17,< Wonen en werken op boerderij Nooitgedacht Zomerpop wil met Brood en Golden Earring gelijk iets neerzetten émmmmm I§fro$22AS16 Rotterdams Dagblad &h~J§r. '/ff? Zaterdag 9 augustus 1997 t7 Door Mariette Olsthoorn Vlaardingen Die bloemen voor zijn raam heeft Bianca neer gezet. Mooi zijn ze hè? Zijn moeder had veel haast. Hup, hup, hup weg. Désirée mag best een bakkie komen doen. Gezellig. Ze woont in de Blijhof en heeft verkering met Ben. Straks gaat hij douchen. Dat moet elke dag gebeuren. Hè Menno? Sander (33), zwart t-shirt, donker blauwe trainingsbroek en achter overgekamd haar, vraagt onn aan dacht. „Zeg Jan, wat ben je aan het doen," vraagt hij lyzig aan een in de grond wroetende man. Die kijkt even op om vervolgens weer ongestoord verder te gaan met zijn werk. Sander lijkt het niet te deren, hij staat alweer met een trosje onrijpe druiven in zijn hand. Die zijn nog te hard, weet hy. Samen met Menno (27) en Aeh- med (21) heeft hij zich ontpopt als een ware gids. Behendig leiden ze de bezoeker gedrieën rond op het terrein van boerderij Nooitge dacht in de Vlaardingse Zuid- buurt. Langs de moestuin met maïsplanten en voederbieten, de tomaten en paprika's in de kas waar het nu 'echt heet' is en daar achter de mesthoop 'die met echt lekker ruikt'. Menno werkt al van af het allereerste begin op de boerderij en is degene die teksten Uitleg geeft. Aehmed knikt beves tigend en Sander is vooral bezig -met andere dingen, jaagt de een- den langs de slootkant op en --kletst. Over zijn kamer, Désirée en die rotjongens, die een steen door de ruit hebben gegooid. Hij heeft ze wel tien keer gewaar schuwd, maar ze luisteren ge woon niet. Groen Nooitgedacht is een boerderij waar verstandelijk gehandicap ten wonen en werken. Dit initia tief van stichting de Hoven en ASVZ ZuidWest is gelegen aan de rand van Vlaardingen, omgeven door groen, maar slechts een paar minuien van de bewoonde we reld. Dagelijks gaan zo'n twaalf mensen aan de slag m de gereno veerde wagenschuur, het dagcen trum. Naast de op de praktijk ge richte educatie, werken ze in de tuin, verzorgen de dieren, doen reparaties en maken producten van hout. „Wij bieden verstandelijk gehan dicapten een zo normaal mogelij ke dagbesteding," zegt begeleider Willem Beswerda. „Het werk dat ze hier doen, is hun baan. We be schouwen mensen als gelijkwaar dig, kijken naar de mogelijkhe den die ze hebben en maken daar gebruik van. De keuze van de me dewerker staat voorop, ieder heeft zyn of haar specialiteit" In de vier jaar dat het dagcentrum draait heeft Willem de medewer kers zien groeien. „Ze nemen ini tiatieven, verantwoordelijkheid, kunnen zelfstandig werken en hebben een hoop routine opge daan. Mensen functioneren goed omdat er veel ruimte is. Werken in de buitenlucht is goed voor ie ders gezondheid." Nieuwe plannen zijn er voor het ,ondërhoud van andere tuinen in ^het .recreatieschap Midden-Delf- tvfend, een pottenbakkerij,een win- f>?kelven een theehuis. Voor het ^?twe£de jaar kunnen ook gekooide '"^huisdieren tijdens de vakantie -^yoot 1 gulden per dag op de boer- ?I'-Clerij worden ondergebracht (tele- -toon 2340499). De thee wordt genuttigd op het veldje achter de schuur dat uit zicht biedt op de Zuidbuurt. Het gezellig ogende tafereel trekt de aandacht van voorbijgaande fiet sers. Een varken staat op stal, pauwen hebben hun eigen onder komen, kippen lopen los rond en konijnen doen zich tegoed aan het verse gras. Verderop staan acht bruine schapen in de wei. Een paard, ram en geit begrazen het terrein aan de andere kant van de boerderij. Die zyn van een vrijwil liger uit de buurt, die 's avonds en in de weekeinden een handje helpt. Uitbundig zwaait Sander zijn col lega's, die om half vier met de taxi worden opgehaald, uit. Met acht anderen woont hij sinds mei van dit jaar in de oude boerdery, waar tevens vier logeerplaatsen zyn in geruimd (telefoon 2480386). „Goe- denmiddag," roept hij uitgelaten als hij binnen zyn huisgenoten Piet en Peter tegen het lijf loopt. „Beetje zachtjes joh," sust Piet hem vaderlijk toe. De rondleiding gaat door het winkeltje, de eetka mer, huiskamer, het washok en via de trap naar boven: hun eigen kamers. Martin, een 10-jarig lo geetje, zit tv te kijken. Dick, die ook op de boerderij logeert, heeft zich teruggetrokken op zijn ka mer en hangt wat op bed. Nog snel trekt Piet zijn dekbed wat rechter als zijn domein aan de beurt is. Glunderend showt hij zijn verzameling poppen en or gels. „En laat die schoenen 's zien," zegt Sander al voorgenie tend. Piet pakt het doosje met 'melody shoes' van de kast en laat ze de lambada dansen op de vloer terwyl kleurige lichtjes vanaf de neuzen opflikkeren. Grinnikend duikt hij ineen. „Geinig he?" Na de kamer van Peter ('ik heb maar een groot bed genomen, dan kan ik er tenminste niet uitdon- deren') is de beurt aan Sander, die op de begane grond huist „Oooh die klerezon, daar word ik goed ziek van," klaagt hij terwyl hij de luxaflex dichttrekt. „Je mag niet zeggen zulke woorden," tikt Piet hem meteen op de vingers. „Kijk 's Piet," wijst Sander naar een fo- tolyst aan de wand. „Dat is myn moeder. „Kijk 's Piet, dat is nou een elektrische tandenborstel. En kijk 's Piet, dit is de nieuwe van André Hazes." Coachen De tijd waarin verstandelijk ge handicapten als kinderen werden behandeld, is voorbij. De bewo ners van Nooitgedacht mogen zelf kiezen, hebben samen met de lei ding de huisregels opgesteld en helpen zoveel mogelijk mee in het huishouden. „In het verleden werd voor verstandelijk gehandi capten gedacht. Nu worden ze ge zien als mensen met mogelijkhe den. Daardoor creëer je een ope ning waar je mee verder kunt," stelt teamleidster Leny Harden- bol. „Gezamenlijk proberen we een keuze te maken, tot in het kleinste detail, en dat blijkt goed te werken." De acht begeleiders hebben een Aan de rand van Vlaardin gen werken twaalf ver standelijk ge handicapten mhetdagcen trom van boerderij Nooitge dacht In de oude boerde rij wonen sinds mei ook achtmensen. Foto's Darmes van der Wel/Roel Dijkstra sfeC S" /ahS :sW" ondersteunende rol. Zij stimule ren en motiveren de bewoners om voor zichzelf op te komen, activi teiten te ondernemen, zelf keuzes te maken en coachen hen in het verwezenlijken van hun doel, Het groepsgerichte van vroeger heeft plaats gemaakt voor een individu ele benadering waann iedereen zijn eigen weg kan gaan. Elke be- woner heeft een eigen dagbeste- ding: het dagcentrum, school of ander werk. Door de groep klein te houden ko men bewoners meer aan hun trek ken en verzanden niet in het geheel, legt Leny uit „Piet, die uit de Blijhof komt, praat hier bij voorbeeld veel meer. Mensen die vanuit hun ouderlijk huis komen, onder moeders vleugels vandaan, kunnen zich hier weer op een an- der vlak ontplooien en leren voor zichzelf opkomen, Ze zien dit echt als hun huis en vinden het heer lijk hier." Flink gebruind komt Dave (26) aan het eind van de middag op zijn fiets met aanhang het erf op gereden. Hij heeft de hele dag ge- aurfd op de surfplas ir> de buurt. Zijn eerste week vakantie zit er al- weer op, dit is zijn laatste, vertelt de blonde jongen als hij is neerge ploft op een bankje in de zon. Hij werkt in de tomaten en dat bete kent vroeg op. „Zeg nou ook met een dat je een leuke verkering zoekt joh," stelt een van de bege leiders voor. Vervolgens onder werpt Dave zich aan een zelfana lyse, noemt zyn goede en slechte kanten en concludeert dat hij ie mand zoekt die hem neemt zoals ie is. „Gewoon net zo'n lieverd als jij," concludeert de begeleider. Dave's ideaal is zelfstandig wo nen onder begeleiding. Over een jaar of vier. Voorlopig wil hij hier nog een tijdje genieten, zegt de Feyenoord-fan terwijl hij goed keurend om zich heen kijkt. De rust, de surfplas, in de buurt van zijn ouders, tussen de dieren en het groen, het bevalt hem wel. „Ik ben hier vrij. Natuurlijk moet ik het wel zeggen als ik wegga of laat thuiskom, maar daar wordt dan niet over doorgevraagd." Onder ling heeft hij wel het idee dat hij bij elke gemaakte beweging in de gaten wordt gehouden en uitleg moet geven. „Soms irriteert me dat wel, dan ga ik maar even weg. Sommigen hebben daar een hout je van, maar daar kunnen ze niks aan doen. Zo zitten ze in elkaar." Tijdens het avondmaal is het een gezellige bedoening. De sterren van The bold and the beautiful zingen bewoners en begeleiders toe vanuit de keuken. Een bandje van Peter, die verwoede pogingen doet om mee te zingen. Onder het eten gaat het over 'lastige vrou wen', verantwoordelijkheid ne men, van jezelf houden, het pakje shag van Arie, immiteert Dick een briesend paard en doet de kleine Martin zich tegoed aan een halve schaal appelmoes. Na het eten wordt de afwas ge daan in de keuken waar Sander zich uitleeft op de muziek van Ab ba. Piet helpt enthousiast met het in de grond zetten van twee bra menstruiken. Dave gaat douchen en Peter wordt door twee beken den opgehaald om te gaan skeele ren. Iedereen gaat zijn eigen gang weer. De namen van de verstandelijk ge handicapten zijn uit overwegin- gen van privacy gefingeerd. Door Jos van Nierop s Al vier jaar loopt hij (rond met het idee. Maar pas vijf weken geleden hakte Gerrit Mali- paard de knoop definitief door. Samen met collega-ondernemers ;i-Frans Stam en Cees Malipaard ^tampte hy in 'no-time' Zomerpop Maassluis uit de grond. Hein be- 'ginnen en langzaam tot iets groots uitgroeien vinden ze niets. Nee; meteen al bij zijn eerste edi tie pakt Zomerpop uit met twee gTote namen, Herman Brood en Golden Earring. Op het ijsbaan- terrein aan de Vlaardingsedijk hoopt de organisatie vrijdag avond 22 augustus op zo'n 3500 bezoekers. Geschatwordtdateral zo'n twaalf- tot veertienhonderd kaarten zijn verkocht. Gerrit Malipaard is directeur van het onderdeel van MTS-Groep (aan de Heldringstraat) dat onder meer handelt in poetsdoeken en toiletpapier. Maar de laatste we ken is hij - vanuit zijn bedrijf- voornamelijk in de weer om zijn openluchtconcert op poten te zet ten. „In de zomer hebben we het rustig, dan kan ik er tyd voor vrij maken. M'n vader zei 'ben je hele maal gek, ga lekker van je vakan tie genieten'. Maar ik vind het echt een uitdaging en ook ontzet tend leuk om te doen." Eerder organiseerde Malipaard - als lid van de Tafelronde 149 - de 'wc-rollen actie'. Met de verkoop van toiletpapier werd voor de Doe Een Wens Stichting toen 57.500 gulden binnengehaald. Maar een popconcert, dat was iets totaal nieuws voor hem. En dus ging hij de laatste weken regelmatig by de Maaslandse theaterimpressario Jacques Senf -een kennis van hem - langs. Zijn zelf gemaakte draaiboek werd door Senf steeds bijge schaafd. „Als ik een probleem heb, kan ik bij hem aankloppen. Hem ben ik echt veel dank ver schuldigd." Goed xe spreken is de poetsdoekenhandelaar ook over de medewerking die hij van de ge meente krijgt. Wethouder L. We- senhagen had vijf weken geleden meteen oren naar het concert. „We hadden een afspraak met de gene die over de vergunningen gaat. De politie en de brandweer zaten er toen meteen bij. In over leg met hen is toen voor deze plek. Mede-organisator Frans Stam (van Grillroom Shalom): „Een unieke iocatiemet voldoende par keerplaatsen. En het is buitenaf, dus heb je geen last van buurtbe woners." Momenteel zijn de organisatoren druk bezig met de publiciteit. Zeppelins, reclamevliegtuigjes en de regionale radio werden inge schakeld, er werd geflyerd bij on der meer de wielerronde van Wa teringen en overal heeft men pos ters opgehangen. Ook het autoo tje van Gerrit Malipaard heeft er aan moeten geloven. Het zit vol geplakt met posters. Alleen de lampen, de nummerplaten en een paar ruiten zyn nog te zien. Brood Grote trekker van het concert is Nederlands oudste en bekendste rockformatie Golden Earring. 'Niet makkelijk' was het om de band van zanger Barry Hay te contracteren, vertelt Malipaard. „Ik ben bijna twee weken lang in onderhandeling geweest Ze heb ben twee keer gezegd 'we komen niet'. Maar nadat we konden laten zien dat we garant staan voor de financiële middelen en voor een goede locatie, besloten ze te ko men." Wel heeft men de organisatie er op gewezen dat er geen opnames (foto, film en geluid) van hun up- treden mogen worden gemaakt. De band van de vijftigers speelt op de vrijdagavond namelijk ook nummers van een nog uit te ko men cd. De enige keer dat de Ear ring's overigens eerder in Maas sluis waren, vertelt Frans Stam, is vijftien jaar geleden. Voor 800 man stonden ze toen in de Olympiahal. De andere topact van Zomerpop Maassluis is Her man Brood and His Wild Roman ce. 's Lands beruchtste musicus, (volgens Muziekkrant Oor) zal volgens Malipaard minder dan een uur optreden. „Hij zakt na vijftig minuten in mekaar, dan moet hij worden weggedragen. Dat gebeurt overal." De organisatie verwacht niet dat Brood te stoned zal zijn om te spe len, of dat hij het ineens laat afwe ten. „Zijn manager heeft ons op het hart gedrukt dat hij komt. Door betrouwbare intimi is ons wel gevraagd om een tafelvoetbal spel in de kleedkamer te zetten. Dan blijft hij zeker. Daarnaast kent Ronald van Beest (de zanger van de Maassluise band Stick Bangers, de eerste optredenden op 22 augustus) Brood goed. Hij heeft vaak samen met hem opge treden." Us en poffertjes Met Broeden de Earring trekt het openluchtconcert volgens Gerrit Malipaard vooral een publiek 'van onze leeftijdscategorie'. „Voor mensen tussen de twintig en veer tigjaar vind ik dat er in Maassluis op muziekgebied niets gebeurt. En we zitten ook niet te wachten op kinderen van veertien jaar die Frans Stam en Gerrit Malipaard zijn de drijvende krachten achter Zomerpop, Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra pillen lopen te slikken." Wel denken Stam en de gebroe ders Malipaard er over om Zomer pop in de toekomst uit te laten groeien tot een tweedaags evene ment. „Nu hebben we een roek- avond. Volgend jaar willen we een tweede avond voor een ander pu bliek. Met bijvoorbeeld Marco Borsato voor moeders en kinde ren. En dan gaan we geen bier verkopen, maar patat, ijs en pof fertjes. Het moet een jaarlijks feest worden voor Maassluis en omstreken. Mensen die komen moeten tegen vrienden en ken nissen zeggen 'je hebt wat ge mist' Om de bands niet te missen moet je, verzekert Frans Stam, het ter rein op. Vanaf de dijk zijn Barry Hay en Herman Brood namelijk niet te zien. „Het podium staat met de rug naar de dijk toe." Zomerpop Maassluis heeft plaats op vrijdag 22 augustus op het ijsbaan terrein aan de Vlaar dingsedijk. Optredens zijn van Stick Bangers (19.30 uur), Her man Brood and His Wild Roman ce (20.30 uur) en Golden Earring (vanaf 22.00 uur). Hierna volgt nog een verrassing. Kaarten fL 32,50) zijn onder meer te verkrij gen bij de bespreekbureaus van het Rotterdams Dagblad en de Haagsche Courant, de Nationale Theaterkassa <1eL 0900-9203) en Free Record Shops. Zaterdag 9 augustus VLAARDINGEN Grote Kerk. Wandelconcert door Nürbert Bartelsman op orgel. 15.00 tot 17.00 uur. ROTTERDAM De Molenwei. Jeugdvakantie pas poort, 9-16u. Wilgenhof, Rugzak route door het Berg- en Broekpark, 09-16.30u. Museumpark. Oase, kinderverblijfplaats, 12-18u. Dier gaarde Blijdorp. Zoo detective. Wll- fteimlnapier. Wilhelmina's Zomers, dtv.tijden. Laurenskerk. Ab Weege naar, 15u. Euromast. Abseiten van de Euromast, 10-17u. Feyenoord- stadfon. Afscheidswedstnjd Ronald Koeman, Zondag 10 augustus SCHIEDAM DC De 4Molens. Koffie-mloop. 11.00-13.00 uur. ROTTERDAM De Molenwel. Jeugdvakantie pas poort, 9-16u. Wilgenhof. Rugzak route door het Berg- en Broekpark, 13-15.30u. Museumpark. Oase, kinderverblijfplaats, 12-l"3u. Dier gaarde Blijdorp. Zoo detective. Het Park bij de Euromast. Dag van de Romantische muziek, 12-22u. Binnenrotte. Zondagsmarkt, 12- 17u. Maandag 11 augustus VLAARDINGEN Dc West. Bndge. 13.00-16.00 uur. ROTTERDAM De Molenwei. Jeugdvakantie pas poort, 9-16u. Wilgenhof. Rugzak- route door het Berg- en Broekpark, 09-16.30u. Museumpark. Oase, kinderverblijfplaats, 12-18u. Dfer- gaarde Blijdorp. Zoo detective. ROTTERDAM Cinerama 1: 'Batman Robin' (12) dag.12.45-15.30-18.15-21.15. Cinerama 2: 'Men In Black' (12) dag. 13,30-16.15-19-21.45. Cine rama 3: 'Bean.TheUltimatfi Disaster Movie' (al) dag. 13.15-16-18.45- 21.30. Cinerama 4: 'AH Stars' (al) dag.18.45-21.30. Cinerama 5: 'Scream' (16) dag.13.15-16- 18.45-21.30ImaxTheater;'Super Speedway' (al) dag.14-16-20.45. 'Ringof Fire' (al) dag. 13-15. 'Memn Black' (12) dag.17-18.50. 'Batman Robin' (16) dag.21.50. 'Microcos- mos' (al) za.zo. 11.30. Lantaren 1: dag.21.30 (16) do. 'Flirting with di saster'; vr.en wo. 'Mars Attacks'; za en ma. Trainspotting'; zo. 'Strange Days'; dl. 'Cyclo', Venster lx 'Ma- non' (16) dag. 19.30. 'Lone Star1 (16)dag.22. Venster2:Muz/ekfiJms gratis entree i.v.m. congres Jeunes- ses Musicales dag. 19.30 (16) do.'(J2 Rattle and Hum';vr.'Nosotros U Musica'; za. 'Stop Making Sense; The Talking Heads'; zo.Thelonious Monk; Straight No Chaser'; ma.'Que Bueno Canta Usted(BennyMorè) en Saudade'; di.'Step Across The Bor der'; wo.'In de greep van de Tango'. The Total Balalaika Show; "The Le ningrad Cowboys in Concert'. Ven ster 2:dag. 21.30 do.'ükeGrams of Sand' (16); vr.'Boccaccio'70' (16); za.en wo.'O Amor Natural' (af);zo.en di.'L'AmourL'Apres-Midi' (16); ma- ,'les film du paradis: Vive L'Amour' (16). Venster 3:21.30do.'Guanta- namera'(16);vr,'SenseandSensibi- iity' (16); za.'Mighty Aphrodite' (aT)T zo.'LeHuitièmeJour' (16); ma, 'Far go' (16); d i.'Deans' (16); wo.'Onfhe Beat' (16). Venster 4: 'Lost Hig hway' (16)dag.22. Lumlère 1: 'Men In Black' (12) dag. 13.15-16-18.45- 21.30. Lumlère 2: Speed 2: Cruise Control' (12) dag.16-18.45-21.30. Lumlère 3; 'FlyAway Home' (al) dag. 13.15-15.45-18.15.; The English Patient' (12) dag.20.45. Uimière4: The Fifth Element' (12) dag.18.45- 21.30. Rexane: 'Opwindende Dro men' (18) do.t/mzo.doorl.voorsti'In stituut Voor Wilde Meisjes' (18) ma. V m wo. doort.voorst. Pathé: 'Men In Black' (12) dag. 11.30-14.05- 16.40-19.05-21.40 za.zo.vervaft 11.30.; 'Scream' (16) dag. 11.20- 14.10-16.40-19.10-21.50.; 'Con Air* (16) dag. 16.10-18.45-21.30.; 'Bean, The Ultimate DisasterMovie' dag.11.10-13.20-15.30-17.40- 19.50-22.; 'Batman Robin' (12) dag.11,20-14.25-18.05-21.10.; 'Jim Carrey barbar' (a!) dag. 18.05- 20.10-22.15 dt.17.35-19.40.; 'Speed 2: Cruise Control' (12) dag. 11.40-14.35-18.25-21,20,'Sneak Preview: Oscar Beste Ongmele Scnpt' (16) di.21.40. Nachtvoorsteliiogen: Lumlère 1: 'Face/Off (16) vr.za .00.15, Lumlère 2: 'Men in Black' (16) vr.za.00.15. Lumière 3: Scream' (16) vr.za.00.15. Lumière 4; 'Speed 2: Cruise Control' (16) vr.za.00.15. Kindermatinees: Cinerama 4: '101 Echte Dalmaners' (al) dag. 13.15-16. Lumière 2: '101 echte Dalmatiërs' (al) dag. 13,15. Lumière 4: 'Lady en de Vagebond' (al) dag. 13.15-16. Pathé: 'Lady en de Vagebond' (al) dag. 11.50-14,; 'FlvAwav Home' (al) dag.11-13.20- 15.40 dl. 11.40-14.05?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1