12 'ierdam JSimons: 'Je doet het goed, of helemaal niet' Black box in alle politieauto's ROME ER LATIUM rdams Dagblad Verkeerspolitie: 'Betere controle op rijgedrag is pure noodzaak' CDA-raadslid wil betere bescherming RET'ers m Met huiïbaby en zeurkleuter naar 'Twinkeltje m, 010-4119434 PRACHTIGE 12-DAAGSE EXCURSIEREIS Veel rommel door Parade $UJ RZ RV Rotterdam» Dagblad Woensdag 20 augustus 1997 friDocf John Bunte "Rotterdam Nee, het lijkt wet houder Simons niet verstandig wanneer de stadsprovincie Rot terdam volgend jaar bij de forma- tie van een nieuw kabinet op de Lagenda wordt geplaatst. „Wees re- Qreel. Er is nu gewoon geen politie jas overeenstemming te vinden. ..Dan kun je het beter laten in 'plaats van iets te willen forceren. ^Wellicht dat over een aantal jaren Ljcfe tijd wel rijp is. Het is wijzer de adem een tijdje in te houden en niet te verspelen wat er op het ge bied van de regionale samenwer- kmg toch is opgebouwd." Op dat laatste dient alle energie r2ich te richten, benadrukte Si- 'j.jhons vanmiddag in een toelich- [[rtmg op de eerder vandaag bij ^Jaatssecretaris Van de Vonder- vóbrt afgeleverde brief. Intensie ve samenwerking is gewenst en onvermijdelijk, aldus de wethou der. ["Mogelijkheden [.Wanneer tal van samenwerkings- vérbanden van de grond komen en de kaderwet de huidige stads- ^regio nog meer mogelijkheden geeft zal langs geleidelijke en na- 9jljjk bestuur ontstaan dat in staat .fUS regionale problemen op te los- njen, veronderstelt Simons. jSli zit dat er naar alle waarschijn- "-Mkheid niet in. „Daarvoor zijn de betrokken partijen te verdeeld. Het huidige voorstel is opge- Joouwduit compromissen. En met wil van de wereld kun- .j^nén wij de meerwaarde ervan niet _„p$eer ontdekken. In de brief heb ben we heel zakelijk aangegeven hoe dat volgens ons nog wel zou «kannenZo'n nieuw bestu ur heeft Sföfldoende bevoegdheden nodig. ""Anders kan er geen deuk in een -pakje boter worden geschoten. *dDat besef is bij Rotterdam gelei- [fcTèlijk doorgedrongen, aldus Si- vlCmons. „In de Tegio wordt nog "^steeds veel meer in het klassieke ^gemeente patroon gedacht Daar als een'vvez'enhjke bestaansvorm die gemeenten'.wordt- be schouwd. In de Tweede'Kamer, is !rar0ok nog steeds een stroming jidie daar bijzonde/ huiverig voor Je mag niet'teveel by gemeen ste! weghalen. Sj/nons zegt te hebben gehoopt '"dat het rapport van de commissie j^hdriessen alle betrokkenen in fldezelfde richting zou krijgen. Es- ^spntiële aanbevelingen daarin .^werden echter niet door het kabi net als uitgangspunt genomen. 'jrDe wethouder: „Iedereen heeft '[respectabele overwegingen om •net3 niet te willen, maar je krijgt wel te maken met ellcar uit- f^uitende standpunten. Je kunt ^geën sterk grootstedelijk bestuur '^hebben en tegelijkertijd gemeen- Wethouder Simons: 'Met de beste wil van de wereld kun nen wij de meerwaarde van het huidige voorstel nietmeer ont dekken.' Archieffoto Rotterdams Dagblad ten de bestaande posities laten handhaven. En dat is het beeld van vandaag: een pallet van par tijen met elkaar uitsluitende be naderingen. Je moet dat durven vaststellen zonder elkaar meteen te verketteren." En dan is het beter pas op de plaats te maken, aldus Simons. „De vraag die je je moet stellen is of het wijs is iets te forceren dat er niet echt inzit. Je doet het goed of je doet het niet" Simons realiseert zich dat de kri tiek op Rotterdam weer los zal barsten. „Het klinkt natuurlijk ook eigenwijs: 'als het niet op de manier gebeurt zoals Rotterdam het wil moet het maar niet door gaan'. Maar het gaat niet om de Rotterdamse verlangens. De dis cussie moet gaan over de manier waarop je een grootstedelijk be stuur gestalte geeft. En wat zie je dan uiteindelijk in de voorstel len? Haast alles blijft bij de ge meenten. Tachtig procent van de ambtelijke power zou nog steeds bij Rotterdam zitten. Het nieuwe bestuur heeft nauwelijks be voegdheden." De Tweede Kamer hoeft zich niets aan te trekken van het Rotter damse standpunt. Simons: „Na tuurlijk kunnen ze onze visie yoor kennisgeving aannemenenjnaast zich neerleggen. Maar>ik kan me dat niet voorstellen. Rotterdam is toch de belangrijkste.partner. Ik hoop op een volwassen gesprek, en geen politiek gekissebis,.Daar voor is dit te belangrijk. De kamer zal zich realiseren dat het gewoon wijzer is de adem even in te hou den en niet te verspelen wat is op gebouwd." De huidige samenwerking kan als fundament fungeren, zegt Si mons. Dat bestaande takenpak ket, vastgelegd in de kaderwet, moet als minimale basis dienen. Vervolgens zouden betrokken ge meenten op tal van terreinen sa menwerkingen kunnen aangaan Dat kan met grond te maken heb ben. maar ook met toerisme, werkgelegenheid of (samen met Schiedam en Vlaardingen) het grote stedenbeleid. Regjonaal opererende bedryven en diensten, die nu door Rotter dam worden 'aangestuurd' zou den eveneens onder bestuurlijke verantwoordelijkheid van de stadsregio kunnen komen te val len. Daarnaast ziet het Rotter damse college mogelijkerwijs een invloedrijkere rol weggelegd voor de provincie Zuid-Holland. Als re gisseur en als arbiter by geschil punten in de regio, aldus Simons, die erop wijst dat de wettelijke be voegdheden daartoe reeds be staan. „Maar het zou snelleren ef fectiever kunnen." Rotterdam wil tenslotte ook bezien of het moge lijk is de vertegenwoordigers in de regioraad rechtstreeks geko zen te laten worden. Nu nog wor den de leden van die raad aange wezen door de gemeenten, maar volgens Simons moet dat anders kunnen zonder een wijziging van de Grondwet af te wachten. Door Donald Bax Rotterdam De korpsleiding van de regiopolitie Rotterdam- Rijnmond gaat alle auto's uitrusten met zogenoemde black boxes. De verkeerspolitie en de ambulances van de GGD wer ken al jaren met deze registratie van alle rij-gegevens. Volgens hoofdinspecteur H. Dijk stra, chef van de verkeerspolitie, snijdt het mes aan twee kanten bij deze in de vhegtuigwereld al tien tallen jaren toegepaste technolo gie. Enerzijds kunnen de voertui gen beter worden gecontroleerd op technische mankementen en het voorkomen daarvan. Ander zijds kan bij aanrijdingen -al dan niet als gevolg van achtervol gingen- exact worden achter haald waar en welke fouten zijn gemaakt en door wie. Bij de verkeerspolitie worden de black boxes vooral aangewend om het voertuigenpark beter onder controle te houden. „Je kunt wer kelijk alles analyseren," licht Dijkstra toe. „Zoals regelmatig te- rugkeren^c kosten. Remmen kunnen bijvoorbeeld heel zwaar belast worden. Uit de gegevens van een 'black box' kun je heel goed afleiden wat je daaraan kunt doen. Maar je kunt er ook uit halen of er goed gebruik wordt gemaakt van de au to. Zo met, dan zul je iets aan de rij-opleiding moeten gaan doen. Aan de vergroting van de vaardig heden. Dat heeft mets met kwa der trouwvan de chauffeur te ma ken, maar met ingeslepen ge woonten." De plaatsing van de black boxes - in goed Nederlands 'zwarte do zen'- is mede ingegeven door het grote aantal aanrijdingen waarbij politieauto's de laatste tijd betrokken zijn geweest. Bin nen de politie is inmiddels een discussie op gang gekomen over het nut van dit controlemiddel. Sommigen menen dat dit geld be ter geïnvesteerd kan worden in een aanvullende of voortgezette rijopleiding. Anderen zeggen dat de agenten beter bij zichzelf te rade kunnen gaan en doldrieste achtervolgin gen tot een minimum moeten be perken. F. Lorié van de Rotter damse dependance van het Poli tie Verkeersinstituut (PVT) zegt dat de macho-mentaliteii, /an de agenten niet zal verdwijnen door goede rij-instructies. „Inzicht gaat vooraf aan rijge drag," aldus Dijkstra. „Politiemensen moeten er van doordrongen zijn dat er op basis van samenwerking heel veel te bereiken valt." De chef van de verkeerspolitie verwijst naar de inzet van een he likopter en het optimaal benutten van verbindingsmiddelen, waar door het niet noodzakelijk is om met een heel 'leger' auto s en met hoge snelheden achter een ver dachte aan te gaan. Collega's op hun rijgedrag aan spreken is m de ogen van Dijkstra een 'gewone' zaak. „Met behulp van de black box kun je achterha len wat er vlak voor de aanryding is gebeurd. Een onderdeel daar van is bepalen of de bestuurder juist dan wel onjuist heeft gehan deld." Meldkamer Op persoonlijke titel denkt Dijk stra dat veel onheil in de vorm van (overbodige) aanrijdingen kan worden voorkomen door de cen trale meldkamer van de politie een 'veel meer bepalende rol' te geven. „Nu wordt de inzet van de politie bepaald door de districten, ook bij achtervolgingen," aldus Dijkstra. „Maar in de meldkamer komt al les binnen. Daar heeft men ook een heel goed over- en inzicht. Laat die mensen dus bepalen hoe ver je kunt gaan bij een achtervol ging. Ik heb dat voorstel ook al bij de korpsleiding ingediend." Lorié juicht het aanbrengen van een black box in een politieauto toe.Als je normaal je werk doet, hoefje toch mets tegen controle te hebben. Het toont ook keihard aan datje niets fout hebt gedaan." Bij de GGD in Rotterdam wordt al zeven jaar gebruik gemaakt van de black boxes. Alle veertien am bulances zijn er mee uitgerust „Voor ons is het veel meer een hulpmiddel," zegt J. Foudraine van de ambulancedienst. „We houden alle bewegingen in de ga ten. We kunnen exaet nagaan hoe lang een ambulance over een rit heeft gedaan, hoe hard er is gere den, of de zwaailichten aan waren. De black box helpt ons om samen met de chauffeur en de leiding al les in goede banen te leiden." Morgen is het weer zo ver. Dan gaat het jaarlijkse paarden sportevenement CHIO van start in het Kraüngse Bos. Bouwvak kers zijn hard aan het werk om de accommodatie op te bouwen (boven). Een ingepakt paard dient als ornament bij de ingang (inzet). Foto's CorVos -OIa- -r?U -Oi.t O -Go j -=rt' :P t (IC 03 V( n'ji.i -rru ei oh 4 -ir" fS>' n. fi- KRAS Eer: ABSOLUTE PRUSKRAKEB, deze 12-daagse nasei- zoensstunl naar RCME en LATIUM. Dankzij de ANNULE RING van een andere grote Nederlandse touroperator wist KRAS STERVAKANTIES wederom bsslag te leggen op een aantal kamers In een prima hotel in Ladispoll, de BAD PLAATS van ROME (deze 'Eeuwige Stad' ligt op slechts 22 km afstand). Deze kamers gebruiken we op veler verzoek wederom voor een prachtige nieuwe combinaliereis naar Rome en omgeving. Door de gunstige ligging van ons hdtei (op slechts 50 meter van het STRAND!) kunt u schitterende excursies afwisselen met een paar dagen verblijf aan het strand. En de prijs? Door het annulenngsvoordeel EXTRA VOORDELIG want u kunt deze reis boeken met voor/1395,- maar voor SLECKTS ƒ898,-Ui En dat is ECHT VOORDELIG voor een reis waarbij is INBEGREPEN het vervoer per an- conditionad touringcar, de overnachting op heen- en terug reis in Duitsland op basis van l/o, in Italië verzorging op basis HALFPENSION, Nederland misleiding en een prachtige en compleet excureisprogramma. Bovendien maken we op de heen- en terugreis extra stops in PISA en FLORENCE. Kort om een prachtige reis voor unieke pnjsll DÉ REIS IN HET KORT De eerste dagen rijden we via het mooie Zwarte Woud naar de Ugurische Kust van Italië. We vervolgen de reis met een stop in PISA en rijden verder naar ons hotel in de badplaats Ladispoli. De vierde dag een heerlijke vrije dag (naar het strandV). De voigenae dag staal geheei in het teken van ROME, met o.a. het Colosseum, de Trevlfontein, het Vati- caan de Spaanse Trappen liggen aan uw voeten! Het pro gramma gaat verder met bezoek aan ORVIETO en het bij zondere historische plaatsje BAGNOREGGiO gelegen op een berg door een lange loopbrug met de "bewoonde wereld* verbonden. Bezienswaardig is de eeuwenoude Dom, een van de oudste kerken in heel Italië. Naast het interessante VITERBO bezoeken we ook nog in TARQUINiA het Etrus- kenmuseum. Na een stop in FLORENCE rijden we naar de omgeving van Garda voor de overnachting. De elfde dag rij den we via de Brennerpas en Oostennjk naar de omgeving van Neurenberg voor de laatste overnachting. We sluiten af met afschetdskoffietafel VERTREKDATA REIS HZ 584 September 15-29 Oktober 6-13-20 TOESLAGEN P.P. 1-persoonskamer Tol/loenstenbeiastmg fl. 798,- fl. 898,- fl 195.- fl. 29,50 Niet inbegrepen: entrees, avenge maaltijden, verzekenn- genevt piaatse!i]ke gidsenextra excursies Min. aant. deeln 35. Uiterste ann. term. bijonvold deeln 8 dgn voor vertrek. In de touringcar mag met gerookt worden. VRAAG UITGEBREIDE BESCHRIJVING. REIS HZ 534 Inlichtingen en reserveringen: 010-4119434 of persoonlijk aan de Westblaak 180 in Rotterdam. Geopend.::ma.. vrij 09.00-17.00, zaterdag 10.00-14.00 Rotterdam Kan een 'vliegende brigade' van wagenbegeleiders een bijdrage leveren aan de veilig heid bij het openbaar vervoer? Het raadslid W. van Deventer (CDA) denkt van wel. Hij ziet het inzetten van koppels wagenbege leiders, die op afroep beschikbaar zijn wanneer een chauffeur te kennen geeft dat er gevaar dreigt, als mogelijkheid om de veiligheid op de wagens beter te waarbor gen. De toenemende onveiligheid van bestuurders van voertuigen van de RET is voor raadslid Van De venter aanleiding om daarover een aantal vragen te stellen aan het college van burgemeester en wethouders. Vorige week werd een trambestuurder in Schiedam tijdens zijn laatste rit belaagd door een overvaller, die de be- stuurder.raet een mes te lijf wilde gaan..Dé bestuurder verdedigde zich meteen spuitbusje verf dat hij ..voor, déze situaties bij zich droeg. Van Deventer vraagt zich af of de overheid niet tekort is geschoten in het waarborgen van de openba re orde in het openbaar vervoer. Maar het raadslid wil daarbij niet alleen naar de RET en het open baar vervoer kijken. „Ik vraag mij af hoever we kunnen gaan in het weren van types die vrij niet over de vloer willen hebben," aldus Van Deventer, in het dagelijks le ven directeur van het Reumaver pleeghuis. „We hebben hier in ons tehuis een paar keer achter elkaar last gehad van vormen van diefstal. Totdat ik zelf een paar mensen die hier herhaaldelijk zonder enig doel over de vloer kwamen er met har de hand uit heb gezet. Sindsdien hebben we geen diefstallen meer gehad, maar je vraagt je toch af hoever je daarin mag gaan," aldus Van Deventer. Hetzelfde doet zich naar zijn me ning voor bij de RET. Vandaar zijn bezorgdheid: „De RET heeft mij inmiddels duidelijk gemaakt dat het bezit van een spuitbusje slechts een incident is, maar het is toch zaak dat er aan de onveilig heidiets gebeurt." Van Deventer vraagt het college of het bereid is passende maatre gelen te nemen die de veiligheid van het personeel kunnen waar borgen en die ertoe leiden dat ook medewerkers van de RET onder veilige omstandigheden hun werk verrichten. Hij herinnert er aan dat de directie van de RET ooit toezeggingen heeft gedaan om op enkele trajecten de veilig heid te vergroten door de inzet van wagenbegeleïders. Het aantal wagenbegeleiders moet volgens Van Deventer zeker worden uitgebereid. „Maar," zegt Van Deventer, „die inzet van wa genbegeleiders gaat blijkbaar nogal langzaam. Daarom vraag ik me af of je die taken misschien zou moeten uitbesteden." Een andere mogelijkheid is vol gens het raadslid om zo'n 'vliegende brigade' in te stellen: „Koppels van wagenbegeleiders, die onmiddellijk kunnen worden opgeroepen wanneer een chauf feur of bestuurder in de gaten krijgt dat een situatie uit de hand dreigt te lopen Van Deventer wil van het college weten wat het van zijn idee vindt. Rotterdam Een aantal plaatsen waar de Fast Forward Dance Para de afgelopen zaterdag langstrok ligt nog bezaaid met met flyers, folders, uitnodigingen, bekers, blikjes, flessen en andere troep. Volgens medewerkers van de Ro- teb zorgde de Dance Parade voor meer rotzooi dan het laatste Zo mercarnaval. Tot vandaag is de Roteb bezig geweest om alles op te ruimen. Vooral het 'strooigoed', de folders en flyers en dergelijke zorgde vol gens de Roteb voor problemen, omdat het alle kanten opwaaide. Net als bij het zomercarnaval be gon de Roteb meteen met schoon maken achter de optocht aan. Omdat er ook na de festiviteiten veel mensen op de been waren viel het schoonmaken naderhand erg tegen. De Roteb heeft de extra troep op moeten ruimen. Door Annemiek Veelenturf Rotterdam—Je baby huilt aan één stuk. Je probeert van alles, maar niets lijkt hem tot bedaren te kun nen brengen. Of je dochtertje van 3 dreint en zeurt en reageert kop pig. Ouders vragen zich in deze si tuaties vaak vertwijfeld af of ze misschien iets fout doen. Ze zien het als te grote stap op met zo'n probleem naar een Riagg, de schoolarts of een consultatiebu reau te gaan. Moeders en vaders die toch advies willen, kunnen te recht bij 'Twinkeltje, de eerste op voedingswinkel in Rotterdam. 'Twinkeltje, gevestigd aan de Ou de Wal in Hoogvliet, is er voor ie dereen die meer wil weten over al les wat met opvoeden te maken heeft. Ouders kunnen er binnen stappen zonder dat hun vragen di rect tot zwaarwegende problemen worden omgevormd. De hulp is praktisch gericht. Zo heeft 'Twin keltje A4'tjes met tips over wat je kunt doen als je kind slaapproble men heeft of agressief gedrag ver toont „Ons uitgangspunt is dat ouders in de meeste gevallen zelf vol doende in huis hebben om proble men op te lossen. Daarom verwij zen we niet zo snel door," zegt or thopedagoog Gonnie Kappers, „Je moet Twinkeltje zien als een servicepunt. Wij vinden dat ou ders recht 'nebben op informatie over opvoeding." Oma vragen Dét ouders daaraan te kort ko men, blijkt uit signalen van met name de basisscholen in Hoog vliet. Leerkrachten merken dat veel ouders met vragen zitten waarop zij maar moeilijk antwoor den kunnen vinden. „Even aan oma vragen wat zij deed als een kind niet wilde eten, is er niet meer bij. De sociale netwerken zijn vrijwel verdwenen," zegt Kappers. Daarbij leeft bij ouders, door aller lei maatschappelijke invloeden, steeds sterker een ideaalbeeld van hoe kinderen zouden mogten zijn. Het kind moet op een bepaal de leeftijd zindelijk zijn, het moet gezellig aan tafel kunnen mee- eten. „Daardoor stellen de ouders zichzelf ook hele hoge eisen. En als het gedrag van het kind van dat ideaalbeeld afwijkt, hebben ze snel de neiging de schuld bij zich zelf te zoeken." „Dat terwijl," geeft Gonme Kap pers een voorbeeld, „bij negen van de tien huilbaby's de ouders niets te verwijten valt. Deze kin deren zijn motorisch nog niet he lemaal gerijpt waardoor ze nog ■niet in staat zijn plat te liggen. Er zijn hulpmiddelen om hen in'foe tushouding te laten slapen. Daar over zullen wfj in 'Twinkeltje eerst eens praten." Een ander praktisch probleem waarmee ouders kunnen zitten zijn vegen in de onderbroek van hun kind. „Sommige kinderen van 7 af 8 hebben daar nog last van. Dat komt omdat ze niet de tijd nemen om uit te poepen of te plassen. Ze zijn te haastig, willen te snel weer de wc verlaten." „Wat goed werkt, is met het kind af te spreken dat het vier keer per dag tien minuten op de wc door brengt. Dan mag het kind zijn walkman meenemen om de tijd door te komen. Zo leert de jongen of het meisje niet alleen een vast ritme, maar ook dat hij of zij even de tijd moet nemen om alles leeg te maken," Grote-Stedenbeleid De opvoedingswinkel, die is voortgekomen uit de Stichting Jeugdzorg Rotterdam/Zuid-Hol- land Zuid, richt zich op kinderen in de leeftijd van 0 tot en met 13 jaar. Voor die grüep is gekozen omdat voor problemen met oude re kinderen als veel laagdrempeli ge hulpinstanties bestaan. De fi nanciering loopt via het project Grote-Stedenbeleid. Twinkeltje ging op 20 mei al van start, maar een officiële opening laat nog op zich wachten. Een re clamecampagne om het initiatief meer bekendheid te geven by het publiek is nog in de maak. Tot nu toe komt per dag ongeveer een be zoeker binnenlopen. „Dat vind ik niet weinig, gezien de vakantiepe riode," zegt maatschappelijk wer ker Paula Batista. De opvoedings winkel krijgt daarnaast zo'n drie tot vijf vragen per telefoon. „We weten dat we de zaak langzaam moeten opbouwen," vult Gonnie Kappers aan. De meeste vragen tot nu toe gaan over koppigheid van kinderen en over pesten op school. De vraag waar de medewerkers het meest van opkeken, betrof een meisje dat voor het slapen gaan haar uit haar hoofd trok en dat vervolgens in haar mond stopte. „We hebben geadviseerd het kind op die mo menten een bytnng of een zacht speeltje te geven," zegt Gonnie Kappers. „Want kennelijk had het meisje behoefte iets vast te pak ken en op iets te bijten."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2