Spot Marion Jones in flits naar wereldtop Bal na. ACH Vroemen en Laros door eerste schifting John de Wolf scoort... in eigen doel 'Ik moest zelfs op een vrouwenborst tekenen' Kamiel Maase loopt zich in finale Johnson doet het byna tè rustig aan Jan Everse Zamorano blij met cadeau van Ronaldo - fabrikanten veel minder Rotterdams Dagblad Maandag 4 augustus 1997 Athene Kamiel Maase had zijn doel simpel geformuleerd. De fi nale halen en niets minder. De missie slaagde na een attent gelo pen tien kilometer, „En redelijk gemakkelijk. Nou ja, het deed wel pijn op het laatst," zei hij na zijn zesde plaats in z'n tweede tijd ooit (27.57,78). En wat betreft die veel besproken, harde baan van Athe ne: „Na vijf kilometer dacht ik nog, het valt wel mee. Maar twee kilometer voor tijd voelde ik het wel Door de wrijving, denk ik, kreeg ik hete voeten." Haile Gebrselassie won de serie met de Leidse atleet Vragen wenste hij na afloop niet te beant woorden, maar last leek hy niet te hebben gehad van de door hem gevreesde baan. De houder van het wereldrecord liep het grootste deel van de race achter de mg van Maase, die de eerste kilometers op kop liep. „Ja, dat werd me een beetje opgedrongen. Ik vond het niet erg, want lopen in de binnen baan vind ik wel prettig Ook toen daarna de versnellingen van achter uit het veld kwamen, kon Maase steeds simpel volgen. Jk heb het bord ook steeds goed in de gaten kunnen houden, zag dat bij rondetijden van 66 en 67 seconden de mannen er vanach ter moesten afvallen." Maas moest achtste worden voor een plaats in de finale (woensdag) en finishte dichter bij winnaar Gebr selassie dan Julio Key, de num mer zeven. „Het kan nog harder in de finale, maar aan de andere kant is een seconde per ronde ook welveeL" Athene Michael Johnson heeft zich tijdens het WK atletiek in Athene ternauwernood geplaatst voor de halve, finales van de 400 meter. De Olympisch kampioen werd vierde in de, tweede serie. Als derde van de vier tijdsnéïsten was het bijna mis gegaan. John son werd vorig jaar in Atlanta Olympisch kampioen op de 200 en 400 meter. Een jaar eerder, tijdens het WK in Göteborg, wonhij even eens de 'dubbel'. De 29-jarige Amerikaan geldt opnieuw als fa voriet. Naast de 400 meter start hij waarschijnlijk in de 4x400 meter estafetteploeg. Gistermiddag maakte Johnson bijna een in schattingsfout De titelverdediger liep de laatste meters rustig uit, maar werd alsnog ingehaald door drie concurrenten. Zijn eindtijd van 45,39 was de 15e. Zijn landge noot Jerome Young liep in de vier de serie de snelste tijd: 44,87. Johnson won gisterochtend heel eenvoudig zijn serie in de eerste kwalificatieronde in 45,66. „De spaar zoveel mogelijk mijn krach ten voor de finales. Ik heb mijn energie straks nog wel nodig," zei hij toen. Een paar uur later liep hij opnieuw zuinig. De Brit Jamie Baulch ging hem veel te hard, Jo hnson vond de tweede plek ook mooi zat. „Ik was er zeker van tweede te eindigen." Davis Kamo- ga en Ibrahima Wade kwamen hem echter nog voorbij. „Wade heb ik echt helemaal nooit gezien. Ineens zat-ie naast me." Johnson dankt zijn deelname in Athene aan de nieuwe regelge ving. Kampioenen van het vorige WK kregen een wild card. John son had die nodig omdat hij de tri als in eigen land misliep wegens een blessure. „De eerste dag keekikmijnogen uit. De auto's uan Shearer en FerdinancLeen leerling-prof die mijn schoenen meeneemt om te poetsen... Ex-Feyenoorder Brian Pinas bij Newcastle United in Voet bal International, Sindshetontslagvan Van Ha- rtegem en de komt van Arie Haan, waait er een andere wind. Het ts een stuk koeler, za kelijker geworden in de Knip. HetBomaiwnestheeftdedeur wagenwijd opengezet voor bui tenlandse profvoetballers, die niet weten vxit Feyenoord-lief- deis." Chelsea-doelman Ed de Goey in het Algemeen Dagblad „PSV besloot de selectie te kort- wieken. Jk behoorde tot de spe lers die weg moestenFrank Ar- nesen. rnijr. idool nota bene, moest dat namens het bestuur uitvoeren. Jkioondnietzo pauw boos,maar toen ging ik wel effe overderooie." NEC-spite Juul Bierman in Voetbalinternational Door Pim van Esschoten Athene De debutante bleek bestand tegen de druk van de favorietenrol. Wat goed is komt snel. Razendsnel soms. Na een voorbereiding van nog geen vier maanden schoot Marion Jones op een opmerkelijke koele en winderige avond naar het wereldgoud op de honderd meter. Een flits van slechts 10,83 sec, de snelste tijd van een seizoen, die ook al door haar werd ingekleurd. Toch was er even twijfel over haar zege. Vooral omdat de Oekraïnse verrassing Zhanna Pintusevich na haar sterke slotmeters zich winnaar waande en juichend doorliep. Een halve baan verder kwam de ontnuchtering. De twij felende Jones stak pas na de offi ciële mededeling van de sta dionspeaker de armen in de lucht Aan de overkant van de baan zak te Pintusevich ineen. Voor heel even dan, de teleurstelling was snel verwerkt. „Ik dacht echt dat ik had gewonnen, omdat ik het gat met Jones zo snel dichtliep. Maar de tv-beelden toonden de waarheid." Dolgelukkig met haar tijd (10,85) en het zilver, richt ze zich nu op de 200 meter. Pintusevich bleek de bedreiging voor Jones, waar Merlene Ottey mocht worden verwacht. Ook al kwamen beiden met 10,90 uit de voorrondes naar de finale en deed Ottey het rustiger met 11,00, in grote finales draait veel om erva ring. Maar de 37-jarige Jamaï- caanse bezweek onder de druk. 2e verspeelde veel van haar ener gie door na de eerste, valse start zo'n zestig meter vol door te sprin ten. Pas toen merkte ze haar mis ser. In de race kwam ze vervol gens niet verder dan een zevende plaats in een nietszeggende 11,29. Ottey kansloos en Gail Devers, Irina Privalova en Gwen Torren ce afwezig om verschillende rede nen, De sprint bij de vrouwen toont in het post-Olympisch jaar met Pintusevich, de jonge num mer drie Sevatheda Fynes (Baha ma's) en vooral Marion Jones an dere gezichten. En Jones zei giste ren al „de komende jaren op dit niveau te blijven." Trevor Graham, haar coach sedert drie maanden, voorspelt een grootse toekomst voor Marion Jo nes (22). „Zeza! een ster in de atle tiek worden. Vergelijk haar maar met Carl Lewis." Dat is nu net wat de 22-jarige Jones liever niet heeft. Ze wil Marion Jones zijn en blyven. Basketbal Maar jumpshot en reverse-dribble zijn bij Jones beter ontwikkeld. Vier jaar lang gaf Marion Jones de voorkeur aan basketbal op de uni versiteit van North Carolina, waar ook Serge Zwicker tot maart dit jaar furore maakte. Als spelver- deelster van de Tar Heels pakte ze in seizoen 1993-'94 zelfs de titel bij de universiteitsploegen. En dat telt in de Amerikaanse sportcul- tuur. Uitgerekend nu ook vrouwe lijke basketballers prof kunnen worden in de vrouwelijke tegen hanger van de NBA koos Marion Jones voor 'my first love', de atle tiek. Amper anderhalve maand na dat besluit al, was ze de revelatie van de Amerikaanse trials. Bij af wezigheid van Olympisch kampi oen Gail Devers - dat wel - won ze de honderd meter in 10,92. Bij het verspringen duwde zy Jacky Joyner-Kersee van de eerste plaats, die de 35-jange meer kampster al tien jaar bezette. Ook die prestatie van 6,93 was verba zingwekkend voor een atlete die nog maar zo kort in training was. Sceptici van het duel tussen Donovan Bailey en Michael John son, begin juni in Toronto, heb ben de verschijning van Marion Jones in de atletiek al een mo ment met meer impact genoemd. Een nieuwe ster, een sportvrouw met een verleden en een veelbelo vende toekomst Het duel Bailey-Johnson was niet in de laatste plaats bedoeld de aandacht op 'track and field' te richten. In de Amerikaanse atle tiek wordt steen en been geklaagd over een gebrek aan belangstel ling bij publiek, sponsors en tele visie-stations. De atletiek wordt er weggedrukt door profsporten als basketbal, honkbal, golf en foot ball Jonge sporttalenten kiezen dan ook zelden voor atletiek. Omgekeerde weg Jones bewandelde wel de omge keerde weg. Hoe talentvol ook als basketbalster, atletiek ligt haar beter. Helemaal nieuw is ze overi gens niet In 1993 ging ze van Los Angeles naar North Carolina om basketbal met atletiek te combi neren In het jaar daarvoor hep ze zich als 16-jange zelfs in de Olym pische estafetteploeg voor Barce lona, Maar Jones achtte zich nog te onervaren voor het grote werk en bedankte voor de eer. Na haar debuutjaar by de Tar Heels en de titel, brak 2e tot twee keer toe haar Imkervoet. Dat maakte de combinatie van de twee sporten onmogelijk en zo strandde ook haar pogingen van vong jaar om zich te kwalificeren voor de Olympische Spelen van Atlanta. In april dit jaar studeerde ze af en besloot ze terug te keren naar de atletiekbaan. Haar verloofde, ko gelstoter Cotrell Hunter, voerde haar mee naar Trevor Graham. Al bij de eerste trainingen keek hij z'n ogen uit. Na een paar sessies liep ze onder de elf seconden. „Ze heeft het talent, de coördinatie, de motivatie. Ze pikt de dingen zo snel op in de training en werkt keihard." En in alle opwinding over het hem aangeboden talent, denkt Trevor Graham al aan grote dingen. Aan Sydney 2000 uiteraard, maar ook aan de wereldrecords van Floren ce Joyner-Gnffith op honderd en tweehonderd meter, 10,49 en 21,34. Maar om dat te benaderen heeft zelfs Marion Jones nog jaren van training nodig. Marion Jones snelt over de fi nish. „Ze zal een ster In de at letiek worden. Vergelijk haar maar met Carl Lewis," zei Tre vor Graham, haar coach se dert drie maanden. HIJ voor spelt een grootse toekomst Foto GaiyHorehonVReutere Door Pim van Esschoten Athene Simon Vfoemen voelde de faalangst. „In de series eruit, dat is een afgang. Het geeft nega tieve druk." Marcel Laros herin nerde het zich maar al te goed van Göteborg, de WK van twee jaar te rug. „Ach, die series kom ik wel door," dacht hij destijds. Het pak te anders uit en ook Laros voelde zo de schrik voor eei^ roemloos einde op een vroege zondagmor gen. Daarom was er bovenal op luchting, dat beide steeple-Iopers de eerste schifting overleefden. Vroemen deed het met overtui ging, Laros met een gelukje. Sprintend om de zesde en laatste kwalificatieplek met Antones Vouzïs zag de Bredase atleet de Griek over de laatste hindernis vallen. Later bleek ook de achtste plaats in zijn serie gezien de tijd nog voldoende was geweest voor de halve finale van vanavond. Maar dat was achteraf. Door de valpartij van de Griek oogde de grimas bij Laros plotseling als een glimlach. Vaak heeft hij de pech, nu zat het hem eens mee. Maar het kostte Laros moeite te vreden te zijn wedstrijd en sprak van „gemengde gevoelens". Hij hoopte dat de stijgende lijn van de weken voorafgaande aan 'Athe ne', zich zou vertalen in een over tuigende race.Maar het was niet super wat ik deed." Hoewel de training op Papendal juist in het teken van het vroege tijdstip van de series - nog voor negen uur - had gestaan, voelde het lichaam gistermorgen niet echt uitgeslapen. Om half vijf was de wekker afgelopen in hun hotel kamer, vier uur voor de race. Vroemen zag bij aankomst op het inloopveld tot z'n verbazing hoe Moses Kiptanui rich niet echt pre pareerde op zijn steeple-serie. maar het Keniaans trio op de vijf kilometer nog liep te trainen. Op vallend was ook hoe rustig de drievoudig wereldkampioen zich in de serie hield. Hangend achter in het veld, in de laatste ronde bij na achteloos versnellend. Tv-scherm De Utrechter zelf was blij, dat hy de laatste ronde niet meer hoefde aan te zetten. Op het grote tv- scherm in het stadion kon hij zien dat z'n vierde plaats onbedreigd bleef. De pijn zat op dat moment al flink in de benen. „En als je langzamer gaat lopen, ga je by elke balk tijd verliezen." Het soe pele glijden over de hindemissen, werd springen en opnieuw aan zetten. Vroemen kwam uit op 8.28,96. Hij zou begin dit seizoen verheugd over zo'n tyd zyn geweest. Maar sinds hij vorige maand tijdens de Papendal Games onder de 8.22 dook en een week later in Hechtel zelfs op 8.19,16 uitkwam, is de tijd van Athene 'gewoon' geworden. Wat in de halve finale mogelijh is, kunnen Vroemen en Laros echt niet zeggen. „Maar de druk is an ders. Geen faalangst, maar de spanning om te presteren," aldus Vroemen. John de Wolf maakte vrijdag avond zijn debuut voor Hapoel Askelon in de met 1-2 verloren wedstrijd tegen Hapoel Jeruza lem. De verdediger scoorde een keer... in eigen doel (0-1). Het be richt dat hij een herkeuring zou moeten ondergaan, ontkent hij. Nadat er vocht in zijn knie was ge constateerd, wilde zijn nieuwe club het inmiddels getekende eenjarige contract herzien in een voorlopige verbintenis van een maand. Met de dreiging dat hij dan onmiddellijk zou opstappen, werd dit voorstel alsnog ingetrok ken. Puck de Vries, Sparta's elftal leider tegen Dennis en Gérard de Nooijer, na de oefenwedstrijd te gen TOP Oss in het Brabantse plaatsje Zeeland: „Hoe komen we nu het snelst op de rijksweg? Dat moeten jullie weten, want jullie komen hier vandaan." Toen Jan Everse zich luttele da gen voor het einde van zijn drie weekse vakantie in Fionda even naar zijn hotelkamer begaf, kwam hij op de gang een deurkruk te gen. Van zijn kamer, zo bleek een paai stappen verder. En weer even verder trof de trainer van FC Zwolle een gigantische ravage aan. Alles van waarde was gesto len. Everse:„Ik had voor mijn ver blijf in de States een reisverzeke ring afgesloten bij Zwolle's shirt sponsor Het Groene Land. Mooie gelegenheid om te checken of ze een beetje betrouwbaar zyn. Ze hebben in elk geval één geluk: 4 wegens tijdgebrek heb ik op de dag voordat we naar Amerika ver trokken niet zo veel kunnen in pakken. Er is maar voor hooguit dertigduizend gejat Voor hetzelf de geld had ik nog meer kostbare spullen meegenomen." Louis van Gaal, coach van Bar celona, heeft een boek geschre ven. Het heet 'Mijn jaren bij Ajax' en wordt donderdag gepresen teerd. De verhandeling gaat over de zes bewogen jaren die Van Gaal als toptramer bij Ajax door maakte. Hij won in die fase onder meer landstitels en Europese be kers. Van Gaal vertrok aan het einde van het vorige seizoen bij de club. Momenteel verblijft Van Gaal met Barcelona op trainings kamp in Nederland. Donderdag, bij het vertrek naar Spanje, houdt de coach het boek ten doop op Schiphol Cambuur en FC Groningen hebben zaterdag toch hun onder linge oefenwedstrijd gespeeld achter de gevangenismuren van inrichting Bankenboseh in Veen- huizen. Slechts een paar verslag gevers waren getuige van het duel, dat in het diepste geheim was voorbereid. De wedstrijd ein digde in 2-2. Het duel zou aanvan kelijk in Roden plaatshebben. Burgemeester Verkerk verbood de wedstrijd echter. Hij was bang voor rellen tussen supporters- groepen van beide clubs. Manchester United heeft Eric Cantona uitgenodigd voor een Open dag op Spangen, waar zaterdagmid dag ruim 7000 supporters het Kasteel be volkten. Hand tekeningen werden in overvloed ge zet „Ik denk wel duizend," schatte Spar- ta-splts Dennis Krijgsman. „En Ik moest zelfs - een keer op een vrouwen borst teke nen," grinnikte Moerad Amghi- zrad, Sparta's talentvol Ie rechterspits. Het meest ge lukkig maakte Gérard de Nooijer de moeder van de kleuter die hij op zijn arm nam en met wie hij (ook) op deze foto ging. Foto Fred Eirot/Cor laatste afscheid van de supporters op 13 september. De Franse ster speler stopte afgelopen seizoen volkomen onverwacht zijn loop baan. Manchester United nodigt de oud-aanvaller uit om op 13 sep tember het competitieduel tegen West Ham bij te wonen. Op Old Trafïord moet de 31-jarige Canto- na, indien hij op de invitatie in gaat, een waar afscheid knjgen. „Omdat zijn besluit om te stoppen als een donderslag bij heldere he mel," verklaarde voorzitter Mar tin Edwards de uitnodiging. Voorzitter Euricio Miranda van de Bi aziliaanse voetbalclub Vasco da Gama nam na de wedstrijd te gen Flamengo gewoontegetrouw de recette in een plastic tas mee naar huis. Voor zijn huis werd hij door enkele overvallers in een op een politiewagen lijkende auto aangehouden. Voor hij het wist was hij de zak met een kwart mil joen gulden kwijtJk neem de re cette altijd in een zak mee naar huis zei hij verontwaardigd over de overvaL Van de daders ont breekt elk spoor. Toen fc zwolle na één wedstrijd in denacompeta- tie dreigde te promoveren, las ik vervolgens een interview met een hevig van dit vooruitzicht geschrokken trainer Jan Everse, die meteen zei dat FC Zwolle in de eredivisie niks te zoeken had. Voor zo'n standpunt is moed no dig Maar daar heeft het Everse nog nooit aan ontbroken. Hij zegt zonder een hoogmoedig soort ge reutel altijd precies wat de werke lijkheid ss. Zo was zyn vader ook. Een beer van een vent, achter wiens rug het bovendien veilig toeven was. Ongetwijfeld zal Zwolle en om streken het standpunt van Jan Everse met in dank hebben afge nomen. Maar er is Everse ook m Rotterdam en omstreken wel eens iets niet geheel in dank afge nomen. Toen hy trainer was van DCV d urfde de terreinknecht een maand met door het dorp te fiet sen, omdat Everse het veld een vreselijke knollentuin vond, Hy zei de dmgen zoals ze waren en zegt ze nu zoals ze zijn. En ik heb nooit de indruk gekregen dat Jan Everse daar enig moment van wakker heeft gelegen. De enige die hem af en toe vroeg om wat gas terug te nemen was zijn moeder. Maar dat hielp zelfs vroeger maar maximaal drie da gen. Als leerling van de Academie voor Lichamelijke opvoedingen ook later als verdediger van Feye- noord en Ajax was hy al gewoon een klein dompteurtje die het voor niemand in z'n broek deed. Ik ken Jan Everse al toen hij nog Jantje Everse heette, dus ik ken hem zoals de akela de kruissteek. Ik werd daarom niet heet of koud van zijn uitspraken. Van afstand moest zyn voorgevoel midden in de roos zyn. Hy wilde voorkomen dat Zwollenaren in drie weken tijd opblaasbare mammapoppen van hun stadgenoten zouden ma ken, teneinde hen eenmaal in de eredivisie, fluppppp, weer even hard te laten leeglopen. Veel nieuwe en vooral jonge trai ners maken hun entree in de be drijfstak betaald voetbal met een strakke, defensieve en tegelijker tijd veelzeggende nietszeggend heid. Nooit een kwinkslag, nooit eens een bon mot. Ze kunnen met eens lachen. Niet eens een beetje. Dan is Everse in die wereld godzijdank een verademing. Hij deelt uit en incasseert. En sds er rottigheid is, vindt hij dat hy dit onbelemmerd moet kunnen sig naleren. Ik heb hem ook nog nóóit iets ho ren zeggen in termen van: m'n vak uitdiepen. Veel van zijn jonge collega's zijn zes minuten aan het woord cn hebben dan nog niks ge zegd. Zij delen voetballand op in stukjes: een stukje begeleiding, een stukje waardering. Zelfs het onbenulligste perspectief wordt door de nieuwkomers als een uit daging ervaren, nou, dat heeft Jan Everse goddank allemaal niet. Hij zag in de verte de eredivisie en dacht: dat wordt een tweekoppige misgeboorte. Bij een echte Jan Everse passen dus geen klanken van nagemaakte saamhorigheid en valse illusies. Hij is een trainer naar mijn hart. Ivan Zamorano speelt zijn hele leven al met het nummer negen op zijn rug. De Chileense spits van Inter Milaan had afgelopen maanden al stilletjes een beetje afscheid van dat shirt genomen! De beste nummer negen van de wereld, Ronaldo, koos bij Inter echter voor nummer tien. Zamorano bedankte Ronaldo pu bliekelijk De Chileen sprak van het mooiste cadeau in zijn leven. „Ik ben blij dat Ronaldo er af stand van doet. Hy is een aardige kerel," aldus de aanvaller. De Romeinse fabrikanten van de Inter-shirts zijn minder blij met het presentje van de Braziliaan. Zy hadden al duizenden Ronaldo- shirts met het rugnummer negen klaarliggen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 4