12 Rotten Werkgevers: 'Democratie van ambtenaren en leraren' Ottevanger: Brief aan surveillanten Is minder gelukkig Weerstand VNO/NCW tegen terugkeergarantie Bestorming van reuze-xylofoon !©fis Officier moet opnieuw getuigen in Iglo-zaak Vrijspraak gevraagd voor links-extremistische Turk Exploitant Beat Corner financieel aan de grond Usselmonde zet bouw van Reyertoren door «ss üzr] m Collegecrisis Hardinxveld- Giessendam Jeugdige dievegges Mj Druk diplomatiek overlég over schepen Smit in Iran Rotterdams Dagblad I Donderdag 18 september 1997 RotterdamDe rechtbank in Rotterdam wil vandaag opnieuw de voormalige Rotterdamse CID-Officier van justitie mr. R. de Groot horen als getuige in het proces tegen elf verdachten van de smokkel van 1000 kilo cocaïne. Als getuige in de zogenaamde Iglo-zaak verklaarde mr. De Groot, inmiddels werkzaam voor het landelijk parket, eerder dat hij niet betrokken was bij het on derzoek naar de drugsorganisatie. De leider van het tactische politieteam verklaarde woensdag echter voor de rechtbank met De Groot, officier van justitie mr. AM. Zwaneveld en een projectvoorbereider naar Curgao te zijn gereisd om de vorderingen van het onderzoek met de autoriteiten daar te bespreken. De rechtbank,wil, op verzoek van de verdediging, ook de meegereisde projectvoorbereider horen. In Curgao beschikte de Veiligheidsdienst van de Ne derlandse Antillem(VNA) over belangrijke informa tie voor het onderzoek, zo meldde de teamleider de rechtbank. Van de samenwerking met de VNA is geen melding gemaakt in het dossier. De regiopolitie Rotterdam-Rynmond vond in okto ber 1995 een grote hoeveelheid harddrugs in twee containers met diepgevroren garnalen uit Ecuador bij een bedrijf op de Schaardijk in Rotterdam. Naast de smokkel van deze drugs zou de bende eerder 2000 kilo cocaïne hebben ingevoerd in ladingen tin en nog enkele honderden kilo's in andere vrachten. Volgens de verdediging heeft justitie by opsporing van de smokkelbende gebruik gemaakt van niet in de dossiers gemelde methoden. Zo zou naast de loods, waar de drugs werden aangetroffen een 'front store' zijn ingericht. Het bedry f dat daar een ruimte huurde, was als transporteur van drugsladingen be trokken in de Laundry-zaak rond de inmiddels ver oordeelde Kobus L, maar is niet vervolgd. De eige naar van het transportbedrijf blijkt ook de verkoper van de lading tin, waarin eerder cocaïne zou zijn gesmokkeld. Het OM ontkent dat er bij het onder zoek in de Iglo-zaak gebruik is gemaakt van deze bij zondere opsporingsmethoden. Van alle verdachten heeft de rechtbank eerder de voorlopige hechtenis opgeheven in verband met de lange duur van het proces. Later deze week houdt of ficier van justitie mr. Zwaneveld naar verwachting haar requisitoir. Rotterdam—Het Openbaar Ministerie heeft gisteren vrijspraak gevraagd voor een lid van een extreem linkse Turkse groepering. Justitie meent dat de man door een gebrek aan bewijs niet gestraft kan worden voor zijn aandeel in een overval op een Turks koffie huis. De verdachte S. B. zou in maart 1995 betrokken zijn geweest bij een schietpartij in koffiehuis Urgur aan de Paul Krugerstraat. Een groepje mannen viel het koffiehuis binnen en bedreigde de aanwezige bezoe kers. Ook losten de overvallers enkele schoten en sloegen zij bezoekers met ijzeren staven geslagen. Niemand raakten door de kogels gewond. De vechtpartij had een politieke achtergrond. De aanvallende Turken riepen leuzen als 'alle Turkse fascisten moeten dood'. Volgens justitie waren de aanvallende mannen aanhangers van het links-ex tremistische Revolutionairvolksbevrijdingsfront (DHKP/C), het voormalige DevSoI. Het koffiehuis stond bekend als verzamelplaats van nationalisti sche Turken. Twee anonieme getuigen verklaarden dat B. bij het incident betrokken was. Hij zou een coördinerende rol hebben gehad. De rechtbank oordeelde in sep tember 1995 echter dat de verklaringen van de twee getuigen niet voldoende bewijs opleverden. De recht bank vond dat de rechter-commissaris de getuigen, die een beschermde status kregen, opnieuw moest horen. De twee getuigen weigeren echter opnieuw een ver klaring af te leggen, zo bleek woensdag voor de recht bank in Rotterdam. Voor het OM restte daarom niets anders dan vrijspraak te vragen. RotterdamMet de sluiting van de discotheek Beat Corner voor een jaar is een einde gekomen aan de 'vete' tussen eigenaar H. de Jong en exploitant S. H. Lafour. Beide partijen waren al jaren verwikkeld in een juridische procedure over het huurcontract en het treffen van geluidwerende maatregelen. Lafour zegt dat hij door het besluit van burgemeester Peper volledig aan de grond zit en niet meer kan in vesteren. Te verwachten is dat De Jong binnenkort een financiële regeling treft met Lafour en de exploi tatie overneemt.„Dat is waarschijnlijk een kwestie van dagen," zegt De Jong. Volgens Lafour krijgt De Jong door de sluiting waar naar hij al jaren heeft gestreefd; de volledige zeggen schap over Beat Corner. „Ik hoop dat hij er het beste van maakt voor Rotterdam," aldus Lafour, „en dat hij zich realiseert dat hij mij ook iets mag bieden." De Beat Corner 'nieuwe stijl' moet volgens De Jong dè uitgaansgelegenheid van en voor de studenten in Rotterdam worden. Nu de gemeente heeft besloten dat de vroegere discotheek na een reeks van inciden ten minimaal een jaar gesloten blij ft, wil eigenaar en horecamagnaat Huib de Jong op de hoek van de Nieuwe Binnenweg en de 's-Gravendijkwal een nachtelijk grand café openen. „Wat het Quartier Latin voor Parijs is, moet dit ge bied voor Rotterdam worden," doelt De Jong op het stuk Nieuwe Binnenweg tussen het Wester Paviljoen en de Claes de Vrieselaan. „De plannen zijn al voor gelegd aan de adviesraad voor het Centrum. We zul len ook steun aan gemeente vragen, zodat we het he le gebied kunnen opwaarderen." Rotterdam De deelgemeente IJsselmonde zet de bouw van een woonflat aan de Reyerdijk door. Deze week heeft de deelgemeente de provincie Zuid-Hol- iand verzocht een verklaring van geen bezwaar af te geven voor de bouw van de flat Omwonenden laten het er echter niet bij zitten en hebben al aangekon digd zich tot het uiterste te zullen verzetten. Deze maand is een nieuwe procedure in werking gezet om de bouw tegen te houdea Gisteren maakte een dele gatie gebruik van het vragenhalfuur in de raadscom missie stadsvernieuwing en volkshuisvesting. Zü waren daar niet aan het juiste adres, omdat zaken die met bestemmingsplannen te maken hebben in de commissie ruimtelijke ordening worden besproken. Door Jan Booister Rotterdam We worden bestuurd door ambtenaren en lera ren. Zij krijgen sneller en gemakkelijker dan de gemiddelde werknemer in loondienst vrij van hun baas om in een ge meenteraad te gaan zitten. Tenminste als we in grote(re) ste den als Rotterdam, Schiedam, Dordrecht en Ridderkerk wo nen (de uitzondering die de regel bevestigt is Spijkenisse). In kleinere gemeenten als Berg- schenhoek, Rozenburg en Nieu- werkerk aan den IJssel is het nü andersom. Daar zitten veel meer mensen uit de particuliere sector in de gemeenteraad dan uit de (se- mi)overheidshoek (leraren, amb tenaren, gezondheidszorg, gesub sidieerde instellingen enz.}. Die wijsheid komt uit een onder zoek van het VNO/NCW-blad Fo rum. We hebben 'een democratie van ambtenaren en leraren', meldt de omslag van het rapport. En dat is des te opvallender omdat slechts achttien procent van de Nederlanders die zich ver kiesbaar zouden kunnen stellen bij de overheid werkt. Evengoed is landelijk gemiddeld 36,3 procent van de raadsleden bij de overheid in dienst of heeft daar via gesubsidieerde instellingen nauwe banden mee. Bij de leden van Provinciale Staten is dat per centage nog hoger, 47,3. Vooral bij de PvdA en D66 komt dat voor. De VVD kent weer meer mensen uit het bedrijfsleven die politiek ac tief zyn. Ret CDA neemt een tus- senpositiem. Hoofdredacteur Roel Smit van het tweewekelijkse VNO/NCW- opiniebiad Forum zegt naar aan leiding van het onderzoek niet zonder meer voorstander te zyn van een regeling die werknemers uit het bedrijfsleven net als amb tenaren het recht geeft vrij te kunnen nemen voor raadswerk. „Ik denk dat het niet zinvol is col lectieve regelingen te maken. Het ene bedrijf is het andere niet, net zo min als de ene functie op de an dere lijkt. Het maakt ook verschil of je by een groot of een klein be drijf werkt." Op de vraag of het werknemers niet makkelijker moeten worden gemaakt om poli- Beroepsachtergrond raadsleden provincie Zuid-Hoifand 47 N iet-commerclele dienstverlening 6,1% Landbouw/visserij 6,3% Industrie/bouw 8.8% PMMrWtt/ Rotterdam» DagbledwroFciJ/Broo Forum tiek actief te zijn antwoordt Smit: „Die zaken laten zich met lande lijk regelen. In Nederland kennen we een terugkeergarantie voor ambtenaren, maar dat hoort niet m de wet thuis. Er ligt ook een voorstel van de dne grote partijen om die regelingen af te schaffen. Het zou in de arbeidsvoorwaarden geregeld moeten worden. Zo krijg je meer gelijkstelling. Het pro bleem is ingewikkeld." De CDA'er Arnold van der Heyde is een voorbeeld van een politiek actieve ambtenaar. Hij is voorzit ter van de afdeling Rotterdam van zijn partij én dagelijks bestuurder van de deelgemeente Hoogvliet. Bovendien komt hy uit de over- heidshoek. Hij is politieman. Ie mand met kennis van zaken dus. Hoe kijkt hy tegen de uitkomsten aan? Van der Heijde: „Wy zijn voor zichtig bij de samenstelling van onze kandidatenlijst. We probe ren echt een doorsnee van die sa menleving te krijgen. Ik ben als politieman misschien een voor beeld van de stelling dat mensen uit de sfeer van de (semi)overheid makkelijker de politiek ingaan, maar ik ben er ook maar inge rold." In Rotterdam komt 42 procent van- de raadsleden uit de semi-over- teidshoek. Dat is niet weinig. „Aan de andere kantje moet het ambtenaren niet onmogelijk ma ken deel te nemen aan het open baar bestuur. Zij hebben ook hun voelhorens inde maatschappij." Is een onevenwichtige samenstel ling van een raad niet slecht voor een stad? „Het maakt het soms wel ondoor zichtiger, ook al zou het er niets mee te maken moeten hebben. Aan de andere kant: je hebt ook deskundigen nodig. Ik heb nu vier jaar onbetaald verlof, dus met Remi Poppe: 'Raadsleden uit het bedrijfsleven zijn kortzich tig.' Archieffoto Rotterdams Dagblad/ een terugkeergarantie bij de poli tie. De hoofdcommissaris heeft ervoor getekend. Ais ik terugkeer naar de politie en ik kan niet te rug naar myn oude baan, dan trek ik als het moet mijn pak weer aan en ga processen-verbaal schrij ven." Dat is voor iemand uit het be drijfsleven allemaal moeilijker. „Werkgevers zouden dat soepeler moeten maken. Er zyn ook voor delen voor een bedrijf als een werknemer in hei openbaar be stuur meeloopt. Daar zou meer oog voor moeien zyn in het be drijfsleven. Zeker als vanuit die hoek de klacht komt dat Neder land wordt bestuurd door ambte naren." Zouden raadsleden die ambte naar zijn anders werken dan die uit de particuliere sector? Merkt een actievoerder daar wat van? Rijnmonds actievoerder Nummer Een, Remi Poppe, kan meepraten, temeer daar hy voor de Socialisti sche Party in Vlaardingen raads lid is geweest en nu zitting heeft in de Tweede Kamer. „Jazeker is er verschil. Raadsle den uit de ambtelijke hoek den ken nog te veel vanuit de oude po sitie. Veel geneuzel achter de komma. Ze hebben zich nooit met de grote lijnen mogen bezighou den. Dan doen ze als raadslid dus ook niet. En mensen uit het bedrijfsleven? Dat is toch ook kortzichtigheid van hier tot gunder. Dat is vaak vooral eigenbelang." Zou er voor mensen uit het be- Arnold van der Heijde: 'Ambte naren hebben ook voelho rens.' Archieffoto Rotterdams Dagblad/ JaapRozema dnjfsieven een ierugkeergaran tie moeten komen als ze wethouder worden of dagelijke bestuurder m een deelgemeente* „Ach, zo'n tijdelijke detachering geeft geen krachtiger politici. Ze komen vanuit een gemakkelijke positie en dat is merkbaar. Nu worden bovendien met name ambtenaren wethouders en daar moeten we van af." Ligt dat in kleine gemeenten an ders? Burgemeester E. L. V. Che- valïer-Beltman van Bergschen- hoek („Lid van de WD, maar in dit dorp redelijk kleurloos") wijst erop dat zij in een ondernemende gemeente werkt. Een andere ver klaring kan ze niet geven voor het feit dat 69 procent van haar raad uit de particuliere sector komt en 23 procent van de (semi)overheid afkomstig is, „Er wonen hier veel onderne mers, dat zou een deel van de ver klaring kunnen zijn. Er zyn wei nig nieuwe mensen. Men zit hier lang." Kan het zijn dat het raadswerk in kleinere gemeenten minder tijd vergt en ondernemers er dus ge makkelijker dan ambtenaren tijd voor vrij kunnen maken? „Ik zou niet willen zeggen dat het minder tijdrovend is. Alle regel geving die op je afkomt is dezelf de als die in grotere steden. Al leen de nullen voor de komma verschillen. Volgend jaar 4 maart zijn er weer verkiezingen voor een nieuwe ge meenteraad. Hardlnxveld-Glessendam— In Har- dinxveld-Giessendam is een col legecrisis ontstaan nadat de coali tiepartijen PvdA en SGP het ver trouwen in wethouder G. Neder- veen (RPF/GPV) van sociale za ken hebben opgezegd. Deze heeft daarop gisteren zijn ontslag inge diend. Directe aanleiding voor de crisis is een fundamenteel ver schil van mening tussen Neder- veen en de drie andere collegele den over hét beleid ten aanzien van verzorgingshuis Burgemees ter de Boerstichting. De Burgemeester de Boerstich ting exploiteert in Hardinxveld- Giessendam een verzorgingshuis voor bejaarden met een bijbeho rend complex aanleunwoningen. Wethouder Nederveen is sinds een aantal jaren bestuursvoorzit ter van de gemeentelijke stich ting. Ook in deze functie is hij nu teruggetreden. Het conflict gaat met name over de vraag of het bestuur adequaat heeft ingespeeld op de ontwikke lingen in de ouderenzorg en daar mee de toekomst van het verzor gingshuis voldoende veilig heeft gesteld. Ook de manier waarop za ken in de personele sfeer zijn aan gepakt en het functioneren van directie en bestuur spelen een rol. De directeur van het verzorgings huis is enige tijd geleden na aan drang van het bestuur opgestapt. Hij wordt verweten belangrijke externe rapporten over de Burge meester de Boerstichting gewoon in de kast te hebben gelegd, zon der te overleggen met het stich tingsbestuur. Wethouder Nederveen meent dat hem nalatigheden worden verwe ten, die volgens hem al speelden toen hij in 1994 wethouder sociale zaken werd. Hij ontkent dat hij politiek Hardinxveld- Giessen- dam onvoldoende informatie heeft verstrekt over de twijfelach tige situatie bij het verzorgings huis. Rotterdam Medewerkers van een beveiligingsfirma hebben gis termiddag drie winkeldievegges overgedragen aan de politie. Twee 17-jarige meisjes en een 22-jarige vrouw bleken in het bezit te zijn van ontvreemde kledingstukken met een waarde van 1000 gulden. Zij hadden de kleren gestolen in winkels in de omgeving van bet Beursplein De kleding is aan de winkeliers teruggegeven. De kinderen wisten bijna niet van ophouden, gisteren bij wijkgebouw Pier 80 op het Grote Vis- serijplein. Vol enthousiasme stortten ze zich op de reuzachtlge xylofoon, daar neergezet in het kader van het festival De Kindertheatertuln. Acht pleinen en acht wijkgebouwen worden deze maand getrakteerd op diverse programma's, waarbij volgens Recreatie Rotterdam/2e Podium de 'interactie tussen kinderen en acteurs' centraal staat. „Met deze methode wordt getracht op een speelse en natuurlijke wijze theater dichter bij de jeugd te brengen," aldus de organisatie. Het festival, dat nog verschillende wijken bezoekt, bevat onder meer een kinderpopconcert, cir cusacts, beeldend theater, een draai-orgel met een mini-opera, een poppenkast en de kunst van het papfervouwen. Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad Nederland voert druk overleg met de Iraanse autoritei ten over de schepen van Smit Internationale die Teheran in de haven van Bandar Imam Khomeini vasthoudt. De Nederlandse zaakgelas tigde in Teheran ^'gisteren opnieuw op het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zakjïn langs geweest om opheldering te vragen over de reden van actie; Bij het diplomatiek overleg is ook Groot-Brittannië betrokken, omdatonder de33 ttemanningsleden die op de drie schepen van Smit f vastzitten één Brill's. Vijftien bemanningsleden zijn Nederlands. De Iraanse autoriteiten houden dfe schepen al sinds 8 september vast Zij worden,'volgens dé internationale krant voor de scheepvaart Lloyd's list, bewaakt door gewapende leden van de Iraanse Revolutionaire 'Garde.- v s Over dë reden van het Iraanse optredenis officieel nog niets bekend. Volgens Lloyd's list zou Teheran ontstemd zyn, omdat een team. van Smitln augustus betrokken was bij de berging van een neergestorte Amerikaanse helikopter in de territoriale wateren van Iran. Rotterdam Plaatsvervangend korpschef C. M. Ottevanger van de regiopolitie Rotterdam-Rijn mond ontkent in een schrijven aan burgemeester Peper dat de ruim tweehonderd politiesurveil lanten aan het einde van hun zes jarige contract op straat worden gezet. Volgens Ottevanger is er al lerminst sprake van een gebrek aan sociaal beleid of van het schenden van afspraken. De in middels beruchte brief die vorige week aan alle surveillanten werd gestuurd, is - aldus Ottevanger - niet meer en niet minder dan de toepassing van het op 21 januari vastgestelde beleid. Ottevanger erkent wel dat hy minder gelukkig is met de formu lering van de brief, die op onder delen mede debet is aan de onze kerheid bij het personeel, „Ik ben voornemens om hieraan in de richting van onze surveillanten aandacht te besteden," schrijft de plaatsvervangend korpschef. Ot tevanger concludeert dat 'velen zich hebben gekoesterd in de ver onderstelling dat het allemaal zo'n vaart niet zou lopen' en 'dat er nimmer sprake is geweest van een ongeclausuleerde toezegging dat iedereen kon blijven'. Uitgangspunt van het surveillan- tenbeleid was dat zij ervaring konden opdoen in de branche van beveiliging en toezicht. „Zodat men na zes jaar een goede uit gangspositie heeft opgebouwd voor een functie in die branche." Volgens Ottevanger is het niet meer dan logisch dat na deze pe riode van zes jaar ook anderen een vergelijkbare kans moeten kijgen. Dat is, schrijft Ottevanger, ook de argumentatie achter de Melkert-regeling. Het korps zal alle surveillanten ondersteunen bij het zoeken naar een werkking binnen of buiten de politie. Dene gen vacatures voor medewerker reinigingspolitie zijn daarvan een voorbeeld. „Uiteraard zal enig kennisverlies optreden wanneer ervaren perso neel vervangen wordt door nieuw komers," aldus Ottevanger. „De ze vervanging zal echter geleide lijk verlopen en wordt meer dan voldoende gecompenseerd door dat de korpsorganisatie flexibeler kan inspelen op wensen en be hoeften van de samenleving." De vertrekpremie van 33.000 gulden per surveillant weegt ruimschoots op tegen de beperking van de sa lariskosten door de instroom van nieuwe medewerkers. De commi- sie politie en veiligheid komt van middag vcv-r een extra vergade ring byeen over dit onderwerp. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur ""Telefoon: 010 - 4004 444

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2