11 Strandwacht Krabbeplas moeilijk te realiseren i Rotterdams Dagblad Hans Rikken speelt Beckett op Hof van Dolage I 1 Telefoönanteimes tieren welig op daken van flatgebouwen 1TERHELDE-RT UW BLIK mmfflllffl* 11 Gemeente en recreactieschap zien na verdrinkingsgeval geen aanleiding Opnieuw vragen over de verkoop van De Veerman Woning na brand onbewoonbaar Vier dronken rijders betrapt Bonnen voor foutparkeerders Bromfietser gewond bij val Dieven stelen tas Wegdek smelt weg 75.000ste Schiedammer heet Bilal Waterweg Dinsdag 12 augustus 1997 (N- Waardingen De vorige week verdronken Rotterdammer is voor de gemeente Vlaardingen geen aanleiding om een strandwacht te installeren aan de Krabbeplas. Ook het recrea tieschap Midden-Delfland, de beheerder van het plassenge- bied in de Zuidbuurt, ziet niet echt de noodzaak, laat staan de mogelijkheid om het toezicht op het recreatiegebied te ver scherpen. Bezoekers van één van de strand jes zien de aanwezigheid van een strandwacht wel zitten. Zoals C. van Vliet: „Ik vind het wel nodig, zeker na dat ongeluk. Dan heb je tenminste toezicht. Dat is ook fijn als er kinderen zoek zijn. Die kun nen naar die post toe en worden omgeroepen." Een groepje Maas- sluise dames die met hun kinde ren regelmatig te vinden zijn aan de Krabbeplas, pleit ook voor een 'EHBO-post die de heie dag open Schiedam Een woning aan de Aleidastraat is gistermiddag on bewoonbaar verklaard na een brand. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat de gordijnen als gevolg van een theelichtje vlam vatten. De brandweer heeft het vuur geblust. De bovengelegen woning liep rookschade op. Schiedam Bij een alcoholcon trole op de Rotterdamsedijk zijn vannacht vier automobilisten be trapt op dronken rijden. Van één van hen, een 44-jarige Rotterdam mer, is het rijbewijs ingenomen. In totaal werden 41 automobilis ten gecontroleerd. Schiedam De politie heeft gis termiddag 26 bekeuringen uitge deeld bij het recreatieoord op de Prinses Beatrixlaan. Op de plek waar de auto's stonden geldt een parkeerverbod. Surveillerende agenten hadden, voordat ze be gonnen met schrijven, nog een waarschuwing laten omroepen in het recreatieoord dat mensen een half uur de tijd hadden om hun auto weg te halen. Maar op die op roep werd nauwelijks gereageerd. Vlaardingen—Een 69-jarige brom fietser uit Vlaardingen is gister avond gewond geraakt bij een aanrijding op de Van Beetho- vensingel. De man viel van zyn brommer, nadat hij door een 29- jarige automobilist uit Vlaardin gen was aangereden. De automo bilist had zojuist getankt en reed weg. Hij zag de bromfietser daar bij over het hoofd. De bromfietser is met onbekend letsel opgeno men in het Holy Ziekenhuis. Vlaardingen Een bromfietser en zijn passagier hebben vannacht in het Lickebaertbos de tas van een 25-jarige Vlaardinger gestolen. De man liet samen met een vriendin een hond uit op het grasveld. Zijn tas had hij even op een bank naast het grasveld gezet. De twee die ven gristen de tas snel weg en zijn gevlucht De inhoud van de tas is niet bekend. Maassluis Het wegdek op het Havenplein kan de hoge tempera turen niet aan. Het asfalt ging gis termiddag smelten nadat een vrachtwagen met betonplaten over de weg reed. Politie-agenten zagen dat en adviseerden de vrachtwagenchauffeur en zijn col lega's om een andere meer hitte bestendige route te kiezen. is'. Maar dat alleen is niet vol doende vinden ze. „Als zo'n man omkiepert, kan een strandwacht ook niets doen. Dan moeten ze een bootje hebben en ook een uit kijktoren." Ook J. Lucas is deze mening toegedaan. „Daar in die bocht zou je zo'n wachtpost moe ten hebbenLucas heeft daar ook nog wel geld voor over, vertelt hij. Als je de man twee kwartjes zou geven, zou je denk ik al uit de kos ten zyn." In de komst van een strandwacht ziet hij ook een oplossing voor een ander probleem. Al zou het al leen al zjjn voor de honden. Van 1 april tot 1 oktober is het hier ver boden voor honden, maar je ziet ze regelmatig. Ze lopen constant bij de kinderen en je weet niet wat ze doen in het water. Kijk, daar gaat weer zo'n blafbak." Eigen risico G. d e Reus, voorlichter van het re creatieschap Midden-Delfland, vertelt dat er momenteel wel de gelijk -zij het beperkt- toezicht is bij de Krabbeplas. „Onze toe zichthouder is constant in het ge bied (het hele gebied van Midden- Delfland tussen Delft en Vlaar- dingen/Maassluis, red.) aanwezig. Op een drukke dag als vandaag doet hij zijn ronde langs onder meer de recreatiepiassen. En in geval van calamiteiten kan de toe zichthouder optreden." De voorlichter legt uit dat het re creatieschap of de gemeente niet verplicht is om continu een soort strandwacht bij de Krabbeplas te installeren. „Het is een openbaar recreatiegebied, waar gewoon geen toezicht is. Mensen maken in principe voor eigen risico ge bruik van deze gebieden." De bij de Krabbeplas aanwezige politie post ziet Midden-Delfland dan ook als een stukje extra sendee naar het publiek toe. Vandaag 'zijn het twee Vlaar- dingse agenten die zich lopend door het recreatiegebied begeven. „Wij zijn hier als het druk is," ver telt F. van Hilst. „Bij de Krabbe plas maar ook bij het Oeverbos aan de Waterweg. Het project draait Voor het tweede jaar." Politie dus wel, maar een continu aanwezige strandwacht is moei lijk te realiseren, vertelt Midden- Delfland voorlichter De Reus. „Natuurlijk hebben we gepro beerd om vertegenwoordigers van de plaatselijke reddingsbrigades in te schakelen. Maar die zijn er niet in Vlaardingen. Ook hebben we gekeken in de rest van de Rijn mond, maar dat is ook nog niet ge lukt." De moeilijkheid is ook dat de vrij willigers van de brigades dan wel continu standby moeten staan. „En betaalde krachten? Dat is, on der meer vanwege de kosten, niet te doen." Schiedam De gemeente Schiedam heeft eindelijk 75.000 inwoners. Al een jaar lang wordt gewacht op het doorbreken van de magische grens. Maar dat in- wonerstal werd telkens weer op een haar na gemist. Met de ge boorte van Bilal Emre Demir is Schiedam nu eindelijk de 75.000 De afdelingen Burgerzaken en Onderzoek en Statistiek hebben wel even terug moeten rekenen om de 75.000ste aan te wijzen. BüalEmre Demir is al op 2 juni geboren in Schiedam. Hjj is het derde kind in het Schiedamse gezin»; Burgemeester R. Scheeres zal de ouders van de jongen van daag bezoeken en gelukwensen. Het magische getal levert de jonge Schiedammer ook meteen een aardig spaarcentje op. Van de gemeente ontvangt hij 750 gulden op een spaarrekening. meensehapsgeld opgebouwde vermogen. Het voormalige ge meentelijke woningbedrijf heeft volgens de wettelijke regels ge handeld en goedkeuring aan b en w gevraagd voor de verkoop van het pand in de Fransenstraat. Die goedkeuring is verkregen en vol gens wethouder T.W. van der Steen, die toezichthoudend wet houder K. van der Windt waar neemt, gegeven zonder over de verkoopprijs te praten. Ranshuijsen vindt dat merkwaar dig. Hij vraagt derhalve of het col lege bij de uitoefening van zijn toezichthoudende functie geen gebruik maakt van de kennis, die zij heeft in het kader van de on- roerende-zaakbelasting en de WOZ, Het zomaar akkoord gaan met de verkoop voor een bedrag, dat aanzienlijk lager is dan de taxatiewaarde die in gemeentelij ke opdracht voor OZB/WOZ is vastgesteld, roept vraagtekens op bij belastingplichtigen die menen dat de getaxeerde waarde van hun onroerend goed niet in overeen stemming is met de marktwaar de, stelt Ranshuijsen. Hij wijst te vens op het omhoog schieten van de huizenprijzen na 1995. Ranshuijsen zegt de afgelopen dagen gesterkt te zijn in zijn op vatting, dat tot de toezichthou dende functie van het gemeente bestuur ook behoort de controle over de prijs waarvoor wo ningstichtingen eventueel bezit van de hand doen. W2Q0G vindt het overigens begrijpelijk dat bur gemeester en wethouders met de beantwoording van de heikele vragen over de verkoop van De Veerman wil wachten tot verant woordelijk wethouder Van der Windt van vakantie is terugge keerd. Door Ben van Haren Vlaardingen „Ik vrees, dat de linkerhand bij de gemeente thans niet weet wat de rechter doet." Fractievoorzitter J. Ranshuijsen van oppositiepartij W2090 zegt het in toelichting op aanvullende wagen, die hij gisteren over de verkoop van het appartementen gebouw De Veerman door Stich ting Woningbedrijf Vlaardingen (SWV) aan burgemeester en wet houders heeft gesteld. Eind juli stelde Ranshuijsen, naar aanleiding van onthullingen in het Rotterdams Dagblad, al een serie schriftelijke vragen. Hij wil de weten hoe het college goedkeu ring had kunnen geven voor de verkoop van De Veerman voorbij- na de helft van de 1,475 miljoen gulden, die er kort daarna door een Schiedamse beheermaat schappij voor werd betaald, Hij vroeg ook: „Hoe is het mogelijk, dat bij zowel SWV als uw college zo weinig inzicht bestaat in de marktwaarde van dergelijke com plexen?" Zijn nieuwe vragen sluiten aan op het bericht in het Rotterdams Dagblad van vorige week, waarin SWV-directeur A. M. W. Theissen meedeelt dat op de laatste peilda tum (1 januari 1995) in het kader van de Wet Waardering Onroeren de Zaken (WOZ) de waarde van De Veerman op 1 miljoen gulden is bepaald. Zij vertelde ook een onderzoek gelast te hebben naar de achtergronden van de verkoop van het woongebouw voor 750.000 gulden. Ranshuijsen richt zich volledig op het gemeentebestuur, dat voigens hem tot haar toezichthoudende functie ook behoort te rekenen een goed beheer van het met Door Mariëtte Olsthoom Vlaardingen In 'Krapp's laatste band' van Samuel Beckett speelt Hans Rikken een vermoeide oude man. Een schilder op zijn retour, die af en toe wel wat probeert, maar dat meer uit gewoonte doet dan met overtuiging. Ergens in zijn leven maakt hij een foute be slissing. Hij laat zijn grote liefde gaan - ze zou hem van zijn werk kunnen houden - en eindigt met niets. In zijn rommelige atelier luistert Krapp oude banden af, waarop hij fasen van zijn leven heeft vastge legd. Het beslissende moment, dertig jaar geleden, waarmee de grijs aard nog steeds niet heeft afgere kend, overvalt hem en maakt nog steeds het nodige los. „Krapp is een hele onappetijtelij ke man," zegt Rikken, zittend in de schaduw voor zijn atelier op be graafplaats Emaus, dat hij deelt met Kees Lesuis. „Een beetje dood, maar nog niet helemaal." Lachend: „Natuurlijk zit ik ook weieens voor een doek met het idee: waarom doe ik dit? Maar als ik iets moet zien te voorkomen in mijn leven, dan is dit het." Tijdens het Hof van Dolage, dat woensdag 20 augustus van start gaat, speelt Hans Rikken 'Krapp's laatste band' vijf avonden lang. Niet in het Vlaardingse park waar het festival wordt gehouden, maar op locatie in zijn atelier op be graafplaats Emaus, Villa Paiago- nia. Maurice de Jong regisseerde het stuk. Zijn eerste solovoorstelling om schrijft de in Rotterdam woonach tige kunstenaar, die naast kunst ook altijd aan toneel heeft gedaan, als een stuk waarin alles mooi op zijn plaats valt. Het personage van Krapp zocht en vond hij uit eindelijk in zichzelf. „Je kunt niet om jezelf heen, het zoeken is naar de juiste ingang." Met het idee om Beckett te gaan spelen, begon voor Rikken een hernieuwde kennismaking met de in Dublin geboren en naar Parijs verhuisde schrijver. „Zo'n twintig jaar geleden las ik veel van Beckett. Ik wist toen niet pre cies wat ik las, maar er was her kenning. Toen ik er opnieuw aan begon, ouder en meer meege maakt, leefde het veel meer en be sefte ik eigenlijk pas goed wat ik gelezen had en waarom het be langrijk is." Wankel evenwicht Die 'rare wereld' van Beckett waarin mensen op een stoel han gen en niks doen, in de modder kruipen of onderuit gaan op het trottoir intrigeert hem. „De figu ren denken na over hun gedrag, maar zeuren er niet over, er wordt niet gepsychologiseerd van hoe zou dat komen." Beckett's 'frisse, vitale en plezie rig leesbare' teksten staan vol gens Rikken voor het wankele evenwicht van de personages. „Je zwerft en moddert je als lezer door de zinnen en woorden heen. Net als de personen, die als ze al kun nen lopen, steeds struikelen en in zijn atelier speelt Hans Rikken tij van Dolage (20 tot en re avond om voorstelling Krapp's laat ste band van Samuei Beckett. Foto Dennes van der Wet/Roel Dijkstra vallen. Die op het trottoir in de re gen zich liggend afvragen of zij zich wel om moeten draaien omdat ze dan aan twee kanten nat worden. Al lezend word je zelf zo iemand." Vooral die humor trekt hem aan. Net als bij Laurel en Hardy, waar van hij al van kinds af aan een grote fan is. „Het is nooit senti menteel, wat iemand ook over komt. Daardoor identificeer je je niet met die persoon, je gaat niet zitten zwelgen in je gevoel. Het heeft ook vast iets te maken met het ritme. Door die rare wendin gen doet de tekst iets met je, taal technisch, en niet omdat je je in- leeft." De eerste drie tiy-outs heeft Rik ken net achter de rug, volgend weekeinde doet hij er nog drie. Het publiek nodigde hij zelf uit en na afloop praatte hij onder het eten na over de opvoering. Dat heeft een aantal leuke en interes sante opmerkingen opgeleverd, zegt hij. Dat de Effi uit het stuk niet de juffrouw aan de Oostzee is bijvoorbeeld, maar gewoon een hoofdpersoon uit een boek dat Beckett heeft gelezen („Zijn werk blijkt heel autobiografisch te zijn"). Het wekkertje dat aan het begin van de voorstelling afloopt, heeft hij inmiddels geschrapt en Krapp heeft hij wat minder oud en langzaam gemaakt. Het zijn de laatste veranderingen waardoor alles weer net iets beter op zijn plaats valt voor de première op woensdag 20 augustus. De kaart verkoop is op het festivalterrein in het Hof. Omdat er maar plaats is voor zo'n 25 mensen per avond, kunnen ook kaarten worden gere serveerd via het telefoonnummer 2134254 of faxnummer 4049632. Door Menno Haddeman Deantennesvoor mobiel telefoneren rukkenop indesteden. Da ken van voomamel ijk flats worden vol gepla nt zoals hier in Vlaar dingen. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Schiedam Steeds vaker is het verschijnsel in de stad waar te ne men. Lopend, zittend of soms zelfs liggend wordt de kunst be dreven. Pagina grote advertenties prijzen de hulpstukken aan. Uit gevoerd in felle kleuren of juist met heel veel knopjes en moge lijkheden wordt de consument verleid het product van de techni- sche-ontwikkeling te kopen. Wie er geen heeft, loopt achter of telt niet mee. Mobiel-telefoneren waar het hier om gaat 'moet', al was het alleen om erbjj te horen. Dat het met het mobiel-telefone ren niet alleen maar feest is, bleek vorige week. Nadat de trend an derhalf jaar geleden in zwang raakte, kwamen dit jaar de eerste problemen aan het licht. De zo leuk lijkende mobiele telefoon, bleek voor veel mensen, vooral jongeren, veel duurder dan ge dacht, Bellen met een handtele foon kost toch al gauw een gulden per minuut en voor mensen met een smalle beurs gaat het dan hard. Vorige week werd bekend dat de mobiele telefoon bij jonge ren voor flink wat financiële ellen de heeft gezorgd. De laatste tijd begint zich echter ook een 'architectonisch-drama' af te spelen. Op verschillende ho ge gebouwen worden door de tele foonmaatschappijen antennes ge plaatst. De antennes op de daken zorgen ervoor dat er beneden on gestoord, zonder ruis of echo, mo biel kan worden gebeld. Hoe meer antennes in de stad, hoe beter het bereik en de ont vangst van de telefoons. Flats zijn die ideale plaatsen voor de zend masten omdat ze hoog zijn en meestal niet uitblinken in archi tectonische schoonheid. Toch zjjn er in de binnensteden ook 'mooie' hoge gebouwen te vinden. In Schiedam werd bijvoorbeeld uit gerekend op het pas verbouwde Dudok Hav-gebouw aan de Gerrit Verboonstraat een antenne ge plaatst. De zendmast bestaat uit een paal met daarop bevestigd drie of vier dozen. In deze kastjes zit de elek tronica die nodig is om het tele foonsignaal door te geven. Iedere doos is gericht op een bepaald ge bied. Het signaal dat de antennes doorzenden is dat van het Global System for Mobile communica tions (GSM). Dit is een internatio naal telefoonnetwerk. „Het bereik van die antennes ligt tussen de één en anderhalve kilo- ii w y bii m on k q meter," vertelt E. Moeksis woord voerder van PTT-Telecom. „Hoe meer abonnees er komen des te meer antennes er moet worden geplaatst Op dit moment hebben wij ongeveer één miljoen mobiele telefoonaansluitingen" Volgens de woordvoerder bouwt PTT-Telecom dagelijks nieuwe opstelpunten. „Wij voeren regel matig verbeteringen aan het net werk uit. Dat is logisch. Er komen steeds meer bellers bij. De ver wachting is dat de antennes in de toekomst kleiner zullen worden. Er moeten dan wel meer zenders worden geplaatst, maar met de techniek van tegenwoordig is het mogelijk zeer kleine radiocellen te maken." Op dit moment wordt door PTT-Telecom en Iibertel ge vochten om nieuwe mobiele bel lers. Volgens Moeksis is de kans groot dat er aan het eind van het jaar nog twee maatschappijen bij komenDe overheid geeft dan een aantal frequenties in de ether vrij waar door geïnteresseerden op kan worden geboden. Moeksis verwacht echter niet dat straks op ieder gebouw in de stad zendmas ten staan. „Het wordt allemaal veel kleiner. Zowel de telefoons als de aniennes. Ze valien straks niet eens meer op." Marrewijklaan 41 Spijkenisse •■tel 0181-62<H^

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1