13 Maassluis en Maasland urenlang zonder stroom Kapvergunning voor 260 populieren 'noodzakelijk' Bewoners Westmolenstraat hadden brand in slooppand voorspeld 'We staan met de rug tegen de muur' Rotterdams Dagblad Politie onderzoekt veiligheid in disco ENECO en Nutsbedrijf Westland twisten over oorzaak Parkeergarage levert 1190 per plek op 1 Lichtmast uit grond gereden Autowrak in brand Naaktloper opgepakt Rotterdamse meegesleurd Hoge eisen aan straatbeeld van Schiedams tweede Brandersbuurt ■^Niëuw^f^^ge^7§^nké!s:pndër ééndak Gróte parkeergarage Kom winkelen in de Nieuwe Patsqgp$cllfdda^fy Waterweg Woensdag 10 september 1997 Hoek van Holland Een vrachtwa genchauffeur heeft vannacht op de Harnchwcg in Hoek van Hol land een lichtmast uit de grond gereden De politie vond een spoor van banden over het gras. Een eindje verder lag de geknakte mast De chauffeur is na de bot sing doorgereden Hoek van Holland Een op de Ko ningin Emmaweg in Hoek van Holland geparkeerde half ge sloopte auto is gisteravond in de brand gestoken De auto stond al enige tijd onbeheerd op de weg. Onverlaten hadden al een gedeel te van de auto gesloopt. Gister avond werd het wrak in de brand gestoken. De brandweer moest er bij komen om het vuur te doven. De politie zoekt nog uit van wie het voertuig is en waar ze met het uitgebrande wrak naar toe moe ten. Vlaardingen Een 31-jarige Schiedammer is gisteravond m het recreatiegebied De Lickebaert in Vlaardingen opgepakt omdat hij eerder die avond in zijn blote piemel rond hep. Twee vrouwen zagen de man en gaven zijn signa lement door aan de politie. Deze hielden de man aan en brachten hem naar het politiebureau. Daar verklaarde de naaktloper alleen- maar aan het sporten te zijn ge weest. Daarna werd hij heenge zonden. Schiedam Een 29-jarige Rotter damse ts gistermiddag op de Broersvest gewond geraakt toen twee jongens haar probeerden te beroven. De Rotterdamse fietste op het fietspand en werd inge haald dooreen scooter. De jongen die achterop de scooter zat pro beerde al rijdend de tas van de vrouw van haar schouder te trek ken. Dit mislukte, maar de Rotter damse werd wel een eindje mee gesleurd. Ze liep daarbij enkele verwondingen op en is voor on derzoek overgebracht naar het po litiebureau. Door Jos van Nierop Maassluis Kassa's, radio's, verkeerslichten. Gistermiddag rond twaalf uur viel het allemaal spontaan uit. Het grootste deel van Maassluis en een deel van Maasland moest het daar na één of meerdere uren zonder stroom doen. In de loop van de middag zijn de huishoudens naar een ander energienet overgeschakeld en kon er weer over stroom worden beschikt ENECO suggereert dat de oorzaak bij Nutsbedrijf Westland ligt, hetgeen de energieverschaffer uit Poeldijk stellig ont kent. Het is donker in het overdekte winkelcentrum Koningshoek. Mensen lopen onwennig danwel lacherig heen en weer. Hei win kelpersoneel, de meesten reage ren gelaten op de stroomuitval, staat of zit voor hun winkels. Win kels waarvan het grootste deel even niet toegankelijk is voor het publiek. Liesbeth van Albert He- ijn - de supermarkt is gebarrica deerd door winkelwagentjes - legt uit dat de kassa's en de weeg schalen door de stroomstoring met werken, en dat de zaak daar om tijdelijk is gesloten. „De kassa's gaan met open en er zijn maar wemig mensen die ge past geld hebben." Ook Hoogvliet is dicht, maar de Konmar blijft - weliswaar met wat minder licht- doordraaien. De super markt heeft een noodaggregaat, vertelt medewerker J. Rietdijk la chend. „Alle andere winkels zijn dicht." Kan niet E. Putters van ENECO vertelt dat de oorzaak van de storing ligt bij de voedingskabel die tussen Delft en Maassluis ligt. ,.Normaal kan dat met gebeuren, maar er is één van de voedingskabels uitgegaan vanwege onderhoud. Die ene is overbelast geraakt, die heeft het niet aan gekund. Er zijn waar schijnlijk bepaalde dingen kapot gegaan." Putters maakt duidelijk dat de oorzaak van de stroomsto ring bij Nutsbedrijf Westland ligt. A. Haanemaaijer van de West- iandse energieverschaffer vindt deze suggestie 'onzin'. „Daar is geen sprake van. We zijn wel met onderhoud bezig maar de storing is niet veroorzaakt door overbe lasting, dat konden we op de com puter zien. Het kan een kabelbe- sehadiging zijn. Dat gebeurt ge woon af en toe. De hele leiding van zestien kilometer gaan we nu doormeten om te kijken waar het zit," aldus Haanemaaijer, die zegt geen schadeclaims te verwachten, „Of er zou grove nalatigheid aan de orde moeten zijn." ENECO- woordvoerder Putters: „Ieder die schade heeft, moet dat maar op schrijven en naar ons sturen. Ais blijkt dat Westland de veroorza ker is, sturen wij het wel door." Deugd In Koningshoek probeert men on dertussen van de nood een deugd te maken. Zoals de medewerker van drogisterij Minerva die, ge bruikmakend van het doorschij nende zonlicht in het overdekte winkelcentrum, 'buiten' zijn ad ministratie doet. Anderen hebben wat stoeltjes voor de deur gezet en zitten met elkaar te lunchen en te Vlaardingen De parkeergarage aan het liesveld m Vlaardingen heeft vorig jaar 1190 gulden per plek opgeleverd, Voor de garage Hoogstraat, de voormalige Afrol, geldt een opbrengst van 840 gul den per parkeerplaats. In totaal brachten de twee garages in het centrum 863.000 gulden in het la tje. Dat is weliswaar nog steeds minder opbrengst dan dat er kos ten zijn (ruim 1,5 miljoen), maar toch aamrsrkelijk meer inkom sten dan waarop was gerekend. De gemeente moet over vorig jaar 715.000 gulden bijleggen om de tekorten van de parkeergarages bij te passen. Er was rekening ge houden met een tekort van 1,1 miljoen. In het eerste volledige jaar dat de parkeergarage Liesveld open was zijn de verwachtingen 'ver over troffen', staat in het jaarverslag over 1996. Als oorzaken daarvoor worden de ideale ligging, de vei ligheid en netheid in de garage én het feit dat de gemeente het par keren op straat ontmoedigt aan gegeven. De bezettingsgraad kwam uit op 35 procent. De capa citeit wordt zeker in de weekein den optimaal benut. De bezetting tijdens de doordeweekse koop avonden daarentegen haalt het gemiddelde weer sterk naar bene den. Ondanks de komst van een nieu we garage is ook de bezetting van de parkeergarage Hoogstraat is het afgelopen jaar licht gestegen. Het ontmoedigingsbeleid om op Wethouder T. W. van der Steen: 'Winst op parkeren in de stad is ook niet waar we naar streven.'ArchieffotoRcmwdanwoagWaWJMp Roottmi straat te parkeren en het feit dat het vernieuwde centrum veel be zoekers trekt worden als oorzaken aangewezen. De bezettingsgraad kwam vorig jaar uit op 21 procent. De komende jaren moet dat ver der omhoog. Daarvoor worden nog dit jaar enkele aanpassingen aan de parkeergarage gedaan, waaronder het waterdicht maken van de bovenlagen, het verbete ren van de verlichting en meer kleur. Winst Verantwoordelijk wethouder T. W. van der Steen noemt de re sultaten 'beter dan verwacht'. „Maar," tempert hij, „we leggen er als gemeente natuurlijk nog steeds tonnen bij. Ook al gaan die bedragen sneller dan verwacht naar beneden." Van der Steen blijft voorzichtig bij voorspellingen over eventuele winst die de gemeente - die naast het stadhuis nog een derde par keergarage gaat bouwen- gaat maken op het parkeerbeleid. „Winst op parkeren in de stad is ook niet waar we naar streven. Als we de opbrengst van de parkeer- meters en de vergunningen bij de garages optellen, dan spelen we misschien een keer kiet. Maar dat is niet meer in deze eeuw. Maar of dat 2001 of 2005 wordt, dat durf ik nu niet te zeggen." Momenteel wordt er onderzoek gedaan naar het parkeerbeleid in Vlaardingen. Daaruit komt waar schijnlijk naar voren dat het be- langhebbendengebied in en rond het centrum wordt uitgebreid. Volgens Van der Steen komt er vanuit de bewoners ook steeds meer vraag.dat zij een vergunnin genbeleid in hun straat willen. Ook bestaat de kans dat het tarie- venbeleid in de garages wordt aangepast. Om de doorstroming te verbeteren wordt eraan ge dacht om ook betaling voor een half uur in de garages mogelijk te maken. Nu gaat dat per uur. praten. Gepraat en gegeten wordt er ook bij Croissanterie Dis Hoek waar onder anderen mevrouw A. Boerema is neergestreken. „We waren van plan naar de mode show bij Au Bon Marehé te gaan, maar dat is nu uitgesteld. De broodjes die we aan het eten zijn, waren nog warm." „En koffie Nee, dat ging niet. We moesten wel lachen toen mensen dat bestelden." Schiedam Het kappen van 26D populieren aan de Admiraal Trompstraat in Schiedam is 'noodzakelijk'. Tot die conclusie zijn burgemeester en wethou ders van Schiedam gekomen en daarom is de kapvergunning verleend. Dat antwoordt het col lege op vragen van de fractie van Gemeente Belangen. 'Zo makkelijk' H. W. Metaal van die partij vroeg zich af waarom er 'zo makkelijk' wordt geoordeeld over het kap pen van 'circa 260 stuks', terwijl die bonten volgens hem nie mand in de weg staan. Maar vol gens b en w staan de populieren op het terrein van Wilton-Fijen- oord wel m de weg. Er komen wat nieuwe bedrijven op die plek en ook de werf zelf wil een deel van de werkzaamheden verplaat sen. Ook ontkent de gemeente dat er makkelijk is geoordeeld over het lot van de 260 bomen. ,J3ij het verlenen van een kap vergunning dient een afweging te worden gemaakt tussen het al gemene belang van het groen en het indivduele belang van de aanvrager," schrijven b en w. Om eraan toe te voegen dat die afweging ook deze keer heeft plaatsgevonden. Burgemeester en wethouders zijn tot de conclusie gekomen dat de bomenkap 'noodzakelijk' is. De vergunning wordt ver leend onder de voorwaarde dat er wel nieuwe bomen moeten worden geplant. Volgens het col lege biedt het nieuwe inrich tingsplan van dat gebied daar voor voldoende mogelijkheden. En dat mogen geen kleine stek jes zijn, maar 'grote en duurzame bomen'. Volgens b en w wordt daarmee het gemeentebeleid - dat is gericht op het instandhou den en aanleggen van zoveel mo gelijk duurzaam groen in de stad - gevolgd. Alle betrokkenen zitten in de maag met de slooppanden in de Westmolenstraat. Voorlopig is er niemand die Iets doet. FotoGomtdeHeus/ Roel Dijkstra Door Menno Haddeman Schiedam De brand in één van de slooppanden aan de Westmo lenstraat in Schiedam vorige week had voorkomen kunnen worden als de gebouwen waren af gebroken, Dit lijkt een waarheid als een koe toch is het de gemeen te die daarvan niet helemaal over tuigd was. Een aantal maanden geleden hebben bewoners van de binnenstad namelijk al gewaar schuwd voor de gevaarlijke situ atie in de straat. Ambtenaren rea geerden echter dat het met het ge vaar wel meeviel. Tijdens de brand van vorige week moest de brandweer flink haar best doen om te voorkomen dat ook omliggende panden vlam zouden vatten. Het was trouwens niet de eerste keer dat er in de ge bouwen brand uitbrak. Anderhalf jaar geleden staken onverlaten eveneens de slooppanden in de brand. De huizen in de Westmolenstraat in de oude Schiedamse binnen stad staan op de nomintatie om te worden gesloopt. De gemeente heeft een nieuwbouwpian voor het gebied rondom de Westmolen straat ontwikkeld. Van uitvoering van dat prestigieuze plan is tot nu toe echter nog niet veel terechtge komen. Recentelijk werd de gemeente door de provincie op de vingers getikt. De ambtenaren hadden fouten gemaakt in de procedures rondom het nieuwbouwpian. De provincie stelde dat de gemeente het werk moest overdoen waar door weer niet kon worden over gegaan tot uitvoering van het nieuwbouwpian. Zo kan het gebeuren dat het al ja ren de bedoeling is het gebied rondom de Westmolenstraat op te kalefateren, maar dat het er tot op de dag van vandaag nog steeds een rommeltje is. Volgens D. Zon neveld van Bewonersvereniging Schiedam-Centrum (BVSC) is het in het gebied niet alleen een rommeltje. Het grootste probleem is de bouwvallige staat van som mige gebouwen. In een brief aan de afdeling bouw- en woningtoe zicht van de gemeente waar schuwde Zonneveld in april dit jaar al voor brand- en instortings gevaar. De reactie van de gemeente was dat het wel mee viel met de geva ren in de straat. 'Hoewel de alge hele kwaliteit als bouwvallig dient te worden aangemerkt, bestaat er voorshands geen direct gevaar voor gebruikers van de openbare straat.' Tevens schrijft de ge meente in de brief dat als de bouwkundige staat van de gebou wen verslechterd en er gevaarlij ke situaties ontstaan de gemeente contact opneemt met de eigenaar. Nu er voor de tweede keer brand heeft «woed in de ^ebouwen sn de omliggende panden toch aan toonbaar gevaar hebben geleden, zal de gemeente zich in navolging haar brief wel in verbinding stel len met de eigenaar. „Nou, om eerlijk te zijn heb ik nog niets ge hoord," zegt eigenaar C. Sitton. Sitton is dansleraar en heeft zijn dansschool aan de Lange Haven. Achter zijn school staan de leeg staande slooppanden. „Ik weet dat de gemeente volgens het nieuwbouwpian voor dit gebied huizen wil bouwen op de grond waar nu die panden staan. Ik ben het met u eens dat het er momen teel een rommeltje is. Maar ja, de gemeente is aan zet. Zij willen daar huizen bouwen en ik wil van die panden af. Ze kunnen de ge bouwen van mij kopen maar de gemeente heeft me nog niet bena derd." Ook Sitton ziet in dat de slooppan den gevaar opleveren voor de om geving. De dansleraar begrijpt dat het niet ondenkbaar was dat het vuur tijdens de brand van vorige week over zou slaan naar zijn dansschool. Sitton is bereid met de gemeente te zoeken naar een oplossing. Hij geeft te kennen de **unden best zelf te willen laten slopen om het vervolgens later met de gemeente te verrekenen. Een woordvoerder van de ge meente laat weten dat een gedeel te van de panden inmiddels is af gebroken, „Op dit moment be kijkt de gemeente samen met de brandweer of er nog maatregelen moeten worden genomen. Ook zal contact worden opgenomen met de eigenaar van de panden." De woordvoerder benadrukt ech ter dat de gemeente in principe niet over gaat tot het opkopen van de panden. De gemeente wacht daarmee tot het stadsvernieu wingsplan definitief is. Wanneer dat is kan de woordvoerder niet zeggen. Schiedam Wethouder Hafkamp moet de vrije markt beteugelen, als ervoor het gebied Westerkade/ Nieuwe Haven bouwplannen ko men die de 'beoogde beeldkwali teit' verstoren. Die wens heeft de raadscommissie ruimtelijke orde ning gisteravond op tafel gelegd. De WD-wethouder werd ge waagd om particuliere bouwplan nen 'optimaal te beïnvloeden1, zo dat ze de noodzakelijke bijdrage leveren aan de toeristische, cultu rele en woonkwaliteiten van Schiedams tweede Branders- buurt. Het gaat in feite om een verwaarloosd gedeelte van de Schiedamse grachtengordel en de commissie vindt dat dit gebied van doorslaggevende betekenis is voor een aantrekkelijke relatie tussen de binnenstad en de Nieu we Maas. Desnoods moet de gemeenteraad een voorbereidingsbesluit nemen waarmee een bestemmingsplan wordt aangekondigd, zei PvdA- raadslid C. Huijken. Met een der gelijk besluit krijgt de gemeente al meer grip op een gebied waar anders projectontwikkelaars vrij spel hebben, Tjn bewor.ersverenigingen Schie- dam-Zuïd en De Plantage hebben de commissie uitgenodigd voor een openbare bijeenkomst op woensdag 1 oktober in de Rooie Koffer aan de Tuinlaan. MaassluisBewoners van de Piet Heinstraat in Maassluis zijn te leurgesteld over het gesprek dat men afgelopen maandag had met de burgemeester. Het gesprek vond plaats naar aanleiding van de schietpartij met dodelijke af loop, die twee weken terug plaats had bij het Turkse koffiehuis in dezelfde straat. Vooral de manier waarop het 'ge sprek' verliep zinde de bewoners met. Er was eigenlijk helemaal geen sprake van een geapiek of discussie, maar veeleer van het overbrengen van een standpunt. Burgemeester J. Sterkenburg- Versluis maakte de bewoners im mers duidelijk dat ze geen gehoor kon geven aan hun wens om het koffiehuis te sluiten. In de eerste plaats omdat er bij de politie geen dossier is over eventuele overlast die het horecabedrijf veroorzaakt. J. Tousain, één van de bewoners, geeft aan dat er wel degelijk over last (zoals vuil en dubbel gepar keerde auto's) is geweest en dat dit ook is doorgegeven aan een wijkagent. „Zien we nu dingen die niet door de beugel kunnen, zoals het tonen van vuurwapens aan elkaar, uan zuilen we dat goed melden bij de politie. Dan is het wel bekend." De tweede reden voor de burgemeester om niet tot sluiten over te gaan is dat de schietpartij niet direct iets met het koffiehuis te maken zou heb ben; het ging om een uit de hand gelopen ruzie tussen een aantal individuen- Tousain zegt niet dat dit niet zo is, maar vreest wel eventuele gevolgen van de schiet partij. „Het gaat om de veiligheid. Wie weet komt er een broer van de overledene die een molotovcock tail In het koffiehuis gooit. Ook ■vinden we het onbegrijpelijk dat de politie vindt dat er geen slacht offerhulp nodig is. De ongerust heid is zeker aanwezig. Er zijn vrouwenman wie hun man de hele week weg is." Ook het verplaat sen van het koffiehuis is niet mo gelijk volgens Sterkenburg. Tou sain: „Zoek een geschikte locatie buiten het woongec ed, zeggen wij. Maar dat kan n volgens de bestemmingsplannen. En ergens anders zouden ze ook problemen hebben zegt de burgemeester. Dit is de beste oplossing voor haar." Ondanks de teleurstelling staan de bewoners, zo ervaart Tousain, 'met de rug tegen de muur'. „Er is geen dossier dus kun je er niets aan doen. We zullen het even moeten aankijken. Met de bezoe kersvan het koffiehuis (in een ge sprek mei de burgemeester gaven zij aan een beter contact met de omwonenden te willen) wil men best praten. Tousain: „Dat kan. sowieso. Dan kunnen we mis schien vertrouwen terugwinnen." Vlaardingen De Vlaardingse politie gaat 'één dezer weken' discotheek Podium Gallery X controleren op het aantal bezoe kers. De populaire uitgaansgele genheid aan de Koningin Wil- helminahaven mag volgens de vergunning niet meer dan 220 bezoekers binnen hebben. Inge wijden verklaren echter dat dit aantal op top-avonden ruim wordt overschreden. Volgens de brandweer kan dit gevaarlijke situaties opleveren. Bij de gemeente zijn deze signa len al enige tijd bekend. De ambtenaren hebben tot nu toe nog niets ondernomen omdat men op de betreffende afdeling kampt met een personeelste kort. Podium Gallery X is daar om 'even in de wachtstand ge zet'. De politie laat weien niet te kunnen zeggen wanneer de agenten naar binnengaan. Vol gens haar wordt dat geheim ge houden om te voorkomen datde exploitant rekening houdt met het bezoek van de politie. Zie ook pagina 15: Geen men sen om disco te controleren

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1