11 Sneller een stadsbus in Vlaardingen Rotterdams Dagblad Verbindingen met centrum gaan er per 1 september op vooruit Verhuizen wordt gewoonte voor bodes stadskantoor GGD rust ambulances uit met levensreddend 'medisch wonder' 1 !<5 Onverzekerd in ongekeurde auto Weer racistische leuzen gekalkt Man gooit met baksteen Gewond na aanrijding Wateroverlast door aquarium Radiopiraat uit de lucht gehaald Bedrijven doorgelicht op milieubelasting Carillon wordt weer bespeeld; m J* i %~^~tg£>, Waterweg Dinsdag 5 augustus 1997 j ïi 'i Door Ben van Haren VlaardingenHet openbaar vervoer in Vlaardingen ondergaat binnenkort een grondig wijziging. De verbindingen met het stadscentrum worden per 1 september sneller. Op een groot aantal borden bij de hiteplaatsen is de nieuwe route al te le zen. Het NS-station Vlaardingen-Oost gaat dienst doen als middelpunt van alle lijnen voor het stadsver voer. De RET heeft gehoor gege ven aan de wensen die het ge meentebestuur van Vlaardingen sinds twee jaar heeft geuit. De eerste gesprekken over de aan passingen dateren uit de periode dat het overleg over de traeévast- stelling voor de TramPluslijn naar Holy vaste vorm kreeg. Het telkens naar achteren schuiven van de aanleg van die nieuwe ver binding en het nog verdere uitstel van de doortrekking naar het stadscentrum werden bekriti seerd. Wethouder T. W. van der Steen heeft vanaf dat moment met zijn ambtenaren, en in overleg met de raadscommissie voor verkeer, vervoer en groen, op verbeterin gen in het ingewikkelde net van buslijnen voor het Vlaardingse stadsvervoer aangedrongen. Hij eiste een directe verbinding tus sen Holy en het stadscentrum via de Burgemeester Heusdenslaan en kreeg daarbij steun van de Stadsregio Rotterdam, het be voegde gezag op dit punt De be schikbare cyfers over het voor de TramPluslijnen aanwezige grote reizigerspotentieel gaven de door slag. Een doorlichting van het bestaan de net gaf tevens aan dat vooral de verbindingen vanuit het grootste stadsdeel Holy slecht waren. Wie in Hcly-Noord op de enige officie- Ie stadsbus stapt, maakt een uit gebreide rondnt door de rest van de noordelijke wijk voordat hij in de richting van de eerste over- stapgelegenheid (NS-slation Vlaardmgen-Oost) njdt. Tijdens de discussies, waarin het steuniid K. Blumenstock van de raadsfractie van W20Q0 een be langrijke rol speelde, werd over kortere lijnen en toekomstgerich te aanpassingen gesproken. Te rugdringing van het autogebruik en uitbreiding van het regionale openbaarvervoersnet met een me trostation by Vijfsluizen m de toe komst waren ook punten van overweging. Van der Steen kreeg unanieme steun van de raads commissie om buslyn 56 in tekor ten als hy voor een vervangende verbinding langs het Holy Zie kenhuis zou zorgen. Op alle fronten kreeg Vlaardingen zijn zin van de RET, die eerst alles omrekende en met een toename van de kosten aan vervoersküo- meters schermde. Station Vlaar dmgen-Oost werd aangewezen als het toekomstig transferium van de stad. Hier komen alle vormen van vervoer samen. Een extra bij drage van het ministerie van Ver keer en Waterstaat maakte het voorts mogelijk een nieuwe lijn (60) op werkdagen toe te voegen tussen Holy en de Beneluxtunnel (via het Liesveld), die op de zuide lijke Maasoever langs centra van werkgelegenheid rijdt. Advertentie Vorige week heeft de Stadsregio Botterdam in een advertentie de wijzigingen m het busnet aange kondigd. Daarin staat dat per 1 september de nieuwe winter- dienstregehng ingaat, maar te vens dat tot en met 11 september beroep kan worden aangetekend tegen de wijzigingen. Bij de gemeente Vlaardingen, waar de ambtenaar die jarenlang heeft gewerkt aan de aanpassin gen inmiddels is vertrokken, con stateert een waarnemer. „Het komt inderdaad vreemd over dat wijzigingen worden mgevoerdter- wijl er nog beroep tegen mogelijk is. Van de RET heb ik begrepen, dat dit een jaarlijks ritueel is. Vast staat, i lat de bussen per 1 septem ber gaan rijden zoals nu gepubli ceerd is." De woordvoerster van Stadsregio Rotterdam geeft uiteindelijk dui delijkheid. „De Wet Personenver voer schrijft voor, dat zes weken voorafgaand aan het ingaan van een nieuwe dienstregeling de wij zigingen worden gepubliceerd en de mogelijkheid tot beroep wordt geboden. Op nadrukkelijk ver zoek van de reizigersorganisatie Rover is die regeling al geruime tijd geleden aangepast. Vier we ken voor ingang van de nieuwe re geling heeft publicatie plaats en tot twee weken daarna is beroep mogelijk. De reden die hiervoor is aangevoerd, is dat mensen de ad vertentie niet lezen en pas in be weging komen als ze m de prak tijk iets van veranderingen mer ken." Op do borden bfj de halteplaatsen vande bussenzijn reeds de wij zigingen In het Vlaardingse stadsvervoer te lezen. Foto Roei Dijkstra Schiedam Een 25-jarige Rotter dammer is vanmorgen aangehou- ,.den op de zuidbaan van rijksweg 20. De man reed zonder rijbewijs m een onverzekerde auto, die ook mlet was gekeurd. Hij is overgebracht naar het poli tiebureau, waar hij afstand deed van de auto. Vlaardingen Opnieuw zijn in Vlaardingen op een aantal gebou wen racistische leuzen gespoten. In een trappenhuis van een fiat aan de Van de Spiegelstraat en op het bankgebouw aan het Ver- ploegh Chasseplein werden kriti sche kruizen en de tekst White Power geschreven. Opnieuw vond de politie de initialen DR en een onbekende letter bij de graffiti. Twee weken geleden op 22 juli werden in Vlaardingen ook een groot aantal gebouwen beklad. VlaardingenDe politie van Mid- delharms heeft gistermiddag een 37-jarige Vlaardinger aangehou den op verdenking van poging tot doodslag. De man had twee we ken geleden vanaf de zevende verdieping van een fiat aan de Ko ning inn elaan in Vlaardingen een baksteen naar een 16-jarige jon gen gegooid. De jongen was met een bal aan het spelen. De politie van Middelhamis hield de man aan tijdens een verkeerscontrole en heeft hem overgedragen aan de Vlaardingse politie. Maassluis Een 39-jarige auto mobilist uit Maassluis is gister ochtend gewond geraakt op de Delflandsedijk in Maassluis. Een 46-jarige Vlaardinger verleende op een parkeerplaats geen voor rang aan het slachtoffer. Een bot sing was onvermijdelijk. Met een hoofdwond is de Maassluizer ver volgens afgevoerd naar het zie kenhuis. Tegen de Vlaardinger is proces-verbaal opgemaakt. Hij bleek niet verzekerd te zijn. Maassluis Een leeggelopen aquarium heeft gisteren voor nog al wat overlast gezorgd in een fiat aan het SparrendaL Het vissen- verblijf was lekgeslagen waarna ongeveer tweeduizend liter water naar beneden stroomde. Drie wo ningen liepen schade op. Maassluis ïn samenwerking met de radiocontroledienst heeft de politie gisteren in Maassluis een illegale radio-FM-zender uit een flat aan de Buizerdstraat ge haald. De zender stond onbemand in een machinekamer van de lift. De steigers rondom het Stadserf in Schiedam zijn verdwenen en een ieder maakt zich op voor De Verhuizing. De gemeente, het ar chief, de bibliotheek, het thea ter. Voor iedereen die een nieuw onderkomen krijgt In de nieuw bouw op het Stadserf geldt dat de dozen moeten worden gepakt Soms Is de verhuizing een kwes tie van het legen van een bureau. Maar in andere gevallen is een voorbereidingstijd van wel en kelejaren voorafgegaan. Het Rotterdams Dagblad volgt de 'verhuizers'. Vandaag de eerste aflevering: hoe de bodes sinds de start vso de bouwwerkzaamhe den ai drie keer z|jn verhuisd. Door Desiree van der Jagt Schiedam De toekomstige gar derobe van het bestuurscentrum in de nieuwbouw is momenteel het onderkomen voor de vijf bo des in het Schiedamse stadskan toor. De ruimte bevalt de bodes wel. Ze zitten er een beetje in de luwte, maar kunnen toch precies zien wie er het gebouw binnenko men. Maar deze plek bij de huidi ge ingang van het stadskantoor is slechts een tijdelijk onderkomen. De bodes zullen opnieuw moeten verhuizen ais de kamer die ze nu delen dienst gaat doen als garde robe. Voor de vierde keer moet er dan worden verhuisd, maar het is nog niet bekend waar de bodedienst uiteindelijk terecht zal komen. Hoofdbode L Menke en zijn men sen zijn het verhuizen inmiddels gewend Telkens weer worden de spullen opgepakt en strijken de bodes elders in het gebouw weer neer. Volgens Menke, die niet van mopperen houdt, moet daar wel een einde aan komen. Hij wil toch wel heel graag duidelijkheid over zijn nieuwe plek. Kozyn Maar tot nu toe is die duidelijk heid niet gekomen. Vast staat wel dat de bodes in het bestuurscen trum terecht komen, maar waar precies, daar weet ook hoofdbode Menke geen antwoord op. Het liefst zou hij op de huidige plek blijven. „Het is echt een goede plek,,' vertelt hy. „Voor ons is er tijdelijk een kozijn gemaakt, maar die moet er van de architect weer uit. Het is en blijft toch de garderobe." Het werk van de vijf bodes - bin nenkort wordt de dienst uitge breid met twee personeelsleden - ligt verdeeld over het hele stads kantoor en verwante gebouwen. Eén bode zit bijvoorbeeld altijd op de verdieping van het college van burgemeester en wethouders, een ander houdt zich bezig met trou werijen en een derde is weer te vinden op de postkamer. „Het is van belang dat we een kamer heb ben waar we onze spullen kwyt kunnen. Bovendien is het niet de bedoeling dat de bodes gaan zwerven door het gebouw," legt Menke uit Zo ideaal als het huidig onderko- Menkeweet komt in de nieuwbouw. Sinds de bouwwerk- hebben zijn mensen al moeten ver kassen. Foto Row Dijkstra men bij de ingang is, zo slecht za ten de bodes tot voor kort bij de liftenschacht Het ging daar niet zo zeer om de plek, maar vooral om de omstandigheden. De dien stdoende bodes zaten daar meest al op de tocht en om zich warm te houden stonden er twee straalka cheltjes. „Het was daar geen pret je, maar van mijn mensen heb ik er toch niet veel klachten over ge kregen," zegt Menke. „Het was improviseren, maar we moesten toch wat." En dan heeft Menke het nog niet eens gehad over alle bouwwerk zaamheden die de bodes om de oren hebben gekregen. „Voor de ambtenaren werd er pas na vier uur 's middags gewerkt met een drilboor. Dat was natuurlijk per fect, maar de bodes stoppen niet om vier uur en die zaten daar dan nog. Stofte happen," Voor de nieuwe kamer, want er moet onherroepelijk nog een keer worden verhuisd, heeft Menke wel de nodige wensen. „We moe ten voldoende plek krygen zodat iedereen een eigen kledingkast heeft en natuurlijk moeten we ook kunnen zitten." De verhuizing van de spullen stelt eigenlijk niet veel voor, vertelt Menke, inmiddels een ervaren verhuizer na de derde keer. „Het enige waar we wel rekening mee moeten houden is dat de telefoon en het alarm telkens opnieuw moeten worden aangesloten." De verhuizingen van de bodes zijn dan ook niet begeleid door een werkgroep. De bodes zelf zou den daar niet eens tijd voor heb ben gehad. Menke: „Voor de ver huizingen kunnen we ons niet Maassluis Ook dit jaar laat de gemeente Maassluis 'rmlieus- cans' uitvoeren bij bedrijven. Een tiental bedrijven wordt doorge licht tiuoi cApcrts van de Stich ting Stimular op hun afvalproduc- tte en energiegebruik Het gemeentebestuur stelt voor dit doel 20.000 gulden ter beschik king. Een zogenaamde Preventie Quick Scan is bedoeld om bedrijven te bewegen tot het zuiniger omgaan met energie en grondstoffen. Het productieproces en de bedrijfs voering worden bekeken op het vrijmaken. De spullen worden op gepakt en ergens anders neerge zet. Maar het werk moet door gaan. En dat blijft ook gewoon In de volgende aflevering van De Verhuizing vertelt directeur C. Jeurgens van het Stadsarchief over proefverhuizingen en het klaarmaken van documenten voor transport. ontstaan van afval en de uitstoot van hinderlijke stoffen. De bedrij ven hebben zichzelf voor deelna me aan het project 'Stimulering afval- en emissiepreventie en energiebesparing bij bedrijven m Maassluis' bij de gemeente aange meld. Schiedam Een rechthoekig ap paraat ter grote van een flinke schoenendoos. Rood van kleur met een een aantal knopjes en stekkertjes. Niet veel bijzonders zo op het eerste gezicht In het kleine, compacte apparaatje schuilt echter iets groots. Een 'medisch wonder' als het aan A. van der Wulp van de GGD ligt. De rode schoenendoos bergt name lijk een enorme partij elektronica in zich. Met dat technisch vernuft, bin nenkort ingebouwd in alle ambu lances in het Waterweggebied, worden de overlevingskansen voor patiënten met een hartin farct aanzienlijk vergroot. Het Trombohse-apparaat, zoals het ding heet, behoort vanaf 1 sep tember tot de standaarduitrusting in alle ziekenauto's in het gebied. Na een proef in Rotterdam waar de machine zich dubbel en dwars heeft bewezen, heeft de GGD Nieuwe Waterweg-Noord nu ook besloten de computer in te bouwen. De afgelopen maanden zijn verschillende instanties, zo als ziekenhuizen en huisartsen, ingelicht over de werking van het apparaat. Vooral de huisartsen spelen een belangrijke rol. Zy moeten het voorbereidend werk doen, zodat het ambulanceperso neel bij aankomst direct aan de slagkan. „Het is ongelofelijk wat er met dit apparaat kan worden bereikt," zegt Van der Wulp, coördinator van de ziekenauto's in het Water weggebied. „Patiënten met een hartinfarct kunnen met de machi ne thuis of in de ziekenauto al worden behandeld. Voorheen was dit alleen mogelijk in het zieken huis." Het is niet zozeer het apparaat als wel het computerprogramma dat bijzonder is. De computer bepaalt met behulp van ingevoerde gege vens of een patiënt met een hart infarct in aanmerking komt voor directe behandeling met een bloedverdunnend middel. Het ding doet hetzelfde als een arts in het ziekenhuis. Een diagnose stel len, waarna een behandelmetho de wordt gestart. Mensen met een hartinfarct, krij gen vaak last van benauwdheid, steken- in de borst en misselijk heid. Een bloedpropje in een kransslagader bij het hart is de oorzaak van de verschijnselen. Een patiënt is vaak nog bij ken nis, maar moet helse pijnen door staan. Het gevaar van zo'n bloed- prop is dat bepaalde delen van het hart afsterven. Daarom moet er zo snel mogelijk worden ingegrepen. Het toedienen van een bloedver- dunnendmiddel is zeer noodzake lijk. „Normaal gesproken duurt het toch nog wel een tijdje voordat een patiënt in het ziekenhuis ligt," zegt Van der Wulp. „Als ie mand met een hartinfarct thuis is. wordt meestal eerst de huisarts gebeld. Wanneer die komt en een infarct constateert, belt hy de zie kenauto. Die brengt de patiënt vervolgens naar het ziekenhuis, waar hij meestal even moet wach ten Deze help ggng van zaken kan zo'n anderhalf tot twee uur in beslag nemen, terwijl bjj een in farct het eerste uur van kapitaal belang is. Wordt een patiënt bin nen die tijd behandeld is de kans op afsterven van een deel van het hart minimaal." Met het apparaat kan de ambulan- ceverpleegkundige direct begin nen met behandelen. De gege vens van de persoon die vaak al bij de huisarts bekend zijn, wor den ingevoerd in de computer die de diagnose stelt, voorheen mocht dat alleen in het zieken huis gebeuren. Die geeft dan aan of er kan worden overgegaan tot het toedienen van bloedverdun- nende middelen. Van der Wulp: „Het zomaar inspuiten van bloed- verdunners is zeer gevaarlijk. Ie mand met bijvoorbeeld een hoge bloeddruk kan. hiet zomaar medi cijnen worden toegediend. De computer rekent met behulp van de gegevens precies uit of het mo gelijk is bloedverdunners toe te dienen." Proef Het apparaat is ontwikkeld door het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotter dam. In die gemeente draaide de diagnosemachine op de ambulan ce enkele jaren proef. De uitkom sten waren zo bevredigend -dat Van der Wulp zich direct sterk maakte om het ding in zijn gebied ook in te laten bouwen. De overle vingskansen met het apparaat in de eerste vy f jaar liggen ver Iwven de 90 procent, terwijl op de oude manier dat cyfer rond de 80 pro cent lag. „Dat het toch nog wel een tijdje heeft geduurd, heeft te maken met het herschrijven van bepaal de delen uit het computerpro gramma. Ook het inlichten van de huisartsen kostte even tijd. Voor het geld hoefden we het echter niet te laten. Ongeveer zesdui zend gulden per apparaat om jaar lijks de levenskansen van zo'n zestig inwoners te verhogen. Dat vind ik niet duur." Schiedam Schiedammers kunnen met ingang van vrij dag 8 augustus weer gemeten van cariUonmurieki Deko- i mende maanden zal GézariTde Waardt uit Maassluis elke vrij dag van 13.00 tot 14.00 uur het carillon bespelen. Tegelijker tijd gaat de gemeente op zoek naar een nieuwe, stadsbeïaar- Dé Waardt is een profesktoneel beiaardier, en werkzaam jds vaste bespeler van de carillons in Rotterdam en .Maassluis. Hoewel hy klassiek geschoeid is, heeft De Waardt een voor keur voor arrangementen van' populairerouziek. v In april van dit jaar overleed de stadsbeiaardier van Sdiiedam, Addie de Jong. Sindsdien is het carillon van deTJrotë-tof Sint Janskerk niet'meer be speeld. Wel speelde de. speel- trommel op gezette tijdenden geprogrammeerd melodietje.'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1