9 Eerste beuken aan Hogelaan weggehaald Spetteren en plonzen Rotterdams Dagblad Alleen het buitenste randje is niet door korsthoutskoolzwam aangetast Notariskantoor distantieert zich van parkeergeding Caissière tankstation krijgt alleen voorwaardelijke straf voor fraude Schietpartij geen aanleiding voor 'direct sluiten-beleid' Ontplofte wasdroger zorgt in flat voor rook en paniek ld 14 Vlaardingeii 1 L £1 il Verroest wapen in plantsoen Schiedammers plegen fraude 12 SNUFFEL ü^swe 1 1 9 5' SNUFFEL Sö Waterweg Donderdag 28 augustus 1997 Vlaardingen Met behulp van een enorme kraan, een hoog werker en een groot formaat zaag zijn gisteren twee eeuwen oude beuken langs de Hogelaan in Vlaardingen omver ge haald. De gemeenteambtenaren van afdeling Stadsbeheer maakten daarmee het werk af dat de korsthoutskoolzwam twee, driejaar geleden is begonnen. De parasiet had zich in de honderdvijftig tot tweehonderd jaar oude bomen genesteld en heeft z'n vernietigende werk gedaan. Vorige week is besloten dat twee beuken onmiddellijk moesten worden weggehaald. Be wortels en het onderste deel van de stam waren zo erg aangetast, dat een eerste de beste windkracht zes of zeven genoeg zou kunnen zijn om ze omver te duwen. En de ene beuk had dan terecht kunnen ko men op het nieuwe kinderdagver blijf De Krentenmik, terwijl de ander het verblijf had kunnen pletten waar de groen-medewer- kers van de gemeente hun boter hammen eten en een kopje koffie drinken. „Het is altijd lastig voor ons," zegt A. Bijl van de gemeente. Je moet een boom beoordelen op z'n stabi liteit. Veel mensen vragen of we niet nog een 'jjdje kunnen wach ten, Maar als die boom na verloop van tijd omwaait, krijgen wij het ook op ons bordje." De doorgezaagde stam laat aan duidelijkheid niet veel te wensen over. Eén van de twee neergehaal de beuken meet een diameter van ruim een meter en daarvan is slechts het buitenste randje van zo'n vijf tot tien centimeter niet door de zwam aangetast. Bobbels Toch zegt Bijt dat de monumenta le beuk daarop niet zou zijn afge broken. Dat kritieke punt zit la ger. Net boven, of in de grond. Bijl bukt en schraapt uit de stam, waar de wortels voor bobbels zorgen, kleine balletjes van houts kool. Degene die de naam houts- koolzwam verzon heeft daarvoor zijn verbeeldingskracht niet aan te hoeven spreken. Het geeft nog zwart af ook. De restanten van de eeuwenoude, meer dan twintig meter hoge beuken aan de Hogelaan in Vlaar dingen laten zien dat de zwam door de hele boom zit. Foto Roei Dijkstra „Het gemene is dat de zwam on- vreet," zegt de Vlaardingse hoge beuk ligt nu treurig jn het der de grond zit. Daar de wortels bomen-ambtenaar Bjji. De top gras van 't Hof en is bruinig van aantast ert zich verder in de boom van de tot gisterochtend 25 meter binnen. De zwam moet zich al twee, drie jaar geleden in de boom hebben genesteld. De sporen zijn terecht gekomen op de plek van een afge broken tak, een soms jsren gele den ingekraste naam - de beuk van leen Roskam en Koos v/d Linden die dat in 1937 deden is één van de slachtoffers dan wel op een kapot gestoten wortel of bast. Vanaf dat moment is de beuk verloren. Sporen De vraag is hoeveel beuken - elke beuk aan de historische Ho gelaan is deze eeuw wel door ie mand ingekerfd- zijn aangetast en daarmee ten dode zijn opge schreven. In elk geval verdwijnen er in de winter, tijdens de jaar lijkse ronde, nog vier oude beu ken. De andere worden in de herfst nader onderzocht. Dan komt de zwam naar buiten om z'n sporen op de wind te laten waaien om zich zo te vermenigvuldigen en kunnen de deskundigen zien welke bomen in welke mate zijn aangestast. Een voorlopige schat ting heeft aangegeven dat zestig procent van de 33 oude beuken is aangetast en tegen de vlakte moet. Door Ben van Haren Schiedam Het notariskantoor Van der Valk-Bonga Partners staat op het standpunt dat zij geen rol speelt in het kort geding over het parkeerterrein aan de Park weg in de Schiedamse wjjk Nieuwland, dat vanmiddag dient voor de arrondissementsrecht bank in Rotterdam. Het kantoor heeft dit via zijn advocaat laten weten. Kritiek Het notariskantoor zelf wil niet reageren op de kritiek, die de ei genaren van de appartementen gisteren in deze krant via hun ad vocaat D. Vermaat spuiden. De Barendrechtse advocaat hekelde de manier waarop de appartemen teneigenaren was meegedeeld, Schiedam Medewerkers van de Schiedamse plantsoenendienst hebben gistermiddag tijdens werkzaamheden een verroest vuurwapen in een plantsoen aan getroffen. De mannen brachten het wapen naar het politiebureau. De politie zoekt nu uit waar het vandaan komt. Schiedam Twee Schiedammers van 28 en 34 jaar oud zijn woens dagochtend aangehouden omdat zij hebben gefraudeerd met hun uitkering, De 34-jarige Schiedam mer ontving een uitkering maar had daarnaast een betaalde baan. Tegen hem is proces-verbaal op gemaakt. Tegen de 28-jarige Schiedammer loopt nog een on* derzoek van de sociale recherche. dat zij geen recht zouden hebben op de parkeerplekken die zij al negentien jaar gebruiken. Ook bestreed hij het ontbreken van het parkeerrecht. „Juist een nota ris behoort zulke conflicten te voorkomen," zei hij onder meer. Medio juli kwam het schrijven van het notariskantoor, waarin mededeling werd gedaan over de sluiting van het parkeerterrein, binnen bij de administrateur van de Vereniging van Eigenaren van het appartementengebouw en on dertekend door N. Kloosterman, lid van de notarissenmaatschap Van der Valk-Bonga Partners BV. Namens zijn kantoorgenoot Th. Sandberg meldt advocaat M. Hoo- gesteger ons echter dat de positie van het notariskantoor volstrekt gescheiden moet worden gezien van het onderwerp van het kort geding. Hij wil overigens niet in houdelijk op de zaak ingaan omdat de kwestie 'onder de rech ter is'. „De standpunten van par tijen zullen voor de president van de rechtbank uiteen worden ge zet," stelt hij, 'Onbetamelijk' Hij noemt de opmerkingen die zijn confrère Vermaal heeft ge maakt over de notarissen 'onbeta melijk'. Voorts merkt hij op: „Aan de zijde van mr. D. Vermaat en zijn cliënten is sprake van een aantal misverstanden, die ten overstaan van de president van de rechtbank zullen worden opgehel derd." Bij de appartementeneigenaren bestaat het vermoeden, dat het onder hun woningen gevestigde notariskantoor zich zal verschui len achter een andere bv waaraan de naam verbonden is van notaris C. F. J. van der Valk, van wie zij hun appartement kochten. Ver moedelijk gaat het om Van der Valk Notarispraktijk bv, dat vol gens het kadasterregister in Rot terdam eigenaar is van het kan toor. Een dikke vijfhonderd kinderen heb ben zich gis teren op het spetter- en plonsfestival op sportpark De Vijfsluizen in Vlaardin gen danig vermaakt. Alsof het eni ge buitenbad In Vlaardin gen niet ge noeg water bevatte, wa$ de brandweer met groot materieel uit gerukt om voor nóg meer water te zorgen. Glij banen, sleep kabels, een rubberen inktvis - er was van alles te beleven. En voor de koukleumen die droog wil den blijven en alleen maar rond de reu zesjoelbak en springkussen waren te vin den, zorgde de regen er in de loop van de middag voor dat ze toch nog een nat pak kre gen. Foto Roel Dijkstra Rotterdam De 34-jarige caissi ère van een tankstation uit Maas sluis die tussen juli 1995 en fe bruari 1996 fraudeerde met credit cards, kreeg gisteren van de poli tierechtereen geheel voorwaarde lijke straf opgelegd. De vrouw be tuigde diverse keren spijt, heeft alle schade vergoed en heeft, na het ontslag bij haar toenmalige werkgever, weer een baan gevon den. Politierechter J. W, de Ruij- ter van de Rotterdamse recht bank gaf haar daarom een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden, met een proeftijd van een jaar. Het begon als een soort spelletje, zo bleek gisteren uit de bekente nis. „Ik werkte met drie anderen op het benzinestation," verklaar de de verdachte. „Onze chef ver telde wat er allemaal kon gebeu ren met creditcards. Op een gege ven moment ben ik dat gaan uit proberen met een kaart die was blijven liggen. Ik ontdekte dat mensen totaal niet keken naar een handtekening. En ik was ver baasd toen ik hoorde dat mijn baas niet de dupe zou worden en dat de verzekeringsmaatschappij uiteindelijk toch wel betaalt." De Maassïuise ontdekte al snel dat klanten na betaling vaak ver gaten hun kaart terug te vragen. „Je hebt immers al zo veel pasjes, kortingskaarten en zegels, zeker bij een tankstation," zei de politie rechter begripvol. Op den duur waarschuwde ze gewoon niet meer, vervolgde de Maassïuise. Tegen de tijd dat ze werd opge pakt, had ze een verzameling van zeven a acht creditcards opge bouwd, die ze overigens uitslui tend gebruikte bij andere tanksta tions. Maar dat bedrag was inmid dels wel opgelopen tot ruim ze venduizend gulden. Toch was ze blij dat ze werd ge pakt, vertelde ze gisteren. „Het speet me verschrikkelijk. Ik had het naar mijn zin bij het tanksta tion. Voor het geld deed ik het niet. Het werd een soort sport," legde ze berouwvol uit. „Je denkt niet meer na bij watje doet. Ik had totaal geen besef van de conse quenties." Tof Het kostte de caissière haar baan. „Ik ben naar mijn baas gegaan om het uit te leggen, maar mijn ont slag was niet meer dan billijk. Ge lukkig heb ik ander werk gevon den, weer bij een tankstation. Toen ik er een paar weken werkte, heb ik mijn huidige baas alles ver teld. Zulke dingen komen toch wel uit. Hij vond het tof dat ik zo eerlijk was en ik kreeg zijn volste vertrouwen. Ik ben er tweehon derd, wel driehonderd procent van overtuigd dat het nooit meer zal gebeuren." Evenmin als de rechter vond offi ciervan Justitie G. Th. Sta een ge vangenisstraf op zijn plaats. „De schade is geheel en al vergoed en de zaken speelden al enige tijd te rug," waren zijn argumenten. Bo vendien zag hij de fraude als een eenmalige misstap. „De verdach te heeft het kwade ervan ingezien en heeft open kaart gespeeld." Sta eiste een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van vijfhonderd gulden. Proeftijd De politierechter was evenwel van mening dat „de Nederlandse staat niet failliet zou gaan zonder die vijfhonderd gulden" en, „om de zaak niet te lang achter u aan te laten slepen" verkortte hij de proeftijd tot een jaar, maar ver hoogde daarbij de voorwaardelij ke celstraf tot drie maanden. Een politieman klautert naar boven om één van de bewoners van de flat aan de Merellaan te kalmeren. Foto Roei Dijkstra Maassluis Aangeslagen zit mevrouw A. Klaasen op blote voe ten voor haar flat. Ze is neerge streken op een door een buurman gebrachte stoel. Een buurvrouw houdt haar hand vast en een poli tieagente probeert de bewoonster van de Merellaan gerust te stel len. Andere bewoners van de flat in Maassluis lopen ondertussen pa niekerig heen en weer. Hun fami lieleden kunnen niet hun huis uit omdat het hele trappenhuis - acht hoog - en een gedeelte van de woningen zijn gevuld met rook. Oorzaak is de wasdroger van mevrouw Klaasen van de eerste etage. Het apparaat ontplofte gis teren rond het middaguur. „Ik was even wat aan het drinken en dacht 'wat een rare lucht'." Snel ontdekte mevrouw Klaasen de veroorzaker er van. „Er kwam een vlam uit de wasdroger en ik hoorde een plof. Water mag je er nooit opgooien en dus wilde ik het met handdoeken doen." Maar doorde enorme rookontwikkeling kon de flatbewoonster er niet meer by. „Ik ben gelijk naar bui ten gerend. Ik schreeuwde 'brand', maar de mensen liepen gewoon door," vertelt ze veront waardigd. Binnen niet al lange tijd is de brandweer toch met drie wagens aanwezig en is de brand vrij snel geblust. Het verdrijven van de rook uit met name het trappen huis kost meer tijd. Daarvoor moeten de brandweermannen vanuit een hoogwerker onder meer het bovenste trappenhuis- raam aan diggelen slaan. Op enkele balkons aan de achter zijde van het flatgebouw is het ook onrustig. Zoals op acht hoog, waar een in paniek geraakte ou dere vrouw de flat wil verlaten via het balkon. Op de vierde verdie ping zijn het de vrouw, dochter en hond van C. Wakker die gespan nen heen en weer lopen. Zeilma ker Wakker heeft z'n werkjas nog aan: „Ik kom net van m'n bedrijf aan de Scheldeweg. Mijn dochter belde me op dat er brand was." Maar naar binnen kan de Merel: laan-bewoner niet omdat de hal en het trappenhuis zijn geblok keerd. Geblokkeerd door rook. Naar boven schreeuwend - 'daar blijven staan!'- probeert hij nu zijn familie wat te kalmeren. De oudere vrouw van de tweede eta ge is waarschijnlijk al gekal meerd. Ontspannen, zo lijkt het, staat ze te praten met de politie agent die haar balkon heeft be reikt. Mevrouw Klaasen zit ondertussen in één van de portieken. Terwijl ze wordt omringd door enkele bu ren barst ze af en toe in tranen uit Medeflatbewoners zorgen naast, een glaasje water voor twee slip pers. De gedupeerde vrouw is im mers op blote voeten naar buiten gerend. Als nog een andere be kende komt buurten, laat mevrouw Klaasen zien dat ze on danks de brand nog in is voor een dolletje. „Ja, ik ben nou altijd die vrolijke mevrouw... ik had verdo rie net al m'n ramen g MaassluisIn Rotterdam is het mogelijk en gebeurt het ook. Burgemeestér Peper die na inei- denten meteen overgaat tot hét sluiten van horecagelegenhe den, Na de recente schietpartij bij een Turks koffiehuis speelt dit vraagstuk ook in Maassluis. Er bestaat echter nog geen be leid voor. „Omdat we dat nog; nooit eerder aan de hand heb ben gehad," aldus burgemeester J. Sterkenburg-Versluis giste ren in deze krant Vooralsnog vinden drie van de vier grote po- - litieke partijen het; niet nodig om meteen het Rotterdams be leid in Maassluis inte voeren. P.E.H. Kromdijk van de:PvdA vindt in dit geval dat ér 'heel: zorgvuldig' moet worden hage- gaan wat de relatie is tussen de,:. schietpartij en de aanwezigheid van het koffiehuis. „Je moet al-U tijd eerst de samenhang aanto- nen. Anders ben je in een pa-/ niekreactie in het wilde wég be zig". Ook J.F. Scheerstra (WD) en F. M. L. Wensveen (D66) zijn de-" zc mening toegedaan. De WD'er vindt 'dat er dan onder meer moet worden gekeken, naar de klachten van de omwo- neriden. „Eri je moet eerst kij- ken hoe het in andere gemeen ten is geregeld. Het is onzin om voor de tweede maal het wiel uit te vinden." Wensveen vult aan dat er vooral ook kritisch naar (het verlenen van) de vergunningen moet wor den gekeken. In het geval van het koffiehuis wijst de D66-frac-, tievoorzitter daarbij onder mëer op het nationalistisch' karakter. „Er is de suggestie gedaan dat het koffiehuis een hoog 'Grijze Wolf-gehalte'(Turkse:,nationa listen, red.) heeftAHètjkóffie- huis móet gewoon aahüe.Neder- j-landse eïsèri Voldoen, iiiindt Wensveen. «Voor mij staat, het gelijk aan de,-Bierelier; en de Bommërlündef"glglISj. Het CDA is de émgêVanjcle vier1 grote partïjerr&Ó^ het volgen van hetltatföpdamsè'. lik-öp-stukbeleid. rink: „Het lijkt mij één heel ver- standige zaak dat datzougebeu- ren." En verder: ,jjit is, laten we hopen, een incident geweest Dit soort zaken verwacht je. niet ia Maassluis. Rotterdam is toch een stad met een andere allure. Maar ja, jé kunt niet uitsluiten dat het nog een keer gebeurt. We: zitten misschien te dicht Onder) de rook van Rotterdam."' '7; A

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1