16 Meer banen in de Rijnmond ÏS'KiWïï Contrasten op Europa's grootste bootshow Consumentenbond in fin^neiële pröblemen Loopie door zoetwaterbuis onder Hartelkanaaï 'Nederland een lichtend voorbeeld voor Duitsland' Fusie FNV-bonden kost geen banen Economen: Economische journalistiek deugt niet Wilde actie by havenpool Steeds meer vacatures Pluim voor Erasmus Gebrek aan fruitplukkers Recordverkoop mosselen 6,45 miljoen voor Het Parool Gist behaalt lager resultaat Hogere winst voor Beter Bed Afname van werkgelegenheid een halt toegeroepen '3É Rotterdams Dagblad Dinsdag 2 september 1997 Amsterdam Werknemers van de Amsterdamse havenpool hebben vanmorgen een wilde actie gehou den. De havenwerkers reden in een slakkengang naar het stad huis in Amsterdam- De stoet ver oorzaakte nauwelijks files, omdat de havenarbeiders tegen de rich ting van de spits inreden. De pool, waar 300 mensen werken, wordt door een faillissement bedreigd. .„Den HaagTweederde van de be drijven heeft moeite om geschikt personeel te vinden. Er zijn in middels 80.000 moeilijk te vervul len vacatures, zo blijkt uit een on derzoek van VNO-NCW. Bedrij ven zeggen vaker werknemers uit het buitenland te halen. Volgens voorzitter Elankert is de belang rijkste oplossing voor het pro bleem om- en bijscholing. Den Haag Grote bedrijven ne men het liefst jongeren in dienst die hun wetenschappelijke oplei ding hebben genoten aan de Eras mus Universiteit in Rotterdam of de Technische Universiteit Delft. De universiteit van Groningen staat op de derde plaats. Dat blijkt uit een onderzoek onder zestig grote ondernemingen, gehouden door Forum, het orgaan van werk geversorganisatie VNO-NCW. Hekkesluiters zijn Nijmegen en Utrecht en de Open Universiteit Gelde rmalsen De fruittelers in het Rivierengebied vrezen dat dit jaar een deel van de oogst verlo ren gaat door een groot gebrek aan plukkers. Ze hebben er drie honderd nodig, maar er hebben zich er slechts dertig gemeld. „Als dat onvoldoende respons ople vert, blijft er fruit aan de bomen zitten," zegt R. Janssen, fruitteler in Deest Dat ondanks de inspan ningen van arbeidsbureaus en ge meenten de belangstelling voor de fruitpluk tegenvalt, is een ge volg van de gunstige economie. Het aantal werklozen is daardoor afgenomen. Yereeke De eerste zes weken van het mosselseizoen zijn een succes. De afzet in Nederland is met 22 procent gestegen, in Bel gië met 15 procent. In totaal werd vanaf half juli bijna 2,9 miljoen ki lo afgezet. De prijs per kilo is vol gens het Produktschap Vis licht gedaald. Gisteren werd het start sein gegeven voor de Nationale Mosselweek. Onderdeel van deze promotieactie is de verkiezing van Mosselman van het Jaar, waarbij chefkoks om de eer strij den. De eerste voorronde werd gisteren in Rotterdam gewonnen door chefkok Michel Lamberton van restaurant Het Rederserf in Scheveningen. Den Haag Het Bedrijfsfonds voor de Pers heeft het Amster damse dagblad Het Parool een renteloos krediet toegekend van 6,45 miljoen gulden. Qua orde van grootte is dat gelijk aan het be drag dat PCM Uitgevers heeft toe gezegd aan het project om Het Pa rool binnen drie jaar uit de rode cijfers te halen. Het Parool heeft met het krediet van 6,45 miljoen een record gebroken. Niet eerder stak het bedrijfsfonds in één keer zoveel geld in een krant. Delft Het halfjaarresultaat van Gist-brocades is licht gedaald. De nettowinst over de eerste zes maanden daalde met 5,7 procent tot ƒ65,7 miljoen. Vorig jaar over dezelfde periode bedroeg de winst ƒ69,7 miljoen. De omzet steeg met 3,9 procent tot ƒ1,02 miljard. De winstdaling komt door een lagere prijs voor penicillinne. Uden Beter Bed heeft de netto winst in de eerste helft van dit jaar met 18,3 procent zien stijgen tot ƒ7,1 miljoen. De omzet ging met 21,6 procent omhoog naar ƒ70,9 miljoen. Rotterdam De werkgelegenheid in de Rijnmond stijgt dit jaar met 3,2 procent in vergelijking met 1996. Dit is de conclu sie van het Bedrijven Register Zuid-Holland naar aanleiding van haar jaarlijkse onderzoek naar de werkgelegenheid. Voor-' al in de dienstensector komen er vele banen bij, namelijk 4055. Amsterdam De grote fusie tus sen vier FNV-vakbonden gaat niet gepaard met banenverlies. Alle duizend werknemers van de In dustriebond, Voedingsbond. Ver- voersbond en Dienstenbond krij gen in de nieuwe bond, FNV Bondgenoten, een baan aangebo den. Dat bleek gisteren bij de pre sentatie van de voorlopige plan nen. De bonden denken wel goedkoper te kunnen werken door te bezui nigen op huisvesting. De huidige tientallen regiokantoren en drie hoofdkantoren van de afzonderlij ke bonden worden vervangen door zeven regionale gebouwen en éen hoofdkantoor. De precieze locaties zijn nog niet bekend. In veel gevallen zal het gaan om nieuwbouw. Het bespaarde geld gaat maar voor een deel in een lagere contri butie zitten. De bond wil vooral in vesteren in het werven en oplei den van kaderleden (actieve vrij willigers bij de bond). Ook gaat de bond zich inspannen om meer le den te krijgen in sectoren waar ze nog nauwelijks leden heeft, zoals het uitzendwezen en de schoon maak De bond met 500.000 leden is onderverdeeld in vijftien be drijfsgroepen, waarvan één voor uitkeringsgerechtigden Die ma ken een vyfde deel uit van alle le den, Wie werkloos raakt, wordt na maximaal twee jaar overgeplaatst naar de groep uitkeringsgerech tigden. P. Voncken van de werk groep die de fusie heeft begeleid weigert te spreken van een brevet van onvermogen. „Het is geen eti ket dat je bent afgeschreven. In die groep worden je belangen ge woon beter behartigd." Bondgenoten wil dichter bij de le den staan. Daartoe komen er ze ventig servicekantoortjes en vijf tig vakbondscentra („werkplaat sen voor de kaderleden"), zodat de bond dichter in de buurt is „Het wordt geen grote machtige macho-megabond, maar een goed geoutilleerde organisatie," aldus de voorzitter van de Industrie bond en beoogd voorzitter van FNV Bondgenoten. H. Krul. De nieuwe bond reikt voorzichtig de hand naar de Bouw- en Hout bond FNV, die met mee mocht doen met de fusie. In de service kantoren voor leden wordt ook plaats ingeruimd voor deze bond. Maar de bond voor bouwvakkers mag zich met direct aansluiten. De vier fuserende bonden hebben eerst twee jaar nodig om aan elkaar te wennen De nieuwe bond zal met breken met het beleid van de oude vak bonden, aldus Krul. Hij pleitte voor een verbetering van de ar beidsverhoudingen om het suc cesvolle „poldermodel" de ko mendejaren overeind te houden Het aantal werknemers in de in dustrie en in het transportwezen is ongeveer gelijk gebieven aan het niveau van vorig jaar. De ten dens dat er een afname ts van de werkgelegenheid zoals in de afge lopen jaren het geval was, is daar mee een halt toegeroepen. Vrijwel alle gemeenten in de Rijn mond profiteren van de toegeno men werkgelegenheid. Het Be drijven Register Zuid-Holland ziet als belangrijkste oorzaak vooral de economische groei van de bestaande bedrijven. Ook de oprichting van nieuwe bedrijven hebben voor extra banen gezorgd. Omzetstijging De omzet van de honderd grootste ondernemingen in de Rotterdam se regio is vorig jaar gestegen met zes procent naar ruim 107 mil jard. Het bedrijfsresultaat steeg met slechts twee procent van 8,5 miljard naar 8,7 miljard Vooral in de petrochemische industrie liep bet bedrijfsresultaat fors te rug. Deze cijfers zijn afkomstig uit een onderzoek van het accoun tants- en adviesbureau RPMG naar de bedrijvigheid bij de on dernemingen in de Rotterdamse regio. De uiteindelijke nettowinst bij de 100 onderzochte bedrijven steeg van 4,9 miljard in 1995 naar 5 miljard in 1996. De werkgelegen heid steeg met 1,6 procent licht naar 152.473 mensen. Voor de toe komst zijn de bedrijven gematigd optimistisch. Van de 100 grootste ondernemingen verwacht 82 pro cent dit jaar een stijging van de omzet en 60 procent een stijging van de winst. De onderzochte ondernemingen zijn over een aantal aspecten van het Rotterdamse ondernemmgs- en vestigingsklimaat uitermate tevreden. De kwaliteit van de ha ven, de reputatie van de regio en de ligging ervan ten opzichte van de afzetmarkten ervaart het me rendeel van de bedrijven als posi tief. Nog geen tien procent van de bednjven overweegt om binnen vijf jaar een deel van de bedrijfs activiteiten leverplaatsen. Voor de meeste bedrijven is het milieu een belangrijk punt. Zes van de tien bedrijven hebben vo rig jaar daadwerkelijk geïnves teerd in milieumaatregelen. Tweederde deed dit op eigen ini tiatief, Grote zorg hebben de on dernemers over de bereikbaar heid van de stad. Meer dan veer tig procent vindt de bereikbaar heid per auto slecht en vindt de si tuatie in het afgelopen jaar ver slechterd. De Maasvlakte moet, aldus de meerderheid van de bedrijven, uitgebreid worden. Bij het niet aanleggen zal de haven - en dus Rotterdam - aan het begin van de volgende eeuw de grenzen van de groei bereiken. Bijna de helft van de ondernemingen vindt de be schikbare ruimte voor uitbreiding op dit moment al matig tot slecht. Deo Haag De Consuménten- 5 bondmoet wegens eenverkeer- - de raming van j de. inkomsten flink het mes gaan zetten in de organisatie. Het gaat om een be- dreg van 6 miljoen gulden,onge- ^teer.-ldixrocerit van het 'totale i 'lrndgetpndeborid. Het ia öeln- N?t vandirecteur Dick Westen- s dorp om gedwongen ontslagen rte xdinyderifmaar daarover be- K*.V- k" - De tegenvóllende-'tokoinsten - hebben drié oorzakem Het aan- r; tal leden ir sinds 1995 blijven 1 steken op 650.000, terwijl op een stijging "was gerekend. Boven dien hebben de leden een veel 'groter beroep gedaan op de ser vice van de bond. Dat betekende een forse kostenstijging van 35 procent Bovendien - iSL.de structurele men, vari' 4,5 miljoen in 1994 .totiets meerdan een miljoen vo- - rig jaar, Ook de verhuizing naar een nieuwe' pand in Den Haag heeft veel geld gekost De onder nemingsraad van de Consumen tenbond eikent dat er de afgelo pen maanden over de bezuini gingen pittige discussies zijn ge voerd. De OR spreekt echter be richten tegen is zou er sprake zijn van een vertrouwensbreuk -metde directie. De afgelopen anderhalf jaar heeft de -Consumentenbond .al 1,5 miljoen bezuinigd op lo pende uitgaven. Nieuwe bespa ringen zullen-vooral in de sfeer van de loonkosten gevonden moeten worden. Daarom zijn ge dwongen ontslagen niet uitge sloten, - Terwijl zijn collega's in de tien meter diepe bouwput In het Europoortgebied spullen opruimen, joopt een bouwvakker de onlangs voltooide 860 moter lange ge boorde tunnel onder het Hartelkanaaï in. Nadat bij een vorige poging de boorkop van twee miljoen gulden door lekkage bleef steken, Is in mei opnieuw met het boren van de bijna twee meter brede leiding van start gegaan. De 'grondvreter' kwam twee weken eerder dan. verwacht weer naar boven. Ais het water van het Har telkanaaï na het doorsteken van de Beerdam op de Maasvlakte brak wordt, gaat de tunnelbuis zoet water uit het Brlelse Meer naar de raffinaderij van Kuwait Pe troleum transporteren. Foto Ton Borsboom/ANP Den Haag Hoge werkloosheid, met als gevolg hoge kosten voor sociale zekerheid en oplopende overheidsschuld dreigen elkaar in een vicieuze cirkel omlaag te trekken. De crisissfeer binnen de Duitse politiek en economie ver toont gelijkenissen met de proble men waar Nederland begin jaren tachtig mee worstelde. Nederland lijkt die cirkel te heb ben doorbroken, al duurde dat ja ren. Van de gemaakte fouten en van de goede beslissingen kan Duitsland nu profiteren, zo blijkt uit een omvangrijke studie van het Centraal Plan Bureau (CPB). De belangrijkste opdracht voor Nederland is de vaart erin zien te houden. Het economische 'poldermodel' van Nederland kan in een aantal opzichten het grote buurland Duitsland tot lichtend voorbeeld dienen. De Nederlandse econo mie kwam al veel eerder in zware problemen door invloeden van buitenaf: de beide oliecrises in de jaren zeventig, begin tachtig. Duitsland bleek hier beter tegen bestand, maar verzuimde wel om tijdig een aantal bakens te verzet ten. Van de sindsdien gemaakte fou ten en de langzame vooruitgang die nu in Nederland vruchten be gint af te werpen, kan Duitsland profiteren. De structurele zwak heden in de Duitse economie kwamen pas m volte breedte aan het licht na de hereniging met Oost-Duitsland. Vier jaar heeft het CPB gewerkt aan een grondige analyse van de economie van Nederland en Duitsland. Waar de organisatie van de Duitse economie als geen ander een 'sociale marktecono mie' genoemd kan worden is Ne derland daarvan weer een spe ciaal soort: een 'overlegecono mie'. Om de boodschap ook goed aan andere kant van de grens te laten doordringen organiseren CPB en het ministerie van Economische Zaken volgende week een con gres over het onderzoek in Dus- seldorf. Minister Wijers (Economische Zaken) en zijn Duitse collega Rexrodt zijn daar de belangrijkste sprekers. De Duitse regering kan een aantal van de aanbevelingen uit Den Haag m de zak steken. Het CPB- rapport spreekt onverholen over de wel erg trage aanpassingen in de Duitse economie, tegenge werkt als men wordt door de oppo sitie in de senaat en Lander. Maar het rapport vól vooral de sterke en zwakke kanten van de beide Janden aan elkaar spiege len. Zo geldt voor beide als een van de gTootste uitdagingen het weer werkvaardig krygen van kwetsbare groepen. Maar ook meer 'ondernemende' organisa ties voor de uitvoering van sociale zekerheidswetten, minder ambi tieuze collectieve pensioenen (van een eindloon- naar een mid dentoon niveau) en meer deelna me van ouderen in het arbeids procesbijvoorbeeld. De problemen in Duitsland kry gen tussen de regels door echter een meer structurele dimensie in de vorm van 'rigide sociaal-econo mische verhoudingen' in het land. Dat is historisch zo ge groeid: waar overheid, bonden en werkgevers in Nederland in 1982 de handen ineensloegen en de groei van rendementen en de werkgelegenheid tot hoogste prio riteit verhieven, is het de sociale partners in Duitsland zelfs wette lijk verboden om zich met over heidsbeleid te bemoeien. Umuiden Grote, snelle schepen boordevol luxe en traditionele bo ten zonder opsmuk liggen tot en met zondag op de Kiswa te Water 97 zij aan zij in Seaport Marine IJ- muiden. De contrasten op Europa's groot ste drijvende bootshow zijn illus tratief voor de uiteenlopende vraag op de markt voor jachten, zegt directeur A. Vink van Hiswa Vereniging, de belangenorganisa tie van de watersportindustrie. Verkopers van motor- en zeil jachten hebben het nu moeilijker dan in vroegere jaren. De water sport moet voïgens Vink steeds meer opboksen tegen andere vormen van vrije tijdbestedingen. „Jongeren die goed verdienen gaan eerst verre reizen maken. Een eigen boot kan wel wachten." Daar komt nog eens bij dat klan ten veeleisender zijn en moeilij ker te herkennen. Het zijn niet meer per definitie de mannen in blauwe blazer en witte pantalon. Het komt nu geregeld voor dat ie mand in jeans vlot ettelijke mil joenen voor een schip neertelt. „Daar moet de branche wel even aan wennen," erkent Vink. Kapitaalkrachtige 55-plussers vormen een steeds interessantere doelgroep voor de botenverko- pers. Senioren zien volgens Tink het schip als hun tweede huis. Ze kiezen vaak voor luxe schepen, voorzien van extra slaaphutten, badkamers, een uitgebreide keu ken en geavanceerde navigatie- apparatuur die een zeereis een voudiger maakt De boten zijn dikwijls exclusief vormgegeven. Tot en met zondag wordt In de Seaport Hiswa te wa ter 97 gehou den, Europa's grootste bo tenshow. Foto ANP/Koen Suyk Op de Hiswa te Water 97 ligt een schip waarvan het in teneur is ont worpen door de onlangs vermoor de Italiaan Versace, De watersport heeft volgens Vink een te bedaarü imago gekregen. In samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Water sport Verbond (KNWV) probeert de Hiswa dat beeld te veranderen. Daarin past bijvoorbeeld het aan trekkelijker maken van vaarscho len en wedstrijdzeilen met open boten. „We willen zo meer jonge ren enthousiast maken voor de watersport," licht hij toe. De promotie voor varen moet er toe leiden dat de Nederlandse wa tersportindustrie meer profiteert van de economische groei. Over exacte branehecijfers beschikt de Kiswd overigens niet. Wel staat vast dat Nederland al zo'n tien jaar circa eenderde van de wereldmarkt voor jachten in het topsegment (boten langer dan 25 meter) in handen heeft. „We slagen er nog met m dat aandeel op te voeren," stelt Vink vast. „Dat komt vooral door toenemen de concurrentie van Italië, Enge land en Niéuw Zeeland. En niet te vergeten Duitsland. Dat is voor de Nederlandse jachtbouw een zeer belangrijke markt: zestig procent van zijn klanten komt uit dat land." Om het aantal orders uit het buitenland op te voeren heeft de Hiswa een speciale export- groep in het leven geroepen. De Nederlandse jachtbouw en zijn toeleveranciers als masten- en zeilmakers zijn "csent op de be langrijkste boo' .xposities ter we reld. De Hisuj te Water, die de Hiswa samen met de RAI organi seert, is één van de belangrijkste presentaties. De show met in to taal 340 boten trekt zo'n 35.000 be zoekers, waarvan twintig procent uit het buitenland komt. Twee derde van hen is van plan om een nieuw jacht te kopen. De felle concurrentie in de water sportindustrie dwingt de Hiswa steeds meer energie te steken in de ontwikkeling van de bedrijfs tak. De gezamenlijke aanpak is daarom zo belangrijk omdat veel bedrijven in de jachtbouw en de aanverwante branches klein zijn- Het zijn er in totaal zo'n 2000, waarvan er negenhonderd by de Hiswa zijn aangesloten. EnschedeEr blijkt veel aan te merken op de economische jour nalistiek in de zeven landelijke dagbladen. Zes economen heb ben in die kranten gedurende een maand inhoud en kwaliteit van de economische berichtge ving nauwlettend gevolgd. Hun indrukken en hun kritisch oor deel staan deze week in Econo misch Statistische Betichten (ESB). Er gaat vee! mis volgens deze ESB-economen, Zelfs op Het Financieele Dagblad is veel kritiek, op de Volkskrant niet minder. NRC Handelsblad komt het best uit de test, zij het ook met de nodige kanttekeningen. Onvolledig 'De kwaliteit van de economi sche berichtgeving in de dagbla den laat in onze ogen behoorlijk wat te wensen overt, schrijft het onderzoeksteam van ESB. De feitenweergave is vaak onvolle dig en onzorgvuldig. Daarnaast ontbreken analyses, achter grondartikelen en bredere ver banden grotendeels. De aan dacht voor de economische we tenschap in de kranten is zeer gering.'. Typerend voor De Telegraaf is In hun visie de nadruk op het fi nanciële nieuws en het ééndi mensionale wereldbeeld 'over eenkomstig de Chicago-school: markten functioneren prima en de overheid moet worden gewantrouwd'. Vrijwel alle Tele- graaf-analyses en. -opinies zijn 'doordrenkt' met dit geloof, heb ben de ESB-economen vastge steld, De Volkskrant kenmerkt zich volgens hen door 'een scherpe (linkse) stellingname zonder ge degen economische onderbou wing'. Zij spreken er hun verba zing over uit, dat desondanks veel economen deVolkskrantle- zen en opperen als mogelijke verklaring daarvoor het 'kudde gedrag' van veel wetenschap pers. Grijze muls Het AD biedt evenals Trouw een 'menselijk perspectief, vindt men, 'maar is daarbuiten een grijze muis'. Nederlandse kranten leveren slechts een geringe bijdrage aan een beter begrip van economi sche processen, vindt de onder zoeksgroep 'economie in de krant'. De krant komt in hun vi sie 'niet verder dan het (gebrek kig) weergeven van nieuws en informeert vooral over de econo mische problemen. Voor de op lossing van deze problemen moet men elders zijn'. Leden van het ESB-onder- zoeksteam waren Eric van Dam me, Henri de Groot, Gilbert van Hagen, Jean-Jacques Hermgs, Theo Leers en Richard Nahuis. Zij zijn werkzaam bij de Katho lieke Universiteit Brabant.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 4