Schiedam en Vlaardingen op één lijn over aanleg nieuwe tram 'Snelle tram is klaar als metro gaat rijden' Boeken voor de bibliotheek overal en nergens opgeslagen 'Belgen moetje vragen, anders worden ze boos' Vogel verstrikt Verzet na geluidsoverlast Gewond na val Auto's vernield Zwembadendief aangehouden Abonneeservice Boomstammen weldra ryeranderd in planken GFT-bakken v ïker gt k gei Maandag 18 augustus 1997 Rotterdams Dagblad Hoek van HollandOp het Jan de Geuspad heeft de politie zondag nacht een vogel gevonden die ver strikt was geraakt in een vislijn- Het beestje had de draad gedeel telijk ingeslikt en was met de rest in de knoop geraakt. Omdat het dier op die manier een wel erg makkelijke prooi zou zijn voor katten hebben de agenten het ge vangen met een net en meegeno men naar het bureau. Daar haalde de dierenambulance de vogel ver volgens op. Maassluis Tot twee keer toe kwamen zondagavond bij de poli tie klachten binnen over geluids overlast in een woning aan de Guido Gezellestraat. De 21-jarige bewoner had daar al eerder een waarschuwing voor gehad. Toen de politie de herrieschopper een boete wilde geven, gaf hij een vaj: se naam op. Tevens verzette hij zich toen hij werd aangehouden. Uiteindelijk is de verdachte ver hoord op het bureau voor de ge luidsoverlast en het opgeven van een valse naam, want dat is ook strafbaar. Wrtc-ltiit rnw Door Ben van Haren Vlaardingen/Schiedam Het conflict tussen de gemeenten Vlaardingen en Schiedam over de aanleg van de TramPlus is uit de wereld. Vorig jaar maande het Vlaardingse gemeente bestuur zijn buren tot een hoger tempo bij de voorbereidende werkzaamheden. Nu lopen beide gemeente in het zelfde Volgende maand zitten we geza menlijk met de projectleider van de RET aan tafel om over de H Hoek van Holland Een Vlaardingse is gisteravond op de Zeekant in Hoek van Holland ge wond geraakt toen zij uit de auto •stapte en over een houten paaltje viel dat zij over het hoofd had ge zien. Daarbij liep zij een flink bloedende wond op aan haar on derbeen. Omdat het bloeden maar niet wilde stoppen, schakelde de politie de GGD in, die de gewonde vrouw heeft verbonden. voortgang te praten," vertelt de Vlaardings ambtenaar Eliasber- gen. „We'hebben ons aangepast aan het Schiedamse tempo, dat overigens inmiddels wel iets op gevoerd is," De tweede ronde van de inspraak over het tracé', dat via de al jaren braakliggende Europaboulevard, dwars door het winkelcentrum De Loper naar de Holy singel gaat, zal echter niet meer dit jaar plaats hebben. „We vinden het niet cor rect om de bevolking zo'n lange periode voordat de aanleg daad werkelijk ter hand wordt geno men om een definitief oordeel te vragen," heet het nu op het Vlaar dingse stadhuis. Vorigjaarmaande wethouder T on van der Steen zijn Schiedamse collega Luub Hafkamp nog tot haast. Hij voorzag vertraging in de aanleg van de tramlijn, die Vlaardingen-Holy de rechtstreek se verbinding met het belangrijke NS-station Schiedam/Rotterdam- West moet bieden waarop het al zo lang wacht. Hij zei te vrezen dat Schiedam voor 1998 geen tijd wil de vrijmaken voor de toen nog T10 genoemde lijn. „Dan heeft het voor ons ook geen zin om ver der te gaan, want rails aanleggen tot aan de grens van een gemeen te waardoor die tram ons moet be reiken heeft geen zin als zij voor lopig niets willen doen," rede neerde hij. De prioriteit in Schiedam was ge legd bij het andere grote open- baarvervoersproject, de metro- aanleg. Een verschil van mening over de financiering tussen het ministerie van Verkeer en Water staat, de Stadsregio en Schiedam moet eerst opgelost worden voor dat zo'n nieuwe ingrijpende kwes tie kan worden aangepakt, werd daar gezegd. Het ging over de ver delingvan een kostenpost van 200 miljoen gulden. Nadat die zaak is opgelost, heeft Schiedam capaci teit vrijgemaakt voor de nieuwe tramlijn. „Wij zijn nu klaar voor de proce durele afhandeling van de Tram- Plus in Schiedam. Het traject gaat vanaf de Broersvest door de Over- sehiesestraat, langs het station naar de Burgemeester Van Haarenlaan en over het bestaande rail naar de Brederoweg, waar een aftakking naar Vlaardingen komt. De eerste ronde inspraak is net achter de rug, maar de gehele voorbereiding moet eigenlijk nog beginnen. Daar zijn we nog in 1998 mee bezig. Alles heeft zijn tijd nodig," meldt de Schiedamse ambtenaar De Klerk, die alle be sprekingen over de TramPlus voor zijn gemeente voert. Regionaal Hij benadrukt, dat het om een re gionale zaak gaat. „De Stadsregio onderhandelt met het ministerie, waar het finale besluit over de TramPlus nog genomen moet worden." Die onderhandelingen staan los van de discussie tussen Schiedam en Rijkswaterstaat over de vergoeding voor verplaat sing van sportvelden in verband met verbreding van het wegennet bij de Beneluxcorridor. Die wordt overigens binnenkort voortgezet om een taxatieverschil van een miljoen gulden weg te werken. De ambtenaren van beide ge meenten zijn van mening dat de nieuwe, snelle tramlijn gereed is als de metro straks van het Marco- niplein doorgetrokken wordt naar 'NS-station Schiedam/Rotterdam- West en via de Tweede Benelux- tunnel naar Hoogvliet rijdt. „Dat is voor 2002," volgens de Schiedammer, „Dat is dus in 2001," zegt deViaardinger. Over het conflict van vorig jaar zegt de laatste: „Wij werden vorig jaar aangestuurd door de Stadsre gio om Schiedam tot haast op te porren. Het was niet mogelijk voor Schiedam, dat veel meer om handen heeft. Ze hebben nu ook eindelijk capaciteit van buiten in gehuurd." >gt% IPa* lüialV- J*—T J - Directeur A. Thijhof, hiertussen de oude stellingen indebibliotheek aan de Lange Haven, kijkt reik- halzend uit naar de verhuizing naar het Stadserf. fok Rooi Diltetm Hook van HollandIn de Zekken- straat is een aantal omwonenden vannacht wakker geschrokken 'door lawaai. Toen zij uit het raam keken zagen zij iemand wegren nen, waarop ze de politie belden. Later bleek dat vier auto's waren vernield. De ruitenwissers waren verbogen, het rubber was van de wissers gehaald en drie antennes waren vernield. Schiedam Een medewerker van een winkel aan de Hoogstraat en énkele voorbijgangers hebben za terdagmiddag een 28-jarige 'Schiedammer aan de politie over gedragen, De man wilde er met enkele opblaasbare zwembaden vandoor gaan. De medewerker zette hierbij samen met een aan tal voorbijgangers de achtervol ging in en hielden de dief aan. het werkbij de veerpont aan het 't Hooft In Maassluis. Van het verdiende geld koopt de één ijsjes, de ander een paar sportschoenen. Foto Roei Dijks»™ Informatie over bezorging van de krant: maandag t/ttt vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur r—sSSBK zaterdag van V0BS£ti 14.00 tot 16.00 uur 'C*Mefoon: 010 -4004 444 Rotterdams Dagblad Door Jos van Nierop Maassluis'Mag ik alstubEeft uw ramen wassen Het is de vraag die Huseyin Kose en Ivory Kou-, len op een dag in de zomer zoals zondagmiddag meer dan honderd maal stellen. Gewapend met sponsen, wissers en een emmer met sop komen de 1 O-jarige jon gens zo'n beetje dagelijks naar 't Hoofd in Maassluis. Hun poten tiële klanten zijn de bestuurders van de auto's die wachten voor veerpont naar Rozenburg. Ivory: „We doen het voor de lol, We hebben niks te doen, iedereen is op vakantie. Dan dit maar De lol, maar zeker ook het geld speelt een rol, geven de jongens toe. Het is nog maar twaalf uur en Huseyin heeft al dik dertig gulden bij elkaar gewassen, terwijl zijn vriendje het moet doen met am per zes gulden. „Dat ligt er aan wie er eerder komt," legt Ivory uit. Omdat de chauffeurs zelf mo gen bepalen wat ze geven, lopen de inkomsten per auto sterk uit een. „Ik kreeg een keer 13,50 voor één auto," vertelt Ivory triomfan telijk. En Huseyin: „Gisteren kre gen we zomaar ieder een knaak zonder te wassen." De jongens maken duidelijk dat ze ook tevre den zijn met kleinere bedragen. SchiedamHoog opgestapeld liggen meer dan vijf- "honderd boomstammen op de parkeerplaats aan de 'Hargalaan in Schiedam. De bomen, voornamelijk po pulieren, zijn de slachtoffers van de krachtige storm 'van juni dit jaar. De windhoos velde toen een kleine "duizend bomen in de gemeente Schiedam 'Wekenlang zijn werklui van de Schiedamse plant soenendienst in de weer geweest met het opruimen 'van de chaos. Vooral in de parken zoals Harga en Beatrix hadden veel grote bomen het begeven. De "populieren bleken het minst bestand tegen de enorm "krachtige windvlagen. Deze vaak hoge bomen wer den als luciferhoutjes geknakt of ontworteld. Reden hiervan is dat de populieren geen breed en diep uit gespreid wortelnet hebben. Bovendien zaten de bomen vol bladeren en die fungeren bij storm als enorme windvangers. De omgewaaide bomen werden ontdaan van takken én bladeren. De kleine delen werden versnipperd tot houtpulver. Met dit materiaal kunnen paden worden aangelegd De overgebleven snippers gaan op een 'grote hoop. Hiervan wordt dan na een tijd compost gemaakt De grote stammen hout die overbleven, zyn door de medewerkers van de gemeente naar de parkeer plaats aan de Hargalaan en een veld aan de West- Frankelandsedijk gebracht. De basten liggen daar momenteel nog steeds. Volgens een woordvoerder van de gemeente wordt deze week begonnen met het weghalen van de stammen. De gemeente heeft het hout namelijk verkocht aan de houtindustrie. Die maken er planken en pallets van. Het heeft even geduurd eer de stammen werden .opgehaald omdat de houtfabrieken kampten met een overschot aan aangeleverde stammen. Vanuit meer dere gemeente in Nederland werden omgewaaide bomen aangeboden aan de fabrieken. Omdat zij niet 'alles in één klap konden verwerken, moest het hout uit Schiedam even blijven liggen. Vijfhonderd boomstammen opgestapeld aan de Hargaweg liggen te wachten op verwerking tot tafels en stoelen. Foto Roei Dijkstra 'Als het maar geld is', is hun de vies. Het verdiende geld geven de jon gens voor een deel uit bij het ijs- tentje op 't Hoofd. Huseyin over de ijsconsumptie van zijn vriend je: „Op een dag had hij er een keertje negen gekocht" Zelf eet Huseyin minder ijsjes. Hij drinkt vooral water dat hij gra tis krijgt van de ijscoman. Wij zend op zijn licht versleten Nikes, vertelt Huseyin dat hij van zijn geld nieuwe schoenen wil kopen. „En ik ga ook iets in mijn spaar pot gooien." Met een 'mogen wij alstublieft bieden Ivory en Huseyin hun diensten meestal aan. Meestal, want met buitenlandse automobi listen weten de jongens niet altijd raad. „Aan Duitsers vragen we 'clean your window vertelt Hu seyin. „Nee, joh," corrigeert Ivory, „Bij Duitsers gooien we ge woon de spons er op." Huseyin: „Maar Belgen moet je altijd vra gen, anders worden ze boos." De Nederlandse bestuurster van een bordeauxrode Peugeot wordt zeker niet boos. „De manier waar op ze het brengen is wel leuk. En het kan geen kwaad, denk ik. Be ter hier dan voor het verkeers licht. Hier heb je tenminste de tijd, zeker als de pont net weg is," aldus de automobiliste. Zij laat dan ook zonder probleem haar voorruit 'sponsen en zemen', iets wasvoor de jongens slechts en- kf ie minuten nodig hebben. „Kijk 'na, ieder een gulden," aldus de tevreden klant. Van de vele auto's die op het veer staan te wachten, maakt maar een klein deel gebruik van de schoon maakdiensten van de Maassluise jongens. Extra aandringen, 'hij is hartstikke vies, kijk vogelpoep' blijkt daarbij nauwelijks te hel pen. Ook niet bij chauffeur van een ro de Nissan. „Prima dat ze het doen, maar ik zeg altijd nee. Je weet niet wat ze gebruiken. Als je met felle zon, zoals nu, zeepsop gebruikt, krijg je namelijk van die kiin- gen." Door Desiree van der Jagt Schiedam De vette worst kan eindelijk worden gegeten. Na ja ren van beloftes gaat de biblio theek verhuizen. De oude panden aan de Lange Haven en de Korte Haven worden ingeruild voor de nieuwbouw aan het Stadserf. Na jaren van stilstand kan in het nieuwe gebouw de bibliotheek uitgroeien tot een dynamische in stelling, is de verwachting van di recteur A. Thijhof. Hoewel het ou de pand aan de Lange Haven zijn charme heeft, biedt het niet de mogelijkheden die de huidige ge neratie bibliothecarissen graag willen hebben. Naar de verhui zing van de ruim 60.000 banden (boeken en al het andere uitleen materiaal) wordt'dan ook reikhal zend uitgekeken. De bibliotheek kent een speciaal projectteam dat zich al maanden met de verhuizing bezighoudt. Dit team kijkt niet alleen naar het nieuwe meubilair, de kasten en de indeling, maar ook naar de tele fooncentrale en de manier waarop de boeken in de kast gaan worden gezet. Dat laatste kan bijvoor beeld op vele manieren. Op alfa bet of per categorie. Alle mogelijk heden zijn de afgelopen maanden de revue gepasseerd. In de mo derne bibliotheek is gekozen voor de ouderwetse manier. De boeken worden op alfabet in de kasten ge- Nu de verhuizing zo goed als voor de deur staat -de bibliotheek gaat eind oktober voor drie weken dicht- worden ook in sneltrein vaart nieuwe boeken gekocht en oude afgeschreven boeken in een misschien nog wel iets sneller tempo verkocht. De nieuwe boe ken staan inmiddels overal en nergens opgeslagen, want in het pand aan de Lange Haven was al heel erg lang geen plek voor uit breiding, De boeken liggen op zol der in dozen of opgeslagen in de jeugdbibliotheek. Opties Een deel van de boeken die niet meegaan met de verhuizing zijn weggegeven aan de wetenschaps bibliotheek, het Stadsarchief of het Stedelijk Museum. Een ander deel wordt verkocht aan het pu bliek. De belangstelling voor de verkoop van de overige boeken is groot. Al sinds het begin van dit jaar is de verkoop aan de leners gestart en nog steeds worden boe ken verkocht. „We zijn daar wel heel voorzichtig mee," vertelt Thijhof. „De titels zijn uitgebreid gescreend. Soms gaat het om een exemplaar dat helemaal niet meer uit wordt uitgeleend en in andere gevallen om een boek dat er niet meer uitziet en waarvan we een nieuw exemplaar kopen." De voorzichtigheid is geboden, omdat volgens Thijhof de Schiedamse bibliotheek zeker niet te boek wil komen te staan als een instelling die lukraak maar bijzondere exemplaren verkoopt. Wat overblijft gaat in de verhuis dozen, mee naar het Stadserf. In de nieuwe bibliotheek is plek voor De steigers rondom het Stadserf in Schiedam zijn zo goed als ver dwenen en een ieder maakt zich op voor de verhuizing. De ge meente, het archief, de biblio theek, het theater. Voor alle in stellingen die een nieuw onder komen krijgen in de nieuwbouw op het Stadserf geldt dat de do zen moeten worden gepakt. Soms zal de verhuizing een kwestie zijn van het legen van een bureau, maar in andere ge vallen gaat aan de verhuizing een voorbereidingstijd van soms wel enkele jaren vooraf. Het Rot terdams Dagblad volgt de ver huizers'. Vandaag hoe de biblio theek ruimte maakt en inkoopt om dynamiek in het nieuwe ge bouw te brengen. 85.000 verschillende banden. Het overgrote deel (zo'n 60.000) komt uit de oude bibliotheek aan de Lange Haven en de jeugdbiblio theek aan de Korte Haven. Ook over hoe de verhuizing moet worden aangepakt is veel verga derd. Het grote probleem bij het verhuizen van een bibliotheek js dat een deel van de collectie altijd buitenshuis verblijft bij de leners. „We hebben twee opties. Of we proberen zoveel mogelijk spullen zelf te verhuizen. Of we zorgen er voor dat zoveel mogelijk boeken zijn uitgeleend," vertelt Thijhof. Aan beide opties zitten nadelen, maar de directeur kiest voor de eerste mogelijkheid. Bij het vullen van de nieuwe stel lages moet rekening worden ge houden met een aantal boeken dat nog is uitgeleend. „Daar wor den momenteel hele rekensom men op los gelaten. By de ietter V is het niet zo erg als er wat moet woTden geschoven, maar bij de letter A wordt het wel erg verve lend." vaak naar buiten en dan zie ik daar op de hoek het huis waar Piet Paaltjes heeft gewoond terwijl de molens in de ruiten weerspiege len. Dat romantische beeld vind je in de nieuwbouw niet zo snel te rug." Eerdere afleveringen uit de korte serie over De Verhuizing versche nen in de kranten van 5 augustus en 11 augustus. Volgende week: de verhuizing van de stadswinkel. ij] Maandag 18 augustus ROTTERDAM Lantaren/Venster. Pulp Fiction, 19.30uBlijdorp- Zoo detective. Dinsdag 19 augustus VLAARDINGEN Spelwagen trekt door Vlaardln- gen.l4.00-16.00uur. SCHIEDAM Wijkcentra mNleuwland. Kinderac- tiviteiten, 13.00-16.00 ROTTERDAM Museumpark. Pleinbioscoop, 21.30u. De MotenweUeugd vakan tie paspoort, 09-16u. Berg- en Broekpark. Rugzakroute, 09- 16.30u. Muller Pier. American Cir cus. Charme Het oude pand aan de Lange Ha ven doet al sinds 1923 dienst als bibliotheek. Sindsdien is er op het gebied van boekenuitieen veel veranderd. „De bibliotheek is geen uitleenfabriek meer. We wil len mensen door kennis mondi ger en bewuster maken," vertelt Thijhof. Dat idealisme moet wel in het huidige tijdsbeeld worden gezien. „Het klinkt wat beleren- der dan dat dat in werkelijkheid is. De bibliotheek moet gewoon een plaats zijn waar kennis kan worden gehaald." De nieuwe bibliotheek biedt het personeel de mogelijkheden om de bibliotheek beter te laten func tioneren en de leners beter van dienst te zijn. Toch zullen de me dewerkers het oude gebouw node missen. Thijhof: „Het gebouw heeft toch z'n charme. Ik kijk hier „kwkk»»» Naar het rich iaat aanzien zal het weer voorlopig niet omslaan en nog yvel even warm blijven. Daarom maakt de rèinigingsdiéïlst iw dr meente Maassluis de komende weken, extra ophaalrondes ;voor w het Groente- Frmt- en Tuinaftral (GFD dóor de gemeente. Dat be- tekent 6t de komende weken .zowel de grijze als de groene containers worden geleegd. De reinigingsdienst van de ge meente doet dit omdat met het warme weer de inhoud van de containers sneller gaat rottem .dz- rmtstaiaf Pf-fi liWI plfftfl- tê UUk die vou'raihu iedereen buiten zit, niet erg prettig is. Doostot de.ophaaldienst dejarg 'l eken een andere route rijdt dan gebruikelijk is, worden de Maasslmers verzocht de bakken al om acht uur 's och tends buiten te zetten. ROTTERDAM Cine ..ma 1: 'Anaconda' (16) dag. 13.15-16-18.45-21.30.Cine- rama 2: 'Marvin's Room (al) dag.13.15-16-18.45-21.30. Cine rama 3: 'Batman Robin' (12) dag.12.45-15.30-18.15-21,15. Cinerama 4: 'Men in Black' (12) dag.19-21.45, CineramaS: 'Bean, TheUltimateDisasterMovie'(a!)dag. 13.15-16-18.45-21.30. Imax Theater. 'Super Speedway' (ai) dag.14-16-20.45. 'Ring of Fire' (al) dag. 13-15. 'Men in Black' (12! dag.17-18.50. 'Batman Robin' (16) dag.21.50. 'Microcosmos' (al) S.Z0, 11.30. lantaren Is dag.21.30 (16! do. 'Unforgiven'; vr.en wo. 'Dead Man Walking'; za en ma. 'Shine'; zo.en di,li Posbno Vensterl: 'lone Star' (16) dag. 22. Venster 2: dag 21.30 (16) do.'Antonia'; vr.en za.'L'uomo Delle Stelle'; zo.en di.'Lss Nuits De La Piei- ne Urne'; ma.'les film du paradis: PulpFictiori;wo.'BigNight', Venster 3: dag. 21.30 (16) do.en wo.Thc Snapper'; vr.'Frre Fox'; za.'Giil Six"; zc.'Suiviving Picassc'; ma. 'Pret a Porter'; di.'CelluloidCloset'. Venster 4; 'Marion'(16)dag22.lumlèrel: 'FacelOfF (16) dag.13.15-16- 18.45-21.30. üimière 2: 'Men In Black' (12) dag, 13.15-16-18.45- 21.30. Lumlèr® 3: 'Jim Carrey Liar Liar1 (al) dag. 13.15-16-18.15. The English Patiënt' (12) dag20.45. Lu- mlère 4; 'Speed 2: Cruise Control' (12) dag.18,45-21.30. Rexane: •HetGroteVeriangen'(18)do.VmzD. doori.voor.r. 'Erotische Capriolen van de Deuivraarde' (18) ma.Vrn wo. doori.voorst, Pathé: 'Face/Off (15) dag.11.35-14.30-18.15-21.20 ma.veivalt 18.15. 'Speed 2: Cruise Control' (12) dag. 11.40-14.35- 18.10-21. 'ConAir1 (16) dag. 16.10- 18.45-21.30. 'Batman Robin' (12) dagll.20-14.25-18.05- 21.10. 'Men In Black' (12) dag.(beh- ,ma.) 11.30-14.05-16.40-19.05-. 21.40 ma.ll. 10-13.20-15.30- 21.40. 'Scream' (16) dagl6.40- 19.10-21.50. 'Bean, The Ultimate Disaster Movie' (al) dag.11.10- 13.20-15.30-17.40-19.50-22. 'Sneak Freds'.'.'; Luchtmacht één in de bocht' (16) di.21.45. KJndermaünees; Cinerama 4: '101 Echte Dalmatiérs' (al! dagl3.15-16. Lumiére 4: 'Lady en de Vagebond' (al) dag. 13.15-16. Pathé; 'Lady en de VageboivJ' (al) dag. 11.50-14. 'Fly Away Home' (al) dag.11-13.20.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1