13 ANWB verhuist naar centrum 1 1 Boom groeit in balkons §1 H^I imiÊm Schiedam schreeuwt om verkeersdrempels Vlaardingse deur staat open door afkoop erfpacht Rotterdams Dagblad Voormalig C&A-pand Koemarkt eindelijk weer bewoond WSÊÊÊÈ Hoofdingang van Wilton-Fijenoord wordt verplaatst Ruim driehonderd bellers voor de huursubsidielijn Geldboetes voor wietkwekers L flBEEEEH Inbraak door tunnel bij schoolgebouw Benauwde tijd in de lift Onder invloed tegen de lamp Schade aan het park Weer klachten over Russisch vliegtuig RAD! Waterweg Vrijdag 12 september 1997 ,;<r Schiedam De conciërge van het Stedelijk Gymnasium aan de Valeriusstraat in Schiedam deed gistermiddag een wel heel bizarre ontdekking. Op het schoolplein waren enkele tegds verwijderd en da&on- der ging een tunnelingang schuil. De sciiacht leidde naar een kruipruimte onder de do centenkamer. Inbrekers moe ten deze tunnel eigenhandig hebben gegraven om het schoolgebouw binnen te ko men. Tijdens de graafwerk zaamheden zijn ook elektrici teitskabels opgegraven. De for tuinjagers hadden een knik in de kabels gemaakt om waar schijnlijk het alarm uit te scha kelen. De school heeft inmid dels aangifte gedaan van in braak hoewei er niets werd ge stolen. Vlaardingen Drie kinderen heb ben gisteravond van 20.15 uur tot 21.30 uur vastgezeten in een lift van een flat aan de Dr. Wiardi Beckmansingel in Vlaardingen. Toen de liftmonteur niet snel ge noeg kwam opdagen, schakelde de politie uiteindelijk de hulp in van de brandweer. Die bevrijdde de kinderen uit hun benarde situ atie. Vlaardingen Een 49-jarige auto mobilist uit Schiedam liep vannacht tegen de lamp bij een al coholcontrole op de Amalia van Solmslaan in Vlaardingen. De man bleek dusdanig veel gedron ken te, hebben dat hü een schik king kreeg aangeboden van f 850. Vlaardingen De gemeente Vlaar dingen gaat aangifte doen van het toebrengen van schade aan 't Hof. Afgelopen weekeinde is met een terreinwagen een grasveld aan gort gereden. Volgens een woord voerder van de gemeente - 'het is asociaal om daar zo te keer te gaan' - bedraagt de schade zo'n zeshonderd gulden. De politie, die de eigenaar van de betrokken au to inmiddels heeft achterhaald, wordt gevraagd om de identiteit door te geven zodat de rekening naar de man kan worden opge stuurd. Rotterdam Voor de tweede keer deze week heeft een Russisch vliegtuig op Rotterdam Airport een klachtengolf veroorzaakt bij de DCMR Milieudienst Rijn mond. Bij de dienst waren van ochtend tachtig klachten binnen gekomen. Het toestel, een Tupo- lev 154 van de Russische lucht vaartmaatschappij Aerofiot met zeelieden aan boord, vertrok rond tien voor half één voor een vlucht naar Helsinki en Moskou. De klachten kwamen uit Rotterdam, Schiedam, Bleiswijk, Pijnacker, Berk el en Rodenrijs, Bergschen- hoek en Zevenhuizen. Schiedam Na zo'n driejaar leegstand is er eindelijk een bestemming gevon den voor {een gedeelte van) het voormalig C&A-pand aan de Rotterdamseweg in Schiedam. In december zal de ANWB, die nu nog een winkel aan de 's-Gra- velandseweg heeft, er zijn intrek nemen. Dat zal een flinke verbetering zijn voor het aanzien van de omgeving, want voordat de ANWB er intrekt, wordt de Hemaflat, zoals oudere Schiedammers het gebouw noemen, netjes opgeknapt. De gemeente reageert dan ook verheugd. „Ja, natuurlijk zijn we daar blij mee," zegt een woord voerder enthousiast. Hij bena drukt dat de gemeente geen eige naar is en dus ook geen enkele rol heeft gespeeld in de onderhande lingen met de toekomstige huur der. .Maar het heeft erg lang leeg- gestaan en dat hebben wij altijd jammer gevonden. Het is toch een beeldbepalend pand. Het staat langs een belangrijke ingangs route yan Schiedam." De eigenaar, de in Amsterdam ge vestigde Kroonenberg Groep, is terughoudend. „De contracten zijn nog niet getekend, dus we zijn nog niet heiemaa' rond," stelt woordvoerder M. van der Schoor. „Maar de intentie is er." Dat het pand zo lang leeg heeft ge staan, wijt Van der Schoor aan het grote oppervlak. „Het is bij elkaar toch zo'n twaalfhonderd vierkan te meter. Dat is tegenwoordig moeilijk te verhuren." De beleggingsmaatschappij be sloot daarom ongeveer een half jaar geleden de ruimte te splitsen, waardoor het ineens een stuk makkelijker bleek om huurders tc vinden. De bedoeling is dat er iri totaal drie gebruikers komen, alle met een winkelbestemming. De ANWB betrekt het gedeelte aan de zijde van de Rotterdamse weg, nog doorlopend tot in de ron ding van het gebouw, met uitzicht op de Koemarkt. Aan de zijde ran de Broersvest is dan nog ruimte voor een andere huurder. Het sou terrain wordt in zijn geheel ver huurd. Met een nieuwe, grote en tree, tegenover de ingang van de Nieuwe Passage, krijgt de kelder een eigen toegang. Over de twee andere huurders wil Van der Schoor nog geen uitspra ken doen, maar hij is ervan over tuigd dat ook deze ruimten niet meer lang leeg zullen staan. „We zijn druk in onderhandeling," Bij het opknappen van het pand zal geen afbreuk worden gedaan aan het karakter, garandeert hij. „Het gebouw heeft een authentieke uit straling. Het wordt in oude luister hersteld." Markant Vestigingsmanager Helen Zorn van de ANWB-Sehiedam is razend enthousiast over de verhuizing. „Het interieur wordt gigantisch mooi. En de ligging is natuurlijk perfect, het pand staat op een markant punt in de stad." Zorn verwacht meer klandizie te trekken op de nieuwe plek. „Het is dichter in het centrum, dat is makkelijker te bereiken voor de klanten. Er zit een parkeergarage tegenover en de trams en bussen stoppen voor de deur. Dan krijg je vanzelf meer toeloop. En midden in de stad kun je inspelen op het winkelend publiek. Het gebouw is natuurlijk echt een ej/e-catcher. Daarmee vergeleken zitten we hier op de 's-Gravelandseweg erg verscholen." Aan de formule van de ANWB- vestiging zal volgens Zorn niet veel veranderen. „Dat is een paar jaar geleden al gebeurd. Toen zijn we meer een winkel voor vrije tijdsbesteding geworden. Behalve Na driejaar leegstand trekt aan net einde van het jaar onder meer de ANWB In het voormalige C &A-pand in het centrum Schiedam Foto Germ de Heus/ Roel Dijkstra reizen en verzekeringen verko pen we nu veel reis- en cadeau-ar tikelen, zoals NL-stickers, wereld wijd te gebruiken stekkers, trui en. handige reisportemonnees." De nieuwe winkel wordt uitgerust met drie units: een hoek voor het reisbureau, een speciale balie voor de lange-termijnverzekerin- gen en een gedeelte voorde overi ge zaken, zoals reisverzekerin gen, het ANWB-lidmaatsehap en het aanvragen van een internatio naal rijbewijs. De bedoeling is dat de ANWB na de nodige verbou wingen in december verhuist. Hoe de intrek in het'voormalig C&A- pand wordt aangepakt is nog niet bekend, maar Zorn bena- drukt dat het feestelijk tintje krijgt. Trots staat een aantal bewo ners van de Nieuwe Maas straat in Schiedam naast 'hun' boom. Het enorme ge vaarte staat al zolang de Schiedammers zich kunnen heugen In hun tuin. Daar zal binnenkort echter een einde aan komen. De gemeente heeft besloten de boom - 'de hoogste In de Gorzen* - om te zagen. De takken van de wel twintig meter hoge reus groeien tegen de ramen van de huizen aan. Ook steken de takken de balkonnetjes van de flat In. En dat is vooral tijdens een flinke storm, als de boom heen en woer zwiept, niet fijn. De takken dansen op de wind op en neer en slaan tegen de ramen van de woningen. Om te voorkomen dat er op die manier ongelukken gebeu ren, zaagt de gemeente de boom om. De bewoners vin den dat Jammer maar begrij pen dat de maatregel nood zakelijk is. De Schiedammers maken daarom zolang het nog kan, gebruik van de mo gelijkheid om naast de groe ne reus op de gevoelige plaat te worden vastgelegd. Foto Roer OIJkstra Schiedam Door de hoofdingang van dok- en scheepswerfmaat schappij Wilton-Fijenoord te ver plaatsen, worden de Sehiedamse bedrijventerreinen Wilhelmina- haven en Vijfsluizen beter bereik baar. Nadat de hoofdingang aan de Nieuwe Waterwegstraat is gesi tueerd, wordt een nieuwe wegver binding mogelijk tussen de Admi raal De Ruyterstraat en de Jan Evertsenweg, die op de Vlaardin- gerdijk uitkomt tegenover het schooltuineneomplex Vijfsluizen. De maandagavond afgetreden voorzitter van de bewonersvereni ging Schiedam-West, Hennie Ha gen, noemt het alternatief voor de huidige verkeersontsluiting „een betere oplossing voor de aangren zende woonwijk". Veel verkeer hoeft dan niet meer over de West- frankelandsedijk, waardoor de ge luidsoverlast voor de huizen aan de Julianalaan moet afnemen. De belangengroep Wilhelminaha- ven, spreekbuis van de aldaar ge vestigde ondernemers, stelde gis-, vormiddag dat de nieuw ontstane mogelijkheid tegemoetkomt aaii de eigen verlangens voor een bc-; tere infrastructuur- Vlaardingen De huursubsidie- lijn is de afgelopen twee weken 313 keer gebeld. Dat bleek toen gisteravond de balans werd opge maakt bij de Dienst Stadswerk aan de Hoflaan in Vlaardingen. De huursubsidielijn, een initiatief van de SP en de gemeente Vlaar dingen waarbij later Schiedam en Maassluis en de woningcorpora ties aanhaakten, was bedoeld om het voor mensen met een laag in komen eenvoudiger te maken zich aan te melden voor huursub sidie. Voor velen is de drempel om - ingewikkelde- formulieren in te vullen te hoog. Van de 313 bellers ging het in 289 gevallen speciaal om de huursub sidie. In 71 gevallen (24,6 procent) volgde een positief advies. De te lefoontjes waren als volgt ver deeld: Vlaardingen 144, Schiedam 102 en Maassluis 35. Daarnaast kwamen nog in totaal acht bellers uit Hoek van Holland, Maasland en zelfs Harderwijk. Behalve huursubsidie bleek een flink aantal mensen ook in aan merking te komen voor andere aanvullende subsidies en regelin gen. Daarnaast hebben veel men sen die er tijdens de zestien uur dat de huursubsidielijn in de lucht was er niet doorheen kwa men, de volgende dag direct hun woningbouwvereniging gebeld. Hierover waren vanmorgen nog geen cijfers bekend. Den Haag/Maasland—Wegens het kweken van marihuana zijn twee inwoners van Maassluis gisteren ondanks hun luide protesten door de Haagse politierechter veroor deeld tot boetes van drieduizend gulden en voorwaardelijke cel straffen van twee maanden, Een b4-jarige directeur van een bouw bedrijf in Maasland kreeg een boete van tweeduizend gulden en twee weken voorwaardelijke ge vangenis. De man had de loods beschikbaar gesteld, waarin de wiet werd gekweekt. De straffen tegen de twee Maas- sluizers van 26 en 23 jaar oud zijn gelijk aan de eis van officier van Door Jan Rozendaal Vlaardingen Meer dan de helft van de mensen die van de ge meente Vlaardingen het aanbod kreeg om de erfpachtgrond onder hun koophuis in eigendom te ne men, heeft dat gedaan. Als deze trend - de proef ging over 85 een gezinswoningen en zes garages in Holy-Noord - zich voortzet, stroomt er 27 miljoen gulden in de karig gevulde kas van de gemeen te. Een jaar geleden, toen de ge meenteraad van Vlaardingen ak koord ging met de mogelijkheid om in erfpacht uitgegeven grond te verkopen, durfde wethouder H. C. J. Roijers (financiën) 'geen enkele voorspelling' te doen over de opbrengst. Uit voorzorg stak hij de waarschuwende vinger op in de richting van partijen die al met de buit aan de haal gingen. De proef in Holy-Noord leverde (tot nu toe) zo'n drie ton op. De wethouder is in z'n sas met de be langstelling. Had u dit vernacht Rojjers: „Wel gehoopt, niet ver wacht. Overigens sluit ik niet uit dat het percentage nog hoger wordt. Als er één schaap over de dam is..." Staat het resultaat van de 85 een gezinswoningen en 6 garages aan de Malusdreef, Acaciadreef en Es- doomdreef voor de gemiddelde deelname in heel Vlaardingen? Roijers: „Nee, want het heeft ook te maken met de nog lopende ter mijn van de erfpacht en de daar mee samenhangende bedragen. Maar ik ga wel uit van een positie ve respons bij de andere projec ten." Stel dat de resultaten in Vlaardin gen bouen de vijftig procent uitko men, is het dan een eerste stap in de richting van totale afschaffing van de toch wat onaercoetse erf pacht? Roijers: „Persoonlijk mag dat van mij. Maar politieke besluiten ko men vaak voort uit compromis sen. Het huidige besluit is ook een compromis, namelijk een keuze mogelijkheid: óf erfpacht, óf koop. En met die .oplossing kan ik heel goedleven." Durft u al een schatting te doen van de totale opbrengst? En wat gaat u ermee doen? Roijers: „Nee, maar dat is ook géén geld waar wij bijvoorbeeld in onze normale begroting iets mee kunnen doen. Vroeger hadden wij canonbedragen die het grondbe drijf ontving en daar worden in vesteringen in de slaa mee ge daan. Die bedragen ontvingen wij jaarlijks en nu ontvangen wij die bedragen ineens." Hoe gaat het nu verder met het om zetten van erfpacht i?i eigendom Roijers: „Wij gaan voortvarend verder als het aan mij ligt. Ieder een is enthousiast. Makelaars en toekomstige huizenbezitters. Ook voor het bedrijfsleven is het een goede zaak. Vroeger ging men omwille van de erfpacht de Vlaar dingse deur nog wel eens voorbij. Dat hoeft niet meer. Het eerstvolgende proefproject is nog het bedrijfsterrein Het Scheur en vervolgens beginnen wij met een andere wijk in Holy- Noord. Dal gaat om 171 erfpacbl- rechten in de Acaciadreef, Es- doorndreef, Komoeljedreef, Iin- dendreef en Populierendreef. In de loop van volgende maand wordt er voor deze mensen een in formatiebijeenkomst gehouden." justitie. De 54-jarige Maaslander krijgt een mildere straf dan ge- eist De officier vorderde tegen hem een boete van vijfduizend gulden en een voorwaardelijke celstraf van een maand. Het voor waardelijk deel van de straf was volgens de officier bedoeld om te voorkomen dat het drietal zich nog eens met het kweken van der gelijke softdrugs gaat bezighou den. De kwekerij werd in het najaar van 1995 opgerold nadat de politie was getipt. Op dat moment was de eerste oogst met een opbrengst van tienduizend gulden al op de markt gebracht. Volgens de twee kwekers hadden zij echter niets aan de hele onderneming ver diend. „Het heeft mij alleen maar geld gekost," zei de 26-jarige Maassluizen „Ik heb twee jaar moeten betalen om uit de schul den te komen. Die geldboete is het ergste wat mij kan overkomen want ik ga trouwen en heb net een huis gekocht." De 54-jarige Maaslander zei geen flauw benul te hebben gehad dat zijn loods wiet werd geteeld. „Er is mij verteld dat in de loods klok ken voor verkoop op de markt zouden worden opgeslagen. Later is gezegd dat er shoarma werd op geslagen waarvoor meer stroom nodig was," aldus de Ivlaaslander, die klaagde tijdens de inval door de politie 'beestachtig' behandeld te zijn Die inval met vijfentwintig man politie was volgens hem pas. echt verspilling van overheids geld. Schiedam Wethouder Haf kamp presenteert in december een drempelbeleid, dat voor eens en altijd duidelijkheid, moet geven over nut en nood zaak van verkeersremmehde maatregelen. „Overal in Schiedam schi eeuwt men om verkeersdrempels," zei onlangs een verkeersambtenaar in .een wijkoverleg, en'ook deze week kreeg de commissie ruimtelijke ordening weer een aantal ver zoeken, deze keer uit de 'akkers' inSpaland." Notitie Maar niet alle drempels zijn fietsvriendelijk en naarmate er Tneer drempels komen, nemen ook de klachten over scheurin gen in gevels toe. Verkeerswet houder Hafkamp is bezig de si tuatie te evalueren en kondigde een notitie aan, waarmee hjj voor de langere toekomst de lij nen .wil uitzèttempan kan ieder- een weten waar hij aan tóe; is. en of de straat andere snelheids-; remmende .maatregelen - dan drempels moet uitproberen: Wijkbewoonsters uit Spaland hielden hartstochtelijke plei dooien voor een grotere bescher ming van hun kinderen. Wet houder Hafkamp zei daar oog voor te hebben, maar hij vraagt zich af hoe het komt dat in ge- bieden waar alleen - bestem- mingsverkeer komt (dus over wegend de bewoners) toch'zo vreselijk hard gereden wordt Volgens Hafkamp doet de buurt het dan zichzelf aan: een menta liteitskwestie. „Dat kan wel wezen," zei een van de bewoonsters, „maar wat doen we nu aan de onveiligheid? Voor heel Schiedam moet daar in december meer duidelijkheid overkomen. Vanaf a.s. maandag kamt Radio Rijnmond.met een nieuw middagprogramma. Heel informatief en reuze gezellig,, vanzelfsprekend. Elke werkdag tussen 14 en 17 uur. Presentatie: Sanne Boswinkel!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1