11 Zwam sloopt historische laan Rotterdams Dagblad Verontrusting over leegstand binnenstad PvdA wil af van wit kalken Stadserf Oude beuken in Oranjepark lopen gevaar Gekibbel om konijn leidt tot zaak bij ombudsman 'Haast maken met onderzoek naar sportaccommodaties' Onzedelijk gedrag in de duinen Een lastige klus onder de grond Overtredingen in het verkeer Motorrijder gewond na aanrijding Waterweg Donderdag 21 augustus 1997 Schiedam De leegstand in de Schiedamse binnenstad is het afgelopen jaar toegenomen. Inmiddels staan dertig panden, verspreid over de hele binnen stad, leeg. Tot voor kort waren dat er twin tig. Het Centrummanagement constateert dat de vraag vanuit de markt nagenoeg is opge- Ook signaleert het Centrumma nagement dat ondanks alle toe zeggingen van het college van burgemeester en wethouders er tot op heden nog steeds geen be sluiten zijn genomen over de verbeteringen in de binnenstad. De fractie van de WD is zeer verontrust door de signalen van het Centrummanagement en heeft hierover schriftelijke vra gen ingediend bij burgemeester en wethouders. „Wij zijn zeer ontstemd en ernstig teleurge steld over het uitblijven van voorstellen van de kant van het college,'' schrijft de WD aan het college. Actie De liberalen willen snel actie. „Kan het Plan van Aanpak Broersveld, het plan Inrichting Otterbuurt, de integrale Binnen stadsvisie en het plan voor Her inrichting van de openbare ruimte vóór 1 oktober aan de raadscommissie worden voorge legd, zodat besluiten kunnen worden genomen?" De WD heeft overigens tijdens de begrotingsraad van vorig jaar al aangedrongen op snelle actie in de binnenstad. De liberalen dienden toen een motie in om voor 1 maart 1997 met het Plan van Aanpak naar buiten te ko men. Die datum wordt nu ver legd naar 1 oktober 1997. Schiedam De kwestie van het wit kalken van het Stadserf in Schiedam krijgt een staartje. De gemeenteraadsfractie van de PvdA wil opheldering van burge meester en wethouders over het wit verven van de gevel. De socia listen hebben schriftelijke vragen gesteld en willen dat het college van burgemeester en wethouders de verfbeurt heroverweegt. Ook oppositiepartij Platform Schiedam heeft zich in schriftelij ke vragen tot b en w gewend. De eenmansfractie wil eveneens dat het college het wit verven van de gevel opnieuw beziet en oppert daarbij dat dit misschien nog wei- eens goedkoper is ook. Twee weken geleden werd be kend dat de muur aan de kant van de ingang van het nieuwe theater en bibliotheek helemaal wit wordt geschilderd. Bewoners en belang hebbenden reageerden verbaasd en verontwaardigd toen zij de schilders aan het werk zagen. Zij zijn bang last te hebben van de witkalk en zonden een boze brief aan burgemeester Scheeres. De bewoners 2ijn bang dat het zonlicht via de wit geverfde muur van het Stadserf hun woonka mers in kaatst. Volgens H. Ruijs- senaars, de architect van de nieuwbouw, is het de bedoeling dat de reflectie van de zon op de muur zorgt voor meer licht op het lager gelegen plein. De bewoners zijn er niet genist op en hebben protest bij de gemeente aangete kend. De PvdA wil nu weten of de bewo ners hinder zullen ondervinden van de reflectie van het licht. De fractie vraagt of er onderzoek is verricht naar het effect van de iiehtweerkatsing. Daarnaast meent de coalitiepartij dat het wit verven van de muur zeer onder- houdsgevoellig is. Ook de bewo ners hadden de gemeente daarop al geattendeerd. Gezien de erva ringen met de hoogbouw van het huidige Stadskantoor, waarvan de gevel er momenteel verre van representatief uitziet, vraagt de PvdA zich af of er voor het Stadserf een speciaal onder- houdsprogramma is ontwikkeld. De socialisten vinden de kleuren van de ongeschilderde steentjes van het Stadserf beter passen bij de omgeving dan als die wit wor den geschilderd. Bij het schilde ren van de gevel zal het harmo nieuze geheel met de omgeving teniet worden gedaan; „Het toch al smalle plein zal omringd wor den door totaal verschillend ogen de en ook gekleurde gebouwen waardoor het pleinidee verloren zal gaan. Zeker nu de kerk geen onderdeel van het plein gaat uit maken, zullen de gebouwen aan beide zijden optimaal op elkaar moeten worden afgestemd." De PvdA-fractie vraagt zich af of het niet onzinnig is om veel geld uit te geven aan de bestrating van het plein zonder dat de gebouwen rondom een eenheid met elkaar vormen. De socialisten vragen het college van burgemeester en wet houders dan ook het wit verven van de gevel te heroverwegen. Afwijken De boze bewoners die datzelfde in een brief al eerder aan het college hadden voorgelegd, kregen vori ge week weinig kans. Wethouder L. A. Hafkamp zei toen dat het wit verven al vanaf bet begin tot de plannen behoorde. Dat argument wordt door Platform Schiedam als 'niet afdoende' beoordeeld „omdat het zeer gebruikelijk is en dan ook zeer veelvuldig voorkomt dat tijdens de uitvoering van het bestek wordt afgeweken." Dit wordt dan door meer- of min- derwerk verrekend in de aan- neemsom, aldus fractievoorzitter Th.H.B. Schoenmakers, die te vens wat foldermateriaal over het nieuwbouwcomplex uit zijn ar chief heeft opgediept. „Daarin staat tweemaal een impressie met een bruine gevel," Een citaat uit de folder van bouwer Amstelland: „Beide bouwmassa's werden on danks het verschil in karakter weer tot een eenheid gebracht door de gevels in dezelfde kleur steen te metselen." En dat, stelt Platform Schiedam, komt over een met het door het college 'steeds hartstochtelijk bepleite' gebruik van natuurlijke aarde- tinten by nieuwbouwprojecten in de stad. Schiedam D66 wil dat het ge meentebestuur haast maakt met het onderzoeknaar de mogelijk heden om in Woudhoek of Spa- land een buitensportaccommo- datie aan te leggen. „Het college rvan 'burgemeester en wethou- ders heeft dat onderzoek tijdens "dë begrotingsbehandeling toe gezegd maar tot op heden heeft dat niet tot actie geleid." D66 heeft hierover schriftelijke vra- gen ingediend bij het gemeente bestuur. De problemen van de softbal- en honkbalverenigf j Schiedam met de accommodatie op sport park Harga heeft D96 ertoe ge bracht aan te dringen op een spoedige nakoming van de be lofte van het gemeentebestuur. „Bent u het met ons eens dat de gemeente Schiedam op zeer kor te termijn volledige duidelijk heid dient te geven over de voor waarden waaronder de vereni ging de huidige accommodatie moet verlaten," vraagt D66 het college. D66 vindt dat de ge meente een eigen verantwoor delijkheid heeft tegenover de vereniging en haar toekomstige mogelijkheden die las staan van de onderhandelingen die de ge meente met Rijkswaterstaat voert over het gebied bij Harga en de uitkomst daarvan. Voor de softbal- en honkbalver eniging zijn er volgens D66 mo gelijkheden in Woudhoek aan het terrein nabij de Munter- straat en in Spaïand nabij de Windas. Ook zou het college el ders in Schiedam-Noord moeten kijken of er een accommodatie voor deze vereniging en wellicht andere verenigingen kan wor den gerealiseerd. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Een aantal eeuwenoude beu ken aan de Hogelaan in Vlaardingen staat op de nominatie te worden omgehakt. Binnen twee weken moeten tweb beuken tegen de vlakte omdat ze dreigen om te vallen. Aan het einde van het jaar staan er nog eens vier op de rol tijdens de jaarlijkse kapronde. Daar naast lijden zo'n veertien beuken langs de Hogelaan in het Oranjepark aan een vermin derde stabiliteit. In een voorlopig rapport wordt er zelfs rekening mee gehouden dat wel zestig procent van de oude beuken tegen de vlakte moet. De beuken, die zo'n 150 tot 200 jaar oud zijn, zijn aangetast door de korsthoutskoolzwam. Dat heeft het Nederlands Onderzoek en Advies Centrum voor de Boomverzorging (NOCB) vastge steld. Een nader onderzoek moet binnenkort duidelijk maken hoe veel bomen er in totaal door de korsthoutskoolzwam zijn aange tast. In het najaar worden de pad destoelen in de bomen beter zichtbaar. De Hogelaan In hetvlaar- dingseOran- lepark: een deelvande33 monumentae bouken s door een korsthouts koolzwam. Foto Roel Dijkstra V i -<« Mooiste Weliswaar telt Vlaardingen bij elkaar zo'n 27.000 bomen, maai' de exemplaren die nu ten dode zijn opgeschreven sieren wel de Hoge laan in het Oranjepark, het mooi ste laantje van Vlaardingen. In to taal staan er, tussen al die andere boom- en plantensoorten, 75 beu ken, Daarvan zijn er 33 zo'n 150 tot 200 jaar oud. Deze monumen tale bomen zijn zeker twintig me ter hoog. Van die oude exempla ren moeten er dus in elk geval zes - waarvan twee met de grootste spoed - worden gerooid, maar het is zeker niet uitgesloten dat meer dan de helft verdwijnt. „Dct is heel triest. Inderdaad," be aamt N, Booster van de afdeling Stadsbeheer van de gemeente Vlaardingen. Na de storm van 7 juni, die twee honderd bomen door de hele stad omver blies, kwam de.iepziekte. Deze zeer besmettelijke ziekte velde in korte tijd meer dan hon derd bomen. Enkele weken later dook de zogenoemde watermerk ziekte op in Vlaardingen. Deze bacterie heeft inmiddels tiental len wilgen het leven gekost. En daar komt nu de korsthoutskool zwam bovenop. Gemeenteambtenaar Booster hoort de opsomming aan en tilt de armen in de lucht. „Tsja, zo'n storm dat overkomt je. Daar kun je niets aan doen. En voor die ziekten geldt hetzelfde. Je staat machteloos," De agressieve korsthoutskool zwam heeft dus zijn tanden gezet in de Hogelaan, een plekje dat door de meeste Vlaardingers wordt gekoesterd. Waar die zwam vandaan komt. is voor de gemeen te een raadsel. Eén ding is wel ze ker; zodra de zwam zich in stam of wortel heeft gevreten, is de boom ten dode opgeschreven. „Er is niets aan te doen," aldus Booster. Binnen één of twee jaar kan een eeuwenoude boom zo erg worden aangetast, dat deze uit veilig heidsoverwegingen moet worden neergehaald. „Het handhaven van door parasi taire houtscftimmel (waarvan de korsthoutskoolzwam een voor beeld is, red.) aangetaste bomen op locaties met een verhoogde ge vaarzetting, is dan ook feitelijk onverantwoord," schrijft het NOCB in het rapport aan de ge meente. Dat geldt voor de beuken aan de Hogelaan, waar dagelijks vele Vlaardingers hun ommetje maken. De schimmel vreet zich in de boom door beschadigingen op wortel of stam. Op de vele gekerf de namen en harten-met-pijl-er- doorheen in de stammen, de ka pot getrapte wortels, maar ook op door snoeiwerk beschadigde plek ken kan de korsthoutskoolzwam de boom binnenkomen. Iemand gooit een fiets tegen een boom en als er dan een stukje schors af springt kan dat voldoende zijn voor de zwam om zich er in te nes telen. In hoeverre de korsthouts koolzwam - hij dankt z'n naam aan de kleur die de parasiet in het najaar krijgt - zich verder in het park heeft verspreid, moet wor den bezien. „Dat valt niet te voor spellen," aldus Booster. „De zwam verplaatst zich zelf niet, maar doet dat net als paddestoe lensoorten als sporen. Zodra die op een beschadiging van een boom terecht komen, kun je het wel vergeten." Booster denkt niet dat het Hof' van Doïage, het jaarlijkse festival dat nog tot en met zondag in het park wordt gehouden, van invloed is op de zwam, „De Hogelaan wordt altjjd druk gebruikt en is daar ook voor. Wat heb je anders aan zo'n paradepaardje. Maar wy zijn als gemeente wel verantwoor delijk voor de veiligheid. Zodra de kans groot wordt dat een boom omvalt, moet die weg." Als in het najaar bekend is hoe veel oude beuken er moeten wor den geveld, lt ook een plan gemaakt voor „euwe beplanting. Ruim tien jaar geleden is al be gonnen met het planten van nieu we beuken. Enkele tientallen staan er inmiddels. Bovengronds Is het een rommeltje op de kruising Hoog straat/Korte Hoogstraat in tiet centrum van Vlaardingen, maar onder de grond is de chaos compleet. Tussen een wirwar van draden en buizen in allerlei kleuren en afmetingen, moeten werklui de oude rioleringslopen en een nieuwe neerleggen. „Een moeilijke klus," aldus een woordvoerder van de gemeen te. Maar de werklui liggen op schema en dat betekent dat de Korte Hoogstraat In ds loop van morgen weer begaanbaar Is voor het autoverkeer. De klus maakt deel uit van de vernieu wing van de riolering in de Hoogstraat. Daaraan gekop peld is een hele nieuwe inrich ting van de Hoogstraat. Dat is weer een onderdeel van de plannen om de oude winkel straat nieuw leven In te blazen. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen Wat begon als een ruzie om een konijntje is de afge lopen jaren uitgegroeid tot een zaak bij de nationale ombudsman. Daar diende een Vlaardinger een klacht in tegen twee agenten the hem zouden hebben mishandeld en beledigd. De ombudsman heeft de Vlaar dinger voor een deel in het gelyk gesteld. De agenten hadden de man niet mogen boeien en had den geen knietje in zijn nek mo gen zetten. Toch vindt de om budsman dat de agenten tijdens het incident geen buiten-propor tioneel geweld hebben gebruikt. De Vlaardinger krijgt op 28 okto ber 1995 ruzie met zijn vriendin over een konijntje. Het gaat er tussen die twee nogal heftig aan toe. Er wordt gescholden, gehuild en diverse spullen vliegen door de lucht. De buren van de flatwoning van het tweetal maken zich zorgen en bellen de politie. Als de agenten bij de woning aan bellen doet de Vlaardinger het raam van de keuken open. Hij schreeuwt de agenten toe dat hij niet heeft gebeld. De agenten wil len vervolgens weten of er nog ie mand in de woning is. De Vlaar dinger antwoordt dat zijn vrien din binnen is. De politiemannen willen daarop naar binnen maar de Vlaardinger geeft geen toe stemming. Eén van de agenten probeert vervolgens te voorko men dat de man het keukenraam sluit. Op dat zelfde moment doet de vrouw de deur van de woning open. De agenten knopen een gesprek met haar aan. Dit tegen de zin van haar vriend, die dan ook naar de deur komt en de mannen in het blauw wil wegsturen. Tijdens de worsteling die dan ontstaat wordt de Vlaardinger in de boeien gesla gen. De politiemannen roepen de hulp in van collega's die kort daar na arriveren. De Vlaardinger wordt overge bracht naar het politiebureau, Eén van de agenten blijft bij de vrouw achter om haar te kalme ren. Na te zijn 'afgekoeld' wordt de Vlaardinger 's avonds weer naar huis gestuurd. Een aantal weken later dient hij een klacht in. Volgens hem zijn de agenten de woning binnengekomen zon der dat zij daarvoor toestemming hadden. Volgens de Vlaardinger waren de politiemannen partijdig. Zij dachten dat de Vlaardinger zijn vriendin had geslagen. Zij had een rood gezicht. Achteraf bleek ze overstuur te zijn en had ze van het huilen een rood opgelo pen kleur gekregen. De agenten gebruikten volgens de Vlaardin ger overdreven veel geweld toen ze hem in de boeien sloegen. De man werd naar de grond gewerkt, kreeg een knie in zijn rug en nek en werd hardhandig geboeid. Ook was de VL dinger op weg naar het bureau volgens hem beledigd door de agenten, Volgens de twee politiemannen begon de Vlaardinger te duwen en te trekken toen zij met de vrouw in de deuropening stonden te pra ten. De twee agenten hadden de vrouw eerder verward door het huis zien lopen. Een gesprek met de Vlaardinger bleek niet moge lijk. Toen hij één van de agenten beetpakte, ontstond de worsteling waarbij de man tegen de grond werd gewerkt. De Vlaardinger bleef zich hevig verzetten waar door de ene agent hem boeieh om de armen deed en de andere met een knietje in de nek de Vlaardin ger in bedwang hield. Eigen veiligheid De ombudsman, die de klacht van de Vlaardinger behandelde, ver wierp het bezwaar op bijna alle onderdelen behalve de knie en de boeien. Volgens de ombudsman was de Vlaardinger niet van zijn vrijheid beroofd. Althans er is nooit een proces-verbaal van aan houding opgemaakt. De Vlaardin ger is in eerste instantie alleen voor eigen en andermans veilig heid naar het bureau overge bracht. In zo'n geval mag een per soon niet worden geboeid. Achteraf pleegde de Vlaardinger zoveel verzet dat het niet vreemd is dat de agenten de man in de boeien hebben geslagen. Volgens de ombudsman hadden de agen ten daarom ook proces-verbaal moeten opmaken. Nu dat niet is gebeurd is de politie in gebreke gebleven. Het knietje in de nek had ook niet gemogen. De nek is een deel van het lichaam waar snel lichamelijk letsel op kan tre den. Dat de Vlaardinger met ge past geweld in bedwang is gehou den, vindt de ombudsman echter niet fout. Hoek van Holland De politie in Hoek van Holland heeft gisteren in totaal zeven mensen wegge stuurd uit de duinen naby het naaktstrand, omdat zij zich onze delijk gedroegen. Een 41-jarige Hagenaar weigerde de duinen te verlaten, waarna de politie hem meenam naar het bureau. Na ver hoor is tegen de man proces-ver- baal opgemaakt. Ook heeft de politie op het strand geregeld mensen met vliegers ge waarschuwd en weggestuurd. Op drukke dagen zijn geavanceerde vliegers gevaarlijk voor de zon- aanbidders. Volgens de plaatselij ke verordening is het verboden gevaarlijk speelgoed naar het strand te brengen. Vliegers wor den dan ook naar andere plekken verwezen. Verder wijst de politie erop dat hondenbezitters even min met hun huisdier op het strand mogen (tot 1 oktober). Vlaardingen Bij een verkeers controle op de Schiedamseweg in Vlaardingen heeft de politie gis termiddag dertien personen aan gepakt die de verkeersregels overtraden. Twaalf bestuurders droegen geen autogordel en zijn daarvoor bekeurd. Een 68-jarige bestuurder uit 's-Gravenzande reed onder invloed van alcohol. Hij blies bijna 0,75 promille. Te gen de man is proces-verbaal op gemaakt. Rotterdam Een 34-jarige motor rijder uit Hillegom is gistermor gen omstreeks acht uur gewond geraakt na een aanrijding met een Schiedammer op de Matlin- geweg in Rotterdam. De Schiedammer, een 45-jarige auto mobilist, reed vanaf de Vlaarding- sevveg linksaf de Matlingeweg op en verleende geen voorrang aan de motorrijder, die rechtdoor reed. Door de aanrijding die volg de kwam de motorrijder ten val. Hij is met een beenletsel naar het Sint Franciscus Gasthuis ge bracht De brandweer en de Ro*eb moesten eraan te pas komen om het wegdek te reinigen, omdat het motorblok van de motorolie lekte.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1