3 ft 'Rust is al weg en nu ook nog een vliegveld' VOLLE TASSEN DAG School verbaasd over gravende inbrekers Kansen scheepsbouw Suikerpatiënt overleden na te hoge dosis insuline 'Minder blauw op straat' Middelhamis Airport, de bewoners van Flakkee gmwen van het idee HHHHfcd Capelle zet drie directeuren opzij HEMA ZONDAGMIDDAG 14 SEPTEMBER RotterdamsDagblad,CoronieMaAr:„ NituwE Rotterdams Dagblad Zaterdag 13 september 1997 Door Carei van der Velden Middelhamis Hoe denken de inwoners van Flakkee over het plan om een vlieg veld te bouwen in de Men- heersepolder, even buiten de kern van het tweelingdorp Middelharnis/Sommelsdijk? Bij de spreekwoordelijke dorpspomp op de kop van de Westdijk in het oude Middel- harnis hoeven de aanwezi gen niet lang na te denken. .Als je honderd mensen om hun mening vraagt, hoor je 101 keer dat dit een belache lijk plan is. Laat Rotterdam zijn eigen rotzooi maar hou den." Bijna iedere middag treffen ze elkaar op straat, de gepensioneer den uit de gemeente op Goeree Overflakkte die zo fraai ligt inge klemd tussen Haringvlieten Gre- velingen. De meesten kenden eikaar voor de oorlog al. Op de bankjes hebben ze aan gespreks stof geen gebrek. Want Flakkee verandert de laatste jaren snel, te snel naar het oordeel van de AOWers. „Er zijn jachthavens gebouwd," zegt Tinus van Wijk (82). „Sinds kort hebben we een nieuwwinkd- centrum en straks wordt er een recreatiepark en een nieuwbouw wijk met achthonderd woningen in Middelhar nis gebouwd. De bussen rijden af en aan naar het Rien Poortvlietmuseum. Het is hier gedaan met de rust. En dan willen ze ook nog een vliegveld bouwen." Het plan voor het vliegveld komt uit de koker van de gemeente Rotterdam en de provincie Zuid- Holland. De start- en landings baan op het toeristeneiland /yn bedoeld als alternatief voor de sport-, reclame-en Iesvliegtuigjes die nog nog gebruik maken van Rotterdam Airport. Op het vroegere Zestienhoven is volgens Rotterdam m de toe komst geen plaats meer voor de vaak luidruchtige kleine lucht vaart. Het vliegveld wil de be schikbare capaci teit op haar vlieg veld in de toekomst volledig be nutten voor de beroepsluchtvaart Middelhamis is favoriet by Zuid- Holland, al is ook de gemeente Korendijk in beeld. Dit tot ver driet van de omwonenden van de alternatieve plek in de Hoeksche Waard. Werkgelegenheid Rotterdam barst tegenwoordig uit zijn voegen. Dat weten ze ook op Goeree Overllakkee. Zesduizend mensen, gaan als forens dagelijks vanaf het eiland naar Rotterdam. De economische structuur is LucMriaven Rotterdam Rotterdam Nieuw vliegveld '2e keus in gemeente Mwite'hamis/ (Jr-r\ Korend/ik Sommelsdijk Hockscte Waard Stad aan Hanngvtiet Rotterdam* Dooblad'DFdJ Bij de 'dorpspomp' in Middelhamis kan nog rustig worden gekeuveld. En dat willen de inwoners graag zou houden. Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad schraal; zelfs in Oost-Groningen werken meer mensen tn de eigen regio dan op het Zuid-Hollandse eiland. „Hierop het eiland is maar een heel klein beetje werk," zegt W. J. van der Kamp. fractievoor zitter van de plaatselijke lijst Hoogzand in de gemeenteraad. „Wij zijn daarom best geïnteres seerd in het overhevelen van eco nomische activiteiten naar dit ge bied. Maar wat moeten wij in Mid delhamis met zo'n vliegveld? Ze kunnen beter wat arbeidsinten sieve bedrijven sturen. Dan kun nen ze op de vtij gekomen terrei nen in Rotterdam dat vliegveld aanleggen." Van der Kamp vertolkt de gevoe lens van degenen bij de dorpspomp, maar toch is met ie dereen in Middelhamis bij voor baat tegenstander van het vlieg- veldplan. Het vroegere WD- raadslid F. Kersbergc-n kent zijn pappenheimers. „Middelhamis is conservatief. Veel mensen heb ben de neiging direct negatief te reageren op nieuwe ontwikkelin gen. Persoonlijk vind ik datje de zaak wat ruimer moet bekijken. Het vliegveld kan een prikkel zijnJ voor de economie. Een vliegveld voor pleziervliegers zou boven dien een aardige aanvulling kun nen bieden op het recreatieve pakket op het eiland." Fatsoenlijk De horizon staat laag, de akkers zijn ruim. Op de door een kaars rechte bomenrij gemarkeerde weg tussen Middelhamis en Stad aan 't Haringvliet moet zelfs be leidsambtenaar Aad van Alphen goed op de kaart kijken om de door de provincie uitgekozen plek voor het vliegveld te vinden. In de leegte past de landingsstrip van Het weidse landschap van Goeree Flakkee leent zich voorplan nenmakers tot groot schalige idee en, zoals een luchthaven. Foto Jaap Rozema/ Rotterdams één kilometer gemakkelijk. Op het eerste gezicht zou hier zelfs ruimte zijn voor de vijf banen van Schiphol, mocht de nationale luchthaven ooit dichtgaan. „Het is een beetje onze frustra tie," zegt de ambtenaar, die zich onder meer bezighoudt met ruim telijke ordening en woningbouw. „Buitenstaanders benaderen ons nou nooit eens met het plan om het hoofdkantoor van de PTT hier te vestigen. Vaak zijn het zaken waar men zelf vanaf wil. Toch zegt het gemeentebestuur niet bij voorbaat nee. Het is bestuurlijk fatsoenlijk de provincie Zuid-Hol land haar zegje te laten doen." Ook voor SGP-wethouder G. Slootweg staat de deur open. „Ik zeg zeker niet direct nee. Het col lege heeft nog geen standpunt in genomen, we willen de voor- en nadelen op een rijtje zetten. De ef fecten op het milieu en de werk gelegenheid zullen bij ons oordeel een grote rol spelen." Zachtaardig Op straat denken de gepensio neerden er het hunne van. „Onze burgemeester is veel te zachtaar dig," meent Middelhamisser Piet (69) te weten. „De gemeente zou keihard nee moeten zeggen, maar ze doen het in hun broek voor de hoge heren uit Den Haag en Rot terdam. En het geld hè. Ze bezwij ken straks allemaal voor het ver haal dat dit veel geld gaat opleve ren. Dat vliegveld komt er ge woon." Van het groepje heeft alleen Jaap Rooij (69) nog hoop, „Voor de oor log waren er al plannen om hier een vliegveld te maken. Dat is toen ook niet doorgegaan. Het ar gument van de werkgelegenheid telt voor mij niet zo. Na de bouw van de bruggen zyn de mensen te genwoordig binnen een half uur in Rotterdam." Politiek is de race nog niet gelo pen. Zo is de Zeeuwse commissa ris J, G. van Zwieten fel gekant te gen het plan. Hij vindt het stijl loos dat zijn collega van Zuid-Hol land een vliegveld op de grens met zijn provincie wil dumpen. Dit standpunt is pikant, want in de schier eindeloze discussies over de bestuurlijke herindeling van Nederland wordt vaak ge sproken over de Zeeuwse 'annexatie' van Goeree-Overflak- kee. Zeeland heeft al een vlieg veld en deze provincie wil niet dat Zuid-Holland op de valreep de rust in Zuidwestelijk Nederland verstoort. De bevolking denkt inmiddels al na overeen alternatieve plek voor het vliegveld, dat 28 hectare gaat meten. Ze gruwelen van 60.000 vliegbewegingen per jaar, maar toch kunnen ze er nog grappen over maken. Tinus van Wijk: „Waarom bouwen ze dat vliegveld niet op Tiengemeten?" Een kom paan: „Dat kan niet, het eiland wordt onder water gezet" Van Wijk: „Nou én, dan kunnen er in ieder geval watervliegtuigen lan den." Capelle aan den Ussel Naar nu pas bekend is geworden heeft het college van b en w van Capelle aan den IJssel in juni drie directeuren de wacht aangezegd. Het gaat om AnneHes Speeipenning (gemeen tewerken), Jan Breebaart (finan ciën) pn Machteld Rijsdorp (dien stverlening). Op gemeentesecretaris Frans Heeres na is nu hel totale Capelse managementteam van het toneel verdwenen. Met Speeipenning, die de eerste was in het rijtje, is in middels een financiële regeling getroffen. Breebaart en Rijsdorp zijn nog in onderhandeling over een afvloeiingsregeling. Aanleiding tot de maatregel is de uitslag van een persoonsonder- zoek, dat bureau Rïjnselect in op dracht van het college onder lei dinggevenden in Capelle heeft ge houden. Dat onderzoek was een voortvloeisel uit het vernietigen de rapport van bureau Rijncon sult over de ambtelijke en be stuurlijke organisatie in Capelle. Uit dat rapport bicek dat ambte naren zuwei als bestuurden, op vele fronten totaal niet zouden functioneren. De drie worden voorlopig vervangen door drie in terim-directeuren. Volgens een woordvoerder van de gemeente is de maatregel niet naar buiten ge bracht omdat tijdens de hele reor ganisatie uiterste zorgvuldigheid wordt betracht om mensen niet persoonlijk te beschadigen. In dat kader ontkent de woordvoerder ook dat er sprake is van ontslag. Of er financiële regelingen zijn getroffen blijft ook geheim. „Dat is veel te persoonlijk om daar de tails over naar buiten te brengen," aldus de woordvoerder van de ge meente Capelle. 10% KORTING OP ALLE PRODUCTEN BIJ MINIMALE AANKOOP VAN FL. 50.- HEMA ROTTERDAM-CENTRUM/ ZUIPPUEIN/VLAARPINGEN Door Danielle Hermans Schiedam Het idee was goed. Maak de telefoondraden onklaar zodat de alarmcentrale geen mel ding krijgt. Graaf vlakbij het schoolgebouw een tunnel in de zachte grond totdat de kruipruim te onder de docentenkamer zicht baar wordt. Even door de schacht heenwurmen. Dan het luik in de kruipruimte openen en klaar is Kees. Tijd genoeg om waardevolle spullen bijeen te graaien en onge merkt het pand op een wat com fortabeler manier te verlaten. De perfecte misdaad, ware het niet dat in de nacht van woensdag op donderdag het een en ander misging bij de uitvoering van de inbraak in hetSchiedamse Stede lijk Gymnasium. De inbrekers moesten onverrichter zake hun snode plannen opgeven. Mis schien werden ze tijdens hun graafwerkzaamheden gestoord. Of kregen ze op tijd in de gaten dat het onklaar maken van het alarm niet op de juiste wijze was gebeurd. Conciërge Bob van de Vlerk van de school aan de Valeriusstraat begrijpt het een dag later nog steeds niet. „Waarom hebben die lui al die moeite gedaan om in on ze school te komen. Hier valt wer kelijk niets te halen. En dat alarm krijg je niet zomaar uitgescha keld. D'r zit een sabotagealarm op. Kijk, in die hoek zit een came ra. Het alarm zou meteen zijn af gegaan als ze een voet in de do centenkamer hadden gezet. Nee, die figuren zijn waarschijnlijk met binnen geweest. Er is ook geen alarmmelding bij de centra le binnengekomen." Stoeptegels Hij deed donderdagochtend toen hij om zeven uur op het school plein arriveerde een vreemde ont dekking. „Waar dat groene, hoge kaslje staat bij de ingang was een rijtje stoeptegels uit het school- Conciërge Bobvan de Vlerk begrijptnïet waarom deinbrekers zulke rare fratsen hebben uitgehaald om zijn school in Schiedam binnen te komen. 'Hier valt werkelijk niets te halen.' Foto Dick Slujjter/Rael Dijkstra plein verwijderd. Drie telefoonka bels staken een meter boven de grond uit. Heel vreemd. Ik dacht dat de ONS een storing had ver holpen en ik belde ze op. Ze wis ten nergens van en toen een man netje kwam kijken, zag hij dat er een knik zat in een van die kabels. Wie dat had gedaan en waarom, bleef voor ons een compleet raad sel." Toen vlak daarna een buitenschil der een soort konijnenhol aan de zijkant van het schoolgebou* vond, viel voor Van de Vlerk hé muntje. „Die inbrekers hadden die drie kabels een paai' meter uit gegraven om te kijken welke rich ting ze opgingen. Die kabel met die knik bleek naar het school- pan d te lopen. Dat was de clou! Ze wilden het alarm onklaar maken. Nu begreep ik ook waarom twee dagen eerder dat groene kastje was opengebroken. Zo wisten ze welke kabels daar lagen. Als die schilder dat gat niet had gevon den, waren we nooit achter de waarheid gekomen." Vreselijk Net als de concierge vraagt ook rector Joke Gaasbeek van het kleine gymnasium zich af waar de inbrekers nou eigenlijk voor kwa men. „Onze computerapparatuur raken we aan de straatstenen niet kwijt. Dat spul is vreselijk verou derd. We hebben hier welgeteld 2e moderne apparaten staan. :aer valt hier werkelijk niets te halen. Ze heeft ook even aan de moge lijkheid gedacht dat de daders misschien wilden inbreken in de computer om cijfers van leerlin gen te veranderen. „Die optie is afgevallen. We zijn net met het nieuwe schooljaar begonnen. Er zijn praktisch nog geen cijfers be haald. Bovendien is dit maar een kleine school met driehonderd leerlingen. Geknoei aan cijfers zou docenten al snel opvallen. Het is heel vreemd, ik kan er niets van maken," aldus de rector. De suggestie dat het een van haar eigen bollebozen is die de inbraak plande, wuift ze ook van de hand. „Nee, de politie zei het ook al. Dit is geen kwajongensstreek of het werk van een junk of zo. Deze in braak is veel te goed voorbereid. Onze school ligt erg geïsoleerd. Iedereen kan hier 's avonds de boel komen verkennen." De rector laat het gat in elk geval voor liet weekeindt; dichtgooien en heeft extra politiesurveillance aangevraagd. Ook het particuliere beveiligingsbedrijf van de school komt vaker langs. De politie van Schiedam wacht af. Blijft het bij deze ene keer, of was deze poging slechts een vingeroe fening voor de werkelijke meesterkraak bij een juwelier of een bank Nederland heeft een nieuwe seheepsbouwtycoon. Hij heet J.tD. Bax en is president-directeur van het Schiedamse maritiem-teehnische bedrijf IHC Galand. Onder zijn lei ding werd IHC Caland de afgelopen jaren uiterst succesvol in het ontwerpen en verkopen van offshorematerieel en baggerschepen. Het bedrijf heeft ingenieursbureaus in binnen- en buitenland en scheepswerven in Nederland. Enkele jaren geleden nam het Schiedamse bedrijf de noodlijdende scheepswerf De Merwede in Hardinxveld-Giessendam over en maakte daar met een zak vol orders direct een succesnummer van. Nu wordt het met de overname van de scheepswerf Van der Gies-.. sen de Noord het grootste scheepsbouwconcem dat Nederland sinds de teloorgang van het RSV-eoncem heeft gekend. Met dat verschil dat er nu een sterk en marktgericht scheepsbouwbedrijf - ontstaat dat alle specialiteiten in huis heeft en een sterke speler op de wereldmarkt is. Het recept bestaat uit een mix van de scherpe Nederlandse han delsgeest van Bax en de Schotse zuinigheid van financieel-direc- teur G. Docherty: het verkopen van nieuwe technieken uit eigen koker, dicht bij de markt zitten, een slanke organisatie. Het blijkt hét recept te zijn. Steunoperaties in het verleden hielpen met. De 'tucht' van de markt blijkt tn de scheepsbouw nu eenmaal toch de doorslag te geven. Het kan raar lopen. Want IHC Caland is een rechtstreekse nazaat van een 'verloren zoon' van het RSV-coneem. De Schiedamse werf Gusto was in de jaren zeventig de eerste die met massaontslagen het loodje legde. Alleen het offshore-ingenieursbureau Gusto Engi neering maakte een doorstart. Nadat het korte tijd onder de paraplu van RSV had gezeten werd het verzelfstandigd onder de naam IHC Gusto (de toevoeging IHC stond voor Industriële Handelscombina-j tie, een commerciële samenwerking tussen een groot aantal zelf- standige staalbedrijven). De naam Caland werd bedacht toen het in genieursbureau ook enkele buitenlandse ingenieursbedrijven over nam en een moederbedrijf moest worden geschapen. Slechts een enkeling voorzag in die tijd dat de verzelfstandiging van Gusto Engineering de Nederlandse scheepsbouw weer nieuw leven zou inblazen. Er volgden nog jaren van geploeter, waarin de scheepsbouw in omvang decimeerde en duizenden werknemers hun baan verloren, met name in Schiedam en Rotterdam. IHC Ca land zocht en vond een gat in de markt in het ontwerpen van com plexe offshore-installaties en besteedde de bouw daarvan uit, veelal aan buitenlandse bedrijven. Het bedrijf kreeg door zijn hernieuwde start de mogelijkheid om het buskruit weer eens helemaal opnieuw uit te vinden, zonder de last van het verleden, en met succes. Het nam vervolgens een aandeel in de baggerwerven van IHC Holland in Sliedrecht en Kinderdijk, die eind jaren tachtig helemaal werden ingelijfd en gereorganiseerd. Sindsdien is het bedrijf een van de sterkste stijgers op de Amsterdamse effectenbeurs en heeft het zijn winst en vermogen sterk zien stijgen. Van der Giessen de Noord legde zich met zijn 250 meter lange scheepshal toe op de bouw van veerschepen en middelgrote vracht schepen. Die markt bleek uiteindelijk uiterst dun en bood de werf niet de financiële mogelijkheden om zich op nieuwe technieken te richten. Enkele jaren geleden moest dè werf bijvoorbeeld experi- menten op het gebied van de bouw van aluminium catamarans nog afblazen, omdat daar geen geld meer voor was. Zulke investeringen zyn nu met een moederbedrijf als IHC Caland wel mogelijk. Kortom: de Nederlandse scheepsbouw staat er weer kansrijk voor. SpfjhenlsseIn het Ruwaard van Putten Ziekenhuis in Spijkenisse is een suikerpatiënt mogelijk door een medische fout overle den. Dat heeft directeur J. de Groot van het ziekenhuis gisteren bevestigd. De patiënt belandde op 1 (V august us met een diabetiseh coma op de eerste hulp bij een arts-assistent die hem vermoede lijk een te grote dosis insuline toe diende, „Het is een persoonlijke fout van een van de artsen," zegt De Groot, die daaraan toevoegt dat dat officieel nog niet is beves tigd. „Het is nog in onderzoek. Het ziekenhuis heeft meteen aan gifte gedaan." De assistent is op non-actief gesteld. Het incident is gemeld bij de Inspectie voor de Gezondheidszorg en bij het Open baar Ministerie in Rotterdam. w De patiënt die rond de vijftig jaat was, was ernstig ziek, lag in coma en had suiker nodig. De arts-assis? tent zou een handboek hebben gel bruikt. waarin een bijna dubbele dosis insuline per kilo lichaams gewicht stond vermeld. De Groot noemt het liever geen handboek: „Daar is een protocol voor," zegt hij. „En dat is misgegaan met als gevolg, daar gaan we vanuit, het overlijden van de patiënt" De inspectie wacht een nader on derzoek van het ziekenhuis af. RotterdamVakbondsman Tour nier denkt dat de burger het op handen zijnde vertrek van de poli tiesurveillanten nadrukkelijk zal merken.Minder blauw op straat. Dat klapt helemaal in elkaar. Sur veillanten zijn de oren en de ogen van de burger. Die wordt nu dus doof en blind. „Ik noem het pure kapitaalvernietiging." De leden van de Rotterdamse ge meenteraad ontvangen volgende week van de vakbonden een uit nodiging om over deze heikele si tuatie te gaan praten. Het vertrek van de surveillanten kan een prijzige zaak worden voor de politie: iedere overbodige suri veiÜant krijgt volgens afspraak een vertrekpremie van 33.000 gul den mee. Volgens de politie gaat het om 155 uitstromers, de ANPV spreekt van een aantal van 277. De geschatte kosten voor de poli tie variëren dus van 5,1 tot 9,1 mil joen gulden. MET vAn WATERTAXI 5

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3