11 Hitte enorme vuurzee nauwelijks dragelijk i Schiedams palletbedrijf voor tweede maal met grond gelijk VSB Fonds gaf al elf miljoen weg Rotterdams Pagblasf Vervangen van spoor levert herrie en vertragingen op Kamerorkest speelt in oude hal stadhuis Het is echt vijf voor twaalf voor de Schiedamse binnenstad an des Bouvrie lonkt naar Schiedam Man valt Jongens(14) stelen snorfiets 4* Waterweg Vrijdag 22 augustus 1997 Vervolg van voorpagina Schiedam De hitte rondom het brandende gebouw is on draaglijk. Onbeschermd is het onmogelijk de oplaaiende vuurzee dichter dan tweehonderd meter te naderen. Brand weermannen rollen zwetend de slangen uit. Het vuur bij het Schiedamse palletbedrijf Bremer en zonen dat rond elf uur gisteravond ontstond, breidt zich snel uit en de gele vlammen laaien soms wei tot veertig meter hoog op. Terwijl de brandweerheden druk in de weer zijn met het nat hou den van de andere gebouwen en sommige plastic reclameborden alzijn gesmolten, staren twee be veiligingsbeambten wezenloos naar het felle vuur. Zij waren be zig' met een controleronde over het bedrijventerrein 's-Grave- lapdsepolder toen zij de fik ont dekten. „We hebben meteen de brandweer gebeld," zegt één van hen. „We zagen hoe de elektrici- Schiedam Een 59-jarige Schiedammer is gisterochtend van de eerste verdieping van een bouwwerk aan de VGravelandse- weg gevallen. De man was bezig met betonvlechtwerkzaamheden, toen hij plotseling viel. Hij kwam met zijn rug op de grond terecht. Hij is opgenomen m het zieken huis Dijkzigt in Botterdam, In middels heeft de Arbeidsinspec tie een onderzoek ingesteld naar Se toedracht van het ongeval. - Een 14-jarige Vlaar- dmger en een evenoude jongen uit Schiedam zijn gistermiddag op de Anthony Knottenbeltsingel in Vlaardingen aangehouden door de politie. Zij liepen daar met een gestolen snorfiets. Het tweetal wgrd door de agenten meegeno men naar het bureau. Tijdens het verhoor daar bekenden ze de bveewieier te hebben gestolen.Na hét"verhoor konden ze naar huis. teitskabels door de hitte van het vuur lapten. Een knal en een lichtflits. Eén voor één brandden de kabels door." Al snel blijkt dat het bedrijf waar pallets worden gemaakt, opgesla gen en gerepareerd niet meer te redden js De spuitgasten richten zich daarom vooral op de omlig gende gebouwen. Ook de elektn- eiteitsmast wordt angstvallig in de gaten gehouden. Medewerkers van het Energiebedrijf Zuid Hol land (EZH) overleggen m de com mandowagen van de politie met de brandweer over de te volgen procedure. Naarmate het aantal pallets kleiner wordt, neemt het vuur in hevigheid af. De vlammen die eerst de twee nog in tact zijnde elektriciteitskabels teisterden, worden langzaam kleiner. De brandweerlieden maken van de gelegenheid gebruik om twee enorme waterkanonnen op de vlammenzee te richten. De familie Bremer van het bedrijf houdt het bluswerk nauwlettend in de gaten. Verslagen zien zy voor de tweede maal in vier jaar hun bednjf tot de grond toe af branden. „Na de vorige brand m mei 1993 hadden we de onderne ming in september van dat jaar weer op de rails," vertelt Jan Bre mer, broer van de eigenaar „De gemeente had ons toestemming gegeven om op precies dezelfde plek het bedrijf weer op te bouwen. In september werd het bedrijf toen door burgemeester Scheeres en wethouder Zijdeveld weer geopend." Het is voor Bremer onbegrijpelijk dat vier jaar na dato zich min of meer dezelfde 'ramp' voltrekt. Hoe de brand toentertijd kon ont staan is nooit achterhaald. Ook nu TweeSchiedamse brandweermannen richten eenflïnkewaterstraalop de enorme vuurzee. Hetpalletbedrijfwerdvannachtvolledigln de as gelegd. Foto Roel Dijkstra tast Bremer daarover in het duis ter. „Ik heb vorige maand nog wel contact gehad met de brandweer. Op een naast ons terrein gelegen braakliggend stuk land was een brandje onstaan. Ik heb toen op de brandweerkazerne met ie mand gesproken over de brand veiligheid van ons bedrijf. Hij ver telde mij dat wij ons geen zorgen hoefden te maken." Terwijl Bremer praat is1 1 "om al flink gedoofd. Mede van EZH klimmen de elet teitsmast m om het ding te onci<_ werpen aan een inspectie. Wat blijkt is dat het gevaarte niet ern stig is aangetast door de brand. Wel is een aantal kabels geknapt, maar met het stalen bouwwerk is met zoveel aan de hand. Rond kwart voor vier, als het sein brand meester is gegeven, kan met het nablussen worden begon nen. Commandant A. van Leeu wen vertelt vermoeid na twee gro te branden - hij was 's middags by de brand in het GAK-gebouw in Rotterdam ook van de partij - dat geen assistentie van de ande re brandweerkorpsen in de regio is gevraagd. De Schiedamse spuitgasten konden het alleen af. Vandaag gaat het nablussen door en zal ook de elektriciteitsverbm- dmg worden hersteld. Schiedam/Vlaardingen Het VSB Fonds Schiedam Vlaardingen heeft vorig jaar de elf miljoen gul den-grens overschreden. Om pre cies te zijn is sinds de oprichting in 1991 al 11.055 000 gulden uitge keerd aan allerlei initiatieven in de twee steden. Dat blijkt uit het jaaroverzicht 1995 en 1996. Bestuursvoorzitter C. Bokx is een tevreden mens dat hij zo veel geld heeft mogen uitge ven. Want met enige trots meldt hij in het voorwoord dat het aantal aanvragen over de afgelopen ver slagperiode van twee jaar op nieuw fors is gestegen. Die groei deed zich vooral in 1995 voor, want vorig jaar daalde het aantal aanvragen weer. Werden er in 1993-1994 (de vorige verslagperiode) m totaal 310 be roepen gedaan op het VSB Fonds, •vat al heel wat meer was dan de 116 aanvragen die m de eerste twee jaar (1991-1992) binnen kwa men, de afgelopen twee jaar steeg het tot 368. Het percentage dat kon worden gehonoreerd bleef onverminderd op driekwart. Bokx signaleert dat steeds meer blijkt dat er bij organisaties op ve lerlei gebied behoefte ontstaat aan aanvullende middelen voor activiteiten die de overheid niet meer kan of wil subsidiëren. „In de regio Schiedam-Vlaardrngen blijft dan ook de druk op maat schappelijke voorzieningen toe nemen," schrijft Bokx, die het overigens als 'een voorrecht' be schouwt dat het VSB Fonds die druk enigszins kan verlichten. Van een fitnesstest voor ouderen in de Margriethal tot de peuter speelzaal Pippeloentje (beide Schiedam) en van de intocht van Sinterklaas tot een poëziefestival van het Vlaardings Taalgenot schap. In 1995 en 1996 werden res pectievelijk 172 en 147 aanvragen toegewezen voor een totaalbedrag van 5,2 miljoen gulden. Uit het overzicht blijkt dat uit Schiedam net iets meer aanvragen zijn ge honoreerd. Vermogen Ondanks de toename van het aan tal aanvragen en het bedrag dat wordt uitgekeerd, groeit het ver mogen van het VSB Fonds nog steeds. Waar vorig jaar bijna drie miljoen gulden in de Schiedamse en Vlaardingse samenleving werd gestopt, bedroeg de opbrengst van het fonds meer dan het dub bele: 6,6 mihoen. Op 31 december 1996 bedroeg het totale vermogen van het fonds 134 mihoen gulden. Dat geld is voor het grootste deel belegd in aandelen Fortis AMEV NV, de moedermaatschappij van de VSB Bank. Het fonds is zeseneenhalf jaar ge leden ontstaan nadat de Bondss paarbank Schiedam Vlaardingen zich als naamloze vennootschap aansluit bij VS Troep NV. Als gevolg van die fusie komt de Stichting Bondsspaarbank Schiedam Vlaardingen als enige aandeelhouder van de bank, in het bezit van een aandelenkapi taal, Besloten wordt om het jaar lijkse dividend dat uit dit aandeel houderschap voortvloeit ten goe de te laten komen aan de samen leving in de regio Schiedam- Vlaardingen (een enkele keer worden initiatieven uit Rotter dam en Maassluis beloond). „Im mers." zo staat in de statuten, „dankzij de inspanningen van ge neraties spaarders kon de Bonds spaarbank sinds haar oprichting in 1820 uitgroeien tot de instelling die zij nu is." Schiedam—Jan desBouvrieis in onderhandeling met de gemeen te Schiedam om in het histori sche pand De, Korenbeurs een .toonzaal te beginnen.De ge renommeerde meubelontwer- u©er, bekende Nederlander ('daar is ie weer...'), binnenhuisarchi- J?ct,en nog veel meer heeft zijn /oog op;het tussen 1787 en 1792 gebouwde en rond 1950 geres- vitaureerde pand in de binnenstad .laten-vallen nadat hij enige mianden geleden Schiedam be zocht. - Op dit moment praat de ontwer per met de gemeente. Het gaat -volgens een woordvoerder op het stadskantoor vooral om de tech- - -ihi^che haalbaarheid. De Koren- 'FQbèüis aan 'de Lange Haven met karakteristieke houten klok- mtoren enf een voorgevel met èrcijxius en Neptunus, is in be ginsel nietgebouwd als toonzaal s Volgens de ambtenaar moet v égrst goed worden gekeken of hét bouwkundig wel mogelijk is. -De cesprekken tussen de ge meente en de ontwerper bevin- T#n zich momenteel nog in een v$riënterend stadium'. Harde af- ^Sprakep zjjn er volgens de amb ténaar nog met genaakt. De ge- meente staat de komst van Des '- 'Bouvrie naar De Korenbeurs 'in principe niet tegen'. „Het is na- "dnurlijk een prachtige aanwinst ,Voor de gemeente Schiedam," vertelt de ambtenaar. Om daar "voorzichtig aan toe te voegen: .„Maar niets is nog zeker.",Geld 'speelt daarbij geen rol. „Daar 'gaan de gesprekken niet over. -Het zijn meer technische zaken ',dïe aan bod komen De populaire ontwerper heeft - -Momenteel één vestiging waar 'hg zijn dure meubels tentoon- ':s|elt en verkoopt. Deze chique ;$jjnkel Tiet-Arsenaal' bevindt rich in de vestingstad Naarden in de provincie Utrecht. De kun stenaar zelfwRniets zeggen over de onderhandelingen met de ge meente Schiedam. Zijn secreta resse bevestigt slechts dat er ge sprekken zijn. Maassluis Het spoorwegperso neel vervangt de komende weken het spoor tussen Maassluis en Hoek van Holland. Het vernieu wen van de stenenlaag, ook wei ballast of 'het bed' genoemd, ge beurt met een zogeheten ketting- hormachine. „Een machine die je goed hoort," zegt L. Bijvoet, voor lichter van NS Railinfrabeheer. Het door het apparaat onder de rails vandaan schuiven van de vervuilde ballast, het reinigen en weer terugleggen levert een rate lend geluid op. De werkzaamhe den die overdag van half negen tot vierwaren gepland, zijneehter uitgesteld. Door de aanhoudende warmte kan door het gepor in de ballast spoorspatting ontstaan. De kettinghormachine, die door het hele land wordt ingezet, is ir> de week van 21 tot 27 september be schikbaar om het karwei aan het spoor tussen Maassluis en Hoek van Holland af te maken. Bewo ners aan het spoor zullen dan de nodige geluids- en lichtoverlast kunnen verwachten. Zij zijn door een brief van de NS op de hoogte gesteld. Ballastbed Het werk, dat vorige week begon, vindt momenteel 's nachts plaats. Een groot gedeelte van de rails, de dwarsliggers en de onderliggemk- stenenlaag worden vervangen. In de nachten van 23 op 24 en van 30 op 31 augustus zal het vervangen van het ballastbed mensen uit de slaap kunnen houden. Om het treinverkeer niet onnodig stil te leggen, zal bij de overweg Govert van Wijnkade van middernacht tot 's morgens half acht worden gewerkt. Na het leggen van de stenen vol gen de nieuwe dwarsliggers en spoorstaven. Deze worden 's nachts in de periode van 26 au gustus tot en met 5 september per deel vervangen. Bijvoet: „By het verwijderen moeten ze worden doorgeslepen. Dan krijg je van die mooie vonkenregens. Dat geeft maar wemig geluidsoverlast. Al leen de werklampen zullen wat lichtoverlast geven, legt de voor lichter uit. In de bnef aan onder meer de be woners van de Maasweg, de Me rellaan en de Dr. A. Schweitzer- dreef, verontschuldigt NS Railin frabeheer zich bij voorbaat voor de overlast. Bijvoet verwacht daarom o k niet zoveel reacties van bevmers. „Uit ervaring we ten we dat als mensen van te vo ren goed zijn ingelicht, er met zo veel klachten komen." De eventuele klagers worden goed te woord gestaan. „Maar," al dus een stellige Bijvoet, „de werk zaamheden gaan gewoon door. We hebben immers toestemming gekregen van de gemeente Maas sluis." in het kader van de internationale or- gelweek in Vlaar dingen had gister avond een bijzon der concert plaats. In de oude hal van het stadhuis werd kamermuziek ge speeld. De klave cimbel, viool, tra verso en gamfa: zorgden voor ee i speciale uitvoering van 'Musikalisches Opfer'van Johann Sebastian Bach in een bijzondere om geving. De hal van het stadhuis was tot de laatste plek toe bezet. De orgel- week, die dit jaar voor de zesde keer in Vlaardingen wordt gehouden, duurt nog toten met morgen en wordt tussen 15.00 en 17.00 uur afge sloten met een wandelconcert in de Grote Kerk. Foto Roe) Dijkstra Jan des Bouvrie heeft zijn oog (aten vallen op De Korenbeurs. Het monument in de Schiedamse binnenstad ga at s de on derhandelingen met de gemeente goed aflopen, dienst doen als toonzaal voor door hem ontworpen meubels. Foto Roet Dijkstra Het gerucht gaat dat de meubel ontwerper in Schiedam op be zoek was bij een opdrachtgever toen zijn oog viel op De Koren beurs. Een Schiedammer zag Des Bouvrie samen met burge meester R. Scheeres en Hosman, de vermaarde Schiedamse res taurateur en wijnverkoper, door de stad lopen. Kort daarna werd de gemeente Schiedam door de ontwerper benaderd. De Korenbeurs, in 1840 hersteld na een verwoestende brand, wordt momenteel gebruikt door een tafeltennisvereniging. Deze sportclub had van de gemeente Schiedam toestemming gekre gen de beurs te betrekken zolang er geen gegadigden voor zijn. Als wellicht Jan des Bouvrie binnen kort zijn meubels in het pand zet, zullen de sportlui hun tafels moeten, weghalen. binnenstad beter te laten draaien, Coppens doet m het nieuwste nummer van Centrumsignaal ook een beroep op de ondernemers. „We moeten niet afwachten totdat de gemeente wat doet. Ook wij als ondernemers moeten onze ver antwoordelijkheid nemen voor de uitstraling van onze eigen win kels," schrijft hij. Schiedam De situatie in de Schiedamse binnenstad kan nog ten goede keren maar dan moet er wel snel actie worden onder nomen. Het is echtvijf voor twaalf volgens het Centrum Manage ment, „De gemeente moet snel beslissingen nemen, zodat uiter lijk begin 1998 kan worden begon nen met de uitvoering van de plannen," zegt Chns Coppens van het Centrum Management, die onder meer de belangen van de ondernemers behartigt De potentie om van de binnenstad een goed draaiend geheel te ma ken is volgens Coppens nog steeds aanwezig. „Er is een ach terstand en die moeten we inha len Het gaat toch om de uitstra ling van de openbare ruimten. Le ge plekken zoals het Hemaplein moeten dan ook snel worden inge vuld. Als de invulling van het He maplein over de verkiezingen wordt heengetild, zou dat rampza lig zijn voor de Schiedamse bin nenstad De noodkreet van hef Centrum Management komt nadat de com missie wmkelontwikkelingen de afgelopen tijd weer een leegloop van de war keipanden constateert „In 1995 stonden er zo'n dertig panden ie -g. Na de komst van de Nieuwe Passage is dat aangetrok ken en waren er nog twintig. De afgelopen tijd is dat weer opgelo pen," vertelt Coppens. De leeg stand is niet geconcentreerd op één bepaalde pl«k. In alte delen van de binnenstad, van Hoog straat tot aan de Nieuwe Passage staan panden leeg Veel zorgelijker vmden de winke liers dat volgens de makelaars in de winkelontwikkeluigencom- missie er bijna geen ondernemers interesse hebben m een pand m de Schiedamse binnenstad. „Toen de leegstand zich vorig jaar stabiliseerde bleek uit Teacties van de eigenaren van de lege pan den dat er vanuit de m«u kt wel de gelijk vraag was. Uit de gegevens van de makelaars blijkt dat dat nu met meer het geval is," vertelt Co ppens. Het Centrum Management heeft al eerder dit jaar by de gemeente aangedrongen op snelle actie. Voor de zomer zou een besluit worden genomen over het He maplein, een integrale binnen stadsvisie zijn gepresenteerd en een plan voor de herinrichting van de openbare ruimte. „We ho ren al te lang dat de gemeente daar mee bezig is. Het is noodza kelijk dat met de uitvoering van al die plannen zo snel moge!' wordt begonnen." herhaalt C pens nog maar eens. Maar met alleen de gemeente moet harder haar best doen om de Het Centrum Management heeft de noodkreet eerder deze maand in een brief verwoord aan het col lege van burgemeester en wet houders. Ook de raadsleden kre gen een aisenrut inmiddels heeft de WD hierover schriftelijke vra gen gesteld aan het colk ge.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3