11 Vlaardingse archeologen vinden kinderservies Rotterdams Dagblad Tien procent van Schiedamse trampassagiers rijdt zwart Vragen over verkleining van klassen in het basisonderwijs Vlaardingse delegatie naar Moravska Trebova Kunstopdrachten voor nog te bouwen gebouwen Overvallen trambestuurder was al twee maal eerder slachtoffer Vrachtwagens missen afslag Water op wegdek door ontluchten Zeldzame vondst in vroeg bewoond gebied "ri Tas terug na achtervolging Bewoners protesteren Waterweg Vrijdag 15 augustus 1997 Schiedam De trambestuurder d ie woensdagnacht ter hoogte van het Bachplein in Schiedam werd overvallen, was al twee keer eer der bij een overval betrokken. Om zichzelf te kunnen verdedigen had de 33-jarige man besloten een busje verf bij zich te dragen. Het spuitbusje deed woensdagnacht echter meer kwaad dan goed. Toen de man de verf tevoorschijn haaide, verwondde hu zichzelf aan het mes waarmee de overval ler hem bedreigde. De Rotterdamse trambestuurder was met de laatste rit van die dag bezig. Toen de tram het eindpunt aan de Scheepvaartweg naderde vroeg een onbekende man aan de bestuurder of hy mocht blijven zitten. De man wilde naar NS-sta- tion Schiedam-Nieuwland en omdat de bestuurder de tram toch naar de remise moe^t terugreden dacht de passagier dat de trambe stuurder wel een uitzondering wilde maken. De bestuurder stemde in met het voorstel van de passagier en ver trok richting remise. De Rotter dammer had zoveel vertrouwen in de oprechte bedoeling van zijn nog enige passagier dat hij zelfs de deur naar de bok open had staan. Dit zorgde voor een beetje verkoeling in de warme tram. Verf Ter hoogte van het Bachplem werd de trambestuurder plots duidelijk waar het de onbekende man werkelijk om te doen was. Met een mes in zijn hand was de passagier naar de Rotterdammer toegelopen en vroeg om geld. De geschrokken trambestuurder haalde vliegensvlug het busje verf tevoorschijn. Dit verliep ech ter niet zoals de Rotterdammer had gewild. Door de vlugge arm beweging verwondde hij zich aan het mes. De overvaller pakte daar op wat geld en buskaarten en sprong uit de njdende tram. De bestuurder bleef gewond ach ter. De toegesnelde politie kon de overvaller van ongeveer twintig jaar oud nergens meer vinden. Medewerkers van de ambulance hielpen de trambestuurder ter plekke aan zijn verwonding. Volgens een woordvoerdster van de RET komt het een aantal maal per jaar voor dat tram- en busbe stuurders worden overvallen. Vol gens haar zijn de chauffeurs een relatief eenvoudig doelwit Zij kan zich dan ook wel voorstellen dat de bestuurders zich wapenen tegen gespuis. „Het is natuurlijk verboden wapens mee te nemen. Maar een b usje verf is geen verbo den wapen en ik kan me goed voorstellen dat chauffeurs dat als bescherming by zich dragen. Het is niet zo dat een spuitbus tot de standaard uitrusting hoort." VJaardingen Twee vrachtwagen van een Duits transportbedrijf zijn een tijd lang stilgezet door de politie. De twee chauffeurs had den bij Vlaardingen een afslag ge mist en door problemen met een bijna lege benzinetank namen ze de volgende afslag. Maar het via duct was daar niet hoog genoeg. De vrachtwagen reed tegen een matrixbord van een viaduct aan. Bij controle door de politie bleek bovendien dat de chauffeurs geen vergunning hadden om vanaf de A 20 naar Hoek van Holland te rij den, De vrachtwagens werden daarop op een terrein gestald. Vlak nadat het Duitse transport bedrijf waar zij voor reden de juis te papieren had doorgefaxt kon den de chauffeurs naar Hoek van Holland doorrijden. Maassluis Het energiebedrijf ENECO is gistermiddag ander half uur bezig geweest met het ontluchten van de noodwaterlei- ding. Hierdoor sijpelde er water over de afnt Maassluis-Oost van de rijksweg. Het ontluchten is nodig 'öm de doorstroming van het water op peil te houden. Het noodcircuit doet momenteel dienst, omdat de hoofdwaterleiding wordt opge knapt. Vlaardingen Tijdens opgravingen op het bedrijventerrein Hoogstad in Vlaardingen hebben archeologen drie zeldzame delen miniatuuraardewerk aangetroffen. De deeltjes gebak ken klei zijn niet groter dan tweeëneenhalve centimeter. De bakjes met een klein randfragment en een oortje deden aan het begin van de jaartelling vermoedelijk dienst als kin derservies. Toch is het volgens stadsarcheoloog T. de Ridder ook goed mogelijk dat het aardewerk werd gebruikt bij be paalde rituelen of als speelgoed. De voorwerpen werden aangetrof fen in de dikke klei op het bedrij venterrein. Archeologen zijn daar al lange tijd aan het graven. Vorig jaar werd het onderzoek op het westelijk deel van het terrein af gerond. Dit bracht allerlei water staatkundige werken als dammen en duikers aan het licht. Ook werd in dat gedeelte een vnjwe! gave boemerang gevonden. Inmiddels hebben de Vlaardmgse archeologen in de noordoosthoek van het gebied aan de Westland- seweg een nieuwe vindplaats aan getroffen. Naast het bijzondere aardewerk dat zelden in Neder land wordt opgegraven vonden de archeologen op de nieuwe plek opnieuw een dam met een duiker Dit is het vierde waterstaatkundi ge werk dat in het gebied wordt aangetroffen. Ook ontdekten de oudheidkundi gen een oerwal (een natuurlijke verhoging) waarin in de eerste twee eeuwen van de jaartelling greppels zijn gegraven. Omdat de archeologen aan weerszijden van de oerwal en in de greppels 'afval' vonden, is het volgens hen aanne melijk dat er ook boerderijen in het gebied hebben gestaan. Deze zijn echter niet aangetroffen. Dat komt volgens De Ridder omdat de bebouwing op de top van de oer wal heeft gestaan en deze in zijn geheel is opgenomen in de bouw- voor (bovenste laag van de grond die regelmatig wordt omgewoeld). Hierdoor zijn de restanten van mogelijke bebouwing verdwenen Het afval in de omgeving levert de archeologen echter voldoende be wijs dat er in de eerste jaren van de jaartelling sprake was van een samenleving op de oerwal. De op gravingen van de waterkundige werken in het gebied tonen vol gens de oudheidkundigen aan dat de vroege bewoners zeer gespe cialiseerd waren in het bouwen van onder meer waterkeringen. Volgens De Ridder mag er m dit verband gerust worden gespro ken over een Vlaardingse speciali teit. De gevonden voorwerpen wor den, nadat ze zijn schoonge maakt, bewaard in museum Hoogstad. Daar krijgen ze een plekje tussen alle andere oude voorwerpen die op het bedrijven terrein Hoogstad en de rest van Vlaardingen zijn gevonden. Bij opgravingen op het bedrijventerrein Hoogstad zijn drie zeldzame miniatu -'raardewerkjes aangetroffen. Vermoedelijk werden ze bij het begin van de jaartelling gebruikt als kinderservies. Foto Roei Dijkstra vanuit de tram recht bus in. Niet om de reis te vervolgen maar om een boete van ruim zestig gulden we gens zwart rij □en te ont vangen. Foto Schiedam Ruim tien procent van de trampassagiers in Schiedam rijdt mee zonder te be talen. Dat blijkt uit een gister avond gehouden tramcontrole door de REIT en de Schiedamse politie. Van de 1125 reizigers die werden gecontroleerd bleken 126 passagiers niet in het bezit van een geldig plaatsbewijs. Zij kre gen allemaal een boete van ruim zestig gulden. Voor moeders met kinderen liep de bekeuring soms op tot 250 gulden, lodens de controle op zwartrij ders werd de RET geassisteerd door de politie. De twee instan ties werken vaker (op deze manier samen. Tijdens ongeregeldheden kunnen de bijzondere opspo ringsambtenaren van de RET te rugvallen op de hulp van de poli tie. De agenten nemen op hun beurt de kans waar criminele trampassagiers in de kraag te vatten. Agenten en RRTers slaan rond half zeven het kampement op. De hoek van de Rotterdam sedijk met de Van Deventerstraat vormt het controlepunt. Een stadsbus doet dienst als kantoor en aan beide kanten van de tramrails staan mannen en vrouwen gepos teerd. Iedere tram, lijn één en vier, wordt tegen gehouden en gecontroleerd. Voor de niet-beta- lende reizigers is er geen ontko men aan. Zij zitten als ratten in de val want bij iedere uitgang van de tram staan controleurs. Haast Sommige zwartrijders probeer den ondanks dat van alles. De gelauterde agenten en contro leurs van de RET zijn echter niet van gisteren en zien als de tram komt aanrijden al meteen wat voo'- vlees ze in de kuip hebben. De lui die bij het zien van de bus en al die uniformen snel door de tram naar voren of juist naar ach ter lopen, hebben geen kaartje. „Oh jongens, wat hebben we een haast," roept een controleur, jullie hebben vast geen kaart je." De controleur heeft gelijk. Drie knapen zonder vervoersbe wijs. Drie maal 2estig gulden. Kassa! „Stap maar uit en loop mee naar de bus," zegt de contro leur. „Daar schrijven we de boete uit." De jongens lopen gedwee mee. Een beetje lacherig. Ze weten zich geen houding te geven. IJe knapen uit Rotterdam, die met vrienden hadden afgesproken op de Koemarkt voelen zich lullig' en doen niet moeilijk. Ze verzin nen geen smoezen en nemen de boete die ze binnen zeven dagen moeten voldoen gelaten aan. De RET-controleur spreekt de kna pen amicaal toe. Wat minder gemoedelijk gaat het er in een volgende tram aan toe. Dezelfde 'vriendelijke' beambte heeft nu de grootste moeite een forse man te bewegen mee te lo pen naar de bus. De man wil niet en begint wat te duwen. De be ambte blijft rustig maar de drift kikker werkt niet mee. Hij begint te schelden. Dan ziet hij dat een koppel agenten hem scherp en enigszins geërgerd in de gaten houdt. De man geeft zijn verzet op en sjokt mee de bus in. Ook binnen gaat het niet van harte. Met een papiertje in zijn hand verlaat hij even later de bus om van een afstandje nog even 'klootzak' te roepen. De agenten en beambtes lachen. Schelden Een Rotterdamse agent van het openbaarvervoer-team, die dage- lijks dit soort controles begeleidt, vertelt dat hij maar zelden met geweld te maken krijgt. Wel ver baal. Scheiden dat doen de mees te zwart-rijders volgens hem ai snel. „Maar ja jóh, voor wie ze dat nou doen. Niet voor mij in ieder geval. Ik trek me er niets van aan," Rond half negen begint het rus tig te worden. Er zitten nauwe lijks nog zwartrijders in de tram. De agenten staan zich eigenlijk een beetjë te vervelen. Massaal wordt dan ook gereageerd op een plotselinge oproep over de porto foon dat er opde Koemarkt wordt gevochten. De agenten springen in hun auto en scheuren naar de markt. Daar blijkt echter weinig aan de hand. Een opstootje dat al lang weer is gesust De agenten rijden enigszins teleurgesteld te rug naar de Rotterdamsedyk waar het kampement om kwart over negen wordt opgebroken. Eindstand van de avond 126 be- keurïngenm en drie aanhoudin gen, Twee voor het opgeven van een valse naam en één illegaal. Schiedam Nu het nieuwe schooljaar eraan komt wil de PvdA in Schiedam weten of de klassen dit jaar al kleiner worden. Staatssecretaris Netelenbos van onderwijs heeft eerder dit jaar aangekondigd dat de klassen in het basisonderwijs zouden wor den verkleind. Uit cijfers van de dienst Onder zoek en Statistiek blijkt dat ook in Schiedam een aantal scholen in aanmerking komt voor verklei ning van de klassen. Op verzoek van de raadscommissie onderwijs is al een onderzoek in Schiedam uitgevoerd. Maar destijds bleek dat wethouder A. G. Wiegman (on derwijs) nog geen helderheid kon geven over de gevolgen voor de gemeente Schiedam. De PvdA heeft schriftelijke vra gen gesteld aan het gemeentebe stuur om te achterhalen of die duidelijkheid er zo kort voor het begin van het nieuwe schooljaar al is. Als daar bericht over is, dan willen de socialisten ook weten hoeveel leerkrachten Sehiedam erbij krijgt. Als er veel extra klas sen bij komen kan dat volgens de sociaal-democraten ook nog ge volgen hebben voor de huisves ting. Daarnaast wil de PvdA weten hoe het zit met de verdeling van het geld dat staatssecretaris Terpstra van welzijn heeft beloofd om de kostprijs van naschoolse opvang te verlagen. Dit jaar is landelijk veertig miljoen gulden beschik baar gesteld voor de uitbreiding van de opvang van schoolkinde ren tussen vier en twaalf jaar oud. In 1998 en 1999 komt daar nog eens zestig miljoen gulden per jaar bij. Per opvangkind zou dit een verlaging van de prijs met vierduizend gulden per jaar bete kenen. De naschoolse opvang zou na de verlaging per jaar zesdui zend gulden per kind gaan kos ten. De PvdA wü weten of er enig zicht is op de wachtlysten en de ver wachte vraag in Schiedam. Ook willen ze weten of er in Schiedam voldoende instellingen zijn die de opvang kunnen realiseren. Vlaardingen Een delegatie van de gemeente Vlaardingen zal van donderdag 21 augustus tot zondag 24 augustus een bezoek brengen aan Moravska Trebova, de Tsjechische zusterstad van Vlaar dingen. Tijdens het bezoek wordt gesproken over de invulling van de vriendschapsband tussen bei de steden in de komende periode. Daarnaast wordt bekeken hoe de bijdrage van de gemeente Vlaar dingen voor de watersnood het beste kan worden besteed. De ge meente Vlaardingen heeft hier voor 50.000 gulden beschikbaar gesteld en de Stichting Vrienden van Moravska Trebova gaf 10.000 gulden. De Tsjechische stad liep tijdens de watersnood niet onder, maar heeft wel veel hinder onder vonden van de overstromingen. De stad Moravska Trebova viert dit jaar het 740-jarige bestaan. De Vlaardingse delegatie zal tijdens haar verblijf deelnemen aan de bescheiden festiviteiten die voor de gelegenheid staan gepland. De Vlaardingse delegatie wordt geleid door wethouder Henk Roij- ers. Ook wethouder Aart Kool maakt deel uit van de delegatie, die daarnaast bestaat uit twee ambtenaren, twee .bestuurleden van de stichting Vrienden van Moravska Trebova en 28 leden van het Stadskoor van Vlaardin gen. De twee wethouders zullen ook een werkbezoek brengen aan de stad Praag. Daar staat onder meer een ontmoeting met het Praagse college van burgemeester en wet houders op het programma. De overige leden van de delegatie vertrekken woensdag 20 augus tus direct naar Moravska Trebo- De leden van het Stadskoor zullen dinsdag 19 augustus tijdens een openbare generale repetitie laten horen wat zjj in Tsjechië ten geho re brengen. De openbare repetitie heeft plaats vanaf 16.45 uur in de marmeren hal. Het gezelschap wordt 24 augustus weer terug ver wacht in Vlaardingen. Schiedam De gemeente Schiedam heeft twee kunstop drachten verstrekt voor nieuw bouwprojecten aan de Warmoeze- nierstraat en de Piersonstraat. Het is een bijzondere opdracht, omdat van beide projecten de eer ste paal nog de grond in moet. Nu de opdrachten in een heel vroeg stadium zijn verstrekt, wor den de kunstwerken gelijktijdig met de bouw van de projecten ge realiseerd. De artistieke en bouw kundige aspecten kunnen op deze wijze goed op elkaar worden afge stemd. Sporthal In de Warmoezenierstraat is een nieuwbouwproject gepland waar in een sporthal, schoolwoningen, woningen en een kinderdagver blijf worden ondergebracht. Het complex is ontworpen door de stadsarchitect René Meere. Voor een kunstwerk in de buitenruim te is een bedrag beschikbaar van 26.500 gulden. Gedacht wordt aan een ruimtelijk plastisch figuratief beeld op de grens van land en wa ter. De Schiedamse kunstenaar Peter Hellemons is voorgedragen om dat beeld te maken. Het college van burgemeester en wethouders heeft inmiddels een opdracht ver strekt voor een ontwerp. Naar ver wachting zal dit werk aan het eind van 1998 worden opgeleverd. Aan de Piersonstraat is de nieuw bouw gepland van kinderdagver blijf Honki Ponk. Ook dit gebouw is ontworpen door René Meere en er is een bedrag van 26.500 gulden voor de komst van een kunst werk. Dc Schiedamse kunstenaar Inge van Haastert gaat een ont werp maken. Haar kunstwerk zal in de loop van 1998 klaar zijn. Beide kunstenaars zyn uitgeko zen door de adviescommissie beeldende kunst. Voor deze twee opdrachten heeft de commissie een opdrachtomschrijving ge maakt en die verspreid onder Schiedamse kunstenaars. Uit de kunstenaars die zich hebben aan gemeld is uiteindelijk de keuze gemaakt voor Van Haastert en Hellemons. Vlaardingen Een onbekend ge bleven jongen heeft gisteravond op het Oslopad geprobeerd een tas van een fiets te stelen. Een 49- jarige Vlaardingse reed op haar fiets drie jongens tegemoet. Toen zij hen passeerde trok één van de jongens de tas van de fiets en zet te het op een lopen. De vrouw viel, maar was niet uit het veld geslagen. Ze achtervolg de de dief, die de tas uiteindelijk weggooide en daarna wist te ont komen. Vlaardingen De bewoners van het Zonnehuis in Vlaardingen hebben gistermiddag kort gede monstreerd tegen de opheffing van de bushalte voor het verpleeg huis aan de Dillenburgsingel. Bij de bushalte is een spandoek opge hangen. De opheffing ïs onderdeel van een totaalplan voor het buslynennet in Vlaardingen. Momenteel loopt de bezwaarprocedure.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1