10 Rotterdam RET presenteert spitsbussen 'Bij stankcode 2 gaan we van óliestook over op gas' Brand ii£ manege Dagelijks klagen 200 mensen bij Roteb over vlooien 'Doe ook hier proef met gratis openbaar vervoer' Snelle verbindingen voor forenzen beginnen op 1 september Genieten van zwoele zomeravond Veertien jaar cel voor moord seksclubeigenaar Inval in kwekerij ^Vertragingen voor treinreizigers Dief gepakt door bouwvakkers Beenmergtransplantatie helpt 'reumajongeren' Reclame levert 'J RET anderhalf:; miljoen op 'Niet alleen met je neus in de boeken' Rotterdams Dagblad Dinsdag 19 augustus 19S7 E>' Rotterdam De proef m de Belgi sche gemeente Hasselt met gratis openbaar vervoer zou ook m de Rotterdamse regio moeten wor den uitgeprobeerd. Dit stelt ge meenteraadslid M.M.M. Kneep- kens (Stadspartij Rotterdam) in schriftelijke vragen aan het colle ge van burgemeester en wethou ders. Het Hasseltse experiment heeft tot een verviervoudiging van het openbaar vervoergebruik geleid. Overwogen wordt de proef uit te "breiden tot heel Vlaanderen en dit te bekostigen uit een jaarlijkse mobiliteitsheffing van 125 gulden per gezin. Kneepkens vraagt het Rotterdam se college met de stads- en streek- vervoermaatschappijen en minis- ter Jorritsma (Verkeer en Water staat) in overleg te treden en te be zien of een dergelijk experiment "-ook hier kan worden uitgevoerd. Als Rotterdam het initiatief niet neemt, ligt er volgens de Stads- partij-voorman een taak voor de Stadsregio. Het raadslid zou er overigens al tevreden mee zijn wanneer 'om te beginnen' wordt gestart met een beperkte proef. Kneepkens denkt in dit verband aan een experi ment op specifieke dagen (bijvoorbeeld de zondag) of op be paalde trajecten. Kneepkens zou zich tevens kunnen voorstellen dat een eerste proef uitsluitend voor een gerichte groep gebrui kers wordt bestemd. Al eerder stelde het GroenLinks- raadslid B. Kruse voor een proef te nemen met gratis vervoer. Ook zy' wilde met bijvoorbeeld de zon dag beginnen. De RET voorziet grote problemen, onder meer met de financiering van zo'n plan. Er zal onder meer uitbreiding van materieel en personeel nodig zijn en daar ontbreken de financiën voor. „En nu al rijden we tijdens de spits met volle voertuigen," al dus een woordvoerder. Breda/Rotterdam De rechtbank in Breda heeft maandag de 24-jarige M. D. uit Dordrecht veroor deeld tot veertien jaar cel voor moord op de seksclub- eigenaar Ruud Fnetman uit Rotterdam en het ver bergen van zijn lijk. De twee stadgenoten O. Y. (25) en M. B. (26), die nog een blanco strafblad hadden, kregen voor de roofmoord respectievelijk twaalf en negen jaar cel opgelegd. Volgens de rechtbank is de 55-jarige seksbaas in koe- 'lén bloede vermoord. Begin januari werd Frietman naar een kelder in Dordrecht gelokt voor de verkoop iyan een kilo cocaïne. Het was de bedoeling van de Dordtenaren het afgesproken bedrag van 45.000 gul den te stelen. Toen Frietman het bedrag niet bij zich had, werden .onder bedreiging van een pistool zijn betaalpassen t afgepakt. Daarna werd het slachtoffer met een elek triciteitskabel gewurgd. Zijn lijk werd in een vloer- .kleed gewikkeld en gedumpt in een sloot op de grens tussen Rucphen en Roosendaal. - De politie heeft gisteren een inval ge daan in een hennepkwekerij aan de Boergoense- straat in Charlois. De agenten gingen een kijkje ne- ;men nadat omwonenden hadden gemeld dat de deur openstond. Er zijn 375 planten in beslag genomen en .^vernietigd. Ook.werd apparatuur meegenomen. Te lgen de eigenaar is proces-verbaal opgemaakt. Rotterdam Door vernieuwing van een overweg bij Woerden moeten treinreizigers langs dit traject op zaterdag 23 augustus rekening houden met een extra reistyd van een half uur. De vertraging gaat in om 14.30 uur en neemt de gehele verdere dag in beslag. Tussen de stations Gouda-Goverwelle en Woerden rijden geen treinen. Van Den Haag CS tot Gouda- Goverwelle rijden wel stoptreinen heen en weer, evenals tussen Rotterdam CS en dit Goudse station (vier per uur). Reizigers die normaal van Rotterdam naar Amsterdam over Gouda en Breukelen sporen, doen dat nu via Utrecht CS. Andersom geldt dat evenzeer. Wegens de werkzaamheden aan de over weg bij Woerden rijden er geen intercity's tussen Rotterdam/Den Haag en Utrecht Ter compensatie gbUda en Woerden en tussen Gouda en Utrecht RotterdamBouwvakkers die bezig waren in een re- novatiepand aan de Groene Hilledyk in Rotterdam- Zuid hebben gisteren een dief by de kladden gegre pen die een portemonnee met vierhonderd gulden uit het pand had gestolen. De dief gaf zich niet zon der slag of stoot over, waarna hij op weinig zachtzin nige wyze toch kon worden overmeesterd Daarbij sneuvelde een ruit. De dief is door de bouwvakkers oyergedragen aan de politie. RotterdamDrie ziekenhuizen in de Randstad gaan ernstig reumatische kinderen behandelen met been mergtransplantatie. Deze nieuwe methode heeft de financiële steun van het Nederlandse Reumafonds gekregen. Aan het project, dat vier jaar zal duren, nemen het "Academisch Ziekenhuis Leiden, het WHhelmina Kinderziekenhuis Utrecht en het Sophia Kinderzie kenhuis in Rotterdam deel. Het gaat om jonge, ern stig zieke patiënten, bij wie de klassieke behande ling met ontstekingremmers niet aanslaat. Volgens de Leidse kinderarts prof. dr. J.Vossen gaat het in het project naar schatting om zo'n twaalf kin deren per jaar. De eerste twee kinderen hebben deze zomer in Utrecht zo'n behandeling ondergaan. De ^transplantaties zijn goed verlopen, maar het is vol gens de hoogleraar nog te vroeg om te zeggen of de '"nieuwe methode werkt Beenmergtransplantatie werd tot nu toe onder meer ^toegepast bij leukemie en multiple sclerose. Bij reu- "me gaat het om autohgc transplantatie Dat wil zeg- "gen dat er geen donor aan te pas komt, maar dat ei gen lichaamscellen van de patiënt worden gebruikt {Deze cellen worden intensief behandeld en terugge- - plaatst. De bedoeling is, aldus Vossen, om het immu- ''nologisch geheugen van de witte bloedcellen te wis sen. In de hoop dat de eigen gewrichten voortaan met ""rost worden gelaten. De transplantatie is een zware ingreep, die gepaard gaat met een zekere chemokuur en bestraling om het in de war geraakte immunolo gisch systeem in het hele lichaam aan te pakken. Rotterdam Het Rotterdamse stadsvervoerbedrijf RET heeft vanmiddag de eerste twee spitsbussen gepresenteerd. Het gaat om de buslijnen 60 en 61, die respectievelijk Vlaardin- gen-Holy en Spijkenisse-Centmm met Ridderkerk verbinden. De spitsbussen, die vanaf 1 september gaan rijden, zijn een al ternatief voor forenzen die nu dagelijks in de file staan. De spitsbussen kunnen gebruik maken van busbanen en doen minder haltes aan, waardoor de reistijd wordt bekort. De lijnen zijn speciaal bedoeld voor foren zen die langs beide ruim 35 kilo meter lange routes wonen en wer ken. De bussen rijden op werkda gen tijdens de spitsuren elk half uur. Beide spitsbussen stoppen by metrostation Slinge en by NS- station Rotterdam-Lombardyen en bieden zo een aansluiting op de sneltrein naar Den Haag/Am sterdam, De bussen maken ge bruik van busbanen bij onder meer de Beneluxtunnel, de Rot- terdamseweg (Beverwaard) en de Spykenisserbrug, Lijn 60 en 61 hebben haltes by di verse bednjven en bedrijfsterrei nen, onder meer by SheÜ-Pemis, ECT, Waalhaven-Zuid, distripark Eemhaven en het Ridderkerkse industriegebied Donkersloot By busstation Stormhoek (Benelux- tunnel/Vondehngenweg) wórdt een overstapmogelykheid gebo den op de Botlekbus. De spitsbussen zijn een initiatief van de de organisatie Fileplan Re gio Rotterdam, waarin onder meer de Stadsregio Rotterdam en het ministerie van Verkeer en Wa terstaat samenwerken aan een be tere bereikbaarheid van Rotter dam en regio. Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) heeft voor de spitsbussen extra subsi die (1,2 miljoen gulden) beschik baar gesteld. De route van lyn 60 gaat van Vlaardmgen-Holy via NS-station Vlaardingen-Oost, busstation Stormhoek, Waalhaven, metrosta tion Slinge, NS-station Lombar dyen naar de Groeninx van Zoe- lenlaan Lijn 61 voert van Spijkemsse- Centrum via Hoogvliet, Shell-Per- ms, busstation Stormhoek, ECT, Waalhaven, metrostation Shnge, NS-station Lombardyen, Groe ninx van Zoelenlaan, Bolnes, Slikkerveer naar Donkersloot Ook voor volgend jaar heeft de minister extra geld (6,9 miljoen gulden) toegezegd voor de exploi tatie van nieuwe buslynen. In het kader van het Fileplan Regio Rot terdam zyn al eerder naast de nu door de RET gepresenteerde lij nen 60 en 61 nog zes andere spits- buslynen bedacht. De bewoners van verzorgings huls Maasveld aan het Afri- kaanderplein genieten van de zoveelste zwoele zomer avond. De tweede dame van rechts geniet als een jonge meld van de muziek die schalt uit een gettoblaster op het plein. Een parasol ver schaft het gezelschap de no dige schaduw. Foto Poter de Jong/Cor vos Door Chris Nap RotterdamIn de controlekamer van de Pak tank Europak Termi nal aan de 7de Petroleumhaven hangt een ontspannen sfeer. Op tafel ligt een faxbericht over de maandagochtend door de DCMR Milieudienst Rijnmond uitgege ven stankcode 2 voor het gebied ten oosten van de Calandbrug. „Geen werkzaamheden in het ka der van Code II stank," staat er met de hand onder geschreven. Naar aanleiding van veertig alge mene klachten die maandagoch tend voor half tien binnenkwa men, heeft de DCMR voor het ge bied ten oosten van de Caland brug stankcode 2 uitgegeven. Voor het gebied ten westen van de Calandbrug geldt stankcode 1. De stankcodes worden ingesteld als er veel stankklachten binnen komen zonder dat er een duidelij ke bron van de klachten is te vin den. Bij code 1 moeten bedrijven extra alert zijn by stankvenvek- kende werkzaamheden en de DCMR van hun bedrijvigheid op de hoogte stellen. Bij code 2 moe ten bedrijven schoonmaakwerk- zaamheden aan installaties of op slagtanks staken of uitstellen. Inspecteur J. van Buren, handha- vings- en opsporingsambtenaar van de DCMR gaat de bedrijven in haar portefeuille langs om de situatie te bespreken. Op het ter- minalterrein van Paktank Eu ropak, de eerste stop, staan geen 'manipulaties' met stankverwek- kende stoffen op het programma. „Veelal kunnen wij de oorzaak van stankklachten wel vinden," legt ze uit, „De aard van de Mach ten wijst dan doorgaans in de rich ting van een echte bron, waar dan vaak iets aan gedaan kan worden. Maar als we zoals nu algemene klachten krijgen die veel van elkaar verschillen en uit het hele Rijnmondgebied komen, dan roe pen we de stankcodes af."Het pro bleem is dan in veel gevallen de wind, zegt Van Buren. „Als er geen of weinig wind staat, worden de concentraties stinkende stof fen in de lucht slecht verdund. De stank blyft dan hangen." Bij Paktank Industrial Distilla tion zijn vier van de vijf destilleer- eenheden in gebruik. In drie to rens wordt gewerkt met stinken de stoffen, die op de lijst van de milieudienst voorkomen. Het tempo van het proces in die torens is al teruggenomen om stankover last tegen te gaan: De vijfde toren zou worden ingezet voor de pro ductie van een benzine-stookolie mengsel, maar in verband met de stankcode wordt daarmee ge wacht. Schepen Van Buren vertelt dat dergelijke ingrepen de bedrijven heel wat geld kunnen kosten. „De produc tietijd loopt op en het is lastiger om de processen weer in even wicht te brengen. Ook bij het vul len van de tanks op schepen moet langzamer gewerkt worden," legt Van Buren uit. Door de tanks langzamer vol te laten lopen, ver mengt de ontsnappende lucht zich beter met de buitenlucht zo dat het minder stinkt. Ook dat kost geld, want schepen liggen langer in de haven. J. N. van Oos ten woont in Spijkenisse en belt wel eens naar de klachtenlijn van de DCMR. „Als ik bel heb ik het gevoel dat ik serieus word geno men. Ze vragen dan: 'kun je om schrijven wat je ruikt?' Dat vind ik altijd heel moeilijk. Het stinkt, maar waarnaar is moeilijk thuis te brengen." D. van Ginkel heeft daar veel minder moeite mee. Hij is allround-operator bij de Texaco raffinaderij, woont in Hoogvliet en belt ook wel eens naar de milie- dienst, „Ik bel eigenlijk alleen als het te gek wordt. Omdat het mijn werk is, ken ik het verschil tussen zwavelwaterstof en zwaveldioxi de. In geval van zwaveldioxide kan ik meestal ook wel zeggen dat bij voorbeeld de verbranders niet goed staan afgesteld. Ik woon in Hoogvliet. Veel van mijn collega's en ik ook, zeuren niet zo snel over stank, het is ons brood. Toen wij hier zijn gaan wonen, wisten we van te voren dat het hier een en al industrie is." „Als stankcode 2 geldt, gaan we onze uitstoot tot een minimum beperken. We gaan van oliestook zoveel mogelijk over op gas, want dat stinkt min der. De installaties worden beter afge steld om de uitstoot te verminde ren. Bij code 1 en 2 zuigen we de stinkende lucht meestal af, in plaats van het in de buitenlucht te pompen". Rotterdam De RET-direcfce heeft nog geen definitief besluft genomen over het afschaffen van reclame op bussen en trams, ma^r aan alle reclame-partners is wel duidelijk gemaakt in welke rich ting het stadsvervoerbedrijf op 4it moment denkt. „Met het op dit moment niet-verlengcn van <Je contracten houden we als bedrjjf in ieder geval onze handen vryu" geeft de woordvoerder aan. v De RET verdient dit jaar ander half miljoen gulden aan reclames op trams en bussen Pit bedrag gaat de RET m de toekomst mie- der geval missen. Reclames pp stations, aan bovenleidingmasten en m de abri's blyven wel moge lijk. Daaraan verdient de RETnu jaarlijks zes miljoen gulden. De RET wil voor reclame op buk sen en trams in de toekomst t«*l een uitzondering maken voor sM- eiale gebeurtenissen, bijvoor beeld voor Rotterdamse acties als deOpzoomerdag. Voor alle buitenreclame heeft de RET een contract met het bureau Mediamax Group. Een woord voerder van dit bedrijf noemt hét 'jammer' een deel van het REU?' contract te verliezen, maar kgn zich in de kritiek van de RET voorstellen. „Het is jammer ctót we er tot nu toe niet in zyn ge slaagd afspraken te maken over een meer evenwichtige mix van reclame-uitingen op de voertui gen." j De RET heeft vorig jaar een ver lies geleden van 26 miljoen gul den, na nog een winst van 53 mil joen gulden in 1995. Het versgjjjl werd eerder dit jaar toegeschre ven aan vooral boekhoudkundige veranderingen. Algemeen dirrc- teur R. Clayden waarschuwde wbl voor de bezuinigingen. S3i 09:. stsO- Rotterdam—De manege voöF' 1 gehandicapten aan de Kaze?-r'' aarweg In Schiebroekis zwaafö gedupeerd door -de brand dié, gisteren woedde.'^s1 Middag^ bégöfch&Jftlïtf deelte/d broei. Ér vielen gee$C$é$M-r 'den, maar de materiële schade was groot-Secretaris A. vanr -s Velzen van de Stichting Pony en Paardrijen Gehandicapten^ Rotterdam: „We zijn er kapot van. Een groot deel van de map>w nege is in vlammen opgegaan:,.! Gelukkig stonden alle paarden/ in de wei." roe. Hoewel de wizekerjpg waaih. schynlyk de schade:'dekt, iitr de stichting van de manege Sta zak en as, „We krijgen geeri^ "subsidie,'alles draait op vrijwfi&L ligers," licht Van'Velzen tofeü» - „De inkomsten krijgen wé va»d Méden. Dat zyn er 280, van when 180 gehandicapt De overigen t zijn gewone leden, maar ctimi jmoeten-dan wel.vrijwilligecsc. werk' doen! rhis>byvoorbéeMJ zwaar' spastische mensen hek' pen metpaardrijden. Dat kost,-, - ontzettend veel tijd in bet be*- gingras na een helt? lange .Hukt hetvóor 'diejgehandicape'" Mleri om "zonder 'veel hulp ited ^kunnen:1'- „v* 'm Rotterdam Eén hand voor het schip, één hand voor de man. Zo als matrozen in vroeger tijden hun aandacht verdeelden over de voortgang van het werk en hun ei gen veiligheid, zo dienen studen ten van tegenwoordig naast hun studie nog veel andere dingen te doen. „Doe meer dan met je neus in de boeken zitten," drukte de rector magnificus prof. dr. P. W. C, Ak kermans van de Erasmus Univer siteit Rotterdam gisteren, tijdens de opening van de Eurekaweek in De Doelen, de nieuwe eerstejaars op het hart. „Doe aan sport, word lid van een studentenvereniging en profiteer van het culturele aanbod dat Rot terdam te bieden heeft." Stampvol was de grote zaal van De Doelen gisteren bij de start van het introductieprogramma voor eerstejaars van het hbo en van de Erasmus Universiteit. Gid sen loodsten jongeren naar de ou derejaars die de nieuwelingen Rotterdam laten zien. Wethouder H. Meijer heette de studenten namens het gemeente bestuur welkom. Hij omschreef Rotterdam, behalve als de stad met de grootste haven van de we reld, ook als de stad van de immi granten. „Wanneer je boodschap pen gaat doen, kom je de hele we reld tegen." Bij de bestrijdingsdienst van de Rotterdamse reinigingsdienst Roteb komen deze tijden zo'n 200 telefoontjes per dag binnen van mensen die klagen over een vlooienplaag. De Roteb probeert met man en macht tachtig huis houdens per dag van de zwarte bloedzuigers te bevrijden. De wachttijd is inmiddels opgelo pen tot twee weken. Door Joyce de Bruijn RotterdamNa een slopende reis steekje dan eindelijk de sleutelin het slot van je eigen huisje. Va kantie is natuurlijk heerlijk, maar stiekem ben je toch blij dat je vannacht weer in je eigen bedje slaapt, Je neemt de stapel post door en terwijl je de rekeningen ongeopend terzijde schuift, voel je iets prikken in je been. Een op dringerig zwart stipje heeft zich op je gebruinde kuiten gepos teerd. En nog een, en nog een, en nog een. De ctenocephalides, ofte wel de vlo, heeft de aanval ge opend. Menig huisdiemtinnend vakan tieganger kan erover meepraten. Met name wanneer de poes of hond des huizes mee is geweest of elders heeft gelogeerd is -zeker bij warm weer- de vlooienplaag by thuiskomst niet te overzien. De vlooienpops springen met do- zynen tegelijk open door de tril lingen in de vloer die de thuisko- Tot afgrijzen van honden genieten miljoenenvlooien van het war me weer. Archieffoto Rotterdams Dagblad mende vakantieganger veroor zaakt. Het ergste van alles is dat de zwarte kwelgeestjes zich bij ge brek aan de viervoeter uitgehon gerd vergrijpen aan mensen bloed. Je zou wensen dat je nooit was thuisgekomen. Maar om last te hebben van een forse vlooienplaag hoef je niet op vakantie te zyn geweest. Ook veel thuisblijvers hebben er last van. Dierenarts R.G. Bouwman ziet tijdens deze warme dagen veel door vlooien gek gemaakte hon den en katten op zijn spreekuur. Zo'n acht tot tien dieren per dag komen met hun baasjes bij hem langs om behandeld te worden te gen een vlooienallergie. Het aan tal mensen dat langs komt in de praktijk voor bestrijdingsmidde len is nog vele malen hoger. Plaag Voor een vlooienallergie is niet eens een plaag nodig. Een beet is genoeg om alle plekjes waar het dier in het verleden werd gebeten, te doen jeuken. Soms is die jeuk zo erg dat het dier zich letterlijk en figuurlijk stukbijt op zo'n jeu kende plek. „Dat noemen we een hotspot," zegt Bouwman. „Er ontstaat dan een natte eczeemplek die makke lijk kapot scheurt. Het kan gebeu ren dat er vliegen op af komen die er hun eitjes in leggen. Dan ont staan maden." De arts behandelt de gekwelde huisdieren met een jeukremmen- de injectie en tabletten. Vervol gens moet het baasje er vooral voor zorgen dat het dier én zyn omgeving vlovrij worden. „Soms behandelen mensen alleen het dier, maar geschat wordt dat per vlo die in de vacht wordt gevon den, honderd eitjes in de vloerbe dekking zitten," vertelt hy. Spuiten, stofzuigen en nog eens spuiten dus. Het dier zelf moet ge regeld worden gekamd en kan worden beschermd met tabletten en druppeltjes in de nek. Van de bekende vlooienband bestaat by de arts de indruk dat de vlooien er immuun voor zijn geworden. Toch blijven genoeg andere mid delen over. Er zyn tabletten die de vlooien doden nadat ze het bloed van hun gastheer hebben gedron ken, en pilletjes die de vlo op die manier onvruchtbaar maken. Er zyn druppeltjes voor in de nek van het dier met dezelfde uitwer king. Scheerschuim Ook is sinds vorig jaar een soort crème in de aanbieding. Defencat voor de poes en defendog voor de hond. „Het is voor de kat een soort scheerschuim dat je in het dier aait. Voor honden lykt het een beetje op een plantenspuit. Dat moet je even laten opdrogeh wat als het dier eraan gaat likken als het nog nat is, wil het nogal gaan kwijlen. Daar schrikken de mensen dan van." o?' iti' Gastheer Rf i De meeste vlooiensoorten houden zich het liefst bij hun eigen gast heer. Maar verandering van spijs doet eten en dus wordt ook wel eens van de mens gesnoept. Dat kan op zich niet veel kwaad.oEr kan een rood vlekje of een jetr- kend bultje danwel blaasje ont staan dat na verloop van tijd weer verdwijnt. Maar het kan erger/nf Allergoloog dr. R. Gerth van "Wyk, verbonden aan het Dijkzigtzte- kenhuis, had in de polikliniek OPit een patiënt die een stevige aller gie had ontwikkeld voor vlooien- beten. „Wij hebben hier slechts één patient gehad, dus het zal wél niet zo heel vaak voorkomend' vermoedt hy„Wel staat in de lite ratuur dat er aanwijzingen zijn. dat een deel van de patiënten met een allergie voor katten ook eén vlooienallergie heeft." Het onderscheid tussen de ver schijnselen van beide allergieën is moeilijk te maken. De patiënt in kwestie had last van ernstige kortademigheid, een verstopte neus en niesde en hoestte. Gm zo'n allergie te bestrijden moefcde kat de deur uit en vlooienplaag worden uitgeroeid. row

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2