12 Rotterdam Bibliotheek trekt plan leengeld in Sophiaalsschakel in 'Ketting van ballonnen' GS komen er niet uit met stadsprovincie Douane vindt ton hasj in jachthaven van Veere RET staakt uit onvrede over beleid Dijkstal Havenkranen schrootbedrijf nu zelf schroot Beat Corner lijkt langste tijd gehad te hebben Stilden ïjuï protesteren tégen plannen Oy-kaiai Verdacht van mensenhandel Duurder abonnement logischer geacht dan boete voor 'veellezers' Fietsers vragen aandacht voor jonge patiënten met kanker gfflda Rotterdams Dagblad Dinsdag 26 augustus Ï997 Door Kor Kegel Den Haag/Rotterdam Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland zitten nog niet op één lijn waar het gaat om de bestuurlijke ver nieuwing in de Rotterdamse re gio. Moei er een stadsprovincie ko men zonder Voome-Putten, Bleis- wijk en Krimpen aan den IJssel, zoals gedeputeerde G. Brouwer (PvdA) heeft voorgesteld? Moet er een gewone splitsing van de pro vincie Zuid-Holland komen, waarbij de Rijnmond zelfstandig wordt? Of moet er helemaal geen stadsprovincie meer komen, nu burgemeester en wethouders van Rotterdam het kabinetsvoorstel afwijst omdat het een 'te licht mo del' van de stadsprovincie ople vert? Het college van GS is er nog lang niet uit en er was vandaag een speciale vergadering nodig van een stuurgroep met gedeputeer den en hoge ambtenaren om uit de impasse te komen. De vergadering van deze stuur groep bestuurlijke vernieuwing, voorgezeten door de commissaris van de koningin, J. M. Leemhuis- Stout, leverde nog niet op dat er aansluitend in de collegevergade ring over 'Rotterdam' kon worden gesproken, Iaat staan besloten. „Het is ondoenlijk om op dit mo ment op alle details in te gaan," al dus de woordvoerder van het col lege van GS gistermiddag in de Zilveren Toren, het tijdelijke Pro vinciehuis in Den Haag. Met die uitspraak geeft hij aan dat het nog alle kanten op kan met het herin delingsplan voor de stadsprovin cie Rotterdam, waarover alle ge meenten in Zuid-Holland hebben kunnen inspreken. Wat ook meespeelt, is dat niet alle gedeputeerden deze week aanwe zig zijn, terwijl men eigenlijk vindt dat unanimiteit vereist is omdat het om een zwaarwichtige materie gaat „Volgende week is iedereen er weer. Dan moet er een standpunt komen," aldus de pro vinciewoordvoerder. Vertraging Omdat de besluitvorming in Ge deputeerde Staten over het herin delingsplan nog niet is afgerond, kan een voor aanstaande vrijdag geplande vergadering niet door gaan. Tijdens de lunch zouden de commissie Rotterdam milieu en de commissie personeel, finan ciën en bestuurlijke aangelegen heden gezamenlijk vergaderen. Maar nu CrS vertraging oplopen, schuift ook deze adviserende ver gadering op en wel naar vrijdag 19 september, Dat is althans de nieuwe plan ning. Of het er allemaal nog van komt, hangt van a? Tweede Ka mer af: het parlement vergadert aanstaande woensdagavond en donderdagmorgen over het kabi netsvoorstel voor de stadsprovin cie Rotterdam. sekt. to te grijpend Mef» fcaridweni dó,r.jbünwcèz l (iinMfësgp^Hnra tnUB-iCi jitbnengtc 0 n' "V rrtit-,0, itrcerjl U I (gëndebezmcigihjien op O, I KrBmvul^aldiaarwjlAwKOf. I Kcal jf»«É de tue<vf es jiaLj i taetj 1, j he* C B jlplglSSi Wis r. I ga Wlró Jan te 'Hu. I dalwiz^hsr.^aaMwlpgegtoU. ■die" VtKoef^rwL jEeii .aantrü --tian uiten in tkfwgéJteiffldj rtudentcn him SI»lïé%X'Sï!BSÖi$9'#t blik kiótri bisJcnOV-jiaïla VC'K.X «JS--WMH. afHEÈï.'il WWPW||MBÉwgi [in studenten jüetiwiiljB Veere In de jachthaven van Veere heeft de douane afgelopen vrijdag een partij van ongeveer 1000 kilo hasj in beslag genomen. De drugs, die werden aangetrof fen aan boord van een Nederlands jacht en afkomstig waren uit het Middellandse-Zeegebied, verte genwoordigen een straatwaarde van ongeveer 6 miljoen gulden. In verband met deze drugsvangst zijn vier verdachten uit Rotter dam en Spijkenisse aangehou den. De douane kwam de partij op het spoor na een tip. Volgens de mel der zouden er rond een jacht in de Veerse jachthaven verdachte be wegingen zijn. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek bevestigde het verhaal waarna in overleg met het openbaar ministerie werd be sloten tot huiszoeking. Aan boord van het jacht werden daarop veer tig pakken hasj ontdekt Drie verdachten werden direct aangehouden onder wie de schip per van het jacht. Een dag later ar resteerde de FIOD, die het onder zoek heeft overgenomen, een vierde verdachte. De verdachten - 28,30,44 en 55 jaar oud- zyn inmiddels voorgeleid. Rotterdam Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) kan een staking bij de RET voorkomen, als hij uiterlijk medio september toezeggingen doet voor loonsver hoging van ambtenaren. Nadat begin van de zomer de onderhan delingen tussen de minister en de ambtenarenbonden stukliepen, maakte het RET-personeel be kend twee dagen de trams, bus sen en metro in de remise te laten staan. De voorgenomen stakings dagen zijn op dinsdag 16 septem ber en woensdag 24 september. Een RET-woordvoerder zei giste ren er vooralsnog van uit te gaan dat de staking doorgaat. De bon den hebben de plicht om bij sta kingen in het openbaar vervoer Rotterdam De politie heeft bij een inval in een club aan de Van Vollenhovenstraat in het Nieuwe Werk en in enkele woningen vijf personen aangehouden. Ze wor den verdacht van mensenhandel, Het gaat om een 31-jarige hoofd verdachte, drie vrouwen (25,31 en 46 jaar oud) en een man van 27 jaar. Het onderzoek volgde op aangifte door drie vrouwen uit Moldavië, eerder dit jaar. Ze ver klaarden dat ze onder valse voor wendselen naar Nederland zijn gelokt minstens enkele dagen van tevo ren het gemeentebestuur op de hoogte te brengen. Dat is de2e keer ruim van tevoren gebeurd, mede om Dijkstal een serieuze kans te geven om zijn hardnekki ge weigering terug te komen. Er zijn van de zijde van de minister nog geen signalen gekomen dat hij de ambtenaren tegemoetkomt, aldus de RET-woordvoerder. RotterdamMensen die veel boeken lenen bij de bibliotheek hoeven niet extra te betalen. Een voorstel van de Centrale Bi bliotheek om vanaf het zesentwintigste in één jaar geleende boek telkens een gulden per uitlening te hebben, is van tafel. De bibliotheek heeft het plan in- een jaarabonnement vijf gulden getrokken wegens bezwaren van de gemeenteraad en van vaste klanten. De bibliotheek moet wel een jaarlijks tekort van acht ton wegwerken. Het voorstel is nu om duurder te maken. Boekenleners blijken dal een veel logischer ver hoging te vinden dan een 'boete' voor 'veellezers'. De bieb zal ook bezuinigen door vanaf volgend jaar het aantal openingsuren van de Hoogstraat-vestiging te ver minderen. Het innen van de 'leen gulden' zou in de praktij k veel ad mmistratieve rompslomp opleve ren, realiseert de bibliotheek zich Bovendien werden veel discus sies met de klanten aan de uit leenbalie voorzien en als gevolg daarvan langere wachttijden. In gesprekken met boekenleners is de bieb gebleken dat men het voorgestelde systeem veel te inge wikkeld vindt. Principiëler be zwaren zijn dat leengeld vanaf het zesentwintigste boek een rem be tekent op het lezen van veel boe ken, terwijl een bibliotheek het veel-lezen juist zou moeten bevor deren. Voor jongeren en ouderen zou de drempel te hoog kunnen worden door het invoeren van leengeld. In steden die het leen geld al hebben ingevoerd, leidde dit tot een dahng van het aantal leden. In Zwolle, waar het leen geld slechts een kwartje per boek is, haakte veertien procent van de bibliotheekleden af. De gemeenteraadscommissie kunstzaken praat donderdagmid dag over de nieuwe voorstellen van de Rotterdamse bibliotheek. De Europe Scrap Terminal (EST) van Dalmeijer op pier 5 bij de Waalhaven Is niet meer. Dit tot vreugde van de bewoners van Heijplaat, die jaren achtereen overlast heb ben ondervonden van het schrootbedrijf. Het terrein is ontruimd en wordt door ortder meer Van Leeuwen Demo- staal opgeruimd. Daarna ves tigt zich stukgoedbedrijf Han- no er, dat vanwege woning bouw moet verhuizen van do kop van Katend recht. Tot het opruimen behoort ook het verwijderen en slopen van vier havenkranen van vijfhon derd ton, die in 1952 op de rails zijn gezet. Na 45 jaar trouwe dienst Is het met hen gedaan. De kranen zijn hier en daar eerst ingeknipt om het omtrekken te vergemak kelijken. Gistermiddag ging de eerste kraan om. Vandaag wordt zij met een su- perschaar verder aan moot jes geknipt „Een klus van niks," zei directeur L van Leeuwen. „We staan soms voor hetere vuren." Foto Peter de Jong/Cor Vo» RotterdamDertig jeugdige fiet sers hebben gisteren op hun spon sorfietstocht door Nederland een bezoek gebracht aan het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam, hebben afgelegd. De monsterrit heeft als doel de aandacht te vesti gen op jonge patiënten met kan ker, en is een initiatief van de werkgroep 'Brus' van de landelij ke Vereniging Ouders, Kinderen en Kanker. Zowel ex-patiënten als broers en zussen van patiënten nemen deel aan de tocht van zeshonderd kilo meter. Onder de titel 'Een ketting van ballonnen' bezoekt de groep negen oncologische centra in Ne derland. Afgelopen weekeinde werden achtereenvolgens Utrecht en Amsterdam bezocht. Het twee de dee! van de 'tour* voert langs ziekenhuizen in Tilburg, Nijme gen en Groningen, waar zondag de finish wordt verwacht. De derde etappe van Leiden, via Den Haag naar Rotterdam brengt de nodige tegenslagen met zich mee. Maar na vier lekke banden en een enorme stortbui, arriveert de groep uiteindelijk met slechts een kwartier vertraging op de CoolsingeL Daarwordtuithanden van wethouder H. Simons een cheque van 500 gulden in ont vangst genomen. Het speerpunt van de dag is het bezoek aan het kinderziekenhuis, waar aan de kinderen ballonnen worden uitgedeeld. „Ons hoofd- t S Op hun derde i etappe door om> Nederland WL M deden de flet- 4> sers op hun sponsort ocht het Sophia Klnderzieken- huisin Rotter- 1* dam aan. Ze vragen met hun fietstocht aandacht voor jonge pa tiënten met kanker. FotO COf Vo» doel is de patiënten en de ouders een hart onder de riem te steken", aldus Narda Naafs van de werk groep. De hernieuwde confrontatie met de behandelingskamers en de ap paratuur roept bij de ex-patiënten vervelende herinneringen op. „Erg indrukwekkend," zegt de 19- jarige Tim Sauv, die zelf 15 jaar lang behandeld is vanwege een hersentumor. „Het is net alsof je jezelf weer ziet liggen." Deze pijnlijke ervaring maakt de wil om door te fietsen alleen maar sterker. „Soms zit ik er wel door heen," vertelt de 22-jarige Mar leen Vervoordeldonk. Of ze de fi nish in Groningen zal halen? „Zé ker," antwoordt ze resoluut. „Ik weet niet hoe, maar ik zal me er doorheen slaan." Middels de sponsoring hoopt de vereniging een aardig bedrag bij een te fietsen en de drie jaar gele den bijeengebrachte 66.000 gul den te overtreffen. De opbrengst wordt geïnvesteerd in voorlich tingsmateriaal, want helaas is er vaak weinig begrip bij mensen die zelf niet met de ziekte geconfron teerd worden. Volgens J. van Dongen, kinder psychologe in het Sophia Kinder ziekenhuis, worden ex-patiëriten vaak gediscrimineerd, bijvoor beeld bij sollicitaties of bij de ver zekering. Met een hoog gene zingspercentage van 70 procent, zullen steeds meer kinderen na hun ziekte proberen terug te ko men in de maatschappij. Daarin worden ze vaak belem merd, omdat ze met fysieke en emotionele problemen kampen. „Daarom is de nazorg ook zo be langrijk," benadrukt Van Don gen. „Door de kinderen te helpen de draad van de ontwikkeling weer op te pakken, willen we de integratie in de maatschappij be vorderen." Rotterdam De eigenaar/ver huurder van het pand waarin de Beat Corner is gevestigd, is 'niet rouwig' over de sluiting van de discotheek op de hoek van de Nieuwe Binnenweg en de 's-Gra- vendijkwaL Eigenaar H. de Jong, die al jaren in de clinch ligt met de huurder en exploitant S.H, La- four, noemt het 'zeer onzeker' of de zaak binnenkort weer zijn deu ren zal openen. Burgemeester Pe per besluit op 10 september of de zaak weer open kan gaan of dat die - net als vier andere disco's en nog een aantal cafés in Rotter dam- een jaar dicht moet blij ven. Horecamagnaat De Jong heeft uitgebreide belangen aan de zuid oostelijke zijde van de kruising Nieuwe Binnenweg-'s-Graven- dijkwal. Hij bezit daar behalve het gebouw waar de Beat Corner in zit ook nog de panden waarin de ho recagelegenheden Cita 2000, de Etage, Conga's en Hoezo zijn ge vestigd. Volgens De Jong hing er op de hoek bij de Beat Corner al tijd een onprettige sfeer, die be zoekers van de andere zaken af schrok. „Het zou mooi zijn wan neer de Beat Corner zou verdwij nen en daar een open en vrolijke horecazaak voor terug zou ko men. Dat zou het uitgaansklimaat daar zeer verbeteren." Exploitant Lafour van de Beat Comer, die de slechte verhouding mee zijn huisbaas alom bekend noemt, heeft ondanks het slui tingsbevel van afgelopen week einde goede hoop op snelle her opening van de zaak. „De steer huiten en binnen is het afgelopen jaar sterk verbeterd. Bovendien was het niet een van mijn mensen die verantwoordelijk was voor het schietincident, maar een ontsnap te crimineel. In de zeventien jaar dat ik hier zit is dit pas het derde ernstige incident" „Er zijn zaken in Rotterdam waar veel vaker schietpartijen plaats vinden, maar waar geen maatre gelen worden genomen. En in Kralingen hangen by cafés en dis co's veel meer mensen buiten rond, maar daar kan het Blijk baar is het in een keer wel gevaar lijk als het gaat om een zwart be- zoekerspubliek." Geluidsoverlast De eigenaar van het pand en de exploitant van de Beat Corner zijn al jaren verwikkeld in een juri disch gevecht, dat onder meer gaat over het huurcontract en over het nemen van geluidweren- de maatregelen. Volgende maand moet er een gerechtelijk besluit vallen in het geschil Lafour zegt in gesprek te zyn met banken en brouwers over financiering van aanpassing van de zaak om aan de verordeningen te voldoen. Krijgt hij die financiering voor elkaar, dan zou hy een huurcontract voor tien jaar aangeboden moeten krij gen. Het volgens Lafour door de rechter voorgelegde alternatief is dat de eigenaar verbouwt en ver volgens een huurverhoging mag opleggen of dat hij de exploitant uitkoopt. Eigenaar De Jong acht het al met al zeer onwaarschijnlijk dat de Beat Corner weer op de oude ma nier verder zal kunnen gaan. Mocht het stadhuis niet tot slui ting voor een jaar overgaan, dan zal er in ieder geval iets moeten gebeuren aan de geluidsisolatie. De Jong: „De discotheek ligt in een woongebied en de hoiecano- ta's van gemeente en deelge meenten accepteren dit soort ge luidsoverlast niet meer." De sluiting van de Beat Comei; past in het stringentere horecabe- leid dat gemeente en politie sinds enkele jaren volgen. Dat houdt in dat harder wordt opgetreden by aanhoudende klachten over over last en bij herhaalde incidenten als vecht- en schietpartijen. Vér der worden de reguliere horeca- controles opgevoerd. Bij grote ac ties werkt de politie onder meer samen met brandweer, GAK en belastingdienst Verloedering Mocht het stadhuis op 10 septem ber besluiten dat de Beat Corner net als de discotheken La Xala (XTC-handel), Parkzicht (schiet partijen) en Imperium en Solo (overlast) een jaar te sluiten, dan betekent dat volgens exploitant Lafour het einde van zijn zaak. Lafour. „Zeker gezien de gespan nen verhouding met de eigenaar van het pand valt zoiets financieel niet vol te houden. Gaat de zaak een jaar dicht, dan is het voorbij." Wat de sluiting voor een disco theek betekent wordt na ruim een halfjaar onder meer duidelijk bij La Xala in de Prins Alexander, waar het futuristische gebouw in een snel tempo verloedert Hoe lang het daar nog is vol te houden, is moeilijk te voorspellen, zo zegt Frans Lagerweij. Hij is één van de gebroeders uit de horeca-familie, die onder meer La Xala bezit. Lagerweij: „De hypotheek loopt door en vast personeel dat we niet kwijt willen moeten we toch door betalen. Daar staan al die tijd geen inkomsten tegenover. Hel hangt allemaal af van de houding van de brouwer en de bank. In ons geval hebben die er wel vertrou wen in en we kunnen de klap nu nog min of meer opvangen met onze andere zaken, maar financi eel is dit heel moeilijk. Normaal gesproken red je het geen jaar. Dinsdag 26 augustus ROTTERDAM Museumpark: Filmnet Plcinbio- scoop, 21.3ÜU. Diergaarde Blydorp: Zoodetective, openings tijden Wilgenhof; Rugzakroute door het Berg- en Broekpark, 09.00-16.30u. Dizzy: Balusa, 22.00u. SCHIEDAM WijkcentrumNieuwland: Kinder- activiteiten, 13.O0-l6.QOu. Dc de 4 Molens: Koffie-inloop, 10.00- 12-GQu. Dc Oost: Opening seizoen, 13.30-16.00u. SPIJKENISSE Amfitheater Binnenstadsfesti- val: Skik, 20u., De Kast, 21.30 u. Uitstraat: Pheasant Pluckers, 22.3ÖU, Woensdag 27 augustus ROTTERDAM Museumpark: Filmnet Pleinbio- scoop,21.30. DiergaardeBlij dorp: Zoo detective, openingstijden. Plaswijckpark: Jan Klaase op va kantie. 15.00u. Wilgenhof: Rug zakroute door het Berg- en Broek park, 09.00-l6.30u. De Buurman: Jamsession, 20.00u. Plan-C: Real R&B Back to the roots, 22.00u. SCHIEDAM Dc Oost: Activiteitenclub en kof- fie-inloop, 10.00-12.00u. Thurlede: Bingonuddag, 14.00u. Wijkcen trum Nieuwland: Sport- en spel- middag, 13.00-16.00 Wijkpost Zuid: Opening seizoen, 9.30-12.00u. Dc de 4 Molens: Ope ning seizoen, 13.30-16,00u. VLAARDINGEN Dc Soenda: Opening seizoen, 13.30-16.00u. SPIJKENISSE Uitstraat: La Dolce Vita, 13u. Tof Theatre, 14u. Witloof Cabaret, 16u. fieeol'Opera. 22.30u. Amfitheater Binnenstadsfestival: Covered, 15u. Belcantoconcert 20u. Cargo: 4 TuneFairytails, 26u. ROTTERDAM Cinerama 1: 'AnacondA'(16) dag. 13 15-16-18.45-21.30. Cinerama 2: 'Marvin's Room'(al) dag. 13.15-18- 18.45-2U0. Cinerama 3: 'Inven ting the Abbotts' (al) dag. 13,15-16- 18.45-21.30. Cinerama 4: 'Con Air' (18) dag. 18.45-21.30. Cinerama 5: 'Bean, The Ultimate Disaster Mo vie' (al) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Imax Theater: 'Super Speedway' (al) dag. 14-16-20.45. 'Ring of Fire' (al) dag, 13-15. "Men in Black' (12) dag, 17-18.50, 'Batman Robin' (12) dag. 21.50. Lantaren 1: dag. 21.30 (16): di. l<es Affinites Eiecti- ves';wo. 'Absolute Power'. Venster 1: 'Kids return' (16) dag. 22. Ven ster 2: Les films Du Paradis/Slot. dag. 21.30(16); di. 'Looking for Ri chard'; wo. 'Children of nature'. Venster 3: 'Gridlock' (16) dag, 22. Venster 4: "Marion' (16)di.wo, 22. Lumière 1: 'Face/ÖfT (16) dag. 12.15-15.15-18.15-321.15. Lumière 2: 'Men In Black' (12) dag. 13.15-16- 18.45-21.30. Lumière 3: 'Liar Liar' (al) dag. 13.15-16-18.15. The En glish Patiënt' (12) dag. 20.45. Lu mière 4: The Crow II-City of An- gels'(I6)dag. 16-18.45-21.30. Reia- ne: "Wie komt er in mijn hokkie?' (18) t/m wo. doorl.voorst. Pathé: 'Face/Off (16) dag. 11.35-14.30- 18,15-21.20. 'Speed 2' Cruise Con trol' (12) dag. 11.40-14.35-18.10-21, di. vervalt 21. 'Batman Robin' (12) dag. 11.20-14.20-18.05-21 .30. 'Men In Black' (12) dag. 11.30- 14.05-16.40-19.05-21.40. 'Scream' (15) dag. 16.40-19.10-21.50. 'Bean, The Ultimate Disaster Movie' (al) dag. 11,10-13.20-15.30-17.40-19,50- 22. 'Sling Blade'(16) dag. 14.25-18- 21.10. Sneak preview, di. 21.30 'Stad van harde werkers (16). Kindermatinees: Cinerama 4: '101 Echte Dalmatiërs' (al) dag. 13.15-16. Lumière 4: 'Lady en de Vagebond' (al) dag. 13.15. Pathé: 'Lady en dé Vagebond' (al) dag. 11- 12.40. "Fly Away Home' (al) dag. 11.10-13.40. SPIJKENISSE Euro 1: 'Face/OfT (16) dag. 13,45- 19-21.45. Euro 2: 'Men Ir» Black' (12) dag. 14-19-21.30. Euro 3: 'Lady en de Vagebond (al) dag. 14,15. 'Bean, The Ultimate Disaster Mo vie' (al) dag. 19-21.30. Euro 4: 'Speed 2: Cruise Control' (12) dag 21.40. 'Batman Robin' (16) dag. 13.45-19. HELLEVOETSLUIS Tivoli Theater: 'Batman Robin' (al) dag. 20u, wo. ook 14. 'Bean' (al) ddg,20u,ui,ouk 14. 'Lady endeVa- gebond' (al) dag. 14u. DORDRECHT Euro Cinema: 'Lady en de Vage bond' (al) dag. 13.30. 'Bean' (al) dag. 18.45-22. 'Batman Robin' (12) dag. 13.30-18.45. 'Men In Black' (12) dag. 21.15. 'Face/Off (12) dag. 13.30-18.45-2130.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2