Duitse posterijen speciale postzegels van twee mark uit, waarvan negentig pfen nig bestemd is voor hulp aan het rampgebied Inwoners uit de ge troffen gebieden mogen deze maand gratis met de trein in Brandenburg en Berlijn reizen. Een uitzending op de Duitse tele visie, in samenwerking met de krant Bild, om geld bijeen te bren gen voor de slachtoffers van de watersnood bracht zondagavond 4,325 miljoen mark (ongeveer 4,8 miljoen gulden) op. Aan de uit zending op de publieke zender ARD werkten talrijke artiesten, politici en sportlieden mee. Micbaei Jackson Ook de Amerikaanse popster Mi chael Jackson is de inwoners aan de Oder te hulp geschoten. Hij heeft 50.000 mark toegezegd voor de „volledig verwoeste" kleuter school in Ratzdorf, De inwoners hebben met gemengde gevoelens op het aanbod gereageerd, aange zien de kleuterschool al in 1983 is opgedoekt. In Wroclaw in Polen hebben Ne derlandse hulpverleners het wa ter zo ver kunnen wegpompen dat de waterzuiveringsinstallatie weer werkt. Dit is belangrijk omdat hier onlangs de eerste ge vallen van dysenterie en tetanus werden gemeld. Den Haag en Warschau stellen vrachtwagens beschikbaar om hulpgoederen uit Nederland naar Polen te brengen. De Samenwer kende Hulporganisaties in Neder land kregen dit weekeinde ruim 2,6 miljoen gulden binnen. Modder spat omhoog als een Duitse soldaat een pijp in de dijk bij Hohenwutzen aanbrengt. Zijn werk !s bedoeld om het waterpeil in de dijk onder controle te houden, rato Reut** Sarajevo Honderden Bosnische moslims die de afgelopen weken waren teruggekeerd naar hun wo ningen in Kroatisch gebied, zijn verjaagd door groepen dronken Kroaten. Dat heeft de internatio nale VN-politiemscht (IFTF) gis teren verklaard. Volgens het Bosnische ministerie van Binnenlandse Zaken is een man omgekomen. Hij weid ge vonden in een van vier huizen die in brand waren gestoken. De moslims waren in de laatste drie weken begonnen terug te ke ren naar hun vroegere woningen in Jajce en omringende dorpen, zo'n honderd kilometer ten noord westen van Sarajevo. Toen de lo kale Kroaten zich realiseerden hoe veel moslims zich weer in de omgeving hadden gevestigd, blokkeerden ze vrijdag een. weg naar de stad om de terugkeer van meer moslims tegen te houden. Na een drankgelag dat de hele nacht voortduurde, begonnen ze ook moslim-inwonerslastigte val len. Een auto van de 1PTF werd met stenen bekogeld. De plaatse lijke politie greep met in. Onder druk van de Kroatische in timidatie hebben 372 moslims hun toevlucht gezocht m een na bijgelegen politiepost m moslim gebied. „Jajce was een van de wei nige gebieden waar veel moslims de laatste tijd waren terugge keerd, maar nu voelen ze zich met meer veilig," aldus de IPTF. Een soortgelijk incident deed zich voor in Vogosca, een wijk van Sa rajevo, toen een groep Servische vluchtelingen kwam onderhande len over hun terugkeer. Zy wer den verdreven en met stenen be kogeld door een groep moslim vrouwen die in 1995 uit de mos lim-enclave Srebrenica waren ge vlucht. Roteden 'Dulecp Singh, Ca therine flPrmeess)' so hudde een van de "luim 1809 namen van houders van slagende rekenin gen, die Zwitserse banken twee weken gdeden bekend maak ten. De'c' is een tikfout, stelt het "Britse blad Daily Tdegraph! het gaat hier om een erfgename wan nabaradja Dulesp Singh. Moge- lijk bevat de betrokken kluis kroonjuwelen, staatsgeheimen eneen san dè grootste fortuinen vanhetoudeIndia. Duleep Singh was de laatste van leeftijd overtessera gedwongen om at rtand fedoenvan rifc koning- KhajVaianedevan deberoem- de :Koh-l-Noor diamant BB hij •jaar van de Britse kroon'.- eett fortuin in diejUd, Svederi Hall,' ajhltteffgëlaiSgoeQtoSaffliii,. .Cat berinèriiie m 1871 wed ge- boretomsite middelste van 4in drie dochters. Ze bleef haar hele teven vrijgesei, en overleed in 1842 in Buckinghamshire. In haar nalatenschap wordt niet ge rept van de bewuste rekening in - Zilrich. Volgens een biograaf van de ma- baradja, Michael Alexander, is" het wasrsdrijnlijk dat de reke- ning destijds ia het geheim is geopend door Duieep Singh en vervolgens nagelaten aan Ca therine. Die soa het bestaan er van vergeten rijn. JDe ontdek king is teer opwindend," regt Alexander. Jk hou èfï;-iamng mee dat de kluis de kroonjuwe len van labors bevat - de Jtyre- lea waar de Brilse kroon nitit de hand op heeft weten te faderen "veróüchtenstaattóo- - mnhenten-aante heffen» mo» geijjkreif» debewijaentat de beft van de Briise koninklijke familie is gekomen. De ontdek- - king. teCuMbtas-KW pikant' kunnen b|Pgs£ steltjUw Tele- graph. zeke'itathetaanstaaRKf; bezoek van koningin Elisabeth en prihs Philip aan de voormali ge Britse kolonie. Door Ad Bloemendaal Tel Aviv—Vjjf dagen na de dubbe le bomaanslag in Jeruzalem weet de Israëlische veiligheidsdienst nog altijd weinig of niets over de identiteit van de daders en de or ganisatie die hen heeft gestuurd. Dat nemt niet weg dat Israël en de Pale.„ynen fel tegen elkaar van leer blijven trekken. „Israël heeft het Palestijnse volk de oorlog verklaard, in plaats van de terroristen te bestrijden," zei de Palestijnse leider Arafat. Hij verwees daarmee naar de collec tieve strafmaatregelen die Israël heeft ingesteld na de terreuractie, die woensdag aan dertien Israë liërs het leven kostte. De Westelij ke Jordaanoever en de Gaza- strook zijn tot nader order herme tisch afgesloten, het leger ver richtte tientallen arrestaties on der aanhangers van radicale isla mitische groepen en de Israëli sche regering heeft besloten de aan de Palestynen verschuldigde BTW-gelden voorlopig niet over te maken. „Israël is niet van plan eenzijdig zijn verplichtingen uit te voeren," staat in een regeringsverklaring van gisteren. Premier Netanyahu ontkende dat hij, zoals Arafat zegt, het Palestijnse volk de oor log heeft verklaard. Minister van Defensie Mordechai vertelde zijn collega's dat hij niet onder de indruk is van wat Arafat in de afgelopen dagen heeft on dernomen tegen de radicale isla mitische organisaties. Volgens hem gaat het om „niet meer dan kleine operaties op plaatselijk ni veau". Hij zei ook dat Israël uit zendingen van het Palestijnse ra diostation die het opruiend acht, zal gaan storen. Lakeien De Palestijnse Autoriteit en presi dent Arafat staan onder zware .banden tedi $pt|*erden opgepakt bp! vanhet* beramen vjuianslagen.' itebeschuldigm&dat; ten tot; Hamaslfifc* nfhaar - l'Jé De Israëlische grenspolitie houdt een Palestijn tegen die bij de poort bij het Hakawatl Theater in Oost-Jeruzalem de stad in wil. Ook de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook zijn tot nader or der hermetisch afgesloten. Foto Jim Hollander/Reuters druk van zowel Israël als de Ver enigde Staten om hard op te tre den tegen aanhangers van groe pen als de Harnas en de Islamiti sche Jihad. Tegelijkertijd willen ze tegenover de eigen bevolking niet de indruk wekken dat ze op treden als lakeien van de rege- ring-Netanyahu, Kolonel Jibnl Rajoub, comman dant van de Palestijnse 'preventieve veiligheidsdienst' op de Westelijke Jordaanoever, zei gisteren dat de Palestijnse Autori teit haar uiterste best doet in de oorlog tegen terreur. „Er wordt meer gedaan dan Israel weet," verklaarde hij in een vraagge sprek met de Israëlische radio. Maar hy zei ook dat de Palesty nen geen 'dictaten van de Israëli sche regering' accepteert. Ook zijn collega in de Gazastrook, Mo hammed Dahlan, zei dat de Auto riteit geen orders aanvaardt van Israel Volgens Dahlan zullen de Palestijnen de samenwerking met Israël op veiligheidsgebied niet herstellen voor de afsluiting van de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook is opgeheven. Tegen het emd van deze week wordt de speciale Amerikaanse gezant Dennis Ross in Israël ver wacht. Hij zou vorige week al ko men, maar na de terreuractie m Jeruzalem besloot hij de reis uit te stellen tot na de officiële zeven daagse rouwperiode. Ross neemt een meuw voorstel mee om de Is- raetisch-Palestijnse onderhande lingen uit het slop te halen. Zijn toch al moeilijke taak is er door de bomaanslag en de er op volgende wederzijdse beschuldigingen al leen maar zwaarder op geworden. Volgens het Israëlische dagblad Ka'aretz vreest Washington dat Netanyahu de toestand zal uitbui ten en niet meer bereid zal zijn tot enige soepelheid. Samenwerking Het voorstel van Ross voorziet on der meer in een zekere mate van Israëlische terughoudendheid als het gaat om de stichting en uit breiding van nederzettingen in bezet gebied. De Palestynen wordt gevraagd de samenwerking met Israel op veiligheidsgebied te hervatten. De verwachting is dat de Israëlisch regering Ross zal vertellen dat alle nadruk op het laatste aspect moet liggen. In de afgelopen dagen hebben de Amerikanen volgens Ha'aretz m verband met de bomaanslag al een paar wijzigingen in het plan g richt en dat het gezegérafeiand. Palestina de arena van haar Jihadis," stond inde verklaring. De FBTliet weten'dai wcarit dn- aangebracht die te maken hebben met de terreurbestrijding. „Ross komt hier niet om te proberen on derhandelingen op gang te bren gen, maar om de militaire samen werking met de Palestijnen nieuw leven in te blazen. Voor we ook maar kunnen denken over onderhandelen moet die samen werking worden hervat," zei Is raels onderminister van Defensie Shalom. In een telefoongesprek met Ross, gisteren, Hel ïïeianyd- hu zich uit in dezelfde geest. In regeringskringen in Jeruzalem gaat men ervan uit dat ook-de ont dekking van een Palestijnse ter reurcel in New York de druk op Is raël zal verlichten. Zo schrijft Hat* zofeh, het dagblad van de Natio naal Religieuze Partij: „We hopen dat Washington nu beter zal gaan begrijpen waarom Israël de on- Teheran Mohammad Khatami komstig uit de gematigde vleugel heeft gisteren het presidentschap van de Iraanse geestelijkheid, zei van Iran overgenomen van onder meer dat zyn land vreedza- Hashemi Rafsanjani. Khatami, af- me samenleving met de rest van de wereld nastreeft. De plechtige machtsoverdracht werd gehouden in een rehgieüs centrum dat is genoemd naar do. overleden leider van de Iraanse islamitische revolutie, ayatollah Khomeini. De oude en de nieuwe president zaten in kleermakerszit op een podium, met ayatollah Aii Kha menei, Khomeini's opvolger als Irans hoogste geestelijke leider, op een stoel tussen hen in. Alle drie droegen de tulbanden en gewaden van de sjiitische geeste lijkheid. De honderden ministers, andere hoge functionarissen en buitenlandse ambassadeurs die de plechtigheid bijwoonden zaten in kleermakerszit op het tapyt in de zaal. Khatami, de vijfde gekozen presi dent van de Islamitische Repu bliek, heeft voor zyn nieuwe taak massale steun van de bevolking. Bij de verkiezingen van 23 mei kreeg hij 20 mihoen stemmen, te gen 7 miljoen voor zyn eonserva; tieve uitdager, parlementsvoorzit ter Ah' Akbar Nateq-Nouri, In zijn aanvaardingsrede refe reerde Khatami indirect aan de problemen tussen Iran en de VS. „Internationaal streven wij naar vrede en veiligheid, en de bood schap van onze revolutie is de boodschap van spiritualiteit, vre de, en veiligheid," zei hy. „Maar omdat wij dit voor de hele mens heid willen, zijn wij gekant tegen het aanmatigende gedrag van sommige grote landen." De massale steun voor de 54-jan- ge Khatami, die zich als minister van Cultuur had laten kennen als een liberaal politicus, betekent een mandaat voor versoepeling van de strenge regels die de gees telijkheid na de revolutie van 1979 heeft mgesteld en voortzetting van economische maatregelen die de hoge inflatie en werkloosheid moeten beteugelen. Maar de nieu we president zal ongetwijfeld krachtige weerstand ondervinden van de behoudende politici cüe nog altijd een meerderheid heb ben in het parlement, de 270 ze tels tellende Majlis. dmocht inhoevetre de twee Pa lestijnen, die werden opgepakt v in een «ppartetoent in Brooklyn, tanden hebben toet Harnas. Bi het appartement vond de politie vijf zelfgemaakte bomme»: De pjfsüfrinval wSden' neerge- schoten; zijn afkomstig uit de Westoever. Ze zouden hebben bekend aanslagen te hebben •■rillen plegen in de New-ïarkse ondergrondse. N Het televisiestation CBS haalde Palestijnse bronnen aan die Hadden gezegd dat de twee voor Mbusa Abu Marzook werkten, de in mei uit de VS gezette poli tieke leider van Harnas, Mar zook liet echter weten dat hij niets te maken had .jnet de zaak van de onlangs in New York ge vangengenomen Arabieren". derhandelingen met de PLO heeft gestaakt tot Arafat laat zien - niet alleen in woorden maar ook in da den - dat hy vastbesloten is de terreurorganisaties te bestrij den." Albright President Clinton heeft de afgelo pen dagen overwogen niet Ross, maar minister van Buitenlandse Zaken Albright naar het Midden oosten ie sturen. Albnght <s sinds haar aantreden, in januari, neg niet in het gebied geweest terwijl haar voorganger Warren Christopher er niet was weg te slaan. De nieuwe lijn van Wash ington is dat Albright pas zal af reizen als haar komst duidelijk vruchten afwerpt. Ross heeft als opdracht zo'n situatie voor te be reiden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2