13 Telefonische hulplijn van start aiESgrnH bmeebhjeaeemeeeoj Vijf generaties verzamelen zich in Thurlede Deel woningen Noordvest nu echt verkocht aan belegger Rotterdams Dagblad 'RET heeft geen regionale instelling' Kritiek op abrupt einde parkeerwachten Haring- eri Bierfeest 'draait gewoon door' Vlaardingen plaatst extra rampensirene Waterweggemeenten: 'Huursubsidie is geen gunst, maar een recht' De Vlinder begint nu een volwaardige school te worden Ruzie om hond - - - - - Dinsdag 2 september 1997 -é Waterweg Schiedam Het groen-wit-ver- ven van de RET-voertuigen ge tuigt niet van een regionale in stelling. Dat is de mening van het Schiedamse raadslid Th- .H.B. Schoenmakers en zyn voltallige steunfractie. De haren van de steunfractie van het onaf- hankelijke raadslid gingen over eind staan toen zij hoorden dat alle voertuigen van de RET in de Rotterdamse groen-witte kleu ren worden overgespoten. Schoenmakers heeft namens zichzelf en uiteraard zijn steun fractie een brief aan de directie van de RET geschreven om zijn verontwaardiging te uiten. „Da gelijks maken vele niet-Rotter- dammers gebruik van uw bus sen, trams en metro. Zonder al die reizigers van buiten zou het droevig zijn gesteld met de be zettingsgraad. Ergo, het lijnen- net van de RET bestaat voor een groot deel dankzij het gebruik dat al die Capellenaren, Vlaar- dingers, Spijkenissers, Al- brandswaarders en Schiedam mers er in grote getalen van ma ken." Van het voeren van uit sluitend de Rotterdamse kleu ren gaat volgens Schoenmakers een verkeerd signaal uit naar de bewoners van de regiogemeen ten. „Niet uitgesloten mag wor den dat hierin - geheel ten on rechte omdat de gemeente Rot terdam er geen zeggenschap over heeft gehad- door velen hunner een nieuwe uiting van de vermeende neiging tot over heersing door de grootste regio gemeente zal worden gezien." Hoek van Holland „Het deel- raadsbestuur miste kennelijk de creativiteit en de inventiviteit om het financiële probleem rond de parkeerwachten op te lossen op een manier die een 'werelddorp' waardig was geweest." De eenmansfractie van DC6 in de Hoekse deelgemeenteraad, verte genwoordigd door A. Langenberg, is bepaald niet tevreden met de manier waarop het dagelijks be stuur met het project parking- watchers is omgesprongen. De toezichthouders hebben de afge lopen zomerweken op geparkeer de auto's gepast, maar moesten twee weken geleden plotseling stoppen. Er was geen geld meer om hen te betalen. Langenberg constateert dat de zo mer van 1997 eigenlijk vrfj laat op gang is gekomen. „Als het echte seizoen al eind mei begonnen zou zijn, zou dat dan hebben betekend dat de parkeerwachten al eind ju re of begin juni hadden moeten stoppen omdat het geld op was," vraagt het deelraadslid zich af. Hij verwondert zich erover dat het dagelijks bestuur nooit heeft ge zegd dat er te weinig geld was. In dat geval had er een aanvullend voorstel kunnen komen. „Als het dagelijks bestuur moet constate ren dat het zelf niet over voldoen de inventiviteit of creativiteit be schikt om het probleem op 'we relddorpwaardige1 manier op te lossen, waarom is de raad dan nooit telefonisch of schriftelijk geraadpleegd" vraagt Langen berg in een brief aan het dagelijks bestuur. Vtaardlngen—De begrafenis van de Britse prinses Diana zaterdag is geen reiden om het Haring- en Bierfeest af te gelasten. Daar waar de directie van de' hamburgerketen McDonald's uit piëteit met de nabestaanden een verbod heeft uitgevaardigd om het tienjarig bestaan van de McDrive te vieren, ziet de Stich ting Haring- en Bierfeest geen aanleiding om het Vlaardingse volksfeest te cancelen.4 „Wij draaien gewoon door," ver zekert voorzitter Jan Drost. „We hebben het er vanmorgen (maandag, red.) wel over gehad, maar dan meer in de trant van: als het iemand van het Neder lands koninklijk huis was ge weest, wat doe je dan?" Om in één adem het antwoord te geven: „Natuurlijk, dan stop je, Maar in dit geval denk ik niet dat de Vlaardingse bevolking ons dat in dank zal afnemen. Dit is net zoiets als de president van Amerika zou overlijden." Daarbij komt volgens Drost nog dat verzetten van het feest niet mogeljjk is. „Dan val je meteen in de andere feesten. In Schiedam en zo. Het is allemaal zo gecoördineerd dat de feesten hier in de omgeving niet op het zelfde moment vallen." Het is komende zaterdag de vijf entwintigste editie van het Ha ring-en Bierfeest. VlaardingenDe gemeente Vlaar dingen gaat binnenkort een extra rampensirene in het centrum van de stad plaatsen. Uit een onder zoek, dat de Vlaardingse brand weer het afgelopen half jaar uit voerde, blijkt dat de sirenes op sommige plaatsen in de binnen stad niet of slecht zijn te horen. Vooral op drukke wegen als de Schiedamseweg is door de herrie van het autoverkeer de toeter nauwelijks te horen. Om daar verandering in te bren gen heeft de gemeente een ver gunning aangevraagd om in de Emmazijstraat, naast de Stadsge hoorzaal een sirenemast te plaat sen. Het apparaat wordt op een paal gemonteerd. De witte kasten op daken plaatsen levert soms wat problemen op. Ze zijn voor onder houd dan vaak moeilijk te berei ken. Bovendien staan de eigena ren van de gebouwen niet altijd te juichen. „Om problemen te voorkomen plaatsen we ze daarom op palen," vertelt W. Spanjaard, ambtenaar rampenbestrijding bij de gemeen te. „Op dit moment staan er tien sirenes. Deze zijn ongeveer een jaar geleden geplaatst. Als de elf de in de Emmazijstraat staat, is het geluidssignaal in heel Vlaar dingen goed te horen." De nieuwe rampensirenes 2ijn on geveer een jaar geleden geplaatst. Zjj vervingen de al tientallen ja ren oude zogenoemde BB-sire- nes. Deze loeiden tot voorheen één maal per maand als test Het nadeel van dit verouderde waar schuwingssysteem bij calamitei ten was dat alleen noord en zuid Vlaardingen onafhankelijk van elkaar konden worden gewaar schuwd. Met het nieuwe systeem kan de brandweer de sirenes ook in be paalde delen laten loeien. Zo wor den alleen de bewoners van de in gevaar verkerende straten of wij ken gealarmeerd. Wanneer de nieuwe sirene op de mast in de Emmazijstraat wordt geplaatst is nog niet bekend. Eerst moet de gemeente de bouw vergunning worden verleend. Omwondenden hoeven zich ech ter geen zorgen te maken. Moes ten de oude BB-sirenes nog elk jaar met luid geloei worden gestest, de nieuwe alarmsirenes worden gecontroleerd zonder dat ze geluid maken. Spanjaard: „De brandweer rijdt één maal in de maand met de auto langs de ver schillende sirenes. De dingen zenden een radiografisch signaal uit. Als het wordt opgevangen is er niets aan de hand. Horen de brandweerlui niets, dan moet het apparaat worden nagekeken." Vlaardingen Rond een uur of zeven stond de telefopn met een roodgloeiend. In totaal 43 mensen raadpleegden gister avond de huursubsidielijn. Het initiatief van de gemeente Vlaardingen, waarbij buurgemeenten Schiedam en Maassluis zich hebben aangesloten, stond maandag voor het eerst open voor huurders uit de drie gemeenten. Acht bleken bij nader inzien in aanmerking te komen voor huursubsidie. De huursubsidielijn is in het le ven geroepen omdat veel mensen geen gebruik maken van hun recht op huursubsidie. Juist die groep willen de gemeenten en deelnemende woningcorporaties met de telefoonlijn zien te berei ken. Want wie recht heeft op huursubsidie komt vaak ook in aanmerking voor andere voorzie ningen. Zoals kwijtschelding van gemeentelijke belastingenen bij zondere bijstand. Uit ervaring blijkt dat voorname lijk ouderen de huursubsidie mis lopen, Omdat ze denken dat al leen mensen die van het absolute minimum rond moeten komen daarvoor in aanmerking komen, de huursubsidiewet te ingewik keld is of omdat de drempel te hoog is en ze zich generen om in hun ogen de hand op te houden. Die schaamte is echter geheel on terecht, meent de gemeente Vlaardingen. Want „huursubsidie is geen gunst, maar een recht." Onthullend De huursubsidielijn is een idee van de Socialistische Partij Vlaar dingen. Vorig jaar nam zy het ini tiatief tot de hulplyn. Vier avon den lang stonden medewerkers 85 mensen te woord. Tot hun verba zing hep het storm. A. R. Immer seel: „Die grote belangstelling vonden wij zo onthullend. Dat moet beter georganiseerd wor den, dachten we. Daarop hebben we schriftelijke vragen gesteld aan de gemeente, die dat weer heeft opgepakt." Vooral mensen met een laag inko men en een huur boven de zes honderd gulden belden vorig jaar de huursubsidielijn van de SP. Dat waren volgens Immerseel vooral bewoners uit Holy. Van de 85 bellers bleken er 3? in aanmer king te komen voor huursubsidie. Een aantal waar m totaal zo'n 56.000 gulden mee gemoeid was. Het succes van de telefoonlijn toentertijd schrijft Immerseel toe aan de laagdrempeligheid van het medium telefoon. „De telefoon werkt anoniem, niks geen ambte lijke formulieren." J. Bergenhenegouwen van Wo ningstichting Samenwerking denkt dat er behoorlijk wat men sen zijn die (nog) geen gebruik maken van hun rechtop huursub sidie. „Maar we kunnen ze met vinden." Mensen die een woning nieuw betrekken geven hun inko men op, maar dat kan in de loop der tijd veranderd zijn. „De tele foonlijn moet aangeven om hoe veel procent het gaat." Gids Mensen die de huursubsidielijn bellen krijgen een medewerker aan de lyn die vragen kan beant woorden over huursubsidie. Huurders met een zelfstandige woonruimte die voor een tege moetkoming in aanmerking ko men, worden daarop teruggebeld door een medewerker van de wo ningcorporatie. Blijkt iemand ook rechtte hebben op andere regelin gen, dan krijgt diegene een gids thuisgestuurd waarin alle bijzon dere bijstand en zoveel mogelijk voorzieningen van andere instan ties zyn opgenomen. De huursubsidielijn draait proef gedurende twee weken. Voor naamste doel is zicht krijgen op de groep die geen gebruik maakt van het recht op huursubsidie. Of het driesteden-initiatief een ver volg krijgt, is nog niet bekend. Mensen die er achter komen recht te hebben op huursubsidie, krij gen volgend jaar automatisch een aanvraagformulier thuisge stuurd. De huursubsidielijn is van maan dag 1 tot en met donderdag 11 september van 19.00 tot 21.00 uur te bereiken op het nummer 2484020. Ze was drie maanden oud toen ze in 1973 als jong ste van vijf generaties op de gevoelige plaat werd vastgelegd. Nu is Miranda Mein-Paarlberg 24 en heeft ze pas zelf een 'vijf de generatiedochter' ge baard. Dochter Larissa werd - een maand te vroeg - op 11 augustus geboren. „Ik zei het al van te voren: als het een doch ter wordt moeten we weer eens bij elkaar komen." Overgrootmoeder A. Schouten is Inmiddels overleden, maar met de jonge Larissa stonden weer vijf generaties uit de zelfde familie op een rij. Dat vond plaats In het ver zorgingstehuis Thurlede in Schiedam, waar de nu 94- jarige overgrootoma J. M. Bos-Schouten woont. Oma A. Sehinkelshoek uit Schagen, nu 66 jaar, was verder van de partij, even als haar dochter E. Paart- berg (47) uit Wieringer- werfen kleindochter Mi randa uit Medembllk, de trotse moeder van Larfs- sa. Miranda vindt het wel bij zonder, twee keer vijf ge neraties binnen één fami lie: „Ik denk dat we een sterk geslacht hebben." Het was de eerste keer dat betovergrootmoeder haar eerste achterachter kleinkind zag. „Ze was niet bij de wagen weg te I slaan. Het was natuurlijk al lang geleden dat ze zo'n kleintje had vastgehou- 1 den." Foto Roel Dijkstra «,viJ&rjr Tot grote vreugde van directeur Corry Refmerink telt basisschool De Vlinder in Spaland momen teel maar liefst 28 leerlingen. Dat zijn er 27 méér dan bij de aanvang van het vorig schooljaar. De school voor katholiek basisonderwijs in de Schiedamse nieuwbouwwijk ging toen van start met één leerling in de kleutergroep. „Het was een raar jaar," blikt Reimerink terug. „Dat maakt toch niemand mee. Halverwege de maand september zijn we opnieuw begonnen met enkele kinderen uit de wijk die inmiddels vier jaar waren geworden." Reimerink zegt nu 'veel optimistischer' te zijn. „We maken een veel bete re start. We zijn zoetjes aan een gewone school aan het worden. Tot december komen er nog ze ker vijf zes kinderen bij." De kleutergroep van De Vlinder telt nu 19 kinderen, daarnaast is er een gezamenlijke klas van 9 kinderen in de groepen 3,4 en 5. Het personeelsbestand van twee paritimers is uitgebreid met een fulltimer en een klasse-assistent. Het feit dat De Vlinder niet meer in de unieke situatie van verleden jaar zit, betreurt Reimerink niet. „Het doel is toch om naar een volwaardige school uit te groeien, zodat we bestaansrecht krijgen in Spaland. Dit geeft ook voorde onderwijzers meer voldoening." Foto Roel Dijkstra Schiedam De Schiedamse wo ningstichting Noordvest heeft 553 van haar woningen verkocht aan belegger Fortress Groep in .Rot terdam. Na maanden van gesteggel was het gisterochtend zover. Op de bu relen van de woningstichting zet ten de directeuren van Fortress en Noordvest hun handtekening onder de overeenkomst. De beleg ger verplicht zich met de onderte kening wel voor de bewoners te blijven zorgen. Met een 'stevige' sociale paragraaf heeft Noordvest geprobeerd te voorkomen dat haar voormalige huurders zich aan de 'geldwolven' overgeleverd zouden voelen. Een stortvloed van kritiek kreeg de woningstichting in het voor jaar van dit jaar over zich heen toen bekend werd dat zij een deel van haar woningbestand wilde verkopen aan een belegger. De in financiële nood verkerende cor poratie had dringend veel geld no dig. De enige overgebleven oplos sing voor dat nijpende tekort aan pecunia, bleek de verkoop van woningen. Woedend waren de bewoners van de betreffende complexen. De be woners van de Vijfsluizen, Wilhel- mina, Vendelhof, Stationsstraat/ Reaumurestraat en 72 woningen in de Woudhoek spraken zich te gen de verkoop uit. Ook de ge meente Schiedam, bij monde van wethouder A Reijnhout, was niet gelukkig met de verkoop aan de Tijdens een drukbezochte com missievergadering, waar bewo ners, directeur Feijtel van Noord vest, politici en ambtenaren aan wezig waren, liepen de gemoede ren soms hoog op. De bewoners waren erg bang voor het idee in de toekomst hun huis te huren van een belegger. De nieuwe huisbaas zou volgens de bewoners een on dernemer zijn die er alleen maar op uit is heel veel geld te verdie nen. Directeur Feijtel probeerde de vergadering uit te leggen dat er voor de woningstichting niets an ders op zat. Het geld was op, waar door de corporatie de broodnodige verbeteringen aan andere com plexen reet kon uitvoeren. „Ik weet dat we op deze manier ons tafelzilver verkopen, maar we hebben het geld hard nodig," sprak Feijtel. De directeur beandrukte dat hij er bij verkoop voor zou zorgen dat in het verkoopcontract een 'stevige' sociale paragraaf werd opgeno men. De gemeente ging vervol gens morrend akoord. In de sociale paragraaf beloofde Fortress aan Noordvest dat de be woners hun huis kunnen blijven huren en dat de nieuwe huisbaas geen druk op de huurders mag uitoefenen om ze uil hun woning te krijgen. Mochten de bewoners niet willen huren van de belegger bestaat de mogelijkheid een ver huispremie van vierduizend gul den op te strijken. Bovendien heeft de belegger zich verplicht 1 om tot 2001 dezelfde huurverho- ging als die van Noordvest te re- j kenen en heeft hij beloofd de flats Vijfsluizen en Wilhelmina niet zal verkopen aan particulieren. De gemeente wilde deze complexen i n iet onttrekken aan het goedkope woningbestand. Sinds gisterochtend huren de be woners dus niet meer van Noord vest maar betalen ze de huur aan de Fortress Groep. Hoeveel bewo- ners daadwerkelijk gebruik gaan maken van de verhuispremie is nog niet bekend. Er zijn bij de wo ningstichting in elk geval nog geen verzoeken ingediend. Schiedam Een woordenwisse ling over het uitlaten van een hond was er zondagmiddag de i oorzaak van dat een 20-jarige Vlaardinger op de J.A Alber- 1 dingk Thijmstraat in Schiedam 1 werd mishandeld. De vriendin van de Vlaardinger had ruzie ge kregen met een 21-jarige Schiedammer. Haar vriend j schoot haar te hulp en moest een klap in het gezicht en een steek met ccn mes in de buik incasse ren. Volgens de politie is er ver moedelijk sprake van eerdere problemen tussen het slachtoffer en de Schiedammer. DORPSSTRAAT iff 2S»3 AB HARBiDRHOT'BÖ nu tttio-tfmoo MMHMG GÉSi-OTEN - VRUOAO

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1