Arafat: nieuwe Intifada dreigt c Noord-Koreanen houden je vreselijk goed in de gaten mÊésm Israël en PLO boeken lichte vooruitgang in veiligheidsbesprekingen Commandant rampmissie Mir bijt sterk van zich af 'ÊÊÊÊÊsÊmSIm opnieuw rampzalig magere oogst 'Karadzic zo snel mogelijk oppakken' Afpersers Nestlé dreigen met gifaanslag op kleuterschool Brandstichting Kodak-Zweden Minder geloof op Turkse scholen India wil minder moord op meisjes Arbeiders Elf in Peru gegijzeld Mladic schrijft zijn memoires .pi Kohl hamert op lagere bijdrage aan EU-kas Maandag 18 augustus 1997 Hamburg De afpersers van het Nestié-concem dreigen opnieuw met vergiftiging. In een brief aan de directie schrijven ze dat de vol gende keer wel-eens een kleuter school getroffen kan worden. De politiemensen die de chantage van het leve nsmidd elenconcem onderzoeken, nemen ook deze dreiging serieus. Ze zijn ervan overtuigd dat die afkomstig is van dezelfde personen die vorige week dreigden met vergiftiging van producten van het merk Thomy. De afpersers verklaarden vorige week dinsdag in een brief dat zij in vijftig supermarkten le vensmiddelen met dodelijk cyani de hadden verspreid. Tot nu toe is echter nog geen gemanipuleerd product van het merk Thomy aan getroffen. Stockholm De hoofdvestiging van Kodak in Zweden is zaterdag nacht beschadigd door een brand waarvan wordt vermoed dat deze is aangestoken. Mogelijk is de brand, op een industrieterrein in Stockholm, veroorzaakt door te genstanders van Stockholms kan didatuur van de Olympische Spe len in 2004 - Kodak is een van de grootste sponsors van de Spelen. Sinds mei zijn zeven aanslagen gepleegd op doelen die in verband kunnen worden gebracht met de Spelen. Zo werd er brand gesticht in het huis van een prominente voorstander van de kandidatuur van Stockholm en werd de hoofd tribune van het belangrijkste sta dion van de hoofdstad door een bom verwoest Ankara Het Turkse parlement heeft zaterdag een wet aangeno men waarmee het religieuze on derwijs in het land wordt terugge drongen. 3000 fundamentalisti sche moslims gingen gisteren in Istanbul de straat op om tegen de nieuwe wet te demonstreren. De schoolwet werd doorgevoerd op aandringen van het leger, dat grondwettelijk is belast met het bewaken van de seculiere Turkse staat. De wet, die voorziet in een verlenging van de leerplicht van vijf tot acht jaar, komtneer op een verbod op religieus getinte lagere scholen, die door het leger worden gezien als broeinesten van mosli mextremisme. New Delhi De Indiase deelstaat Tamil Nadu wil de moord op pas geboren meisjes terugdnngen met financiële hulp aan de moe ders. Pasgeboren meisjes worden vaak om het leven gebracht omdat de ouders geen bruids schat kunnen betalen. De deel staatregering gaat vrouwen die in het ziekenhuis bevallen ook dwin gen tot een maand na de bevalling in het ziekenhuis te blijven om te voorkomen dat zede zuigeling do den. De moeders doden de baby's doorgaans binnen een maand na de geboorte. Uma Rebellen van de maoïsti sche organisatie Sendero Lumi- noso (Lichtend Pad) hebben in de binnenlanden van Peru 29 arbei ders die werk uitvoerden voor de Franse oliemaatschappij Elf Aquitaine gegijzeld. Lichtend Pad heeft niet eerder gijzelingen uit gevoerd. BolgracWüen Haag De Bos- nisch-Servische generaal Ratko Mladic is bezig zijn memoires te schrijven. Hij is al in onderhande ling met een Duitse uitgever. De 'slachter van Bosnië' kreeg het idee pjdens het zonnen aan het strand van de Adriatisehe Zee, al dus een vriend van Mladic in de krant The Sunday Times. In de onderhandelingen met de uitge ver is er echter nog een probleem. Deze wil eon compleet verhaal over de vier jaar, die de Bosnische oorlog heeft geduurd. Mladic daarentegen vol zich concentre ren op zijn rol tijdens de val van Srebrenica. Na de val van de Oost-Bosnische moslim-enclave werden duizen den moslim-mannen vermoord. Mladic is daarvoor aangeklaagd door het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Ramallah De president van de Palestijnse Autoriteit Arafat heeft Israël gewaarschuwd voor het uitbreken van 'een nieu we intifada' als het zijn strafmaatregelen tegen de Palestijnse bevolking niet snel opheft. „Netanyahu heeft het Palestijnse volk de oorlog verklaard om ons op de knieeën te dwingen, ons te vernederen en ons uit te honge ren, maar dit volk is sterker dan de Israëlische samenzwering,"' zei hij afgelopen weekeinde in een toespraak tot studenten van de A- Najah universiteit in Nablus. Volgens Arafat is de Palestijnse Autoriteit bereid samen te wer ken met Israël op veiligheidsge bied, „maar we zullen nooit toege ven aan Israëlische dictaten." Leden van de Israëlische, Pales tijnse geheime diensten hebben gisteravond onder begeleiding van hun collega's van de Ameri kaanse CIA in Ramallah op de westelijke Jordaanoever overleg gevoerd. De Israëliërs verklaar den tevreden te zijn met informa tie van Palestijnen over een bom- menlaboratorium van Harnas. Het overleg in Ramallah maakt echter nog geen einde aan de slechte verstandhouding tussen Israël en de Palestijnen. Dit week einde kondigde de Palestijnse Au toriteit aan Israëlische producten te gaan boycotten. Na de besprekingen waren Pales tijnse functionarissen niet be schikbaar voor commentaar. Vol gens Israëlische bronnen hebben de Palestijnen de resulaten gege ven van onderzoek naar explosie ven die begin juli zijn gevonden in een flat op de Westelijke Jord aanoever. De Israëliërs menen dat de radicale Hamas-beweging daar bommen maakte. Ze gaan de ge gevens vergelijken met al eerder vergaarde informatie. Het overleg van zondag is moge lijk gemaakt door de Amerikaan se gezant Dennis Ross, die vier dagen nodig had om deze praat groep tot stand te brengen. Na de dubbele zelfmoordaanslag op een markt in Jeruzalem eind juli, waarbij veertien burgers omkwa men, raakten de toch al slechte verhoudingen op een dieptepunt. Ross legde ook de basis voor een bezoek, waarschijnlijk in septem ber, van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Madelei ne Albright. Zij had geëist dat eerst meer samenwerking tussen Israeli's en Palestijnen tot stand moest komen. Ais de Israëlische premier Netanyahu zich metz'n vrouw Sarah en zoontje Avner wil verpozen aan het strand van Caesara, wordt hij hij omringd door lijfwachten. FotoshauiGoian-YediouvEWPA Een klein positief signaal vormde de persoonlijk gezant die premier Netanyahu dit weekeinde naar de Palestijnse president Arafat stuurde om hem te bedanken voor de snelle oplossing en bestraffing van de roofmoord donderdag op een Israëlische taxichauffeur in Jericho. Een Palestijnse recht bank veroordeelde twee daders tot levenslange dwangarbeid en een derde tot vyftien jaar cel. Netanyahu's gezant, Molho, zou zaterdagnacht ook hebben ge sproken over de sancties die Is rael nam na de aanslagen in Jeru zalem. Niets wees dit weekeinde echter op een verlichting van de economische blokka de van de autonome Palestijnse gebieden of op het vrijgeven van gelden die Jeruzalem aan de Palestijnse Au toriteit moet afdragen. De Israeli's willen dat Arafat militanten op pakt en fundamenta listische groeperingen als Harnas aanpakt. Arafat weigert zich tot verlengstuk te laten maken van de Israe li's. „Dictaten en voor waarden wijzen wij af. Hij moet leren van an deren en welen tegen wie hy het heeft," zei hij zaterdag nog, In een reactie op de maatregelen kondigde de Pales tijnse Autoriteit dit weekeinde een boycot af van Israëlische pro ducten. Een medewerker van Ara fat zei dat het gaat om producten die niet direct absoluut noodzake lijk zijn, zoals soft drinks, chips, biscuits, blikvoedsel, elektronica en sigaretten. Volgens hem kopen de Palestijnen dagelijks voor twintig miljoen gulden Israëli sche waar en voorzien de Israeli's in 96 procent van de totale import van de Palestijnse gebieden. Moskou De Russische kosmo naut Vladimir Tsiblijev is niet bereid zich tot zondebok te laten verklaren voor de rampzalige verlopen missie naar het ruimte station Mir. Op een persconferentie in Ster- renstad, het opleidingscentrum voor kosmonauten buiten de Russische hoofdstad, maakte hij zaterdag van zijn hart geen moordkuil De man, wiens repu tatie op het spel staat na de bot sing tussen een bevoorradings raket en het ruimtestation, zei; „Mir verkeert in de ruimte in de problemen door de economische chaos op aarde. Zelfs de uitrus ting die absoluut nodig is om te leven in het station en waarom we hadden gevraagd -en dan praat ik niet over koffie, thee en melk- bestaat blijkbaar niet meer op aarde. Dat komt simpel weg, omdat onze fabrieken niet werken of -en vergeef mij de uitdrukking- belachelijke prij zen vragen." Tsiblijev zei dat toen hij op 25ju- ni handmatig probeerde de be voorradingsraket Progress aan te koppelen, zelfs zijn monitors uitvielen. Tot het laatste mo ment had hij gedacht een bot sing te kunnen voorkomen. Na het ongeluk, waarbij het weten schappelijk deel Spektr zwaar werd beschadigd, had de be manning volgens hem zijn leven op het spel gezet om Spektr af te sluiten en Mir te redden. „Wij dachten er geen moment aan in de reddingscapsule Sojoez te springen, hoewel we in principe op dat moment verplicht waren alles aan de kant te gooien en ons leven te redden," zei hij. Samen met zijn Russische colle ga Lazoetkin en de Amerikaan se astronaut Foale deed Tsiblij ev, volgens eigen zeggen, alles om Mir te laten functioneren. „We werkten vaak lang door na dat om elf uur 's avonds het 'wel terusten' van het controlestation op aarde had geklonken." In de ruimte bereidt de nieuwe bemanning, bestaande uit de kosmonauten Solovjov en Vino gradov, zich samen met Foale voor op de reparatiewerkzaam heden. Gisteren moest een nieu we bevoorradingsraket aange koppeld worden, maar net als op 25 juni ging er van alles mis. De computer aan boord van de Pro gress werkte niet goed en de he- lekoppelingsoperatiewerd afge blazen. Gevaar voor een nieuwe botsing tussen Mir en de bevoor radingsraket bestaat volgens de vluchtleiding niet. Vandaag zal een nieuwe poging worden ge waagd. Door Stephen Vines Pyongyang—Als er dan tóch moet worden ingebroken in je hotelka mer en als je spullen dan tóch grondig moeten worden door zocht, is het over het algemeen be ter dat 'beroeps' dat doen. Noord- Korea, dat wat de meeste zaken betreft niet bepaald bekend staat om zijn internationale expertise, moet echter tot de besten gere kend worden waar het snuffelen, bewaken en afluisterapparatuur aanbrengen betreft. Ik kan garant staan voor de Noord-Koreaanse expertise op dit gebied. Al een paar uur na mijn aankomst in de hoofdstad Pyongyang werden mijn spullen in het hotel heel zorgvuldig door zocht, terwijl ik naar buiten was gelokt om een acrobatiek-voor- stellingte bekijken, een kunst die merkwaardigerwijs door alle com munistische regimes hoog ge waardeerd wordt Ik merkte dat gesnuffel alleen op, omdat ik wat doosjes sigaartjes had meegeno men. De banderolle op elk doosje was heel netjes opengesneden. Uit de bagage was niets gestolen en alles, inclusief de sigaartjes, was weer keurig op zijn plaats te ruggelegd. Nadat ik een tripje buiten de stad had gemaakt, moet er opnieuw zijn gesnuffeld, want toen ik te rug kwam stond mijn kortegolf- radio niet meer op de BBC World Service afgestemd. Ik neem aan dat de paranoïde mensen die het in Noorö-Korea voor het zeggen hebben, dachten dat de Japanse Sony Corporation me wel met een radio-ontvanger zou hebben uit gerust die tegelijkertijd een zen der was. Helaas, dat is niet het ge val, maar de speurtocht naar be wijs hield duidelijk in dat de set tings van de radio werden veran derd en dat er een schakelaartje werd omgezet waardoor het ge luid werd vervormd. Ik schat -aan de voorzichtige kant- dat een Nieuwzeelandse collega en ik zeker 95 procent van de tijd die we in de Democratische Volksrepubliek van Korea door brachten, onder zorgvuldig toe zicht hebben gestaan. We hadden twee begeleiders (die ook elkaar in de gaten moesten houden) en een chauffeur. Onze telefoons werden afgeluisterd en ook in de kamers zaten microfoontjes en het was duidelijk dat we steeds gevolgd werden. Het was gewoon té toevallig dat die 'oppassers' steeds opdoken als we net een maaltijd beëindigden, en in de hotellobby waren, elke keer dat we de stad in wilden. Toeristen En joumalistenvisum voor Noord- Korea was absoluut niet te krij gen, dus waren we er als toeristen naartoe gereisd. Het kostte de op passers waarschijnlijk anderhal ve dag om erachter te komen dat we journalisten waren. Dat was het moment waarop er steeds meer vragen werden afgevuurd over het soort werk dat we deden. Je zou kunnen denken dat we, nu onze dekmantel waardeloos was geworden, snel het land zouden worden uitgezet, maar vreemd ge noeg gaat men in Noord-Korea zo niet te werk. Inplaats van te wor den uitgewezen, word je betrok ken bij een uitgekiend, soms on gemakkelijk spel met je begelei- j». J v" de achtereenvolgende jaar te ma» ken met een rampzalig magere -I flat' dit, jaar. .mógelijk: ■•slechts de gte ;,hrajkdijkeh.oeveellieldgeobgst ,-Jïeeft l ^;meih^3ter)^!liefe'Eode ••'Kruis gezegdimtieriöageainhet "Mdjte 'hebben-hondgekèkem x£Be. graanoögsthebben ze alaf- 5 geschrevem"zeUbn Yalfelssgi- usterenm'PeJdrig, waar hij zater» .dig vanuitNoord-Kbrea wasge- I Bovendien; loopt de rijstoogst grootgevaar," aldusyalfelss. Boe- rem hebben de "opdracht gékre- geri'aftratenngskanalen op hun rijstvelden aan te leggen, omdat verwacht wordt dat de zo lang aanhoudende droogteperiode la nter 'deze maand zal worden ge volgd door een lange periode van met-aflatende regen, t - Noord-Korea krijgt voor het der- ders. Je vraagt of je dit en dat zou kunnen zien, en zij vinden dul- zend-en-één idiote excuses waar om dat niet zou kunnen. We waren bijvoorbeeld in Kaes- ong, vlakbij de grens met Zuid- Korea. De voorgaande dag had ie mand van een hulporganisatie ons gezegd dat we naar een wees huis moesten gaan, waar we kin deren in heel slechte conditie zou den zien. Konden we naar dat weeshuis? Het eerste antwoord luidde dat dat moeilijk was, omdat het niet op onze route langs de diverse historische plek ken lag. We gaven toe in histo risch opzicht niet onderlegd te zijn en zeiden dat we dat zo wil den houden.De oppassers overpe insden dit en namen ons mee oogst De grotendeels mislukte oogstenvan .1995 en 1996hebben al tot hongersnood in het geïso leerde land geleid en het bewind, geheel tegen,.de traditie in, ge- noopt voedselhulp van buitenaf te accepteren.,- Ook als de oogst dit jaar wel goed zouzijn - waar de Noord-Kore- aanse leiders vurig op hebben ge hoopt - heeft het land, om het tot '.oktober uit ..te houden,zeker 800.000 ton voedselhulp nodig, is door YN-organisaties berekend. Valfells zei dat in de provincie Hwangju, waar'zich de vrucht- - baarste grond van Noord-Korea* bevindt, negen van de tien water reservoirs droog staan. De boe ren in Hwangju zijn bezig de vol- j komen verdroogde graanhalmen uit de grond te halen om eerder te kunnen beginnen met het te- naar een hotel waar we 'toevalli gerwijs' de veiligheidschef voor de regio in de lobby aantroffen. Hij vertelde ons dat de situatie in Kaesong gespannen was en legde uit hoe moeilijk het was om afwij kingen toe te staan van reeds vastgelegde reisroutes. We bleven volhouden. Er werd ge telefoneerd. Tenslotte kwam er antwoord. Ons werd verteld dat er, gegeven de coöperatieve aard van de Koreaanse maatschappij, heel weinig weeskinderen waren en dat er daarom nauwelijks een te vinden zou zijn. Dat was een re gelrechte leugen.„Maar wat zou u ervan vinden om terug te gaan naar Pyongyang en daar een crè che te bezoeken?" suggereerden ze ons. Dat leek in elk geval nog se Hwangju laat zien hoé hc^dematsgro^ln «enjgowl sol-;. lcn^tó.Mia9t^itoeiiien._ htm:»groei^aeh-(:; VólgemöffideièN<»rd-Ei^an^ .deren ondemed;^affeM^^"-!;;;méCTte L r,._ ^aftsehtgeh<xffid/te^ëbbehi^?^ firizp^mdorep?vari'drie,die; veel kinderen holang veel te wei-hun;, hd^teven^ëfc-genoeg. te "S js een ■kregen hd^e^OTtie^-Mdttiyaffeils. beter dan wat klokken te gaan zien die ooit waren geluid door de kwade vorsten die eens over Ko rea hadden geheerst. De crèche bleek alleen voor de kinderen van de partij-elite te zijn bestemd, Daar was niets te zien van de ontberingen, die overal el ders in dit land, dat geteisterd wordt door honger en tekorten aan van alles, zo doodgewoon zijn. De Koreanen wilden ons duidelijk laten zien hoe goed ze het deden. Maar ze hadden ons onbewust een kijkje gegeven op de manier waarop de elite leeft, terwijl de rest van de natie het met bijna niets moet stellen. De geweldige trots van het regi me, en de onwil om de grootte van de ramp waarmee het het volk. heeft opgezadeld toe te geven, leidt tot de belachelijkste projec ten die een schijn van welvaart moeten ophouden. Daarom zijn er bijvoorbeeld die prachtige snel wegen die van de hoofdstad naar de zuidgrens leiden en naar het noorden, waar een reusachtig hei ligdom voor de Grote Leider Kim II Sung en voor de Geliefde Leider Kim Jong n het rustieke land schap doorboort. Er is bijna geen verkeer op die we gen. Dat valt alleen al te verklaren door het brandstoftekort. Toch staat er langs de weg naar het zui den een verlaten snelwegrestau rant dat de weg overbrugt Je vraagt je af welk voedsel je daar dan wel kon krijgen. Wij haalden er een kop onbestemde thee en een fles water. Het wordt listig als je foto's wilt maken. Tijdens de enige gelegen heid waarbij het ons lukte een poosje alléén door de straten van de hoofdstad te wandelen, zagen we al snel dat we geschaduwd werden door twee erg onvriende lijk uitziende mannen, die heel weinig moeite deden om hun inte resse voor ons doen en laten te verbergen en die steeds dezelfde kant opliepen als wij. Foto Na dat incident ontstond een bui tengewoon vervelende impasse- strijd met de begeleiders, die eis ten dat we hen een fotorolletje zouden geven dat mijn collega ge schoten had. De reden die ze daar voor opgaven was dat we bij het maken van een foto van een ver pleegster in een zuigelingenkli niek er mogelijk niet op hadden gelet dat ze voor het hoofd van de Grote Leider of dat van de Gelief de Leider op een muurschildering op de achtergrond had gestaan. Over de straatbeelden die we had den gefotografeerd werd niets ge zegd. Ik weet nog steeds niet hoe we ons hier precies uit praatten, hoewel het wel twaalf uur duurde voordat het zover was. Tenslotte zei een van de begeleiders: „U moet belo ven die foto niet te plaatsen." Dat was hun enige directe hint dat ze wisten dat we reporters waren. Wijzelf negeerden de implicatie van die opmerking vriendelijk en er werd niets meer over gezegd. Ondanks de Orwelliaanse zweem die over het land hangt, waren de mensen en ook de begeleiders op vallend vriendelijk en, op Kore aanse manier, opmerkelijk be hulpzaam. Het prikkelt de ver beelding als je je voorstelt hoe het ze onder een ander systeem zou vergaan. (c)The Independent/ Rotterdams Dagblad Bonn De Duitse kanselier Hel mut „rit uyuiufcv »uii Bonn aan de Europese kas verla gen. Dat Duitsland te veel betaalt „staat als een paal boven water," zo zei Kohl gisteren in een inter view met de Duitse tv-zender ZDF. Kohl gaat proberen de Europese bondgenoten te overtuigen van dit standpunt. „Ik ben niet alleen. Ik heb al veel zaken kunnen door drukken. Ik hoop dat we die rich ting opgaan," zei hij. De omvang van de Duitse EU-by- drage is de afgelopen maanden aan de top van de politieke agen da komen te staan. Leiders van al le politieke partijen zijn het er over eens dat Bonn niet meer het leeuwendeel van de Europese be groting kan leveren. Duitsland draagt na aftrek van de voordelen meer dan 20 miljard gulden af aan de EU-kas. Minister van Financiën Waigel zei eerder deze maand al dat Duitsland, na de hereniging met de voormalige communistische DDR, niet meer in staat is het leeuwendeel van de Europese begroting op zich te ne men. Per saldo gaat het om 60 pro cent van de EU-uitgaven. Kohl wees erop dat alle EU-lan- den bezuinigen en dat dat de or ganisatie in Brussel ook zal moe ten inkrimpen. „Datis niet nieuw. Mijn collega's kennen mijn stand punt" Banja Luka - Vanuit de VS klinkt steeds harder de roep om Karad zic op te pakken. „Zijn aanwezig heid vormt een probleem. Hij moet voor de rechter worden ge bracht," zei gisteren Clintons vei ligheidsadviseur Berger. Richard Holbrooke, de Amerikaanse ge zant voor voormalig Joegoslavië, waarschuwde haviken als Karad zic in een interview met het Duit se weekblad Focus voor het risico om het leven te komen bij een confrontatie met SFOR-militai- ren. Dat Karadzic' macht in Srpska nog groot is, bleek by de procedu re rond de uitspraak van het con stitutionele hof. Zijn aanhangers sloegen een rechter in elkaar die achter Plavsic staat. Gisteren imponeerde de NAVO- troepenmacht SFOR door in Ban ja Luka tussenbeide te komen, toen pro-Plavsic eenheden het hoofdbureau bezetten en zich keerden tegen de politiemacht en de minister van Binnenlandse Za ken, Drgan Kïjac, een pro-Karad- zic man. Met pantservoertuigen, gevechtshelikopters en scherp schutters voorkwamen de NAVO- militairen een mogelijk treffen. De speciale politie-eenheid was het bureau binnengevallen, omdat daar volgens haar telefoon gesprekken van de president wor den afgeiuisterd en faxbood- schappen worden onderschept Circa 150 politiemannen betrok ken vervolgens stellingen in en rondom het gebouw. Na bemidde ling van de NAVO-militairen trok ken ze zich terug.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2